Majowe Święta
Dzień Kultury Niemieckiej
Uczniowie klasy 7c brali udział w projekcie i zorganizowali quiz dotyczący zwyczajów i tradycji w krajach niemieckiego obszaru językowego. Uczniowie klas młodszych rozwiązywali zadania, szukali jajeczek z czekolady w labiryntach oraz kolorowali pisanki. Uczniowie klas starszych udzielali odpowiedzi w quizach wiedzy. Wydarzenie miało na celu poszerzenie wiedzy na temat kultury Niemiec, Austrii oraz Szwajcarii, a także rozwijanie zainteresowania językiem niemieckim. Uczestnicy quizu musieli wykazać się znajomością świąt, potraw, zwyczajów oraz ciekawostek związanych z życiem codziennym w krajach niemieckojęzycznych. Atmosfera była pełna zaangażowania i dobrej zabawy, a uczniowie udowodnili, że nauka może być przyjemna i inspirująca.
Finał szkolnego konkursu „Mam Talent”
Z inicjatywy Małego i Dużego Samorządu Uczniowskiego, we wtorek 29 kwietnia, w naszej szkole odbył się finał szkolnego konkursu „Mam Talent” dla klas I-III oraz IV-VIII. Publiczność miała niepowtarzalną okazję dopingować i nagradzać brawami różnorodne występy aż 15 finalistów, którzy zaprezentowali talenty, tj. taniec, popisy akrobatyczne i wokalne oraz grę na instrumentach.
Wybór najlepszych był ogromnie trudny, z uwagi na bardzo wysoki poziom umiejętności, jaki prezentował każdy z uczestników. Ostatecznie jury ogłosiło zwycięzców szkolnego konkursu „Mam Talent”.
Kategoria klas I-III
I miejsce – Iryna Dikusar (taniec towarzyski )
II miejsce – Valerie Karpińska (wokal)
III miejsce – Izabela Witos (instrument klawiszowy)
Kategoria klas IV- VIII
I miejsce - Róża Nowicka (gimnastyka artystyczna z obręczą)
II miejsce – Zuzanna Smolińska (wokal)
III miejsce – Weronika Karpińska (wokal)
Wszyscy uczestnicy turnieju otrzymali z rąk Dyrektor szkoły, Pani Iwony Krupińskiej, dyplomy i słodkie upominki ufundowane przez Radę Rodziców, natomiast zwycięzcom wręczono puchary. Podziękowania należą się także Panu Zbyszkowi Starnawskiemu za wspaniałą oprawę muzyczną, Pani Ewie Kwaśny za wystrój sali, konferansjerom - Basi Daszczuk i Patrykowi Sumińskiemu z klasy 8c, a przede wszystkim Pani Małgorzacie Graczyk, która poprowadziła galę finałową „Mam talent”.
Jeszcze raz gratulacje dla wszystkich uczestników konkursu i życzenia wytrwałości w doskonaleniu nieprzeciętnych zdolności.
Dzień Ziemi
22 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Ziemi – wyjątkowe święto, które przypomina nam, jak ważna jest troska o naszą planetę. Tego dnia ludzie na całym świecie podejmują działania na rzecz ochrony środowiska i przeciwdziałania dalszemu niszczeniu naszej wspólnej Matki – Ziemi. Do grona tych, którym nie są obojętne losy globu, dołączyli również uczniowie naszej szkoły.
Z tej okazji nauczycielki naszej szkoły przygotowały szereg aktywności, dzięki którym uczniowie mogli sprawdzić swoją wiedzę i świadomość ekologiczną. Młodsze dzieci rozwiązywały łamigłówki, kolorowały tematyczne ilustracje i uczyły się poprzez zabawę. Uczniowie klas IV–VIII zmierzyli się z nieco trudniejszymi zadaniami – rozwiązywali quizy, krzyżówki i przyrodnicze wykreślanki. Najstarsi uczestnicy stanęli przed ambitnymi wyzwaniami matematyczno-przyrodniczymi, takimi jak obliczenie wagi przeciętnej chmury, ilości tlenu produkowanego przez lasy Amazonii czy skrajnych temperatur zanotowanych na Ziemi.
To był dzień pełen zaangażowania, wiedzy i refleksji nad tym, jak każdy z nas może dbać o przyszłość naszej planety.
Gigathon – Ogólnopolski Konkurs Programistyczny
Informujemy, że ruszyły zapisy do Gigathonu – Ogólnopolskiego Konkursu Programistycznego, który pozwoli dzieciom i młodzieży sprawdzić swoje umiejętności w programowaniu, informatyce i nowoczesnych technologiach! Konkurs jest organizowany pod patronatem Ministra Edukacji, Ośrodka Rozwoju Edukacji, a także Politechniki Warszawskiej - Wydziału MiNI.
Zapisy trwają od 24 marca do 18 maja 2025 r.
Rejestracja dostępna na stronie linkUdział w konkursie jest całkowicie bezpłatny!
Dla kogo? Uczestnicy w wieku 7-18 lat, podzieleni na cztery grupy wiekowe:
🔹 7-9 lat – programowanie w Minecraft Education
🔹 10-12 lat – programowanie w Scratch
🔹 13-15 lat – programowanie w Python, C# lub C++
🔹 16-18 lat – programowanie w Python, C# lub C++Jak wygląda konkurs?
✅ Etap 1 – Test wiedzy online (7 kwietnia – 18 maja 2025 r.): uczestnicy rozwiązują test sprawdzający ich wiedzę. Liczy się liczba poprawnych odpowiedzi i czas!
✅ Etap 2 – Projekt programistyczny (7 kwietnia – 25 maja 2025 r.): zakwalifikowani do kolejnej rundy zmierzą się z zadaniem projektowym - forma online.
🏆 Finał w Warszawie (14 czerwca 2025 r.): 80 najlepszych uczestników spotka się na hackathonie, gdzie będą rywalizować o atrakcyjne nagrody!Dlaczego warto?
1. Konkurs rozwija zainteresowanie programowaniem i nowymi technologiami.
2. Uczestnicy zdobywają cenne umiejętności cyfrowe, które przydadzą się w przyszłości.
3. Rywalizacja motywuje do nauki i kreatywnego rozwiązywania problemów.
4. Atrakcyjne nagrody! (konsole, sprzęt komputerowy, smartfony, kursy i obozy programistyczne, gadżety gamingowe i edukacyjne, dyplomy konkursowe dla wszystkich uczestników).Zachęcamy do zapisów i wspólnego odkrywania świata programowania!
Wielkanocny Turniej Szachowy
W dniu 15 kwietnia od wczesnych godzin porannych rozpoczęły się zmagania uczniów naszej szkoły w Wielkanocnym Turnieju Szachowym. W pierwszej grupie, czyli uczniów z klas 1-3 wystartowało 24 uczestników, którzy zagrali 6 rund tempem 10 minut na zawodnika. Zwycięzcą turnieju został Hubert Duda z klasy 2c. Drugie miejsce zajął Antoni Orłowski z klasy 2c, a trzecie Daniel Brzeziński z klasy 3b.
W drugiej grupie, starszych uczniów z klas 4-8 wzięło udział 35 uczestników, którzy rozegrali również 6 rund tempem 10 minut na zawodnika.
Zwycięzcą turnieju został Julian Obuchowicz z klasy 7b, z wynikiem 6 punktów z 6 partii. Drugie miejsce zajął Mateusz Dymek z klasy 8d, a trzecie Jędrzej Weronko z klasy 7a. Najlepszą zawodniczką turnieju została Jaśmina Jarek z klasy 8c.
Po zakończonych zmaganiach dyrektor szkoły Pani Iwona Krupińska oraz wicedyrektor Pani Beata Chrzanowska uczestnikom turnieju wręczyły dyplomy i słodki upominek, a zwycięzcom puchary.
Wielkanocny Turniej Szachowy został zorganizowany dzięki wsparciu Rady Rodziców, która ufundowała nagrody. Dziękujemy.
Gratulujemy wszystkim uczestnikom! Wielkie brawa dla zwycięzców!
Rozmowy na temat elektromagnetyzmu...
Uczniowie klas: 5b i 5d mieli niepowtarzalną okazję uczestniczyć w pogadance na temat elektromagnetyzmu! Temat ten jest niezwykle fascynujący i ma ogromne znaczenie w naszym codziennym życiu, zwłaszcza w kontekście działania telefonów komórkowych.
Podczas spotkania piątoklasiści mogli dowiedzieć się, że telefon komórkowy działa dzięki falom elektromagnetycznym, wysyłając i odbierając sygnały radiowe. Te z kolei przenoszą informacje w postaci dźwięku, tekstu czy obrazu. Uczniowie dowiedzieli się również, jaką rolę pełnią anteny i przekaźniki telefoniczne, umożliwiające komunikację między użytkownikami.
Dodatkowo uświadomili sobie jak w codziennym życiu zjawiska przyrodnicze łączą się z takimi pojęciami, jak elektrostatyka i magnetyzm. Uczniowie poszerzyli wiedzę o zjawiskach związanych z ładunkami elektrycznymi, które mogą przyciągać lub odpychać inne naładowane obiekty oraz o właściwościach magnetycznych materiałów, które są wykorzystywane w różnych urządzeniach, takich jak głośniki czy silniki elektryczne.
Takie pogadanki inspirują uczniów do dalszego zgłębiania tajników świata fizyki i technologii, a także pobudzają ich ciekawość do odkrywania wpływu nauki na otaczający nas świat. To doskonała okazja do zainspirowania młodych fizyków do myślenia o przyszłości i możliwościach, jakie niesie ze sobą rozwój technologii opartych na zasadach elektromagnetyzmu.
Wielkanocne Spotkanie z Seniorami Osiedla „Piaski”
Wielkanoc to jedno z najbardziej radosnych świąt, poprzedzone wieloma przygotowaniami i troską o szczególny nastrój. To wyjątkowy czas w roku, gdy wokół pojawiają się pierwsze oznaki wiosny. Ten okres skłania do refleksji i zadumy.
Zgodnie z wieloletnią tradycją naszej szkoły, w dniu 9 kwietnia 2025 roku, odbyło się wyjątkowe spotkanie wielkanocne, na które przybyli Seniorzy z Osiedla „Piaski”. Jego organizatorami byli: Rada i Zarząd Dzielnicy Bielany, Samorząd Mieszkańców Osiedla „Piaski” oraz społeczność Szkoły Podstawowej nr 293.
Uroczystość przebiegła w bardzo miłej, pełnej życzliwości, atmosferze, której atrakcją była inscenizacja o życiu seniorów w dzisiejszym świecie. Przy pięknych dekoracjach i ozdobach stołów, w towarzystwie wyjątkowych gości, wśród rozmów i wzruszeń wszyscy celebrowali zbliżające się Święta Wielkanocne.
Spotkanie było okazją do integracji i wzmocnienia poczucia wspólnoty wśród mieszkańców dzielnicy Bielany, a także miłym wypełnieniem wolnego czasu seniorów.
Zajęcia „Sprawne rączki”
Kolejnym przedsięwzięciem podjętym przez uczniów klasy 3a na zajęciach pozalekcyjnych „Sprawne rączki” było uszycie kolorowych rybek. Filcowe ozdoby będą przypominały im o zbliżających się wakacjach. Własnoręcznie wykonane, różnobarwne zabawki sprawiły wszystkim wiele radości.
Laboratoria Przyszłości to doskonała okazja do ćwiczenia sprawności manualnych.
Serdeczne podziękowania!
Dziękujemy z całego serca za zaangażowanie i udział w akcji wolontariatu – zbiórce dla Fundacji Rodakom na Kresach.
Dzięki Waszej otwartości, życzliwości i chęci niesienia pomocy udało się zebrać potrzebne dary, które trafią do Polaków mieszkających na Kresach.
Wasza pomoc ma ogromne znaczenie – pokazuje, że razem możemy więcej.
Akcja Wolontariatu
Wolontariat Szkoły Podstawowej nr 293 oraz Szkoły Podstawowej nr 364 przy wsparciu świetlicy szkolnej zorganizował wspólnie wiosenny kiermasz bransoletek. Wydarzenie cieszyło się dużym zainteresowaniem – uczniowie, nauczyciele i rodzice z zaangażowaniem wspierali akcję. Całkowity dochód z kiermaszu został przekazany na rzecz Fundacji Warszawskie Hospicjum dla Dzieci, wspierając tym samym najmłodszych podopiecznych.
Dziękujemy wszystkim za udział i wielkie serce!
Podsumowanie konkursu czytelniczego
Z okazji Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci biblioteka szkolna zorganizowała konkurs czytelniczy. Laureatami konkursu zostali:
-
Aleksandra Gal kl. 1B
-
Maria Krzywicka kl. 3B
-
Wiktor Obliński kl. 4B
-
Filip Gumowski kl. 5D
-
Zuzanna Witosławska kl. 7A
Serdecznie gratulujemy!
-
Bielańskie Targi Edukacyjne
W dniu 3 kwietnia br. uczniowie klas ósmych wzięli udział w XVI Bielańskich Targach Edukacyjnych. Zostały zorganizowane w Zespole Szkół nr 35 przy ul. S. Żeromskiego, a ich celem było promowanie kształcenia i osiągnięć edukacyjnych bielańskich szkół ponadpodstawowych. Ósmoklasiści, zainteresowani kontynuowaniem nauki na Bielanach, mieli możliwość wzięcia udziału w warsztatach z doradztwa zawodowego oraz zapoznania się z prezentowanymi zawodami oferowanymi przez bielańskie szkoły zawodowe - ZS nr 10, ZS nr 18 oraz ZS nr 35. Na uczestników targów czekały także testy z zakresu predyspozycji i preferencji zawodowych, które przygotowali dla uczniów doradcy zawodowi z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 10.
Rowerowy Maj
W imieniu Zespołu Rowerowego Maja oraz Straży Miejskiej m.st. Warszawy zapraszamy na spotkanie dotyczące między innymi najważniejszych przepisów i zasad bezpieczeństwa istotnych podczas jazdy na rowerze i urządzeniach wspomagających ruch (hulajnogi tradycyjne, rolki, deskorolka, wrotki).
Spotkanie jest dedykowane rodzicom, opiekunom prawnym, nauczycielom oraz uczestnikom kampanii.
Będzie podzielone na dwie części:
- informacyjną na temat Rowerowego Maja, którą poprowadzą miejskie koordynatorki kampanii i przypomną najważniejsze zasady udziału w kampanii (jakich sprzętów można używać w trakcie kampanii, jaki jest minimalny dystans do aktywnego przejechania, jakie są terminy i zasady dołączenia do akcji) oraz zasady realizacji nagród indywidualnych na podstawie dzienniczków rowerowych
- edukacyjną, którą poprowadzi Pan Hubert Dobrzyński, edukator stołecznej Straży Miejskiej i opowie o przepisach regulujących jazdę na rowerze, hulajnodze, o karcie rowerowej, możliwościach jazdy rowerem po chodniku, obowiązkowym wyposażeniu roweru i o wielu innych sprawach związanych z aktywnymi dojazdami.
Spotkanie odbędzie się na platformie Teams, w czwartek, 3.04.2025 r.
Rozpocznie się o godzinie 17.00 częścią informacyjną o kampanii, natomiast od godziny 17.30 spotkanie poprowadzi edukator warszawskiej Straży Miejskiej.
Link do spotkania: link
Spotkanie to świetna okazja, by przypomnieć sobie zarówno najważniejsze zasady kampanii, jak i bezpiecznego korzystania z aktywnych środków transportu, zarówno przez najmłodszych, jak i starszych uczestników ruchu drogowego.
Szkolne Pole Nadziei znów zakwitło!
Nasze żonkilowe pole to nie tylko piękny widok, ale przede wszystkim symbol nadziei i wsparcia dla osób potrzebujących opieki paliatywnej. W ramach tej wyjątkowej akcji wolontariusze z naszego “Klubu Ośmiu” aktywnie współpracują z: Zespołem Domowej Opieki Paliatywnej na Bielanach, Ośrodkiem Hospicjum Domowego NZOZ Zgromadzenia Księży Marianów i Warszawskim Hospicjum dla Dzieci. Dziękujemy naszym wolontariuszom za ich zaangażowanie i wielkie serca!
Sukces naszych uczennic w konkursie recytatorskim
W dniu 27 marca 2025 r. odbył się dzielnicowy etap 48. konkursu recytatorskiego „Warszawska Syrenka” w Bielańskim Ośrodku Kultury przy ul. Goldoniego 1. Z ogromną przyjemnością pragniemy poinformować, że uczennice reprezentujące naszą szkołę zdobyły wyróżnienie:
W kategorii klas IV-VI: Veronika Karpińska i Antonina Kozioł
W kategorii klas VII-VIII: Urszula Mędrzecka i Oliwia Kozłowska
Dziewczynki zachwyciły jury wspaniałą recytacją wierszy, które oceniało dobór repertuaru, interpretację utworu, kulturę mowy oraz ogólny wyraz artystyczny. Wyróżnienie uczennic jest ogromnym osiągnięciem z uwagi na zgłoszenie się do konkursu aż 89 uczestników z 17 szkół bielańskich.
Serdecznie gratulujemy sukcesu oraz życzymy powodzenia w kolejnych edycjach konkursów recytatorskich!
Góra Grosza
Już po raz kolejny nasza szkoła włączyła się w akcję Góra Grosza organizowaną przez Towarzystwo Nasz Dom, które od wielu lat wspiera dzieci i młodzież, finansując, m.in. pomoc specjalistyczną, pracę z rodziną biologiczną oraz rozwój indywidualnych zainteresowań wychowanków.
Dziękujemy wszystkim uczniom naszej szkoły za zaangażowanie w tę inicjatywę. Szczególne gratulacje należą się klasie 4a za zajęcie pierwszego miejsca oraz dla klas: 5a i 5c za zdobycie kolejnych lokat. Wspólnie zebrana kwota 162,51 zł to dowód na to, jak ważne jest wsparcie i solidarność.
Serdeczne podziękowania uczestnikom akcji za ich wysiłek i poświęcenie!
Kartka wielkanocna dla Hospicjum Dziecięcego
Wolontariat szkolny wraz ze świetlicą szkolną włączył się w akcję zorganizowaną przez Domowe Hospicjum Dziecięce Promyczek. Wolontariusze przygotowali kolorowe, kreatywne kartki wielkanocne dla dzieci. To wspaniała inicjatywa, która ma na celu sprawienie radości i pokazanie wsparcia dla osób przebywających w hospicjum. Takie gesty niosą nie tylko otuchę, ale także przypomnienie o tym, jak ważna jest troska o innych w trudnych chwilach.
Dziękujemy!
Podziękowanie
Lodowce i woda w Arktyce
21 marca 2025 obchodzimy po raz pierwszy Światowy Dzień Lodowców, a 22 marca od lat Światowy Dzień Wody. Z tej okazji uczniowie klasy VIII b podczas zajęć fizyki mieli okazję uczestniczyć w lekcji na żywo z Polskiej Stacji Polarnej Hornsund na Spitsbergenie. Uczniowie zapoznali się z ciekawymi faktami dotyczącymi lodowców i zasobów wodnych Ziemi oraz dowiedzieli się, jak wygląda dostęp do wody w surowych warunkach Arktyki i co stanowi jej główne źródło na stacji polarnej.
Transmisja z ekspertem w zakresie badań polarnych i nauk o Ziemi była dostarczona przez Instytut Geofizyki Polskiej Akademii Nauk w ramach programu EDU-ARCTIC, mającego na celu angażowanie uczniów w edukację STEM poprzez badania Arktyki.
Przegląd kolęd klas IV - VII
Mimo że okres Świąt Bożego Narodzenia został zakończony, to w naszej szkole nadal pozostaje świąteczna atmosfera. Wszystko za sprawą szkolnego przeglądu kolęd, który odbył się w dniu 8 stycznia 2018 roku. Pomysłodawcą całego przedsięwzięcia była Pani Agnieszka Szumna, nauczycielka muzyki, natomiast spotkanie poprowadziła wicedyrektor szkoły, Pani Anna Janiec. Celem przeglądu było przede wszystkim kultywowanie polskiej tradycji kolędowania, jak również uwrażliwienie młodych ludzi na jej piękno. W tym roku w popisach wokalnych, niejednokrotnie z wykorzystaniem instrumentów muzycznych, rekwizytów oraz barwnych, tematycznych strojów, wzięły udział prawie wszystkie klasy IV-VII. Dzięki takim przedsięwzięciom społeczność szkolna miała okazję po raz kolejny podziwiać talenty muzyczne swoich koleżanek i kolegów.
Spotkania ze Strażą Miejską
Tuż po rozpoczęciu nowego roku kalendarzowego, na zaproszenie pedagog szkoły, Pani Jolanty Orybkiewicz, odbyły się spotkania specjalistów ze Straży Miejskiej z uczniami niektórych klas. Pierwsze z nich na temat: „Bezpieczeństwo w sieci” miało miejsce 2 stycznia, a zorganizowane było w ramach realizacji programu wychowawczo-profilaktycznego szkoły dla uczniów klas piątych. Poprowadzili je współpracujący od kilku lat ze szkołą funkcjonariusze Straży Miejskiej, którzy zapoznali uczniów z obowiązującymi przepisami w zakresie korzystania z Internetu. W myśl zasady „nieznajomość prawa szkodzi”, dzieciom zostały uświadomione zagrożenia oraz konsekwencje wynikające z beztroskiego używania sieci internetowych, prowadzące niejednokrotnie do popełniania czynów świadczących o demoralizacji oraz czynów karalnych. Natomiast 4 stycznia 2018r. uczniowie klas drugich uczestniczyli w kolejnych zajęciach profilaktycznych pod hasłem: „Uczymy się żyć bez przemocy”. Celem spotkania było kształtowanie umiejętności komunikowania się z innymi zgodnie z normami społecznymi, konstruktywne sposoby radzenia sobie ze złością oraz w sytuacjach agresji i przemocy rówieśniczej. Dzięki temu dzieci nauczyły się rozpoznawać uczucia, które towarzyszą człowiekowi w różnych sytuacjach.
Cykliczne organizowanie tego rodzaju spotkań posłuży zapewne profilaktyce mającej na celu przede wszystkim ochronę uczniów przed różnego rodzaju niebezpieczeństwami.
Świąteczny projekt językowo-plastyczny klas 5b i 5c
Święta Bożego Narodzenia do okazja do składania sobie ciepłych życzeń w gronie najbliższych, ale nie tylko. Uczniowie klas 5b i 5c postanowili złożyć życzenia swoim rówieśnikom z innego miasta na terenie Polski. Projekt miał na celu kształtowanie twórczej i aktywnej postawy dzieci wobec tradycji kulturowej związanej z obrzędami okresu Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku.
Wspólnie z wychowawcami, p.Pauliną Płatek i p. Małgorzatą Badeńską-Onyśk wykonali tradycyjne kartki świąteczne. Zadanie to, wprawiło wszystkich w doskonały nastrój, rozbudziło niezwykłą kreatywność u dzieci, ale także okazało się być wspaniałym pomysłem do spędzenia wspólnie czasu. Wszyscy niezwykle ambitnie podeszli do wykonania zadania, które było dla nich jednocześnie dużą przyjemnością. Każdy starał się, żeby jego kartka była wyjątkowa. Powstało kilkanaście pięknie ozdobionych kartek. Następnym krokiem było wpisanie życzeń świątecznych. Co ciekawe, wszystkie życzenia wpisane były w języku angielskim, co było doskonałym elementem poszerzającym znajomość słownictwa w tym języku.
Na początku grudnia nasze kartki zostały spakowane i powędrowały do adresatów, którymi byli rówieśnicy piątoklasistów ze szkoły podstawowej w Kijewie Królewskim, z którą wcześniej nawiązaliśmy współpracę. Tuż przed świętami otrzymaliśmy przesyłkę, w której znaleźliśmy wiele ciekawych kartek ze świątecznymi życzeniami, co wprawiło nas w doskonały nastrój i tylko potwierdziło, że święta Bożego Narodzenia są tak magicznym czasem, w którym wszyscy powinni się jednoczyć i składać sobie najlepsze życzenia nawet, jak było w tym wypadku, nie znając się wcześniej.
W przyszłym roku kartki świąteczne planujemy wysłać do członków rodziny królewskiej Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii.
Jasełka i spotkania opłatkowe
Trudno jest wyobrazić sobie Boże Narodzenie bez choinki, kolęd, szopki, Wigilii czy… jasełek. Jasełka to widowiska o Bożym Narodzeniu, które od wieków wpisane są w polską tradycję. Początku ich powstania można dopatrywać się w misteriach franciszkańskich, które powstawały już w średniowieczu. Sama nazwa „jasełka” pochodzi o staropolskiego słowa jasło, oznaczającego żłób.
22 grudnia 2017 r. w naszej szkole panowała niezwykle radosna atmosfera, nie tylko z powodu ostatniego dnia nauki przed świętami, ale także za sprawą jasełek przygotowanych przez uczniów klasy 7e, pod czujnym okiem nauczycielki religii, Pani Beaty Piszczatowskiej. Inscenizacja przybliżyła wszystkim dzieciom okoliczności narodzin Pana Jezusa. Przedstawienie wprowadziło wszystkich widzów w czas Bożego Narodzenia, pełnego pięknych tradycji i podniosłego nastroju. Stanowiło lekcję wzajemnego zbliżenia, miłości, zadumy i refleksji. W tym dniu wszystkie klasy i oddziały przedszkolne uczestniczyły także w przygotowanych, niejednokrotnie z udziałem rodziców, spotkaniach opłatkowych, podczas których na pięknie udekorowanych stołach królowały tradycyjne, polskie potrawy wigilijne. Uczniowie śpiewali kolędy i składali sobie życzenia: Aby Święta Bożego Narodzenia były Bliskością i Spokojem, a Nowy Rok Dobrym Czasem.
Lekcja przyrody w klasie 6a i 6c
Dzięki Projektowi EDU-ARCTIC, w minioną środę 20 grudnia, uczniowie klasy 6a oraz 6c, podczas zajęć przyrody, uczestniczyli w kolejnej lekcji on-line nadawanej z polskiej stacji polarnej w Hornsundzie na Spitsbergenie. Tym razem tematem zajęć były rzeki Arktyki. To miejsce na północy Ziemi kojarzy się przede wszystkim z lodowcem, śniegiem i odległym regionem polarnym, a nie z rzekami, toteż dzieci z zaciekawieniem wysłuchały informacji na ten temat, ale również dowiedziały się, na czym polega praca hydrologa i czemu służy. Pod koniec transmisji szóstoklasiści mieli możliwość zadawania pytań na czacie prowadzącej lekcję. Przede wszystkim dotyczyły one przygotowań do Świąt Bożego Narodzenia, ubierania choinki oraz opieki medycznej na stacji polarnej. Z odpowiedzi wynikało, że tam życie toczy się podobnie jak w naszych domach - strojone jest świąteczne drzewko oraz przygotowywane są wigilijne potrawy. Pytań było mnóstwo, ale ze względu na ograniczony czas połączenia, nie na wszystkie można było uzyskać odpowiedź.
Zapewne kolejna transmisja przyczyni się do dogłębnego poznania tego tajemniczego – dla Europejczyków - regionu.
Warsztaty w klasie 5A
W ostatnim przedświątecznym tygodniu uczniowie klasy 5a poczuli atmosferę nadchodzącego Bożego Narodzenia. Po warsztatach świec żelowych pełnych aromatu cynamonu, pomarańczy i kawy kolejną propozycją były zajęcia podczas których dzieci miały okazję ozdabiać pomarańcze. Zajęcia odbyły się 18 grudnia i poprowadziła je Pani Małgorzata Badeńska Onyśk. Dzięki zaangażowaniu prowadzącej i uczestniczących w warsztatach dziewczynek, powstały przepiękna a przede wszystkim pachnące goździkami i pięknie powycinane pomarańczowe ozdoby.
Kolejnym etapem przygotowań do nadchodzących świąt były zajęcia zorganizowane i poprowadzone przez wychowawcą klasy, Panią Agatę Idzikowską w dniu 20 grudnia. Tym razem uczniowie dekorowali świąteczne pierniczki. Zabawy było co niemiara. Przy akompaniamencie polskich kolęd powstały przepiękne i przepyszne domki, gwiazdeczki, serduszka i wiele innych kolorowych i słodkich smakołyków. Niektóre z nich zostały od razy skonsumowane, większość jednak dzieci zabrały do domów dla swoich bliskich.
Jasełka w klasie 3a
„Baśniowe jasełka" w wykonaniu klas pierwszych
Wśród nocnej ciszy głos się rozchodzi:
Wstańcie, pasterze, Bóg się wam rodzi!Takimi słowami jednej z najstarszych kolęd uczniowie klas: 1a, 1b i 1d przywitali Jezusa, który przyszedł na ziemię, po to, by czynić dobro wszystkim ludziom. Zawarte jest ono także w wielu baśniach i bajkach, w których zawsze zwycięża nad złem. Ta jedna z priorytetowych wartości w życiu była myślą przewodnią jasełek, które miały miejsce 14 i 18 grudnia. W pierwszym terminie widzami byli mali goście z Przedszkola nr 105, Przedszkola nr 318 oraz seniorzy z Ośrodka Pomocy Społecznej na Bielanach, natomiast 18 grudnia pierwszoklasiści swoje talenty aktorskie prezentowali przed radnym Dzielnicy Warszawy – Panem Ryszardem Zakrzewskim, dyrekcją szkoły, gronem pedagogicznym, nauczycielami – emerytami, pracownikami obsługi i administracji oraz przed swoimi rodzicami i dziadkami. Dzieci, dzięki wielkiemu zaangażowaniu swoich wychowawców: Pani Moniki Hass, Pani Anny Tkaczyk i Pani Beaty Chrzanowskiej przeniosły wszystkich w czasy narodzin Jezusa w Betlejem, jednocześnie przybliżając świat lubianych i dobrze znanych postaci z bajek i baśni. Uczniowie, w oryginalnych, przepięknych strojach starały się jak najpiękniej odegrać swoje role, wczuwały się w grane przez siebie postaci, były przejęte, ale jednocześnie radosne z możliwości występowania w tak wyjątkowym przedstawieniu. Wydarzenia sprzed ponad 2000 lat rozegrały się na tle pięknej scenerii ze żłóbkiem.
Nowo narodzonemu Jezusowi, nad którym z największą miłością czuwała Najświętsza Maryja Panna i święty Józef, aniołowie i siedzący przy ognisku pasterze, złożyły wizytę postacie z bajek i baśni, wśród których znalazły się m.in. dziewczynka z zapałkami, Czerwony Kapturek, Smerfetka, Pinokio, Jaś i Małgosia, Sierotka Marysia, Calineczka oraz Kopciuszek. Ofiarowali oni dary, okazując tym samym dobro symbolizujące miłość do bliźnich. Następnie zaśpiewali wiele kolęd, podczas których do Betlejem przybyli trzej Królowie z darami: złotem, kadzidłem i mirrą. Pierwszoklasiści pożegnali zgromadzonych gości zaśpiewaną z ogromnym entuzjazmem piosenką „Arki Noego”:
Hejże ino dyna, dyna, narodził się Bóg dziecina
W Betlejem, w Betlejem…Święta Bożego Narodzenia to dni wyjątkowe, to czas spędzony z bliskimi przy stole wigilijnym, okazywania sobie nawzajem życzliwości, dobroci i miłości. To nie tylko czas bez waśni, sporów, ale czas przebaczania i wyciągania ręki do drugiego człowieka. Dlatego właśnie w tym dniu niebo łączy się z ziemią, a wszyscy składają sobie nawzajem serdeczne życzenia.
Wiersz jednego z naszych gości Pani Ewy Szemińskiej - Morsakowskiej
Język angielski dla przedszkolaków
Grupa dzieci z Przedszkola nr 105 „Wesoła Stopiątka” miała sposobność uczestniczenia w niecodziennych zajęciach z cyklu „Lekcja dla przedszkolaka w języku angielskim”. W piątek 15 grudnia 2017r. uczennice z klasy 4a: Weronika Kowalska, Natalia Przymusiak, Emilia Sawicz, Gabriela Lewandowska pod opieką Pani Anny Kuklik-Petrykowskiej i Pani Urszuli Zaciury starały się przekazać swoim młodszym koleżankom i kolegom świąteczne zwroty w tym języku oraz wykonać wspólnie pracę plastyczną - pocztówkę dla Świętego Mikołaja. Prowadzące zajęcia wykazały się ogromnym zaangażowaniem w pomoc przedszkolakom w tworzeniu pięknych, świątecznych dzieł. Na koniec uczestnicy lekcji zostali nagrodzeni za swoją wspaniałą pracę, przygotowanymi przez czwartoklasistki, drobnymi upominkami.
Przegląd kolęd i pastorałek w 3D
„Jeszcze trzeba sianko na stół
Wolne krzesło, wolne nakrycie
Ten opłatek przełamać na pół
Jak z bliskimi dzieli się życie...”
15 grudnia 2017r. uczniowie klasy 3 d z wychowawczynią p. Katarzyną Kowalską zorganizowali dla Rodziców spotkanie świąteczne pt. „Koncert kolęd i pastorałek”. Występ artystyczny wprowadził wszystkich uczestników koncertu w magię Świąt Bożego Narodzenia. Podczas tego wieczoru tworzyliśmy wspólnie klasowe drzewko szczęścia, które będzie zdobiło naszą salę lekcyjną. Degustacja pyszności z naszego stołu wigilijnego była miłym zakończeniem naszego wspólnego spotkania.
Praca Martyny Tomasik z klasy 4d i Kacpra Kuczmarskiego z klasy 5b – na wystawie w galerii SCEK-u
„Obraz mojej Warszawy” to konkurs plastyczny, który odbył się w Stołecznym Centrum Edukacji Kulturalnej w ramach Jesiennych Konfrontacji Artystycznych Dzieci i Młodzieży. Tegoroczną edycję poświęcono nieodłącznemu elementowi warszawskiego pejzażu – Wiśle, z uwagi, iż rok 2017 ogłoszono Rokiem Wisły. Konkurs zgromadził 516 prac wykonanych przez uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych oraz uczestników zajęć w placówkach pozaszkolnych. Jury przyznało 5 równorzędnych nagród oraz 5 wyróżnień. Ponadto uhonorowało 94 uczniów umieszczeniem ich prac na wystawie w Galerii SCEK-u przy Jezuickiej 4, wśród których znalazło się dwoje z naszej szkoły: Martyna Tomasik z klasy 4d i Kacper Kuczmarski z klasy 5b.
Gratulując Martynie i Kacprowi, zapraszamy do obejrzenia ich dzieł na warszawskiej Starówce .
Warsztaty żelowe w 5A
W dniu 15 grudnia uczniowie klasy 5a mięli okazję samodzielnie wykonać Bożonarodzeniowe świece żelowe. Warsztaty odbyły się dzięki uprzejmości i zaangażowaniu mamy ucznia klasy 5a, Pani Magdaleny Wyrzykowskiej Glezner, która zorganizowała wszelkie niezbędne materiały oraz pokazała jak wykonać przepiękne, pachnące i niezwykle dekoracyjne świece. W pełnym pomarańczowego aromatu żelu dzieci zatopiły przeróżne świąteczne dekoracje, takie jak cynamon, anyż, ziarna kawy a nawet posrebrzane i pozłacane kamyczki. Zabawa była przednia a zastygnięte i pięknie opakowane świece dzieci zabrały do domów. Z pewnością będą one piękną ozdobą świątecznych stołów lub prezentem dla najbliższych.
I miejsce w międzyszkolnym turnieju szachowym – „352 Maty na Bielanach”
14 grudnia bieżącego roku w Szkole Podstawowej nr 352 przy ul. Conrada 6 miał miejsce międzyszkolny turniej szachowy – „352 Maty na Bielanach”, podczas którego prowadzono rozgrywki pomiędzy czteroosobowymi drużynami uczniów z klas III–VI szkół podstawowych.
W rywalizacji, pod opieką Pana Mariusza Seń, znakomicie zaprezentowała się nasza drużyna, zdobywając I miejsce. W składzie reprezentacji, poczynając od pierwszej deski zagrali: Bartosz Kozłowski (kl. 4f), Tomasz Rumiński (kl. 5c), Łukasz Szerszeń (kl. 5d) oraz Natalia Małota (kl. 5b). Najlepszym zawodnikiem okazał się Tomasz Rumiński, prezentując znakomitą formę i tym samym zdobywając komplet punktów. W tym roku szkolnym był to już drugi występ naszych szachistów i także ze znakomitym wynikiem.Po raz kolejny za dzielną postawę, dobry humor i wolę walki – WIELKIE GRATULACJE !!!
Spełniamy dziecięce marzenia
Człowiek jest tyle wart, ile może dać drugiemu człowiekowi.
Jan Paweł II
Jak każdego roku, przed Bożym Narodzeniem, w pogoni za prezentami, warto zatrzymać się na chwilę, zwolnić i pomyśleć o... innych. W każdym miejscu w Polsce są dzieci, dla których Święta to najsmutniejszy okres. Bez bliskich, bez szansy na wielkie prezenty, snują marzenia o drobnych rzeczach, a przede wszystkim – o miłości. Z myślą o najbardziej potrzebujących dzieciach, w ramach działań szkolnego wolontariatu, w naszej szkole przeprowadzono akcję mającą na celu pomoc na rzecz wychowanków z domu dziecka „Julin” w Kaliskach oraz dzieci z „Gniazd”. Podopieczni tych placówek wcześniej napisali listy do świętego Mikołaj, w których wyrazili swoje świąteczne marzenia. By je spełnić, wychowawcy: Pani Ewa Mroziuk z klasą IVdi Pani Elżbieta Milej z klasą VIId oraz katecheci: Pani Beata Piszczatowska, Pani Renata Wojda oraz ksiądz Jacek Laskowski zakupili upragnione prezenty bożonarodzeniowe, które trafią do nich jeszcze przed Świętami. Organizatorzy akcji żywią nadzieję, że wywołają uśmiech na twarzach dzieci i rozgrzejąich serduszka! Czasami potrzeba tak niewiele…
Podsumowanie Konkursu "Z Legendą przez Polskę"
W dniu 15 grudnia odbył się finał IV edycji Konkursu Dzielnicowego „Wędrówka z legendą przez Polskę” dla uczniów klas III. Organizatorkami konkursu były panie: Renata Piłat i Anna Ciach.
W finale brało udział 15 uczniów bielańskich szkół. Mieli oni za zadanie rozwiązać m. in. test, krzyżówkę, ułożyć plan wydarzeń, zapisać pytania do poznanych legend związanych z naszym krajem. Uczniowie wykazali się ogromną wiedzą.
Najwięcej punktów i tym samym I miejsce zdobył Mateusz Szczepański uczeń klasy III c z SP 293.
II miejsce zajęli: Aleksandra Skarbek z SP 209 i Aleksander Bołdok z SP 133.
Natomiast III miejsce zdobyli: Wojciech Olejarz z SP 293 i Antonina Chuć – Karmańska z SP 80.
Jury przyznało także wyróżnienia, które przypadły w udziale: Natalii Grudzińskiej SP 289, Janowi Bartnik SP 80 oraz Poli Karbowskiej SP 80.
Nagrodzonym serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Humanistyczny sukces Weroniki Lomott
Weronika Lomott jest uczennicą klasy VIIa, która jako jedyna w tym roku szkolnym zakwalifikowała się do II (rejonowego) etapu Konkursu Kuratoryjnego z Języka Polskiego, co będzie miało miejsce w dniu 9 stycznia 2018 r. To nie jedyne osiągnięcie dziewczynki w tym roku szkolnym, gdyż wcześniej brała udział w licznych konkursach z języka polskiego, kwalifikując się do kolejnych etapów. Największym sukcesem Weroniki jest zdobycie I miejsca w XVII Bielańskim Dyktandzie „O pióro gżegżółki i długopis burmistrza”, III miejsca w Bielańskiej Olimpiadzie Językowej, zakwalifikowanie się do finału Ogólnopolskiego Pijarskiego Konkursu Gramatycznego im. o. Onufrego Kopczyńskiego. Ponadto w lutym znane będą wyniki XIV Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego organizowanego przez Stowarzyszenie Warszawskich Nauczycieli Polonistów i Muzeum Niepodległości w Warszawie, w którym Weronika brała udział.
Na co dzień dziewczynka osiąga bardzo dobre wyniki w nauce, jest miła i sympatyczna. To uczennica o bardzo wysokim poziomie kultury osobistej, skromna i bardzo uczynna. Mimo licznych obowiązków, chętnie angażuje się w życie szkoły, pełniąc m.in. funkcję Przewodniczącej Samorządu Uczniowskiego.
Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!
"Trzynastka w świątecznym klimacie"
Trzynasty dzień grudnia w naszej szkole był tym, w którym dzieci miały za zadanie zaprezentowanie swoich ubiorów ze świątecznym motywem, co wcześniej ustalił Samorząd Uczniowski. Założenie takiego ubioru stanowiło kontynuację obchodów szkolnej tradycji „Trzynastki na wesoło”.
Z tej okazji skorzystało bardzo wielu uczniów, którzy wnieśli w tym dniu do szkoły dużo bożonarodzeniowej atmosfery. Różnorodność pomysłów, motywów i aplikacji była imponująca. Na korytarzach i w szkolnych salach dominowały czapki Mikołaja, rogi renifera, przepaski z prezentami, koszulki, swetry oraz bluzy ze śnieżynkami czy choinkami, a wszystko utrzymane w białej, czerwonej i złotej kolorystyce. Do zabawy włączyli się także wychowawcy klas, jak również dyrekcja szkoły, którzy swoim strojem utożsamili się ze społecznością uczniowską.
Czekamy na kolejne pomysły opiekunów Samorządu!
Przegląd kolęd i pastorałek w świetlicy
Mimo że do Świąt Bożego Narodzenia zostało jeszcze kilkanaście dni, to w naszej szkole czuć świąteczną atmosferę. Wszystko za sprawą świetlicowego przeglądu kolęd, który odbył się w dniu 12 grudnia 2017 roku. Jego celem było przede wszystkim kultywowanie polskiej tradycji kolędowania, jak również uwrażliwienie młodych ludzi na jej piękno. Pomysłodawcą całego przedsięwzięcia byli wychowawcy świetlicy, którzy przez kilka tygodni przygotowywali swoich wychowanków do zaśpiewania wybranej wcześniej kolędy. W tym roku w popisach wokalnych mogły wziąć udział chętni uczniowie klas I - III oraz przedstawiciele oddziałów przedszkolnych. Dzieci, mimo stresu z powodu publicznego występu, świetnie się bawiły, śpiewając i słuchając swoich rówieśników.
Kiermasz Bożonarodzeniowy
Zgodnie z tradycją, w szkolnej świetlicy, tym razem w dniach 11 – 14 grudnia, zorganizowano kiermasz świąteczny. Uczniowie, nauczyciele oraz rodzice mogli zakupić przygotowane przez dzieci przepiękne przedmioty tematycznie związane z Bożym Narodzeniem. Zostały one wykonane przez świetliczaków, pod czujnym okiem swoich wychowawców z dużym wyprzedzeniem czasowym. Barwne bombki, oryginalne świeczniki, mieniące się ozdoby świąteczne wzbudzały zachwyt wszystkich oglądających oraz kupujących. Kiermasz Bożonarodzeniowy cieszył się ogromnym zainteresowaniem, zarówno dzieci jak i dorosłych.
Sukcesy naszych uczniów w Konkursie Literackim „W zdrowym ciele zdrowy duch”
Po raz pierwszy uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Konkursie Literackim W zdrowym ciele zdrowy duch i od razu odnieśli sukces. Turniej został zorganizowany przez SPZZLO Warszawa – Żoliborz oraz redakcję kwartalnika „Zdrowie Pacjenta”, a skierowany do uczniów klas V-VII szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych, gdzie należało zredagować krótki wiersz, fraszkę lub limeryk nawiązujący do tematu turnieju. Wśród laureatów znalazło się aż 12 uczniów:
- Wielocha Gabriela, klasa VI a
- Manik Lakhi, klasa VI b
- Bednarczyk Antoni, klasa VI b
- Chadaj Karolina, klasa VII b
- Wiktorowicz Karolina, klasa VII b
- Durkiewicz Nikola, klasa VII b
- Gibała Bartosz, klasa VII b
- Tarsalewski Kacper, klasa VII b
- Krawczyk Michalina, klasa VII e
- Jagiełło Marianna, klasa VII e
- Krzemińska Aleksandra, klasa VII e
- Kowalczyk Olimpia, klasa VII
Oprócz nagród dla laureatów, przewidziano także publikacje niektórych prac w kwartalniku „Zdrowie Pacjenta”. Wielkie gratulacje!
Archiwum Aktualności