Majowe Święta
Dzień Kultury Niemieckiej
Uczniowie klasy 7c brali udział w projekcie i zorganizowali quiz dotyczący zwyczajów i tradycji w krajach niemieckiego obszaru językowego. Uczniowie klas młodszych rozwiązywali zadania, szukali jajeczek z czekolady w labiryntach oraz kolorowali pisanki. Uczniowie klas starszych udzielali odpowiedzi w quizach wiedzy. Wydarzenie miało na celu poszerzenie wiedzy na temat kultury Niemiec, Austrii oraz Szwajcarii, a także rozwijanie zainteresowania językiem niemieckim. Uczestnicy quizu musieli wykazać się znajomością świąt, potraw, zwyczajów oraz ciekawostek związanych z życiem codziennym w krajach niemieckojęzycznych. Atmosfera była pełna zaangażowania i dobrej zabawy, a uczniowie udowodnili, że nauka może być przyjemna i inspirująca.
Finał szkolnego konkursu „Mam Talent”
Z inicjatywy Małego i Dużego Samorządu Uczniowskiego, we wtorek 29 kwietnia, w naszej szkole odbył się finał szkolnego konkursu „Mam Talent” dla klas I-III oraz IV-VIII. Publiczność miała niepowtarzalną okazję dopingować i nagradzać brawami różnorodne występy aż 15 finalistów, którzy zaprezentowali talenty, tj. taniec, popisy akrobatyczne i wokalne oraz grę na instrumentach.
Wybór najlepszych był ogromnie trudny, z uwagi na bardzo wysoki poziom umiejętności, jaki prezentował każdy z uczestników. Ostatecznie jury ogłosiło zwycięzców szkolnego konkursu „Mam Talent”.
Kategoria klas I-III
I miejsce – Iryna Dikusar (taniec towarzyski )
II miejsce – Valerie Karpińska (wokal)
III miejsce – Izabela Witos (instrument klawiszowy)
Kategoria klas IV- VIII
I miejsce - Róża Nowicka (gimnastyka artystyczna z obręczą)
II miejsce – Zuzanna Smolińska (wokal)
III miejsce – Weronika Karpińska (wokal)
Wszyscy uczestnicy turnieju otrzymali z rąk Dyrektor szkoły, Pani Iwony Krupińskiej, dyplomy i słodkie upominki ufundowane przez Radę Rodziców, natomiast zwycięzcom wręczono puchary. Podziękowania należą się także Panu Zbyszkowi Starnawskiemu za wspaniałą oprawę muzyczną, Pani Ewie Kwaśny za wystrój sali, konferansjerom - Basi Daszczuk i Patrykowi Sumińskiemu z klasy 8c, a przede wszystkim Pani Małgorzacie Graczyk, która poprowadziła galę finałową „Mam talent”.
Jeszcze raz gratulacje dla wszystkich uczestników konkursu i życzenia wytrwałości w doskonaleniu nieprzeciętnych zdolności.
Dzień Ziemi
22 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Ziemi – wyjątkowe święto, które przypomina nam, jak ważna jest troska o naszą planetę. Tego dnia ludzie na całym świecie podejmują działania na rzecz ochrony środowiska i przeciwdziałania dalszemu niszczeniu naszej wspólnej Matki – Ziemi. Do grona tych, którym nie są obojętne losy globu, dołączyli również uczniowie naszej szkoły.
Z tej okazji nauczycielki naszej szkoły przygotowały szereg aktywności, dzięki którym uczniowie mogli sprawdzić swoją wiedzę i świadomość ekologiczną. Młodsze dzieci rozwiązywały łamigłówki, kolorowały tematyczne ilustracje i uczyły się poprzez zabawę. Uczniowie klas IV–VIII zmierzyli się z nieco trudniejszymi zadaniami – rozwiązywali quizy, krzyżówki i przyrodnicze wykreślanki. Najstarsi uczestnicy stanęli przed ambitnymi wyzwaniami matematyczno-przyrodniczymi, takimi jak obliczenie wagi przeciętnej chmury, ilości tlenu produkowanego przez lasy Amazonii czy skrajnych temperatur zanotowanych na Ziemi.
To był dzień pełen zaangażowania, wiedzy i refleksji nad tym, jak każdy z nas może dbać o przyszłość naszej planety.
Gigathon – Ogólnopolski Konkurs Programistyczny
Informujemy, że ruszyły zapisy do Gigathonu – Ogólnopolskiego Konkursu Programistycznego, który pozwoli dzieciom i młodzieży sprawdzić swoje umiejętności w programowaniu, informatyce i nowoczesnych technologiach! Konkurs jest organizowany pod patronatem Ministra Edukacji, Ośrodka Rozwoju Edukacji, a także Politechniki Warszawskiej - Wydziału MiNI.
Zapisy trwają od 24 marca do 18 maja 2025 r.
Rejestracja dostępna na stronie linkUdział w konkursie jest całkowicie bezpłatny!
Dla kogo? Uczestnicy w wieku 7-18 lat, podzieleni na cztery grupy wiekowe:
🔹 7-9 lat – programowanie w Minecraft Education
🔹 10-12 lat – programowanie w Scratch
🔹 13-15 lat – programowanie w Python, C# lub C++
🔹 16-18 lat – programowanie w Python, C# lub C++Jak wygląda konkurs?
✅ Etap 1 – Test wiedzy online (7 kwietnia – 18 maja 2025 r.): uczestnicy rozwiązują test sprawdzający ich wiedzę. Liczy się liczba poprawnych odpowiedzi i czas!
✅ Etap 2 – Projekt programistyczny (7 kwietnia – 25 maja 2025 r.): zakwalifikowani do kolejnej rundy zmierzą się z zadaniem projektowym - forma online.
🏆 Finał w Warszawie (14 czerwca 2025 r.): 80 najlepszych uczestników spotka się na hackathonie, gdzie będą rywalizować o atrakcyjne nagrody!Dlaczego warto?
1. Konkurs rozwija zainteresowanie programowaniem i nowymi technologiami.
2. Uczestnicy zdobywają cenne umiejętności cyfrowe, które przydadzą się w przyszłości.
3. Rywalizacja motywuje do nauki i kreatywnego rozwiązywania problemów.
4. Atrakcyjne nagrody! (konsole, sprzęt komputerowy, smartfony, kursy i obozy programistyczne, gadżety gamingowe i edukacyjne, dyplomy konkursowe dla wszystkich uczestników).Zachęcamy do zapisów i wspólnego odkrywania świata programowania!
Wielkanocny Turniej Szachowy
W dniu 15 kwietnia od wczesnych godzin porannych rozpoczęły się zmagania uczniów naszej szkoły w Wielkanocnym Turnieju Szachowym. W pierwszej grupie, czyli uczniów z klas 1-3 wystartowało 24 uczestników, którzy zagrali 6 rund tempem 10 minut na zawodnika. Zwycięzcą turnieju został Hubert Duda z klasy 2c. Drugie miejsce zajął Antoni Orłowski z klasy 2c, a trzecie Daniel Brzeziński z klasy 3b.
W drugiej grupie, starszych uczniów z klas 4-8 wzięło udział 35 uczestników, którzy rozegrali również 6 rund tempem 10 minut na zawodnika.
Zwycięzcą turnieju został Julian Obuchowicz z klasy 7b, z wynikiem 6 punktów z 6 partii. Drugie miejsce zajął Mateusz Dymek z klasy 8d, a trzecie Jędrzej Weronko z klasy 7a. Najlepszą zawodniczką turnieju została Jaśmina Jarek z klasy 8c.
Po zakończonych zmaganiach dyrektor szkoły Pani Iwona Krupińska oraz wicedyrektor Pani Beata Chrzanowska uczestnikom turnieju wręczyły dyplomy i słodki upominek, a zwycięzcom puchary.
Wielkanocny Turniej Szachowy został zorganizowany dzięki wsparciu Rady Rodziców, która ufundowała nagrody. Dziękujemy.
Gratulujemy wszystkim uczestnikom! Wielkie brawa dla zwycięzców!
Rozmowy na temat elektromagnetyzmu...
Uczniowie klas: 5b i 5d mieli niepowtarzalną okazję uczestniczyć w pogadance na temat elektromagnetyzmu! Temat ten jest niezwykle fascynujący i ma ogromne znaczenie w naszym codziennym życiu, zwłaszcza w kontekście działania telefonów komórkowych.
Podczas spotkania piątoklasiści mogli dowiedzieć się, że telefon komórkowy działa dzięki falom elektromagnetycznym, wysyłając i odbierając sygnały radiowe. Te z kolei przenoszą informacje w postaci dźwięku, tekstu czy obrazu. Uczniowie dowiedzieli się również, jaką rolę pełnią anteny i przekaźniki telefoniczne, umożliwiające komunikację między użytkownikami.
Dodatkowo uświadomili sobie jak w codziennym życiu zjawiska przyrodnicze łączą się z takimi pojęciami, jak elektrostatyka i magnetyzm. Uczniowie poszerzyli wiedzę o zjawiskach związanych z ładunkami elektrycznymi, które mogą przyciągać lub odpychać inne naładowane obiekty oraz o właściwościach magnetycznych materiałów, które są wykorzystywane w różnych urządzeniach, takich jak głośniki czy silniki elektryczne.
Takie pogadanki inspirują uczniów do dalszego zgłębiania tajników świata fizyki i technologii, a także pobudzają ich ciekawość do odkrywania wpływu nauki na otaczający nas świat. To doskonała okazja do zainspirowania młodych fizyków do myślenia o przyszłości i możliwościach, jakie niesie ze sobą rozwój technologii opartych na zasadach elektromagnetyzmu.
Wielkanocne Spotkanie z Seniorami Osiedla „Piaski”
Wielkanoc to jedno z najbardziej radosnych świąt, poprzedzone wieloma przygotowaniami i troską o szczególny nastrój. To wyjątkowy czas w roku, gdy wokół pojawiają się pierwsze oznaki wiosny. Ten okres skłania do refleksji i zadumy.
Zgodnie z wieloletnią tradycją naszej szkoły, w dniu 9 kwietnia 2025 roku, odbyło się wyjątkowe spotkanie wielkanocne, na które przybyli Seniorzy z Osiedla „Piaski”. Jego organizatorami byli: Rada i Zarząd Dzielnicy Bielany, Samorząd Mieszkańców Osiedla „Piaski” oraz społeczność Szkoły Podstawowej nr 293.
Uroczystość przebiegła w bardzo miłej, pełnej życzliwości, atmosferze, której atrakcją była inscenizacja o życiu seniorów w dzisiejszym świecie. Przy pięknych dekoracjach i ozdobach stołów, w towarzystwie wyjątkowych gości, wśród rozmów i wzruszeń wszyscy celebrowali zbliżające się Święta Wielkanocne.
Spotkanie było okazją do integracji i wzmocnienia poczucia wspólnoty wśród mieszkańców dzielnicy Bielany, a także miłym wypełnieniem wolnego czasu seniorów.
Zajęcia „Sprawne rączki”
Kolejnym przedsięwzięciem podjętym przez uczniów klasy 3a na zajęciach pozalekcyjnych „Sprawne rączki” było uszycie kolorowych rybek. Filcowe ozdoby będą przypominały im o zbliżających się wakacjach. Własnoręcznie wykonane, różnobarwne zabawki sprawiły wszystkim wiele radości.
Laboratoria Przyszłości to doskonała okazja do ćwiczenia sprawności manualnych.
Serdeczne podziękowania!
Dziękujemy z całego serca za zaangażowanie i udział w akcji wolontariatu – zbiórce dla Fundacji Rodakom na Kresach.
Dzięki Waszej otwartości, życzliwości i chęci niesienia pomocy udało się zebrać potrzebne dary, które trafią do Polaków mieszkających na Kresach.
Wasza pomoc ma ogromne znaczenie – pokazuje, że razem możemy więcej.
Akcja Wolontariatu
Wolontariat Szkoły Podstawowej nr 293 oraz Szkoły Podstawowej nr 364 przy wsparciu świetlicy szkolnej zorganizował wspólnie wiosenny kiermasz bransoletek. Wydarzenie cieszyło się dużym zainteresowaniem – uczniowie, nauczyciele i rodzice z zaangażowaniem wspierali akcję. Całkowity dochód z kiermaszu został przekazany na rzecz Fundacji Warszawskie Hospicjum dla Dzieci, wspierając tym samym najmłodszych podopiecznych.
Dziękujemy wszystkim za udział i wielkie serce!
Podsumowanie konkursu czytelniczego
Z okazji Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci biblioteka szkolna zorganizowała konkurs czytelniczy. Laureatami konkursu zostali:
-
Aleksandra Gal kl. 1B
-
Maria Krzywicka kl. 3B
-
Wiktor Obliński kl. 4B
-
Filip Gumowski kl. 5D
-
Zuzanna Witosławska kl. 7A
Serdecznie gratulujemy!
-
Bielańskie Targi Edukacyjne
W dniu 3 kwietnia br. uczniowie klas ósmych wzięli udział w XVI Bielańskich Targach Edukacyjnych. Zostały zorganizowane w Zespole Szkół nr 35 przy ul. S. Żeromskiego, a ich celem było promowanie kształcenia i osiągnięć edukacyjnych bielańskich szkół ponadpodstawowych. Ósmoklasiści, zainteresowani kontynuowaniem nauki na Bielanach, mieli możliwość wzięcia udziału w warsztatach z doradztwa zawodowego oraz zapoznania się z prezentowanymi zawodami oferowanymi przez bielańskie szkoły zawodowe - ZS nr 10, ZS nr 18 oraz ZS nr 35. Na uczestników targów czekały także testy z zakresu predyspozycji i preferencji zawodowych, które przygotowali dla uczniów doradcy zawodowi z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 10.
Rowerowy Maj
W imieniu Zespołu Rowerowego Maja oraz Straży Miejskiej m.st. Warszawy zapraszamy na spotkanie dotyczące między innymi najważniejszych przepisów i zasad bezpieczeństwa istotnych podczas jazdy na rowerze i urządzeniach wspomagających ruch (hulajnogi tradycyjne, rolki, deskorolka, wrotki).
Spotkanie jest dedykowane rodzicom, opiekunom prawnym, nauczycielom oraz uczestnikom kampanii.
Będzie podzielone na dwie części:
- informacyjną na temat Rowerowego Maja, którą poprowadzą miejskie koordynatorki kampanii i przypomną najważniejsze zasady udziału w kampanii (jakich sprzętów można używać w trakcie kampanii, jaki jest minimalny dystans do aktywnego przejechania, jakie są terminy i zasady dołączenia do akcji) oraz zasady realizacji nagród indywidualnych na podstawie dzienniczków rowerowych
- edukacyjną, którą poprowadzi Pan Hubert Dobrzyński, edukator stołecznej Straży Miejskiej i opowie o przepisach regulujących jazdę na rowerze, hulajnodze, o karcie rowerowej, możliwościach jazdy rowerem po chodniku, obowiązkowym wyposażeniu roweru i o wielu innych sprawach związanych z aktywnymi dojazdami.
Spotkanie odbędzie się na platformie Teams, w czwartek, 3.04.2025 r.
Rozpocznie się o godzinie 17.00 częścią informacyjną o kampanii, natomiast od godziny 17.30 spotkanie poprowadzi edukator warszawskiej Straży Miejskiej.
Link do spotkania: link
Spotkanie to świetna okazja, by przypomnieć sobie zarówno najważniejsze zasady kampanii, jak i bezpiecznego korzystania z aktywnych środków transportu, zarówno przez najmłodszych, jak i starszych uczestników ruchu drogowego.
Szkolne Pole Nadziei znów zakwitło!
Nasze żonkilowe pole to nie tylko piękny widok, ale przede wszystkim symbol nadziei i wsparcia dla osób potrzebujących opieki paliatywnej. W ramach tej wyjątkowej akcji wolontariusze z naszego “Klubu Ośmiu” aktywnie współpracują z: Zespołem Domowej Opieki Paliatywnej na Bielanach, Ośrodkiem Hospicjum Domowego NZOZ Zgromadzenia Księży Marianów i Warszawskim Hospicjum dla Dzieci. Dziękujemy naszym wolontariuszom za ich zaangażowanie i wielkie serca!
Sukces naszych uczennic w konkursie recytatorskim
W dniu 27 marca 2025 r. odbył się dzielnicowy etap 48. konkursu recytatorskiego „Warszawska Syrenka” w Bielańskim Ośrodku Kultury przy ul. Goldoniego 1. Z ogromną przyjemnością pragniemy poinformować, że uczennice reprezentujące naszą szkołę zdobyły wyróżnienie:
W kategorii klas IV-VI: Veronika Karpińska i Antonina Kozioł
W kategorii klas VII-VIII: Urszula Mędrzecka i Oliwia Kozłowska
Dziewczynki zachwyciły jury wspaniałą recytacją wierszy, które oceniało dobór repertuaru, interpretację utworu, kulturę mowy oraz ogólny wyraz artystyczny. Wyróżnienie uczennic jest ogromnym osiągnięciem z uwagi na zgłoszenie się do konkursu aż 89 uczestników z 17 szkół bielańskich.
Serdecznie gratulujemy sukcesu oraz życzymy powodzenia w kolejnych edycjach konkursów recytatorskich!
Góra Grosza
Już po raz kolejny nasza szkoła włączyła się w akcję Góra Grosza organizowaną przez Towarzystwo Nasz Dom, które od wielu lat wspiera dzieci i młodzież, finansując, m.in. pomoc specjalistyczną, pracę z rodziną biologiczną oraz rozwój indywidualnych zainteresowań wychowanków.
Dziękujemy wszystkim uczniom naszej szkoły za zaangażowanie w tę inicjatywę. Szczególne gratulacje należą się klasie 4a za zajęcie pierwszego miejsca oraz dla klas: 5a i 5c za zdobycie kolejnych lokat. Wspólnie zebrana kwota 162,51 zł to dowód na to, jak ważne jest wsparcie i solidarność.
Serdeczne podziękowania uczestnikom akcji za ich wysiłek i poświęcenie!
Kartka wielkanocna dla Hospicjum Dziecięcego
Wolontariat szkolny wraz ze świetlicą szkolną włączył się w akcję zorganizowaną przez Domowe Hospicjum Dziecięce Promyczek. Wolontariusze przygotowali kolorowe, kreatywne kartki wielkanocne dla dzieci. To wspaniała inicjatywa, która ma na celu sprawienie radości i pokazanie wsparcia dla osób przebywających w hospicjum. Takie gesty niosą nie tylko otuchę, ale także przypomnienie o tym, jak ważna jest troska o innych w trudnych chwilach.
Dziękujemy!
Podziękowanie
Lodowce i woda w Arktyce
21 marca 2025 obchodzimy po raz pierwszy Światowy Dzień Lodowców, a 22 marca od lat Światowy Dzień Wody. Z tej okazji uczniowie klasy VIII b podczas zajęć fizyki mieli okazję uczestniczyć w lekcji na żywo z Polskiej Stacji Polarnej Hornsund na Spitsbergenie. Uczniowie zapoznali się z ciekawymi faktami dotyczącymi lodowców i zasobów wodnych Ziemi oraz dowiedzieli się, jak wygląda dostęp do wody w surowych warunkach Arktyki i co stanowi jej główne źródło na stacji polarnej.
Transmisja z ekspertem w zakresie badań polarnych i nauk o Ziemi była dostarczona przez Instytut Geofizyki Polskiej Akademii Nauk w ramach programu EDU-ARCTIC, mającego na celu angażowanie uczniów w edukację STEM poprzez badania Arktyki.
Bal klas szóstych
Zgodnie z wieloletnią tradycją naszej szkoły, w dniu 12 czerwca o godz. 17.00 odbył się bal uczniów klas szóstych. Na wstępie uroczystości Pani dyrektor Barbara Warda przywitała tegorocznych przyszłych absolwentów. Szóstoklasiści tanecznym krokiem w rytmie poloneza warszawskiego wypełnili salę gimnastyczną. Wzbudzali podziw i uznanie rodziców, a także grona pedagogicznego wykonywanymi układami. Wyrazy uznania należy złożyć na ręce Państwa Beaty i Krzysztofa Jakubowskich, którzy w niespełna trzy miesiące doskonalili u dzieci umiejętność tańczenia tego utworu. Podczas wyjątkowego wieczoru trwającego aż do godziny 21.00, zarówno uczniowie jak i nauczyciele, bawili się i świętowali przy specjalnie dobranym repertuarze muzycznym. Szóstoklasiści wyglądali elegancko i skromnie, zachowywali się stosownie do okazji, a tańczyli - pięknie i bez wytchnienia wśród dekoracji przygotowanej z kolorowych balonów i materiałów. Wielkie podziękowania i słowa uznania należą się wszystkim Rodzicom, którzy przygotowali ten wyjątkowy bal i zapewnili, by przebiegł on bezpiecznie i w radosnej atmosferze. To dzięki nim najstarsi uczniowie szkoły mogli przeżyć wyjątkowe chwile, które z pewnością pozostaną na długo w ich pamięci.
Apel samorządowy - podsumowanie półrocza
W dniu 11 lutego 2015 r.odbył się apel zorganizowany przez Samorząd Uczniowski. Podczas spotkania prowadzący, czyli członkowie prezydium samorządu: Julia Kwiatek, Miłosz Jagiełło i Weronika Lomott zaprezentowali dokonania w minionym półroczu, jednocześnie podkreślając, że wydarzenia organizowane w szkole to zasługa wszystkich jej uczniów. Wśród nich wymienili, m.in. akcje charytatywne, konkursy, zbiórki, plebiscyty, akademie. Na szczególną uwagę zasłużyły takie imprezy jak:Tydzień chleba, Światowy Dzień Tolerancji, Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień, Światowy Dzień Pluszowego Misia i mikołajki.
Ponadto uczniowie mieli sposobność dowiedzieć się, które klasy osiągnęły najwyższe wyniki w poszczególnych kategoriach.
Biorąc pod uwagę dyscyplinę pracy, najlepsze okazały się klasy Vb, VIb i VId, w których było najwięcej ocen wzorowych. Najmniejszą liczbę spóźnień uzyskały natomiast klasy: VIa, IVa i IVc.
Analizując osiągnięcia w nauce, zdecydowanie wybiła się klasa VId, w której uczniowie uzyskali aż 26 ocen celujących. Najwięcej osób ze średnią powyżej 5,0 jest w klasie IVc, a tylko w dwóch klasach: Vd i VId nauczyciele nie postawili na półrocze żadnej oceny dopuszczającej. Najwyższą średnią
w szkole - 5,64 uzyskała uczennica klasy Vb: Monika Tomasik.Druga część apelu została poświęcona uhonorowaniem przez wicedyrektor szkoły, Panią Annę Janiec, uczniów stypendiami szkolnymi za bardzo dobre wyniki w nauce z życzeniami dalszych sukcesów szkolnych oraz radości i zadowolenia ze zdobywania nowej wiedzy. Ponadto nauczyciele poszczególnych zespołów przedmiotowych odczytali nazwiska i nagrodzili laureatów konkursów organizowanych w I półroczu roku szkolnego 2014/2015.
Spotkanie zakończyło się podziękowaniem za owocną współpracę.
Apel SU
W dniu 22 czerwca 2015r. w naszej szkole odbył się apel zorganizowany przez Samorząd Uczniowski. Podczas spotkania prowadzący - członkowie prezydium samorządu: Julia Kwiatek, Miłosz Jagiełło i Weronika Lomott, przedstawili jego dokonania w bieżącym roku szkolnym, wśród których znalazły się, m.in. akcje charytatywne, konkursy, zbiórki, plebiscyty itp.
Najistotniejszym punktem apelu było ogłoszenie wyników konkursu na najlepszą klasę z poziomu IV - VI. Za kryteria przyjęto osiągnięcia w nauce, dyscyplinę pracy, a także aktywność społeczną. Zaszczytne pierwsze miejsce przypadło klasie VIb, natomiast drugą lokatę zajęła klasa IVc, a na trzecim miejscu uplasowała się klasa IVb. Nagrodą dla zwycięzców było wyjście na kręgle. Ponadto przyznano wyróżnienia klasom: IVe, Vb, VIa oraz IIa, IIIa, IIIb i IIIc, które wykazały się dużym zaangażowaniem w zbiórce makulatury, dając tym samym przykład dbałości o środowisko naturalne. Wyróżniono również uczennicę Michalinę Krawczyk z klasy IVe, która uzyskała najwyższą średnią w szkole za wyniki w nauce.
Podczas spotkania zaprezentowano również wyniki plebiscytów: „Koleżanka i Kolega na 102” oraz „Ulubiony Nauczyciel”. W poszczególnych zespołach klasowych laureaci otrzymali nagrody w postaci gromkich braw i wyróżnień, a wśród grona pedagogicznego wybranymi przez dzieci ulubionymi nauczycielami okazali się: Pani Elżbieta Milej, Pani Paulina Płatek, Pani Agata Idzikowska, Pani Wioletta Krawczyk oraz Pan Witold Hunek. Ponadto wręczone zostały nagrody w Konkursie Wiedzy o Unii Europejskiej na poziomie klas IV - VI, który zorganizowany był pod kierunkiem opiekunek szkolnego koła europejskiego – Pani Elżbiety Jezierskiej i Pani Sylwii Kowalczyk. Każda klasa była reprezentowana przez 3 uczniów. Zwycięzcami konkursu zostali: w kategorii klas szóstych – klasa VIb, klas piątych – klasa Vc, zaś spośród klas czwartych najlepszą okazała się klasa IVc.
Druga część apelu została poświęcona uhonorowaniu uczniów biorących udział w konkursach organizowanych w roku szkolnym 2014/2015, których ilość była imponująca.
Spotkanie zakończyło się podziękowaniem dla członków prezydium Samorządu Uczniowskiego za duży wkład pracy i zaangażowanie złożonym przez opiekunki samorządu – Panie: Elżbietę Jezierską i Paulinę Płatek. Wyjątkowe słowa wdzięczności otrzymała Julia Kwiatek za trud i poświęcenie w trzyletniej pracy na rzecz samorządu.
Bal karnawałowy
Tuż po powrocie z ferii zimowych dzieci miały okazję poczuć odrobiną wolności i spędzić w swoim towarzystwie wolny czas. W piątek, 6 lutego, odbył się, zgodnie z coroczną tradycją szkoły, bal karnawałowy. Imprezę zorganizowała Rada Rodziców, natomiast zabawę poprowadził pan Artur Szwed.
Tego dnia sala gimnastyczna zmieniła się w przepiękną, kosmiczną krainę, gdyż tego roku motywem przewodnim balu były właśnie kosmiczne podróże.
Przy dźwiękach skocznej, młodzieżowej muzyki i utworach znanych wykonawców dzieci wszystkich klas, wraz ze swoimi wychowawcami, mogły mile spędzić piątkowy dzień.
Aby zapewnić świetną, taneczną kondycję na parkiecie sali gimnastycznej, uczniowie korzystali w klasach z przygotowanych przez rodziców przekąsek i słodkości.
Wszyscy z niecierpliwością czekają na kolejny bal karnawałowy i z nutą zazdrości spoglądają na uczniów klas szóstych, których czeka jeszcze w tym roku bal na zakończenie szkoły.
13 lutego – dzień świętego Walentego!
Dzień św. Walentego, zwany potocznie świętem zakochanych, przypada na 14 lutego. Tradycja wywodzi się ze średniowiecznej Anglii, natomiast
w Polsce walentynki obchodzone są od kilkunastu lat i cieszą się ogromną popularnością, szczególnie wśród dzieci i młodzieży.W tym roku święto przypadło na sobotę, więc nasza szkoła postanowiła uczcić je w piątek, 13 lutego. Zbiegło się ono z comiesięczną tradycją „szalonej trzynastki”, zatem tego dnia zarówno wśród uczniów jak i nauczycieli królował tylko jeden kolor – czerwień i jego odcienie.
Kilka dni wcześniej, z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego, zorganizowana została poczta walentynkowa, która jest jednym z najpopularniejszych walentynkowych zwyczajów, bez którego trudno sobie wyobrazić ten dzień. Uczniowie, którzy chcieli sprawić niespodziankę, wyrazić uczucia „swoim sympatiom”, wrzucali kartki walentynkowe do specjalnie przygotowanego pudełka. W dzień walentynek „szkolni kurierzy” roznosili miłosną korespondencję dla uczniów, dyrektorów, nauczycieli a także pracowników administracji.
Walentynkowy nastrój panował również w szkolnej świetlicy, gdzie odbywały się w grupach dyskoteki, podczas których dzieci miały szansę przełamać nieśmiałość, skończyć z podpieraniem ścian i poprosić swoją walentynkę do tańca. Ponadto funkcjonowała także poczta „dla zakochanych” oraz wychowankowie mogli wykonać tematyczne prace plastyczne.
Dzięki wielu atrakcjom, ten dzień na długo zostanie w naszej pamięci.
Europejski Dzień Numeru Alarmowego w świetlicy szkolnej
Już po raz siódmy w Unii Europejskiej i po raz drugi w Polsce 11 lutego odbyły się obchody Europejskiego Dnia Numeru Alarmowego 112. Celem akcji jest zmniejszenie liczby zgłoszeń bezzasadnych.
W ramach udziału w Europejskim Dniu Numeru Alarmowego w świetlicy szkolnej odbyły się zajęcia edukacyjne mające na celu uświadomienie wychowankom, że numer 112 służy wyłącznie do ratowania życia i zdrowia. Wszystkie grupy świetlicowe przygotowały plakaty informacyjne, które zawisły na korytarzu szkolnym.
Wystawa z okazji Dnia Babci i Dziadka
W pierwszych dniach lutego na szkolnym korytarzu pojawiła się wystawa zdjęć poświęconych Babciom i Dziadkom. Przez cały styczeń podopieczni świetlicy szkolnej przesyłali zdjęcia z dziadkami. Wszystkie zdjęcia zostały wyeksponowane na wystawie, a najciekawsze zostaną nagrodzone. Wystawę upiększają wiersze, zilustrowane przez uczniów, poświęcone dziadkom,
Kuchnia europejska
Tradycją szkolnego koła europejskiego jest organizowanie raz w roku zajęć kulinarnych. Tym razem taka nietypowa lekcja odbyła się w styczniu. Pod kierunkiem Pań prowadzących koło europejskie: Elżbiety Jezierskiej i Sylwii Kowalczyk uczestnicyprzygotowywali potrawy rożnych państw należących do Unii Europejskiej. Na stołach pojawiły się wykwintne kanapki, sałatki oraz napoje oznaczone flagami poszczególnych krajów europrjskich, które już swoim wyglądem zachęcały do skosztowania. W gronie osób degustujących znalazły się m.in. Pani dyrektor wraz z wicedyrektorami oraz nauczyciele, którzy w godzinach popołudniowych prowadzili jeszcze zajęcia.
Wyjątkowy smak, doskonała prezentacja potraw, a przede wszystkim pochwała gości, zachęciły uczestników koła zainteresowań do zorganizowania takich zajęć również w przyszłym roku szkolnym.
Wszystkie kolory świata
Organizacja Światowa UNICEF zorganizowała akcję mającą na celu pomoc dzieciom z biednych krajów. Celem tej akcji było zebranie pieniędzy na zakup szczepionek ratujących życie dzieci z Sudanu Południowego.
W akcji tej wzięła udział cała społeczność szkolna pod kierownictwem p. Ewy Kwaśny.
Uczniowie mieli za zadanie zapoznanie się z kulturą tego kraju, jego położeniem, klimatem oraz potrzebami ludzi. Pomogli w tym zadaniu nauczyciele wychowawcy świetlicy organizując zajęcia dydaktyczne rozszerzające wiedzę uczniów na temat Sudanu Południowego i jego mieszkańców.
Kolejnym zadaniem do wykonania dla dzieci było uszycie według szablonów szmacianych lalek symbolizujących ludzi z różnych dowolnie wybranych krajów. Szablony były rozdawane przez wychowawców oraz wychowawców świetlicy. Lalki miały charakteryzować się strojem przynależnym wybranemu krajowi, kolorem skóry, włosów, układem i kształtem oczu itd.
Pomagając uczniom w wykonaniu tego zadania wychowawcy świetlicy przeprowadzili pokaz filmu i zdjęć w poszczególnych grupach świetlicowych przy pomocy sprzętu multimedialnego. Film i zdjęcia pokazywały w jaki sposób lalki należy wykonać i na co w trakcie pracy zwrócić szczególną uwagę. Przeprowadzili również zajęcia w grupach przybliżające kulturę różnych krajów świata.
Akcja ta wzbudziła duże zainteresowanie dzieci i ich rodzin. Dzieci wraz z rodzicami szyły lalki w domach, a następnie przynosiły gotowe do szkoły wraz z wypełnioną, przyczepioną metryczką i oddawały nauczycielom.
Następnym etapem było zorganizowanie wystawy – aukcji wykonanych prac. Wystawę przygotowała p. Ewa Kwaśny wraz z nauczycielami wychowawcami świetlicy na parterze szkoły w dniach 13, 14, 15 stycznia 2015r. Wystawa cieszyła się olbrzymim zainteresowaniem uczniów i rodziców. Pięknie wykonane lalki budziły zachwyt wszystkich odwiedzających i oglądających wystawę. Dnia 15 stycznia 2015r. odbyła się adopcja lalek. Celem aukcji i adopcji było zebranie pieniędzy na zakup szczepionek ratujących życie dzieciom z Sudanu Południowego.
Zebrana kwota pieniędzy została wpłacona na konto UNICEFU.
Akcja ta nie tylko pomogła potrzebującym, biednym, chorym dzieciom, ale również wzbudziła współczucie, zrozumienie i chęć pomocy innym. Rozwinęła również wiedzę uczniów na temat innych krajów świata. Zbliżyła dzieci i rodziców do siebie w trakcie wspólnego szycia lalek – poprawiła relacje rodzinne.
Jasełka
Wigilia i jasełka, koncert kolęd i upominki w szkole to szczególny czas dla całej społeczności. Świąteczny nastrój zagościł już od środy i trwał do piątku, kiedy to wychowawcy, przy wsparciu rodziców, zorganizowali klasowe Wigilie i jasełka, podczas których uczniowie z białym opłatkiem w ręku, w swoich salach, składali sobie bożonarodzeniowe życzenia.
Wśród tych świątecznych uroczystości na szczególną uwagę zasługują najmłodsi uczniowie z klasy 0A, którzy pod czujnym okiem Pani Małgorzaty Graczyk zaprezentowali uwspółcześnione przedstawienie bożonarodzeniowe. Było ono przede wszystkim skierowane do kadry pracowniczej naszej placówki. Najmłodsi aktorzy zaskoczyli widzów swoją dojrzałością i wrażeniem artystycznym podczas ogrywania ról, a także pięknego śpiewania kolęd i pastorałek.
Ostatni dzień nauki w tym roku kalendarzowym przebiegał w niecodziennej atmosferze, którą stworzyły wystawione przez klasę VI D jasełka podziwiane przez wszystkich uczniów, dyrekcję i wychowawców. Swoją obecnością zaszczycił nas również radny Dzielnicy Bielany Pan Ryszard Zakrzewski. Przygotowaniem przedstawienia zajmował się Pan Witold Hunek, zaś o oprawę muzyczną zadbała Pani Monika Hass wraz ze swoją klasą II C i szkolnym chórem. Wszyscy w pięknych strojach, z wielkim przejęciem, zaangażowaniem i wdziękiem odegrali swoje role. Na scenie zagościli aniołowie i pasterze, zaś zgodnie z tradycją, do Dzieciątka przybyli Trzej Królowie... Mogliśmy zatem po raz kolejny wspólnie przeżyć historię Maryi i Józefa szukających schronienia na noc, którzy po bezowocnych poszukiwaniach zdecydowali się pozostać w stajence.
Po zakończonych spotkaniach wszyscy udali się do domów z przekonaniem, że Wigilia to nie tylko czas, gdy jest prezentów moc, to nie tylko czas, gdy potraw sto na stole. Lecz Wigilia to przepiękny czas, Bożonarodzeniowy czas, gdy siedzimy wszyscy w kole, i mamy bliskich przy stole.
Wesołych Świąt oraz Szczęśliwego 2015 Roku!!!
Świetlicowy przegląd kolęd i pastorałek.
Dnia 17.12.2014r. odbył się w naszej szkole zorganizowany przez świetlicę szkolną PRZEGLĄD KOLĘD I PASTORAŁEK. Wychowawcy świetlicy przy wsparciu kierownika świetlicy p. Ewy Kwaśny z wyprzedzeniem czasowym przygotowywali dzieci do tej imprezy. Z wielkim zaangażowaniem i kreatywnością podchodzili do tego zadania ucząc dzieci wybranych kolęd i pastorałek.
PRZEGLĄD KOLĘD I PASTORAŁEK odbył się w sali gimnastycznej. Sala była pięknie udekorowana. W czasie przeglądu były obecne wicedyrektorki szkoły, nauczyciele, rodzice, oraz goście. Gośćmi byli uczniowie z Chin uczący się w Polsce, którzy z wielką przyjemnością i zainteresowaniem przyglądali się polskiej kulturze, tradycji, związanej ze Świętami Bożego Narodzenia.
Prowadzącą przegląd była p. Ewa Kwaśny, która w sposób bardzo atrakcyjny zapowiadała występy poszczególnych grup świetlicowych.
Zapowiadane przez prowadzącą grupy świetlicowe wraz ze swoimi wychowawcami wychodziły na „scenę” w sali gimnastycznej i prezentowały widzom przygotowane utwory.
Kolędy i pastorałki rozbrzmiewały do podkładów muzycznych i dźwięków gitary.
Wspaniałe stroje wychowanków odpowiednio dobrane do słów kolędy i pastorałki budziły zachwyt widzów.
Wszystkie występy były nagradzane gromkimi brawami budząc wśród uczniów bardzo pozytywne emocje i zachowania. Po zakończonej prezentacji utworów każda grupa świetlicowa wraz z wychowawcami w nagrodę za piękne występy otrzymała od kierownika świetlicy słodkości.
Po rozejściu się do sal świetlicowych dzieci długo opowiadały jeszcze o pozytywnych przeżyciach związanych z występami ich kolegów oraz ich samych.
PRZEGLĄD KOLĘD I PASTORAŁEK bardzo się podobał wszystkim biorącym w nim udział oraz obecnym gościom.
Finał Konkursu Prymus
W piątek, 27 lutego 2015 roku, w naszej szkole odbył się finał XIII edycji konkursu „PRYMUS, czyli moja znajomość faktów z różnych dziedzin życia”. Organizatorami turnieju był zespół nauczycieli bloku matematyczno - przyrodniczego.
Do zmagań konkursowych mogli przystąpić uczniowie klas IV - VI szkół podstawowych dzielnicy Bielany, którzy oprócz wiedzy zdobytej podczas zajęć lekcyjnych, mogli zaprezentować wiadomości z innych kręgów tematycznych. Finaliści wyłonieni podczas dwóch etapów konkursu mieli za zadanie odpowiadać na losowo wybrane pytania w obecności publiczności.
Tym razem wyłoniono czterech laureatów. Pierwsze miejsce przypadło Szkole Podstawowej nr 53 im. gen. Mariusza Zaruskiego, drugie zdobył przedstawiciel Szkoły Podstawowej nr 209 im. Hanki Ordonówny, natomiast uczniowie Szkoły Podstawowej nr 289 im. Henryka Sienkiewicza uplasowali się odpowiednio na drugiej i trzeciej pozycji.
Zwycięzcom gratulujemy i zapraszamy za rok do udziału w XIV edycji konkursu.
Warsztaty bębniarskie
Dnia 23 lutego dzieci sześcioletnie z klasyIe i If oraz zerówki uczestniczyły w pierwszym z pięciu zaplanowanych spotkań z Panem Michałem Szulc w ramach warsztatów bębniarskich. Celem tych spotkań będzie odbycie „Wielkiego Rejsu do Afryki”, przeżycie wielu przygód, a przede wszystkim poznanie etnicznych instrumentów perkusyjnych pochodzących z wielu miejsc kuli ziemskiej – Afryki, Brazylii, Kuby i Peru oraz nauka gry na tych instrumentach, głównie bębnach.
Podczas pierwszego spotkania nasz gość zaczarował uczestników swoją muzyką i wszystkie dzieci bardzo chętnie brały udział w proponowanych przez niego zabawach i wspólnym muzykowaniu. Nauczyły się zagrać na bębnach „Kipi kasza, kipi groch”, poznały instrumenty naśladujące odgłosy natury.
Po odbyciu tej wspaniałej przygody dzieci opowiedzą, o niej swoim rodzicom podczas specjalnego występu.
Dzień Babci i Dziadka w 1 B
Uczniowie z klasy IB wspólnie ze swoimi wychowawczyniami przygotowali przedstawienie z okazji Dnia Babci i Dnia Dziadka. W większości były to wzruszające wiersze i piosenki okolicznościowe, związane tematycznie z tymże świętem. Mali artyści z przejęciem odtwarzali swoje role, a czcigodni goście ze wzruszeniem odbierali czułe słowa kierowane pod ich adresem. Następnie dzieci obdarowały swoich ukochanych gości drobnymi upominkami oraz zaprosiły na przygotowany z tej okazji słodki poczęstunek.
Mamy nadzieję, że ten dzień na długo pozostanie w pamięci zarówno dzieci jak i dziadków!
Dzień Babci i Dziadka w oddziale przedszkolnym
Dnia 19 lutego o godzinie 16.30 dzieci z oddziału przedszkolnego „z grzeczniutkim ukłonem, z uśmiechem radości” przywitały Babcie i Dziadków w progach swojej sali. Na samym początku zapewniły, że pamiętały o ich święcie oraz zaprosiły na niespodziankę w postaci występu artystycznego.
Dzieci pięknie recytowały wiersze, radośnie śpiewały piosenki, wesoło tańczyły. Zaprezentowanym ruchem, gestem, mimiką oczarowały widzów. W formie humorystycznych wierszyków złożyły Dziadkom życzenia, a także wręczyły własnoręcznie zrobione upominki. Podczas spotkania goście się nie nudzili i bardzo mocno brawa wnukom bili.
Dziadkowie z radością i wzruszeniem oglądali wystawę wcześniej przygotowanych przez dzieci drzew genealogicznych oraz na pamiątkę robili na ich tle rodzinne zdjęcia.
Konkurs wiedzy o Unii Europejskiej
Lekcja matematyki w 5 B
Dnia 19 czerwca 2015 roku klasa V b obejrzała prezentację zdjęć z Konkursu Matematycznego „Matematyka wokół nas” zorganizowanego przez nauczycielkę matematyki ZS nr 35 im. Zofii Jaroszewicz „Kasi” w Warszawie. Prezentację przedstawiła organizatorka konkursu wraz ze swoją uczennicą. Pokaz zdjęć był okazją do powtórzenia wiadomości oraz dowiedzenia się czegoś nowego z zakresu matematyki. Po prezentacji uczniowie klasy V b od gości otrzymali upominki: drewniane „Tangramy” oraz czekolady. Z „Tangramów” układali wiele ciekawych wzorów m.in. kota, piechura, łódkę, … Lekcja była bardzo ciekawa.
Sport Generacja
Dnia 16 czerwca 2015 w Parku Olszyna odbyła się impreza z cyklu Sport Generacja o Puchar Fundacji Caroline B. Le Fra. Impreza odbywa się w ramach programu Fundacji Wychowanie przez Sport, którego głównym celem jest zachęcenie dzieciaków do większej aktywności fizycznej. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klas IV b, V d oraz VI b.
Imprezę otworzył z-ca Burmistrza Dzielnicy Bielany Grzegorz Pietruczuk oraz Sebastian Michał Chmara polski lekkoatleta, halowy mistrz Europy i halowy mistrz świata.
Kulminacyjnym punktem programu był Waterrr Run, czyli bieg dla dzieci w wieku 10 - 12 lat.
Na koniec odbyło się losowanie dwóch cennych nagród. Jednym ze szczęściarzy okazał się uczeń klasy 6b, Jakub Bzura, który wrócił do domu z rowerem górskim.
Budżet partycypacyjny na rok 2016
Kajetan Markowski z 3a
Dnia 13 czerwca 2015r. w Muzeum Pałacu w Wilanowie odbyło się wręczenie nagród laureatom miejskiego konkursu ekologicznego realizowanego w ramach programu „Wspieranie edukacji ekologicznej w placówkach oświatowych m. st. Warszawy” .
Miło nam poinformować , iż laureatem konkursu zatytułowanego „W warszawskim parku” z Dzielnicy Bielany został uczeń naszej szkoły KAJETAN MARKOWSKI z klasy 3a, który zaprezentował bardzo wysoki poziom swojej pracy literackiej.
Kajetan GRATULUJEM Ci wyróżnienia i nagrody oraz życzymy dalszych sukcesów w nowym roku szkolnym.
Archiwum Aktualności