Majowe Święta
Dzień Kultury Niemieckiej
Uczniowie klasy 7c brali udział w projekcie i zorganizowali quiz dotyczący zwyczajów i tradycji w krajach niemieckiego obszaru językowego. Uczniowie klas młodszych rozwiązywali zadania, szukali jajeczek z czekolady w labiryntach oraz kolorowali pisanki. Uczniowie klas starszych udzielali odpowiedzi w quizach wiedzy. Wydarzenie miało na celu poszerzenie wiedzy na temat kultury Niemiec, Austrii oraz Szwajcarii, a także rozwijanie zainteresowania językiem niemieckim. Uczestnicy quizu musieli wykazać się znajomością świąt, potraw, zwyczajów oraz ciekawostek związanych z życiem codziennym w krajach niemieckojęzycznych. Atmosfera była pełna zaangażowania i dobrej zabawy, a uczniowie udowodnili, że nauka może być przyjemna i inspirująca.
Finał szkolnego konkursu „Mam Talent”
Z inicjatywy Małego i Dużego Samorządu Uczniowskiego, we wtorek 29 kwietnia, w naszej szkole odbył się finał szkolnego konkursu „Mam Talent” dla klas I-III oraz IV-VIII. Publiczność miała niepowtarzalną okazję dopingować i nagradzać brawami różnorodne występy aż 15 finalistów, którzy zaprezentowali talenty, tj. taniec, popisy akrobatyczne i wokalne oraz grę na instrumentach.
Wybór najlepszych był ogromnie trudny, z uwagi na bardzo wysoki poziom umiejętności, jaki prezentował każdy z uczestników. Ostatecznie jury ogłosiło zwycięzców szkolnego konkursu „Mam Talent”.
Kategoria klas I-III
I miejsce – Iryna Dikusar (taniec towarzyski )
II miejsce – Valerie Karpińska (wokal)
III miejsce – Izabela Witos (instrument klawiszowy)
Kategoria klas IV- VIII
I miejsce - Róża Nowicka (gimnastyka artystyczna z obręczą)
II miejsce – Zuzanna Smolińska (wokal)
III miejsce – Weronika Karpińska (wokal)
Wszyscy uczestnicy turnieju otrzymali z rąk Dyrektor szkoły, Pani Iwony Krupińskiej, dyplomy i słodkie upominki ufundowane przez Radę Rodziców, natomiast zwycięzcom wręczono puchary. Podziękowania należą się także Panu Zbyszkowi Starnawskiemu za wspaniałą oprawę muzyczną, Pani Ewie Kwaśny za wystrój sali, konferansjerom - Basi Daszczuk i Patrykowi Sumińskiemu z klasy 8c, a przede wszystkim Pani Małgorzacie Graczyk, która poprowadziła galę finałową „Mam talent”.
Jeszcze raz gratulacje dla wszystkich uczestników konkursu i życzenia wytrwałości w doskonaleniu nieprzeciętnych zdolności.
Dzień Ziemi
22 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Ziemi – wyjątkowe święto, które przypomina nam, jak ważna jest troska o naszą planetę. Tego dnia ludzie na całym świecie podejmują działania na rzecz ochrony środowiska i przeciwdziałania dalszemu niszczeniu naszej wspólnej Matki – Ziemi. Do grona tych, którym nie są obojętne losy globu, dołączyli również uczniowie naszej szkoły.
Z tej okazji nauczycielki naszej szkoły przygotowały szereg aktywności, dzięki którym uczniowie mogli sprawdzić swoją wiedzę i świadomość ekologiczną. Młodsze dzieci rozwiązywały łamigłówki, kolorowały tematyczne ilustracje i uczyły się poprzez zabawę. Uczniowie klas IV–VIII zmierzyli się z nieco trudniejszymi zadaniami – rozwiązywali quizy, krzyżówki i przyrodnicze wykreślanki. Najstarsi uczestnicy stanęli przed ambitnymi wyzwaniami matematyczno-przyrodniczymi, takimi jak obliczenie wagi przeciętnej chmury, ilości tlenu produkowanego przez lasy Amazonii czy skrajnych temperatur zanotowanych na Ziemi.
To był dzień pełen zaangażowania, wiedzy i refleksji nad tym, jak każdy z nas może dbać o przyszłość naszej planety.
Gigathon – Ogólnopolski Konkurs Programistyczny
Informujemy, że ruszyły zapisy do Gigathonu – Ogólnopolskiego Konkursu Programistycznego, który pozwoli dzieciom i młodzieży sprawdzić swoje umiejętności w programowaniu, informatyce i nowoczesnych technologiach! Konkurs jest organizowany pod patronatem Ministra Edukacji, Ośrodka Rozwoju Edukacji, a także Politechniki Warszawskiej - Wydziału MiNI.
Zapisy trwają od 24 marca do 18 maja 2025 r.
Rejestracja dostępna na stronie linkUdział w konkursie jest całkowicie bezpłatny!
Dla kogo? Uczestnicy w wieku 7-18 lat, podzieleni na cztery grupy wiekowe:
🔹 7-9 lat – programowanie w Minecraft Education
🔹 10-12 lat – programowanie w Scratch
🔹 13-15 lat – programowanie w Python, C# lub C++
🔹 16-18 lat – programowanie w Python, C# lub C++Jak wygląda konkurs?
✅ Etap 1 – Test wiedzy online (7 kwietnia – 18 maja 2025 r.): uczestnicy rozwiązują test sprawdzający ich wiedzę. Liczy się liczba poprawnych odpowiedzi i czas!
✅ Etap 2 – Projekt programistyczny (7 kwietnia – 25 maja 2025 r.): zakwalifikowani do kolejnej rundy zmierzą się z zadaniem projektowym - forma online.
🏆 Finał w Warszawie (14 czerwca 2025 r.): 80 najlepszych uczestników spotka się na hackathonie, gdzie będą rywalizować o atrakcyjne nagrody!Dlaczego warto?
1. Konkurs rozwija zainteresowanie programowaniem i nowymi technologiami.
2. Uczestnicy zdobywają cenne umiejętności cyfrowe, które przydadzą się w przyszłości.
3. Rywalizacja motywuje do nauki i kreatywnego rozwiązywania problemów.
4. Atrakcyjne nagrody! (konsole, sprzęt komputerowy, smartfony, kursy i obozy programistyczne, gadżety gamingowe i edukacyjne, dyplomy konkursowe dla wszystkich uczestników).Zachęcamy do zapisów i wspólnego odkrywania świata programowania!
Wielkanocny Turniej Szachowy
W dniu 15 kwietnia od wczesnych godzin porannych rozpoczęły się zmagania uczniów naszej szkoły w Wielkanocnym Turnieju Szachowym. W pierwszej grupie, czyli uczniów z klas 1-3 wystartowało 24 uczestników, którzy zagrali 6 rund tempem 10 minut na zawodnika. Zwycięzcą turnieju został Hubert Duda z klasy 2c. Drugie miejsce zajął Antoni Orłowski z klasy 2c, a trzecie Daniel Brzeziński z klasy 3b.
W drugiej grupie, starszych uczniów z klas 4-8 wzięło udział 35 uczestników, którzy rozegrali również 6 rund tempem 10 minut na zawodnika.
Zwycięzcą turnieju został Julian Obuchowicz z klasy 7b, z wynikiem 6 punktów z 6 partii. Drugie miejsce zajął Mateusz Dymek z klasy 8d, a trzecie Jędrzej Weronko z klasy 7a. Najlepszą zawodniczką turnieju została Jaśmina Jarek z klasy 8c.
Po zakończonych zmaganiach dyrektor szkoły Pani Iwona Krupińska oraz wicedyrektor Pani Beata Chrzanowska uczestnikom turnieju wręczyły dyplomy i słodki upominek, a zwycięzcom puchary.
Wielkanocny Turniej Szachowy został zorganizowany dzięki wsparciu Rady Rodziców, która ufundowała nagrody. Dziękujemy.
Gratulujemy wszystkim uczestnikom! Wielkie brawa dla zwycięzców!
Rozmowy na temat elektromagnetyzmu...
Uczniowie klas: 5b i 5d mieli niepowtarzalną okazję uczestniczyć w pogadance na temat elektromagnetyzmu! Temat ten jest niezwykle fascynujący i ma ogromne znaczenie w naszym codziennym życiu, zwłaszcza w kontekście działania telefonów komórkowych.
Podczas spotkania piątoklasiści mogli dowiedzieć się, że telefon komórkowy działa dzięki falom elektromagnetycznym, wysyłając i odbierając sygnały radiowe. Te z kolei przenoszą informacje w postaci dźwięku, tekstu czy obrazu. Uczniowie dowiedzieli się również, jaką rolę pełnią anteny i przekaźniki telefoniczne, umożliwiające komunikację między użytkownikami.
Dodatkowo uświadomili sobie jak w codziennym życiu zjawiska przyrodnicze łączą się z takimi pojęciami, jak elektrostatyka i magnetyzm. Uczniowie poszerzyli wiedzę o zjawiskach związanych z ładunkami elektrycznymi, które mogą przyciągać lub odpychać inne naładowane obiekty oraz o właściwościach magnetycznych materiałów, które są wykorzystywane w różnych urządzeniach, takich jak głośniki czy silniki elektryczne.
Takie pogadanki inspirują uczniów do dalszego zgłębiania tajników świata fizyki i technologii, a także pobudzają ich ciekawość do odkrywania wpływu nauki na otaczający nas świat. To doskonała okazja do zainspirowania młodych fizyków do myślenia o przyszłości i możliwościach, jakie niesie ze sobą rozwój technologii opartych na zasadach elektromagnetyzmu.
Wielkanocne Spotkanie z Seniorami Osiedla „Piaski”
Wielkanoc to jedno z najbardziej radosnych świąt, poprzedzone wieloma przygotowaniami i troską o szczególny nastrój. To wyjątkowy czas w roku, gdy wokół pojawiają się pierwsze oznaki wiosny. Ten okres skłania do refleksji i zadumy.
Zgodnie z wieloletnią tradycją naszej szkoły, w dniu 9 kwietnia 2025 roku, odbyło się wyjątkowe spotkanie wielkanocne, na które przybyli Seniorzy z Osiedla „Piaski”. Jego organizatorami byli: Rada i Zarząd Dzielnicy Bielany, Samorząd Mieszkańców Osiedla „Piaski” oraz społeczność Szkoły Podstawowej nr 293.
Uroczystość przebiegła w bardzo miłej, pełnej życzliwości, atmosferze, której atrakcją była inscenizacja o życiu seniorów w dzisiejszym świecie. Przy pięknych dekoracjach i ozdobach stołów, w towarzystwie wyjątkowych gości, wśród rozmów i wzruszeń wszyscy celebrowali zbliżające się Święta Wielkanocne.
Spotkanie było okazją do integracji i wzmocnienia poczucia wspólnoty wśród mieszkańców dzielnicy Bielany, a także miłym wypełnieniem wolnego czasu seniorów.
Zajęcia „Sprawne rączki”
Kolejnym przedsięwzięciem podjętym przez uczniów klasy 3a na zajęciach pozalekcyjnych „Sprawne rączki” było uszycie kolorowych rybek. Filcowe ozdoby będą przypominały im o zbliżających się wakacjach. Własnoręcznie wykonane, różnobarwne zabawki sprawiły wszystkim wiele radości.
Laboratoria Przyszłości to doskonała okazja do ćwiczenia sprawności manualnych.
Serdeczne podziękowania!
Dziękujemy z całego serca za zaangażowanie i udział w akcji wolontariatu – zbiórce dla Fundacji Rodakom na Kresach.
Dzięki Waszej otwartości, życzliwości i chęci niesienia pomocy udało się zebrać potrzebne dary, które trafią do Polaków mieszkających na Kresach.
Wasza pomoc ma ogromne znaczenie – pokazuje, że razem możemy więcej.
Akcja Wolontariatu
Wolontariat Szkoły Podstawowej nr 293 oraz Szkoły Podstawowej nr 364 przy wsparciu świetlicy szkolnej zorganizował wspólnie wiosenny kiermasz bransoletek. Wydarzenie cieszyło się dużym zainteresowaniem – uczniowie, nauczyciele i rodzice z zaangażowaniem wspierali akcję. Całkowity dochód z kiermaszu został przekazany na rzecz Fundacji Warszawskie Hospicjum dla Dzieci, wspierając tym samym najmłodszych podopiecznych.
Dziękujemy wszystkim za udział i wielkie serce!
Podsumowanie konkursu czytelniczego
Z okazji Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci biblioteka szkolna zorganizowała konkurs czytelniczy. Laureatami konkursu zostali:
-
Aleksandra Gal kl. 1B
-
Maria Krzywicka kl. 3B
-
Wiktor Obliński kl. 4B
-
Filip Gumowski kl. 5D
-
Zuzanna Witosławska kl. 7A
Serdecznie gratulujemy!
-
Bielańskie Targi Edukacyjne
W dniu 3 kwietnia br. uczniowie klas ósmych wzięli udział w XVI Bielańskich Targach Edukacyjnych. Zostały zorganizowane w Zespole Szkół nr 35 przy ul. S. Żeromskiego, a ich celem było promowanie kształcenia i osiągnięć edukacyjnych bielańskich szkół ponadpodstawowych. Ósmoklasiści, zainteresowani kontynuowaniem nauki na Bielanach, mieli możliwość wzięcia udziału w warsztatach z doradztwa zawodowego oraz zapoznania się z prezentowanymi zawodami oferowanymi przez bielańskie szkoły zawodowe - ZS nr 10, ZS nr 18 oraz ZS nr 35. Na uczestników targów czekały także testy z zakresu predyspozycji i preferencji zawodowych, które przygotowali dla uczniów doradcy zawodowi z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 10.
Rowerowy Maj
W imieniu Zespołu Rowerowego Maja oraz Straży Miejskiej m.st. Warszawy zapraszamy na spotkanie dotyczące między innymi najważniejszych przepisów i zasad bezpieczeństwa istotnych podczas jazdy na rowerze i urządzeniach wspomagających ruch (hulajnogi tradycyjne, rolki, deskorolka, wrotki).
Spotkanie jest dedykowane rodzicom, opiekunom prawnym, nauczycielom oraz uczestnikom kampanii.
Będzie podzielone na dwie części:
- informacyjną na temat Rowerowego Maja, którą poprowadzą miejskie koordynatorki kampanii i przypomną najważniejsze zasady udziału w kampanii (jakich sprzętów można używać w trakcie kampanii, jaki jest minimalny dystans do aktywnego przejechania, jakie są terminy i zasady dołączenia do akcji) oraz zasady realizacji nagród indywidualnych na podstawie dzienniczków rowerowych
- edukacyjną, którą poprowadzi Pan Hubert Dobrzyński, edukator stołecznej Straży Miejskiej i opowie o przepisach regulujących jazdę na rowerze, hulajnodze, o karcie rowerowej, możliwościach jazdy rowerem po chodniku, obowiązkowym wyposażeniu roweru i o wielu innych sprawach związanych z aktywnymi dojazdami.
Spotkanie odbędzie się na platformie Teams, w czwartek, 3.04.2025 r.
Rozpocznie się o godzinie 17.00 częścią informacyjną o kampanii, natomiast od godziny 17.30 spotkanie poprowadzi edukator warszawskiej Straży Miejskiej.
Link do spotkania: link
Spotkanie to świetna okazja, by przypomnieć sobie zarówno najważniejsze zasady kampanii, jak i bezpiecznego korzystania z aktywnych środków transportu, zarówno przez najmłodszych, jak i starszych uczestników ruchu drogowego.
Szkolne Pole Nadziei znów zakwitło!
Nasze żonkilowe pole to nie tylko piękny widok, ale przede wszystkim symbol nadziei i wsparcia dla osób potrzebujących opieki paliatywnej. W ramach tej wyjątkowej akcji wolontariusze z naszego “Klubu Ośmiu” aktywnie współpracują z: Zespołem Domowej Opieki Paliatywnej na Bielanach, Ośrodkiem Hospicjum Domowego NZOZ Zgromadzenia Księży Marianów i Warszawskim Hospicjum dla Dzieci. Dziękujemy naszym wolontariuszom za ich zaangażowanie i wielkie serca!
Sukces naszych uczennic w konkursie recytatorskim
W dniu 27 marca 2025 r. odbył się dzielnicowy etap 48. konkursu recytatorskiego „Warszawska Syrenka” w Bielańskim Ośrodku Kultury przy ul. Goldoniego 1. Z ogromną przyjemnością pragniemy poinformować, że uczennice reprezentujące naszą szkołę zdobyły wyróżnienie:
W kategorii klas IV-VI: Veronika Karpińska i Antonina Kozioł
W kategorii klas VII-VIII: Urszula Mędrzecka i Oliwia Kozłowska
Dziewczynki zachwyciły jury wspaniałą recytacją wierszy, które oceniało dobór repertuaru, interpretację utworu, kulturę mowy oraz ogólny wyraz artystyczny. Wyróżnienie uczennic jest ogromnym osiągnięciem z uwagi na zgłoszenie się do konkursu aż 89 uczestników z 17 szkół bielańskich.
Serdecznie gratulujemy sukcesu oraz życzymy powodzenia w kolejnych edycjach konkursów recytatorskich!
Góra Grosza
Już po raz kolejny nasza szkoła włączyła się w akcję Góra Grosza organizowaną przez Towarzystwo Nasz Dom, które od wielu lat wspiera dzieci i młodzież, finansując, m.in. pomoc specjalistyczną, pracę z rodziną biologiczną oraz rozwój indywidualnych zainteresowań wychowanków.
Dziękujemy wszystkim uczniom naszej szkoły za zaangażowanie w tę inicjatywę. Szczególne gratulacje należą się klasie 4a za zajęcie pierwszego miejsca oraz dla klas: 5a i 5c za zdobycie kolejnych lokat. Wspólnie zebrana kwota 162,51 zł to dowód na to, jak ważne jest wsparcie i solidarność.
Serdeczne podziękowania uczestnikom akcji za ich wysiłek i poświęcenie!
Kartka wielkanocna dla Hospicjum Dziecięcego
Wolontariat szkolny wraz ze świetlicą szkolną włączył się w akcję zorganizowaną przez Domowe Hospicjum Dziecięce Promyczek. Wolontariusze przygotowali kolorowe, kreatywne kartki wielkanocne dla dzieci. To wspaniała inicjatywa, która ma na celu sprawienie radości i pokazanie wsparcia dla osób przebywających w hospicjum. Takie gesty niosą nie tylko otuchę, ale także przypomnienie o tym, jak ważna jest troska o innych w trudnych chwilach.
Dziękujemy!
Podziękowanie
Lodowce i woda w Arktyce
21 marca 2025 obchodzimy po raz pierwszy Światowy Dzień Lodowców, a 22 marca od lat Światowy Dzień Wody. Z tej okazji uczniowie klasy VIII b podczas zajęć fizyki mieli okazję uczestniczyć w lekcji na żywo z Polskiej Stacji Polarnej Hornsund na Spitsbergenie. Uczniowie zapoznali się z ciekawymi faktami dotyczącymi lodowców i zasobów wodnych Ziemi oraz dowiedzieli się, jak wygląda dostęp do wody w surowych warunkach Arktyki i co stanowi jej główne źródło na stacji polarnej.
Transmisja z ekspertem w zakresie badań polarnych i nauk o Ziemi była dostarczona przez Instytut Geofizyki Polskiej Akademii Nauk w ramach programu EDU-ARCTIC, mającego na celu angażowanie uczniów w edukację STEM poprzez badania Arktyki.
Przedstawienie "Król i nasionko"
W dniu 9 czerwca 2014r. klasa IIc wystawiła przedstawienie pt. "Król i nasionko" dla uczniów szkoły, nauczycieli i rodziców. Chcieliśmy pokazać, że takie wartości jak uczciwość, szczerość, prawdomówność i odwaga są istotne w życiu każdego człowieka i przynoszą korzyści. Przez cały rok szkolny podejmowaliśmy tematykę wartości i wystawiona sztuka była zwieńczeniem naszej pracy. Podczas przedstawienia zdolności wokalne zaprezentował chór szkolny klas I-III.
Wizyta w Pałacu Prezydenckim
W poniedziałek 9 czerwca 2014r. klasa III e zwiedzała Pałac Prezydencki. Dzieci miały możliwość obejrzenia reprezentacyjnych sal pałacu, jak również ogrodów pałacowych. Uczniowie mieli przyjemność spotkać się i porozmawiać z Panią prezydentową Anną Komorowską.
Egzamin na kartę rowerową
Jak co roku uczniowie klas czwartych przystąpili do egzaminu teoretycznego w maju i praktycznego w czerwcu. Zgodnie z podstawą programową czwartoklasiści przygotowywali się cały rok podczas lekcji zajęć technicznych do zdobycia upragnionego pierwszego „małego prawa jazdy”.
Wsparciem w wątpliwych sytuacjach w ruchu drogowym byli w marcu i w kwietniu przedstawiciele Straży Miejskiej z 3-godzinnym szkoleniem dla każdej klasy. Część teoretyczna składała się z 20 pytań z zakresów przepisów prawa o ruchu drogowym i pomocy przedlekarskiej i warunków technicznych roweru. Aby uzyskać wynik pozytywny uczniowie mogli popełnić maksymalnie 3 błędy.
Część praktyczna składała się z zaliczenia umiejętności jazdy rowerem zgodnie z przepisami. Warunki atmosferyczne 3 czerwca były mało komfortowe, gdyż padał mały deszcz. Cóż, i przy takiej pogodzie jeździ się rowerem. Nieliczni uczniowie będą mieć w połowie czerwca poprawki z umiejętności jazdy rowerem. Jak dobrze pójdzie to przed zakończeniem roku szkolnego karty rowerowe będą mieli wszyscy czwartoklasiści.
Kochane dzieci – pamiętajcie, że żaden dokument nie zwalnia Was ani nie usprawiedliwia od zachowania szczególnej ostrożności w ruchu drogowym. Pod bacznym okiem Waszych Rodziców życzymy Wam szerokiej drogi na licznych wakacyjnych wycieczkach rowerowych.
Dziękujemy wszystkim za pomoc w zdobyciu Karty rowerowej (Dyrekcji szkoły, Pani pielęgniarce i Pani sekretarce).
Nauczyciele techniki
K.Cywińska i M.Jeziorska
Jesteśmy najlepsi na Bielanach
W dniu 30 maja br. ogłoszone zostały wyniki sprawdzianu szóstoklasistów. Z ogromną przyjemnością i satysfakcją informujemy, iż średnia punktów uzyskana przez uczniów naszej szkoły wynosi 32,92 na 40 możliwych! Jest to najlepszy wynik spośród bielańskich szkół podstawowych, a także rewelacyjny wynik biorąc pod uwagę średnią ogólnokrajową, która ze wstępnej informacji Centralnej Komisji Egzaminacyjnej wynosi 25,82 punktów.
Gratulujemy naszym szóstoklasistom i życzymy powodzenia w gimnazjum.
Obchody Dnia Patrona
Obchody Dnia Patrona są tradycją naszej szkoły, dlatego 4 czerwca wszyscy uczniowie obejrzeli prezentację poświęconą Janowi Kochanowskiemu. Pozwoliła ona zabrać uczestników spotkania na wirtualną wycieczkę do miejsc związanych z poetą. Przewodniczkami były: Justyna, Ola i Marcelina, uczennice klasy V c, które w interesujący sposób opowiadały o bohaterze uroczystości. Swoje wystąpienie zakończyły stwierdzeniem: „Nie ma przyszłości bez przeszłości”. Rzeczywiście, na to, kim jesteśmy i kim będziemy, ogromny wpływ ma nasza historia i dokonania przodków. Dodatkową atrakcją Dnia Patrona była wystawa najlepszych prac plastycznych prezentujących kadry z życia Jana Kochanowskiego. Wybrano je spośród wielu zgłoszonych na Rodzinny Konkurs Plastyczny przygotowany i przeprowadzony przez świetlicę szkolną. Jury konkursu postanowiło przyznać nagrodę publiczności jednej z zaprezentowanych na ekspozycji prac. Uczniowie z zainteresowaniem oglądali wystawę i z ochotą uczestniczyli w głosowaniu. Jego wyniki poznamy w dniu zakończenia roku szkolnego.
Konkurs plastyczno - poetycki "Moja Mama" dla klas 1-3
W maju b. r. w naszej szkole odbył się konkurs plastyczno-poetycki "Moja Mama" przeznaczony dla uczniów klas 1 - 3. Konkurs zorganizowaly panie: Małgorzata Pakuła i Anna Tkaczyk. Uczniowie klas pierwszych i drugich wykonywali portrety swoich mam, natomiast uczniowie klas trzecich mieli za zadnie napisać wiersz o ukochanej mamie. Spośród wielu prac wyróżniono 26 najciekawszych. Przy zorganizowanej wystawie zatrzymuje się wiele osób, które oglądają i podziwiają wytwory plastyczne oraz czytają wzruszające wiersze autorstwa naszych utalentowanych uczniów.
Wyróżnionym gratulujemy!
Piknik rodzinny
Piknik rodzinny w naszej szkole został zorganizowany po raz drugi. Miał on na celu promocję szkoły w środowisku lokalnym, zaangażowanie dzieci i ich rodziców w wykonywanie dodatkowych zadań na rzecz szkoły i środowiska oraz zacieśnianie więzi emocjonalnej rodziców ze swoimi dziećmi poprzez atrakcyjne spędzanie wolnego czasu. W tym roku miał on miejsce w sobotę, 24 maja, a całkowity dochód przeznaczony zostanie na modernizację placu zabaw. Wspaniała pogoda sprzyjała dużej frekwencji uczestników przybyłych na festyn, wśród których mogliśmy spotkać honorowych gości: Burmistrza Dzielnicy Bielany m.st. Warszawy, Pana Rafała Miastowskiego oraz radnego Dzielnicy Bielany, Pana Ryszarda Zakrzewskiego. Podczas trwającego ponad trzy godziny pikniku dzieci miały możliwość skorzystania z wielu atrakcji niedostępnych na co dzień. Ogromnym zainteresowaniem najmłodszych cieszył się wóz strażacki z pełnym wyposażeniem, w którym „przyszli młodzi strażacy” mogli usiąść za kierownicą, a nawet włączyć „syrenę”. Nie mniejszym zainteresowaniem cieszył się radiowóz policyjny oraz motocykl jednego z rodziców. Duże zaciekawienie, zarówno uczniów jak i rodziców, wzbudziło stoisko służby celnej, na którym mogliśmy zobaczyć zarekwirowane egzotyczne towary, przemycane przez polskie granice. Poza wymienionymi atrakcjami dzieci mogły skorzystać z okazji i pomalować sobie buzie czy popisać się fantazją plastyczną malując na asfalcie. Uczniowie chcący odpocząć w ciszy mogli skorzystać z oferty kącika czytelniczego oraz kreatywnej pamięci. Nieodzownym elementem naszego pikniku były zmagania sportowe, w tym między innymi turniej piłki nożnej chłopców, turniej kop i biegnij dziewczynek, rzut do celu, żonglerka piłką oraz rowerowy slalom ósemkowy.
Organizatorzy zadbali także o stronę gastronomiczną pikniku. Z wielką ochotą zajadaliśmy się smakołykami kuchni regionalnych naszego kraju, a także rarytasami charakterystycznymi dla wybranych państw Unii Europejskiej. Stoiska nie tylko kusiły gości przyjemnym zapachem, ale przyciągały również swoim oryginalnym wyglądem.
Czas festynu umilały nam występy artystyczne naszych uczniów. Podziwialiśmy ich umiejętności wokalne, instrumentalne, a także taneczne.
Podobnie jak w roku ubiegłym, dużym zainteresowaniem cieszyła się loteria fantowa, podczas której wszystkie fanty znalazły nowych właścicieli.
Piknik przebiegał w miłej, rodzinnej atmosferze. Nie byłoby jednak to możliwe bez ogromnego zaangażowania i inicjatywy własnej dyrekcji, nauczycieli, rodziców a także uczniów naszej placówki. Wszystkim serdecznie dziękujemy za duży wkład pracy i z niecierpliwością czekamy na maj 2015 roku.
Podsumowanie konkursów przedmiotowych organizowanych w naszej szkole
W czwartek, 22 maja odbyła się uroczystość wręczenia nagród laureatom i finalistom konkursów przedmiotowych organizowanych przez nauczycieli naszej szkoły. W IX edycji dzielnicowego Turnieju Wiedzy o Języku Polskim „Mądrej głowie dość dwie słowie” wzięło udział 32 zwycięzców eliminacji szkolnych przeprowadzonych w 11 bielańskich szkołach podstawowych. Z kolei w III edycji Konkursu Języka Angielskiego „Brain Teaser” uczestniczyło dziewięcioro uczniów reprezentujących SP nr 133, SP 53 i SP 293. Uczestnicy wykazali się wysokim poziomem wiadomości i umiejętności, zwykle wykraczającym poza wymagania określone w programie nauczania języka polskiego i języka angielskiego. Bez wątpienia zasłużyli na słowa uznania, którymi powitała zebranych wicedyrektor szkoły, pani Anna Janiec. Następnie koordynatorzy konkursów wręczyli dyplomy i nagrody. Pierwsze miejsce w TWoJP zajęła Paulina Barszcz z SP nr 293. Laureatką drugiego miejsca została Joanna Rapiejko z SP nr 80, zaś trzecie miejsce przyznano Marii Bołdok z SP 133 i Agacie Skrzyniarz z SP 293. Ponadto komisja konkursu wyróżniła dwoje uczniów: Szymona Sobczaka z SP 77 i Zofię Szymczak z SP 289. Natomiast w konkursie „Brain Teaser” triumfowali: Julia Jurkiewicz z SP nr 293 – I miejsce, Tomasz Kosiński z SP nr 293 – II miejsce i Jan Woszczak z SP nr 133 – III miejsce.
Zajęcia bębniarskie
13 maja w trzech oddziałach przedszkolnych odbyły się zajęcia bębniarskie ” Łubu Dubu” prowadzone przez pana Michała Szulc. W czasie spotkania dzieci przeniosły się w krainę rytmów afrykańskich oraz zapoznały się z pochodzącymi m.in. z Afryki, Brazyli, Kuby etnicznymi instrumentami perkusyjnymi. Dzieci bardzo chętnie zaangażowały się we wspólne muzykowanie. Profesjonalnie poprowadzone spotkanie sprawiło, że każde dziecko usłyszało, zobaczyło i poczuło wielką muzykę, która obdarowała wszystkich uczestników radością i satysfakcją.
Dziękujemy Panu Michałowi za wspaniałą przygodę w świecie rytmu!
Spotkanie z młodymi twórcami
19 maja w czytelni szkolnej odbyła się konferencja prasowa z laureatami konkursu literackiego na opowiadanie detektywistyczne. Konferencję zorganizowali: Klub Dziennikarza działający przy naszej szkole i biblioteka szkolna. Spotkanie prowadziły panie Alicja Mazurek i pani Elżbieta Milej.
Młodzi twórcy: Michalina Krawczyk (kl.IIIe), Karolina Strzałkowska(kl.IIIe), Justyna Kordek (IIIe), Małgorzata Komorniczak (kl.IIIe) i Bartek Ignaciuk (kl VIb) chętnie odpowiadali na pytania uczniów.
Przypomnijmy, że Bartek Ignaciuk jest doświadczonym pisarzem, ponieważ w swoim dorobku ma już trzy książki: Przygody Wojtka (2012), Wojtek w wirtualnym świecie (2013), Niezwykła zagadka zwykłej fotografii (2014).
Uczestnicy spotkania zadawali ciekawe pytania : skąd czerpali inspiracje do napisania swoich opowiadań, jak przebiegała ich praca twórcza i czy pisanie jest trudną sztuką? Gratulujemy naszym autorom wielkiej odwagi i życzymy wielu sukcesów literackich!
Europejskie menu na zajęciach koła europejskiego
W czwartek, 15. 05. 2014 r. zajęcia koła europejskiego przebiegały inaczej niż zazwyczaj. Uczestniczący w nich uczniowie przygotowywali specjały kuchni europejskiej. Zasada „Przez żołądek do serca” znalazła swe urzeczywistnienie w postaci kolorowych potraw, które najpierw kusiły swym zapachem i wyglądem, a później rozpływały się w ustach i prowokowały do rozmowy na temat ciekawych zakątków Unii Europejskiej. Dyskutowali uczniowie z dorosłymi, którzy chętnie skorzystali z zaproszenia podopiecznych opiekuna koła – pani Elżbiety Jezierskiej. W spotkaniu wzięła udział pani dyrektor Barbara Warda oraz pani wicedyrektor Anna Janiec. Z zainteresowaniem przeglądały Księgę Przepisów wzbogacaną co roku o nowe receptury sprawdzone w takim dniu jak ten. Wszystkim uczestnikom tej małej biesiady opisywał apetyt, a miły nastrój spotkania sprawił, że trwało ono dłużej niż przewidywano.
Uroczysta akademia poświęcona papieżowi Janowi Pawłowi II
Dnia 16 maja 2014r. odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia upamiętniająca życie i działalność papieża Jana Pawła II. Uroczystość przygotowali uczniowie klasy VIC pod kierunkiem Pani Renaty Wojdy, zaś oprawę muzyczną zapewniła Pani Agnieszka Szumna. Przedstawione w wystąpieniu treści przybliżyły społeczności szkolnej życiorys Papieża oraz najważniejsze przesłania kierowane podczas Jego pontyfikatu do dzieci i młodzieży. W inscenizacji zwrócono szczególną uwagę na wyjątkowość osoby św. Jana Pawła II. Podkreślano Jego zasługi dla jednoczenia świata i umacniania pokoju, a także wyrażono wdzięczność za przykład życia pełnego wiary, miłości dla drugiego człowieka i radości życia. Młodzi aktorzy wspominali dzieciństwo, młodość, lata w seminarium Karola Wojtyły, pasterską posługę, pielgrzymki, a także rozmawiali o licznych uzdrowieniach Jana Pawła II. Ponadto recytowano utwory poświęcone osobie Karola Wojtyły oraz śpiewano ulubioną pieśń Papieża, „Barkę”.
Choć teraz nie ma z nami Ojca Świętego Jana Pawła II, to jest on w naszych sercach i w naszej pamięci. Nie sposób o nim zapomnieć i nie doceniać za trud, jaki poświęcił dla swojej ojczyzny.
Konkurs "Policjanci są wśród nas"
Komenda Stołeczna Policji wspólnie z Kuratorium Oświaty w Warszawie oraz Biurem Edukacji Urzędu m.st. Warszawy zorganizowała III Edycję konkursu pn. „Policjanci są wśród nas”. Partnerem przedsięwzięcia było również Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe Województwa Mazowieckiego, zaś honorowy patronat objął Wojewoda Mazowiecki.
Turniej skierowany był do uczniów klas IV-VI szkół podstawowych, natomiast główny jego cel stanowiło podniesienie świadomości prawnej dzieci o treści łatwe do przyswojenia na ich poziomie rozwoju osobowego, a przez to również spowodowanie zmniejszenia ilości zdarzeń o charakterze przestępczym oraz nieszczęśliwych wypadków z udziałem najmłodszych.
"Wszyscy, którzy wzięli udział w tym konkursie już wygrali" - tak przywitał uczestników Komendant Rejonowy Policji Warszawa V, organizowanego w Szkole Podstawowej nr 133 półfinału zmagań konkursowych. Naszą szkołę reprezentowali: Bartosz Daniluk z klasy IV b, Franciszek Hass z klasy V d oraz Maciej Ameljańczyk z klasy VI a. Chłopcy zajęli V miejsce. Drużyną opiekowała się Pani Krystyna Cywińska.
W podsumowaniu konkursu komendant zwrócił uwagę na wysoki poziom wiedzy merytorycznej startujących drużyn i wyraził nadzieję, że liczba wypadków z udziałem nieletnich będzie się sukcesywnie zmniejszała.
Dni książki
W maju biblioteka szkolna zorganizowała Dni Książki w naszej szkole. Uczniowie klas III i VI uczestniczyli w konkursie na opowiadanie detektywistyczne. Laureatami zostali : Bartek Ignaciuk z klasy VI b oraz Karolina Strzałkowska i Michalina Krawczyk z klasy III e.
W oddziałach „0” bibliotekarze przeprowadzili zajęcia teatralne (japoński teatr Kamishibai).
W dniach 7 i 9 maja 2014 roku w bibliotece szkolnej odbyły się interaktywne warsztaty dla klas IV-V z cyklu Dzieci filozofują – Uczucia, co to takiego? Punktem wyjścia do nich były książki francuskiego profesora filozofii Oscara Brenifiera : „Uczucia, co to takiego?”, „Życie, co to takiego?”, „Dobro i zło, co to takiego?”, „Ja, co to takiego?”.
Zajęcia przeprowadziła pani Monika Kłos reprezentująca wydawnictwo Zakamarki. Podjęła ona trudną problematykę na temat uczuć, relacji i tolerancji. Podczas warsztatów zachęcała dzieci do myślenia oraz do przyglądania się własnym emocjom, nazywania ich i mówienia o nich.
Książki są dostępne w naszej bibliotece. Zapraszamy.
Przedstawienie z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja
Konstytucja 3 Maja zyskała miano pierwszej w Europie, zaś na świecie była drugą ustawą regulującą organizację władz państwowych, prawa i obowiązki obywateli. Uczczenie 223. rocznicy jej uchwalenia podtrzymuje pamięć o ważnych wydarzeniach dla historii naszego państwa.
Z okazji obchodów tej rocznicy, w naszej szkole, uczniowie klas VI b i VI d pod kierunkiem pani Sylwii Kowalczyk przygotowali inscenizację. W prozie, poezji i piosence, ubrani w stroje znamienne dla epoki sprzed dwustu lat, podkreślili znaczenie Konstytucji Majowej dla państwowości polskiej. Mówili między innymi o tym, że jesteśmy narodem, który w przeszłości wiele wycierpiał, jednak mimo przeszkód dziś może cieszyć się wolnością.
Słowa wypowiedziane w trakcie przedstawienia świadczyły o tym, że uczniowie naszej szkoły rozumieją i doceniają wartość działań podjętych przez przodków jakie musieli ponieść, by zwolennicy reform przekonali przeciwników co
do słuszności ich przeprowadzenia.Na koniec inscenizacji, pani Kowalczyk wyraziła wdzięczność występującym artystom za trud, jaki włożyli w to, by dzień 3 maja został w sposób szczególny upamiętniony w naszej szkole.
Przedstawienie seniorów
Pod koniec kwietnia br. uczniowie klasy 5a, wraz z wychowawcą, panią Wiolettą Krawczyk, zostali zaproszeni z rewizytą do Ośrodka Wsparcia dla Seniorów nr 1 przy al. Zjednoczenia 13 na Bielanach. Mieliśmy przyjemność obejrzeć inscenizację w wykonaniu seniorów. Przedstawienie pt. "Szukając sensu" zostało zaprezentowane w podziemiach kościoła pw. św. Zygmunta przy Pl. Konfederacji. Uczniowie mieli okazję podziwiać profesjonalnie przygotowaną sztukę oraz aktorów w pięknych kostiumach.OdsłuchajiWebreader. Naciśnij enter aby rozpocząć odtwarzanie
Już tytuł zapowiadał treść przedstawienia, które dotyczyło współczesnego człowieka poszukującego drogi do Boga oraz miłości i szczęścia.
W inscenizacji pojawiły się postaci: krezusa, zakupoholika, internetoholika i inne, ulegające w większości złudnemu poczuciu sensu odnajdywanemu w przesadnym gromadzeniu bogactwa, korzystaniu z konsumpcji, komputera lub rozrywki.Występ wywołał wśród piątoklasistów wiele emocji i był długo oklaskiwany. Z wdzięczności za zaproszenie oraz w dowód uznania dla trudu artystów, uczniowie wyrazili swoje podziękowanie wręczając upominki każdemu z aktorów.
Seniorzy zaskoczyli również widownię, włączając wszystkich do zabaw z elementami tańca. Trochę onieśmieleni uczniowie klasy piątej chętnie pląsali w rytmach skocznej muzyki. Na koniec sympatycznego spotkania wszyscy zostali zaproszeni na pyszny poczęstunek, a dzieci, oprócz tej atrakcji, otrzymały jeszcze „słodkie prezenty” .
Spotkanie z seniorami pozwoliło przedłużyć atmosferę świąt wielkanocnych oraz stworzyło wspaniałą okazję do podziwiania kunsztu aktorów.
"W dżungli - zajęcia muzyczno - ruchowe"
29 kwietnia 2014r. dla dzieci z przedszkola nr 105 "Wesoła Stopiątka"w Warszawie została zorganizowana przez uczniów klas "0" naszej szkoły lekcja otwarta "W dżungli - zajęcia muzyczno -ruchowe".
Kiermasz ozdób wielkanocnych
Kiermasz ozdób wielkanocnych, to już szkolna tradycja. Organizowany jest przez dzieci i wychowawców ze świetlicy oraz przez uczniów z klas IV - VI pod opieką p.Krystyny Cywińskiej i p.Mirosławy Jeziorskiej. Również w tym roku przygotowano mnóstwo pięknych, kolorowych kartek świątecznych, jajeczek, stroików, baranków, zajączków i kurczaczków. Przez cały tydzień mieniący się wiosennymi barwami stragan przyciągał uwagę kupujących. Uzyskane ze sprzedaży pieniądze umożliwią zakupienie nowych, ciekawych materiałów plastycznych oraz pomogą wesprzeć działalność szkolnego wolontariatu.
Konkurs „Ze Strażą Miejską Bezpiecznie”
Straż Miejska miasta stołecznego Warszawy była organizatorem konkursu skierowanego do uczniów szkół podstawowych.
Celem turnieju, oprócz utrwalenia wiedzy na temat roli i zadań Straży Miejskiej, było propagowanie bezpieczeństwa w sieci internetowej, upowszechnianie właściwych zachowań w sytuacjach zagrożeń oraz wykazanie się podstawową wiedzą z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej.
Reprezentantami naszej szkoły byli uczniowie klasy 5A: Olgierd Doliński oraz Aleksander Michalczyk. Chłopcy wykazali się bardzo dobrą znajomością wiedzy z zakresu działań Staży Miejskiej i dostali się do drugiego etapu zmagań konkursowych. Tym razem stanęli przed wyzwaniem przygotowania pracy plastycznej na temat sytuacji, w których człowiek może liczyć na pomoc strażników. Ocena i prezentacja plakatu oraz konkurencja polegająca na pokazie udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej zakończyły ostatni etap konkursu.
Sprawdzian uczniów klas VI
Pierwszego kwietnia odbył się sprawdzian szóstoklasistów. Jest to jeden z pierwszych tak ważnych testów w życiu uczniów szkół podstawowych.
Sprawdzian rozpoczął się o godz. 9.00 i miał charakter ponadprzedmiotowy. Uczniowie rozwiązywali zadania z zakresu czytania ze zrozumieniem, pisania, rozumowania, korzystania z informacji i wykorzystywania wiedzy w praktyce. Prace sprawdzą egzaminatorzy z okręgowych komisji egzaminacyjnych.
Życzymy naszym uczniom maksymalnej liczby punktów!
Archiwum Aktualności