Majowe Święta
Dzień Kultury Niemieckiej
Uczniowie klasy 7c brali udział w projekcie i zorganizowali quiz dotyczący zwyczajów i tradycji w krajach niemieckiego obszaru językowego. Uczniowie klas młodszych rozwiązywali zadania, szukali jajeczek z czekolady w labiryntach oraz kolorowali pisanki. Uczniowie klas starszych udzielali odpowiedzi w quizach wiedzy. Wydarzenie miało na celu poszerzenie wiedzy na temat kultury Niemiec, Austrii oraz Szwajcarii, a także rozwijanie zainteresowania językiem niemieckim. Uczestnicy quizu musieli wykazać się znajomością świąt, potraw, zwyczajów oraz ciekawostek związanych z życiem codziennym w krajach niemieckojęzycznych. Atmosfera była pełna zaangażowania i dobrej zabawy, a uczniowie udowodnili, że nauka może być przyjemna i inspirująca.
Finał szkolnego konkursu „Mam Talent”
Z inicjatywy Małego i Dużego Samorządu Uczniowskiego, we wtorek 29 kwietnia, w naszej szkole odbył się finał szkolnego konkursu „Mam Talent” dla klas I-III oraz IV-VIII. Publiczność miała niepowtarzalną okazję dopingować i nagradzać brawami różnorodne występy aż 15 finalistów, którzy zaprezentowali talenty, tj. taniec, popisy akrobatyczne i wokalne oraz grę na instrumentach.
Wybór najlepszych był ogromnie trudny, z uwagi na bardzo wysoki poziom umiejętności, jaki prezentował każdy z uczestników. Ostatecznie jury ogłosiło zwycięzców szkolnego konkursu „Mam Talent”.
Kategoria klas I-III
I miejsce – Iryna Dikusar (taniec towarzyski )
II miejsce – Valerie Karpińska (wokal)
III miejsce – Izabela Witos (instrument klawiszowy)
Kategoria klas IV- VIII
I miejsce - Róża Nowicka (gimnastyka artystyczna z obręczą)
II miejsce – Zuzanna Smolińska (wokal)
III miejsce – Weronika Karpińska (wokal)
Wszyscy uczestnicy turnieju otrzymali z rąk Dyrektor szkoły, Pani Iwony Krupińskiej, dyplomy i słodkie upominki ufundowane przez Radę Rodziców, natomiast zwycięzcom wręczono puchary. Podziękowania należą się także Panu Zbyszkowi Starnawskiemu za wspaniałą oprawę muzyczną, Pani Ewie Kwaśny za wystrój sali, konferansjerom - Basi Daszczuk i Patrykowi Sumińskiemu z klasy 8c, a przede wszystkim Pani Małgorzacie Graczyk, która poprowadziła galę finałową „Mam talent”.
Jeszcze raz gratulacje dla wszystkich uczestników konkursu i życzenia wytrwałości w doskonaleniu nieprzeciętnych zdolności.
Dzień Ziemi
22 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Ziemi – wyjątkowe święto, które przypomina nam, jak ważna jest troska o naszą planetę. Tego dnia ludzie na całym świecie podejmują działania na rzecz ochrony środowiska i przeciwdziałania dalszemu niszczeniu naszej wspólnej Matki – Ziemi. Do grona tych, którym nie są obojętne losy globu, dołączyli również uczniowie naszej szkoły.
Z tej okazji nauczycielki naszej szkoły przygotowały szereg aktywności, dzięki którym uczniowie mogli sprawdzić swoją wiedzę i świadomość ekologiczną. Młodsze dzieci rozwiązywały łamigłówki, kolorowały tematyczne ilustracje i uczyły się poprzez zabawę. Uczniowie klas IV–VIII zmierzyli się z nieco trudniejszymi zadaniami – rozwiązywali quizy, krzyżówki i przyrodnicze wykreślanki. Najstarsi uczestnicy stanęli przed ambitnymi wyzwaniami matematyczno-przyrodniczymi, takimi jak obliczenie wagi przeciętnej chmury, ilości tlenu produkowanego przez lasy Amazonii czy skrajnych temperatur zanotowanych na Ziemi.
To był dzień pełen zaangażowania, wiedzy i refleksji nad tym, jak każdy z nas może dbać o przyszłość naszej planety.
Gigathon – Ogólnopolski Konkurs Programistyczny
Informujemy, że ruszyły zapisy do Gigathonu – Ogólnopolskiego Konkursu Programistycznego, który pozwoli dzieciom i młodzieży sprawdzić swoje umiejętności w programowaniu, informatyce i nowoczesnych technologiach! Konkurs jest organizowany pod patronatem Ministra Edukacji, Ośrodka Rozwoju Edukacji, a także Politechniki Warszawskiej - Wydziału MiNI.
Zapisy trwają od 24 marca do 18 maja 2025 r.
Rejestracja dostępna na stronie linkUdział w konkursie jest całkowicie bezpłatny!
Dla kogo? Uczestnicy w wieku 7-18 lat, podzieleni na cztery grupy wiekowe:
🔹 7-9 lat – programowanie w Minecraft Education
🔹 10-12 lat – programowanie w Scratch
🔹 13-15 lat – programowanie w Python, C# lub C++
🔹 16-18 lat – programowanie w Python, C# lub C++Jak wygląda konkurs?
✅ Etap 1 – Test wiedzy online (7 kwietnia – 18 maja 2025 r.): uczestnicy rozwiązują test sprawdzający ich wiedzę. Liczy się liczba poprawnych odpowiedzi i czas!
✅ Etap 2 – Projekt programistyczny (7 kwietnia – 25 maja 2025 r.): zakwalifikowani do kolejnej rundy zmierzą się z zadaniem projektowym - forma online.
🏆 Finał w Warszawie (14 czerwca 2025 r.): 80 najlepszych uczestników spotka się na hackathonie, gdzie będą rywalizować o atrakcyjne nagrody!Dlaczego warto?
1. Konkurs rozwija zainteresowanie programowaniem i nowymi technologiami.
2. Uczestnicy zdobywają cenne umiejętności cyfrowe, które przydadzą się w przyszłości.
3. Rywalizacja motywuje do nauki i kreatywnego rozwiązywania problemów.
4. Atrakcyjne nagrody! (konsole, sprzęt komputerowy, smartfony, kursy i obozy programistyczne, gadżety gamingowe i edukacyjne, dyplomy konkursowe dla wszystkich uczestników).Zachęcamy do zapisów i wspólnego odkrywania świata programowania!
Wielkanocny Turniej Szachowy
W dniu 15 kwietnia od wczesnych godzin porannych rozpoczęły się zmagania uczniów naszej szkoły w Wielkanocnym Turnieju Szachowym. W pierwszej grupie, czyli uczniów z klas 1-3 wystartowało 24 uczestników, którzy zagrali 6 rund tempem 10 minut na zawodnika. Zwycięzcą turnieju został Hubert Duda z klasy 2c. Drugie miejsce zajął Antoni Orłowski z klasy 2c, a trzecie Daniel Brzeziński z klasy 3b.
W drugiej grupie, starszych uczniów z klas 4-8 wzięło udział 35 uczestników, którzy rozegrali również 6 rund tempem 10 minut na zawodnika.
Zwycięzcą turnieju został Julian Obuchowicz z klasy 7b, z wynikiem 6 punktów z 6 partii. Drugie miejsce zajął Mateusz Dymek z klasy 8d, a trzecie Jędrzej Weronko z klasy 7a. Najlepszą zawodniczką turnieju została Jaśmina Jarek z klasy 8c.
Po zakończonych zmaganiach dyrektor szkoły Pani Iwona Krupińska oraz wicedyrektor Pani Beata Chrzanowska uczestnikom turnieju wręczyły dyplomy i słodki upominek, a zwycięzcom puchary.
Wielkanocny Turniej Szachowy został zorganizowany dzięki wsparciu Rady Rodziców, która ufundowała nagrody. Dziękujemy.
Gratulujemy wszystkim uczestnikom! Wielkie brawa dla zwycięzców!
Rozmowy na temat elektromagnetyzmu...
Uczniowie klas: 5b i 5d mieli niepowtarzalną okazję uczestniczyć w pogadance na temat elektromagnetyzmu! Temat ten jest niezwykle fascynujący i ma ogromne znaczenie w naszym codziennym życiu, zwłaszcza w kontekście działania telefonów komórkowych.
Podczas spotkania piątoklasiści mogli dowiedzieć się, że telefon komórkowy działa dzięki falom elektromagnetycznym, wysyłając i odbierając sygnały radiowe. Te z kolei przenoszą informacje w postaci dźwięku, tekstu czy obrazu. Uczniowie dowiedzieli się również, jaką rolę pełnią anteny i przekaźniki telefoniczne, umożliwiające komunikację między użytkownikami.
Dodatkowo uświadomili sobie jak w codziennym życiu zjawiska przyrodnicze łączą się z takimi pojęciami, jak elektrostatyka i magnetyzm. Uczniowie poszerzyli wiedzę o zjawiskach związanych z ładunkami elektrycznymi, które mogą przyciągać lub odpychać inne naładowane obiekty oraz o właściwościach magnetycznych materiałów, które są wykorzystywane w różnych urządzeniach, takich jak głośniki czy silniki elektryczne.
Takie pogadanki inspirują uczniów do dalszego zgłębiania tajników świata fizyki i technologii, a także pobudzają ich ciekawość do odkrywania wpływu nauki na otaczający nas świat. To doskonała okazja do zainspirowania młodych fizyków do myślenia o przyszłości i możliwościach, jakie niesie ze sobą rozwój technologii opartych na zasadach elektromagnetyzmu.
Wielkanocne Spotkanie z Seniorami Osiedla „Piaski”
Wielkanoc to jedno z najbardziej radosnych świąt, poprzedzone wieloma przygotowaniami i troską o szczególny nastrój. To wyjątkowy czas w roku, gdy wokół pojawiają się pierwsze oznaki wiosny. Ten okres skłania do refleksji i zadumy.
Zgodnie z wieloletnią tradycją naszej szkoły, w dniu 9 kwietnia 2025 roku, odbyło się wyjątkowe spotkanie wielkanocne, na które przybyli Seniorzy z Osiedla „Piaski”. Jego organizatorami byli: Rada i Zarząd Dzielnicy Bielany, Samorząd Mieszkańców Osiedla „Piaski” oraz społeczność Szkoły Podstawowej nr 293.
Uroczystość przebiegła w bardzo miłej, pełnej życzliwości, atmosferze, której atrakcją była inscenizacja o życiu seniorów w dzisiejszym świecie. Przy pięknych dekoracjach i ozdobach stołów, w towarzystwie wyjątkowych gości, wśród rozmów i wzruszeń wszyscy celebrowali zbliżające się Święta Wielkanocne.
Spotkanie było okazją do integracji i wzmocnienia poczucia wspólnoty wśród mieszkańców dzielnicy Bielany, a także miłym wypełnieniem wolnego czasu seniorów.
Zajęcia „Sprawne rączki”
Kolejnym przedsięwzięciem podjętym przez uczniów klasy 3a na zajęciach pozalekcyjnych „Sprawne rączki” było uszycie kolorowych rybek. Filcowe ozdoby będą przypominały im o zbliżających się wakacjach. Własnoręcznie wykonane, różnobarwne zabawki sprawiły wszystkim wiele radości.
Laboratoria Przyszłości to doskonała okazja do ćwiczenia sprawności manualnych.
Serdeczne podziękowania!
Dziękujemy z całego serca za zaangażowanie i udział w akcji wolontariatu – zbiórce dla Fundacji Rodakom na Kresach.
Dzięki Waszej otwartości, życzliwości i chęci niesienia pomocy udało się zebrać potrzebne dary, które trafią do Polaków mieszkających na Kresach.
Wasza pomoc ma ogromne znaczenie – pokazuje, że razem możemy więcej.
Akcja Wolontariatu
Wolontariat Szkoły Podstawowej nr 293 oraz Szkoły Podstawowej nr 364 przy wsparciu świetlicy szkolnej zorganizował wspólnie wiosenny kiermasz bransoletek. Wydarzenie cieszyło się dużym zainteresowaniem – uczniowie, nauczyciele i rodzice z zaangażowaniem wspierali akcję. Całkowity dochód z kiermaszu został przekazany na rzecz Fundacji Warszawskie Hospicjum dla Dzieci, wspierając tym samym najmłodszych podopiecznych.
Dziękujemy wszystkim za udział i wielkie serce!
Podsumowanie konkursu czytelniczego
Z okazji Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci biblioteka szkolna zorganizowała konkurs czytelniczy. Laureatami konkursu zostali:
-
Aleksandra Gal kl. 1B
-
Maria Krzywicka kl. 3B
-
Wiktor Obliński kl. 4B
-
Filip Gumowski kl. 5D
-
Zuzanna Witosławska kl. 7A
Serdecznie gratulujemy!
-
Bielańskie Targi Edukacyjne
W dniu 3 kwietnia br. uczniowie klas ósmych wzięli udział w XVI Bielańskich Targach Edukacyjnych. Zostały zorganizowane w Zespole Szkół nr 35 przy ul. S. Żeromskiego, a ich celem było promowanie kształcenia i osiągnięć edukacyjnych bielańskich szkół ponadpodstawowych. Ósmoklasiści, zainteresowani kontynuowaniem nauki na Bielanach, mieli możliwość wzięcia udziału w warsztatach z doradztwa zawodowego oraz zapoznania się z prezentowanymi zawodami oferowanymi przez bielańskie szkoły zawodowe - ZS nr 10, ZS nr 18 oraz ZS nr 35. Na uczestników targów czekały także testy z zakresu predyspozycji i preferencji zawodowych, które przygotowali dla uczniów doradcy zawodowi z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 10.
Rowerowy Maj
W imieniu Zespołu Rowerowego Maja oraz Straży Miejskiej m.st. Warszawy zapraszamy na spotkanie dotyczące między innymi najważniejszych przepisów i zasad bezpieczeństwa istotnych podczas jazdy na rowerze i urządzeniach wspomagających ruch (hulajnogi tradycyjne, rolki, deskorolka, wrotki).
Spotkanie jest dedykowane rodzicom, opiekunom prawnym, nauczycielom oraz uczestnikom kampanii.
Będzie podzielone na dwie części:
- informacyjną na temat Rowerowego Maja, którą poprowadzą miejskie koordynatorki kampanii i przypomną najważniejsze zasady udziału w kampanii (jakich sprzętów można używać w trakcie kampanii, jaki jest minimalny dystans do aktywnego przejechania, jakie są terminy i zasady dołączenia do akcji) oraz zasady realizacji nagród indywidualnych na podstawie dzienniczków rowerowych
- edukacyjną, którą poprowadzi Pan Hubert Dobrzyński, edukator stołecznej Straży Miejskiej i opowie o przepisach regulujących jazdę na rowerze, hulajnodze, o karcie rowerowej, możliwościach jazdy rowerem po chodniku, obowiązkowym wyposażeniu roweru i o wielu innych sprawach związanych z aktywnymi dojazdami.
Spotkanie odbędzie się na platformie Teams, w czwartek, 3.04.2025 r.
Rozpocznie się o godzinie 17.00 częścią informacyjną o kampanii, natomiast od godziny 17.30 spotkanie poprowadzi edukator warszawskiej Straży Miejskiej.
Link do spotkania: link
Spotkanie to świetna okazja, by przypomnieć sobie zarówno najważniejsze zasady kampanii, jak i bezpiecznego korzystania z aktywnych środków transportu, zarówno przez najmłodszych, jak i starszych uczestników ruchu drogowego.
Szkolne Pole Nadziei znów zakwitło!
Nasze żonkilowe pole to nie tylko piękny widok, ale przede wszystkim symbol nadziei i wsparcia dla osób potrzebujących opieki paliatywnej. W ramach tej wyjątkowej akcji wolontariusze z naszego “Klubu Ośmiu” aktywnie współpracują z: Zespołem Domowej Opieki Paliatywnej na Bielanach, Ośrodkiem Hospicjum Domowego NZOZ Zgromadzenia Księży Marianów i Warszawskim Hospicjum dla Dzieci. Dziękujemy naszym wolontariuszom za ich zaangażowanie i wielkie serca!
Sukces naszych uczennic w konkursie recytatorskim
W dniu 27 marca 2025 r. odbył się dzielnicowy etap 48. konkursu recytatorskiego „Warszawska Syrenka” w Bielańskim Ośrodku Kultury przy ul. Goldoniego 1. Z ogromną przyjemnością pragniemy poinformować, że uczennice reprezentujące naszą szkołę zdobyły wyróżnienie:
W kategorii klas IV-VI: Veronika Karpińska i Antonina Kozioł
W kategorii klas VII-VIII: Urszula Mędrzecka i Oliwia Kozłowska
Dziewczynki zachwyciły jury wspaniałą recytacją wierszy, które oceniało dobór repertuaru, interpretację utworu, kulturę mowy oraz ogólny wyraz artystyczny. Wyróżnienie uczennic jest ogromnym osiągnięciem z uwagi na zgłoszenie się do konkursu aż 89 uczestników z 17 szkół bielańskich.
Serdecznie gratulujemy sukcesu oraz życzymy powodzenia w kolejnych edycjach konkursów recytatorskich!
Góra Grosza
Już po raz kolejny nasza szkoła włączyła się w akcję Góra Grosza organizowaną przez Towarzystwo Nasz Dom, które od wielu lat wspiera dzieci i młodzież, finansując, m.in. pomoc specjalistyczną, pracę z rodziną biologiczną oraz rozwój indywidualnych zainteresowań wychowanków.
Dziękujemy wszystkim uczniom naszej szkoły za zaangażowanie w tę inicjatywę. Szczególne gratulacje należą się klasie 4a za zajęcie pierwszego miejsca oraz dla klas: 5a i 5c za zdobycie kolejnych lokat. Wspólnie zebrana kwota 162,51 zł to dowód na to, jak ważne jest wsparcie i solidarność.
Serdeczne podziękowania uczestnikom akcji za ich wysiłek i poświęcenie!
Kartka wielkanocna dla Hospicjum Dziecięcego
Wolontariat szkolny wraz ze świetlicą szkolną włączył się w akcję zorganizowaną przez Domowe Hospicjum Dziecięce Promyczek. Wolontariusze przygotowali kolorowe, kreatywne kartki wielkanocne dla dzieci. To wspaniała inicjatywa, która ma na celu sprawienie radości i pokazanie wsparcia dla osób przebywających w hospicjum. Takie gesty niosą nie tylko otuchę, ale także przypomnienie o tym, jak ważna jest troska o innych w trudnych chwilach.
Dziękujemy!
Podziękowanie
Lodowce i woda w Arktyce
21 marca 2025 obchodzimy po raz pierwszy Światowy Dzień Lodowców, a 22 marca od lat Światowy Dzień Wody. Z tej okazji uczniowie klasy VIII b podczas zajęć fizyki mieli okazję uczestniczyć w lekcji na żywo z Polskiej Stacji Polarnej Hornsund na Spitsbergenie. Uczniowie zapoznali się z ciekawymi faktami dotyczącymi lodowców i zasobów wodnych Ziemi oraz dowiedzieli się, jak wygląda dostęp do wody w surowych warunkach Arktyki i co stanowi jej główne źródło na stacji polarnej.
Transmisja z ekspertem w zakresie badań polarnych i nauk o Ziemi była dostarczona przez Instytut Geofizyki Polskiej Akademii Nauk w ramach programu EDU-ARCTIC, mającego na celu angażowanie uczniów w edukację STEM poprzez badania Arktyki.
Dziewczynka z zapałkami
Szanowni Rodzice
Samorząd Uczniowski oraz pedagog szkolny uprzejmie informują, że pieniądze zebrane podczas akcji „Dziewczynka z zapałkami” w trakcie zebrań z rodzicami w dniach 06 XI i 07 XI 2013r. w kwocie 1746,-zł zostaną wykorzystane na pomoc dla uczniów naszej szkoły, których rodziny mają trudną sytuację materialną.
Wszystkim ofiarodawcom składamy serdeczne podziękowania!!!!
Święto Niepodległości
W piątek, 8 listopada odbył się uroczysty apel z okazji Święta Niepodległości. Inscenizacja przygotowana pod kierunkiem pani Elżbiety Milej przy udziale pani Agnieszki Szumnej i pani Małgorzaty Pakuły przybliżyła uczniom klas I-VI okoliczności utraty niepodległości. Przypomniała też działania podejmowane przez patriotów walczących o odzyskanie suwerenności, a także przełomowe w dziejach narodu zdarzenia z roku 1918. Poetyckiej gawędzie towarzyszyła poruszająca muzyka. Widzowie usłyszeli wiele utworów, które nierozerwalnie wiążą się z dramatycznymi momentami w historii ojczyzny. Niepowtarzalny nastrój tych chwil tworzyła także scenografia. Trudno było oprzeć się wrażeniu, że zarówno artyści, jak i widzowie zasiedli razem wokół harcerskiego ogniska, by snuć opowieść o Tej, co nie zginęła.
Festiwal zdrowego jedzenia
„Jem kolorowo – żyję zdrowo” pod takim hasłem, we wtorek 29 października 2013 r. został zorganizowany Festiwal Zdrowego Jedzenia. Inicjatorkami przedsięwzięcia były Panie Mirosława Jeziorska i Krystyna Cywińska, które opracowały jego szczegółowy harmonogram.
W wyniku losowania każda z klas IV-VI miała przypisaną konkretną grupę kolorystyczną warzyw i owoców, w nawiązaniu do której uczniowie byli zobowiązani do wykonania plakatu promującego zdrowe jedzenie. Uczestnicy prześcigali się w pomysłach, jednakże największe uznanie znalazł plakat klasy VA, który został powieszony w zaszczytnym miejscu szkoły, pełniąc jednocześnie funkcję zaproszenia do udziału w kulminacyjnej części festiwalu – kiermaszu zdrowych przekąsek. Ten miał miejsce na korytarzu drugiego piętra naszej szkoły. Przepięknie przygotowane stoiska zachęcały uczniów, nauczycieli, pracowników szkoły oraz rodziców do zakupienia i skosztowania zdrowych smakołyków, a ozdoby wykonane z warzyw i owoców wprowadzały w zachwyt kupujących. Atrakcją trwającego prawie 6 godzin kiermaszu było rozstrzygnięcie konkursu na najciekawszy i zarazem najzabawniejszy strój nawiązujący do wylosowanej kolorystki i tematu. Jury podziwiało koleżanki i kolegów przebranych za warzywa, owoce a nawet za … ketchup! To uczniowie klasy VA wpadli na pomysł, aby wystąpić w duecie pomidor i efekt jego przetworzenia. Za ten oryginalny pomysł Wojtek Jechowski i Maja Krasowska zdobyli I miejsce dla klasy. W nagrodę otrzymali dyplom oraz pozwolenie na jeden dzień bez pytania i sprawdzianów dla wszystkich uczniów. II miejsce przypadło klasie VB, z której Krzyś Szczepaniak przebrał się za kalafiora.
Zamknięcie festiwalu nastąpi po przeprowadzeniu przez wychowawców klas lekcji poświęconej zdrowemu odżywianiu. Dyrekcja szkoły oraz pomysłodawczynie festiwalu jednomyślnie stwierdziły,że organizacja przedsięwzięcia była możliwa dzięki ogromnemu zaangażowaniu przede wszystkim dzieci i ich rodziców, a także wychowawców oraz pracowników administracyjnych szkoły. Wszystkim serdecznie dziękujemy. Uzyskany z kiermaszu dochód zostanie przeznaczony na dodatkowe wyposażenie pracowni plastycznej.Mamy wielką nadzieję, że festiwal na stałe wpisze się w kalendarz naszej szkoły, natomiast zdobyte podczas niego doświadczenie umożliwi naszej reprezentacji odnieść sukces podczas Bielańskich Obchodów Warszawskiego Dnia Dobrego Jedzenia, który odbędzie się w listopadzie.
Ślubowanie klas pierwszych
Zgodnie z tradycją naszej szkoły, w październiku miała miejsce uroczystość ślubowania i pasowania uczniów klas pierwszych.
To niezwykle ważny dzień dla pierwszoklasistów, ich wychowawców i rodziców. Uczniowie w galowych strojach, trochę przejęci uroczystością, recytowali wiersze i śpiewali wesołe piosenki. Z ogromną powagą przyjęli sztandar szkoły i głośno powtarzali słowa przysięgi.Aktu pasowania dokonała dyrektor szkoły, Pani Barbara Warda. Nowo pasowani, z rąk swoich wychowawców, otrzymali swój pierwszy dokument - legitymację szkolną oraz pamiątkowy Dyplom Pasowania Ucznia.Cała uroczystość przebiegała w miłej atmosferze, a pierwszoklasiści od tej pory mogą czuć się pełnoprawnymi uczniami naszej szkoły.
Turniej w Dwa Ognie Usportowione klas IV
W dniach 16 – 17 października br. odbył się na terenie naszej szkoły Turniej w Dwa Ognie Usportowione klas IV w kategorii chłopców i dziewcząt. Wzięły w nim udział, 8-osobowe drużyny reprezentujące każdą IV klasę. Zarówno wśród chłopców, jak i dziewcząt I miejsce zajęły reprezentacje klasy IVB. Zwycięzcy otrzymali puchary, które przez obecny rok szkolny będą przypominały o odniesionym sukcesie stojąc w ich pracowni. Pozostałe drużyny otrzymały dyplomy.
Wszystkim gratulujemy osiągniętych wyników i dziękujemy za udział w turnieju.
Mobilne planetarium w naszej szkole
Któż nie lubi obserwować nieba? Taka możliwość pojawiła się już w dniu 16 października 2013r. Tego dnia wszystkie klasy IV-VI wzięły udział w pokazie
zatytułowanym Układ słoneczny – obserwacje nieba, zorganizowanym przez nauczycieli przyrody. Uczniowie nie pojechali do planetarium, to planetarium przyjechało do szkoły. Pokazy odbywały się podczas zajęć przyrody. Dzieci miały okazję zapoznać się z historią badania wszechświata, zjawiskami które mogą na co dzień obserwować na niebie. Uzyskiwali również odpowiedzi na zadawane pytania związane z pokazem.Zarówno nauczyciele jak i uczniowie zgodnie stwierdzili, iż wiedza zdobyta podczas lekcji w mobilnym planetarium na pewno na długo zostanie w pamięci jej młodych uczestników.
Warsztaty plastyczne - ślimaczki z siana
Zwykłe siano może być ciekawym materiałem plastycznym. Dowiedzieliśmy się tego w czasie czwartkowych zajęć pozalekcyjnych, w trakcie których dzieci wykonywały ozdoby z tego nietypowego tworzywa. Tym razem "głównym bohaterem " działań był śliczny ślimaczek.
Materiałów dostarczyli oraz poprowadzili zajęcia artyści z BT Guliwer.
Dzień Nauczyciela
W dniu 14 października 2013 roku miała miejsce w naszej szkole uroczysta akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Wzięli w niej udział: zaproszeni goście, dyrekcja szkoły, nauczyciele, pracownicy szkoły, emeryci oraz uczniowie. W części oficjalnej głos zabrała Dyrektor Szkoły - Pani Barbara Warda, która przybliżyła ideę święta oraz nakreśliła model współczesnego nauczyciela. Odniosła się do słów Alberta Einsteina, który twierdził, że wielkim kunsztem nauczyciela jest umiejętność twórczego wyrażania siebie i nabywania wiedzy, co stanowi źródło radości. Pani Dyrektor zwróciła uwagę na funkcję nauczyciela we współczesnej szkole, którego celem powinno być dążenie do bycia autorytetem dla swoich wychowanków a także pokierowanie ich rozwojem intelektualnym i duchowym. To duża odpowiedzialność dla każdego nauczyciela, który według opinii uczniów i rodziców powinien wykazywać się dużym taktem pedagogicznym, życzliwością, szczerością oraz stanowczością i dyscypliną. Idealny nauczyciel to osoba obiektywna, posiadająca umiejętności zindywidualizowanego podejścia do każdego wychowanka oraz dysponująca ogromną wiedzą i mądrością życiową.
Serdeczne życzenia i podziękowania za trud i poświęcenie skierowała do wszystkich pracowników szkoły.W dalszej części spotkania głos zabrała przewodnicząca Rady Rodziców - Pani Barbara Chlabicz, która na ręce Pani Dyrektor przekazała kwiaty i złożyła gorące życzenia od wszystkich wychowanków i rodziców.Dzień Edukacji Narodowej to również okazja do wręczenia nagród wyróżniającym się nauczycielom i pracownikom szkoły. Na szczególną uwagę zasługuje fakt otrzymania Nagrody Burmistrza Dzielnicy Bielany przez Wicedyrektor Szkoły - Panią Grażynę Kucharską oraz tytułu Nauczyciela Roku przez Panią Monikę Hass. Kolejną część uroczystości wypełniły występy artystyczne w wykonaniu uczniów klasy IIIaiIIIc pod opieką Pani Anny Tkaczyk oraz Pani Beaty Chrzanowskiej. Oprawa muzyczna została opracowana przez Panią Monikę Hass. Artyści pięknie wyśpiewali i wyrecytowali słowa podziękowania i uznania dla codziennej trudnej pracy pedagogów.Uroczystość przebiegała w miłej i radosnej atmosferze.
Konkurs językowo-plastyczny "Bilet do Wielkiej Brytanii"
W dniach 23 – 27 września 2013 roku, z okazji obchodów Europejskiego Dnia Języków, w naszej szkole odbył się konkurs językowo-plastyczny „Bilet do Wielkiej Brytanii”. Udział w nim mogli wziąć uczniowie z klas I-VI. Celem konkursu było przede wszystkim rozwijanie zainteresowania uczniów nauką języka angielskiego oraz pogłębiania wiedzy o krajach anglojęzycznych. Ponadto miał on za zadanie rozwinięcie wrażliwości artystycznej dzieci, a także promowanie i prezentację ich twórczych możliwości. Uczestnicy konkursu mieli za zadanie wykonanie pracy plastycznej (techniką przestrzenną), przedstawiającej kogoś lub coś charakterystycznego dla Wielkiej Brytanii. Wystawa prac cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem nie tylko wśród szkolnej społeczności, ale także wśród rodziców. Przez chwilę poczuliśmy się jakbyśmy byli na brytyjskich wyspach, stojąc obok zegara Big Ben, czy słynnego London Eye i Tower Bridge. Mogliśmy zajrzeć do angielskiego autobusu lub budki telefonicznej. Ciekawostką było angielskie śniadanie. Zwiedzających „witała” królowa Elżbieta II z żołnierzami ze swojej straży.
Ponadto, w dniu 26 września w klasach zostały przeprowadzone lekcje tematyczne, podczas których uczniowie mieli okazję podzielić się swoją dotychczasową wiedzą dotyczącą krajów europejskich oraz poznać inne ciekawostki z nimi związane. Uczniowie z klas I-III kolorowali flagę brytyjską, ich starsi koledzy słuchali i czytali rymowanki o krajach anglojęzycznych oraz przy pomocy słowników odgadywali polskie wersje przysłów podanych w trzech innych językach.
Obchody Europejskiego Dnia Języków udowodniły, iż warto uczyć się języków, przyswajać kulturę i obyczaje mieszkańców wysp brytyjskich.
Z niecierpliwością czekamy na kolejną edycję konkursu.
Archiwum Aktualności