Spotkanie „Wspólne inspiracje” odbyło się w Młodzieżowym Domu Kultury im. Marii Gwizdak. W przemiłych okolicznościach wolontariusze bielańskich szkół i seniorzy mieli okazję do wzajemnej wymiany doświadczeń i inspiracji. Tworzyliśmy wspólne dzieła, słuchaliśmy opowieści starszych pokoleń i cieszyliśmy się chwilą pełną radości i wzajemnego zrozumienia.
Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych
Październik obchodzony jest jako Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Celem świętowania jest zwrócenie uwagi na ogromną rolę bibliotek w życiu szkoły, w nauce oraz w rozwijaniu zainteresowań czytelniczych. W bieżącym roku przewodnie hasło brzmi „Poznajmy się w bibliotece”. Z okazji święta biblioteka zorganizowała konkurs czytelniczy ze znajomości lektury Krystyny Drzewieckiej „Piątka z Zakątka”. Laureatami konkursu zostali:
1 miejsce: Ewa Dziewulska klasa 3b
2 miejsce ex aequo: Jan Pulukowski i Julia Filipiak klasa 3a
3 miejsce: Julia Pielak klasa 3a
Uczniowie otrzymali nagrody książkowe.
Drużynowe Mistrzostwa Mazowsza Szkół Podstawowych w szachach szybkich
W sobotę 26 października w Szkole Podstawowej nr 385 w Warszawie – Wesołej odbyły się Drużynowe Mistrzostwa Mazowsza Szkół Podstawowych w Szachach Szybkich. Organizatorem mistrzostw był Mazowiecki Związek Szachowy i Uczniowski Klub Sportowy Gambit Wesoła. Turniej przeprowadzono systemem szwajcarskim na dystansie 7 rund w tempie gry 10 minut plus 5 sekund na każdego zawodnika. Do rywalizacji stanęły 62 zespoły z województwa mazowieckiego.
Drużyny naszej szkoły w składzie: Antoni Chromiński 8d, Artur Brzeziński 4b, Mateusz Dymek 8d, Ewa Kozłowska 7c oraz Michał Grzeszuk 7b, Krzysztof Obuchowicz 7b, Jędrzej Weronko 7a, Jaśmina Jarek 8c walczyły jak równy z równym z najlepszymi szachistami szkół podstawowych z województwa mazowieckiego, zajmując odpowiednio 6 i 41 miejsce w rankingu drużynowym. Ponadto w klasyfikacji indywidualnej na 264 zawodników Mateusz Dymek zajął bardzo wysokie 13 miejsce ( 4 miejsce na szachownicy nr 3).
Ogromnie gratulujemy wszystkim uczestniczącym i cieszymy się, że nasza szachowa tradycja dalej trwa. Życzymy kolejnych sukcesów!
Składamy również podziękowania rodzicom uczniów oraz Radzie Rodziców za wsparcie udziału w Mistrzostwach.
Szkolne Miasteczko Zawodów
Od poniedziałku 14 października do piątku 25 października br. Pani Anna Szumel zorganizowała w naszej szkole imprezę z zakresu orientacji zawodowej i doradztwa zawodowego skierowaną dla uczniów wszystkich poziomów klas pod nazwą „Szkolne miasteczko zawodów”. Przedsięwzięcie wpisało się w obchody Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery, który w tym roku obchodzony był pod hasłem: Pasja - Motywacja - Odwaga.
W ramach realizacji projektu znalazło się wiele inicjatyw. Najpierw uczniowie wszystkich klas przebierali się za przedstawicieli różnych profesji. Celem tej inicjatywy było poznanie świata zawodów. Ponadto dla młodzieży z klas 8 odbył się quiz wiedzy o zawodach, rynku pracy i zasadach rekrutacji do szkół ponadpodstawowych, w którym I miejsce zdobyła klasa 8a, II miejsce przyznano ex aequo klasom: 8c i 8d, zaś III miejsce przypadło klasie 8b. Wśród kolejnych przedsięwzięć znalazł się konkurs plastyczny skierowany dla młodszych uczniów z klas 1-3 - „Mój zawód w przyszłości”, gdzie I miejsce zdobył Antek z klasy 3a, II miejsce Franek z klasy 1c, natomiast III miejsce osiągnęła Zosia z klasy 2a. Dzieci ze świetlicy przygotowały kolorowanki o zawodach, a także uczestniczyły w pogadance na temat pasji, motywacji i odwagi w dążeniu do celu. Następnie ich prace plastyczne zostały wyeksponowane na wystawie, którą można było podziwiać na szkolnym korytarzu. Ostatnią inicjatywą, skierowaną dla uczniów klas siódmych, było przygotowanie w aplikacji Canva ulotek informacyjnych dotyczących tego, co warto brać pod uwagę, wybierając szkołę ponadpodstawową. Efekty ich pracy można zobaczyć na korytarzu szkoły.
Oprócz wymienionych projektów, wszystkie dzieci mogą na bieżąco korzystać z szerokich informacji na temat propozycji lektur i poradników z zakresu doradztwa zawodowego znajdujących się na gazetce ściennej jednego z pięter szkoły.
Jesienny Turniej Szachowy
W dniu 17 października w naszej szkole odbył się Jesienny Turniej Szachowy. W pierwszej grupie, czyli dzieci z klas 1-3 wystartowało 16 uczestników, którzy zagrali 5 rund tempem 10 minut na zawodnika. Całe podium przypadło uczniom z klasy 2c. Zwycięzcą turnieju został Jakub Batycki, drugie miejsce zajął Fabian Mamaj, a trzecie Antoni Orłowski.
W drugiej grupie, starszych uczniów z klas 4-8 wzięło udział 42 uczestników, którzy rozegrali 6 rund tempem 10 minut na zawodnika. Zwycięzcą turnieju został Antoni Chromiński z klasy 8 d, drugie miejsce zajął Mateusz Dymek również z klasy 8 d, a trzecie Ewa Kozłowska z klasy 7c.
Najlepszą zawodniczką w klasach 1-3 została Wiktoria Krzyczkowska z klasy 3b, a w klasach 4-8 - Ewa Kozłowska z klasy 7c.
Po zakończonych zmaganiach Pani Dyrektor Iwona Krupińska wszystkim uczestnikom turnieju wręczyła dyplomy i słodki upominek, a zwycięzcom puchary.
Jesienny Turniej Szachowy został zorganizowany dzięki wsparciu Rady Rodziców, która ufundowała nagrody. Dziękujemy.
Gratulujemy wszystkim uczestnikom! Wielkie brawa dla zwycięzców!
Sukces w Igrzyskach Młodzieży Szkolnej!
Nasi uczniowie ponownie uczestniczyli w rywalizacjach sportowych. Tym razem ci, którzy zajęli czołowe miejsca w Mistrzostwach Dzielnicy Bielany w indywidualnych biegach przełajowych, wzięli udział w Igrzyskach Młodzieży Szkolnej.
Reprezentacja składała się z następujących uczniów: Jerzy Strzałkowski-klasa 5a, Jan Jędruszuk-klasa 6a, Wanda Drumlewska-klasa 7c, Ewa Kozłowska-klasa 7c, Patryk Sumiński-klasa 8c i Patrycja Jurek-klasa 8d. Trasa biegu była niezwykle trudna, a rywalizacja bardzo zacięta. Z naszego zespołu najlepszy wynik osiągnął Patryk Sumiński, zajmując VI miejsce i tym samym zakwalifikował się na Igrzyska Mazowieckie, które odbędą się w kwietniu.
Wszystkim zawodnikom bardzo dziękujemy za udział w zawodach i życzymy powodzenia Patrykowi!
System RESQL dla klas 6-8
W roku szkolnym 2024-2025 uczennice i uczniowie klas 6-8 naszej szkoły mogą korzystać z systemu wsparcia Resql (dla klas 7-8 jest to kontynuacja z poprzedniego roku szkolnego, klasy 6 dołączają jako nowe).
System Resql to system wspomagający rozwiązywanie problemów przemocy rówieśniczej . System RESQL realizuje działania profilaktyczne oraz interwencyjne. Część profilaktyczna obejmuje lekcję wprowadzającą i lekcje wychowawcze, przygotowane przez zespół specjalistów tworzących system Resql. Mają one na celu:
- uwrażliwienie uczniów na szkodliwość działania przemocy,
- przekazanie uczniom informacji, w jaki sposób powinni reagować na przemoc, miejsc oraz osób, do których uczeń może się zgłosić w razie potrzeby,
- ograniczenie występowania przypadków przemocy w szkole,
- zapewnienie komfortu psychicznego dziecku.
Część interwencyjna obejmuje aplikację mobilną, w której uczennice i uczniowie mogą zgłaszać niepokojące ich sytuacje rówieśnicze oraz panel interwenta, w którym wyznaczone osoby z grona pedagogicznego będą korespondowały z uczniami i na bieżąco reagowały na nadesłane zgłoszenia.
Więcej informacji można przeczytać na stronie naszej szkoły w zakładce Uczniowie – Resql oraz na stronie internetowej www.resql.pl
Dzień Edukacji Narodowej
Dzień Edukacji Narodowej to wyjątkowe święto polskiej szkoły, święto uczniów, nauczycieli, pracowników administracji i obsługi oraz tych, którzy szkoły prowadzą i nadzorują. Uroczystą akademię rozpoczęła Dyrektor szkoły, Pani Iwona Krupińska, która złożyła podziękowania dla wszystkich nauczycieli i wychowawców za przekazywanie uczniom niewyczerpanego bogactwa wiedzy, za ukazywanie prawdy i ukierunkowanie na dobro oraz złożyła życzenia spokoju, radości, a także satysfakcji z pracy. Słowa uznania skierowała także do pracowników administracji i obsługi za codzienną pracę na rzecz placówki.
Dzień Edukacji Narodowej w naszej szkole został uświetniony obecnością przedstawicieli zarządu dzielnicy: Burmistrza Dzielnicy Bielany, Pana Grzegorza Pietruczuka, wraz z zastępcami: Panią Iloną Popławską oraz Panem Włodzimierzem Piątkowskim. Wśród gości była obecna radna Dzielnicy Bielany, Pani Monika Szadkowska, a także przedstawicielka Prezydium Rady Rodziców, Pani Sylwia Traczyk. Goście wyrazili podziękowania nauczycielom za wysiłek, obowiązkowość, a przede wszystkim okazywane dzieciom ciepło, natomiast reprezentantka rodziców naszej szkoły złożyła na ręce pani dyrektor kosz ze słodkim upominkiem. Do składanych podziękowań dołączyli także uczniowie klas drugich, którzy w barwnym przedstawieniu słowno-muzycznym wyrazili wdzięczność wszystkim nauczycielom, natomiast najmłodsze dzieci, z klasy 1a, zaprezentowały układ z piłkami. Podniosły nastrój spotkania zapewniła barwna dekoracja przygotowana przez wychowawców świetlicy.
Na koniec spotkania Pani Iwona Krupińska, wraz z wicedyrektorami: Panią Beatą Chrzanowską oraz Panem Piotrem Śmiałkowskim wręczyli nagrody wyróżniającym się nauczycielom i pracownikom szkoły, życząc wszystkim, aby czuli się dumni z faktu, iż od wielu lat są drogowskazami dla kolejnych pokoleń młodych ludzi w wyborze własnej drogi, ukazując im sens życia w dążeniu do szeroko pojętego szczęścia.
Akcja BohaterON
W dniu 10 października uczniowie klasy 6c wraz z wychowawcą i opiekunem wolontariatu zaangażowali się w akcję BohaterON. Dzieci posprzątały kwatery powstańcze i zapalili znicze. Następnie udali się na cmentarz Stare Powązki, gdzie z przewodnikiem spacerowali szlakiem osobowości Warszawy z XVIII i XIX wieku.
"Branie wypełnia ręce, a dawanie wypełnia serce!"
Dziś odbyło się spotkanie organizatorów Konkursu "Ośmiu Wspaniałych" oraz opiekunów Klubów Ośmiu z Warszawy! To był wyjątkowy czas na wymianę doświadczeń, omówienie planów i przygotowanie się do nadchodzącej edycji konkursu. Przed nami mnóstwo wyzwań, ale i inspirujących inicjatyw, które będą wspierać rozwój wolontariatu w naszym mieście.
Wyniki konkursu na projekt koszulki promującej naukę innych języków
We wrześniu z inicjatywy nauczycieli języków obcych ogłoszono konkurs na projekt koszulki promującej naukę innych języków. Zwyciężył projekt Adama z klasy 7B. Drugie miejsce to projekt Basi z klasy 4A, a trzecie miejsce projekt Jagody z klasy 4B. Gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu, dziękujemy za kreatywność i zaangażowanie.
BohaterON – włącz historię!
To ogólnopolska kampania o tematyce historycznej mająca na celu upamiętnienie i docenienie działań uczestników Powstania Warszawskiego oraz promocję historii Polski XX wieku. W ramach tego projektu w naszej szkole realizowano różnorodne przedsięwzięcia. Zostały przeprowadzone lekcje wychowawcze na temat Powstania Warszawskiego, według określonego scenariusza zajęć. Dzieci, przy współpracy ze szkolnym wolontariatem, sprzątały groby Powstańców na Cmentarzu Powązki Wojskowe w Warszawie, a ponadto wzięły udział w przedstawieniu słowno-muzycznym upamiętniającym 63 dni Powstania Warszawskiego pt. „Bo chcieli być wolni i sobie wolność zawdzięczać". Uczniowie klas starszych obejrzeli tematyczny dokument w Bielańskim Ośrodku Kultury oraz film pt. "Fajna ferajna, czyli powstanie oczyma dzieci", jak również spotkali się z panem Bogusławem Kamolą ps. Hipek (ur. w 1930 r.), który w czasie powstania był w drużynie 400 plutonu harcerskiego 227 Szarych Szeregów na Żoliborzu - Zgrupowania Żyrafa II. Ciekawą inicjatywą było wykonanie na lekcjach informatyki ulotek i afiszów informacyjnych - "Pamiętajmy o Powstańcach", które zostały rozdane mieszkańcom z okolicznych osiedli. Poza tym przygotowano gazetkę ścienną o Powstaniu Warszawskim, którą można było obejrzeć na szkolnym korytarzu.
Realizowany w naszej szkole projekt był wsparciem w wychowaniu patriotycznym dzieci i młodzieży, a także z pewnością przyczynił się do wzmacniania poczucia tożsamości narodowej, krzewienia postaw patriotycznych oraz budowania wrażliwości społecznej.
Dni wolne od zajęć dydaktyczno-wychowawczych
Dyrektor Szkoły informuje, że po zasięgnięciu opinii Rady Pedagogicznej, Rady Rodziców i Samorządu Uczniowskiego, dniami wolnymi od zajęć dydaktyczno-wychowawczych w roku szkolnym 2024/2025 będą:
31 października 2024r.
2, 3 stycznia 2025r.
2 maja 2025r.
13, 14, 15 maja 2025r. (egzamin ósmoklasisty)
20 czerwca 2025 r. - zostanie odpracowany 24 maja 2025r. - piknik rodzinny - współpraca ze społecznością lokalną.
Sukces naszych uczniów w Mistrzostwach Dzielnicy Bielany w sztafetach przełajowych
W dniu 1 października br. reprezentacja naszej szkoły wzięła udział w Mistrzostwach Dzielnicy Bielany w sztafetach przełajowych. Zawody odbywały się na obiektach Akademii Wychowania Fizycznego w kategoriach dzieci i młodzież.
Pragniemy poinformować, że uczniowie naszej szkoły zdobyli II miejsce w kategorii dzieci - chłopcy oraz III miejsce w kategorii młodzież - dziewczęta.
Drużynę chłopców, czyli srebrnych medalistów reprezentowali:
Piotr Spólnicki,
Franciszek Śliwiński,
Jerzy Strzałkowski,
Filip Jasik,
Filip Pabis,
Jan Jędruszuk.
Brązowe medalistki, czyli reprezentację dziewcząt tworzyły:
Kornelia Rydel,
Patrycja Jurek,
Oliwia Kozłowska,
Wanda Drumlewska,
Ewa Kozłowska,
Nina Luto.
Życzymy zawodnikom dalszych sukcesów w sporcie!
Szkolny konkurs z okazji Dnia Chłopaka
Z okazji Dnia Chłopaka Samorząd Uczniowski zorganizował konkurs, który miał wyłonić mistrza odbijania piłeczki pingpongowej. Do rywalizacji stanęli uczniowie na poziomach klas IV-VI i VII-VIII. Jury, pod czujnym okiem Pani Katarzyny Kowalskiej, nadzorowało prawidłowy przebieg rywalizacji i skrupulatnie liczyło wszystkie podbicia piłeczek.
Niekwestionowanym zwycięzcą turnieju okazał się Kuba z klasy VIIIa, odbijając piłeczkę 3790 razy, 2. miejsce zajął Bartek z klasy VIIa, uzyskując wynik 3026 podbić, natomiast miejsce 3. przypadło Antoniemu z klasy VIIc, którego piłeczka odbiła się od rakietki 600 razy.
W klasach IV- VI zwyciężył Franek z klasy Va, 2. miejsce zajął Mikołaj z klasy VIb, na 3. miejscu podium uplasował się Kacper – uczeń klasy VIc.
Słowa uznania należą się również najmłodszym uczestnikom z klas czwartych: Michałowi i Ryszardowi, którzy dzielnie rywalizowali ze swoimi starszymi kolegami.
Europejski Dzień Języków
W dniu 26 września obchodziliśmy Europejski Dzień Języków. Z tej okazji uczniowie mogli zaangażować się w różne działania. Na lekcjach informatyki przy użyciu programu Canva szukali odpowiedzi dlaczego warto uczyć się języków. Podczas długich przerw chętnie odpowiadali na pytania losowane w corocznym quizie językowym, a na wybranych lekcjach rozwiązywali quizy i grali w gry. Ponadto, został zorganizowany konkurs na projekt koszulki promującej naukę języków obcych. Lista zwycięzców zostanie ogłoszona wkrótce.
Wybory do Samorządu Uczniowskiego i Rzecznika Praw Ucznia
Tegoroczne wybory do Samorządu Uczniowskiego odbyły się 26 września br. Podczas kampanii kandydaci starali się zaprezentować z jak najlepszej strony, zachęcając do głosowania poprzez plakaty z krótkimi opisami swoich zainteresowań oraz planów. Po podliczeniu głosów przez komisję, okazało się, że funkcję przewodniczącej będzie pełniła Hanna Donat, która uzyskała ich największą liczbę, zaś Natalia Hołubowicz pełnić będzie funkcję wiceprzewodniczącej samorządu.
Nowo wybranemu prezydium Samorządu Uczniowskiego gratulujemy i życzymy owocnej pracy!
Jednocześnie, tego samego dnia, odbyły się wybory Rzecznika Praw Ucznia. W głosowaniu oddano 311 ważnych głosów, a zwycięzcą został Pan Mariusz Seń, uzyskując 131 głosów.
Serdecznie gratulujemy!
Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania
Dnia 29 września 2024 roku obchodzimy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. W naszym kraju to święto ma już wieloletnią tradycję. Zostało ogłoszone w 2001 roku z inicjatywy Polskiej Izby Książki. Patronką wydarzenia jest autorka książek dla dzieci i młodzieży − Janina Porazińska, która urodziła się 29 września 1882 r. Nadrzędnym celem święta jest promowanie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży. Z tej okazji biblioteka szkolna w dniu 27 września zorganizowała w klasach pierwszych akcję czytelniczą. Uczennice klasy 7a czytały książkę Isolde Stark „O jeżu, który chciał być kimś innym” . Najmłodsi słuchacze w skupieniu i zaciekawieniu słuchali historii jeżyka, który naśladując inne zwierzęta chciał zostać kimś innym niż był w rzeczywistości. Akcja czytelnicza sprawiła obu stronom wiele radości i zadowolenia.
Ze względu na korzyści, jakie wynikają z głośnego czytania dziecku, można obchodzić to Święto każdego dnia − wystarczy 20 minut czytania !
Sprawne rączki
Uczniowie klasy 3a bardzo chętnie uczestniczą w zajęciach pozalekcyjnych „Sprawne rączki”. Tworząc piękne prace, ćwiczą sprawność dłoni i motorykę małą. Tym razem, dzięki ich zwinnym paluszkom, powstało różnokolorowe, wyplecione z resztek materiałów, włóczek i koralików, wakacyjne koło, które będzie pozwalało na chwilę wrócić dzieciom wspomnieniami do minionych wakacji.
Muzykujemy w klasie 2B
W klasie 2B uczniowie bardzo lubią grać na dzwonkach chromatycznych. Potrafią już zagrać kilka krótkich utworów. Fascynujące jest też poznawanie nowych instrumentów. Na ostatniej lekcji muzyki, przed feriami Pan Tadeusz Stasiak – nauczyciel muzyki w naszej szkole, zaprezentował uczniom gitarę klasyczną. Mogliśmy się dużo dowiedzieć na temat tego fascynującego instrumentu. Śpiewaliśmy, graliśmy i tańczyliśmy. Spokojne dźwięki gitary pozwoliły nam przenieść się w wymarzone miejsca. Lubimy takie niezwykłe lekcje muzyki.
Warsztaty Wear and Care w klasie 4C
W dniu 7 lutego 2023 roku uczniowie klasy 4C mieli okazję uczestniczyć w warsztatach zorganizowanych z inicjatywy absolwentek naszej szkoły- czyli zespołu Wear and Care. Dziewczynki poprowadziły zajęcia w ramach olimpiady Zwolnieni z Teorii. Spotkanie miało na celu pokazanie jak można zaoszczędzić pieniądze na garderobie, urozmaicić swój styl ubierania, a także rozwinąć kreatywne umiejętności. Prowadzące przeprowadziły pogadankę, popartą prezentacją, na temat ekologicznej mody i wskazały ciekawe pomysły, aby dać swoim ubraniom drugie życie. Poruszyły także zjawisko Fast Fashion i jego wpływu na środowisko.
W drugiej części uczniowie mieli okazję samodzielnie wykonać maskotkę ze skrawków materiału. Uczestnicy wykazali się wyobraźnią i z zapałem tworzyli swoje ośmiorniczki. Warsztaty spotkały się z ogromnym entuzjazmem wśród czwartoklasistów.
Świetlicowe wyzwanie "Zdrowe drugie śniadanie"
Dziękujemy za udział w świetlicowym wyzwaniu "Zdrowe drugie śniadanie". Nadesłane zdjęcia przedstawiają apetycznie wyglądające śniadaniówki, pełne kolorowych, soczystych warzyw i przekąsek. Wiele zdjęć zwraca uwagę na kompozycję przedstawionych posiłkow oraz dbałość o szczegóły. Wszystkim uczestnikom dziękujemy i zapraszamy do galerii.
Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa- projekt klas 6
W ramach NPRC klasa 6b zakończyła swój projekt''W świecie powieści fantasy". Efektem pracy uczniów było przygotowanie lapbooków. Powstało wiele ciekawych prac, można je oglądać w bibliotece szkolnej.
Tak powstawała dekoracja sali na bal karnawałowy.
Scenografię ZIMOWEGO MIASTA stworzyli wspólnie uczniowie całej naszej szkoły, zaczynając od klasy 0 do klas siódmych.
ZIMOWE DRZEWA i BAŁWANKI przygotowali uczniowie klas 4 - 6, pracując w grupach na lekcjach plastyki a LATARNIE klasy 7.
KAMIENICZKI powstały na lekcjach techniki w klasach 5 i 6 i na kole technicznym , na które uczęszczają dziewczynki z klas 4 . Aby powstały prace tak dużego formatu, pierwszym krokiem było przygotowanie okien o ujednoliconych wymiarach, metodą „krok po kroku” podczas której uczniowie uczyli się odmierzania na kartce i podziału płaszczyzny. Na kolejnej lekcji okna zostały przyklejone do kolorowych kartonowych ścian oraz dodano inne ozdobne elementy elewacji.
Całość dekoracji dopełniła duża ilość ŚNIEŻYNEK wykonanych przez dzieci klas 0 - 3 pod kierunkiem wychowawców.
Efekt tej kilku tygodniowej pracy wszyscy podziwiali podczas balu, dzieci mogły odnaleźć elementy wykonane przez siebie a Radzie Rodziców dziękujemy za zakup materiałów plastycznych.
Bożena Imasz i Mariusz Seń
Bezpieczne ferie
Ferie zimowe to wyczekiwany przez uczniów czas odpoczynku i dobrej zabawy. Członkowie Małego Samorządu Uczniowskiego w ramach akcji Bezpieczne Ferie chcieli przypomnieć swoim koleżankom i kolegom o zasadach bezpiecznego spędzania ferii. Szkolne korytarze zostały ozdobione przez ciekawe plakaty w formie znaków drogowych. Prace plastyczne wykonali uczniowie klas młodszych. Zachęcamy do zapoznania się z zasadami bezpiecznej zabawy podczas zbliżających się ferii zimowych.
Życzymy miłego wypoczynku!
Opiekunowie i przedstawiciele MSU
Realizacja programu wychowawczo-profilaktycznego szkoły
W pierwszym półroczu r. szk. 2022/2023 w ramach realizacji programu wychowawczo-profilaktycznego szkoły pedagog szkolny i psychologowie zorganizowali zajęcia z przedstawicielami Policji i Straży Miejskiej:
w oddziale przedszkolnym- „Zasady bezpiecznej zabawy”
w kl. I – „Spotkanie z nieznajomym”
w kl. II- „Bezpieczna droga do szkoły’
w kl. III- „Jestem przyjacielem zwierząt”
w kl. III- „ Obcy niebezpieczny, potrafię mówić nie”.
w kl. IV- „Dyskryminacja rówieśnicza , jej formy oraz umiejętności przeciwdziałania zachowaniom dyskryminacyjnym”
w kl. V- „Komunikacja bez przemocy”
w kl. VI – „Bezpieczeństwo w sieci”
w kl. VII i VIII- „Odpowiedzialność prawa nieletnich m.in. związana z zażywaniem rozprowadzaniem substancji psychoaktywnych .
Zajęcia miały na celu poprawę bezpieczeństwa uczniów i nabycie umiejętności radzenia sobie w trudnych sytuacjach .
W klasach 3a, 4a, 6d i 7b odbyły się również warsztaty profilaktyczne realizowane przez EPSILON , które miały na celu kształtowanie postaw społecznych i właściwych relacji rówieśniczych
Zorganizowano dla rodziców uczniów kl. VIII prelekcję pracownika Wydziału Profilaktyki Uzależnień z Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej dotyczącą informacji na temat działania środków psychoaktywnych, symptomów ich zażywania oraz miejsc gdzie można uzyskać pomoc w sytuacjach zagrożenia uzależnieniem.
Bal karnawałowy
Karnawał to szalony okres pełen zabaw i wrażeń, kolorów i dźwięków, nie tylko dla dorosłych, ale także dla dzieci. Zawsze dostarcza wiele pozytywnych przeżyć i wywołuje uśmiech na twarzy. Tak też było w dniu 3 lutego 2023r., który od rana zapowiadał się niezwykle, gdyż począwszy od godziny 9.00 odbywały się bale karnawałowe, stanowiące swoistą tradycję naszej szkoły. Motywem przewodnim tegorocznej zabawy było „MIASTO ZIMĄ”, w które zmieniła się w piątkowy dzień sala gimnastyczna. Dzięki dużemu zaangażowaniu nauczycieli plastyki i techniki, rodziców, a także uczniów, wszyscy mogli się bawić w przepięknej scenerii, pełnej miejskich kamieniczek, ośnieżonych drzew, latarni, śnieżynek, bałwanków, pingwinów oraz gwiazdek, znajdujących się wśród setek biało-niebieskich balonów. Urok wystroju magicznego miasta został pogłębiony przez kolorowe i pomysłowe stroje uczestników balu. Przy dźwiękach muzyki, a także efektach specjalnych, takich jak dym i kolorowe światła, dzieci mogły uczestniczyć w zabawie ze szkolnymi koleżankami i kolegami w towarzystwie dyrekcji, nauczycieli i wychowawców. Były korowody, kółeczka, pociągi, węże oraz tańce w parach, a nawet konkursy z nagrodami, ufundowanymi przez głównego organizatora - Radę Rodziców naszej szkoły. Szaleństwo na parkiecie i wspólne zabawy wyczerpywały siły tancerzy, dlatego też wszyscy uczniowie mieli zapewniony poczęstunek przygotowany przez rodziców w poszczególnych klasach. Ponadto młodsi uczestnicy piątkowego balu mieli wykonywane pamiątkowe fotografie, które zapewne nie pozwolą zapomnieć tej niepowtarzalnej atmosfery.
Nasze przedszkolaki w Bielańskim Centrum Wsparcia Seniora Senior+
31 stycznia 2023 roku dzieci z oddziału przedszkolnego 0a miały zaszczyt gościć w Bielańskim Centrum Wsparcia Seniora. Dzieci przygotowały występ artystyczny pt: „Jak za dawnych lat”, w trakcie którego wybrzmiały takie utwory jak: „ Brunetki, blondynki”, „Umówiłem się z nią na dziewiątą”, „Autostop”, czy „Wesołe jest życie staruszka”. Wspaniała publiczność śpiewała razem z uczniami naszej szkoły, a na koniec nagrodziła naszych artystów gromkimi brawami. Było to cudowne międzypokoleniowe spotkanie, którego uczestników połączyła muzyka.
Bezpieczne zabawy zimą
Zbliżają się ferie zimowe. W każdej z klas w edukacji wczesnoszkolnej odbyły się pogadanki dotyczące bezpieczeństwa podczas zimowych zabaw. Uczniowie zwracali uwagę na miejsca, w których można, a w których nie można się bawić. Podczas zajęć komputerowych, pierwszo-, drugo- i trzecioklasiści wykonali prace plastyczne w poznanych programach graficznych. Z najpiękniejszych prac powstała niezwykle piękna wystawa.
Dzień otwarty
1 lutego w naszej szkole odbył się dzień otwarty. Przyszli uczniowie wraz z rodzicami mogli odwiedzić progi szkoły, poznać nauczycieli, wychowawców świetlicy, obejrzeć sale lekcyjne.
O godzinie 17.00 zostało zorganizowane spotkanie informujące z panią dyrektor szkoły Iwoną Krupińską. Pani Dyrektor poinformowała Rodziców o rekrutacji i organizacji roku szkolnego. Specjaliści – p. pedagog, logopeda, terapeuta przekazali krótkie informacje dotyczące pomocy psychologiczno-pedagogicznej, p. Ewa Kwaśny – kierownik świetlicy przedstawiła najważniejsze informacje dotyczące funkcjonowania świetlicy szkolnej. W krótkiej prezentacji p. Renata Piłat – nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej - pokazała w jaki sposób odbywają się zajęcia w oddziale przedszkolnym i młodszych klasach, jakie prowadzone są zajęcia dodatkowe. Zwróciła również uwagę na uroczystości i tradycje związane z naszą szkołą.
W tym samym czasie przybyłe dzieci brały udział w szeregu zajęć przygotowanych przez nauczycieli naszej placówki. Mogli obserwować zajęcia chemiczne i powstanie wulkanu oraz pasty do zębów dla słonia. Podczas zajęć z języka angielskiego wykonywali pracę plastyczną związaną z zimą oraz nauczyli się kilku nowych słówek. Dzieci brały udział w zajęciach komputerowych i szachowych. Przygotowane zostały również zajęcia plastyczne i sportowe. Dzieci rywalizowały w wyścigach rzędów. Niezwykle atrakcyjną okazała się kreatywna podłoga. Taka zabawa wzbudziła niesamowite emocje.
Dzień Babci i Dziadka w klasach drugich
Babcia i Dziadek zajmują szczególne miejsce w sercach dzieci.
31 stycznia uczniowie klas drugich gościli w szkole swoich kochanych Dziadków. Z okazji ich niedawnego Święta przygotowali program artystyczny i własnoręcznie wykonali upominki. W ten sposób podziękowali babciom i dziadkom za ich miłość, troskę, dobroć i wyrozumiałość. Był też wspólny taniec w kręgu i słodki poczęstunek. Atrakcją wieczoru okazały się warsztaty manualne. Babcie, dziadkowie i wnuczęta wycinali i ozdabiali brokatem papierowe płatki śniegu, które zostały wykorzystane do dekoracji sali gimnastycznej podczas balu karnawałowego.
Kochanym Babciom i drogim Dziadkom jeszcze raz życzymy samych pięknych chwil w życiu i tego, aby zawsze byli dumni ze swych wnuków.
PS Kochamy Was!
Zajęcia warsztatowe "Wiem co jem"
Prawidłowe żywienie i zdrowy styl życia są jednymi z najważniejszych czynników wpływających na rozwój dziecka i utrzymanie przez niego dobrego stanu zdrowia. Ma ono szczególne znaczenie u dzieci i młodzieży ze względu na bardzo intensywne procesy wzrastania i dojrzewania zachodzące w ich życiu. Bardzo ważne jest, by dzieci były tego świadome, potrafiły wybrać aktywny styl życia oraz zdrowszy i wartościowszy posiłek.
Mając to na uwadze, klasy drugie naszej szkoły na przełomie stycznia i lutego wzięły udział w kampanii społecznej m.st. Warszawy przeprowadzonej w formie warsztatów pt. „Wiem, co jem” dotyczącej zdrowego stylu życia. Warsztaty obejmowały cykl trzech spotkań, w tym warsztaty o zasadach prawidłowego żywienia (I) – piramida zdrowego żywienia, warsztaty o zdrowym śniadaniu (II) oraz warsztaty o aktywności fizycznej (III). Dzieci otrzymały materiały edukacyjne, w tym tygodniową tabelę spożywania warzyw i owoców oraz piramidę żywieniową z naklejkami. Zadaniem uczniów było właściwe uzupełnienie pustych pięter piramidy oraz wykazanie spożywania warzyw i owoców.
Zajęcia były bardzo atrakcyjne, wartościowe i ciekawe. Uczniowie utrwalali swoją wiedzę na temat zasad zdrowego odżywiania się i stylu życia, w którym bardzo ważne miejsce zajmuje aktywność fizyczna.
Przedstawienie Koła Teatralnego dla pierwszoklasistów
Dnia 30.01.2023 roku nasz szkolny teatr ,,Kurtyna w górę” wystąpił z przedstawieniem pt."Świat Bajek" dla przedszkolaków z dzielnicy Bielany. Małym widzom bardzo podobało się przedstawienie, które nagrodzili gromkimi oklaskami. Dziękujemy wszystkim przedszkolakom i ich opiekunom za przybycie do naszej szkoły na przedstawienie i docenienie pracy szkolnego teatru.
Beata Piszczatowska oraz uczniowie-aktorzy Szkoły Podstawowej numer 293
Warsztaty filmowe w klasie 2c
W styczniu, w klasie 2c odbyły się Warsztaty Filmowe przeprowadzone przez rodziców jednej z uczennic. Uczniowie dowiedzieli się kilku informacji związanych z historią powstania kamery i filmu. Dzięki panu Jerzemu, który jest kamerzystą, dzieci poznały budowę kamery oraz miały okazję pracy przed kamerą. Odgrywały scenki, w których wcielali się w rolę dziennikarzy. Cennych wskazówek udzielała pani Joanna, która jest dziennikarka. Zajęcia bardzo się uczniom podobały, tym bardziej, że mogły potem obejrzeć wytwór swojej „dziennikarskiej pracy”.
Warsztaty chemiczne w klasie 2c
W grudniu i styczniu uczniowie klasy 2c mieli po raz kolejny okazję uczestniczyć w warsztatach chemicznych prowadzony przez mamę jednego z uczniów. W czasie zajęć zawsze przestrzegane są zasady bezpieczeństwa.
Podczas grudniowych zajęć uczniowie poznali suchy lód. Badali jego właściwości, obserwowali, jak powstają bańki i sztuczna mgła.
Na kolejnych zajęciach przy pomocy wody i poliakrylanu sodu wykonali sztuczny śnieg. Dosypywali barwników, aby pojawił się kolor. Drugim zadaniem tego dnia była rafa koralowa, którą zrobili wykorzystując roztwór szkła wodnego imitującego wody oceaniczne i barwne kryształki. W wyniku reakcji wytworzyły się różnokolorowe drzewiaste struktury przypominające rafę koralową.
Jak zawsze zajęcia bardzo się podobały, a pani Emilia w sposób czytelny, dostosowany do wieku, przekazała wiele ciekawych informacji.
Podziękowanie
Udział wolontariuszy w XXV Integracyjnym Balu Karnawałowym
W tym roku 28 stycznia odbył się XXV Integracyjny Bal Karnawałowy pt: „W krainie bajek i baśni”. Został zorganizowany przez Fundację „Świat na Tak”, z którą nasza szkoła aktywnie współpracuje już od wielu lat. Dlatego nasi wolontariusze wzięli w niej po raz kolejny udział. Podopiecznymi tej Fundacji są osoby niepełnosprawne i niesamodzielne, które w domach są pod opieką swoich rodziców. Udział w takim balu jest dla nich niesamowitą atrakcją, ale potrzebują osób które będą mogły im pomagać. To jednak nie wszystko, ponieważ taki bal należy przygotować, sprzątać podczas niego, aby uczestnicy mogli w komfortowych warunkach miło spędzać czas a po balu trzeba również posprzątać. Stąd tyle zadań dla wolontariuszy. Nasi uczniowie ze swoich zadań wywiązali się wzorowo, za co bardzo im dziękujemy, ponieważ w pozytywny sposób reprezentują naszą szkołę.
Sukces naszych szóstoklasistek w Ogólnopolskim Konkursie Krasomówczym
Już po raz 19. Stowarzyszenie Warszawskich Nauczycieli Polonistów oraz Muzeum Niepodległości w Warszawie pod honorowym patronatem Mazowieckiego Kuratora Oświaty zorganizowały Ogólnopolski Konkurs Krasomówczy. Tym razem został poświęcony upamiętnieniu Roku Romantyzmu Polskiego oraz uczczeniu 200. rocznicy wydania „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza. Turniej odbył się w Muzeum Niepodległości w Warszawie, gdzie jego uczestnicy zmagali się z wygłoszeniem z pamięci samodzielnie przygotowanego przemówienia na jeden z dwóch tematów. Pierwszy dotyczył próby odpowiedzi na pytanie: Dlaczego Adama Mickiewicza zaliczamy do narodowych wieszczów? - odwołaj się do biografii i poety i jego tekstów. W drugim zaś należało przygotować i zaprezentować wystąpienie na temat roli poety w życiu narodu, odwołując się do tekstów Adama Mickiewicza lub Juliusza Słowackiego.
Naszą szkołę reprezentowały aż 3 uczennice z klasy 6C: Jaśmina JAREK, Urszula MĘDRZECKA oraz Lena PODSIADŁY. Jury, oceniając zalety merytoryczne wystąpienia, jego kompozycję oraz kunszt oratorski, uhonorowało wszystkie dziewczynki. Tytuły laureatek III miejsca w kategorii klas IV-VI szkół podstawowych zdobyły: Jaśmina i Lena, natomiast Ula otrzymała wyróżnienie.
Uroczyste wręczenie dyplomów i medali w XIX Ogólnopolskim Konkursie Krasomówczym odbyło się 26 stycznia 2023 r. w Muzeum Niepodległości w Warszawie.
Serdeczne gratulacje i życzenia dalszych sukcesów recytatorskich!
Afryka Kazika w klasie 3a
Afryka Kazika to lektura, która uczniów wprowadziła w podróż po kontynencie afrykańskim. Książka dostarczyła wielu ciekawych informacji o Afryce i jej mieszkańcach, a całą podróż można było śledzić na załączonej do książki mapie. Afryka Kazika to książka podróżnicza, która zapoznaje dzieci z postacią Kazimierza Nowaka, czyli prawdziwym podróżnikiem i jego prawdziwymi przygodami. Efektem wspólnego przeżywania przygód bohatera jest wystawa prac.
Archiwum Aktualności
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Lipiec 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Lipiec 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Październik 2022
- Wszystkie