• Uroczystość zakończenia roku szkolnego 2021/2022
          • Uroczystość zakończenia roku szkolnego 2021/2022

            Oddziały przedszkolne

            Oddziały przedszkolne - film 

            Klasy I - II

            Klasy III

            Klasy IV - V

            Klasy VI - VII

            Klasy VI - VII - film

            Klasy VIII

             

            W piątek, 24 czerwca br., na dwa miesiące pożegnali się ze szkołą uczniowie klas I – VII, a wcześniej, w czwartek 23 czerwca, dzieci z oddziałów przedszkolnych. Uroczystość zakończenia roku szkolnego została podzielona na kilka tur. Każdą z nich prowadziła wicedyrektor szkoły odpowiedzialna za dany poziom nauczania: dla klas I-III i oddziałów przedszkolnych - Pani Grażyna Kucharska, zaś dla klas IV-VII - Pani Anna Janiec. Podczas swoich wystąpień Pani dyrektor Iwona Krupińska podkreślała, że ostatni dzień pobytu w szkole przed wakacjami to czas otrzymania wynagrodzenia za cały rok wytężonej pracy oraz na podsumowanie i podziękowanie za współpracę uczniom, nauczycielom i rodzicom. Ponadto życzyła, aby wakacje były miłym i bezpiecznym czasem odpoczynku pełnym słonecznej pogody, a jednocześnie sprzyjały nabraniu sił fizycznych i psychicznych do zdobywania wiedzy w następnej klasie. Podobne słowa skierowały do zgromadzonych obecne na uroczystości zakończenia roku szkolnego, przedstawicielki Rady Rodziców – Pani Agnieszka Siemaszko, Pani Sylwia Traczyk i Pani Katarzyna Waksmundzka, a także radny Dzielnicy Bielany m.st. Warszawy Pan Ryszard Zakrzewski. Wszyscy wyrazili wdzięczność dla nauczycieli za ich całoroczny trud oraz pogratulowały dzieciom promocji do kolejnej klasy. W trakcie akademii uczniowie odbierali nagrody za osiągnięcie najwyższych wyników w nauce i zachowaniu, natomiast dzieci z klas III odznaki „Brązowej Tarczy”, a ich rodzice listy gratulacyjne. Ponadto uczniowie klas IV-VII, którzy uzyskali średnią ocen powyżej 5,5 i co najmniej bardzo dobre zachowanie, otrzymali stypendium naukowe, zaś dzieciom objętym Programem „Wars i Sawa”, Pani Renata Piłat i Pani Wioletta Krawczyk wręczyły X część książki pt. „Pars pro toto, czyli Szkoła Podstawowa nr 293 w miniaturze”, w której znalazły swoje prace. Każdą turę zakończenia roku szkolnego uświetnił występ artystyczny. Po zakończeniu oficjalnej części uroczystości wychowawcy wręczyli uczniom świadectwa promujące do następnej klasy.

            „Lato, lato, lato czeka/Razem z latem czeka rzeka/Razem z rzeką czeka las/A tam ciągle nie ma nas!”

            Wesołych i bezpiecznych wakacji!!! 

        • Uroczystość ukończenia szkoły podstawowej
          • Uroczystość ukończenia szkoły podstawowej

            „Tak niedawno żeśmy się spotkali,/a już pożegnania nadszedł czas/tyle żeśmy ze sobą przebywali, a dziś już wspomnienia łączą nas. ”Słowa znanej piosenki doskonale oddają charakter akademii, która odbyła się w dniu 23 czerwca 2022r., z okazji zakończenia edukacji na poziomie szkoły podstawowej uczniów klas ósmych.

            Uroczystość, na której obecni byli: dyrekcja i nauczyciele, uczniowie, rodzice oraz zastępczyni Burmistrza Dzielnicy Bielany m.st. Warszawy Pani Sylwia Lacek i zastępca Burmistrza Dzielnicy Bielany m.st. Warszawy Pan Andrzej Malina, poprowadziła wicedyrektor szkoły Pani Anna Janiec.

            Na wstępie głos zabrała dyrektor szkoły Pani Iwona Krupińska, która powitała wszystkich, kierując szczególne słowa do ósmoklasistów. Zwróciła w nich uwagę na fakt, że z jednej strony spotkanie w takim gronie ma miejsce po raz ostatni, z drugiej - ponieważ towarzyszy mu świadomość, że lata spędzone w tej szkole, to historia, a jednocześnie początek nowego czasu, bo przecież: „Ważne są tylko te dni, których jeszcze nie znamy /ważnych jest kilka tych chwil, tych, na które czekamy”. Również ciepłe słowa skierowały do ósmoklasistów i nauczycieli przedstawicielki prezydium Rady Rodziców – Pani Aneta Wojno oraz Pani Anna Baranowska.

            Tegoroczni absolwenci pożegnali się z miejscem nauki zgodnie z ceremoniałem szkoły. Dziękowali nauczycielom za trud włożony w ich edukację, a rodzicom za poświęcony im czas. Od koleżanek i kolegów z klas siódmych otrzymali upominki.

            W dalszej kolejności dyrektor szkoły wręczyła uczniom nagrody za ich osiągnięcia. Najpierw nagrody za uzyskanie wysokich wyników w nauce, w tym „Srebrne i Brązowe Tarcze”, natomiast ich rodzicom listy gratulacyjne. Ponadto uhonorowano młodzież najwyższym wyróżnieniem,jakie może otrzymać uczeń kończący klasę ósmą Szkoły Podstawowej nr 293 - „Absolwent Roku – Złote Pióro Mistrza Jana”. Jej laureat musi spełniać następujące kryteria: otrzymać po klasie VIII odznakę „Srebrnej Tarczy”, uzyskać średnią ocen na koniec roku szkolnego, co najmniej 5,30 i wzorowe zachowanie, mieć szczególne osiągnięcia w różnych dziedzinach działalności szkolnej lub lokalnej oraz szczególne osiągnięcia w konkursach szkolnych i pozaszkolnych, a ponadto swoją aktywnością na terenie szkoły mobilizować innych do działania. Jednocześnie uczniowie, którzy mogli się poszczycić średnią ocen 5,5i powyżej oraz co najmniej bardzo dobrym zachowaniem otrzymali stypendium naukowe. Absolwentom objętym Programem Wspierania Uczniów Uzdolnionych „Wars i Sawa” wręczono kolejną, dziesiątą część publikacji pt. „Pars pro toto, czyli Szkoła Podstawowa nr 293 w miniaturze”, w której znaleźli swoje prace.Miłym akcentem ze strony ósmoklasistów był występ artystyczny, który z pewnością na długo zapadnie w pamięci młodszych koleżanek i kolegów, grona pedagogicznego oraz rodziców absolwentów.

            Po zakończonej uroczystości uczniowie po raz ostatni udali się do swoich sal na spotkania z wychowawcami.

            „Żyj tak, aby każdy kolejny dzień

            był niesamowity i wyjątkowy.
            Wypełniaj każdą chwilę tak,
            aby potem wspominać ją z radością.
            Czerp energię ze słońca,
            kapiącego deszczu i uśmiechu innych.
            Szukaj w sobie siły, entuzjazmu i namiętności.
            Próbuj życia i układaj je w swój własny sposób.  
            Żyj najpiękniej jak umiesz. Po swojemu.
            Spełniaj się...!”

        • W klasie 1b poznajemy ciekawe zawody
          • W klasie 1b poznajemy ciekawe zawody

            Ostatni tydzień nauki w klasie 1b upłynął  pod hasłem - Poznajemy ciekawe zawody. Rodzice Ali i Matyldy podzielili się z uczniami własnymi doświadczeniami z wykonywanych zawodów.

            Podczas zajęć uczniowie zapoznali się z atrybutami takich zawodów jak artysta plastyk, prawnik, prokurator. Poszerzali zasób słownictwa o nieznane dotąd wyrażenia. Pani Małgorzata Ciupa opowiedziała o swojej profesji i przeprowadziła wspaniałe warsztaty plastyczne. Powstałe prace uczniowie mogli zaprezentować na korytarzu szkolnym. Pani Joanna Jarzęcka - Grzeszczak i pan Krzysztof Grzeszczak bardzo ciekawie opowiedzieli o zawodzie prawnika i prokuratora. Dodatkowo tata Matyldy przeprowadził niezwykłą lekcję muzyki. Dowiedzieliśmy się jak wygląda i jak brzmi akordeon. Przy akompaniamencie tego fascynującego instrumentu zaśpiewaliśmy hymn szkoły.

            Poszerzanie wiedzy uczniów z zakresu  orientacji zawodowej jest  bardzo ważne już na początku edukacji. Wstępne preferencje zawodowe, które utrwalą się na tym etapie rozwoju mogą przyczynić się do planowania własnej drogi zawodowej w taki sposób, aby przyszłą pracę wykonywać z zaangażowaniem i pasją.

        • Bezpieczne wakacje w świetlicy szkolnej
          • Bezpieczne wakacje w świetlicy szkolnej

            Jak co roku w świetlicy szkolnej w czerwcu odbył się cykl zajęć profilaktyczno-edukacyjnych poruszających temat bezpiecznego wypoczynku podczas wakacji.  

            Celem naszym było zwiększenie poziomu świadomości i promowanie bezpiecznych zachowań podczas spędzania wolnego czasu wśród naszych uczniów. 

            Przygotowaliśmy karty pracy, krzyżówki oraz plakaty edukacyjne. Podczas zajęć poruszaliśmy tematykę: bezpiecznego wypoczynku nad wodą, w górach, w lesie. Uczniowie utrwalili sobie podstawowe numery alarmowe, które warto znać w razie nagłego wypadku.  

            Zakończeniem cyklu zajęć była wizyta pani st. aspirant Kamili Szulc z Wydziału ds. Profilaktyki Społecznej, Nieletnich  i Patologii Komendy Rejonowej Policji Warszawa V, podczas której „świetliczaki”  dowiedziały się od specjalisty w zakresie prewencji bezpieczeństwa, że zdobyta wiedza  jest bardzo ważna… często na wagę zdrowia i życia. 

        • Apel samorządowy - podsumowanie roku szkolnego 2021/2022
          • Apel samorządowy - podsumowanie roku szkolnego 2021/2022

            Wszyscy z utęsknieniem czekamy na nadchodzące wakacje. Jednak zanim udamy się na zasłużony odpoczynek, postanowiliśmy podsumować całoroczną działalność Samorządu Uczniowskiego.

            Podczas apelu przypomnieliśmy kilka przedsięwzięć, które zrealizowaliśmy, m.in.

            - prowadziliśmy całoroczną zbiórkę nakrętek i baterii,

            - zorganizowaliśmy: Dzień Pluszowego Misia, Dzień Życzliwości i Tolerancji, Dzień Kolorowej Skarpetki,  Dzień Matki, Walentynki, Tłusty Czwartek, Dzień Edukacji Narodowej,

            - przeprowadziliśmy kilka konkursów, np. o krajach Unii Europejskiej, Konkurs Klas

            - zaaranżowaliśmy mnóstwo akcji charytatywnych, tym w pomoc dla Ukrainy, Góra Grosza.

            Wszystkich zwycięzców konkursów nagrodziliśmy gorącymi brawami i słodkim upominkiem, którego fundatorem była Rada Rodziców. Ogłosiliśmy również zwycięzców Konkursu Klas – najwięcej punktów uzyskała klasa 5b zdobywając I miejsce i nagrodę wycieczkę do kina, II miejsce przypadło klasie 8b, a III  klasie 5c.

            W trakcie apelu nauczyciele, opiekun wolontariatu i pani pielęgniarka wręczyli dyplomy i nagrody książkowe laureatom różnych konkursów oraz zwycięzcom rozgrywek sportowych zorganizowanych w tym roku szkolnym.

            Ale, nie byłoby tych wszystkich  sukcesów, gdyby nie nasi drodzy nauczyciele. Podziękowaliśmy za trud włożony w naszą edukację, za cierpliwość i ciepłe słowa oraz nagrodziliśmy zwycięzców konkursu  na Super Belfra w roku szkolnym 2021/2022 - Panią Katarzynę Kowalska, Panią Wiolettę Krawczyk oraz Pana Tadeusza Płużyczkę. .

            Upominki za swoją pracę i zaangażowanie otrzymały również członkinie Samorządu Uczniowskiego – Antonina Janiec, Zoja Poręcka, Gabriela Kucińska, Hanna Donat oraz Ewa Kozłowska. Natomiast Pani Dyrektor Iwona Krupińska podziękowała opiekunom samorządu Pani Małgorzacie Sokołowskiej i Żanecie Kołodzińskiej.

            Apel uświetnili  radosnymi występami uczniowie klas 7a i 7c.

            Dziękujemy Wam drodzy uczniowie, że tak chętnie włączaliście się w organizowane przez nas przedsięwzięcia i zapraszamy do współpracy w przyszłym roku szkolnym. Dziękujemy wszystkim wychowawcom i nauczycielom, za to że pomagali w realizacji naszych planów, a Paniom Dyrektor za to, że za każdym razem wspierały nasze propozycje.

            Życzymy wszystkim słonecznych wakacji z mnóstwem przygód oraz dobrego wypoczynku, bo z pewnością  wszyscy na niego zasłużyli.

            Bądźcie mądrzy i rozsądni. Za chwilę mamy wolne od szkoły, ale nie od myślenia - bezpieczeństwo jest najważniejsze. Pamiętajcie o tym!

        • Zajęcia z trenerem zapasów sportowych w klasie 1b
          • Zajęcia z trenerem zapasów sportowych w klasie 1b

            13 czerwca 2022 roku uczniowie klasy 1b mieli okazję uczestniczyć w niesamowitej lekcji WF-u. Na zajęcia bowiem zaproszony został pan Seweryn Szreder, który jest trenerem zapasów w Akademii Wychowania Fizycznego. Podczas spotkania przybliżył dzieciom zasady i style walki zapaśniczej. Wyjaśnił również, jak radzić sobie z ćwiczeniami sportowymi ukierunkowanymi na zapasy. Uczniowie dowiedzieli się, że trening zapaśniczy pomaga rozwinąć wszystkie grupy mięśniowe. Aby wygrywać na zapaśniczej macie trzeba się wykazać zarówno siłą, wytrzymałością, odpowiednią techniką jak i koordynacją ruchową. 
            Po krótkiej części teoretycznej wszyscy mieli okazję przejść do praktyki. Ćwiczenia zapaśnicze w formie zabawy z odrobiną rywalizacji sprawiły, że ta lekcja wychowania fizycznego minęła bardzo szybko, za szybko

        • Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa
          • Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa

            W maju 2022 roku nasza szkoła otrzymała dofinansowanie ze środków z budżetu państwa na zakup nowości wydawniczych do biblioteki szkolnej w ramach realizacji ”Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa”. Do tej pory została przygotowana lista książek do zakupu; po  wydaniu pozytywnej opinii przez radę rodziców, samorząd szkolny oraz bibliotekę publiczną  biblioteka szkolna rozpocznie realizację pierwszego zamówienia. Oprócz książek zostaną zakupione elementy wyposażenia biblioteki szkolnej.
            Wszystkie działania merytoryczne rozpoczną się jeszcze w tym roku kalendarzowym a kontynuowane będą do końca roku szkolnego 2022/2023. Sprawozdanie merytoryczne oraz finansowe z realizacji  Programu zostanie złożone do 31.12.2022 roku.

        • Spotkanie z pisarką panią Justyną Bednarek
          • Spotkanie z pisarką panią Justyną Bednarek

            W ramach realizowanej przez Mały Samorząd Uczniowski akcji czytelniczej „Czytanie u Mistrza Jana” w dniu 15 czerwca w naszej szkole odbyło się drugie z zaplanowanych na ten rok szkolny spotkań promujących czytelnictwo. Tym razem było to spotkanie autorskie z pisarką – panią Justyną Bednarek. 
            Nasz Gość pisze od kilku lat, ale dorobek ma spory. Jest autorką około 63 tytułów książek. Jej debiutanckie opowiadanie „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek” znalazło się w kanonie lektur szkolnych. Pani Justyna, choć sama mówi, że nagrody nie są w życiu tak ważne, zdobyła ich wiele.
            Pisarka słowem wstępu opowiedziała dzieciom o swojej pracy, o tym jak zaczęła się Jej przygoda z pisaniem, a także o tym, co robiła wcześniej. Porozmawiała z uczestnikami o ich marzeniach, planach i innych życiowych sprawach.  Przekonywała uczniów, że w odkrywaniu świata i spełnianiu marzeń ogranicza nas jedynie nasza wyobraźnia, którą najlepiej możemy rozwijać właśnie poprzez czytanie. Następnie zaprezentowała uczniom swoje książki zachęcając przy tym do poznania bliżej ich treści.
            Razem z panią Justyną Bednarek uczniowie klas pierwszych oraz klasy 3b odbyli niezwykłą podróż do świata bohaterów książek pisarki. Młodzi czytelnicy dowiedzieli się, że często, nawet najbardziej codzienna sytuacja, może przyczynić się do powstania pasjonującej, oryginalnej historii. Mieli możliwość poznać genezę m. in. takich książek jak: „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek”, „Babcocha”, „Kury z grubej rury”, „Smopsy”, czy” Pięć sprytnych kun”. Ta ostatnia książka to pełna nieoczekiwanych zwrotów akcji detektywistyczno-kulinarna historia o buszującym na warszawskich Bielanach gangu sprytnych i sympatycznych kun. Jak się okazało najmniej znana. Jednakże ze względu na jej tajemniczość i różnorodność akcji wzbudziła ona dość duże zainteresowanie dzieci. Chcąc zaspokoić czytelniczą ciekawość uczestników spotkania ta właśnie książka została uczniom podarowana jako nagroda za aktywny udział w rozmowach z autorką.
            W ramach podziękowania uczniowie wręczyli pani Justynie Bednarek kwiaty.  Na koniec każde chętne dziecko mogło otrzymać autograf.  

        • Europejskie omnibusy
          • Europejskie omnibusy

            W dniu 14 czerwca w Szkole Podstawowej nr 214 na warszawskich Bielanach odbyło się uroczyste wręczenie nagród i dyplomów w Dzielnicowym konkursie „Europejskie omnibusy,”

            zorganizowanym pod Patronatem Burmistrza Dzielnicy Bielany Pana Grzegorza Pietruczuka.

            Uczniowie z naszej szkoły zostali finalistami konkursu zajmując kolejno pierwsze i drugie miejsce.Drużyna I- Nina Kaczkan i Kajetan Mędyk z klasy 7F-II Miejsce,

             Drużyna II- Zoja Poręcka i Antoni Surgiel z klasy 7G-I miejsce.

            Konkurs składał się z trzech etapów. Etap szkolny został przeprowadzony w szkole, natomiast półfinały i finał odbył się w Szkole nr 214.

            Finałowa prezentacja miała dotyczyć wybranej atrakcji turystycznej (przyrodniczej lub kulturowej) znajdującej się w Litwie oraz  zachęcać do odwiedzenia tej atrakcji, mogła trwać maksymalnie 4 minuty.

            Uczestnicy konkursu:

             Musieli wykazać się znajomością elementów pionowego ukształtowania powierzchni,  rzek, jezior, parków narodowych, znać nazwy „rekordowych” obiektów geograficznych  wybranych państw ( np. najwyższy szczyt, najgłębsze jezioro, największy wodospad,  itp.),  rozpoznawać i nazywać typy wybrzeży, cudów  natury i architektury z Listy Dziedzictwa UNESCO w Estonii, Finlandii, Danii, Szwecji, Norwegii.

             Znać położenie wybranych państw na mapie politycznej  Europy, nazwy i położenie ich stolic.

            Znać regiony administracyjne lub historyczne wybranych krajów, większe miasta i miasta portowe- potrafią je wskazać na mapie.

            Rozpoznawać flagi wybranych państw.

            Wiedzieć, które z państw są monarchiami, znać imiona władców.

            Podać nazwy i rejony występowania stref klimatyczno- roślinnych w wybranych krajach, podają przykłady roślin i zwierząt charakterystyczne dla danego kraju, w tym endemity lub relikty.

            Rozpoznawać charakterystyczne zabytkowe i współczesne obiekty architektoniczne- ,wybrane obrazy,   wybrane utwory literackie, muzykę tradycyjna- ludową, postacie i ich zasługi, nazwy niektórych miast.

            Wyzwanie przed naszymi zawodnikami było ogromne.

            Poradzili z nim sobie doskonale. Gratulujemy!

             

        • Realizacja projektu "Klasa z klimatem"
          • Realizacja projektu "Klasa z klimatem"

            Nasza szkoła zakwalifikowała się do projektu  "Klasa z klimatem", którego celem jest przeciwdziałanie negatywnym skutkom zmian klimatu. Do działań projektowych włączyła się klasa 7 E, F, G.

            Uczniowie, podczas warsztatów poznali sposoby retencjonowania wody. Wspólnie z edukatorami  inwentaryzowali najbliższe otoczenie szkoły i projektowali możliwe do zastosowania rozwiązania.

            Projekt składa się  z trzech etapów:
            I – dwugodzinny warsztat dla zgłoszonej do projektu klasy na terenie szkoły
            II – przygotowanie przez uczniów pracy na konkurs na najlepszy projekt z zakresu zielono – błękitnej infrastruktury możliwy do realizacji na terenie szkoły
            III – realizacja trzech zwycięskich, najciekawszych projektów zgłoszonych przez uczniów do konkursu.

            Warsztaty  odbyły sięwe wtorek 7 czerwca.

            Uczniowie  tworzyli projekty związane ze zmianami w otoczeniu szkoły. Pomysły były różne: począwszy od utworzenia swobodnie rosnącej łąki, zagospodarowania siatki ochraniającej ścianę budynku sali gimnastycznej poprzez posadzenie na niej pnączy, umieszczenie dużych donic w okolicy rynien z wykorzystaniem małych zbiorników magazynujących wodę.

            Projekty uczniów wymagają jeszcze dopracowania. Mamy nadzieję, że któryś z nich zwycięży-dowiemy się o tym w październiku 2022 roku.

            Zależy Nam na tym bardzo, ponieważ zwycięskie projekty będą realizowane z budżetu Województwa Mazowieckiego przy współpracy Fundacji Alter Eco- czyli dla szkoły są bezpłatne.

          • Certyfikat

            12 maja br. uczniowie klas I – III brali udział w Ogólnopolskim Konkursie „Orzeł Edukacji Wczesnoszkolnej”. 
            Miło nam poinformować, że Nasza Szkoła za wspieranie i rozwój talentów, tworzenie filarów innowacyjnych technik nauczania w szkole, inspirowanie uczniów do poszerzania wiedzy, zachęcanie do samodzielnego myślenia i pogłębianie swoich pasji, umożliwienie zaistnienia na arenie ogólnopolskiej oraz osiągnięcie wysokich wyników w Ogólnopolskim Konkursie „Orzeł Edukacji Wczesnoszkolnej” organizowanym przez Konkursy Delta uzyskała „Certyfikat Placówki Rozwijającej Talenty”.
            Następujący uczniowie uzyskali tytuł laureata:
            Hanna Kwiatkowska – klasa 1c
            Hanna Majnert – klasa 2a
            Anna Zagalska – klasa 2c
            Dorota Spólnicka – klasa 2c
            Mikołaj Szczepański – klasa 3b
            Oliwia Piechocka – klasa 3a
            Bartosz Mamaj – klasa 3a
            Olgierd Grzeszczak – klasa 3c
            Laureatom serdecznie gratulujemy!

        • Mój ulubiony nauczyciel 2021/2022
          • Mój ulubiony nauczyciel 2021/2022

            W na początku czerwca Samorząd Uczniowski przeprowadził wśród klas IV-VIII wybory, których celem było wyłonienie nauczyciela cieszącego się największą sympatią wśród uczniów. Każdy z nas zgodnie ze swoim sumieniem, mógł oddać jeden głos na swojego ulubionego pedagoga.

            Tytuł Super belfra2021/2022 otrzymują:

            Pani Katarzyna Kowalska

            Pani Wioletta Krawczyk

            Pan Tadeusz Płużyczka

            Serdecznie gratulujemy i życzymy miłego czasu spędzonego z nami w szkole!

        • Bal ósmoklasistów
          • Bal ósmoklasistów

            Film

            Bo coś w szaleństwach jest młodości,
            wśród lotu, wichru, skrzydeł szumu,
            Co jest mądrzejsze od mądrości
            i rozumniejsze od rozumu
            .
            Leopold Staff

            Zgodnie z wieloletnią tradycją naszej szkoły, w dniu 10 czerwca o godz. 17.00, odbył się bal uczniów kończących szkołę podstawową. Uroczystość rozpoczęła Pani dyrektor Iwona Krupińska, która przywitała tegorocznych absolwentów, ich rodziców, grono pedagogiczne, by po chwili tanecznym krokiem poprowadzić poloneza warszawskiego. Uczniowie swoimi odświętnymi strojami, piękną postawą, a przede wszystkim wykonywanymi na parkiecie układami tanecznymi wzbudzali podziw i uznanie obserwujących. Szczególne wzruszenie towarzyszyło wychowawcom klas ósmych. Te emocje, a także wrażenia artystyczne były możliwe przede wszystkim dzięki nauczycielkom wychowania fizycznego, Pani Beacie Jakubowskiej  oraz Pani Annie Stankowskiej, które ponad dwa miesiące doskonaliły u dzieci umiejętność tańca.

            Podczas wyjątkowej zabawy trwającej aż do godziny 21.00, zarówno uczniowie jak i nauczyciele, bawili się przy specjalnie dobranym repertuarze muzycznym.  Wspaniałe stroje ósmoklasistów, tańce - piękne i bez wytchnienia, wśród dekoracji przygotowanej z kolorowych balonów i granatowych materiałów ozdobionych białymi gwiazdkami sprawiły, że atmosfera tego wieczoru była niepowtarzalna.

            Wielkie podziękowania i słowa uznania należą się także wszystkim Rodzicom, którzy przygotowali ten wspaniały bal i zapewnili, aby przebiegł on bezpiecznie i sprawił wszystkim jego uczestnikom wiele radości. To dzięki nim najstarsi uczniowie szkoły mogli przeżyć wyjątkowe chwile, które z pewnością pozostaną na długo w ich pamięci i pozwolą choć na moment powrócić do Szkoły Podstawowej nr 293.

        • XI Festiwal Osiągnięć Bielańskich Placówek Oświatowych
          • XI Festiwal Osiągnięć Bielańskich Placówek Oświatowych

            9 czerwca w Bielańskim Centrum Edukacji Kulturalnej odbył się XI Festiwalu Osiągnięć Bielańskich Placówek Oświatowych. W tym roku był to Koncert Galowy pod hasłem Bielany – Ukrainie.Wyróżnione przedszkolaki, uczniowie i wychowankowie placówek pozaszkolnych mieli okazję zaprezentować swoje talenty. Wśród wykonawców znalazły się dzieci zarówno polskie jak i ukraińskie. Na scenie pojawili się młodzi utalentowani wokaliści, instrumentaliści, tancerze, recytatorzy, gimnastycy.Naszą szkołę reprezentowali: Adrian Kołodziejczyk z kl. 1bgrający na saksofonie, Zuzanna Baranowska z kl. 8e oraz Kalina Sobczyńska z kl. 7e w pięknym duecie wokalno - tanecznym.

            Dyrektorzy dla wyróżnionych otrzymali z rąk Pana Grzegorza Pietruczuka- Burmistrza Dzielnicy Bielany, Zastępców Burmistrza - Pani Sylwii Lacek, Pana Andrzeja Maliny i Pana Włodzimierza Piątkowskiego,radnej Pani Moniki Szadkowskiej oraz Naczelnik Wydziału Oświaty i Wychowania dla Dzielnicy Bielany Pani Zofii Gajewicz pamiątkowe dyplomy oraz drobne upominki.

            Żywa reakcja licznie zebranej publiczności oraz gromkie brawa były najlepszą recenzją obejrzanych występów.

        • Rozstrzygnięcie konkursu świetlicowego pt: „Rowerowy maj”.
          • Rozstrzygnięcie konkursu świetlicowego pt: „Rowerowy maj”.

          • Równocześnie z akcją Rowerowy maj, promującą dojazd uczniów do ich placówek rowerem, hulajnogą, na rolkach albo na deskorolce świetlica szkolna  zorganizowała  konkurs  plastyczny pod tym samym tytułem. Otrzymane prace nawiązywały  do tematyki związanej z aktywnością fizyczną i komunikacją rowerową. Rowerowy Maj wspiera też inne aktywne sposoby docierania do szkoły takie jak rolki czy hulajnogi, więc i one  były tematem prac zgłoszonych do konkursu. 
            Kryteria oceny prac: 
            -wartość artystyczna i estetyczna pracy; 
            -zgodność z tematem przewodnim konkursu;  
            -pomysłowość, kreatywność i oryginalność.

             

            Uczniowie nagrodzeni:
            1.Magdalena Saniewska kl.2a
            2.Maja Czarnecka kl.2a
            3.Dorota Spólnicka kl. 2c
            4.Wiktoria Szreder kl. 1b
            5.Paulina Sumińska kl.2a
            6.Zofia Kostecka kl.1c
            7. Nela Frankowska, Laura Piotuch, Blanka Siemiątkowska, Klara Żarnecka kl.3c (praca grupowa)

             

            Wyróżnienia: 
            1.Natalia Taraszkiewicz kl.1b
            2.Karolina Sznaza kl.4c
            3.Joanna Krajewska kl.1a
            4.Zofia Olechniewicz kl.2a
            5. Antonina Kozioł kl.2b
            6. Julia Szwed i Oliwia Piechocka kl.3a ( praca grupowa).

             

            Wszystkim uczniom dziękujemy za zaangażowanie i gratulujemy kreatywności.

             

        • Mała Olimpiada Matematyczna
          • Mała Olimpiada Matematyczna

          • W dniu 7 czerwca 2022r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w uroczystości wręczenia nagród finału warszawskiego konkursu Mała Olimpiada Matematyczna w Szkole Podstawowej nr 65 na Żoliborzu. Podczas wręczania nagród finaliści obejrzeli przepiękny występ Zespołu Mazowsze. Nasi mali matematycy Kacper Kowalski z klasy 3C zajął III miejsce, a Bartosz Parys z klasy 3A otrzymał wyróżnienie. Gratulujemy sukcesów i życzymy powodzenia w dalszej ścieżce matematycznej.  

          • Projekt pt. Poznajemy przyrodę Mazowsza- Kampinoski Park Narodowy

          • W roku szkolnym 2021/2022 uczniowie klas I-III rozpoczęli realizację projektu pt. Poznajemy przyrodę Mazowsza. Celem projektu jest  kształtowanie szacunku do przyrody, odkrywanie jej piękna, inicjowanie samodzielnych działań dzieci w naturalnym środowisku, poszerzanie zainteresowań otaczającym światem i wzbogacanie słownika dziecięcego o nowe pojęcia.

            W tym roku szkolnym odkrywaliśmy uroki Kampinoskiego Parku Narodowego, który pełni rolę „zielonych płuc Warszawy”. Puszcza Kampinoska to wspaniała skarbnica wielu gatunków roślin unikalnych na skalę kraju i świata. Można tu zaobserwować wiele zwierząt. Takich jak łoś – symbol parku, ryś, wilk, jeleń, dzik, żuraw, bocian biały, orlik krzykliwy, czy puchacz. 

            Uczniowie przekonali się, jak interesująca jest historia powstania Kampinoskiego Parku Narodowego, zwiedzali najciekawsze szlaki i ścieżki edukacyjne, dowiadywali się jakie zwierzęta można tam spotkać, podziwiali bogatą roślinność. W czasie prac indywidualnych i zespołowych tworzyli własne lapbooki, plakaty informacyjne, pisali kartki z pamiętnika pt. Mój spacer po Puszczy Kampinoskiej. Wiele radości sprawiło dzieciom przygotowanie kukiełek przedstawiających zwierzęta zamieszkujące w Kampinosie. Bardzo zaciekawiła uczniów książka Marcina Kostrzyńskiego pt. „Puszcza”, która ukazuje życie zwierząt w czasie czterech pór roku, oraz  „Przyrodyjki”- pogadanki Marcina z lasu.

            Wspaniałe jest to, że w niewielkiej odległości od Warszawy znajduje się cudowne miejsce, gdzie można odpocząć, zachwycić się pięknem przyrody i odetchnąć świeżym powietrzem. Warto znaleźć na to czas.

        • Ostatnie pożegnanie
          • Ostatnie pożegnanie

          •  Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych”

            ks. Jan Twardowski 

            Z głębokim smutkiem i  żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci  nauczyciela wychowania fizycznego, wychowawcy wielu pokoleń dzieci i młodzieży, naszego kolegi

            Krzysztofa Jakubowskiego

            Odszedł wspaniały człowiek i nauczyciel przez kilkadziesiąt lat związany z bielańską oświatą.

            Dziś nasze współczucie okazujemy wszystkim, których ta śmierć dotknęła, łącząc się w smutku, żalu i modlitwie.

             

            Dyrekcja, Grono Pedagogiczne i Społeczność Szkoły Podstawowej nr 293 w Warszawie 
             

        • Sukces naszych uczniów w konkursie BĄDŹ EKO NA BIELANACH
          • Sukces naszych uczniów w konkursie BĄDŹ EKO NA BIELANACH

          • Z ogromną przyjemnością informujemy, że w IX edycji konkursu plastycznego „Bądź EKO na Bielanach” pod hasłem „TWORZYMY ATMOSFERĘ – dbamy o czyste powietrze”, organizowanego przez Dzielnicę Bielany m.st. Warszawy oraz Fundację Żyj z Pasją, ogromny sukces odnieśli uczniowie z naszej szkoły. Wśród laureatów znaleźli się:

            Adrian Płociński
            Oliwia Wróblewska

            Rafał Płociński

            Aleksandra Starnawska

            Celem  konkursu było rozwijanie wrażliwości artystycznej i proekologicznej dzieci i młodzieży oraz kształtowanie i rozwijanie poczucia odpowiedzialności za jakość powietrza, którym oddychamy.

            Dzieci miały za zadanie wykonanie plakatu ilustrującego sposoby, którymi każdy z nas może pozytywnie wpływać na jakość powietrza i przyczyniać się do zmniejszenia stopnia jego zanieczyszczenia. Nasi reprezentanci doskonale poradzili sobie z tym wyzwaniem i zdobyli nagrodę główną w konkursie w postaci wyjazdu na „Wakacje z pasją” do Zakopanego w lipcu tego roku. 

            Serdecznie gratulujemy laureatom oraz ich opiekunowi, Panu Mariuszowi Seniowi!
             

        • Konkurs Wiedzy o krajach Unii Europejskiej
          • Konkurs Wiedzy o krajach Unii Europejskiej

          • W dniu 8 czerwca w naszej szkole odbyła się kolejna edycja konkursu wiedzy o krajach Unii Europejskiej, zorganizowanego pod nadzorem Pani Elżbiety Jezierskiej. Zmagania odbywały się na korytarzu II piętra, a poszczególne klasy IV-VIII były reprezentowane przez trzyosobowe zespoły rywalizujące odpowiednio na swoich poziomach.

            Celem konkursu była przede wszystkim  popularyzacja wiedzy na temat krajów UE oraz rozwijanie umiejętności poszukiwania informacji i przekazywania ich na forum. Aby wygrać tegoroczny turniej, należało m.in. wykazać się bardzo dobrą znajomością wiedzy na temat hymnu UE, symboliki flagi, położenia i ciekawostek dotyczących państw członkowskich, jak również zareklamować plakat wybranego kraju. Klasową rywalizację uświetniły kolorowe stroje, zarówno reprezentantów, jak i dopingujących kolegów i koleżanek, typowe rekwizyty, foldery i ulotki. Wszystkim towarzyszyły niemal sportowe emocje, a końcowa klasyfikacja przedstawiała się następująco:

            W kategorii klas czwartych – 1. miejsce - klasa IVB, 2. miejsce - klasa IVC, 3. miejsce - klasa IVA.

            W kategorii klas piątych – 1. miejsce - klasa VD, 2. miejsce - klasa VC, 3. miejsce - klasa VA, zaś4. miejsce - klasa VB.

            W kategorii klas szóstych – 1. miejsce - klasa VIA, a 2. miejsce - klasa VIB.

            W kategorii klas siódmych – 1. miejsce –klasa VIIC, klasa VIIE i klasa VIIG, 2. miejsce - klasa VIIA, klasa VIID i klasa VIIF, natomiast 3. miejsce – klasa VIIB.

            W kategorii klas ósmych 1. miejsce - klasa VIIIF, 2. miejsce - klasa VIIIA, 3. miejsce - klasa VIIIE, 4. miejsce – klasa VIIIB i klasa VIIID, 5. miejsce – klasa VIIIC .

            Gratulacje dla laureatów!

        • Finał międzyszkolnego konkursu fotograficzno - czytelniczego „Przyłapani na czytaniu – z książką Ci do twarzy”
          • Finał międzyszkolnego konkursu fotograficzno - czytelniczego „Przyłapani na czytaniu – z książką Ci do twarzy”

          • Dziękujemy wszystkim uczestnikom  za udział w konkursie „Przyłapani na czytaniu – z książką Ci do twarzy”. 
            Głównym bohaterem zdjęć miała być książka. Nadesłane fotografie nawiązywały tematyką do czytelnictwa oraz przedstawiały ciekawe, ulubione miejsca naszych uczniów  sprzyjające miłej  lekturze. Oceny prac dokonało jury składające się z wychowawców świetlicy. 
              Kryteria oceny :
            •    przesłanie fotografii zgodne z tematem konkursu, 
            •    ogólne wrażenie artystyczne, pomysłowość, 
            •    zaskakujące i nietypowe okoliczności.

            Uczniowie nagrodzeni:
            1.    Zofia Rozwadowska    klasa 1a    SP 289    
            2.    Patryk Bulwarski    klasa 4a    SP 214    
            3.    Martyna Petryka    klasa 4a     SP 214
            4.    Aneta Gąsior          klasa  4b    SP 214
            5.    Wojciech Gałęzia     klasa  1a     SP293
            6.    Barbara Mierzejewska  klasa 1a        SP 293
            7.    Bartosz Onyśk          klasa 1b    SP 293
            8.    Helena Pieniak         klasa 1c        SP 293    
            9.    Joanna Kowalewska     klasa 3a    SP293
            10.    Franek Kaczmarczyk      klasa 4b     SP 293

            Uczniowie wyróżnieni:
            1. Mikołaj Kocyło        klasa 2b    SP 289
            2. Maciej Skibiński         klasa 2b    SP 289
            3. Emilka Adamiak        klasa 3a    SP 289
            4. Stefan Baranowski         klasa 3a     SP 289
            5. Łucja Napiórkowska         klasa 3a    SP 289
            6. Marysia Stradomska         klasa 3a    SP 289
            7. Mateusz Strzębała        klasa 3a    SP289
            8. Laura Szklar              klasa 3a    SP 289         
            9. Filip Martinet     klasa 3a     SP 289            
            10. Wojciech Typa     klasa 3a    SP 289                 
            11. Zofia Kaszuba     klasa 7b     SP 80      
            12. Adam Antonowicz    klasa 4a    SP 214
            13. Dziewulski Piotr     klasa 4a    SP 214
            14. Małgorzata Czabak     klasa 4a    SP214                
            16. Leo Kuśmider     klasa 4a    SP 214        
            17. Karol Sumiński    klasa 4a    SP 214
            18. Alan Sadowiak     klasa 4a    SP 214
            19. Zuzanna Sierakowska  klasa 4b     SP 214
            20. Ewelina Michalak    klasa 4b    SP214    
            21. Małgorzata Stankiewicz      klasa 4b    SP 214    
            22. Mateusz Wierzbowski     klasa 4b     SP 214    
            23. Franek Maniewski          klasa 1a    SP 293
            24. Jagoda Duralska        klasa 1b    SP293
            25. Hanna Kwiatkowska        klasa 1c     SP293
            26. Sienica Weronika         klasa 3b    SP 293
            27. Duralski Igor        klasa  7c    SP 293

            Wszystkim uczniom dziękujemy za zaangażowanie oraz gratulujemy kreatywności.

          • Sukces uczniów w wojewódzkim konkursie fotograficznym „Ciekawa fizyka, czyli zjawiska fizyczne w fotografii”

          • Konkurs był skierowany do uczniów klas VII i VIII szkół podstawowych. Uczestnicy z obu grup wiekowych mogli zgłaszać prace w 3 kategoriach: fotografia (zdjęcie pojedyncze), obserwacja zjawiska (seria zdjęć) i doświadczenie (seria zdjęć). Do organizatora, czyli Społecznego Towarzystwa Oświatowego, wpłynęło blisko 150 prac. Jury konkursu wyłoniło laureatów w obu grupach wiekowych, w każdej z wymienionych kategorii. Aby zostać laureatem, trzeba było oprócz wspaniałych zdjęć wykonać również bardzo dobry opis zjawiska, czy doświadczenia fizycznego. 

            Miło nam poinformować, że wśród laureatów znalazło się dwóch uczniów z naszej szkoły:

            Igor Duralski z klasy 7c – II miejsce w kategorii fotografia  - Dyfrakcja światła w warunkach domowych

            Szymon Głębocki z klasy 7f – III miejsce w kategorii doświadczenie - Zabawa z kulą plazmową. 

            Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów! 


             

        • Z Ekologią na Ty
          • Z Ekologią na Ty

          • Ogólnopolski Projekt Edukacyjny realizowany w świetlicy szkolnej.


            W roku szkolnym 2021/2022 klasy pierwsze zrealizowały projekt „Z ekologią na ty”, który był odpowiedzią na wymogi edukacyjne zawarte w podstawie programowej kształcenia ogólnego oraz opublikowane przez Ministerstwo Edukacji i Nauki kierunki polityki oświatowej
            państwa. Projekt składał się z pięciu modułów, w których zawarte były zadania i wyzwania związane z ekologią. Każde z nich można było dowolnie modyfikować i dostosowywać do realiów placówki. Uczniowie poprzez zabawę, prace plastyczne, obserwacje, zajęcia w terenie, udział w akcjach organizowanych w świetlicy, udział w konkursach, uczyli się odpowiedzialności za przyrodę.
            Dzięki zaangażowaniu dzieci udało się nam zrealizować wszystkie zadania niezbędne do ukończenia projektu. Stworzyliśmy m.in. regulamin młodego ekologa, wykonaliśmy pracę wielkoformatową według własnego pomysłu – malowanie kredą. Uczniowie ćwiczyli jak należy segregować odpady, aby można było je powtórnie wykorzystać. Zorganizowaliśmy konkurs plastyczny -  Żyj w zgodzie z przyrodą, Świat za 100 lat, konkurs na Eko torbę. Stworzyliśmy świetlicową książkę kucharską, wykonaliśmy las w słoiku, eko ozdoby na choinkę, biżuterię z jarzębiny. Układaliśmy z zebranych korków po butelkach napisy, tworzyliśmy rysunki. Natomiast  wraz z nadejściem pierwszych zwiastunów wiosny uczniowie posiali nasiona rzeżuchy, szałwii, bazylii, podlewali je systematycznie oraz obserwowali jak powoli nasiona zaczynają  kiełkować. Z zasianych nasion wyrosły wspaniałe zioła, które dzieci mogły wykorzystać do swoich kanapek na drugie śniadanie.

            Za spełnienie wszystkich wymagań wynikających z regulaminu projektu Szkoła nr 293 otrzymała certyfikat za udział w projekcie oraz dyplomy dla wszystkich uczestników.

            Gratulujemy!

        • Podsumowanie Kampanii Rowerowy Maj 2022
          • Podsumowanie Kampanii Rowerowy Maj 2022

          • Tegoroczna edycja Kampanii Rowerowy Maj została zrealizowana pod hasłem „dla klimatu”. Do wspólnej zabawy zgłosiło się bardzo dużo uczestników. Nagrody są przyznawane w trzech kategoriach: dla najlepszej szkoły, klasy i indywidualne. Nasza szkoła wśród rankingu szkół dużych uplasowała się na II miejscu. Najlepszymi klasami w naszej szkole są:

            Vb – I miejsce

            VII a - II miejsce

             0 a - III miejsce.

            Najaktywniejsza klasa otrzyma nagrodę w postaci wspólnej wycieczki, którąuczniowie wybiorą spośród propozycji organizatora.

            Informację o nagrodach indywidualnych znajduje się na stronie: https://rowerowymaj.eu/warszawa-2022/ w zakładce nagrody.

            Podsumowanie kampanii obędzie się podczas Pikniku Ekologicznego 18 czerwca 2022 r. na terenie przyległym do Pawilonu Edukacyjnego Kamień ul. Wybrzeże Puckie 1.

            Harmonogram Pikniku:

            11.00 Wspólny przejazd na rowerach, rolkach, hulajnogach 

            12:00 Rozpoczęcie Pikniku Ekologicznego w Pawilonie Edukacyjnym Kamień 

            12:45 Ogłoszenie wyników kampanii i wręczenie nagród 

            13:30 - 17:30 Gra terenowa i spacery przyrodnicze 

            18:00 Zakończenie Pikniku Ekologicznego 

             

            Dziękujemy za wspólną zabawę i zaangażowanie!!! Do zobaczenia za rok!!!