Majowe Święta
Dzień Kultury Niemieckiej
Uczniowie klasy 7c brali udział w projekcie i zorganizowali quiz dotyczący zwyczajów i tradycji w krajach niemieckiego obszaru językowego. Uczniowie klas młodszych rozwiązywali zadania, szukali jajeczek z czekolady w labiryntach oraz kolorowali pisanki. Uczniowie klas starszych udzielali odpowiedzi w quizach wiedzy. Wydarzenie miało na celu poszerzenie wiedzy na temat kultury Niemiec, Austrii oraz Szwajcarii, a także rozwijanie zainteresowania językiem niemieckim. Uczestnicy quizu musieli wykazać się znajomością świąt, potraw, zwyczajów oraz ciekawostek związanych z życiem codziennym w krajach niemieckojęzycznych. Atmosfera była pełna zaangażowania i dobrej zabawy, a uczniowie udowodnili, że nauka może być przyjemna i inspirująca.
Finał szkolnego konkursu „Mam Talent”
Z inicjatywy Małego i Dużego Samorządu Uczniowskiego, we wtorek 29 kwietnia, w naszej szkole odbył się finał szkolnego konkursu „Mam Talent” dla klas I-III oraz IV-VIII. Publiczność miała niepowtarzalną okazję dopingować i nagradzać brawami różnorodne występy aż 15 finalistów, którzy zaprezentowali talenty, tj. taniec, popisy akrobatyczne i wokalne oraz grę na instrumentach.
Wybór najlepszych był ogromnie trudny, z uwagi na bardzo wysoki poziom umiejętności, jaki prezentował każdy z uczestników. Ostatecznie jury ogłosiło zwycięzców szkolnego konkursu „Mam Talent”.
Kategoria klas I-III
I miejsce – Iryna Dikusar (taniec towarzyski )
II miejsce – Valerie Karpińska (wokal)
III miejsce – Izabela Witos (instrument klawiszowy)
Kategoria klas IV- VIII
I miejsce - Róża Nowicka (gimnastyka artystyczna z obręczą)
II miejsce – Zuzanna Smolińska (wokal)
III miejsce – Weronika Karpińska (wokal)
Wszyscy uczestnicy turnieju otrzymali z rąk Dyrektor szkoły, Pani Iwony Krupińskiej, dyplomy i słodkie upominki ufundowane przez Radę Rodziców, natomiast zwycięzcom wręczono puchary. Podziękowania należą się także Panu Zbyszkowi Starnawskiemu za wspaniałą oprawę muzyczną, Pani Ewie Kwaśny za wystrój sali, konferansjerom - Basi Daszczuk i Patrykowi Sumińskiemu z klasy 8c, a przede wszystkim Pani Małgorzacie Graczyk, która poprowadziła galę finałową „Mam talent”.
Jeszcze raz gratulacje dla wszystkich uczestników konkursu i życzenia wytrwałości w doskonaleniu nieprzeciętnych zdolności.
Dzień Ziemi
22 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Ziemi – wyjątkowe święto, które przypomina nam, jak ważna jest troska o naszą planetę. Tego dnia ludzie na całym świecie podejmują działania na rzecz ochrony środowiska i przeciwdziałania dalszemu niszczeniu naszej wspólnej Matki – Ziemi. Do grona tych, którym nie są obojętne losy globu, dołączyli również uczniowie naszej szkoły.
Z tej okazji nauczycielki naszej szkoły przygotowały szereg aktywności, dzięki którym uczniowie mogli sprawdzić swoją wiedzę i świadomość ekologiczną. Młodsze dzieci rozwiązywały łamigłówki, kolorowały tematyczne ilustracje i uczyły się poprzez zabawę. Uczniowie klas IV–VIII zmierzyli się z nieco trudniejszymi zadaniami – rozwiązywali quizy, krzyżówki i przyrodnicze wykreślanki. Najstarsi uczestnicy stanęli przed ambitnymi wyzwaniami matematyczno-przyrodniczymi, takimi jak obliczenie wagi przeciętnej chmury, ilości tlenu produkowanego przez lasy Amazonii czy skrajnych temperatur zanotowanych na Ziemi.
To był dzień pełen zaangażowania, wiedzy i refleksji nad tym, jak każdy z nas może dbać o przyszłość naszej planety.
Gigathon – Ogólnopolski Konkurs Programistyczny
Informujemy, że ruszyły zapisy do Gigathonu – Ogólnopolskiego Konkursu Programistycznego, który pozwoli dzieciom i młodzieży sprawdzić swoje umiejętności w programowaniu, informatyce i nowoczesnych technologiach! Konkurs jest organizowany pod patronatem Ministra Edukacji, Ośrodka Rozwoju Edukacji, a także Politechniki Warszawskiej - Wydziału MiNI.
Zapisy trwają od 24 marca do 18 maja 2025 r.
Rejestracja dostępna na stronie linkUdział w konkursie jest całkowicie bezpłatny!
Dla kogo? Uczestnicy w wieku 7-18 lat, podzieleni na cztery grupy wiekowe:
🔹 7-9 lat – programowanie w Minecraft Education
🔹 10-12 lat – programowanie w Scratch
🔹 13-15 lat – programowanie w Python, C# lub C++
🔹 16-18 lat – programowanie w Python, C# lub C++Jak wygląda konkurs?
✅ Etap 1 – Test wiedzy online (7 kwietnia – 18 maja 2025 r.): uczestnicy rozwiązują test sprawdzający ich wiedzę. Liczy się liczba poprawnych odpowiedzi i czas!
✅ Etap 2 – Projekt programistyczny (7 kwietnia – 25 maja 2025 r.): zakwalifikowani do kolejnej rundy zmierzą się z zadaniem projektowym - forma online.
🏆 Finał w Warszawie (14 czerwca 2025 r.): 80 najlepszych uczestników spotka się na hackathonie, gdzie będą rywalizować o atrakcyjne nagrody!Dlaczego warto?
1. Konkurs rozwija zainteresowanie programowaniem i nowymi technologiami.
2. Uczestnicy zdobywają cenne umiejętności cyfrowe, które przydadzą się w przyszłości.
3. Rywalizacja motywuje do nauki i kreatywnego rozwiązywania problemów.
4. Atrakcyjne nagrody! (konsole, sprzęt komputerowy, smartfony, kursy i obozy programistyczne, gadżety gamingowe i edukacyjne, dyplomy konkursowe dla wszystkich uczestników).Zachęcamy do zapisów i wspólnego odkrywania świata programowania!
Wielkanocny Turniej Szachowy
W dniu 15 kwietnia od wczesnych godzin porannych rozpoczęły się zmagania uczniów naszej szkoły w Wielkanocnym Turnieju Szachowym. W pierwszej grupie, czyli uczniów z klas 1-3 wystartowało 24 uczestników, którzy zagrali 6 rund tempem 10 minut na zawodnika. Zwycięzcą turnieju został Hubert Duda z klasy 2c. Drugie miejsce zajął Antoni Orłowski z klasy 2c, a trzecie Daniel Brzeziński z klasy 3b.
W drugiej grupie, starszych uczniów z klas 4-8 wzięło udział 35 uczestników, którzy rozegrali również 6 rund tempem 10 minut na zawodnika.
Zwycięzcą turnieju został Julian Obuchowicz z klasy 7b, z wynikiem 6 punktów z 6 partii. Drugie miejsce zajął Mateusz Dymek z klasy 8d, a trzecie Jędrzej Weronko z klasy 7a. Najlepszą zawodniczką turnieju została Jaśmina Jarek z klasy 8c.
Po zakończonych zmaganiach dyrektor szkoły Pani Iwona Krupińska oraz wicedyrektor Pani Beata Chrzanowska uczestnikom turnieju wręczyły dyplomy i słodki upominek, a zwycięzcom puchary.
Wielkanocny Turniej Szachowy został zorganizowany dzięki wsparciu Rady Rodziców, która ufundowała nagrody. Dziękujemy.
Gratulujemy wszystkim uczestnikom! Wielkie brawa dla zwycięzców!
Rozmowy na temat elektromagnetyzmu...
Uczniowie klas: 5b i 5d mieli niepowtarzalną okazję uczestniczyć w pogadance na temat elektromagnetyzmu! Temat ten jest niezwykle fascynujący i ma ogromne znaczenie w naszym codziennym życiu, zwłaszcza w kontekście działania telefonów komórkowych.
Podczas spotkania piątoklasiści mogli dowiedzieć się, że telefon komórkowy działa dzięki falom elektromagnetycznym, wysyłając i odbierając sygnały radiowe. Te z kolei przenoszą informacje w postaci dźwięku, tekstu czy obrazu. Uczniowie dowiedzieli się również, jaką rolę pełnią anteny i przekaźniki telefoniczne, umożliwiające komunikację między użytkownikami.
Dodatkowo uświadomili sobie jak w codziennym życiu zjawiska przyrodnicze łączą się z takimi pojęciami, jak elektrostatyka i magnetyzm. Uczniowie poszerzyli wiedzę o zjawiskach związanych z ładunkami elektrycznymi, które mogą przyciągać lub odpychać inne naładowane obiekty oraz o właściwościach magnetycznych materiałów, które są wykorzystywane w różnych urządzeniach, takich jak głośniki czy silniki elektryczne.
Takie pogadanki inspirują uczniów do dalszego zgłębiania tajników świata fizyki i technologii, a także pobudzają ich ciekawość do odkrywania wpływu nauki na otaczający nas świat. To doskonała okazja do zainspirowania młodych fizyków do myślenia o przyszłości i możliwościach, jakie niesie ze sobą rozwój technologii opartych na zasadach elektromagnetyzmu.
Wielkanocne Spotkanie z Seniorami Osiedla „Piaski”
Wielkanoc to jedno z najbardziej radosnych świąt, poprzedzone wieloma przygotowaniami i troską o szczególny nastrój. To wyjątkowy czas w roku, gdy wokół pojawiają się pierwsze oznaki wiosny. Ten okres skłania do refleksji i zadumy.
Zgodnie z wieloletnią tradycją naszej szkoły, w dniu 9 kwietnia 2025 roku, odbyło się wyjątkowe spotkanie wielkanocne, na które przybyli Seniorzy z Osiedla „Piaski”. Jego organizatorami byli: Rada i Zarząd Dzielnicy Bielany, Samorząd Mieszkańców Osiedla „Piaski” oraz społeczność Szkoły Podstawowej nr 293.
Uroczystość przebiegła w bardzo miłej, pełnej życzliwości, atmosferze, której atrakcją była inscenizacja o życiu seniorów w dzisiejszym świecie. Przy pięknych dekoracjach i ozdobach stołów, w towarzystwie wyjątkowych gości, wśród rozmów i wzruszeń wszyscy celebrowali zbliżające się Święta Wielkanocne.
Spotkanie było okazją do integracji i wzmocnienia poczucia wspólnoty wśród mieszkańców dzielnicy Bielany, a także miłym wypełnieniem wolnego czasu seniorów.
Zajęcia „Sprawne rączki”
Kolejnym przedsięwzięciem podjętym przez uczniów klasy 3a na zajęciach pozalekcyjnych „Sprawne rączki” było uszycie kolorowych rybek. Filcowe ozdoby będą przypominały im o zbliżających się wakacjach. Własnoręcznie wykonane, różnobarwne zabawki sprawiły wszystkim wiele radości.
Laboratoria Przyszłości to doskonała okazja do ćwiczenia sprawności manualnych.
Serdeczne podziękowania!
Dziękujemy z całego serca za zaangażowanie i udział w akcji wolontariatu – zbiórce dla Fundacji Rodakom na Kresach.
Dzięki Waszej otwartości, życzliwości i chęci niesienia pomocy udało się zebrać potrzebne dary, które trafią do Polaków mieszkających na Kresach.
Wasza pomoc ma ogromne znaczenie – pokazuje, że razem możemy więcej.
Akcja Wolontariatu
Wolontariat Szkoły Podstawowej nr 293 oraz Szkoły Podstawowej nr 364 przy wsparciu świetlicy szkolnej zorganizował wspólnie wiosenny kiermasz bransoletek. Wydarzenie cieszyło się dużym zainteresowaniem – uczniowie, nauczyciele i rodzice z zaangażowaniem wspierali akcję. Całkowity dochód z kiermaszu został przekazany na rzecz Fundacji Warszawskie Hospicjum dla Dzieci, wspierając tym samym najmłodszych podopiecznych.
Dziękujemy wszystkim za udział i wielkie serce!
Podsumowanie konkursu czytelniczego
Z okazji Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci biblioteka szkolna zorganizowała konkurs czytelniczy. Laureatami konkursu zostali:
-
Aleksandra Gal kl. 1B
-
Maria Krzywicka kl. 3B
-
Wiktor Obliński kl. 4B
-
Filip Gumowski kl. 5D
-
Zuzanna Witosławska kl. 7A
Serdecznie gratulujemy!
-
Bielańskie Targi Edukacyjne
W dniu 3 kwietnia br. uczniowie klas ósmych wzięli udział w XVI Bielańskich Targach Edukacyjnych. Zostały zorganizowane w Zespole Szkół nr 35 przy ul. S. Żeromskiego, a ich celem było promowanie kształcenia i osiągnięć edukacyjnych bielańskich szkół ponadpodstawowych. Ósmoklasiści, zainteresowani kontynuowaniem nauki na Bielanach, mieli możliwość wzięcia udziału w warsztatach z doradztwa zawodowego oraz zapoznania się z prezentowanymi zawodami oferowanymi przez bielańskie szkoły zawodowe - ZS nr 10, ZS nr 18 oraz ZS nr 35. Na uczestników targów czekały także testy z zakresu predyspozycji i preferencji zawodowych, które przygotowali dla uczniów doradcy zawodowi z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 10.
Rowerowy Maj
W imieniu Zespołu Rowerowego Maja oraz Straży Miejskiej m.st. Warszawy zapraszamy na spotkanie dotyczące między innymi najważniejszych przepisów i zasad bezpieczeństwa istotnych podczas jazdy na rowerze i urządzeniach wspomagających ruch (hulajnogi tradycyjne, rolki, deskorolka, wrotki).
Spotkanie jest dedykowane rodzicom, opiekunom prawnym, nauczycielom oraz uczestnikom kampanii.
Będzie podzielone na dwie części:
- informacyjną na temat Rowerowego Maja, którą poprowadzą miejskie koordynatorki kampanii i przypomną najważniejsze zasady udziału w kampanii (jakich sprzętów można używać w trakcie kampanii, jaki jest minimalny dystans do aktywnego przejechania, jakie są terminy i zasady dołączenia do akcji) oraz zasady realizacji nagród indywidualnych na podstawie dzienniczków rowerowych
- edukacyjną, którą poprowadzi Pan Hubert Dobrzyński, edukator stołecznej Straży Miejskiej i opowie o przepisach regulujących jazdę na rowerze, hulajnodze, o karcie rowerowej, możliwościach jazdy rowerem po chodniku, obowiązkowym wyposażeniu roweru i o wielu innych sprawach związanych z aktywnymi dojazdami.
Spotkanie odbędzie się na platformie Teams, w czwartek, 3.04.2025 r.
Rozpocznie się o godzinie 17.00 częścią informacyjną o kampanii, natomiast od godziny 17.30 spotkanie poprowadzi edukator warszawskiej Straży Miejskiej.
Link do spotkania: link
Spotkanie to świetna okazja, by przypomnieć sobie zarówno najważniejsze zasady kampanii, jak i bezpiecznego korzystania z aktywnych środków transportu, zarówno przez najmłodszych, jak i starszych uczestników ruchu drogowego.
Szkolne Pole Nadziei znów zakwitło!
Nasze żonkilowe pole to nie tylko piękny widok, ale przede wszystkim symbol nadziei i wsparcia dla osób potrzebujących opieki paliatywnej. W ramach tej wyjątkowej akcji wolontariusze z naszego “Klubu Ośmiu” aktywnie współpracują z: Zespołem Domowej Opieki Paliatywnej na Bielanach, Ośrodkiem Hospicjum Domowego NZOZ Zgromadzenia Księży Marianów i Warszawskim Hospicjum dla Dzieci. Dziękujemy naszym wolontariuszom za ich zaangażowanie i wielkie serca!
Sukces naszych uczennic w konkursie recytatorskim
W dniu 27 marca 2025 r. odbył się dzielnicowy etap 48. konkursu recytatorskiego „Warszawska Syrenka” w Bielańskim Ośrodku Kultury przy ul. Goldoniego 1. Z ogromną przyjemnością pragniemy poinformować, że uczennice reprezentujące naszą szkołę zdobyły wyróżnienie:
W kategorii klas IV-VI: Veronika Karpińska i Antonina Kozioł
W kategorii klas VII-VIII: Urszula Mędrzecka i Oliwia Kozłowska
Dziewczynki zachwyciły jury wspaniałą recytacją wierszy, które oceniało dobór repertuaru, interpretację utworu, kulturę mowy oraz ogólny wyraz artystyczny. Wyróżnienie uczennic jest ogromnym osiągnięciem z uwagi na zgłoszenie się do konkursu aż 89 uczestników z 17 szkół bielańskich.
Serdecznie gratulujemy sukcesu oraz życzymy powodzenia w kolejnych edycjach konkursów recytatorskich!
Góra Grosza
Już po raz kolejny nasza szkoła włączyła się w akcję Góra Grosza organizowaną przez Towarzystwo Nasz Dom, które od wielu lat wspiera dzieci i młodzież, finansując, m.in. pomoc specjalistyczną, pracę z rodziną biologiczną oraz rozwój indywidualnych zainteresowań wychowanków.
Dziękujemy wszystkim uczniom naszej szkoły za zaangażowanie w tę inicjatywę. Szczególne gratulacje należą się klasie 4a za zajęcie pierwszego miejsca oraz dla klas: 5a i 5c za zdobycie kolejnych lokat. Wspólnie zebrana kwota 162,51 zł to dowód na to, jak ważne jest wsparcie i solidarność.
Serdeczne podziękowania uczestnikom akcji za ich wysiłek i poświęcenie!
Kartka wielkanocna dla Hospicjum Dziecięcego
Wolontariat szkolny wraz ze świetlicą szkolną włączył się w akcję zorganizowaną przez Domowe Hospicjum Dziecięce Promyczek. Wolontariusze przygotowali kolorowe, kreatywne kartki wielkanocne dla dzieci. To wspaniała inicjatywa, która ma na celu sprawienie radości i pokazanie wsparcia dla osób przebywających w hospicjum. Takie gesty niosą nie tylko otuchę, ale także przypomnienie o tym, jak ważna jest troska o innych w trudnych chwilach.
Dziękujemy!
Podziękowanie
Lodowce i woda w Arktyce
21 marca 2025 obchodzimy po raz pierwszy Światowy Dzień Lodowców, a 22 marca od lat Światowy Dzień Wody. Z tej okazji uczniowie klasy VIII b podczas zajęć fizyki mieli okazję uczestniczyć w lekcji na żywo z Polskiej Stacji Polarnej Hornsund na Spitsbergenie. Uczniowie zapoznali się z ciekawymi faktami dotyczącymi lodowców i zasobów wodnych Ziemi oraz dowiedzieli się, jak wygląda dostęp do wody w surowych warunkach Arktyki i co stanowi jej główne źródło na stacji polarnej.
Transmisja z ekspertem w zakresie badań polarnych i nauk o Ziemi była dostarczona przez Instytut Geofizyki Polskiej Akademii Nauk w ramach programu EDU-ARCTIC, mającego na celu angażowanie uczniów w edukację STEM poprzez badania Arktyki.
Europejskie Omnibusy
Uczniowie z klasy 6e i 6 a zmierzyli się z nie lada wyzwaniem podczas konkursu geograficznego "Europejskie Omnibusy, zorganizowanego przez Burmistrza dzielnicy Bielany oraz Szkołę Podstawową nr 214.Celem konkursu było kształtowanie wiedzy uczniów na temat geografii i kultury w tym atrakcji turystycznych kraju reprezentującego wybrane regiony Europy: bałtycki - Łotwa, śródziemnomorski - Włochy, skandynawski - Islandia, bałkański - Chorwacja, Europę Środkową - Węgry i Zachodnią - Francja.
Konkurs przebiegał w trzech etapach:
Wszystkie etapy odbyły się on - line.
Dwie drużyny z naszej szkoły reprezentowane przez Matyldę Piątek oraz Wojciecha Celmera z klasy 6 a i Aleksandrę Starnawską oraz Antoniego Marciniaka z klasy 6e miały za zadanie wykonanie testu, udzielanie odpowiedzi na pytania oraz zaprezentowanie walorów wybranego obiektu znajdującego się na liście dziedzictwa kulturowego UNESCO w języku angielskim.
Nasi zawodnicy poradzili sobie doskonale zajmując w konkursie I i III miejsce drużynowo.
Ogromne brawa dla zawodników za wiedzę oraz umiejętność współpracy.
Małe i duże Słonia Stasia podróże…
Podobnie jak w minionym roku szkolnym SP 293 kontynuowała między świetlicową akcję „ Odsłońmy Bielany – poznajmy się” zorganizowaną pod patronatem Burmistrza gminy Warszawa Bielany – Grzegorza Pietruczuka.
Świetlicowa maskotka - słoń Staś odwiedził kolejne bielańskie świetlice i ze swoich podróży przywiózł plecak pełen wspomnień, pamiątkowych zdjęć i albumów.
Okres pandemii wymusił przystanek w podróży naszego słonika, ale po otwarciu szkół z nowym zapasem energii, powrócił na szlak i dotarł do wszystkich szkół bielańskich.
Życzymy udanej wycieczki!!!
Podsumowanie pracy Małego Samorządu Uczniowskiego
W dniu 22 czerwca 2021r. odbył się apel podsumowujący działania MSU. Opiekunowie wraz z Panią Dyrektor Iwoną Krupińską w podziękowaniu za pracę i zaangażowanie w podejmowane działania, projekty, akcje charytatywne wręczyli uczniom dyplomy, wraz z drobnym upominkiem. Na spotkaniu zostały również rozdane książki Grzegorza Kasdepke z dedykacją od autora, a także audiobooki pt. „Kacperiada. Opowiadania dla łobuzów i nie tylko”, które dzieci tworzyły w ramach akcji promującej czytelnictwo. Na koniec opiekunowie Małego Samorządu Uczniowskiego przypomnieli uczniom zasady bezpieczeństwa podczas wakacji.
Podziękowanie
Mazowieckie Igrzyska Młodzieży
W dniu 21.06.21r. dwie uczennice naszej szkoły, Zuzanna Pezacka z klasy 7b i Maja Jasińska z klasy 7c wystartowały w Mazowieckich Igrzyskach Młodzieży Szkolnej w indywidualnej lekkoatletyce dziewcząt i chłopców w kategorii młodzież. Zuzanna zdobyła III miejsce w biegu na dystansie 600 m, a Maja III miejsce w biegu na 100 m.
Dziewczętom składamy wielkie gratulacje i życzymy kolejnych sukcesów sportowych.
Podsumowanie Międzyszkolnego Konkursu Piosenki i Poezji w Językach Obcych
Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Międzyszkolnym Konkursie Piosenki i Poezji w Językach Obcych zorganizowanym przez Szkołę Podstawową nr 82 im. Jana Pawła II w Warszawie. W konkursie można było wybrać język (angielski lub niemiecki) oraz kategorię (piosenka lub wiersz) w odpowiedniej grupie wiekowej. Konkurs odbył się całkowicie w formie on-line, uczniowie mieli za zadanie nagrać utwór i przesłać do szkolnego koordynatora konkursu. Spośród zgłoszeń zostały wyłonione trzy nagrania, które przeszły do drugiego etapu. Były to uczennice:
- Amelia Jędrzejczyk – klasa 8b, kategoria wiersz klasy VII-VIII (język angielski)
- Julianna Pulikowska – klasa 4b, kategoria piosenka klasy IV-VI (języka angielski)
- Hanna Dziedzic – klasa 8c, kategoria piosenka klasy VII-VIII (język niemiecki)
W drugim etapie jedna z uczennic zdobyła nagrodę – była to Hanna Dziedzic, nagroda za zajęcie II miejsca w kategorii piosenka klasy VII-VIII w języku niemieckim.
Wszyscy uczestnicy dostali dyplomy za udział w konkursie.
„Mój ulubiony nauczyciel 2020/2021”
W zeszłym tygodniu Samorząd Uczniowski przeprowadził wśród klas IV-VIII wybory, których celem było wyłonienie nauczyciela cieszącego się największą sympatią uczniów. Najwięcej głosów otrzymały:
Pani Wioletta Krawczyk
Pani Anna Kuklik-Petrykowska
Pani Katarzyna Kowalska
Serdecznie gratulujemy!
Samorząd Uczniowski
Rozstrzygnięcie Konkursu Klas IV - VIII
Głównym celem konkursu jest wprowadzenie w szkole zdrowej rywalizacji oraz dyscypliny, która ma motywować uczniów do:
- osiągania jak najlepszych wyników w nauce;
- uczęszczania i nie spóźnienia się na zajęcia;
-dobrego zachowania i tworzenia pozytywnego wizerunku szkoły.
Wyniki konkursu rok szkolny 2020/2021:
w klasach IV najlepsza okazała się klasa - 4 B
w klasach V najlepsza okazała się klasa - 5 A
w klasach VI najlepsza okazała się klasa - 6 E
w klasach VII najlepsza okazała się klasa - 7 C
w klasach VIII najlepsza okazała się klasa - 8 B
W szkole najlepsze okazały się klasy:
miejsce I zajmuje klasa - 8 B
miejsce II zajmuje klasa – 4 B
miejsce IIIzajmuje klasa – 4 C
miejsce IV zajmuje klasa – 4 A
miejsce V zajmuje klasa – 4 D
Pozostałe miejsca:
miejsca od VI do X zajmują klasy: 7c, 7e, 6e, 6a, 6c
miejsca od XI do XVzajmują klasy:6b, 6g, 8d, 8c, 7f
miejsca od XVI do XXIIIzajmują klasy:6d, 5a, 7b, 6f, 8a, 7d, 5b,7a.
Samorząd Szkolny
Spotkanie autorskie z panem Grzegorzem Kasdepke
Z małego pomysłu o audiobooku, powstało wspaniałe dzieło! Przez ostatni rok szkolny zgłoszeni do projektu uczniowie, rodzice oraz nauczyciele prężnie, wspólnie działali. Czytaliśmy, wielokrotnie nagrywaliśmy, tworzyliśmy z zaangażowaniem, z myślą promocji czytelnictwa w czasie edukacji zdalnej. Nawiązaliśmy kontakt z autorem, który dodał nam motywacji poprzez przesłanie on-line kilku słów dopingu ze swojej, jak mówił, trochę zabałaganionej pracownina Saskiej Kępie w Warszawie. Tak powstało nasze wspólne dzieło, audiobook książki pt. „Kacperiada. Opowiadania dla łobuzów i nie tylko” Grzegorza Kasdepke.
Podsumowaniem tego projektu było zorganizowane 18 czerwca 2021 r. spotkanie autorskie z pisarzem, w którym ze względu na ograniczenia pandemiczne, mieli możliwość uczestniczyć osobiście przedstawiciele klas I-III, a pozostali uczniowie oglądali je korzystając z transmisji na żywo. Całe spotkanie prowadziła uczennica klasy trzeciej Zuzanna Witosławska, która profesjonalizmem i kulturą słowa oczarowała pisarza.
Na spotkaniu nie zabrakło Burmistrza Dzielnicy Bielany pana Grzegorza Pietruczuka, Radnej Dzielnicy Bielany pani Moniki Szadkowskiej, przedstawiciela Rady Rodziców pani Katarzyny Waksmundzkiej, a także Dyrektora SP 293 Iwony Krupińskiej.
Grzegorz Kasdepke jest autorem literatury dziecięcej, pisarzem pełnym charyzmy, humoru i mądrości. Podczas spotkania opowiadał skąd bierze pomysły na historie i kim są główni bohaterowie Jego książek oraz skąd czerpie pasje do pisania. Zdradził, że w jego głowie tlą się nowe pomysły, w pracowni zapisuje kolejne stronice nowych książek, a w kuchni spełnia się kulinarnie. Pojawiło się wiele pytań ze strony uczniów, na które autor dzielnie odpowiadał.
Należy również wspomnieć o oprawie muzycznej i powstałej na potrzeby projektu piosence „Kiedy dręczy Cię nuda” autorstwa pana Zbyszka Starnawskiego, która została wykonana przez jej autora i uczniów klasy 3A podczas piątkowego wydarzenia. Zwieńczeniem tego wyjątkowego spotkania było podpisywanie książek przyniesionych przez uczniów.
W tym miejscu chcieliśmy również podziękować panu Burmistrzowi za przekazanie uczniom serii książek „Bodzio i Pulpet” autorstwa Grzegorza Kasdepke.
To było wyjątkowe, pełne humoru spotkanie, które zapewne pozostanie w naszej pamięci jeszcze na długo.
Mistrzostwa Polski "Edukacja przez Szachy w Szkole"
17 czerwca około250 uczniów klas I-III z całej Polski wzięło udział w VII Turnieju Finałowym ogólnopolskiego projektu „Edukacja przez Szachy w Szkole”, z kategorią warszawską „WARS i SAWA grają w szachy”. Wysoka frekwencja pokazała, że szachy cieszą się dużym zainteresowaniem w szkołach w całym kraju. Turniej zorganizowany został przez Polski Związek Szachowy przy partnerskim zaangażowanium.st. Warszawy.
Zawody były rozgrywane systemem szwajcarskim na dystansie 6 rund z tempem 15 minut na zawodnika, w następujących grupach turniejowych:
-grupa A: dziewczęta z klas I
-grupa B: chłopcy z klas I
-grupa C: dziewczęta z klas II
-grupa D: chłopcy z klas II
-grupa E: dziewczęta z klas III
-grupa F: chłopcy z klas III
Sześcioro uczniów z najwyższymi wynikami, w każdej grupie otrzymało wspaniałe puchary, a wszyscy zawodnicy otrzymali dyplomy uczestnictwa i drobne upominki w postaci kubków z motywem szachowych.
Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klas III: Ewa Kozłowska, Julian Obuchowicz, Michał Grzeszuk, Jędrzej Weronko, Krystian Rokicki. Poziom gry był bardzo wysoki, walka była bardzo zacięta, aż do ostatniej rundy, ale nasi młodzi szachiści spisali się wspaniale.
W grupie dziewcząt klas III:
Ewa Kozłowska zajęła:
II miejsce w kategorii warszawskiej „Wars i Sawa grają w Szachy”
IV miejsce w projekcie ogólnopolskim „Edukacja przez Szachy w szkole”
W grupie chłopców klas III:
Julian Obuchowicz zajął:
III miejsce w kategorii warszawskiej „Wars i Sawa grają w Szachy”
IV miejsce w projekcie ogólnopolskim „Edukacja przez Szachy w szkole”
Michał Grzeszuk zajął:
V miejsce w projekcie ogólnopolskim „Edukacja przez Szachy w szkole”
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
Szkolni instruktorzy szachowi
Mariusz Seń
Żaneta Kołodzińska
Podsumowanie projektu "Aktywnie zarażeni"
Projekt „Aktywnie Zarażeni”, promujący zdrowy styl życia, prawidłową i zbilansowaną dietę a ponad wszystko wszelaką aktywność ruchową z właściwym doborem ćwiczeń do wieku i sprawności ruchowej został wdrożony przez nauczycieli wychowania fizycznego.
W każdy poniedziałek ukazywało się w Librusie zadanie konkursowe, wyzwanie bądź porcja teorii związana ze zdrowym stylem życia, z którym to każdy uczeń mógł się zapoznać i zmierzyć.
Zrealizowane konkursy:
1.Konkurs na logo projektu
Wyzwanie podjęło 29 uczniów z klas 4-8. Zwycięską pracą okazało się logo wykonane przez uczennicę klasy 7f – Katarzynę Włoch. Logo to będzie towarzyszyło projektowi „Aktywnie Zarażeni” w wyzwaniach i zadaniach oraz zawsze z nim kojarzone.
2. Projekt Zdrowego Śniadania.
42 uczniów wysłało do nas zdjęcia zdrowego śniadania. To dowód na to, że wyzwanie podobało się a uczestnicy Projektu w pełni wykorzystują wiedzę na temat zdrowego odżywiania, o czym świadczą zdjęcia, na których jest mnóstwo kolorowych i zdrowych posiłków.
3. Propozycje Zdrowej Przekąski.
Projekt „Aktywnie Zarażeni” zaproponował czym zastąpić słodycze: zdrowymi przekąskami, które są świetną alternatywą dla słodkości. Pojawiły się bardzo ciekawe i smaczne pomysły zdrowych przekąsek.
4. Konkurs na hasło zagrzewające naszą Kadrę Olimpijską do sportowej rywalizacji podczas tegorocznej Olimpiady.
5. Konkurs plastyczny – Piramida Żywienia.
Wszystkie te przedsięwzięcia cieszyły się dużym zainteresowaniem naszych uczniów i zamieszczono je wraz ze zdjęciami na stronie internetowej szkoły.
Poza wyzwaniami konkursowymi proponowaliśmy zadania sportowe takie jak:
- Codziennie wykonaj ćwiczenia zwiększając czas wykonywania
- Zaraź swoją aktywnością swoich najbliższych
- Wyruszamy w drogę ! – zapraszamy do aktywności na dwóch kółkach
- Moja aktywność fizyczna na świeżym powietrzu
- Biegiem po zdrowie3x30min x 130
Zespół nauczycieli w-f serwował również naszym uczniom mnóstwo informacji sportowych, ciekawostek i haseł, dotyczących edukacji prozdrowotnej i zdrowego odżywiania się. Wśród licznych zadań teoretycznych ukazały się:
- 5 zasad na dzień dobry
- Wyzwanie – niejedzenie słodyczy i picie słodkich napojów
- Przepis na domowy izotonik
- Jak młody człowiek powinien się odżywiać
Mamy nadzieję, iż zintegrowaliśmy brać uczniowską wokół tematu zdrowia, zwiększyliśmy motywację do ćwiczeń i dbania o swoją sprawność fizyczną oraz namówiliśmy uczniów do aktywnego spędzania czasu wolnego.
Do zobaczenia
Podziękowanie za udział w akcji "Kosmetyki do Afryki"
Podsumowanie akcji edukacyjnej „Bądź Superbohaterem” w świetlicy szkolnej
Bezpieczeństwo uczniów jest dla nas wartością nadrzędną, dlatego też aktywnie uczestniczyliśmy w akcji edukacyjnej "BĄDŹ SUPERBOHATEREM" organizowanej przez Komendę Stołeczną Policji.
Celem akcji było promowanie wśród uczniów klas 1-3 zachowań bezpiecznych w szkole i poza nią.Od październikaprzez cały rok szkolny 2020/2021na zajęciach były poruszane następujące zagadnienia: korzystanie z numeru 112, „świeć przykładem-odblaski, bezpieczeństwo w lesie, fajerwerki, bezpieczeństwo naszych dziadków, bezpieczeństwo w internecie, bezpieczne zachowania w kontakcie z psem, pierwsza pomoc, bezpieczna jazda na rowerze i hulajnodze, bezpieczny wypoczynek nad wodą. Uczniowie otrzymywali teksty opowiadań do odczytania/odsłuchania, a do każdego opowiadania były dołączone grafiki, np. kolorowanki, krzyżówki, historyjki obrazkowe.
Podczas zajęć uczniowie chętnie dzielili się własnymi doświadczeniami i spostrzeżeniami, odpowiadali na pytania, aktywnie włączali się do zainicjonowanych dyskusji. Podczas zajęć powstały również liczne prace plastyczne, które zostały zaprezentowane na wystawie w naszej szkole.
Pamiętajmy, każdy z nas może zostać Superbohaterem! Wystarczy nieustannie dbać o bezpieczeństwo swoje i innych!
Dzień Patrona
„WIĘCEJ WIEM - MNIEJ CHORUJĘ”
Program profilaktyki chorób zakaźnych pod patronatem Państwowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Warszawie
Program profilaktyczny „Więcej wiem, mniej choruję” w naszej szkole realizowany był od kwietnia do 15 czerwca 2021 roku. Zajęcia przeprowadzono w świetlicy szkolnej wśród uczniów klas 1-3 oraz w dwóch oddziałach przedszkolnych.
Głównym założeniem programu było ograniczenie występowania chorób zakaźnych poprzez zwiększenie wiedzy na temat szczepień ochronnych oraz znaczenia higieny mycia rąk w profilaktyce tych chorób.
Zajęcia edukacyjne odbywały się 2 razy w miesiącu. Zostały zrealizowane wszystkie treści programowe. Koordynatorzy dostosowując się do zaistniałej sytuacji pandemicznej opracowali w oparciu o materiały PSSE w Warszawie 2 prezentacje multimedialne. Zajęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem, dzieci z przyjemnością w nich uczestniczyły i wykonywały polecenia. Zagadnienia zostały dostosowane do rozwoju poznawczego dzieci oraz ich potrzeb. Lekcje przeprowadzane były w formie warsztatowej, wykorzystując ich aktywność i doświadczenia. Scenariusze zajęć zawierały takie metody jak: drama, praca z wierszem, burza mózgów, krzyżówki, rebusy, zgadywanki. Przebieg zajęć zakładał zabawę grupową (wykonywanie plakatów, modeli wirusów itp.) oraz pracę indywidualną (karty pracy). Na zakończenie zajęć dzieci uczestniczyły w quizie na temat zdrowia i higieny rąk. Podsumowując realizację projektu zostały wykonane plakaty przez naszych uczniów dotyczące omawianych tematów, z których to wychowawcy świetlicy zorganizowali małą wystawę na szkolnym korytarzu.
Ekonomia - projekt stypendialny na podstawie książki "Zaskórniaki i inne dziwadła z krainy portfela"
Zachęcamy wszystkich uczniów do zapoznania się z projektem stypendialnym Hanny Dziedzic, uczennicy klasy 8c, który został wykonany w ramach Mazowieckiego programu stypendialnego dla uczniów szczególnie uzdolnionych - najlepsza inwestycja w człowieka. Uczennica zaprogramowała w Scratchu program edukacyjny prezentujący wybrane tematy z książki "Zaskórniaki i inne dziwadła z krainy portfela" (Grzegorz Kasdepke, Ryszard Petru, Daniel de Latour). Użytkownik poznaje ekonomię, losując karty odpowiadające poszczególnym pojęciom (innowacje, podatki itp.). Na kartach znajdują się przyciski, które uruchamiają: animacje, gry lub interaktywny model ekonomiczny.
Rozstrzygnięcie Dzielnicowego Konkursu „Bielańskie parki i skwery”
Z przyjemnością informujemy, że Dzielnicowy Konkurs Fotograficzny pt. „Bielańskie parki i skwery” został rozstrzygnięty. Celem konkursu było promowanie walorów przyrodniczych Bielan.
Komisja konkursowa wyłoniła następujących laureatów:
I miejsce - Aleksandra Gebel, SP nr 293
II miejsce - Kajetan Klimas, SP nr 289
III miejsce - Mateusz Wierzbowski, SP nr 214
Wyróżnienie - Nina Dziarmakowska, SP nr 293
Wyróżnienie – Eliza Giżka, SP nr 293
Wyróżnienie – Hanna Minasowicz, SP nr 133
Wyróżnienie – Katarzyna Pierechod, SP nr 289
Nagrody zostaną dostarczone do szkół po 15 czerwca 2021 r.
Wszystkim nagrodzonym gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Sukces w zawodach lekkoatletycznych
W dniu 10 czerwca na stadionie RKS Orzeł Warszawa odbyły się zawody lekkoatletyczne w ramach LIV Warszawskiej Olimpiady Młodzieży.
Dla naszych uczniów sukcesem zakończył się bieg na 100 m, w którym Jasińska Maja z klasy 7c zajęła II miejsce, bieg na 600 m, gdzie I miejsce zajęła Zuzanna Pezacka z klasy 7b oraz bieg na 1000m, gdzie Krzysztof Krzywicki z klasy VIIIb zajął IV miejsce.
Gratulujemy i życzymy sukcesów na Mistrzostwach Mazowsza.
Szkolny Turniej Szachowy
10 czerwca 2021 uczniowie naszej szkoły mieli okazję zmierzyć się w Szkolnym Turnieju Szachowym. Turniej przygotowany został przez szkolnych instruktorów szachowych panią Żanetę Kołodzińską i pana Mariusza Senia, który wraz z panią Marylą Dąbrowską sprawował opiekę na uczestnikami. Do rozgrywek zgłosiło się 18 miłośników szachów z klas 0 - III oraz 30 z klas IV - VIII. W I grupie rozegrano 5 rund, natomiast w drugiej 7 w tempie 10 minut.
Wszystkim uczestnikom turnieju dziękujemy za zaciętą rywalizację, grę fair-play i atmosferę świetnej zabawy, a zwycięzcom gratulujemy!
A oto zwycięzcy:
I Grupa:
I miejsce Julian Obuchowicz – kl. III b
II miejsce Michał Grzeszuk – kl. III b
III miejsce Ewa Kozłowska – kl. III c
II Grupa:
I miejsce Oliwier Laubsztejn – kl. VII d
II miejsce Bartosz Kozłowski – kl. VII f
III miejsce Łukasz Szerszeń -kl. VIII d
Pani Dyrektor Iwona Krupińska zwycięzcom wręczyła wspaniałe puchary. Każdy uczestnik turnieju otrzymał dyplom i nagrodę pocieszenia w postaci breloczka w kształcie bierki szachowej. Wszystkie nagrody zostały ufundowane przez Radę Rodziców.
Zachęcamy wszystkich uczniów do zgłębiania tajników gry w szachy, ponieważ szachy to wspaniała gra, która sprzyja wszechstronnemu rozwojowi: uczy logicznego myślenia, przewidywania, sportowego współzawodnictwa, refleksu i cierpliwości.
Projekt - iTeatr dla Szkół
W drugim semestrze nasza szkoła dołączyła do projektu iTeatr dla Szkół realizowanego przez Telewizję Polską S.A. Projekt oparty jest na idei promowania i przybliżania teatru poprzez realizacje transmisji spektakli z teatrów w całej Polsce. Spektakl odbierany jest na żywo w tym samym czasie przez kilkadziesiąt tysięcy uczniów z całego kraju. Udział wszystkich szkół w projekcie jest całkowicie bezpłatny.
Uczniowie mieli możliwość uczestniczenia w wyjątkowych spektaklach teatralnych:
„Daszeńka” z Teatru Powszechnego w Radomiu, „Bambusowa księżniczka” z Teatru Maska w Rzeszowie, „Kosmici” z Teatru Miniatura w Gdańsku, „My psy” z Teatru Nowego im. K. Dejmka w Łodzi.
Archiwum Aktualności