Informujemy, że w okresie przerwy świątecznej stołówka szkolna LINIA Promocja Zdrowego Stylu Życia będzie nieczynna.
Wielkanocny Turniej Szachowy
W dniu 15 kwietnia od wczesnych godzin porannych rozpoczęły się zmagania uczniów naszej szkoły w Wielkanocnym Turnieju Szachowym. W pierwszej grupie, czyli uczniów z klas 1-3 wystartowało 24 uczestników, którzy zagrali 6 rund tempem 10 minut na zawodnika. Zwycięzcą turnieju został Hubert Duda z klasy 2c. Drugie miejsce zajął Antoni Orłowski z klasy 2c, a trzecie Daniel Brzeziński z klasy 3b.
W drugiej grupie, starszych uczniów z klas 4-8 wzięło udział 35 uczestników, którzy rozegrali również 6 rund tempem 10 minut na zawodnika.
Zwycięzcą turnieju został Julian Obuchowicz z klasy 7b, z wynikiem 6 punktów z 6 partii. Drugie miejsce zajął Mateusz Dymek z klasy 8d, a trzecie Jędrzej Weronko z klasy 7a. Najlepszą zawodniczką turnieju została Jaśmina Jarek z klasy 8c.
Po zakończonych zmaganiach dyrektor szkoły Pani Iwona Krupińska oraz wicedyrektor Pani Beata Chrzanowska uczestnikom turnieju wręczyły dyplomy i słodki upominek, a zwycięzcom puchary.
Wielkanocny Turniej Szachowy został zorganizowany dzięki wsparciu Rady Rodziców, która ufundowała nagrody. Dziękujemy.
Gratulujemy wszystkim uczestnikom! Wielkie brawa dla zwycięzców!
Rozmowy na temat elektromagnetyzmu...
Uczniowie klas: 5b i 5d mieli niepowtarzalną okazję uczestniczyć w pogadance na temat elektromagnetyzmu! Temat ten jest niezwykle fascynujący i ma ogromne znaczenie w naszym codziennym życiu, zwłaszcza w kontekście działania telefonów komórkowych.
Podczas spotkania piątoklasiści mogli dowiedzieć się, że telefon komórkowy działa dzięki falom elektromagnetycznym, wysyłając i odbierając sygnały radiowe. Te z kolei przenoszą informacje w postaci dźwięku, tekstu czy obrazu. Uczniowie dowiedzieli się również, jaką rolę pełnią anteny i przekaźniki telefoniczne, umożliwiające komunikację między użytkownikami.
Dodatkowo uświadomili sobie jak w codziennym życiu zjawiska przyrodnicze łączą się z takimi pojęciami, jak elektrostatyka i magnetyzm. Uczniowie poszerzyli wiedzę o zjawiskach związanych z ładunkami elektrycznymi, które mogą przyciągać lub odpychać inne naładowane obiekty oraz o właściwościach magnetycznych materiałów, które są wykorzystywane w różnych urządzeniach, takich jak głośniki czy silniki elektryczne.
Takie pogadanki inspirują uczniów do dalszego zgłębiania tajników świata fizyki i technologii, a także pobudzają ich ciekawość do odkrywania wpływu nauki na otaczający nas świat. To doskonała okazja do zainspirowania młodych fizyków do myślenia o przyszłości i możliwościach, jakie niesie ze sobą rozwój technologii opartych na zasadach elektromagnetyzmu.
Wielkanocne Spotkanie z Seniorami Osiedla „Piaski”
Wielkanoc to jedno z najbardziej radosnych świąt, poprzedzone wieloma przygotowaniami i troską o szczególny nastrój. To wyjątkowy czas w roku, gdy wokół pojawiają się pierwsze oznaki wiosny. Ten okres skłania do refleksji i zadumy.
Zgodnie z wieloletnią tradycją naszej szkoły, w dniu 9 kwietnia 2025 roku, odbyło się wyjątkowe spotkanie wielkanocne, na które przybyli Seniorzy z Osiedla „Piaski”. Jego organizatorami byli: Rada i Zarząd Dzielnicy Bielany, Samorząd Mieszkańców Osiedla „Piaski” oraz społeczność Szkoły Podstawowej nr 293.
Uroczystość przebiegła w bardzo miłej, pełnej życzliwości, atmosferze, której atrakcją była inscenizacja o życiu seniorów w dzisiejszym świecie. Przy pięknych dekoracjach i ozdobach stołów, w towarzystwie wyjątkowych gości, wśród rozmów i wzruszeń wszyscy celebrowali zbliżające się Święta Wielkanocne.
Spotkanie było okazją do integracji i wzmocnienia poczucia wspólnoty wśród mieszkańców dzielnicy Bielany, a także miłym wypełnieniem wolnego czasu seniorów.
Zajęcia „Sprawne rączki”
Kolejnym przedsięwzięciem podjętym przez uczniów klasy 3a na zajęciach pozalekcyjnych „Sprawne rączki” było uszycie kolorowych rybek. Filcowe ozdoby będą przypominały im o zbliżających się wakacjach. Własnoręcznie wykonane, różnobarwne zabawki sprawiły wszystkim wiele radości.
Laboratoria Przyszłości to doskonała okazja do ćwiczenia sprawności manualnych.
Serdeczne podziękowania!
Dziękujemy z całego serca za zaangażowanie i udział w akcji wolontariatu – zbiórce dla Fundacji Rodakom na Kresach.
Dzięki Waszej otwartości, życzliwości i chęci niesienia pomocy udało się zebrać potrzebne dary, które trafią do Polaków mieszkających na Kresach.
Wasza pomoc ma ogromne znaczenie – pokazuje, że razem możemy więcej.
Akcja Wolontariatu
Wolontariat Szkoły Podstawowej nr 293 oraz Szkoły Podstawowej nr 364 przy wsparciu świetlicy szkolnej zorganizował wspólnie wiosenny kiermasz bransoletek. Wydarzenie cieszyło się dużym zainteresowaniem – uczniowie, nauczyciele i rodzice z zaangażowaniem wspierali akcję. Całkowity dochód z kiermaszu został przekazany na rzecz Fundacji Warszawskie Hospicjum dla Dzieci, wspierając tym samym najmłodszych podopiecznych.
Dziękujemy wszystkim za udział i wielkie serce!
Podsumowanie konkursu czytelniczego
Z okazji Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci biblioteka szkolna zorganizowała konkurs czytelniczy. Laureatami konkursu zostali:
-
Aleksandra Gal kl. 1B
-
Maria Krzywicka kl. 3B
-
Wiktor Obliński kl. 4B
-
Filip Gumowski kl. 5D
-
Zuzanna Witosławska kl. 7A
Serdecznie gratulujemy!
-
Bielańskie Targi Edukacyjne
W dniu 3 kwietnia br. uczniowie klas ósmych wzięli udział w XVI Bielańskich Targach Edukacyjnych. Zostały zorganizowane w Zespole Szkół nr 35 przy ul. S. Żeromskiego, a ich celem było promowanie kształcenia i osiągnięć edukacyjnych bielańskich szkół ponadpodstawowych. Ósmoklasiści, zainteresowani kontynuowaniem nauki na Bielanach, mieli możliwość wzięcia udziału w warsztatach z doradztwa zawodowego oraz zapoznania się z prezentowanymi zawodami oferowanymi przez bielańskie szkoły zawodowe - ZS nr 10, ZS nr 18 oraz ZS nr 35. Na uczestników targów czekały także testy z zakresu predyspozycji i preferencji zawodowych, które przygotowali dla uczniów doradcy zawodowi z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 10.
Rowerowy Maj
W imieniu Zespołu Rowerowego Maja oraz Straży Miejskiej m.st. Warszawy zapraszamy na spotkanie dotyczące między innymi najważniejszych przepisów i zasad bezpieczeństwa istotnych podczas jazdy na rowerze i urządzeniach wspomagających ruch (hulajnogi tradycyjne, rolki, deskorolka, wrotki).
Spotkanie jest dedykowane rodzicom, opiekunom prawnym, nauczycielom oraz uczestnikom kampanii.
Będzie podzielone na dwie części:
- informacyjną na temat Rowerowego Maja, którą poprowadzą miejskie koordynatorki kampanii i przypomną najważniejsze zasady udziału w kampanii (jakich sprzętów można używać w trakcie kampanii, jaki jest minimalny dystans do aktywnego przejechania, jakie są terminy i zasady dołączenia do akcji) oraz zasady realizacji nagród indywidualnych na podstawie dzienniczków rowerowych
- edukacyjną, którą poprowadzi Pan Hubert Dobrzyński, edukator stołecznej Straży Miejskiej i opowie o przepisach regulujących jazdę na rowerze, hulajnodze, o karcie rowerowej, możliwościach jazdy rowerem po chodniku, obowiązkowym wyposażeniu roweru i o wielu innych sprawach związanych z aktywnymi dojazdami.
Spotkanie odbędzie się na platformie Teams, w czwartek, 3.04.2025 r.
Rozpocznie się o godzinie 17.00 częścią informacyjną o kampanii, natomiast od godziny 17.30 spotkanie poprowadzi edukator warszawskiej Straży Miejskiej.
Link do spotkania: link
Spotkanie to świetna okazja, by przypomnieć sobie zarówno najważniejsze zasady kampanii, jak i bezpiecznego korzystania z aktywnych środków transportu, zarówno przez najmłodszych, jak i starszych uczestników ruchu drogowego.
Szkolne Pole Nadziei znów zakwitło!
Nasze żonkilowe pole to nie tylko piękny widok, ale przede wszystkim symbol nadziei i wsparcia dla osób potrzebujących opieki paliatywnej. W ramach tej wyjątkowej akcji wolontariusze z naszego “Klubu Ośmiu” aktywnie współpracują z: Zespołem Domowej Opieki Paliatywnej na Bielanach, Ośrodkiem Hospicjum Domowego NZOZ Zgromadzenia Księży Marianów i Warszawskim Hospicjum dla Dzieci. Dziękujemy naszym wolontariuszom za ich zaangażowanie i wielkie serca!
Sukces naszych uczennic w konkursie recytatorskim
W dniu 27 marca 2025 r. odbył się dzielnicowy etap 48. konkursu recytatorskiego „Warszawska Syrenka” w Bielańskim Ośrodku Kultury przy ul. Goldoniego 1. Z ogromną przyjemnością pragniemy poinformować, że uczennice reprezentujące naszą szkołę zdobyły wyróżnienie:
W kategorii klas IV-VI: Veronika Karpińska i Antonina Kozioł
W kategorii klas VII-VIII: Urszula Mędrzecka i Oliwia Kozłowska
Dziewczynki zachwyciły jury wspaniałą recytacją wierszy, które oceniało dobór repertuaru, interpretację utworu, kulturę mowy oraz ogólny wyraz artystyczny. Wyróżnienie uczennic jest ogromnym osiągnięciem z uwagi na zgłoszenie się do konkursu aż 89 uczestników z 17 szkół bielańskich.
Serdecznie gratulujemy sukcesu oraz życzymy powodzenia w kolejnych edycjach konkursów recytatorskich!
Góra Grosza
Już po raz kolejny nasza szkoła włączyła się w akcję Góra Grosza organizowaną przez Towarzystwo Nasz Dom, które od wielu lat wspiera dzieci i młodzież, finansując, m.in. pomoc specjalistyczną, pracę z rodziną biologiczną oraz rozwój indywidualnych zainteresowań wychowanków.
Dziękujemy wszystkim uczniom naszej szkoły za zaangażowanie w tę inicjatywę. Szczególne gratulacje należą się klasie 4a za zajęcie pierwszego miejsca oraz dla klas: 5a i 5c za zdobycie kolejnych lokat. Wspólnie zebrana kwota 162,51 zł to dowód na to, jak ważne jest wsparcie i solidarność.
Serdeczne podziękowania uczestnikom akcji za ich wysiłek i poświęcenie!
Kartka wielkanocna dla Hospicjum Dziecięcego
Wolontariat szkolny wraz ze świetlicą szkolną włączył się w akcję zorganizowaną przez Domowe Hospicjum Dziecięce Promyczek. Wolontariusze przygotowali kolorowe, kreatywne kartki wielkanocne dla dzieci. To wspaniała inicjatywa, która ma na celu sprawienie radości i pokazanie wsparcia dla osób przebywających w hospicjum. Takie gesty niosą nie tylko otuchę, ale także przypomnienie o tym, jak ważna jest troska o innych w trudnych chwilach.
Dziękujemy!
Lodowce i woda w Arktyce
21 marca 2025 obchodzimy po raz pierwszy Światowy Dzień Lodowców, a 22 marca od lat Światowy Dzień Wody. Z tej okazji uczniowie klasy VIII b podczas zajęć fizyki mieli okazję uczestniczyć w lekcji na żywo z Polskiej Stacji Polarnej Hornsund na Spitsbergenie. Uczniowie zapoznali się z ciekawymi faktami dotyczącymi lodowców i zasobów wodnych Ziemi oraz dowiedzieli się, jak wygląda dostęp do wody w surowych warunkach Arktyki i co stanowi jej główne źródło na stacji polarnej.
Transmisja z ekspertem w zakresie badań polarnych i nauk o Ziemi była dostarczona przez Instytut Geofizyki Polskiej Akademii Nauk w ramach programu EDU-ARCTIC, mającego na celu angażowanie uczniów w edukację STEM poprzez badania Arktyki.
„Zorza polarna w objęciach fizyki”
W dniu 20 marca odbył się finał konkursu wojewódzkiego plastyczno-fizycznego „Fraktal”. Celem konkursu było stworzenie pracy plastycznej nawiązującej do zjawiska, teorii lub prawa fizycznego oraz jego naukowe wyjaśnienie.
Michał podczas prezentacji swojej pracy „Zorza polarna w objęciach fizyki” wykazał, że fizyka i sztuka są ze sobą powiązane - zarówno fizycy, jak i artyści starają się zrozumieć i zinterpretować otaczający nas świat.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!!!
Powitanie wiosny
Przyszła do nas wiosna - wiosenka
Zielona panienka - panienka
Przyszła o poranku
W sasankowym wianku...
Słowa tej piosenki, tak chętnie śpiewanej przez dzieci, doskonale nawiązują do wydarzeń naszej szkoły z 21 marca, kiedy to cała uczniowska brać powitała wiosnę. To szczególna pora roku, która napawa wszystkich optymizmem, a jej pierwszy dzień jest jednym z najbardziej wyczekiwanych po długiej i szarej zimie. Tego dnia Samorząd Uczniowski zorganizował wiele atrakcji. Wszyscy chętni uczniowie przyszli ubrani na zielono, a tradycyjny plecak lub tornister zamienili na inne nosidło. Książki, zeszyty i przybory szkolne zostały przyniesione, m.in. w walizkach, poszewkach, koszykach, koszach, tekturowych pudełkach, garnkach, a nawet... w sejfie. Ponadto dzieci i młodzież włączyli się do akcji „Wyjątkowa Skarpetka”, solidaryzując się z osobami z zespołem Downa. Przedsięwzięcie polegało na założeniu na siebie tych elementów garderoby – w różnych barwach na każdą nogę oraz pokolorowaniu papierowej skarpetki i zawieszeniu jej na drzwiach swojej pracowni lub na specjalnie przygotowanych do tego celu sznurach, by po raz kolejny pobić rekord utworzenia najdłuższego sznura wyjątkowych skarpetek.
Następnym punktem obchodów Pierwszego Dnia Wiosny było zaproszenie przez przedstawicielki prezydium Samorządu Uczniowskiego reprezentantów poszczególnych klas przebranych za Panie Wiosny w celu wyłonienia najbardziej oryginalnego stroju. Największym uznaniem wśród oceniającej komisji, której przewodniczył wicedyrektor, Pan Piotr Śmiałkowski, cieszyły się „wiosenki” z klas: 5a i 8c.
Obchody Pierwszego Dnia Wiosny przebiegły w radosnej i przyjemnej atmosferze. Po tak mile spędzonym czasie uczniowie żywią nadzieję, że ta piękna pora roku bardzo szybko zawita do szkolnych sal i będzie dla wszystkich źródłem dodatkowej energii.
Sukces w XX Olimpiadzie Matematycznej Juniorów
Miło nam poinformować, że Stanisław Krzywicki uczeń klasy 8B został finalistą XX Olimpiady Matematycznej Juniorów. Dzięki temu osiągnięciu Stanisław uzyskał uprawnienia do zwolnienia z egzaminu ósmoklasisty z matematyki oraz przyjęcia w pierwszej kolejności do szkoły ponadpodstawowej.
GRATULUJEMY!!!
Sukces sportowy naszych uczniów
W dniach 10-14 marca 2025 r., w Szkole Podstawowej nr 352 przy ul. Conrada 6, odbyły się rozgrywki w piłce siatkowej chłopców w kategorii młodzieży szkół podstawowych o Mistrzostwo Dzielnicy Bielany. Organizatorem imprezy był Wydział Sportu i Rekreacji dla Dzielnicy Bielany Urzędu m. st. Warszawy.
Na zawody zgłosiło się 13 bielańskich szkół podstawowych, które drogą losowania zostały podzielone na 4 grupy. Grając systemem „każdy z każdym”, wyłoniono kolejność w poszczególnych grupach. Za wygrany mecz zespół otrzymywał 2 pkt., za przegrany 1 pkt. Mecze rozgrywano do 2 wygranych setów – każdy do 25 pkt.
Z ogromną przyjemnością pragniemy poinformować, że nasza szkoła zdobyła trzecie miejsce, a reprezentowali ją chłopcy z klas 7-8:
Patryk Sumiński z klasy 8c, Maciej Daniszenko z klasy 8d, Mateusz Dymek z klasy 8d, Michał Krasnodębski z klasy 8c, Maciej Paluch z klasy 7b, Antoni Bartczak z klasy 7c, Wiktor Krzyżanowski z klasy 7c, Aleksander Kopka z klasy 8c, Nikodem Kucisz z klasy 8b, Filip Saniewski z klasy 8c.
Gratulacje dla naszych siatkarzy !!!
Projekt Warszawa – moje miasto
Chociaż tyle w świecie miast,
więcej niż na niebie gwiazd,
tu najpiękniej płynie czas,
najbliższa sercu jest Warszawa.Projekt Warszawa – moje miasto był realizowany w klasach I – III w roku szkolnym 2019/2020 i w roku szkolnym 2018/2019. Działania podejmowane w ubiegłym roku dotyczyły poznawania Dzielnicy Bielany, odkrywania jej historii, najciekawszych i ulubionych miejsc. Uczniowie poznawali legendy warszawskie i wykonywali do nich ilustracje i prezentacje. W tym roku szkolnym odwiedziliśmy najpiękniejsze zakątki stolicy, wspaniałe muzea, teatry, poznaliśmy niesamowite postacie i symbole naszego miasta. Zostały zorganizowane dwa konkursy: informatyczno - plastyczny pt. W Warszawie nad Wisłą i literacki, który polegał na napisaniu krótkiego wiersza zachęcającego do odwiedzenia stolicy. Projekt będzie kontynuowany w przyszłym roku szkolnym. Chcielibyśmy wszystkim przybliżyć piękno warszawskich parków i ogrodów.
Życzenia z okazji Dnia Dziecka
Wszystkim Dzieciom z okazji ich święta składamy życzenia zdrowia,
spokojnego i beztroskiego dzieciństwa,
entuzjazmu i motywacji do rozwijania swoich talentów,
najpiękniejszych chwil z najbliższymi
oraz wielu powodów do radości w każdym dniu.
Życzymy „ Wam przyjaciół najlepszych na świecie i wszystkiego, wszystkiego, co chcecie.”
Dyrekcja SP 293 wraz z pracownikami.
Konkurs "Projekt koszulki"
W kwietniu odbył się zdalny konkurs na projekt koszulki, którego logo miało nawiązywać skojarzeniami do kraju Niemcy. Pierwsze miejsce zdobyła Inga Szacka z klasy VIII B, drugie miejsce Nadia Lech z klasy VIII B, a trzecie miejsce zajęła Paulina Olek z klasy VII A.
Gratulujemy
Podsumowanie konkursu Maraton matematyczny- VII edycja
W dniu 31.01.2020r. uczniowie klas VII i VIII wzięli udział w bielańskim konkursie matematycznym organizowanym przez XXXIX Liceum Ogólnokształcące im. Lotnictwa Polskiego. Zestaw konkursowy zawierał 50 zadań o różnym stopniu trudności. W konkursie wzięło udział 78 uczniów szkół bielańskich.
Miło nam poinformować, że uczeń Tomasz Rumiński uzyskał tytuł laureata.
Także pozostali uczniowie uplasowali się na wysokich miejscach.
Gratulujemy! BRAWO WY!
Projekt pt.: "W świecie ciszy"
Drodzy Uczniowie,
Chcemy, abyście wzbogacili swoją wiedzę o osobach głuchych. W ramach akcji informacyjnej: W świecie ciszy, przygotowana została dla Was prezentacja multimedialna. Zawarte w niej treści oraz filmiki pomogą Wam zrozumieć jak żyją osoby głuche. Dowiecie się z niej, min. jak śpiewają osoby głuche oraz poznacie podstawy Polskiego Języka Migowego (PJM). Zapraszamy do obejrzenia prezentacji.
Podsumowanie akcji KARTKA DLA MEDYKA
Zakończyliśmy akcję wspierającą medyków w naszym kraju, ludzi którzy walczą w szpitalach i karetkach na pierwszej linii ognia. Dbających o nasze zdrowie, bezpieczeństwo i życie. Nasze wspaniałe dzieciaki nadesłały własnoręcznie zrobione , piękne prace. Dziękujemy Wam za to, że włączyliście się do tej akcji - jesteście wspaniali.
kartka 1: praca w oknie: Dawid Cholewiński 2a
kartka 2: Zuzia Stelmach 1a
kartka 3: Oliwia Piechocka 1a
kartka 4: Szymon Głębocki 5f
kartka 5: Joanna Kowalewska 1a
kartka 6: Igor Duralski 5c
kartka 7: Mikołaj Grochowski 4a
kartka 8: Aleksander Lachowski 5b
kartka 9: Maja Kułakowska 2c
kartka 10: Małgorzata Milewska 6e
karta 11: Martyna Pingwara 6e
kartka 12: Milena Tor 3b
Życzenia dla mamy
26 maja Dzień Matki
Z okazji tego wyjątkowego święta,
wszystkim Mamom składamy
najserdeczniejsze życzenia,
dużo radości, szczęścia, miłości oraz
wytrwałości w pełnieniu matczynych obowiązków.
Uczniowie S.P 293Kochana Mamo!
Z okazji Twojego święta życzymy Ci dużo radości, ciekawych książek, wspólnych wycieczek rowerowych i wyjazdów pod namiot, mnóstwo czasu pędzanego z rodziną (a zwłaszcza grania w Splendor i Hobbita) oraz wiele radości.
Hanka, Kasia i Piotruś DziedzicKochana Mamo!
Z okazji Twojego święta życzę Tobie wszystkiego co najlepsze. Spełnienia marzeń, radości i dużo miłości. Zawsze się uśmiechaj i ciesz się życiem. Niech ten dzień będzie dla Ciebie wyjątkowy...
Życzy Twój kochany synek Błażej Pielak 5aKochana Mamusiu!!!!
Wszystkiego najlepszego z okazji DNIA MATKI.
Dużo zdrowia, radość i pomyślności, miłych dni,
A szczególnie w tym dniu Twojego święta.
Życzy Ci tego Twój syn Adam Pielak kl. II. aHappy Mother Day
Kacper KuczmarskiKochana Mamusiu !
Chciałam Tobie podziękować za to, że zawsze
jesteś przy moim boku, za to że wskazujesz mi
drogę w mroku, za to, że dni moje tęczą malujesz.
Dziś mamo z całego serca Ci
dziękuję!Zosia Łozińska kl.6 B
Droga Mamo
Z okazji twojego dnia życzę Ci
dużo, dużo, dużo szczęścia, radości, cierpliwości,
która Ci się ze mną bardzo przyda:),
życzę Ci również dużo zdrowia, które w tych
trudnych czasach jest niezbędne.
Ale myślę, że rzeczą która najbardziej jest Ci potrzebna i która Ci się należy jest odpoczynek, bo przecież na co dzień widzę jak biegasz z jednego pokoju do drugiego tylko po to żeby
znaleźć kartkówki i przy tym stresujesz się, jakbyś rozbrajała bombę, bo myślisz, że nie zdążysz. Dlatego najbardziej życzę Ci odpoczynku i spokoju wewnętrznego, tak żebyś po każdym sprawdzeniu kartkówki nie reagowała na to jakbyś w pojedynkę wygrała wojnę.Twoje maleństwo DAVID POŚCIA 7a
Rozstrzygnięcie Szkolnego Konkursu Kaligraficznego: "MISTRZ KALIGRAFII"
Konkurs kaligraficzny skierowany był do uczniów klas I-III.
Zadaniem uczestników było przepisać fragment wiersza "Do matki" Wandy
Grodzieńskiej oraz wykonać ilustrację do wiersza.Z klas pierwszych Mistrzem Kaligrafii został: Bartosz Mamaj z 1a
Piękne prace wykonali również: Oliwia Piechocka (1a), Klaudia Gawryś (1a)
oraz Zuzanna Stelach (1a).Z klas drugich Mistrzem Kaligrafii został: Julian Obuchowicz z 2b.
Piękną pracę wykonał również: Jędrzej Weronko (2a)
Serdecznie gratulujemy oraz zapraszamy do obejrzenia prac w albumie
fotograficznym.
26 maja Dzień Matki
„Do matki”
Mamo, chciałbym ci przynieść latający dywan.
I kaczkę, która znosi szczerozłote jajka,
Żebyś żyła beztrosko - wesoła, szczęśliwa,
Lecz takie dziwy znaleźć można tylko w bajach.
Lecz dzisiaj za twe troski, trudy, poświęcenia,
Za twą miłość matczyną nigdy nie zachwianą
Mogę tylko twą szyję otoczyć ramieniem
I szepnąć ci do ucha: Dziękuję ci, mamo.W. Grodzieńska
26 maja obchodzimy Dzień Matki. Uczniowie klasy II b i II c chcieliby złożyć wszystkim Mamom najserdeczniejsze życzenia i dołączyć swoje prace.
Organizacja pracy szkoły od 25 maja
Szanowni państwo, proszę zapoznać się z poniższymi procedurami:
Procedura organizacji klas I-III
Procedura podejrzenia zakażenia klasy I-III
Procedura postepowania prewencyjnego klasy I-III
Procedura organizacji konsultacji
Załącznik nr 1 konultacje procedura postpowania w przypadku podejrzenia zakażenia
Załącznik nr 2 do procedury postępowania prewencyjnego
Akcja "Puszkowe Bielany"
POMOCNE BIELANY ruszają od poniedziałku tj.: 18 maja z nową akcją „Puszkowe Bielany”. Do wybranych bielańskich szkół podstawowych można przynosić puszki z: kukurydzą, groszkiem, koncentratem pomidorowym, mlekiem kokosowym, ananasem, cieciorką itp. Następnie puszki będą dostarczane do punktów gastronomicznych, które gotują obiady dla Podopiecznych Pomocnych Bielan.
W naszej szkole zbiórka odbywa się we wtorki, środy i czwartki w godzinach 9.00 – 15.00.
Razem możemy zrobić coś dobrego dla innych.
Zachęcamy do udziału w akcji.
Świetlicowe wyzwanie „Mój dobry uczynek”
Kochani Uczniowie!
Serdecznie dziękujemy Wam za udział w świetlicowym wyzwaniu „Mój dobry uczynek”. Jest nam niezmiernie miło, że w tak trudnym dla nas wszystkim czasie, nie zapominacie o życzliwości i pomocy innym. Po raz kolejny uczniowie SP nr 293 spisali się na medal. Pamiętajcie… dobro wraca.
1. Maciej Kowalczyk kl.0a2. Oliwia Piechocka kl. 1a
3. Tosia Gromadzka kl. 2b
4. Maja Kułakowska kl. 2c
5. Milena Tor kl. 3b
6. Kornelia Rydel kl. 3c
7. Mikołaj Kowalczyk kl. 5b
8. Ola Gromadzka kl. 5b
9. Marysia Krupa kl. 5c
10. Marcel Krupa kl. 6b
11. Ola Zieniewicz. kl. 6b
12. Julian Kobus kl. 6e
13. Martyna Pingwara kl. 6e
14. Gabrysia Lewandowska kl. 6a
15. Małgosia Milewska kl. 6e
MÓJ DOBRY UCZYNEK - prezentacja
Kwarantannowe roślinki klasy 5b
Uczniowie klasy 5b wraz z wychowawczynią, w czasie przymusowego pozostawania w domu zaczęli hodować roślinki. Nazwali to wyzwanie: "Moc natury - naturalna moc dla nas". Niektóre z roślinek zostały już zjedzone (szczypiorek, rzeżucha), a inne cały czas ładnie się rozwijają dając swoim opiekunom wiele radości. Dziś chcą się pochwalić efektami swoich działań.
Martwa natura ze świeczką oczami piątoklasistów
„Martwa natura to kompozycja złożona z kilku przedmiotów codziennego użytku, np. naczyń, kwiatów, owoców”. – to definicja ze słownika plastycznego.
Czytając tę definicję, można powiedzie, że to jest nieskomplikowane i łatwe do wykonania. Czy jednak tak właśnie jest, jeżeli tę kompozycję należy samemu ułożyć, a następnie przedstawić na kartce papieru za pomocą farb?
Takie zadanie otrzymali uczniowie klas piątych w ramach zajęć z plastyki prowadzonych przez Panią Mirosławę Jeziorską. Jak sobie z tym niełatwym tematem poradzili? Zobaczcie sami. Trzeba przyznać, że mamy wielu bardzo zdolnych uczniów.
Wytyczne do organizacji pracy szkoły od 18 maja 2020
Kalendarz zmian w szkolach do wakacji - komunikat MEN
Rewalidacja w szkole - wytyczne GIS, MZ i MEN
Konsultacje w szkole - wytyczne GIS, MZ i MEN
Edukacja wczesnoszkolna - wytyczne GIS, MZ i MEN
Przeprowadzanie egzaminów - wytyczne
Harmonogram rekrutacji do szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2020/2021
Harmonogram rekrutacji do szkoł ponadpodstawowych - komunikat MEN
Podsumowanie Konkursu "Obraz w chmurach"
Pewnie każdemu z Was zdarzyło się, leżąc na zielonej łące, obserwować przepływające nad głową obłoczki. Niczym nie ograniczona wyobraźnia pozwalała wówczas dostrzec to, czego tam właściwie…nie było.
Ponieważ jednak, jak wspomniał Julian Tuwim :”Wyobraźnia nie ma granic”, to na niebie pojawiały się konie, łabędzie, statki, pociągi lub, tak jak w przypadku pewnego chłopca o imieniu Dyzio, lody i ciastka.
Położył się Dyzio na łące,
Przygląda się niebu błękitnemu
I marzy:
„Jaka szkoda, że te obłoczki płynące
Nie są z waniliowego kremu…
A te różowe –
Że to nie lody malinowe…
A te złociste, pierzaste –
Że to nie stosy ciastek…
I szkoda, że całe niebo
Nie jest z tortu czekoladowego…
/Julian Tuwim — Dyzio Marzyciel/
Do szukania obrazów w chmurach przystąpili również nasi uczniowie biorąc udział w konkursie fotograficznym ogłoszonym przez Fundację Szkół Sióstr Nazaretanek w Warszawie.
Zobaczcie efekty tych poszukiwań.
Wyróżnienie za zdjęcie pt: „Pędzący pies” otrzymał uczeń klasy 5 c Igor Duralski.
Uczniów, do udziału w konkursie, zachęcili Pani Mirosława Jeziorska oraz Pan Mariusz Seń.
Program Antytytoniowej Edukacji Zdrowotnej "Nie pal przy mnie, proszę".
Klasa 1a uczestniczy w Programie Antytytoniowej Edukacji Zdrowotnej "Nie pal przy mnie, proszę".
Program ma charakter profilaktyczny i ma na celu wykształcenie u dzieci świadomej umiejętności radzenia sobie w sytuacjach, w których inne osoby palą przy nich papierowy. W programie zawarte były treści dotyczące zdrowia.
Uczniowie wykonali plakat: Nie pal przy mnie, proszę! Zapraszamy do galerii.
Podsumowanie konkursów uczniów klas I – III
W ramach projektu Warszawa – moje miasto realizowanego w klasach I – III w roku szkolnym 2019/2020, odbyły się konkursy:informatyczno – plastyczny pt. „W Warszawie nad Wisłą” oraz konkurs literacki na najlepszy wiersz zachęcający do odwiedzenia naszej pięknej stolicy. Celem konkursów było propagowanie i pogłębianie wiedzy dotyczącej Warszawy, kształtowanie poczucia dumy z bycia Polakiem, mieszkańcem stolicy, a także rozwijanie kompetencji informatycznych i sprawności językowej uczniów. Uczestnicy konkursów przygotowali prace plastyczne w znanym sobie programie graficznym i wykazali się talentem literackim.
Oto nagrodzone wiersze
Odwiedź Warszawę
Odwiedź Warszawę, to miasto przepiękne,
zobacz Starówkę i warszawską Syrenkę.
Łazienki Królewskie, tam pałac Na Wodzie,
powąchaj magnolie w powsińskim ogrodzie.
Warszawa magiczna, zadziwić potrafi,
Chopin, Kopernik, Król Zygmunt...tutaj każdy trafi.
Pomniki, muzea na każdej ulicy,
nie wahaj się dłużej, przyjedź do stolicy!Autorzy: Julian Obuchowicz i Krzysztof Obuchowicz, klasa II b
Spacer po Warszawie
Zapraszam Cię do Warszawy!
Tu są zabytki pełne sławy.
I pałace, i muzea, że aż dech zapiera.Na Starówce zjedzmy lody,
bo to dobre dla ochłody!A na koniec Pałac Kultury, zobacz Warszawę z góry!
Do zobaczenia niebawem, dobrze wspominaj Warszawę!Autor: Kalina Kujałowicz, klasa II a
Zaproszenie do Warszawy
Kto przyjedzie do Warszawy, nie pożałuje tej sprawy!
Do zwiedzenia mamy wiele, Warszawskie Łazienki,
gdzie słychać koncerty i piękne piosenki.
Pałac Kultury, Powstania Warszawskiego stare mury.
Wilanów, Praga, Żoliborz i Stare Miasto,
kamieniczki, piękne fontanny i wąskie uliczki.
A gdy już będziecie zmęczeni musicie zajrzeć, tam, gdzie Zamek Królewski się mieni, słychać gwar i Krakowskie Przedmieście się zaczyna, tutaj-odpoczynku godzina…
Autor: Milena Tor, klasa III b
Warszawa
Warszawo, jesteś mą stolicą,
rozległą i zieloną,
na straży Twej stoi
piękna i blada syrenka
trzymając tarczę i miecz.
Wiele ciekawych miejsc skrywasz,
Jesteś podzielona długą niebieską
wstęgą zwanąWisłą.
Zamek Królewski, Kolumna
Zygmunda na Starym Mieście
to Twoje wizytówki
przyciągające tłumy ludzi.
Warszawo ty jesteś
MOIM DOMEM!
Autor: Lena Podsiadły, klasa III c
W konkursie informatyczno– plastycznym nagrody zdobyli:
Szymon Kiełczyński, klasa I c
Nina Dziarmakowska, klasa II a
Patryk Sumiński, klasa III c
Wyróżnienia:
AleciaMingin, klasa I c
Zoja Drzewek, klasa II d
Filip Saniewski, klasa III c
Dzień Matki w Niemczech i w Polsce
Zbliża się Dzień Matki w Polsce. Nasi zachodni sąsiedzi obchodzili go w tym roku 10-tego maja. Z tej okazji uczniowie klas VII i VIII wykonali kartki z życzeniami w języku niemieckim dla naszych kochanych Mam.
Świetlicowy Rowerowy Maj
Rowerowy Maj to największa kampania w Polsce promująca zdrowy tryb życia i zrównoważoną mobilność, wśród dzieci przedszkolnych, uczniów szkół podstawowych, grona nauczycielskiego oraz rodziców i opiekunów. Zasady kampanii są bardzo proste: przez cały maj zachęcamy uczniów, aby codziennie docierali do szkoły w sposób aktywny - na rowerze, hulajnodze lub rolkach.
W związku z obecną trudną sytuacją spowodowaną epidemią koronawirusa, tegoroczna edycja kampanii Rowerowy Maj się nie odbędzie.
Nie oznacza to jednak rezygnacji z działań na rzecz zrównoważonej mobilności w szkołach.
Wychowawcy świetlicy z ogromną przyjemnością wyruszyli w trasy rowerowe swoimi ulubionymi warszawskimi ścieżkami, żeby dla Was kochani uczniowie przygotować prezentacje multimedialne zielonych zakątków Warszawy. Zajrzyjcie koniecznie. Może znajdziecie coś dla siebie, wśród naszych propozycji i z przyjemnością wyruszycie na niejedną wycieczkę. Pamiętajcie… ruch to zdrowie…i tego zdrowia Wam wszystkim z całego serca życzymy.
Archiwum Aktualności