Majowe Święta
Dzień Kultury Niemieckiej
Uczniowie klasy 7c brali udział w projekcie i zorganizowali quiz dotyczący zwyczajów i tradycji w krajach niemieckiego obszaru językowego. Uczniowie klas młodszych rozwiązywali zadania, szukali jajeczek z czekolady w labiryntach oraz kolorowali pisanki. Uczniowie klas starszych udzielali odpowiedzi w quizach wiedzy. Wydarzenie miało na celu poszerzenie wiedzy na temat kultury Niemiec, Austrii oraz Szwajcarii, a także rozwijanie zainteresowania językiem niemieckim. Uczestnicy quizu musieli wykazać się znajomością świąt, potraw, zwyczajów oraz ciekawostek związanych z życiem codziennym w krajach niemieckojęzycznych. Atmosfera była pełna zaangażowania i dobrej zabawy, a uczniowie udowodnili, że nauka może być przyjemna i inspirująca.
Finał szkolnego konkursu „Mam Talent”
Z inicjatywy Małego i Dużego Samorządu Uczniowskiego, we wtorek 29 kwietnia, w naszej szkole odbył się finał szkolnego konkursu „Mam Talent” dla klas I-III oraz IV-VIII. Publiczność miała niepowtarzalną okazję dopingować i nagradzać brawami różnorodne występy aż 15 finalistów, którzy zaprezentowali talenty, tj. taniec, popisy akrobatyczne i wokalne oraz grę na instrumentach.
Wybór najlepszych był ogromnie trudny, z uwagi na bardzo wysoki poziom umiejętności, jaki prezentował każdy z uczestników. Ostatecznie jury ogłosiło zwycięzców szkolnego konkursu „Mam Talent”.
Kategoria klas I-III
I miejsce – Iryna Dikusar (taniec towarzyski )
II miejsce – Valerie Karpińska (wokal)
III miejsce – Izabela Witos (instrument klawiszowy)
Kategoria klas IV- VIII
I miejsce - Róża Nowicka (gimnastyka artystyczna z obręczą)
II miejsce – Zuzanna Smolińska (wokal)
III miejsce – Weronika Karpińska (wokal)
Wszyscy uczestnicy turnieju otrzymali z rąk Dyrektor szkoły, Pani Iwony Krupińskiej, dyplomy i słodkie upominki ufundowane przez Radę Rodziców, natomiast zwycięzcom wręczono puchary. Podziękowania należą się także Panu Zbyszkowi Starnawskiemu za wspaniałą oprawę muzyczną, Pani Ewie Kwaśny za wystrój sali, konferansjerom - Basi Daszczuk i Patrykowi Sumińskiemu z klasy 8c, a przede wszystkim Pani Małgorzacie Graczyk, która poprowadziła galę finałową „Mam talent”.
Jeszcze raz gratulacje dla wszystkich uczestników konkursu i życzenia wytrwałości w doskonaleniu nieprzeciętnych zdolności.
Dzień Ziemi
22 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Ziemi – wyjątkowe święto, które przypomina nam, jak ważna jest troska o naszą planetę. Tego dnia ludzie na całym świecie podejmują działania na rzecz ochrony środowiska i przeciwdziałania dalszemu niszczeniu naszej wspólnej Matki – Ziemi. Do grona tych, którym nie są obojętne losy globu, dołączyli również uczniowie naszej szkoły.
Z tej okazji nauczycielki naszej szkoły przygotowały szereg aktywności, dzięki którym uczniowie mogli sprawdzić swoją wiedzę i świadomość ekologiczną. Młodsze dzieci rozwiązywały łamigłówki, kolorowały tematyczne ilustracje i uczyły się poprzez zabawę. Uczniowie klas IV–VIII zmierzyli się z nieco trudniejszymi zadaniami – rozwiązywali quizy, krzyżówki i przyrodnicze wykreślanki. Najstarsi uczestnicy stanęli przed ambitnymi wyzwaniami matematyczno-przyrodniczymi, takimi jak obliczenie wagi przeciętnej chmury, ilości tlenu produkowanego przez lasy Amazonii czy skrajnych temperatur zanotowanych na Ziemi.
To był dzień pełen zaangażowania, wiedzy i refleksji nad tym, jak każdy z nas może dbać o przyszłość naszej planety.
Gigathon – Ogólnopolski Konkurs Programistyczny
Informujemy, że ruszyły zapisy do Gigathonu – Ogólnopolskiego Konkursu Programistycznego, który pozwoli dzieciom i młodzieży sprawdzić swoje umiejętności w programowaniu, informatyce i nowoczesnych technologiach! Konkurs jest organizowany pod patronatem Ministra Edukacji, Ośrodka Rozwoju Edukacji, a także Politechniki Warszawskiej - Wydziału MiNI.
Zapisy trwają od 24 marca do 18 maja 2025 r.
Rejestracja dostępna na stronie linkUdział w konkursie jest całkowicie bezpłatny!
Dla kogo? Uczestnicy w wieku 7-18 lat, podzieleni na cztery grupy wiekowe:
🔹 7-9 lat – programowanie w Minecraft Education
🔹 10-12 lat – programowanie w Scratch
🔹 13-15 lat – programowanie w Python, C# lub C++
🔹 16-18 lat – programowanie w Python, C# lub C++Jak wygląda konkurs?
✅ Etap 1 – Test wiedzy online (7 kwietnia – 18 maja 2025 r.): uczestnicy rozwiązują test sprawdzający ich wiedzę. Liczy się liczba poprawnych odpowiedzi i czas!
✅ Etap 2 – Projekt programistyczny (7 kwietnia – 25 maja 2025 r.): zakwalifikowani do kolejnej rundy zmierzą się z zadaniem projektowym - forma online.
🏆 Finał w Warszawie (14 czerwca 2025 r.): 80 najlepszych uczestników spotka się na hackathonie, gdzie będą rywalizować o atrakcyjne nagrody!Dlaczego warto?
1. Konkurs rozwija zainteresowanie programowaniem i nowymi technologiami.
2. Uczestnicy zdobywają cenne umiejętności cyfrowe, które przydadzą się w przyszłości.
3. Rywalizacja motywuje do nauki i kreatywnego rozwiązywania problemów.
4. Atrakcyjne nagrody! (konsole, sprzęt komputerowy, smartfony, kursy i obozy programistyczne, gadżety gamingowe i edukacyjne, dyplomy konkursowe dla wszystkich uczestników).Zachęcamy do zapisów i wspólnego odkrywania świata programowania!
Wielkanocny Turniej Szachowy
W dniu 15 kwietnia od wczesnych godzin porannych rozpoczęły się zmagania uczniów naszej szkoły w Wielkanocnym Turnieju Szachowym. W pierwszej grupie, czyli uczniów z klas 1-3 wystartowało 24 uczestników, którzy zagrali 6 rund tempem 10 minut na zawodnika. Zwycięzcą turnieju został Hubert Duda z klasy 2c. Drugie miejsce zajął Antoni Orłowski z klasy 2c, a trzecie Daniel Brzeziński z klasy 3b.
W drugiej grupie, starszych uczniów z klas 4-8 wzięło udział 35 uczestników, którzy rozegrali również 6 rund tempem 10 minut na zawodnika.
Zwycięzcą turnieju został Julian Obuchowicz z klasy 7b, z wynikiem 6 punktów z 6 partii. Drugie miejsce zajął Mateusz Dymek z klasy 8d, a trzecie Jędrzej Weronko z klasy 7a. Najlepszą zawodniczką turnieju została Jaśmina Jarek z klasy 8c.
Po zakończonych zmaganiach dyrektor szkoły Pani Iwona Krupińska oraz wicedyrektor Pani Beata Chrzanowska uczestnikom turnieju wręczyły dyplomy i słodki upominek, a zwycięzcom puchary.
Wielkanocny Turniej Szachowy został zorganizowany dzięki wsparciu Rady Rodziców, która ufundowała nagrody. Dziękujemy.
Gratulujemy wszystkim uczestnikom! Wielkie brawa dla zwycięzców!
Rozmowy na temat elektromagnetyzmu...
Uczniowie klas: 5b i 5d mieli niepowtarzalną okazję uczestniczyć w pogadance na temat elektromagnetyzmu! Temat ten jest niezwykle fascynujący i ma ogromne znaczenie w naszym codziennym życiu, zwłaszcza w kontekście działania telefonów komórkowych.
Podczas spotkania piątoklasiści mogli dowiedzieć się, że telefon komórkowy działa dzięki falom elektromagnetycznym, wysyłając i odbierając sygnały radiowe. Te z kolei przenoszą informacje w postaci dźwięku, tekstu czy obrazu. Uczniowie dowiedzieli się również, jaką rolę pełnią anteny i przekaźniki telefoniczne, umożliwiające komunikację między użytkownikami.
Dodatkowo uświadomili sobie jak w codziennym życiu zjawiska przyrodnicze łączą się z takimi pojęciami, jak elektrostatyka i magnetyzm. Uczniowie poszerzyli wiedzę o zjawiskach związanych z ładunkami elektrycznymi, które mogą przyciągać lub odpychać inne naładowane obiekty oraz o właściwościach magnetycznych materiałów, które są wykorzystywane w różnych urządzeniach, takich jak głośniki czy silniki elektryczne.
Takie pogadanki inspirują uczniów do dalszego zgłębiania tajników świata fizyki i technologii, a także pobudzają ich ciekawość do odkrywania wpływu nauki na otaczający nas świat. To doskonała okazja do zainspirowania młodych fizyków do myślenia o przyszłości i możliwościach, jakie niesie ze sobą rozwój technologii opartych na zasadach elektromagnetyzmu.
Wielkanocne Spotkanie z Seniorami Osiedla „Piaski”
Wielkanoc to jedno z najbardziej radosnych świąt, poprzedzone wieloma przygotowaniami i troską o szczególny nastrój. To wyjątkowy czas w roku, gdy wokół pojawiają się pierwsze oznaki wiosny. Ten okres skłania do refleksji i zadumy.
Zgodnie z wieloletnią tradycją naszej szkoły, w dniu 9 kwietnia 2025 roku, odbyło się wyjątkowe spotkanie wielkanocne, na które przybyli Seniorzy z Osiedla „Piaski”. Jego organizatorami byli: Rada i Zarząd Dzielnicy Bielany, Samorząd Mieszkańców Osiedla „Piaski” oraz społeczność Szkoły Podstawowej nr 293.
Uroczystość przebiegła w bardzo miłej, pełnej życzliwości, atmosferze, której atrakcją była inscenizacja o życiu seniorów w dzisiejszym świecie. Przy pięknych dekoracjach i ozdobach stołów, w towarzystwie wyjątkowych gości, wśród rozmów i wzruszeń wszyscy celebrowali zbliżające się Święta Wielkanocne.
Spotkanie było okazją do integracji i wzmocnienia poczucia wspólnoty wśród mieszkańców dzielnicy Bielany, a także miłym wypełnieniem wolnego czasu seniorów.
Zajęcia „Sprawne rączki”
Kolejnym przedsięwzięciem podjętym przez uczniów klasy 3a na zajęciach pozalekcyjnych „Sprawne rączki” było uszycie kolorowych rybek. Filcowe ozdoby będą przypominały im o zbliżających się wakacjach. Własnoręcznie wykonane, różnobarwne zabawki sprawiły wszystkim wiele radości.
Laboratoria Przyszłości to doskonała okazja do ćwiczenia sprawności manualnych.
Serdeczne podziękowania!
Dziękujemy z całego serca za zaangażowanie i udział w akcji wolontariatu – zbiórce dla Fundacji Rodakom na Kresach.
Dzięki Waszej otwartości, życzliwości i chęci niesienia pomocy udało się zebrać potrzebne dary, które trafią do Polaków mieszkających na Kresach.
Wasza pomoc ma ogromne znaczenie – pokazuje, że razem możemy więcej.
Akcja Wolontariatu
Wolontariat Szkoły Podstawowej nr 293 oraz Szkoły Podstawowej nr 364 przy wsparciu świetlicy szkolnej zorganizował wspólnie wiosenny kiermasz bransoletek. Wydarzenie cieszyło się dużym zainteresowaniem – uczniowie, nauczyciele i rodzice z zaangażowaniem wspierali akcję. Całkowity dochód z kiermaszu został przekazany na rzecz Fundacji Warszawskie Hospicjum dla Dzieci, wspierając tym samym najmłodszych podopiecznych.
Dziękujemy wszystkim za udział i wielkie serce!
Podsumowanie konkursu czytelniczego
Z okazji Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci biblioteka szkolna zorganizowała konkurs czytelniczy. Laureatami konkursu zostali:
-
Aleksandra Gal kl. 1B
-
Maria Krzywicka kl. 3B
-
Wiktor Obliński kl. 4B
-
Filip Gumowski kl. 5D
-
Zuzanna Witosławska kl. 7A
Serdecznie gratulujemy!
-
Bielańskie Targi Edukacyjne
W dniu 3 kwietnia br. uczniowie klas ósmych wzięli udział w XVI Bielańskich Targach Edukacyjnych. Zostały zorganizowane w Zespole Szkół nr 35 przy ul. S. Żeromskiego, a ich celem było promowanie kształcenia i osiągnięć edukacyjnych bielańskich szkół ponadpodstawowych. Ósmoklasiści, zainteresowani kontynuowaniem nauki na Bielanach, mieli możliwość wzięcia udziału w warsztatach z doradztwa zawodowego oraz zapoznania się z prezentowanymi zawodami oferowanymi przez bielańskie szkoły zawodowe - ZS nr 10, ZS nr 18 oraz ZS nr 35. Na uczestników targów czekały także testy z zakresu predyspozycji i preferencji zawodowych, które przygotowali dla uczniów doradcy zawodowi z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 10.
Rowerowy Maj
W imieniu Zespołu Rowerowego Maja oraz Straży Miejskiej m.st. Warszawy zapraszamy na spotkanie dotyczące między innymi najważniejszych przepisów i zasad bezpieczeństwa istotnych podczas jazdy na rowerze i urządzeniach wspomagających ruch (hulajnogi tradycyjne, rolki, deskorolka, wrotki).
Spotkanie jest dedykowane rodzicom, opiekunom prawnym, nauczycielom oraz uczestnikom kampanii.
Będzie podzielone na dwie części:
- informacyjną na temat Rowerowego Maja, którą poprowadzą miejskie koordynatorki kampanii i przypomną najważniejsze zasady udziału w kampanii (jakich sprzętów można używać w trakcie kampanii, jaki jest minimalny dystans do aktywnego przejechania, jakie są terminy i zasady dołączenia do akcji) oraz zasady realizacji nagród indywidualnych na podstawie dzienniczków rowerowych
- edukacyjną, którą poprowadzi Pan Hubert Dobrzyński, edukator stołecznej Straży Miejskiej i opowie o przepisach regulujących jazdę na rowerze, hulajnodze, o karcie rowerowej, możliwościach jazdy rowerem po chodniku, obowiązkowym wyposażeniu roweru i o wielu innych sprawach związanych z aktywnymi dojazdami.
Spotkanie odbędzie się na platformie Teams, w czwartek, 3.04.2025 r.
Rozpocznie się o godzinie 17.00 częścią informacyjną o kampanii, natomiast od godziny 17.30 spotkanie poprowadzi edukator warszawskiej Straży Miejskiej.
Link do spotkania: link
Spotkanie to świetna okazja, by przypomnieć sobie zarówno najważniejsze zasady kampanii, jak i bezpiecznego korzystania z aktywnych środków transportu, zarówno przez najmłodszych, jak i starszych uczestników ruchu drogowego.
Szkolne Pole Nadziei znów zakwitło!
Nasze żonkilowe pole to nie tylko piękny widok, ale przede wszystkim symbol nadziei i wsparcia dla osób potrzebujących opieki paliatywnej. W ramach tej wyjątkowej akcji wolontariusze z naszego “Klubu Ośmiu” aktywnie współpracują z: Zespołem Domowej Opieki Paliatywnej na Bielanach, Ośrodkiem Hospicjum Domowego NZOZ Zgromadzenia Księży Marianów i Warszawskim Hospicjum dla Dzieci. Dziękujemy naszym wolontariuszom za ich zaangażowanie i wielkie serca!
Sukces naszych uczennic w konkursie recytatorskim
W dniu 27 marca 2025 r. odbył się dzielnicowy etap 48. konkursu recytatorskiego „Warszawska Syrenka” w Bielańskim Ośrodku Kultury przy ul. Goldoniego 1. Z ogromną przyjemnością pragniemy poinformować, że uczennice reprezentujące naszą szkołę zdobyły wyróżnienie:
W kategorii klas IV-VI: Veronika Karpińska i Antonina Kozioł
W kategorii klas VII-VIII: Urszula Mędrzecka i Oliwia Kozłowska
Dziewczynki zachwyciły jury wspaniałą recytacją wierszy, które oceniało dobór repertuaru, interpretację utworu, kulturę mowy oraz ogólny wyraz artystyczny. Wyróżnienie uczennic jest ogromnym osiągnięciem z uwagi na zgłoszenie się do konkursu aż 89 uczestników z 17 szkół bielańskich.
Serdecznie gratulujemy sukcesu oraz życzymy powodzenia w kolejnych edycjach konkursów recytatorskich!
Góra Grosza
Już po raz kolejny nasza szkoła włączyła się w akcję Góra Grosza organizowaną przez Towarzystwo Nasz Dom, które od wielu lat wspiera dzieci i młodzież, finansując, m.in. pomoc specjalistyczną, pracę z rodziną biologiczną oraz rozwój indywidualnych zainteresowań wychowanków.
Dziękujemy wszystkim uczniom naszej szkoły za zaangażowanie w tę inicjatywę. Szczególne gratulacje należą się klasie 4a za zajęcie pierwszego miejsca oraz dla klas: 5a i 5c za zdobycie kolejnych lokat. Wspólnie zebrana kwota 162,51 zł to dowód na to, jak ważne jest wsparcie i solidarność.
Serdeczne podziękowania uczestnikom akcji za ich wysiłek i poświęcenie!
Kartka wielkanocna dla Hospicjum Dziecięcego
Wolontariat szkolny wraz ze świetlicą szkolną włączył się w akcję zorganizowaną przez Domowe Hospicjum Dziecięce Promyczek. Wolontariusze przygotowali kolorowe, kreatywne kartki wielkanocne dla dzieci. To wspaniała inicjatywa, która ma na celu sprawienie radości i pokazanie wsparcia dla osób przebywających w hospicjum. Takie gesty niosą nie tylko otuchę, ale także przypomnienie o tym, jak ważna jest troska o innych w trudnych chwilach.
Dziękujemy!
Podziękowanie
Lodowce i woda w Arktyce
21 marca 2025 obchodzimy po raz pierwszy Światowy Dzień Lodowców, a 22 marca od lat Światowy Dzień Wody. Z tej okazji uczniowie klasy VIII b podczas zajęć fizyki mieli okazję uczestniczyć w lekcji na żywo z Polskiej Stacji Polarnej Hornsund na Spitsbergenie. Uczniowie zapoznali się z ciekawymi faktami dotyczącymi lodowców i zasobów wodnych Ziemi oraz dowiedzieli się, jak wygląda dostęp do wody w surowych warunkach Arktyki i co stanowi jej główne źródło na stacji polarnej.
Transmisja z ekspertem w zakresie badań polarnych i nauk o Ziemi była dostarczona przez Instytut Geofizyki Polskiej Akademii Nauk w ramach programu EDU-ARCTIC, mającego na celu angażowanie uczniów w edukację STEM poprzez badania Arktyki.
MEN informacje
Poniżej znajduje się link na stronę Ministerstwa Edukacji Narodowej w sparwie zawieszenia zajęć od 26.10.2020
https://www.gov.pl/web/edukacja/zawieszamy-na-dwa-tygodnie-zajecia-stacjonarne
Dzień Walki z Niedożywieniem w Polsce
W październiku Mały Samorząd Uczniowski przystąpił do programu „Dzwonek na obiad”, w ramach którego rodzice uczniów z rodzin bardziej potrzebujących otrzymają stypendia obiadowe. Realizowany jest on przez Fundację „Być Bardziej”, która w ten sposób przyczynia się do zniwelowania problemu niedożywienia dzieci i młodzieży w Polsce. Program objęty został patronatem honorowym: Ministra Edukacji Narodowej, Ministra Rodziny, Pracy i Polityki społecznej oraz Ministra Zdrowia.
W naszej szkole przedstawiciele MSU przeprowadzili akcję „Grosz do Grosza” zbierając pieniądze na ciepły posiłek dla potrzebujących dzieci. 23 października odbył się jej finał pod nazwą DNIA WALKI Z NIEDOŻYWIENIEM. Tego dnia chcieliśmy wszystkim przypomnieć o zdrowym odżywianiu, podkreślić duże znaczenie warzyw i owoców dla naszego zdrowia i zachęcić dzieci do ich jedzenia. Uczniowie klas I-III mogli przebrać się za ulubione warzywo lub owoc oraz przygotować tego dnia zdrową śniadaniówkę do szkoły.
To dzięki Wam drodzy uczniowie, dzięki Waszemu zaangażowaniu udało się uzbierać 665, 33 zł. Pieniądze te zostaną przekazana na konto Fundacji „Być Bardziej”.
Po raz kolejny udowodniliście, że macie wielkie serce!
III miejsce w Piłce Ręcznej Chłopców
Z wielką przyjemnością informujemy, że reprezentacja chłopców naszej Szkoły zdobyła III miejsce w piłce ręcznej w kategorii młodzież na Mistrzostwach Dzielnicy Bielany, które odbyły się w CRS Bielany przy ul. Lindego. Pierwszego dnia zawodów wyszliśmy zwycięsko z grupy na drugim miejscu, pokonując reprezentację Szkoły Podstawowej Nr 80 i 263, przegrywając jeden mecz ze Szkołą Nr 77. Dzień finałów pokazał nam, że liczymy się w Dzielnicy Bielany. Pierwszy mecz w półfinale przegraliśmy ze Szkołą Nr 209, ale za to wygraliśmy ze Szkołą Podstawową Nr 273, zdobywając III miejsce. Zwycięski skład: Antoni Kucisz kl. VIIIb, Michał Niestrzębski kl. VIIIb, Jan Bieńkowski kl. VIIIb, Szymon Kurek kl. VIIIa, Krzysztof Krzywicki kl. VIIIb, Jakub Piekarski kl. VIIc, Jakub Rataj kl. VIIc, Kacper Kuczmarski kl. VIIIb, Krzysztof Siwek kl. VIIIb, Michał Pasierowski kl. VIIIa
Konkurs plastyczno – literacki „Karta na Dzień Nauczyciela”.
Z okazji Dnia Edukacji Narodowej biblioteka szkolna zorganizowała konkurs plastyczno – literacki „Karta na Dzień Nauczyciela”. Uczestnicy konkursu zaskoczyli swoją kreatywnością i starannością wykonania kart. Komisja konkursowa miała niełatwe zadanie przy ocenie prac.
I miejsce:
Klaudia Gawryś 2a
II miejsce:
Szymon Głębocki 6f
Malwina Michalska 3a
III miejsce:
Aleksandra Huryn 1a
Marcel Gołąb
Wyróżnienie:
Zofia Krajewska 2a
Oliwia Piechocka 2a
Wszystkim dziękujemy za udział, a Laureatom gratulujemy!!!
Informacja o mszy świętej w intencji śp. Pani Ewy BOGACZEWICZ
Kilka tygodni temu odeszła na zawsze nasza Koleżanka, wieloletnia nauczycielka matematyki, wychowawca pokoleń dzieci i młodzieży, Pani Ewa BOGACZEWICZ.
Pragniemy poinformować, że w dniu 27 października o godz. 17:00 w Kościele pw. Zesłania Ducha Świętego przy ulicy ul. W. Broniewskiego 44 w Warszawie zostanie odprawiona msza święta w intencji zmarłej.
O wspólną modlitwę i wspomnienie proszą:
Dyrekcja oraz Grono Pedagogiczne Szkoły Podstawowej nr 293 w Warszawie
Dzień Edukacji Narodowej
„W trudnych chwilach nie możemy poddawać się poczuciu beznadziei. Możemy budować w sobie nadzieję warstwa po warstwie. Sensowne jest otaczanie się historiami, które pokazują, że nawet jeśli coś się źle zaczyna, to kończy się dobrze.” Tymi słowami dyrektor szkoły Pani Iwona Krupińska powitała, w dniu 14 października 2020 roku, nauczycieli i pracowników szkoły z okazji obchodów Dnia Edukacji Narodowej. Z uwagi na sytuację epidemiologiczną uroczystość odbyła się bez udziału gości, rodziców i uczniów z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa sanitarnego.
Podczas wystąpienia dyrektor szkoły zwróciła uwagę, iż nauczyciel to nie tylko specjalista w swojej dziedzinie, ale to również pedagog i psycholog, a także wychowawca, wspomagający rodziców w kształtowaniu właściwych postaw wśród ich dzieci. Ponadto podkreśliła fakt, iż w pracy nauczyciela najważniejszą wartością jest dobro dziecka, odpowiedzialność za jego rozwój, przygotowanie do podejmowania życiowych decyzji oraz znajdowania sensu życia. Najcenniejszą nagrodą zaś w tej trudnej, mozolnej pracy jest przede wszystkim satysfakcja oparta na sukcesach wychowanków. Słowa wdzięczności skierowała także do pracowników administracji i obsługi za codzienną pracę na rzecz szkoły.
W tym dniu uczestnicy akademii mogli podziwiać odtworzone, piękne występy artystyczne przygotowane przez uczniów klasy ID oraz klas VII-VIII, pod kierunkiem Pani Moniki Hass, Pani Elżbiety Milej oraz Pani Beaty Piszczatowskiej. W ten sposób uczniowie swoim śpiewem, recytacją wyrazili podziękowania i uznanie dla trudnej pracy pedagogów. Podniosły nastrój spotkania zapewniła również, przygotowana przez wychowawców świetlicy, barwna dekoracja.
Dzień Edukacji Narodowej to okazja do złożenia życzeń, które w czasie epidemii mają charakter listowny. Nauczycielom Szkoły Podstawowej nr 293, poprzez dyrektor szkoły, najserdeczniejsze życzenia złożyli Burmistrz Dzielnicy Bielany, Pan Grzegorz Pietruczuk oraz przedstawiciele związków zawodowych. Ponadto przedstawicielka Prezydium Rady Rodziców, Pani Katarzyna Waksmundzka, wyraziła w imieniu wszystkich rodziców wdzięczność nauczycielom za trud, obowiązkowość, a przede wszystkim okazywane dzieciom ciepło, przekazując słodki upominek.
Święto oświaty to również okazja do wręczenia nagród wyróżniającym się nauczycielom i pracownikom szkoły. Nagrodę Burmistrza Dzielnicy Bielany otrzymała dyrektor szkoły Pani Iwona Krupińska oraz kierownik świetlicy, Pani Ewa Kwaśny, natomiast tytułem Nauczyciela Roku 2019/2020 został uhonorowany nauczyciel plastyki, Pan Mariusz Seń.
Na zakończenie akademii zostały wręczone Nagrody Dyrektora Szkoły za aktywność na rzecz społeczności szkolnej. Ponadto Pani Iwona Krupińska życzyła wszystkim pedagogom, aby czuli się dumni z faktu, iż od wielu lat są drogowskazami dla kolejnych pokoleń młodych ludzi w wyborze własnej drogi, ukazującymi sens życia w dążeniu do szeroko pojętego szczęścia.
Udział w akcji Zaczytani.org
Biblioteka szkolna przy współpracy z paniami: Wiolettą Krawczyk i Beatą Goral, prowadziła zbiórkę książek w ramach akcji Zaczytani.org, której przyświeca hasło: Oddaj książkę – stwórz bibliotekę – zainspiruj innych!
Przekazać można było książki dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Łączenie zebraliśmy 545 książek, które w piątek 16 października zostały przewiezione przez rodziców uczniów z klasy 2a do magazynu głównego. Książki trafią do szpitali oraz placówek opiekuńczych.
Wszystkim, którzy włączyli się w akcję serdecznie dziękujemy.
Skrzynka życzeń
Z okazji Dnia Edukacji Narodowej biblioteka szkolna prowadziła „Skrzynkę życzeń”, do której uczniowie mogli wrzucać własnoręcznie wykonane karty dla nauczycieli i pracowników szkoły.
14 października karty trafiły do adresatów.
W imieniu wszystkich obdarowanych dziękujemy za piękne karty i poruszające życzenia.
Kredkobranie
We wrześniu uczniowie klasy 4C pod opieką wychowawcy przystąpili do akcji pod nazwą „Kredkobranie”, która skierowana jest do dzieci i młodzieży o polskich korzeniach, mieszkających
na terenach Litwy, Białorusi i Ukrainy oraz oczekujących pomocy w postaci ofiarowania przyborów szkolnych i materiałów plastycznych.Nasi uczniowie odpowiedzieli na te potrzeby, pokazując rówieśnikom zza wschodniej granicy,
że o nich pamiętają i w miarę swoich możliwości pragną ich wesprzeć.Mimo trwającego stanu epidemii, przy zachowaniu wszelkich procedur sanitarnych, uczniowie klasy 4C zebrali pokaźną ilość zeszytów, długopisów, bloków, flamastrów, kredek i farb, które trafią do polskich szkół i ośrodków edukacyjnych znajdujących się na terenie dawnych Kresów.
Drużynowe Mistrzostwa Dzielnicy Bielany m.st. Warszawy w szachach
W dniu 15 X 2020 r. odbyły się Drużynowe Mistrzostwa Dzielnicy Bielany m.st. Warszawyw szachach dziewcząt i chłopców w dwóch kategoriach dzieci i młodzież. Turniej przeprowadzono systemem szwajcarskim na dystansie 6 rund. Tempo gry 10 minut na partię dla zawodnika.
Miło nam poinformować, żew obu kategoriach najlepiej spisały się drużyny z naszej szkoły w następujących składach:
I miejsce w kategorii dzieci: Ewa Kozłowska 3c, Julian Obuchowicz 3b, Daniel Bereza 5a, Bartosz Kozłowski 7f
I miejsce w kategorii młodzież: Natalia Małota 8b, Michał Niestrzębski 8b, Łukasz Szerszeń 8d, Tomasz Rumiński 8c
Obie drużyny będą reprezentować Dzielnicę Bielany w finałach LIV Warszawskiej Olimpiady Młodzieży.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
Konkurs plastyczny „Mój ulubiony nauczyciel”
Z okazji Dnia Edukacji Narodowej samorząd szkolny zorganizował konkurs plastyczny „Mój ulubiony nauczyciel”. Mimo iż uczniowie mieli niełatwe zadanie, konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem, a efekty pracy są zadziwiające. Jury po długich naradach nagrodziło następujące prace:
I miejsce:
Emilia Łepecka 7 f
Martyna Plackowska 6 c
Mikołaj Grochowski 5 a
II miejsce:
Maja Młynarczyk 6 c
Aleksandra Flis 7 b
Julianna Palikowska 4 b
Matylda Piątek 6 a
III miejsce:
Rafał Fiedor 7 b
Zuzanna Żarnecka 5 a
Bartosz Burzyński 7 b
Milena Tor 4 b
Samorząd szkolny
Projekt "BohaterON w Twojej Szkole"
We wrześniu uczniowie naszej szkoły zaangażowali się kolejny już raz w realizację projektu "Bohateron w twojej szkole". „BohaterON w Twojej Szkole” to część ogólnopolskiej kampanii o tematyce historycznej BohaterON – włącz historię! Projekt podzielony był na dwa etapy. Najpierw pani Anna Łachańska i pani Anna Szumel przeprowadziły na lekcjach z wychowawcą zajęcia dotyczące przebiegu Powstania Warszawskiego w klasie 4 B oraz 8 D. Następnym etapem było wykonanie laurek, kartek z podziękowaniami oraz listów, które przekazane zostaną Powstańcom. Uczniowie wyrazili w ten sposób swój podziw i złożyli podziękowania Powstańcom za ich heroiczną walkę. Celem kampanii Bohateron jest upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego, edukacja społeczeństwa, a także promocja postaw patriotycznych i popularyzowanie historii Polski XX wieku.
Dzwonek na Obiad
Drogi uczniu, szanowny rodzicu wraz z Małym Samorządem Uczniowskim wspomóż najbardziej potrzebujące dzieci i podaruj im ciepły posiłek.
Akcja "Grosz do Grosza" jest częścią programu "Dzwonek na Obiad" i będzie przeprowadzana na terenie naszej szkoły w dniach 5 - 23 października 2020 r.
Dzień Edukacji Narodowej
KOCHANI NAUCZYCIELE
Dziękujemy za pokazanie nam,
że porażki mogą nas czegoś
pożytecznego nauczyć,
że gdy przeżywamy trudności,
możemy odkryć swą siłę,
że miłość i życzliwość
często znajdujemy
w najciemniejsze dni.
Samorząd Uczniowski
100. rocznica Zaślubin Polski z Morzem
Senat ustanowił rok 2020 „Rokiem Zaślubin Polski z Morzem”. 10 lutego 1920 roku generał Józef Haller w Pucku wrzucił do Bałtyku obrączkę, symbolicznie łącząc II RP z morzem. Wydarzenie to wpłynęło na kształt niepodległej Polski.
Uczniowie naszej szkoły aktywnie włączyli się w obchody 100-lecia Zaślubin Polski z Morzem uczestnicząc w konkursie fotograficznym „Morze, nasze morze…” zorganizowanym przez samorząd szkolny. Duża ilość przesłanych prac, ich zróżnicowanie pod względem spojrzenia i ujęcia tematu stanowiło spore wyzwanie dla jury.
Oto wyniki:
I miejsce – Julian Kobus VII e
II miejsce – Julia Bieniek VII e, Igor Kamyk Va
III miejsce – Milena Tor IV b, Szymon Głębocki VI f, Marek Wójcik V b
Zwycięzcom gratulujemy, a wszystkim uczestnikom dziękujemy za piękne zdjęcia ukazujące uroki Bałtyku.
Międzynarodowy Tydzień Kropki w świetlicy
Od 15 do 18 września obchodziliśmy w świetlicy Międzynarodowy Tydzień Kropki. Z tego powodu zaprosiliśmy wszystkich uczniów do wspólnej zabawy, zwracając uwagę na to, że każdy ma jakiś talent, wystarczy tylko w siebie uwierzyć. Mnóstwo kolorowych krop, kropek, kropeczek zagościło w naszej świetlicy. Na każdy dzień zostało zaplanowane jakieś zadanie . We wtorek wysłuchaliśmy opowieści o VASHTI oraz rozmawialiśmy na temat wiary we własne możliwości. Jej bohaterką jest mała dziewczynka, która dzięki malutkiej kropce i wspaniałej nauczycielce plastyki uwierzyła w swoje możliwości. Po lekturze książki "Kropka" Petera H. Reynoldsa dzieci tworzyły własne kropki. Powstała kropkowa sztuka pod hasłem: Namaluj kropkę i zobacz co będzie dalej….? W środę tworzyliśmy drzewo talentów. Każdy przygotował koło na którym prezentował swój talent. Czwartek upłynął nam na zabawie w grę terenową. Zabawa polegała na szukaniu na boisku ukrytych zadań( oczywiście z kropką w tle). W piątek tworzyliśmy małe dzieła sztuki. Zajęcia plastyczne doskonalące kreatywność: ozdabianie talerzyków okrągłych ,malowanie obrazu (palcami, patyczkami kosmetycznymi, lekko nadmuchanym balonem, ziemniakiem, gumką od ołówka ),malowanie kamieni farbą do szkliwienia ceramiki itp.
Książka „Kropka" Petera H. Reynoldsa stała się inspiracją dla uczniów i nauczycieli na całym świecie. W tym tygodniu nikt nie był „ w kropce”, za to wszyscy byli „zakropkowani”. Zwracali tym samym uwagę na to, że warto wierzyć w siebie. Ten tydzień wywołał wiele uśmiechów i radości. Pozwolił uczniom zrozumieć fakt, iż każdy z nas ma jakiś talent i najważniejsza jest wiara w swoje możliwości. Za rok na pewno będziemy z kropką!!!
Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania
Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania został ustanowiony z inicjatywy Polskiej Izby Książki w 2001 roku. To święto, którego najważniejszymi beneficjentami są dzieci. Czytanie na głos stymuluje ich rozwój, rozwija wyobraźnię oraz wzbogaca słownictwo. Wspiera naukę myślenia, poprawia koncentrację i poszerza wiedzę.
Nasza szkoła również włączyła się w obchody Dnia Głośnego Czytania. Uczniowie oddziałów przedszkolnych z uwagą i zainteresowaniem wysłuchali bajek Juliana Tuwima
„Rzepka” i „Lokomotywa”, czytanych przez uczennice z klasy VIII a - Ingę Baj, Zofię Sochę oraz Milenę Iwańską. Podczas czytania wierszy dzieci uczestniczyły w animacjach, które prowadziła Pani Beata Piszczatowska.
Uważamy, że Święto Głośnego Czytania warto obchodzić każdego dnia. Zachęcamy rodziców i członków rodzin, aby czytali swoim dzieciom na głos książkę co najmniej przez 10 minut każdego dnia.
Samorząd szkolny
Wyniki konkursu „Bądź EKO na Bielanach” 2020
X Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia - 2 października 2020
Młodsi sprawdzają, czy starsi tabliczkę mnożenia znają!
Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia to bezpłatna akcja edukacyjna, która odbywa się każdego roku w pierwszy piątek października. Celem akcji jest propagowanie zabawowej formy uczenia się matematyki. Ma ona zachęcić do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia w przyjemny i niecodzienny sposób. W tym roku do akcji zgłosiło się 5239 szkół, wśród nich również nasza. „Tabliczkowa wiedza” sprawdzana była podczas przerw. Egzaminatorami były uczennice z klasy VI c. Zaopatrzone w losy, zadania o różnym stopniu trudności, przepytywały starszych kolegów oraz pracowników szkoły. Wszyscy z ochotą i z uśmiechem na twarzy podchodzili do egzaminów, prezentując swoją znajomość tabliczki mnożenia. Każdy z uczestników, który odpowiedział na 5 pytań z losu, otrzymał tytuł Eksperta Tabliczki Mnożenia.
W tym roku, w ramach akcji można również przystąpić do Internetowego konkursu matematyczno – logicznego. Konkurs jest bezpłatny i odbywa się on-line w dniach 5 – 17 października.
Gratulujemy wszystkim Ekspertom Tabliczki Mnożenia!
Dzień języków
Archiwum Aktualności