Majowe Święta
Dzień Kultury Niemieckiej
Uczniowie klasy 7c brali udział w projekcie i zorganizowali quiz dotyczący zwyczajów i tradycji w krajach niemieckiego obszaru językowego. Uczniowie klas młodszych rozwiązywali zadania, szukali jajeczek z czekolady w labiryntach oraz kolorowali pisanki. Uczniowie klas starszych udzielali odpowiedzi w quizach wiedzy. Wydarzenie miało na celu poszerzenie wiedzy na temat kultury Niemiec, Austrii oraz Szwajcarii, a także rozwijanie zainteresowania językiem niemieckim. Uczestnicy quizu musieli wykazać się znajomością świąt, potraw, zwyczajów oraz ciekawostek związanych z życiem codziennym w krajach niemieckojęzycznych. Atmosfera była pełna zaangażowania i dobrej zabawy, a uczniowie udowodnili, że nauka może być przyjemna i inspirująca.
Finał szkolnego konkursu „Mam Talent”
Z inicjatywy Małego i Dużego Samorządu Uczniowskiego, we wtorek 29 kwietnia, w naszej szkole odbył się finał szkolnego konkursu „Mam Talent” dla klas I-III oraz IV-VIII. Publiczność miała niepowtarzalną okazję dopingować i nagradzać brawami różnorodne występy aż 15 finalistów, którzy zaprezentowali talenty, tj. taniec, popisy akrobatyczne i wokalne oraz grę na instrumentach.
Wybór najlepszych był ogromnie trudny, z uwagi na bardzo wysoki poziom umiejętności, jaki prezentował każdy z uczestników. Ostatecznie jury ogłosiło zwycięzców szkolnego konkursu „Mam Talent”.
Kategoria klas I-III
I miejsce – Iryna Dikusar (taniec towarzyski )
II miejsce – Valerie Karpińska (wokal)
III miejsce – Izabela Witos (instrument klawiszowy)
Kategoria klas IV- VIII
I miejsce - Róża Nowicka (gimnastyka artystyczna z obręczą)
II miejsce – Zuzanna Smolińska (wokal)
III miejsce – Weronika Karpińska (wokal)
Wszyscy uczestnicy turnieju otrzymali z rąk Dyrektor szkoły, Pani Iwony Krupińskiej, dyplomy i słodkie upominki ufundowane przez Radę Rodziców, natomiast zwycięzcom wręczono puchary. Podziękowania należą się także Panu Zbyszkowi Starnawskiemu za wspaniałą oprawę muzyczną, Pani Ewie Kwaśny za wystrój sali, konferansjerom - Basi Daszczuk i Patrykowi Sumińskiemu z klasy 8c, a przede wszystkim Pani Małgorzacie Graczyk, która poprowadziła galę finałową „Mam talent”.
Jeszcze raz gratulacje dla wszystkich uczestników konkursu i życzenia wytrwałości w doskonaleniu nieprzeciętnych zdolności.
Dzień Ziemi
22 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Ziemi – wyjątkowe święto, które przypomina nam, jak ważna jest troska o naszą planetę. Tego dnia ludzie na całym świecie podejmują działania na rzecz ochrony środowiska i przeciwdziałania dalszemu niszczeniu naszej wspólnej Matki – Ziemi. Do grona tych, którym nie są obojętne losy globu, dołączyli również uczniowie naszej szkoły.
Z tej okazji nauczycielki naszej szkoły przygotowały szereg aktywności, dzięki którym uczniowie mogli sprawdzić swoją wiedzę i świadomość ekologiczną. Młodsze dzieci rozwiązywały łamigłówki, kolorowały tematyczne ilustracje i uczyły się poprzez zabawę. Uczniowie klas IV–VIII zmierzyli się z nieco trudniejszymi zadaniami – rozwiązywali quizy, krzyżówki i przyrodnicze wykreślanki. Najstarsi uczestnicy stanęli przed ambitnymi wyzwaniami matematyczno-przyrodniczymi, takimi jak obliczenie wagi przeciętnej chmury, ilości tlenu produkowanego przez lasy Amazonii czy skrajnych temperatur zanotowanych na Ziemi.
To był dzień pełen zaangażowania, wiedzy i refleksji nad tym, jak każdy z nas może dbać o przyszłość naszej planety.
Gigathon – Ogólnopolski Konkurs Programistyczny
Informujemy, że ruszyły zapisy do Gigathonu – Ogólnopolskiego Konkursu Programistycznego, który pozwoli dzieciom i młodzieży sprawdzić swoje umiejętności w programowaniu, informatyce i nowoczesnych technologiach! Konkurs jest organizowany pod patronatem Ministra Edukacji, Ośrodka Rozwoju Edukacji, a także Politechniki Warszawskiej - Wydziału MiNI.
Zapisy trwają od 24 marca do 18 maja 2025 r.
Rejestracja dostępna na stronie linkUdział w konkursie jest całkowicie bezpłatny!
Dla kogo? Uczestnicy w wieku 7-18 lat, podzieleni na cztery grupy wiekowe:
🔹 7-9 lat – programowanie w Minecraft Education
🔹 10-12 lat – programowanie w Scratch
🔹 13-15 lat – programowanie w Python, C# lub C++
🔹 16-18 lat – programowanie w Python, C# lub C++Jak wygląda konkurs?
✅ Etap 1 – Test wiedzy online (7 kwietnia – 18 maja 2025 r.): uczestnicy rozwiązują test sprawdzający ich wiedzę. Liczy się liczba poprawnych odpowiedzi i czas!
✅ Etap 2 – Projekt programistyczny (7 kwietnia – 25 maja 2025 r.): zakwalifikowani do kolejnej rundy zmierzą się z zadaniem projektowym - forma online.
🏆 Finał w Warszawie (14 czerwca 2025 r.): 80 najlepszych uczestników spotka się na hackathonie, gdzie będą rywalizować o atrakcyjne nagrody!Dlaczego warto?
1. Konkurs rozwija zainteresowanie programowaniem i nowymi technologiami.
2. Uczestnicy zdobywają cenne umiejętności cyfrowe, które przydadzą się w przyszłości.
3. Rywalizacja motywuje do nauki i kreatywnego rozwiązywania problemów.
4. Atrakcyjne nagrody! (konsole, sprzęt komputerowy, smartfony, kursy i obozy programistyczne, gadżety gamingowe i edukacyjne, dyplomy konkursowe dla wszystkich uczestników).Zachęcamy do zapisów i wspólnego odkrywania świata programowania!
Wielkanocny Turniej Szachowy
W dniu 15 kwietnia od wczesnych godzin porannych rozpoczęły się zmagania uczniów naszej szkoły w Wielkanocnym Turnieju Szachowym. W pierwszej grupie, czyli uczniów z klas 1-3 wystartowało 24 uczestników, którzy zagrali 6 rund tempem 10 minut na zawodnika. Zwycięzcą turnieju został Hubert Duda z klasy 2c. Drugie miejsce zajął Antoni Orłowski z klasy 2c, a trzecie Daniel Brzeziński z klasy 3b.
W drugiej grupie, starszych uczniów z klas 4-8 wzięło udział 35 uczestników, którzy rozegrali również 6 rund tempem 10 minut na zawodnika.
Zwycięzcą turnieju został Julian Obuchowicz z klasy 7b, z wynikiem 6 punktów z 6 partii. Drugie miejsce zajął Mateusz Dymek z klasy 8d, a trzecie Jędrzej Weronko z klasy 7a. Najlepszą zawodniczką turnieju została Jaśmina Jarek z klasy 8c.
Po zakończonych zmaganiach dyrektor szkoły Pani Iwona Krupińska oraz wicedyrektor Pani Beata Chrzanowska uczestnikom turnieju wręczyły dyplomy i słodki upominek, a zwycięzcom puchary.
Wielkanocny Turniej Szachowy został zorganizowany dzięki wsparciu Rady Rodziców, która ufundowała nagrody. Dziękujemy.
Gratulujemy wszystkim uczestnikom! Wielkie brawa dla zwycięzców!
Rozmowy na temat elektromagnetyzmu...
Uczniowie klas: 5b i 5d mieli niepowtarzalną okazję uczestniczyć w pogadance na temat elektromagnetyzmu! Temat ten jest niezwykle fascynujący i ma ogromne znaczenie w naszym codziennym życiu, zwłaszcza w kontekście działania telefonów komórkowych.
Podczas spotkania piątoklasiści mogli dowiedzieć się, że telefon komórkowy działa dzięki falom elektromagnetycznym, wysyłając i odbierając sygnały radiowe. Te z kolei przenoszą informacje w postaci dźwięku, tekstu czy obrazu. Uczniowie dowiedzieli się również, jaką rolę pełnią anteny i przekaźniki telefoniczne, umożliwiające komunikację między użytkownikami.
Dodatkowo uświadomili sobie jak w codziennym życiu zjawiska przyrodnicze łączą się z takimi pojęciami, jak elektrostatyka i magnetyzm. Uczniowie poszerzyli wiedzę o zjawiskach związanych z ładunkami elektrycznymi, które mogą przyciągać lub odpychać inne naładowane obiekty oraz o właściwościach magnetycznych materiałów, które są wykorzystywane w różnych urządzeniach, takich jak głośniki czy silniki elektryczne.
Takie pogadanki inspirują uczniów do dalszego zgłębiania tajników świata fizyki i technologii, a także pobudzają ich ciekawość do odkrywania wpływu nauki na otaczający nas świat. To doskonała okazja do zainspirowania młodych fizyków do myślenia o przyszłości i możliwościach, jakie niesie ze sobą rozwój technologii opartych na zasadach elektromagnetyzmu.
Wielkanocne Spotkanie z Seniorami Osiedla „Piaski”
Wielkanoc to jedno z najbardziej radosnych świąt, poprzedzone wieloma przygotowaniami i troską o szczególny nastrój. To wyjątkowy czas w roku, gdy wokół pojawiają się pierwsze oznaki wiosny. Ten okres skłania do refleksji i zadumy.
Zgodnie z wieloletnią tradycją naszej szkoły, w dniu 9 kwietnia 2025 roku, odbyło się wyjątkowe spotkanie wielkanocne, na które przybyli Seniorzy z Osiedla „Piaski”. Jego organizatorami byli: Rada i Zarząd Dzielnicy Bielany, Samorząd Mieszkańców Osiedla „Piaski” oraz społeczność Szkoły Podstawowej nr 293.
Uroczystość przebiegła w bardzo miłej, pełnej życzliwości, atmosferze, której atrakcją była inscenizacja o życiu seniorów w dzisiejszym świecie. Przy pięknych dekoracjach i ozdobach stołów, w towarzystwie wyjątkowych gości, wśród rozmów i wzruszeń wszyscy celebrowali zbliżające się Święta Wielkanocne.
Spotkanie było okazją do integracji i wzmocnienia poczucia wspólnoty wśród mieszkańców dzielnicy Bielany, a także miłym wypełnieniem wolnego czasu seniorów.
Zajęcia „Sprawne rączki”
Kolejnym przedsięwzięciem podjętym przez uczniów klasy 3a na zajęciach pozalekcyjnych „Sprawne rączki” było uszycie kolorowych rybek. Filcowe ozdoby będą przypominały im o zbliżających się wakacjach. Własnoręcznie wykonane, różnobarwne zabawki sprawiły wszystkim wiele radości.
Laboratoria Przyszłości to doskonała okazja do ćwiczenia sprawności manualnych.
Serdeczne podziękowania!
Dziękujemy z całego serca za zaangażowanie i udział w akcji wolontariatu – zbiórce dla Fundacji Rodakom na Kresach.
Dzięki Waszej otwartości, życzliwości i chęci niesienia pomocy udało się zebrać potrzebne dary, które trafią do Polaków mieszkających na Kresach.
Wasza pomoc ma ogromne znaczenie – pokazuje, że razem możemy więcej.
Akcja Wolontariatu
Wolontariat Szkoły Podstawowej nr 293 oraz Szkoły Podstawowej nr 364 przy wsparciu świetlicy szkolnej zorganizował wspólnie wiosenny kiermasz bransoletek. Wydarzenie cieszyło się dużym zainteresowaniem – uczniowie, nauczyciele i rodzice z zaangażowaniem wspierali akcję. Całkowity dochód z kiermaszu został przekazany na rzecz Fundacji Warszawskie Hospicjum dla Dzieci, wspierając tym samym najmłodszych podopiecznych.
Dziękujemy wszystkim za udział i wielkie serce!
Podsumowanie konkursu czytelniczego
Z okazji Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci biblioteka szkolna zorganizowała konkurs czytelniczy. Laureatami konkursu zostali:
-
Aleksandra Gal kl. 1B
-
Maria Krzywicka kl. 3B
-
Wiktor Obliński kl. 4B
-
Filip Gumowski kl. 5D
-
Zuzanna Witosławska kl. 7A
Serdecznie gratulujemy!
-
Bielańskie Targi Edukacyjne
W dniu 3 kwietnia br. uczniowie klas ósmych wzięli udział w XVI Bielańskich Targach Edukacyjnych. Zostały zorganizowane w Zespole Szkół nr 35 przy ul. S. Żeromskiego, a ich celem było promowanie kształcenia i osiągnięć edukacyjnych bielańskich szkół ponadpodstawowych. Ósmoklasiści, zainteresowani kontynuowaniem nauki na Bielanach, mieli możliwość wzięcia udziału w warsztatach z doradztwa zawodowego oraz zapoznania się z prezentowanymi zawodami oferowanymi przez bielańskie szkoły zawodowe - ZS nr 10, ZS nr 18 oraz ZS nr 35. Na uczestników targów czekały także testy z zakresu predyspozycji i preferencji zawodowych, które przygotowali dla uczniów doradcy zawodowi z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 10.
Rowerowy Maj
W imieniu Zespołu Rowerowego Maja oraz Straży Miejskiej m.st. Warszawy zapraszamy na spotkanie dotyczące między innymi najważniejszych przepisów i zasad bezpieczeństwa istotnych podczas jazdy na rowerze i urządzeniach wspomagających ruch (hulajnogi tradycyjne, rolki, deskorolka, wrotki).
Spotkanie jest dedykowane rodzicom, opiekunom prawnym, nauczycielom oraz uczestnikom kampanii.
Będzie podzielone na dwie części:
- informacyjną na temat Rowerowego Maja, którą poprowadzą miejskie koordynatorki kampanii i przypomną najważniejsze zasady udziału w kampanii (jakich sprzętów można używać w trakcie kampanii, jaki jest minimalny dystans do aktywnego przejechania, jakie są terminy i zasady dołączenia do akcji) oraz zasady realizacji nagród indywidualnych na podstawie dzienniczków rowerowych
- edukacyjną, którą poprowadzi Pan Hubert Dobrzyński, edukator stołecznej Straży Miejskiej i opowie o przepisach regulujących jazdę na rowerze, hulajnodze, o karcie rowerowej, możliwościach jazdy rowerem po chodniku, obowiązkowym wyposażeniu roweru i o wielu innych sprawach związanych z aktywnymi dojazdami.
Spotkanie odbędzie się na platformie Teams, w czwartek, 3.04.2025 r.
Rozpocznie się o godzinie 17.00 częścią informacyjną o kampanii, natomiast od godziny 17.30 spotkanie poprowadzi edukator warszawskiej Straży Miejskiej.
Link do spotkania: link
Spotkanie to świetna okazja, by przypomnieć sobie zarówno najważniejsze zasady kampanii, jak i bezpiecznego korzystania z aktywnych środków transportu, zarówno przez najmłodszych, jak i starszych uczestników ruchu drogowego.
Szkolne Pole Nadziei znów zakwitło!
Nasze żonkilowe pole to nie tylko piękny widok, ale przede wszystkim symbol nadziei i wsparcia dla osób potrzebujących opieki paliatywnej. W ramach tej wyjątkowej akcji wolontariusze z naszego “Klubu Ośmiu” aktywnie współpracują z: Zespołem Domowej Opieki Paliatywnej na Bielanach, Ośrodkiem Hospicjum Domowego NZOZ Zgromadzenia Księży Marianów i Warszawskim Hospicjum dla Dzieci. Dziękujemy naszym wolontariuszom za ich zaangażowanie i wielkie serca!
Sukces naszych uczennic w konkursie recytatorskim
W dniu 27 marca 2025 r. odbył się dzielnicowy etap 48. konkursu recytatorskiego „Warszawska Syrenka” w Bielańskim Ośrodku Kultury przy ul. Goldoniego 1. Z ogromną przyjemnością pragniemy poinformować, że uczennice reprezentujące naszą szkołę zdobyły wyróżnienie:
W kategorii klas IV-VI: Veronika Karpińska i Antonina Kozioł
W kategorii klas VII-VIII: Urszula Mędrzecka i Oliwia Kozłowska
Dziewczynki zachwyciły jury wspaniałą recytacją wierszy, które oceniało dobór repertuaru, interpretację utworu, kulturę mowy oraz ogólny wyraz artystyczny. Wyróżnienie uczennic jest ogromnym osiągnięciem z uwagi na zgłoszenie się do konkursu aż 89 uczestników z 17 szkół bielańskich.
Serdecznie gratulujemy sukcesu oraz życzymy powodzenia w kolejnych edycjach konkursów recytatorskich!
Góra Grosza
Już po raz kolejny nasza szkoła włączyła się w akcję Góra Grosza organizowaną przez Towarzystwo Nasz Dom, które od wielu lat wspiera dzieci i młodzież, finansując, m.in. pomoc specjalistyczną, pracę z rodziną biologiczną oraz rozwój indywidualnych zainteresowań wychowanków.
Dziękujemy wszystkim uczniom naszej szkoły za zaangażowanie w tę inicjatywę. Szczególne gratulacje należą się klasie 4a za zajęcie pierwszego miejsca oraz dla klas: 5a i 5c za zdobycie kolejnych lokat. Wspólnie zebrana kwota 162,51 zł to dowód na to, jak ważne jest wsparcie i solidarność.
Serdeczne podziękowania uczestnikom akcji za ich wysiłek i poświęcenie!
Kartka wielkanocna dla Hospicjum Dziecięcego
Wolontariat szkolny wraz ze świetlicą szkolną włączył się w akcję zorganizowaną przez Domowe Hospicjum Dziecięce Promyczek. Wolontariusze przygotowali kolorowe, kreatywne kartki wielkanocne dla dzieci. To wspaniała inicjatywa, która ma na celu sprawienie radości i pokazanie wsparcia dla osób przebywających w hospicjum. Takie gesty niosą nie tylko otuchę, ale także przypomnienie o tym, jak ważna jest troska o innych w trudnych chwilach.
Dziękujemy!
Podziękowanie
Lodowce i woda w Arktyce
21 marca 2025 obchodzimy po raz pierwszy Światowy Dzień Lodowców, a 22 marca od lat Światowy Dzień Wody. Z tej okazji uczniowie klasy VIII b podczas zajęć fizyki mieli okazję uczestniczyć w lekcji na żywo z Polskiej Stacji Polarnej Hornsund na Spitsbergenie. Uczniowie zapoznali się z ciekawymi faktami dotyczącymi lodowców i zasobów wodnych Ziemi oraz dowiedzieli się, jak wygląda dostęp do wody w surowych warunkach Arktyki i co stanowi jej główne źródło na stacji polarnej.
Transmisja z ekspertem w zakresie badań polarnych i nauk o Ziemi była dostarczona przez Instytut Geofizyki Polskiej Akademii Nauk w ramach programu EDU-ARCTIC, mającego na celu angażowanie uczniów w edukację STEM poprzez badania Arktyki.
Dzień Pluszowego Misia
Akcje wolontariatu
Okres pandemii jest czasem, w którym osoby w potrzebie wymagają szczególnej troski i opieki ze strony drugiego człowieka. Wolontariat szkolny stara się dostrzec trudną sytuację osób potrzebujących, propaguje wśród uczniów naszej szkoły ideę pomocy, rozwija empatię i zaangażowanie w działania prospołeczne. Włączamy się w szereg inicjatyw wspierając swoją działalnością podopiecznych z dzielnicy Bielany, ale też z terenu Miasta Stołecznego Warszawy. W październiku i listopadzie zaangażowaliśmy się w działalność Fundacji „Świat na Tak” i pomogliśmy w przygotowaniu paczek świątecznych oraz przekazaliśmy ubrania na działalność statutową Fundacji. Promujemy działalność „Pogotowia Naukowego”- programu darmowych lekcji dodatkowych prowadzonych przez pracowników Fundacji. Wsparliśmy również Archidiecezjalny Zespół Domowej Opieki Paliatywnej kontynuując realizację projektu Pola Nadziei. Uczniowie naszej szkoły przyłączyli się do zbiórki nakrętek na rzecz małego Michałka, podopiecznego Fundacji „Siepomaga”. Wolontariusze nie zapomnieli również o medykach walczących o nasze zdrowie, przygotowali kartki z podziękowaniami i życzeniami, które przesłane zostały do stacji pogotowia ratunkowego „Meditrans” oraz do warszawskich szpitali. Włączyliśmy się czynnie w akcję wsparcia służb medycznych i pacjentów Szpitala Bielańskiego, które organizują „Pomocne Bielany”. Sztab „Pomocnych Bielan” mieści się w budynku naszej szkoły, gdzie wolontariusze naszej szkoły przekazują dary. Cieszymy się, że uczniowie tak chętnie angażują się w działania i akcje wolontariatu szkolnego. Dziękujemy za pomoc i okazane wsparcie!
Dzień Tolerancji i Życzliwości
16 listopada obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Tolerancji, natomiast 21 listopada świętowaliśmy dzień dobrych uczynków i pozytywnych emocji, czyli Światowy Dzień Pozdrowień i Życzliwości. Z tej okazji odbył się konkurs na plakat ukazujący życzliwość, empatię i tolerancję wobec drugiego człowieka.
Bardzo dziękujemy za przesłane prace. Już na pierwszy rzut oka widać było duże zaangażowanie z Waszej strony.
Zwycięzcami konkursu zostali:
Paweł Weronko 1 C
Nina Traczyk klasa 4 A
Zuzanna Burdziakowska 6 D
Miłą niespodzianką dla uczniów było Drzewko Życzliwości, czyli koncert życzeń od nauczycieli dla uczniów. Na kolorowych listkach nauczyciele napisali coś miłego, swoje dobre, pozytywne życzenia i myśli.
Życzymy wszystkim, aby Dzień Życzliwości trwał cały rok!
Samorząd szkolny
Akcja wolontariatu
Wolontariat szkolny włącza się do akcji „Pomocnych Bielan”, które ogłaszają wielką zbiórkę:
- mydeł,
- mniejszych ręczników (nowe lub lekko używane i wyprane w 60 stopniach),
- torebek strunowych,
- batonów energetycznych i drobnych słodyczy,
- owoców (jabłka, banany),
- kremów NIVEA,
- jednorazowych podkładów na łóżka,
- papieru toaletowego,
- wody i napojów w małych butelkach (najchętniej z „dzióbkiem”),
- wszystkich innych środków higieny osobistej.
Dary przekazane zostaną medykom oraz pacjentom w potrzebie, którzy w dobie pandemii nie mogą liczyć na wsparcie bliskich. Zachęcamy wolontariuszy i wszystkich uczniów naszej szkoły do udziału w zbiórce.
Sztab „Pomocnych Bielan” mieści się w naszej szkole i czynny jest od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-20.00. Paczki prosimy dostarczać do szkoły podpisane informacją z imieniem, nazwiskiem, klasą ucznia i numerem szkoły.
Szczegółowe informacje dostępne są na Facebooku „Pomocnych Bielan”.
Informacja dla klas 0-III
Mały Samorząd Uczniowski przypomina o zbiórce darów dla Schroniska w Nowym Dworze Mazowieckim prowadzonego przez Fundację Przyjaciele Braci Mniejszych. Celem naszych działań jest niesienie pomocy dla zwierząt w nadchodzącej zimie.
Na co dzień w schronisku potrzebne są:
- karma sucha i mokra dla psów
- obroże, szelki, smycze
- zabawki
- koce, ręczniki, kołdry (bez pierza)
- szczotki, grzebienie
Zbiórka trwa do 30 listopada. Dary prosimy przynosić do portierni i zostawić w specjalnie przygotowanym pojemniku.
Nie bądźmy obojętni na los zwierząt i
przyłączmy się do zbiórki!Mały Samorząd Uczniowski
Góra Grosza startuje!
Celem akcji jest pomoc dzieciom, które wychowują się poza swoją rodziną – w domach dziecka czy rodzinach zastępczych.W Górze Grosza każdy najdrobniejszy grosik ma wartość i moc. Zbierajcie grosiki w swoje małe skarbonki, a po powrocie do szkoły uzupełnicie nimi naszą dużą skarbonę. W tym roku akcja trwa do 31 maja 2021 roku.
Przyłączcie się i razem uzbierajmy wielką Górę Grosza!
11 listopada – Święto Niepodległości
Do obrony granic państwa społeczeństwo winno dać przede wszystkim to,
co w języku wojennym nazywa się morale.
Naród, który owej morale nie ma dość mocno wyrobionej,
ma w każdej wojnie z góry olbrzymie szanse przegranej.
Józef Piłsudski
Dzień 11 listopada to dla każdego Polaka bardzo ważna data - symbol miłości do Ojczyzny i patriotyzmu, walki o wolność, a także wiary i zwycięstwa. To święto skłania nas do zadumy i refleksji nad wartością wolności i niepodległości. Dla upamiętnienia tej ważnej rocznicynauczycielki: Pani Sylwia Kowalczyk, Pani Kinga Tymińska oraz Pani Elżbieta Milej zorganizowały dla uczniów z klas IV-VIII konkurs poetycki polegający na napisaniu wiersza nawiązującego tematyką do ojczyzny. Jego celem było rozwijanie wśród dzieci uczuć patriotycznych, propagowanie piękna języka polskiego, a także rozbudzanie zainteresowań poetyckich.
Prace ocenione zostały w dwóch grupach wiekowych: klasy IV – V oraz klasy VI – VIII .
To niezwykłe, że mimo trudnego dla nas wszystkich czasu, tak wielu uczniów naszej szkoły włączyło się w uczczenie Święta Odzyskania Niepodległości przez Polskę .
Jury przyznało następujące miejsca:
Kategoria IV – V
I miejsce - Igor Kamyk, klasa 5a
Dziękujemy za Polskę
„Jeszcze Polska nie zginęła, kiedy my żyjemy”,
Tak zaczyna się pieśń dumna, którą szanujemy.
Każdy Polak w sercu chowa miłość do ojczyzny,
Flagi naszej biel i czerwień – symbol krwi i blizny.
Każdy czuje, że ta ziemia taka nasza, swojska,
Szczyty Tatr, jeziora Mazur i plaża nadmorska.
W uszach gra nam wieszczów naszych poetycka wena,
Polskę słychać w szumie wierzby, w muzyce Chopina.
Kolego ze szkolnej ławy, koleżanko z klasy,
Pomyśl, komu wieczna chwała, za obecne czasy?
Przodków walka pod banderą czerwieni i bieli,
Którzy z flagą tą i pieśnią za Polskę ginęli…
II miejsce - Popłoński Ignacy, klasa 4a
Pramatka
Pramatka nasza,
Ziemia najmilsza, nasza Ojczyzna.
Pokryta żółtymi zboża łanami,
Puszczami dzikimi,
Papieskimi górami.
Z Morzem Bałtyckim, co szumi tak mile,
Dając wszystkim ukojenia chwile.
Z Krainą jezior, co cudem natury,
dla ptactwa, wędkarzy i wszystkich ponurych.
Pramatka nasza,
Ziemia najmilsza,
Historię swoją zapisała w zgliszczach.
Od władcy Mieszka i plemion Polan,
zaczęła się nasza Polska Piastowska.
Przez Andegawenów i Jagiellonów,
doczekała bezkrólewia czasów
znanych tylko z tomów.
Pramatka nasza,
Ziemia najmilsza, nasza Ojczyzna.
Przetrwała zabory od Powstania
Listopadowego, Styczniowego, po wojny doznania.
Udrękę komunizmu przecierpiała srodze,
by wolność i demokrację postawić nam na drodze.
Pramatka nasza,
Kocham Ją szczerze,
bo dała nam siebie
w czystej ofierze.
II miejsce - Traczyk Nina, klasa 4aPolska - mój dom
Nasza Polska jest wielkim cudem,
z mądrym i walecznym ludem.
Lud ten walczył przed latami,
broniąc nas przed intruzami.
Dzięki walce przez te lata,
Polska jest na mapie świata,
Orzeł Biały to jej znak,
choć nie było zawsze tak.
Tu jest mój dom,
tu jest mój schron,
pośród pachnących łąk zieleni,
tu moje miejsce jest na Ziemi.
III miejsce - Zuzanna Walczyk, klasa 4B
Dzień dobry, Polsko
Dzień dobry, Polsko, Ojczyzno moja!
Dziś Twoje wielkie Święto.
Pamięć poległych, o wolność walczących
Będziemy czcili piosenką.
Uwielbiam patrzeć na biel i czerwień
Widoczne na polskiej fladze.
Cieszę się, kiedy śpiewamy hymn Polski,
Tak bardzo już o tym marzę!
Chcę usłyszeć znowu te słowa
O słynnych Polakach i dziejach.
Kiedy Go śpiewam, jestem tak dumna,
Że nic mi już nie potrzeba.
I widzę wtedy jak przez mgłę uśmiech ludzi,
Którzy swe życie za naszą wolność oddali.
Dziś wszyscy wspólnie śpiewamy:
,,Marsz, marsz Dąbrowski,
Z ziemi włoskiej do Polski...’’
III miejsce - Mikołaj Grochowski, klasa 5a
Józef Piłsudski
Byłeś zmęczony…
Gdy przyszedł wieczór, byłeś znużony,
Długo prowadziłeś rozmowy,
Ale wciąż byłeś gotowy.
Gdyby nie Ty, Komendancie kochany,
Jak wielkie, otwarte dziś byłyby rany.
Choć wspomnień smutnych, czarnych bez liku,
Zostawiam jedynie łzę w pamiętniku…
Spoglądam daleko i widzę w oddali,
Jak Polska nasza ogniem się pali
Otwieram oczy swoje szeroko,
Zanurzam się w myślach smutnych głęboko.Dopiero co z twierdzy Cię uwolniono,
O sile Twojej już wtedy mówiono.
Zadanie, Józefie, dostałeś olbrzymie,
Które do dzisiaj z wielkości słynie.
Uwolnić Polskę z rąk Niemca – kata,
Który bez serca zabił mi brata
I dokonałeś dzieła wielkiego,
Wyrwałeś ojczyznę z rąk wroga złego.
Dlatego niech zegnie się każda szyja,
Gdy pomnik Twój wielki po drodze mija.
Niech każdy z kwiatami u Ciebie zagości
I westchnie do nieba … O niepodległości!!!
Wyróżnienie - Kamila Zielińska, klasa 4c
O moja ojczyzno
O moja Ojczyzno,
najpiękniejsza w świecie!
Podziwiać Cię można i w zimie, i w lecie!Gdzie znajdziesz takie lasy, łąki kwitnące?
Piękne jeziora, morze szumiące?
Góry wysokie i rzeki rwące!I choć na świecie czasem zimno jest i strasznie,
gdy pomyślisz o Ojczyźnie, od razu jest raźniej!
Kiedy więc Covid wreszcie ustanie
- jedź zwiedzać nasz kraj, Kochanie!Kategoria VI-VIII
I miejsce - Łepecka Emilia, klasa 7f
Rzeczpospolita
Jestem więc czuję
żyję więc mówię
będąc tylko krajem
miejscem na mapie
nazywają mnie
bliską osobą
i miłość wyznają
jak wiarę
Na sto dwadzieścia trzy lata
zniknęłam jak śnieg wiosną
choć mnie nie było
nadal mówili o mnie
nadal kochali mnie
nadal wierzyli we mnie
Tylu wspaniałych ludzi
o takich wielkich marzeniach
tworzyło moją tożsamość
i odzyskałam ją
i na nowo nazywają mnie
RZECZPOSPOLITĄ POLSKĄ
II miejsce - Jędrzejczyk Amelia, klasa 8b
Niepodległa
Polsko, powstałaś, zwyciężyłaś!
Stoisz dumna, w biało - czerwony płaszcz odziana.Unosisz wzrok, patrzysz na orła białego.
W „Mazurka Dąbrowskiego” jesteś wsłuchana.Łzę ocierasz. Pamiętasz czasy, gdy byłaś na kawałki rozerwana.
Brutalnie zdeptana!Lata całe strach, ból, cierpienie,
śmierć i ludzka krew przelewana.A dzisiaj jesteś
Niepodległa!Tutaj własny język, kultura, religia,
tradycja i rodzinność jest nam dana.Polsko, dzięki bogatej historii, wspaniałym ludziom,
w świecie jesteś znana.„Księgi Jakubowe” naszej noblistki
to lektura bardzo chętnie czytana.Sylwetka Świętego Jana Pawła II - papieża Polaka
nieustannie jest wspominana.Błękitne morze, szczyty gór, jeziora,
rzeki i lasy sprawiły, że Polska podziwianacoraz częściej przez zagranicznych turystów
z chęcią jest odwiedzana.Tu zabytki, pomniki, muzea i najlepsza w świecie
polska kuchnia serwowana.W powietrzu muzyka Chopina, miłość, szczęście
i wolność radośnie odczuwana.A w sercach Polaków
pamięć oraz wdzięczność dla bohaterów,
których krew przelana.Wyróżnienie - Matylda Piątek, klasa 6a
Warszawa
O, Warszawo!
O, Warszawo!Tyle rzeczy się tu działo!
I powstanie zobaczyłaś,
Ty od zawsze tutaj byłaś!
O, Warszawo!
O, Warszawo!
Tyle rzeczy tu ujrzałaś.
Bazyliszka - on był zły.
Złotą Kaczkę znasz i Ty!
O, Warszawo!
O, Warszawo!
Nasza sławo,
Cała Polska hołd Ci składa,Jedenastego listopada.
Obchody Narodowego Święta Niepodległości – Polska na 102
Podziękowanie za wspólne odśpiewanie "Mazurka Dąbrowskiego"
Co to jest niepodległość
teraz wiem już na pewno.
Każde dziecko dziś woła
to polski dom, polska szkoła.Narodowe Święto Niepodległości obchodzimy 11 listopada. W tym roku przypada 102 rocznica odzyskania niepodległości. Dzień ten jest dla wszystkich lekcją historii i patriotyzmu. Uczestnicząc corocznie w obchodach Święta Niepodległości w naszej szkole dajemy wyraz pamięci o tych wszystkich, dzięki którym żyjemy dzisiaj w wolnej Polsce. W tym roku szkolnym uczciliśmy ten dzień 6 listopada. Przygotowania zaczęły się już dużo wcześniej. Uczniowie klas I – III uczyli się piosenek patriotycznych, z dużym zaangażowaniem przygotowali plakaty na temat polskich laureatów Nagrody Nobla, sportowców i podróżników, wycinali kwiaty w barwach narodowych. Dzieci z klas 3b i 3c stworzyły piękne albumy pt. „Polska od A do Z”. Wszyscy skrupulatnie przygotowywali się do odśpiewania Mazurka Dąbrowskiego.
Punktualnie o godzinie 11:11 uczniowie klas młodszych i oddziałów przedszkolnych wykazali się znakomitą znajomością tekstu hymnu, gdy wykonali go w swoich salach z zachowaniem pełnej szacunku postawy. „Żywa flaga” w tym roku została utworzona na parterze i pierwszym piętrze szkoły. Udało się to dzięki białym i czerwonym strojom, oraz wykonanym przez dzieci kwiatom.
Chociaż w tym roku szkolnym nie było uroczystego apelu z okazji Narodowego Święta Niepodległości, uczniowie naszej szkoły poprzez udział w projekcie „Polska na 102” dowiedzieli się, że współczesny patriota to człowiek, który szanuje symbole narodowe, pamięta o ważnych historycznych rocznicach i kultywuje tradycje. Mamy nadzieję, że nasi uczniowie przekonali się też, że wyrazem troski i szacunku do ojczyzny jest rzetelne zdobywanie wiedzy.
Zbiórka dla schroniska
Serdecznie dziękujemy Wam, Koleżanki i Koledzy za okazanie wielkiego serca i włączenie się do październikowej zbiórki na rzecz bezdomnych zwierząt. Zebraliśmy wspólnie dużą ilość karmy, smakołyków oraz zabawek i innych akcesoriów. Poprzez projekt Puszatek.pl, Wasze dary zostały przekazane Fundacji Przyjaciele Braci Mniejszych, która prowadzi schronisko dla zwierząt w Nowym Dworze Mazowieckim.
Szczęśliwe zwierzęta długo nie zapomną Waszych dobrych i wielkich serc!
Samorząd szkolny
Akcja wolontariatu szkolnego
W tym trudnym dla nas wszystkich czasie pandemii, wolontariusze naszej szkoły okazali kolejny już raz swoją wdzięczność lekarzom, pielęgniarkom oraz ratownikom medycznym i wykonali kartki z życzeniami i podziękowaniami płynącymi prosto z serca. Młodzież wykazała się empatią i zrozumieniem, za co serdecznie dziękujemy. Kartki i życzenia przesłane zostaną do warszawskich placówek medycznych.
2
Sukces naszych uczniów w konkursie literackim
Po raz kolejny uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Konkursie Literackim pod hasłem „ GDY O HIGIENĘ DBASZ, DOBRE ZDROWIE MASZ”. Turniej tradycyjnie został zorganizowany przez SPZZLO Warszawa – Żoliborz oraz przez redakcję kwartalnika „Zdrowie Pacjenta”. Skierowany został do uczniów warszawskich szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych. Zadanie uczestników polegało na zredagowaniu krótkich wierszyków, fraszek lub limeryków, nawiązujących do tematu konkursu. Wśród laureatów znalazło się 4 uczniów z naszej szkoły: z klasy 4C - Kamila Zielińska, z klasy 5B – Marek Wójcik, z klasy 6D – Mateusz Snopkiewicz, z klasy 8C – Patrycja Zdunek
Nagrody i dyplomy czekają już na uczniów w szkole i zostaną im wręczone po ustabilizowaniu się sytuacji epidemiologicznej. Szkoda, że tym razem wierszyki nie będą opublikowana w kolejnym wydaniu kwartalnika „Zdrowie Pacjenta” (wydawanie publikacji zostało zawieszone z uwagi na epidemię).
Gratulacje dla laureatów!
Narodowe Święto Niepodległości
Podczas nauki zdalnej uczniowie na lekcjach informatyki wykorzystując oprogramowanie Canva, MS Publisher, Ibis paint x wykonali kartki, plakaty w celu kształtowania świadomości narodowej i szacunku wobec Ojczyzny.
2
Kotyliony na Święto Niepodległości
Uczniowie klas szóstych w ramach lekcji techniki częściowo w szkole a częściowo już podczas pracy zdalnej wykonywali małe kotyliony do przypięcia na ubranie na Święto Niepodległości.
Wzór i instrukcja wykonania kotylionu znajdowały się w podręczniku do techniki ale część uczniów pokusiła się również o własne pomysły. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć przykładowych prac.
Bożena Imasz
Sukces naszej uczennicy poza szkołą
Trener Taekwondo pan Michał Łoniewski poinformował nas, że uczennica z klasy 7c Zofia Kucińska wzięła udział w turnieju Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży, gdzie zdobyła srebrny medal w konkurencji sprawnościowej - co dało jej tytuł Vice-mistrzyni Polski w swojej kategorii wiekowej (kadet 12-14 lat).
Ponadto, po 2 wygranych walkach - Zofia uplasowała się na 5 miejscu w konkurencji walk, przegrywając niewiele, w repasażu walkę o medal.
Serdeczne gratulacje
Der Herbst ist da...jesień na lekcji języka niemieckiego
Nadeszła jesień. Uczniowie klasy 8d postanowili wykorzystać kolorowe dary przyrody i stworzyli śmieszne jesienne stworki, które zaprezentowane zostały na lekcji zdalnej. Następnie uczniowie rozegrali zdalne quizy Kahoot oraz gry w aplikacjach multimedialnych. Prezentacja prac i gry online były ciekawą alternatywą dla tradycyjnych zadań, dającą możliwość powtórki zagadnień z gramatyki i słownictwa z zakresu części ciała, zjawisk atmosferycznych i pór roku.
MEN informacje
Poniżej znajduje się link na stronę Ministerstwa Edukacji Narodowej w sparwie zawieszenia zajęć od 09.11.2020
https://www.gov.pl/web/edukacja/przedluzenie-zawieszenia-zajec
Dzień Seniora
Tradycją Szkoły Podstawowej nr 293 jest coroczna organizacja spotkań z osobami starszymi w ramach obchodów Dni Seniora. Dotychczas uczniowie klas I-III swoimi wzruszającymi występami podczas Jesiennego Koncertu dostarczali przybyłym gościom wielu radosnych, wzruszających przeżyć. Wszyscy w pamięci mamy wspólne śpiewy, pląsy, wzajemne podziękowania i wdzięczność seniorów za oryginalne, symboliczne podarunki wręczoneprzez uczniów na pamiątkę tego spotkania.
Z powodu pandemii koronawirusa w trosce o bezpieczeństwo osób starszych przedstawiciele Małego Samorządu Uczniowskiego zmuszeni byli zmienić formę obchodów Dni Seniora.W tym roku najmłodsi uczniowie klas I-III przygotowali z dużym zaangażowaniem i starannością wyjątkowe plakaty z życzeniamidla bielańskich Seniorów, które rozwieszone zostały na ogrodzeniu szkoły. Zwróciły one uwagę wszystkich przechodniów. Ciepłe słowa dzieci wzbudziły pozytywne emocje szczególnie wśród osób starszych. Na ich twarzach dostrzec można było uśmiech i wzruszenie.
Najmłodsze pokolenie uczące się w Szkole Podstawowej nr 293 chce zapewnić wszystkich Seniorów, że pamięć o Nich nigdy nie przeminie, gdyż jak przypomina papież Franciszek „starsi ludzie to ci, którzy niosą nam historię, którzy niosą nam nauczanie i wiarę, zostawiają nam spuściznę. Oni jak stare wino mają wewnętrzną siłę, by przekazać nam szlachetne dziedzictwo”.
Kochani Seniorzy, życzymy Wam abyście zawsze czuli się młodzi duchem, byli radośni, dbali o siebie i zawsze byli otaczani życzliwością. Dostrzegajcie piękno wokół siebie, cieszcie się drobiazgami i każdą chwilą. Bądźcie odporni na zmartwienia i troski, bo życie cudem jest – więc kochajcie życie.
Ślubowanie klas pierwszych
Projekt „Liczę się z energią”
Projekt „Liczę się z energią” - organizowany przez Fundację innogy w Polsce oraz Krajową Agencją Poszanowania Energii S.A
Bądź eko, dbaj o środowisko i oszczędzaj mądrze - takie hasła przyświecały projektowi, w którym wzięli udział uczniowie 6 i 7 klas. Celem akcjibyła edukacja młodzieży w zakresie mądrego i efektywnego wykorzystywania energii elektrycznej oraz ochrony środowiska.
Podczas warsztatówuczniowie mogli oszacować zużycie energii w swoich domach i jednocześnie sprawdzić, ile mogą zaoszczędzić dzięki proekologicznym nawykom. Oprócz tegodowiedzielisię, które urządzenia zużywają najwięcej energii elektrycznejoraz ile drzew potrzeba, by pochłonąć wytworzony przez nas dwutlenek węgla.
Pamiętajmy! Oszczędzanie energii to nie tylko kwestia finansowych oszczędności, to przede wszystkim dbałość o nasze środowisko i zasoby naturalne.
List Prezydenta Warszawy Pana Rafała Trzaskowskiego
Archiwum Aktualności