Spotkanie „Wspólne inspiracje” odbyło się w Młodzieżowym Domu Kultury im. Marii Gwizdak. W przemiłych okolicznościach wolontariusze bielańskich szkół i seniorzy mieli okazję do wzajemnej wymiany doświadczeń i inspiracji. Tworzyliśmy wspólne dzieła, słuchaliśmy opowieści starszych pokoleń i cieszyliśmy się chwilą pełną radości i wzajemnego zrozumienia.
Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych
Październik obchodzony jest jako Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Celem świętowania jest zwrócenie uwagi na ogromną rolę bibliotek w życiu szkoły, w nauce oraz w rozwijaniu zainteresowań czytelniczych. W bieżącym roku przewodnie hasło brzmi „Poznajmy się w bibliotece”. Z okazji święta biblioteka zorganizowała konkurs czytelniczy ze znajomości lektury Krystyny Drzewieckiej „Piątka z Zakątka”. Laureatami konkursu zostali:
1 miejsce: Ewa Dziewulska klasa 3b
2 miejsce ex aequo: Jan Pulukowski i Julia Filipiak klasa 3a
3 miejsce: Julia Pielak klasa 3a
Uczniowie otrzymali nagrody książkowe.
Drużynowe Mistrzostwa Mazowsza Szkół Podstawowych w szachach szybkich
W sobotę 26 października w Szkole Podstawowej nr 385 w Warszawie – Wesołej odbyły się Drużynowe Mistrzostwa Mazowsza Szkół Podstawowych w Szachach Szybkich. Organizatorem mistrzostw był Mazowiecki Związek Szachowy i Uczniowski Klub Sportowy Gambit Wesoła. Turniej przeprowadzono systemem szwajcarskim na dystansie 7 rund w tempie gry 10 minut plus 5 sekund na każdego zawodnika. Do rywalizacji stanęły 62 zespoły z województwa mazowieckiego.
Drużyny naszej szkoły w składzie: Antoni Chromiński 8d, Artur Brzeziński 4b, Mateusz Dymek 8d, Ewa Kozłowska 7c oraz Michał Grzeszuk 7b, Krzysztof Obuchowicz 7b, Jędrzej Weronko 7a, Jaśmina Jarek 8c walczyły jak równy z równym z najlepszymi szachistami szkół podstawowych z województwa mazowieckiego, zajmując odpowiednio 6 i 41 miejsce w rankingu drużynowym. Ponadto w klasyfikacji indywidualnej na 264 zawodników Mateusz Dymek zajął bardzo wysokie 13 miejsce ( 4 miejsce na szachownicy nr 3).
Ogromnie gratulujemy wszystkim uczestniczącym i cieszymy się, że nasza szachowa tradycja dalej trwa. Życzymy kolejnych sukcesów!
Składamy również podziękowania rodzicom uczniów oraz Radzie Rodziców za wsparcie udziału w Mistrzostwach.
Szkolne Miasteczko Zawodów
Od poniedziałku 14 października do piątku 25 października br. Pani Anna Szumel zorganizowała w naszej szkole imprezę z zakresu orientacji zawodowej i doradztwa zawodowego skierowaną dla uczniów wszystkich poziomów klas pod nazwą „Szkolne miasteczko zawodów”. Przedsięwzięcie wpisało się w obchody Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery, który w tym roku obchodzony był pod hasłem: Pasja - Motywacja - Odwaga.
W ramach realizacji projektu znalazło się wiele inicjatyw. Najpierw uczniowie wszystkich klas przebierali się za przedstawicieli różnych profesji. Celem tej inicjatywy było poznanie świata zawodów. Ponadto dla młodzieży z klas 8 odbył się quiz wiedzy o zawodach, rynku pracy i zasadach rekrutacji do szkół ponadpodstawowych, w którym I miejsce zdobyła klasa 8a, II miejsce przyznano ex aequo klasom: 8c i 8d, zaś III miejsce przypadło klasie 8b. Wśród kolejnych przedsięwzięć znalazł się konkurs plastyczny skierowany dla młodszych uczniów z klas 1-3 - „Mój zawód w przyszłości”, gdzie I miejsce zdobył Antek z klasy 3a, II miejsce Franek z klasy 1c, natomiast III miejsce osiągnęła Zosia z klasy 2a. Dzieci ze świetlicy przygotowały kolorowanki o zawodach, a także uczestniczyły w pogadance na temat pasji, motywacji i odwagi w dążeniu do celu. Następnie ich prace plastyczne zostały wyeksponowane na wystawie, którą można było podziwiać na szkolnym korytarzu. Ostatnią inicjatywą, skierowaną dla uczniów klas siódmych, było przygotowanie w aplikacji Canva ulotek informacyjnych dotyczących tego, co warto brać pod uwagę, wybierając szkołę ponadpodstawową. Efekty ich pracy można zobaczyć na korytarzu szkoły.
Oprócz wymienionych projektów, wszystkie dzieci mogą na bieżąco korzystać z szerokich informacji na temat propozycji lektur i poradników z zakresu doradztwa zawodowego znajdujących się na gazetce ściennej jednego z pięter szkoły.
Jesienny Turniej Szachowy
W dniu 17 października w naszej szkole odbył się Jesienny Turniej Szachowy. W pierwszej grupie, czyli dzieci z klas 1-3 wystartowało 16 uczestników, którzy zagrali 5 rund tempem 10 minut na zawodnika. Całe podium przypadło uczniom z klasy 2c. Zwycięzcą turnieju został Jakub Batycki, drugie miejsce zajął Fabian Mamaj, a trzecie Antoni Orłowski.
W drugiej grupie, starszych uczniów z klas 4-8 wzięło udział 42 uczestników, którzy rozegrali 6 rund tempem 10 minut na zawodnika. Zwycięzcą turnieju został Antoni Chromiński z klasy 8 d, drugie miejsce zajął Mateusz Dymek również z klasy 8 d, a trzecie Ewa Kozłowska z klasy 7c.
Najlepszą zawodniczką w klasach 1-3 została Wiktoria Krzyczkowska z klasy 3b, a w klasach 4-8 - Ewa Kozłowska z klasy 7c.
Po zakończonych zmaganiach Pani Dyrektor Iwona Krupińska wszystkim uczestnikom turnieju wręczyła dyplomy i słodki upominek, a zwycięzcom puchary.
Jesienny Turniej Szachowy został zorganizowany dzięki wsparciu Rady Rodziców, która ufundowała nagrody. Dziękujemy.
Gratulujemy wszystkim uczestnikom! Wielkie brawa dla zwycięzców!
Sukces w Igrzyskach Młodzieży Szkolnej!
Nasi uczniowie ponownie uczestniczyli w rywalizacjach sportowych. Tym razem ci, którzy zajęli czołowe miejsca w Mistrzostwach Dzielnicy Bielany w indywidualnych biegach przełajowych, wzięli udział w Igrzyskach Młodzieży Szkolnej.
Reprezentacja składała się z następujących uczniów: Jerzy Strzałkowski-klasa 5a, Jan Jędruszuk-klasa 6a, Wanda Drumlewska-klasa 7c, Ewa Kozłowska-klasa 7c, Patryk Sumiński-klasa 8c i Patrycja Jurek-klasa 8d. Trasa biegu była niezwykle trudna, a rywalizacja bardzo zacięta. Z naszego zespołu najlepszy wynik osiągnął Patryk Sumiński, zajmując VI miejsce i tym samym zakwalifikował się na Igrzyska Mazowieckie, które odbędą się w kwietniu.
Wszystkim zawodnikom bardzo dziękujemy za udział w zawodach i życzymy powodzenia Patrykowi!
System RESQL dla klas 6-8
W roku szkolnym 2024-2025 uczennice i uczniowie klas 6-8 naszej szkoły mogą korzystać z systemu wsparcia Resql (dla klas 7-8 jest to kontynuacja z poprzedniego roku szkolnego, klasy 6 dołączają jako nowe).
System Resql to system wspomagający rozwiązywanie problemów przemocy rówieśniczej . System RESQL realizuje działania profilaktyczne oraz interwencyjne. Część profilaktyczna obejmuje lekcję wprowadzającą i lekcje wychowawcze, przygotowane przez zespół specjalistów tworzących system Resql. Mają one na celu:
- uwrażliwienie uczniów na szkodliwość działania przemocy,
- przekazanie uczniom informacji, w jaki sposób powinni reagować na przemoc, miejsc oraz osób, do których uczeń może się zgłosić w razie potrzeby,
- ograniczenie występowania przypadków przemocy w szkole,
- zapewnienie komfortu psychicznego dziecku.
Część interwencyjna obejmuje aplikację mobilną, w której uczennice i uczniowie mogą zgłaszać niepokojące ich sytuacje rówieśnicze oraz panel interwenta, w którym wyznaczone osoby z grona pedagogicznego będą korespondowały z uczniami i na bieżąco reagowały na nadesłane zgłoszenia.
Więcej informacji można przeczytać na stronie naszej szkoły w zakładce Uczniowie – Resql oraz na stronie internetowej www.resql.pl
Dzień Edukacji Narodowej
Dzień Edukacji Narodowej to wyjątkowe święto polskiej szkoły, święto uczniów, nauczycieli, pracowników administracji i obsługi oraz tych, którzy szkoły prowadzą i nadzorują. Uroczystą akademię rozpoczęła Dyrektor szkoły, Pani Iwona Krupińska, która złożyła podziękowania dla wszystkich nauczycieli i wychowawców za przekazywanie uczniom niewyczerpanego bogactwa wiedzy, za ukazywanie prawdy i ukierunkowanie na dobro oraz złożyła życzenia spokoju, radości, a także satysfakcji z pracy. Słowa uznania skierowała także do pracowników administracji i obsługi za codzienną pracę na rzecz placówki.
Dzień Edukacji Narodowej w naszej szkole został uświetniony obecnością przedstawicieli zarządu dzielnicy: Burmistrza Dzielnicy Bielany, Pana Grzegorza Pietruczuka, wraz z zastępcami: Panią Iloną Popławską oraz Panem Włodzimierzem Piątkowskim. Wśród gości była obecna radna Dzielnicy Bielany, Pani Monika Szadkowska, a także przedstawicielka Prezydium Rady Rodziców, Pani Sylwia Traczyk. Goście wyrazili podziękowania nauczycielom za wysiłek, obowiązkowość, a przede wszystkim okazywane dzieciom ciepło, natomiast reprezentantka rodziców naszej szkoły złożyła na ręce pani dyrektor kosz ze słodkim upominkiem. Do składanych podziękowań dołączyli także uczniowie klas drugich, którzy w barwnym przedstawieniu słowno-muzycznym wyrazili wdzięczność wszystkim nauczycielom, natomiast najmłodsze dzieci, z klasy 1a, zaprezentowały układ z piłkami. Podniosły nastrój spotkania zapewniła barwna dekoracja przygotowana przez wychowawców świetlicy.
Na koniec spotkania Pani Iwona Krupińska, wraz z wicedyrektorami: Panią Beatą Chrzanowską oraz Panem Piotrem Śmiałkowskim wręczyli nagrody wyróżniającym się nauczycielom i pracownikom szkoły, życząc wszystkim, aby czuli się dumni z faktu, iż od wielu lat są drogowskazami dla kolejnych pokoleń młodych ludzi w wyborze własnej drogi, ukazując im sens życia w dążeniu do szeroko pojętego szczęścia.
Akcja BohaterON
W dniu 10 października uczniowie klasy 6c wraz z wychowawcą i opiekunem wolontariatu zaangażowali się w akcję BohaterON. Dzieci posprzątały kwatery powstańcze i zapalili znicze. Następnie udali się na cmentarz Stare Powązki, gdzie z przewodnikiem spacerowali szlakiem osobowości Warszawy z XVIII i XIX wieku.
"Branie wypełnia ręce, a dawanie wypełnia serce!"
Dziś odbyło się spotkanie organizatorów Konkursu "Ośmiu Wspaniałych" oraz opiekunów Klubów Ośmiu z Warszawy! To był wyjątkowy czas na wymianę doświadczeń, omówienie planów i przygotowanie się do nadchodzącej edycji konkursu. Przed nami mnóstwo wyzwań, ale i inspirujących inicjatyw, które będą wspierać rozwój wolontariatu w naszym mieście.
Wyniki konkursu na projekt koszulki promującej naukę innych języków
We wrześniu z inicjatywy nauczycieli języków obcych ogłoszono konkurs na projekt koszulki promującej naukę innych języków. Zwyciężył projekt Adama z klasy 7B. Drugie miejsce to projekt Basi z klasy 4A, a trzecie miejsce projekt Jagody z klasy 4B. Gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu, dziękujemy za kreatywność i zaangażowanie.
BohaterON – włącz historię!
To ogólnopolska kampania o tematyce historycznej mająca na celu upamiętnienie i docenienie działań uczestników Powstania Warszawskiego oraz promocję historii Polski XX wieku. W ramach tego projektu w naszej szkole realizowano różnorodne przedsięwzięcia. Zostały przeprowadzone lekcje wychowawcze na temat Powstania Warszawskiego, według określonego scenariusza zajęć. Dzieci, przy współpracy ze szkolnym wolontariatem, sprzątały groby Powstańców na Cmentarzu Powązki Wojskowe w Warszawie, a ponadto wzięły udział w przedstawieniu słowno-muzycznym upamiętniającym 63 dni Powstania Warszawskiego pt. „Bo chcieli być wolni i sobie wolność zawdzięczać". Uczniowie klas starszych obejrzeli tematyczny dokument w Bielańskim Ośrodku Kultury oraz film pt. "Fajna ferajna, czyli powstanie oczyma dzieci", jak również spotkali się z panem Bogusławem Kamolą ps. Hipek (ur. w 1930 r.), który w czasie powstania był w drużynie 400 plutonu harcerskiego 227 Szarych Szeregów na Żoliborzu - Zgrupowania Żyrafa II. Ciekawą inicjatywą było wykonanie na lekcjach informatyki ulotek i afiszów informacyjnych - "Pamiętajmy o Powstańcach", które zostały rozdane mieszkańcom z okolicznych osiedli. Poza tym przygotowano gazetkę ścienną o Powstaniu Warszawskim, którą można było obejrzeć na szkolnym korytarzu.
Realizowany w naszej szkole projekt był wsparciem w wychowaniu patriotycznym dzieci i młodzieży, a także z pewnością przyczynił się do wzmacniania poczucia tożsamości narodowej, krzewienia postaw patriotycznych oraz budowania wrażliwości społecznej.
Dni wolne od zajęć dydaktyczno-wychowawczych
Dyrektor Szkoły informuje, że po zasięgnięciu opinii Rady Pedagogicznej, Rady Rodziców i Samorządu Uczniowskiego, dniami wolnymi od zajęć dydaktyczno-wychowawczych w roku szkolnym 2024/2025 będą:
31 października 2024r.
2, 3 stycznia 2025r.
2 maja 2025r.
13, 14, 15 maja 2025r. (egzamin ósmoklasisty)
20 czerwca 2025 r. - zostanie odpracowany 24 maja 2025r. - piknik rodzinny - współpraca ze społecznością lokalną.
Sukces naszych uczniów w Mistrzostwach Dzielnicy Bielany w sztafetach przełajowych
W dniu 1 października br. reprezentacja naszej szkoły wzięła udział w Mistrzostwach Dzielnicy Bielany w sztafetach przełajowych. Zawody odbywały się na obiektach Akademii Wychowania Fizycznego w kategoriach dzieci i młodzież.
Pragniemy poinformować, że uczniowie naszej szkoły zdobyli II miejsce w kategorii dzieci - chłopcy oraz III miejsce w kategorii młodzież - dziewczęta.
Drużynę chłopców, czyli srebrnych medalistów reprezentowali:
Piotr Spólnicki,
Franciszek Śliwiński,
Jerzy Strzałkowski,
Filip Jasik,
Filip Pabis,
Jan Jędruszuk.
Brązowe medalistki, czyli reprezentację dziewcząt tworzyły:
Kornelia Rydel,
Patrycja Jurek,
Oliwia Kozłowska,
Wanda Drumlewska,
Ewa Kozłowska,
Nina Luto.
Życzymy zawodnikom dalszych sukcesów w sporcie!
Szkolny konkurs z okazji Dnia Chłopaka
Z okazji Dnia Chłopaka Samorząd Uczniowski zorganizował konkurs, który miał wyłonić mistrza odbijania piłeczki pingpongowej. Do rywalizacji stanęli uczniowie na poziomach klas IV-VI i VII-VIII. Jury, pod czujnym okiem Pani Katarzyny Kowalskiej, nadzorowało prawidłowy przebieg rywalizacji i skrupulatnie liczyło wszystkie podbicia piłeczek.
Niekwestionowanym zwycięzcą turnieju okazał się Kuba z klasy VIIIa, odbijając piłeczkę 3790 razy, 2. miejsce zajął Bartek z klasy VIIa, uzyskując wynik 3026 podbić, natomiast miejsce 3. przypadło Antoniemu z klasy VIIc, którego piłeczka odbiła się od rakietki 600 razy.
W klasach IV- VI zwyciężył Franek z klasy Va, 2. miejsce zajął Mikołaj z klasy VIb, na 3. miejscu podium uplasował się Kacper – uczeń klasy VIc.
Słowa uznania należą się również najmłodszym uczestnikom z klas czwartych: Michałowi i Ryszardowi, którzy dzielnie rywalizowali ze swoimi starszymi kolegami.
Europejski Dzień Języków
W dniu 26 września obchodziliśmy Europejski Dzień Języków. Z tej okazji uczniowie mogli zaangażować się w różne działania. Na lekcjach informatyki przy użyciu programu Canva szukali odpowiedzi dlaczego warto uczyć się języków. Podczas długich przerw chętnie odpowiadali na pytania losowane w corocznym quizie językowym, a na wybranych lekcjach rozwiązywali quizy i grali w gry. Ponadto, został zorganizowany konkurs na projekt koszulki promującej naukę języków obcych. Lista zwycięzców zostanie ogłoszona wkrótce.
Wybory do Samorządu Uczniowskiego i Rzecznika Praw Ucznia
Tegoroczne wybory do Samorządu Uczniowskiego odbyły się 26 września br. Podczas kampanii kandydaci starali się zaprezentować z jak najlepszej strony, zachęcając do głosowania poprzez plakaty z krótkimi opisami swoich zainteresowań oraz planów. Po podliczeniu głosów przez komisję, okazało się, że funkcję przewodniczącej będzie pełniła Hanna Donat, która uzyskała ich największą liczbę, zaś Natalia Hołubowicz pełnić będzie funkcję wiceprzewodniczącej samorządu.
Nowo wybranemu prezydium Samorządu Uczniowskiego gratulujemy i życzymy owocnej pracy!
Jednocześnie, tego samego dnia, odbyły się wybory Rzecznika Praw Ucznia. W głosowaniu oddano 311 ważnych głosów, a zwycięzcą został Pan Mariusz Seń, uzyskując 131 głosów.
Serdecznie gratulujemy!
Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania
Dnia 29 września 2024 roku obchodzimy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. W naszym kraju to święto ma już wieloletnią tradycję. Zostało ogłoszone w 2001 roku z inicjatywy Polskiej Izby Książki. Patronką wydarzenia jest autorka książek dla dzieci i młodzieży − Janina Porazińska, która urodziła się 29 września 1882 r. Nadrzędnym celem święta jest promowanie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży. Z tej okazji biblioteka szkolna w dniu 27 września zorganizowała w klasach pierwszych akcję czytelniczą. Uczennice klasy 7a czytały książkę Isolde Stark „O jeżu, który chciał być kimś innym” . Najmłodsi słuchacze w skupieniu i zaciekawieniu słuchali historii jeżyka, który naśladując inne zwierzęta chciał zostać kimś innym niż był w rzeczywistości. Akcja czytelnicza sprawiła obu stronom wiele radości i zadowolenia.
Ze względu na korzyści, jakie wynikają z głośnego czytania dziecku, można obchodzić to Święto każdego dnia − wystarczy 20 minut czytania !
Sprawne rączki
Uczniowie klasy 3a bardzo chętnie uczestniczą w zajęciach pozalekcyjnych „Sprawne rączki”. Tworząc piękne prace, ćwiczą sprawność dłoni i motorykę małą. Tym razem, dzięki ich zwinnym paluszkom, powstało różnokolorowe, wyplecione z resztek materiałów, włóczek i koralików, wakacyjne koło, które będzie pozwalało na chwilę wrócić dzieciom wspomnieniami do minionych wakacji.
Program "Ratujemy i uczymy ratować"
W bieżącym roku szkolnym nasza szkoła włączyła się już kolejny raz do udziału w programie "Ratujemy i uczymy ratować" organizowanym przez Fundację Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Program w naszej szkole składać się bedzie z dwóch etapów. Do tej pory w szkoleniu z udzielania pierwszej pomocy uczestniczyli wolontariusze klas 7 i 8 pod opieką pani Anny Szumel. Uczniowie dowiedzieli się jak prawidłowo wezwać pomoc, jak układać poszkodowanych w pozycji bezpiecznej oraz jak przeprowadzać resuscytację krążeniowo-oddechową. Uczniowie ćwiczyli zasady udzielania pierwszej pomocy z wykorzystaniem fantomów. Następny etap, w którym przeszkolone zostaną dzieci z klas pierwszych odbędzie się w listopadzie i wezmą w nim udział wolontariusze z klas 8.
Projekt "BohaterON w Twojej Szkole"
We wrześniu uczniowie naszej szkoły zaangażowali się w realizację projektu "Bohateron w twojej szkole". „BohaterON w Twojej Szkole” to część ogólnopolskiej kampanii o tematyce historycznej BohaterON – włącz historię! Projekt podzielony był na trzy etapy. Najpierw przeprowadzano lekcje dotyczące przebiegu Powstania Warszawskiego. Następnym etapem było wykonanie laurek, kartek z podziękowaniami oraz listów dla Powstańców. Uczniowie wyrazili w ten sposób swój podziw i złożyli podziękowania Powstańcom za ich heroiczną walkę. Ostatnim etapem realizacji projektu była wycieczka klasy 7 D oraz 8 B na Cmentarz Powązki Wojskowe. Uczniowie mieli szansę poznać historię Powstania Warszawskiego, którą z pasją i zaangażowaniem opowiedział Franek z klasy 8 B. Na koniec uczniowie sprzątali groby Powstańców. Celem kampanii Bohateron jest upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego, edukacja społeczeństwa, a także promocja postaw patriotycznych i popularyzowanie historii Polski XX wieku.
Zajęcia z ratownikiem pomocy przedmedycznej w klasach VIII
W dniu 04.10.2019r. gościliśmy ratownika medycznego - pana Jarosława Rozbickiego ,który przeprowadził na lekcji Edukacja dla bezpieczeństwa warsztaty z zakresu udzielania pomocy przedmedycznej. Zajęcia miały na celu uświadomienie młodzieży, jak należy postępować w przypadkach zagrażających życiu lub zdrowiu drugiej osoby. Na początku szkolenia uczniowie zostali zapoznani z różnymi sytuacjami, które mogą ich spotkać na co dzień.
Na spotkaniach ratownik demonstrował, jak ułożyć poszkodowanego w pozycji bocznej bezpiecznej, która ma na celu ułatwienie oddychania osobie nieprzytomnej. Poinstruował równiej jak należy prawidłowo wezwać pomoc, aby dojechała we wskazane miejsce w jak najkrótszym czasie i pomogła poszkodowanemu. Ważnym elementem była nauka sztucznego oddychania na fantomie. Uczniowie dowiedzieli się jak prawidłowo przeprowadzić resuscytacje krążeniowo – oddechową i przywrócić oddech danej osobie. Kolejnym punktem przeszkolenia była demonstracja pierwszej pomocy w przypadku złamania. Uczniowie chętnie brali udział w zajęciach. Odpowiadali na zadane pytania i z zainteresowaniem słuchali ratownika. Brali także czynny udział w demonstracjach sposobu udzielania pierwszej pomocy w różnych przypadkach. Wrócili do domu z poszerzoną wiedzą uświadomieni, że pomaganie innym jest naszym obowiązkiem, a niewielka pomoc może uratować komuś życie.
Siłomierz - z fizyką na co dzień
Uczniowie klas siódmych mieli okazję stworzyć w domu swój własny przyrząd do pomiaru siły. Małe, duże, proste, krzywe, zabawne i profesjonalne… wiele mogłabym napisać na temat tych przepięknych prac. Jestem bardzo dumna z twórczej pracy młodych konstruktorów oraz dziękuję wszystkim rodzicom, którzy udzielali swoim pociechom cennych wskazówek technicznych.
Fizyka da się lubić i łączy pokolenia !
Dziękuję serdecznie za zaangażowanie
Nauczyciel fizyki Żaneta Kołodzińska
Dzień chłopaka w klasie 5B
W Dniu Chłopaka w klasie 5 b było bardzo wesoło. Dziewczynki przygotowały życzenia dla swoich kolegów, a wychowawczyni zaproponowała wspólną zabawę. Dzięki klanzowej chuście,dzieci świetnie się bawiły mając możliwość poczuć się jak podczas przejażdżki na karuzeli. W tym dniu każdy miał okazję przeżyć radosne wirowanie na kolorowym materiale. Nawet pani wychowawczyni, którą dzieci namówiły do wspólnej zabawy.
To był bardzo miły dzień, a śmiechom nie było końca.
Egzamin na kartę rowerową
W dniu 27 września 2019 r., w Miasteczku Ruchu Drogowego przy ulicy Sołtyka 8, w siedzibie IV Oddziału Terenowego Straży Miejskiej, uczniowie, którzy ukończyli 10 lat przystąpili do egzaminu na kartę rowerową. Był to pierwszy tak poważny sprawdzian umiejętności w ich życiu. Przygotowywali się do niego pod okiem pani Bożeny Imasz na lekcjach techniki, zdobywając odpowiednią wiedzę o przepisach ruchu drogowego.
Egzamin obejmował dwa etapy – część teoretyczną i praktyczną. W części teoretycznej uczniowie pisali test ze znajomości przepisów i zasad ruchu drogowego, by następnie w prawdziwych warunkach – na skrzyżowaniu i na rondzie, na ścieżce rowerowej i na poboczu, z całą paletą znaków drogowych, starać się o pozytywny wynik egzaminu. Poczynaniom uczniów bacznie przyglądali się strażnicy miejscy, którzy jednocześnie oceniali umiejętność przestrzegania zasad ruchu drogowego.
Na zakończenie dzieci zostały uświadomione, że posiadanie karty rowerowej nie zwalnia młodego rowerzysty z przestrzegania zasady ograniczonego zaufania wobec innych uczestników ruchu drogowego.
Życzymy bezpiecznej jazdy z kartą rowerową.
Tydzień głośnego czytania w świetlicy
W dniach 23-27 września w naszej świetlicy obchodziliśmy Ogólnopolski Tydzień Głośnego Czytania. Celem akcji jest promowanie głośnego czytania dzieciom, nabywanie przyjemności z czytania i słuchania, a także poczucia przynależności do społeczności czytelniczej. Czytanie rozwija wyobraźnię, język i pamięć. Uczy myślenia, poprawia koncentrację, poszerza wiedzę, ułatwia naukę, pomaga odnieść sukces w szkole, jest wspaniałym sposobem na spędzenie wolnego czasu. W ramach akcji „Tydzień głośnego czytania w świetlicy” wszyscy wychowawcy codziennie czytali swoim podopiecznym literaturę dziecięcą dostosowaną do poszczególnych grup wiekowych przygotowaną przez panie z naszej biblioteki, prowadzili pogadanki zachęcające do codziennego głośnego czytania, zajęcia dotyczące zalet głośnego czytania oraz wspólnie rozwiązywali rebusy, zagadki i krzyżówki dotyczące tematyki czytelnictwa. W akcję bardzo chętnie włączyli się uczniowie klas starszych przychodząc do świetlicy poczytać młodszym kolegom i koleżankom. Nie zabrakło również głośnego czytania w wykonaniu naszej Pani dyrektor. Dzieci były bardzo zaangażowane w zajęcia dlatego też będziemy mieli przyjemność częściej gościć Panią dyrektor na świetlicowych porankach czytelniczych.
Teatrzyk japoński w świetlicy
Dnia 30 września 2019 roku w świetlicy szkolnej wychowankowie klas pierwszych mieli przyjemność wysłuchania ciekawostek dotyczących TEATRZYKU JAPOŃSKIEGO - KAMISHIBAI , a następnie obejrzenia przedstawienia pt. „Szukając Marudka” wystawionego przez nauczycieli biblioteki szkolnej. Przedstawienie bardzo podobało się dzieciom i wychowawcom nauczycielom świetlicy . Zostało nagrodzone gromkimi brawami.
Komunikat
Komunikat Dyrektora Szkoły Podstawowej nr 293
w sprawie dodatkowych dni wolnych od zajęć dydaktyczno - wychowawczych
z dnia 26 września 2019 r.
Dyrektor Szkoły po zasięgnięciu opinii Rady Pedagogicznej, Rady Rodziców i Samorządu Uczniowskiego ustalił, że dniami wolnymi od zajęć dydaktyczno - wychowawczych w roku szkolnym 2019/2020 będą:
2, 3 stycznia 2020 r.
20 kwietnia 2020 r.
21, 22, 23 kwietnia 2020 r. (egzamin ósmoklasisty)
12 czerwca 2020 r.
Warsztaty "Weź to sposobem"
W dniu 27 września 2019 uczniowie klas 7a i 7b mięli niezwykłą okazję uczestniczyć
wraz z wychowawcami w dwugodzinnych zajęciach warsztatowych zatytułowanych „Weź to sposobem” prowadzonych przez edukatorów Fundacji A.R.T.
Zajęcia dotyczyły sposobów uczenia się, technik pamięci czyli mówiąc najprościej, pokazywały dzieciom skuteczne i sprawdzone sposoby na szybkie i efektywne przyswajanie wiedzy. Podczas zajęć uczniowie dowiedzieli się jak uczyć się kilka razy szybciej, jak zapamiętywać trwale i wdrażać wiedzę w praktyce, jak i po co trenować pamięć oraz jak przygotować się do wdrożenia motywacji i wytrwałości w nauce. Podczas zajęć teoretycznych i praktycznych uczniowie mogli poznać i przećwiczyć takie techniki pamięci jak łańcuchowa metoda skojarzeń, haki pamięciowe i inne sposoby na szybsze i bardziej efektywne zapamiętywanie ciągu wyrazów, cyfr, treści zawartych w czytanych lub słuchanych tekstach. Przede wszystkim jednak, zdali sobie sprawę z tego, że tak naprawdę od nich samych, od ich zaangażowania, chęci i systematyczności zależy, ile
i jak szybko są w stanie się uczyć. Trening pamięci to świetna zabawa i jednocześnie inwestycja w siebie. Poprzez te warsztaty wychowawcy pragną pomóc zarówno uczniom zdolnym ale także tym, którzy mają deficyty edukacyjne. Patrząc na uczniów, którzy taki trening zastosowali i stale pracują nad swoją pamięcią widać, że bardzo dobre wyniki są możliwe i osiągalne.
Harcerze w świetlicy
W ostatnich dniach naszą świetlicę odwiedzili goście, na których zawsze czekają wychowankowie. Byli to harcerze z drużyny "Matecznik" z gromady "Leśne duszki", którzy od wielu już lat prowadzą zbiórki zuchowe i harcerskie w naszej szkole. Jak co roku druhowie zorganizowali zajęcia pokazowe dla wszystkich grup wychowawczych, w trakcie których bawili się z podopiecznymi świetlicy w jesienne zabawy, opowiadali co ciekawego dzieje się na zbiórkach zuchowych, a także jak wyglądają biwaki i obozy zuchowe. Mamy nadzieję, że wizyta druhów przyczyni się do powiększenia gromady zuchowej w naszej szkole, bo zbiórki, to świetna zabawa, sposób na zdobycie nowych przyjaciół oraz świetne spędzenie piątkowych wieczorów.
Międzynarodowy Dzień Pokoju
Każde słowo i każdy gest, które obdarzają przebaczeniem, niosą pokój
Phiil BosmansW naszej szkole 23 września obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Pokoju. Jest to święto ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1981 roku i od 2001 roku obchodzone corocznie 21 września. Głównym celem tej akcji było zwrócenie uwagi na przestrzeganie pokoju na całym świecie oraz sprzeciw wobec wojen. Ten dzień uczniowie wraz z Rzecznikiem Praw Ucznia, panią Joanną Strzałkowską postanowili uczcić w szczególny sposób. Od rana wszyscy witali się z uśmiechem, przekazywali sobie gesty pokoju i przyjaźni. Ponadto wychowankowie przystroili się w białe i niebieskie koszulki, na których zapisano słowo POKÓJ we wszystkich językach świata.
Sprzątanie Świata
W piątek 20 września 2019 roku, podobnie jak w minionych latach, nasza szkoła włączyła się w akcję „Sprzątanie świata - Polska 2019". Przedsięwzięcie jest częścią międzynarodowego ruchu na rzecz ochrony środowiska Clean up the World, zainicjowanego w 1989 roku przez Ina Kiernana, australijskiego biznesmena i żeglarza. Uczestniczy w nim blisko 40 milionów wolontariuszy z ponad czterdziestu krajów na całym świecie. W Polsce akcję, w 1994 roku, zapoczątkowała założycielka Fundacji Nasza Ziemia – Mira Stanisławska-Meysztowicz, której działaniom przyświecał szczytny cel poprawy czystości kraju oraz budowanie świadomości ekologicznej.
Tym razem akcja przebiegała pod hasłem: „Nie śmiecimy – sprzątamy – zmieniamy!”. W piątkowy ranek uczniowie klasy 7D, pod opieką Pani Anny Łachańskiej, udali się na teren wokół szkoły, by wyposażeni w rękawiczki zbierać śmieci do specjalnie przeznaczonych do tego worków.
Akcję „Sprzątanie świata – Polska 2019” można potraktować jako wspólną lekcję poszanowania środowiska i jego zasobów czy też dobrą okazję do propagowania działań, dzięki którym zmniejszy się nasz negatywny wpływ na środowisko.
Podejmując działania, dzięki którym człowiek dostrzeże ilość wytworzonych odpadów, zacznie stawać się coraz bardziej odpowiedzialnym konsumentem, co w konsekwencji może przyczynić się do zmniejszenia stopnia zaśmiecania i niszczenia środowiska.
Europejski Dzień Języków
26 września obchodziliśmy Europejski Dzień Języków Obcych. Z tej okazji na lekcjach języka angielskiego i niemieckiego odbywały się różne gry i quizy dotyczące języków europejskich. Uczniowie przygotowali prezentacje multimedialne oraz dekoracje nawiązujące do tego dnia, które zdobiły szkolne korytarze. Uczniowie stworzyli makiety budynków z Berlina i Londynu, które obejrzeć można na wystawie szkolnej. Europejski Dzień Języków powołano z inicjatywy Rady Europy. Celem tej inicjatywy jest ukazywanie różnorodności językowo-kulturowej, wielojęzyczności naszego kontynentu oraz propagowanie nauki języków obcych. Poprzez organizowanie Europejskiego Dnia Języków dzieci uświadomiły sobie, iż ich przyswajanie umożliwia porozumiewanie się na całym świecie oraz służy przekraczaniu różnic kulturowych, a przy tym sprzyja dobrej zabawie.
Dzień kropki w świetlicy
Od 16 do 20 września obchodziliśmy w świetlicy Międzynarodowy Tydzień Kropki. Z tego powodu zaprosiliśmy wszystkich uczniów do wspólnej zabawy, zwracając uwagę na to, że każdy ma jakiś talent, wystarczy tylko w siebie uwierzyć. Mnóstwo kolorowych krop, kropek, kropeczek zagościło w naszej świetlicy. Na każdy dzień zostało zaplanowane jakieś zadanie . W poniedziałek wysłuchaliśmy opowieści o VASHTI oraz rozmawialiśmy na temat wiary we własne możliwości. Jej bohaterką jest mała dziewczynka, która dzięki malutkiej kropce i wspaniałej nauczycielce plastyki uwierzyła w swoje możliwości. Po lekturze książki "Kropka" Petera H. Reynoldsa dzieci tworzyły własne kropki. Powstała kropkowa sztuka pod hasłem: Namaluj kropkę i zobacz co będzie dalej….? We wtorek tworzyliśmy drzewo talentów. Każdy przygotował koło na którym prezentował swój talent. Środa - uczniowie w tym dniu przyszli ubrani w kropki. Czwartek upłynął nam na zabawie w grę terenową. Z powodu brzydkiej pogody, niestety zorganizowanej w sali. Zabawa polegała na szukaniu w świetlicy ukrytych zadań( oczywiście z kropką w tle). W piątek tworzyliśmy małe dzieła sztuki. Zajęcia plastyczne doskonalące kreatywność: ozdabianie talerzyków okrągłych ,malowanie obrazu (palcami, patyczkami kosmetycznymi, lekko nadmuchanym balonem, ziemniakiem, gumką od ołówka ),malowanie kamieni farbą do szkliwienia ceramiki itp.Książka „Kropka" Petera H. Reynoldsa stała się inspiracją dla uczniów i nauczycieli na całym świecie. W tym tygodniu nikt nie był „ w kropce”, za to wszyscy byli „zakropkowani”. Zwracali tym samym uwagę na to, że warto wierzyć w siebie. Ten tydzień wywołał wiele uśmiechów i radości. Pozwolił uczniom zrozumieć fakt, iż każdy z nas ma jakiś talent i najważniejsza jest wiara w swoje możliwości. Za rok na pewno będziemy z kropką!!!
Koralikomania w świetlicy
Kolorowe kompozycje z koralików do zgrzewania cieszą się ogromną popularnością w świetlicy szkolnej od wielu lat. Z początkiem nowego roku szkolnego wracamy do tej ciekawej aktywności. Uczniowie wykazują się ogromną pomysłowością. Powstają kompozycje inspirowane ulubionymi bajkami oraz wyobraźnią uczniów. A korzyści? Jest ich wiele: trening koncentracji uwagi, doskonalenie małej motoryki, rozwijanie kreatywności, relaksacja i wyciszenie.
Dzień kropki na lekcji języka niemieckiego
W dniu 17 września uczniowie klasy 8 B wzięli udział w grach i zabawach językowych z okazji Międzynarodowego Dnia Kropki (Internationaler Tag des Punktes), który w Niemczech wpisany został do kalendarza świąt nietypowych. Lekcję poprzedziło szukanie kropek z hasłami w języku niemieckim ukrytych na korytarzach szkolnych. Uczniowie pracując w grupach mieli szansę zmierzyć się z wypisanymi na kropkach łamańcami językowymi. Następnie ochotnicy losowali zadania do wykonania utrwalające słownictwo, które ukryte były w kropkach. Uczniowie pracowali również z aplikacją multimedialną Learning Apps. Na koniec otrzymali zadanie plastyczne, z którego powstała galeria prac-słowniczki, których punktem wyjścia była oczywiście kropka (der Punkt). Uczniowie stworzyli prace, które posłużyły jako dekoracja ścienna na korytarzu szkolnym.
Obchody Dnia Kropki były szansą na rozbudzenie kreatywności uczniów, na zabawę w grupie i pracę z wykorzystaniem najnowszych technologii oraz szansą na utrwalenie słownictwa bawiąc się.
III Bielańska Gala Sportu Szkolnego
W miniony piątek, 13 września, w Sali Teatralnej Urzędu Dzielnicy Bielany miała miejsce
3. Bielańska Gala Sportu Szkolnego. Spotkanie stanowiło okazję do podsumowania sportowej rywalizacji za miniony rok szkolny oraz podziękowania najbardziej zaangażowanym szkołom, nauczycielom, dyrektorom, a szczególnie wszystkim młodym sportowcom z dzielnicy Bielany. Naszą szkołę reprezentowała dyrektor szkoły, Pani Iwona Krupińska oraz nauczyciele wychowania fizycznego, Panie: Beata Jakubowska, Anna Stankowska oraz Pan Mariusz Jaguś.Uroczystość rozpoczął wystąpieniem burmistrz dzielnicy, Pan Grzegorz Pietruczuk, wraz ze swoim zastępcą odpowiedzialnym za sport – Panem Andrzejem Maliną, podkreślając, że coraz więcej dzieci i młodzieży uczestniczy w sportowych zmaganiach. Zwrócił też uwagę, że taki stan rzeczy jest zapewne spowodowany coraz większą aktywnością fizyczną dzieci a także działalnością mającą na celu motywowanie szkół cennymi nagrodami w postaci sprzętu oraz docenianie nauczycieli i uczniów.
W następnej części spotkania uhonorowano szkoły, nauczycieli i dzieci statuetkami i medalami,
podsumowano całoroczne wyniki Bielan w sporcie szkolnym, podkreślając, że dzielnica ponownie wróciła na medalowe miejsca w Warszawie.Co przyniesie nowy rok szkolny? Zobaczymy. Jedno jest pewne: prawdziwi sportowcy są wielkimi optymistami i wierzą, że będą sukcesy!
Szczęśliwy piątek trzynastego…
Szczęśliwy piątek trzynastego! Takim okrzykiem uczniowie naszej szkoły zostali powitani podczas jednej z godzin lekcyjnych przez uczestników barwnego korowodu prowadzonego przez wicedyrektor szkoły, Panią Annę Janiec. 13 dzień września przypadał w piątek i tradycyjnie, zgodnie z założeniami Samorządu Uczniowskiego, został upamiętniony przez niecodzienne, zaskakujące stroje uczniów. Każda klasa wybierała swojego najciekawiej przebranego reprezentanta, który uczestniczył we wspomnianym korowodzie. Wśród przebrań dominowały różnokolorowe nakrycia głowy, nietypowe okulary, kostiumy znanych postaci filmowych i bajkowych, jak również piżamy. W dalszej części dnia odbył się konkurs na najciekawszy strój, podczas którego prezydium wyłoniło zwycięzców, a jego wyniki zostaną przedstawione podczas najbliższego apelu Samorządu Uczniowskiego. Aby upamiętnić to niecodzienne wydarzenie, wykonano wiele fotografii, a sama zabawa z pewnością pozostanie na długo w pamięci jej uczestników. Mimo, iż był to piątek 13., najczęściej utożsamiany pechem, to w naszej szkole przesąd ten nie obowiązywał, a wręcz przeciwnie, dzień ten był pełen uśmiechów i dobrego humoru, zarówno wśród eksponujących własne stroje, jak i podziwiających paradę.
Wizyta w Ambasadzie Niemiec
Dnia 6 września 2019r. klasa 8 c w towarzystwie dyrektor szkoły, Pani Iwony Krupińskiej, nauczyciela języka niemieckiego, Pani Anny Szumel oraz wychowawcy klasy, Pani Joanny Strzałkowskiej odwiedziła Ambasadę Niemiec. Budynek został wzniesiony w roku 2007 w pięknej, zabytkowej części stolicy, w Jazdowie, na dawnym osiedlu fińskich domków.
Zaraz po wejściu na teren placówki powitała nas Pani Joanna Janecka. W reprezentacyjnej sali Władysława Bartoszewskiego w bardzo ciekawy sposób przedstawiła uczniom krótką historię Ambasady oraz jej zadania. Dzięki rozmowie wychowankowie dowiedzieli się czym zajmuje się dyplomata oraz jakie wymogi trzeba spełnić, by pracować na placówce dyplomatycznej. Ponadto uczniowie dowiedzieli się ilu pracowników pracuje na co dzień w Ambasadzie, zobaczyli gdzie mieszka i podejmuje swoich gości Ambasador oraz jakim jeździ samochodem. Po krótkim spacerze po ogrodzie, w którym latem odbywają się liczne imprezy kulturalne, uczniowie przeszli do biblioteki. Wszystkich zachwyciły wysokie półki pełne niemieckiej literatury.
Na koniec uczniowie otrzymali drobne upominki oraz zrobili pamiątkowe zdjęcia.
Archiwum Aktualności
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Lipiec 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Lipiec 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Październik 2022
- Wszystkie