Majowe Święta
Dzień Kultury Niemieckiej
Uczniowie klasy 7c brali udział w projekcie i zorganizowali quiz dotyczący zwyczajów i tradycji w krajach niemieckiego obszaru językowego. Uczniowie klas młodszych rozwiązywali zadania, szukali jajeczek z czekolady w labiryntach oraz kolorowali pisanki. Uczniowie klas starszych udzielali odpowiedzi w quizach wiedzy. Wydarzenie miało na celu poszerzenie wiedzy na temat kultury Niemiec, Austrii oraz Szwajcarii, a także rozwijanie zainteresowania językiem niemieckim. Uczestnicy quizu musieli wykazać się znajomością świąt, potraw, zwyczajów oraz ciekawostek związanych z życiem codziennym w krajach niemieckojęzycznych. Atmosfera była pełna zaangażowania i dobrej zabawy, a uczniowie udowodnili, że nauka może być przyjemna i inspirująca.
Finał szkolnego konkursu „Mam Talent”
Z inicjatywy Małego i Dużego Samorządu Uczniowskiego, we wtorek 29 kwietnia, w naszej szkole odbył się finał szkolnego konkursu „Mam Talent” dla klas I-III oraz IV-VIII. Publiczność miała niepowtarzalną okazję dopingować i nagradzać brawami różnorodne występy aż 15 finalistów, którzy zaprezentowali talenty, tj. taniec, popisy akrobatyczne i wokalne oraz grę na instrumentach.
Wybór najlepszych był ogromnie trudny, z uwagi na bardzo wysoki poziom umiejętności, jaki prezentował każdy z uczestników. Ostatecznie jury ogłosiło zwycięzców szkolnego konkursu „Mam Talent”.
Kategoria klas I-III
I miejsce – Iryna Dikusar (taniec towarzyski )
II miejsce – Valerie Karpińska (wokal)
III miejsce – Izabela Witos (instrument klawiszowy)
Kategoria klas IV- VIII
I miejsce - Róża Nowicka (gimnastyka artystyczna z obręczą)
II miejsce – Zuzanna Smolińska (wokal)
III miejsce – Weronika Karpińska (wokal)
Wszyscy uczestnicy turnieju otrzymali z rąk Dyrektor szkoły, Pani Iwony Krupińskiej, dyplomy i słodkie upominki ufundowane przez Radę Rodziców, natomiast zwycięzcom wręczono puchary. Podziękowania należą się także Panu Zbyszkowi Starnawskiemu za wspaniałą oprawę muzyczną, Pani Ewie Kwaśny za wystrój sali, konferansjerom - Basi Daszczuk i Patrykowi Sumińskiemu z klasy 8c, a przede wszystkim Pani Małgorzacie Graczyk, która poprowadziła galę finałową „Mam talent”.
Jeszcze raz gratulacje dla wszystkich uczestników konkursu i życzenia wytrwałości w doskonaleniu nieprzeciętnych zdolności.
Dzień Ziemi
22 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Ziemi – wyjątkowe święto, które przypomina nam, jak ważna jest troska o naszą planetę. Tego dnia ludzie na całym świecie podejmują działania na rzecz ochrony środowiska i przeciwdziałania dalszemu niszczeniu naszej wspólnej Matki – Ziemi. Do grona tych, którym nie są obojętne losy globu, dołączyli również uczniowie naszej szkoły.
Z tej okazji nauczycielki naszej szkoły przygotowały szereg aktywności, dzięki którym uczniowie mogli sprawdzić swoją wiedzę i świadomość ekologiczną. Młodsze dzieci rozwiązywały łamigłówki, kolorowały tematyczne ilustracje i uczyły się poprzez zabawę. Uczniowie klas IV–VIII zmierzyli się z nieco trudniejszymi zadaniami – rozwiązywali quizy, krzyżówki i przyrodnicze wykreślanki. Najstarsi uczestnicy stanęli przed ambitnymi wyzwaniami matematyczno-przyrodniczymi, takimi jak obliczenie wagi przeciętnej chmury, ilości tlenu produkowanego przez lasy Amazonii czy skrajnych temperatur zanotowanych na Ziemi.
To był dzień pełen zaangażowania, wiedzy i refleksji nad tym, jak każdy z nas może dbać o przyszłość naszej planety.
Gigathon – Ogólnopolski Konkurs Programistyczny
Informujemy, że ruszyły zapisy do Gigathonu – Ogólnopolskiego Konkursu Programistycznego, który pozwoli dzieciom i młodzieży sprawdzić swoje umiejętności w programowaniu, informatyce i nowoczesnych technologiach! Konkurs jest organizowany pod patronatem Ministra Edukacji, Ośrodka Rozwoju Edukacji, a także Politechniki Warszawskiej - Wydziału MiNI.
Zapisy trwają od 24 marca do 18 maja 2025 r.
Rejestracja dostępna na stronie linkUdział w konkursie jest całkowicie bezpłatny!
Dla kogo? Uczestnicy w wieku 7-18 lat, podzieleni na cztery grupy wiekowe:
🔹 7-9 lat – programowanie w Minecraft Education
🔹 10-12 lat – programowanie w Scratch
🔹 13-15 lat – programowanie w Python, C# lub C++
🔹 16-18 lat – programowanie w Python, C# lub C++Jak wygląda konkurs?
✅ Etap 1 – Test wiedzy online (7 kwietnia – 18 maja 2025 r.): uczestnicy rozwiązują test sprawdzający ich wiedzę. Liczy się liczba poprawnych odpowiedzi i czas!
✅ Etap 2 – Projekt programistyczny (7 kwietnia – 25 maja 2025 r.): zakwalifikowani do kolejnej rundy zmierzą się z zadaniem projektowym - forma online.
🏆 Finał w Warszawie (14 czerwca 2025 r.): 80 najlepszych uczestników spotka się na hackathonie, gdzie będą rywalizować o atrakcyjne nagrody!Dlaczego warto?
1. Konkurs rozwija zainteresowanie programowaniem i nowymi technologiami.
2. Uczestnicy zdobywają cenne umiejętności cyfrowe, które przydadzą się w przyszłości.
3. Rywalizacja motywuje do nauki i kreatywnego rozwiązywania problemów.
4. Atrakcyjne nagrody! (konsole, sprzęt komputerowy, smartfony, kursy i obozy programistyczne, gadżety gamingowe i edukacyjne, dyplomy konkursowe dla wszystkich uczestników).Zachęcamy do zapisów i wspólnego odkrywania świata programowania!
Wielkanocny Turniej Szachowy
W dniu 15 kwietnia od wczesnych godzin porannych rozpoczęły się zmagania uczniów naszej szkoły w Wielkanocnym Turnieju Szachowym. W pierwszej grupie, czyli uczniów z klas 1-3 wystartowało 24 uczestników, którzy zagrali 6 rund tempem 10 minut na zawodnika. Zwycięzcą turnieju został Hubert Duda z klasy 2c. Drugie miejsce zajął Antoni Orłowski z klasy 2c, a trzecie Daniel Brzeziński z klasy 3b.
W drugiej grupie, starszych uczniów z klas 4-8 wzięło udział 35 uczestników, którzy rozegrali również 6 rund tempem 10 minut na zawodnika.
Zwycięzcą turnieju został Julian Obuchowicz z klasy 7b, z wynikiem 6 punktów z 6 partii. Drugie miejsce zajął Mateusz Dymek z klasy 8d, a trzecie Jędrzej Weronko z klasy 7a. Najlepszą zawodniczką turnieju została Jaśmina Jarek z klasy 8c.
Po zakończonych zmaganiach dyrektor szkoły Pani Iwona Krupińska oraz wicedyrektor Pani Beata Chrzanowska uczestnikom turnieju wręczyły dyplomy i słodki upominek, a zwycięzcom puchary.
Wielkanocny Turniej Szachowy został zorganizowany dzięki wsparciu Rady Rodziców, która ufundowała nagrody. Dziękujemy.
Gratulujemy wszystkim uczestnikom! Wielkie brawa dla zwycięzców!
Rozmowy na temat elektromagnetyzmu...
Uczniowie klas: 5b i 5d mieli niepowtarzalną okazję uczestniczyć w pogadance na temat elektromagnetyzmu! Temat ten jest niezwykle fascynujący i ma ogromne znaczenie w naszym codziennym życiu, zwłaszcza w kontekście działania telefonów komórkowych.
Podczas spotkania piątoklasiści mogli dowiedzieć się, że telefon komórkowy działa dzięki falom elektromagnetycznym, wysyłając i odbierając sygnały radiowe. Te z kolei przenoszą informacje w postaci dźwięku, tekstu czy obrazu. Uczniowie dowiedzieli się również, jaką rolę pełnią anteny i przekaźniki telefoniczne, umożliwiające komunikację między użytkownikami.
Dodatkowo uświadomili sobie jak w codziennym życiu zjawiska przyrodnicze łączą się z takimi pojęciami, jak elektrostatyka i magnetyzm. Uczniowie poszerzyli wiedzę o zjawiskach związanych z ładunkami elektrycznymi, które mogą przyciągać lub odpychać inne naładowane obiekty oraz o właściwościach magnetycznych materiałów, które są wykorzystywane w różnych urządzeniach, takich jak głośniki czy silniki elektryczne.
Takie pogadanki inspirują uczniów do dalszego zgłębiania tajników świata fizyki i technologii, a także pobudzają ich ciekawość do odkrywania wpływu nauki na otaczający nas świat. To doskonała okazja do zainspirowania młodych fizyków do myślenia o przyszłości i możliwościach, jakie niesie ze sobą rozwój technologii opartych na zasadach elektromagnetyzmu.
Wielkanocne Spotkanie z Seniorami Osiedla „Piaski”
Wielkanoc to jedno z najbardziej radosnych świąt, poprzedzone wieloma przygotowaniami i troską o szczególny nastrój. To wyjątkowy czas w roku, gdy wokół pojawiają się pierwsze oznaki wiosny. Ten okres skłania do refleksji i zadumy.
Zgodnie z wieloletnią tradycją naszej szkoły, w dniu 9 kwietnia 2025 roku, odbyło się wyjątkowe spotkanie wielkanocne, na które przybyli Seniorzy z Osiedla „Piaski”. Jego organizatorami byli: Rada i Zarząd Dzielnicy Bielany, Samorząd Mieszkańców Osiedla „Piaski” oraz społeczność Szkoły Podstawowej nr 293.
Uroczystość przebiegła w bardzo miłej, pełnej życzliwości, atmosferze, której atrakcją była inscenizacja o życiu seniorów w dzisiejszym świecie. Przy pięknych dekoracjach i ozdobach stołów, w towarzystwie wyjątkowych gości, wśród rozmów i wzruszeń wszyscy celebrowali zbliżające się Święta Wielkanocne.
Spotkanie było okazją do integracji i wzmocnienia poczucia wspólnoty wśród mieszkańców dzielnicy Bielany, a także miłym wypełnieniem wolnego czasu seniorów.
Zajęcia „Sprawne rączki”
Kolejnym przedsięwzięciem podjętym przez uczniów klasy 3a na zajęciach pozalekcyjnych „Sprawne rączki” było uszycie kolorowych rybek. Filcowe ozdoby będą przypominały im o zbliżających się wakacjach. Własnoręcznie wykonane, różnobarwne zabawki sprawiły wszystkim wiele radości.
Laboratoria Przyszłości to doskonała okazja do ćwiczenia sprawności manualnych.
Serdeczne podziękowania!
Dziękujemy z całego serca za zaangażowanie i udział w akcji wolontariatu – zbiórce dla Fundacji Rodakom na Kresach.
Dzięki Waszej otwartości, życzliwości i chęci niesienia pomocy udało się zebrać potrzebne dary, które trafią do Polaków mieszkających na Kresach.
Wasza pomoc ma ogromne znaczenie – pokazuje, że razem możemy więcej.
Akcja Wolontariatu
Wolontariat Szkoły Podstawowej nr 293 oraz Szkoły Podstawowej nr 364 przy wsparciu świetlicy szkolnej zorganizował wspólnie wiosenny kiermasz bransoletek. Wydarzenie cieszyło się dużym zainteresowaniem – uczniowie, nauczyciele i rodzice z zaangażowaniem wspierali akcję. Całkowity dochód z kiermaszu został przekazany na rzecz Fundacji Warszawskie Hospicjum dla Dzieci, wspierając tym samym najmłodszych podopiecznych.
Dziękujemy wszystkim za udział i wielkie serce!
Podsumowanie konkursu czytelniczego
Z okazji Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci biblioteka szkolna zorganizowała konkurs czytelniczy. Laureatami konkursu zostali:
-
Aleksandra Gal kl. 1B
-
Maria Krzywicka kl. 3B
-
Wiktor Obliński kl. 4B
-
Filip Gumowski kl. 5D
-
Zuzanna Witosławska kl. 7A
Serdecznie gratulujemy!
-
Bielańskie Targi Edukacyjne
W dniu 3 kwietnia br. uczniowie klas ósmych wzięli udział w XVI Bielańskich Targach Edukacyjnych. Zostały zorganizowane w Zespole Szkół nr 35 przy ul. S. Żeromskiego, a ich celem było promowanie kształcenia i osiągnięć edukacyjnych bielańskich szkół ponadpodstawowych. Ósmoklasiści, zainteresowani kontynuowaniem nauki na Bielanach, mieli możliwość wzięcia udziału w warsztatach z doradztwa zawodowego oraz zapoznania się z prezentowanymi zawodami oferowanymi przez bielańskie szkoły zawodowe - ZS nr 10, ZS nr 18 oraz ZS nr 35. Na uczestników targów czekały także testy z zakresu predyspozycji i preferencji zawodowych, które przygotowali dla uczniów doradcy zawodowi z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 10.
Rowerowy Maj
W imieniu Zespołu Rowerowego Maja oraz Straży Miejskiej m.st. Warszawy zapraszamy na spotkanie dotyczące między innymi najważniejszych przepisów i zasad bezpieczeństwa istotnych podczas jazdy na rowerze i urządzeniach wspomagających ruch (hulajnogi tradycyjne, rolki, deskorolka, wrotki).
Spotkanie jest dedykowane rodzicom, opiekunom prawnym, nauczycielom oraz uczestnikom kampanii.
Będzie podzielone na dwie części:
- informacyjną na temat Rowerowego Maja, którą poprowadzą miejskie koordynatorki kampanii i przypomną najważniejsze zasady udziału w kampanii (jakich sprzętów można używać w trakcie kampanii, jaki jest minimalny dystans do aktywnego przejechania, jakie są terminy i zasady dołączenia do akcji) oraz zasady realizacji nagród indywidualnych na podstawie dzienniczków rowerowych
- edukacyjną, którą poprowadzi Pan Hubert Dobrzyński, edukator stołecznej Straży Miejskiej i opowie o przepisach regulujących jazdę na rowerze, hulajnodze, o karcie rowerowej, możliwościach jazdy rowerem po chodniku, obowiązkowym wyposażeniu roweru i o wielu innych sprawach związanych z aktywnymi dojazdami.
Spotkanie odbędzie się na platformie Teams, w czwartek, 3.04.2025 r.
Rozpocznie się o godzinie 17.00 częścią informacyjną o kampanii, natomiast od godziny 17.30 spotkanie poprowadzi edukator warszawskiej Straży Miejskiej.
Link do spotkania: link
Spotkanie to świetna okazja, by przypomnieć sobie zarówno najważniejsze zasady kampanii, jak i bezpiecznego korzystania z aktywnych środków transportu, zarówno przez najmłodszych, jak i starszych uczestników ruchu drogowego.
Szkolne Pole Nadziei znów zakwitło!
Nasze żonkilowe pole to nie tylko piękny widok, ale przede wszystkim symbol nadziei i wsparcia dla osób potrzebujących opieki paliatywnej. W ramach tej wyjątkowej akcji wolontariusze z naszego “Klubu Ośmiu” aktywnie współpracują z: Zespołem Domowej Opieki Paliatywnej na Bielanach, Ośrodkiem Hospicjum Domowego NZOZ Zgromadzenia Księży Marianów i Warszawskim Hospicjum dla Dzieci. Dziękujemy naszym wolontariuszom za ich zaangażowanie i wielkie serca!
Sukces naszych uczennic w konkursie recytatorskim
W dniu 27 marca 2025 r. odbył się dzielnicowy etap 48. konkursu recytatorskiego „Warszawska Syrenka” w Bielańskim Ośrodku Kultury przy ul. Goldoniego 1. Z ogromną przyjemnością pragniemy poinformować, że uczennice reprezentujące naszą szkołę zdobyły wyróżnienie:
W kategorii klas IV-VI: Veronika Karpińska i Antonina Kozioł
W kategorii klas VII-VIII: Urszula Mędrzecka i Oliwia Kozłowska
Dziewczynki zachwyciły jury wspaniałą recytacją wierszy, które oceniało dobór repertuaru, interpretację utworu, kulturę mowy oraz ogólny wyraz artystyczny. Wyróżnienie uczennic jest ogromnym osiągnięciem z uwagi na zgłoszenie się do konkursu aż 89 uczestników z 17 szkół bielańskich.
Serdecznie gratulujemy sukcesu oraz życzymy powodzenia w kolejnych edycjach konkursów recytatorskich!
Góra Grosza
Już po raz kolejny nasza szkoła włączyła się w akcję Góra Grosza organizowaną przez Towarzystwo Nasz Dom, które od wielu lat wspiera dzieci i młodzież, finansując, m.in. pomoc specjalistyczną, pracę z rodziną biologiczną oraz rozwój indywidualnych zainteresowań wychowanków.
Dziękujemy wszystkim uczniom naszej szkoły za zaangażowanie w tę inicjatywę. Szczególne gratulacje należą się klasie 4a za zajęcie pierwszego miejsca oraz dla klas: 5a i 5c za zdobycie kolejnych lokat. Wspólnie zebrana kwota 162,51 zł to dowód na to, jak ważne jest wsparcie i solidarność.
Serdeczne podziękowania uczestnikom akcji za ich wysiłek i poświęcenie!
Kartka wielkanocna dla Hospicjum Dziecięcego
Wolontariat szkolny wraz ze świetlicą szkolną włączył się w akcję zorganizowaną przez Domowe Hospicjum Dziecięce Promyczek. Wolontariusze przygotowali kolorowe, kreatywne kartki wielkanocne dla dzieci. To wspaniała inicjatywa, która ma na celu sprawienie radości i pokazanie wsparcia dla osób przebywających w hospicjum. Takie gesty niosą nie tylko otuchę, ale także przypomnienie o tym, jak ważna jest troska o innych w trudnych chwilach.
Dziękujemy!
Podziękowanie
Lodowce i woda w Arktyce
21 marca 2025 obchodzimy po raz pierwszy Światowy Dzień Lodowców, a 22 marca od lat Światowy Dzień Wody. Z tej okazji uczniowie klasy VIII b podczas zajęć fizyki mieli okazję uczestniczyć w lekcji na żywo z Polskiej Stacji Polarnej Hornsund na Spitsbergenie. Uczniowie zapoznali się z ciekawymi faktami dotyczącymi lodowców i zasobów wodnych Ziemi oraz dowiedzieli się, jak wygląda dostęp do wody w surowych warunkach Arktyki i co stanowi jej główne źródło na stacji polarnej.
Transmisja z ekspertem w zakresie badań polarnych i nauk o Ziemi była dostarczona przez Instytut Geofizyki Polskiej Akademii Nauk w ramach programu EDU-ARCTIC, mającego na celu angażowanie uczniów w edukację STEM poprzez badania Arktyki.
Artystyczny recykling
Pomysł na zorganizowanie konkursu „Artystyczny recykling czyli drugie życie śmieci” pojawił się jako propozycja działań w ramach projektu Klimat To Temat.
Ideą konkursu było zachęcenie uczniów do wykonania różnego rodzaju przedmiotów użytkowych czy ozdób z wybranych surowców wtórnych: papieru, plastiku oraz aluminium. Zgodnie z regulaminem, należało kierować się ogólnie znanymi zasadami recyklingu i do wykonania dzieła wybrać tylko jeden rodzaj surowca. Uczniowie mogli zaprosić do pomocy członków rodziny i dzięki temu do akcji zbierania i segregowania odpadów zachęcono dużą grupę osób. Powstało kilkanaście bardzo pomysłowych, a co najważniejsze użytkowych dzieł. Stare gazety odżyły jako piękny kapelusz przeciwsłoneczny, a plastikowe nakrętki posłużyły jako surowiec do wykonania kolorowego kosza na śmieci czy ozdobnego wieńca świątecznego. Aluminiowe elementy puszki dostały „drugie życie ” jako breloczek do kluczy, a plastikowa butelka zamieniła się w przepiękną różę.
Śmieci dostały „drugie życie” i zamiast trafić na wysypisko, nadal mogą cieszyć swoim wyglądem, a gdy przyjdzie czas na recykling ponownie będą mogły posłużyć jako posegregowane surowce wtórne.
Pasowanie na Świetliczaka
Dnia 14.11.2019r. w świetlicy szkolnej miała miejsce UROCZYSTOŚĆ PASOWANIA NA ŚWIETLICZAKA.
W tym wspaniałym wydarzeniu mającym na celu przyjęcie uczniów klas 1 do grona świetliczaków brały udział również: dyrektorka szkoły p. Iwona Krupińska , wicedyrektorka szkoły p. Grażyna Kucharska, kierownik świetlicy p. Ewa Kwaśny,nauczyciele wychowawcy świetlicy prowadzącytą uroczystość p. Anna Maciejewska, p.Joanna Wysocka, p.Stanisława Zembura oraz przedstawiciele rodziców.
Uczniowie prezentowali się bardzo ładnie: dziewczynki były ubrane w kolorze czerwonym ,a chłopcy granatowym.W tle widniała dekoracja przedstawiająca symbol naszej świetlicy – ŚWIETLIKA oraz tablica, na której prezentowały się portrety naszych uczniów wykonane przez nich samych na świetlicowych zajęciach plastycznych.UroczystośćPasowania miała charakter zabawy. Uczniowie, żeby uzyskać miano ŚWIETLICZAKA NASZEJ SZKOŁY mieli za zadanie zdobyć poszczególne sprawności nagradzane na tablicy punktacyjnej uśmiechniętymi buźkami.Były to sprawności: PAMIĘCI, MĄDROŚCI, ANIELSKIEGO GŁOSU, ZWINNOŚCI, ODWAGI. Dzieci bardzo dobrze bawiły się w trakcie zdobywania wymienionych sprawności i były zadowolone z przyznawanych przez nauczycieli, dyrekcję szkoły, kierownika świetlicy uśmiechniętych buziek.
Następnie przystąpiły do ŚLUBOWANIA, które przeprowadziła kierownik świetlicy p.Ewa Kwaśny, a PASOWANIA dokonała dyrektor szkoły p. Iwona Krupińska, natomiast nauczyciele wychowawcy świetlicy wręczali z wielką przyjemnością każdemu dziecku medal z symbolem naszej świetlicy – ŚWIETLIKIEM.
Uwieńczeniem uroczystości było zrobienie wspólnych zdjęć oraz rozdanie cukierków w sali. Dzieciom i nauczycielom UROCZYSTOŚĆ PASOWANIA NA ŚWIETLICZAKA KLAS 1 sprawiła dużo radości i przyniosła same pozytywne chwile.
II miejsce w Mistrzostwach Dzielnicy Bielany m.st. Warszawy w grach i zabawach ruchowych "Od Zabawy do Sportu".
II miejsce w Mistrzostwach Dzielnicy Bielany m.st. Warszawy w grach i zabawach ruchowych "Od Zabawy do Sportu"
Dnia 12 listopada uczniowie naszej szkoły zdobyli II miejsce w Mistrzostwach Dzielnicy Bielany m.st. Warszawy w grach i zabawach ruchowych "Od Zabawy do Sportu". W zawodach wzięło udział 15 szkół bielańskich więc II miejsce, to dla nas wielki sukces. Skład naszej drużyny to uczniowie klas II - IV:
Luto Nina kl. IIa
Kozłowska Ewa kl. IIc
Pielak Adam kl. IIa
Padzik Bartosz kl. IIa
Paluch Maciej kl. IIb
Joachimiak Martya kl. IIIb
Jurek Patrycja kl. IIId
Rydel Kornelia kl. IIIc
Rosołowski Jan kl. IIIc
Sumiński Patryk kl. IIIc
Dymek Mateusz kl. IIId
Kucińska Gabriela kl. IVa
Bednarczyk Hanna kl. IVa
Gromadzka Antonina kl. IVb
Pawłowska Lilianna kl. IVa
Krasoń Julian kl. IVa
Rajkowski Michał kl. IVa
Gołąb Kacper kl. IVb
I - wsza edycja Bielańskiego Konkursu Nauk Przyrodniczych i dwa I - wsze miejsca!
W dniu 08.11.2019 roku w Szkole Podstawowej nr 247 odbyła się I edycja Bielańskiego Konkursu Nauk Przyrodniczych „ Zdumiewające eksperymenty przyrodnicze”.
Miło nam poinformować, że uczniowie Szkoły Podstawowej nr 293 zdobyli I miejsca.
Miłosz Kukułowicz z klasy 5a (w kategorii klas 4- 6)
Lakhi Manik z klasy 8 b (w kategorii klas 7 - 8)
Formuła konkursu polegała na przygotowaniu doświadczeń z zakresu nauk przyrodniczych, które uczniowie musieli zaprezentować podczas konkursu.
Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
Narodowe Święto Niepodległości
Jeszcze jeden listopad do okna zapukał.
Żółtych liści szelestem. I znów nas odszukał.
Nas – zapatrzonych w przeszłość, w dni klęski i chwały,
które nam po przodkach w spuściźnie zostały.Feliks Konarski
11 listopada 2019 r. minęła 101. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Nasz kraj podczas 123 lat zaborów doświadczył rusyfikacji i germanizacji, walk powstańczych, zsyłek, konfiskaty mieniai emigracji. Po latach niewoli udało się jednak osiągnąć cel, za realizację którego wielu Polaków oddało najwyższą cenę – własne życie. Na twarzach polskich patriotów pojawiły się wtedy łzy wzruszenia, a w sercu radość, bowiem Polska ponownie stała się wolnym krajem.
Na pamiątkę tego doniosłego wydarzenia w naszej szkole podjęto szereg przedsięwzięć. W piątek 8 listopada uczniowie oddziałów przedszkolnych oraz klas I – III spotkali się, aby wspólnie uczcić to niezwykłe święto. Już po raz kolejny chłopcy ubrani byli w białe, a dziewczynki w czerwone koszulki, by wspólnie utworzyć „Żywą flagę”. Mały Samorząd Uczniowski przygotował prezentację filmu z zasobów Instytutu Pamięci Narodowej pt. „Co by było, gdyby zwierzęta mówiły? Baśka Murmańska”. Przybliżono w nim historię naszego kraju, czasy zaborów i odzyskanie niepodległości. Następnie wszystkie dzieci wspólnie wyrecytowały wiersz pt. „Polak mały” oraz zaśpiewały piosenkę „Jesteśmy Polką i Polakiem”.
Natomiast klasy IV-VIII zadbały o piękne dekoracje w biało-czerwonych barwach w postaci kotylionów, flag, krótkich informacji i ilustracji przedstawiających polskich patriotów, z Józefem Piłsudskim na czele.
Ponadto odbyły się zajęcia, na których uczniowie dowiedzieli się, czym jest niepodległość i patriotyzm. W trakcie przerwy śródlekcyjnej została wyświetlona prezentacja przygotowana przez ucznia klasy 8B na temat trudnej drogi Polaków do odzyskania niepodległości. Dodatkowo, w ramach nauki o symbolach patriotycznych, dzieci mogły zrobić zdjęcie ze skrzydłami orła białego.
Na koniec szkolnych obchodów Narodowego Święta Niepodległości, punktualnie o godzinie 11.11, został odśpiewany hymn państwowy, w ramach ogólnopolskiej akcji inicjowanej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej „Szkoła do hymnu”, która była kontynuacją ubiegłorocznej akcji „Rekord dla Niepodległej”.
11 listopada Święto Niepodległości w świetlicy szkolnej
Dzień 11 listopada to NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI POLSKI.
Obchodzony jest w naszym kraju bardzo hucznie i uroczyście. W całym kraju organizowane są przeróżne koncerty, spotkania, bale, marsze, biegi. W naszej szkole uczniowie wraz z wychowawcami również bardzo kreatywnie i entuzjastycznie przygotowali się do tego święta.
Wychowawcy świetlicy przeprowadzili w swoich grupach zajęcia o tematyce historycznej ilustrujące tamten czas w dziejach Polski. Uczniowie wszystkich grup świetlicowych oglądali filmy historyczne, uczyli się i słuchali szerokiego wachlarzu piosenek, pieśni, wierszy patriotycznych. Wykonywali w czasie zajęć plastycznych wspaniałe kotyliony, flagi, serca. Pięknie wykonane przez dzieci kotyliony, flagi, serca zostały rozwieszone w naszej szkole. Powstały również tablice tematyczne skupiające wokół siebie uczniów, rodziców, nauczycieli, gości , pracowników naszej szkoły.
ŚWIĘTUJMY DZIEŃ 11 LISTOPADA – NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEŁOŚCI.
Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania
W piątek w naszej szkole obchodziliśmy Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania. Celem święta jest promowanie zdrowego jedzenia, dobrych nawyków żywieniowych, spożywania regularnie posiłków i informowanie o konsekwencjach złej diety.
Uczniowie klasy VA przygotowali przedstawienie dla swoich młodszych kolegów z oddziałów przedszkolnych i klas I-II, w którym w zabawnych scenkach wymienili złe nawyki żywieniowe oraz zachęcali do ruchu, dbania o higienę i stosowania zbilansowanej diety. Do akcji włączył się również Samorząd Szkolny, który ogłosił konkurs na hasło promujące zdrowy styl życia. Każda klasa przygotowała plakat dotyczący zasad zdrowego odżywiania. Uczniowie klas V A i VII B przygotowali zdrowe przekąski, które szybko znikały ze stołów podczas przerwy śniadaniowej.
Bielański Dzień Dobrego Jedzenia – Ekosztuczki w kuchni
Dzień Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowaniaw tym roku był zorganizowany pod hasłem: „Ekosztuczki w kuchni” 8 listopada w Szkole Podstawowej nr 352 przy ul. J. Conrada 6.
Naszą odpowiedzią na zaproponowany temat według pomysłu p. Mirosławy Jeziorskiej było przygotowanie stoiska prezentującego ideę ZERO WASTE, która między innymi mówi o tym aby maksymalnie zmniejszać produkcję odpadów i wykorzystywać jedzenie do końca. Do współpracy włączyli się: p. Bożena Imasz, p. Mariusz Seń oraz p. Anna Szumel.
Przygotowaliśmy różne dania z resztek, które często zostają w kuchni, są marnowane i wyrzucanie. Największym powodzeniem cieszyły się tosty oraz sushi z ogórka i ryżu.
Oprócz dań pokazaliśmy jak można przygotować wystrój stołu z tego co jest w każdym domu z naturalnymi dodatkami znalezionymi w parku i w ogrodzie.
Na naszym stoisku znalazł się również poster, w którym można było sobie zrobić pamiątkowe zdjęcie z hasłem „Jestem za ZERO WASTE”.
Naszą szkołę reprezentowały uczennice z klasy VIID:
Karolina Ciechomska,
Helena Drumlewska
Weronika Jaguś,
Daria Matysiak.
VI miejsce w Warszawskiej Olimpiadzie Młodzieży w szachach
W dniu 6 listopada br., w Szkole Podstawowej nr 154 przy ulicy Leśnej Polanki 63/65, przeprowadzono finał LIII Warszawskiej Olimpiady Młodzieży, zorganizowany przez Szkolny Związek Sportowy i Urząd Dzielnicy Białołęka. Turniej rozegrano systemem szwajcarskim, a jego właściwy przebieg nadzorował sędzia główny klasy FIDE - Pan Ryszard Królikowski. Celem imprezy było wyłonienie najlepszych drużyn szachowych mistrzów spośród uczniów warszawskich szkół podstawowych.
Nasza drużyna szachowa, składająca się z dzieci z rocznika 2007 i młodszych, zajęła wysokie 6. miejsce, a uzyskany wynik napawa nadzieją przed startem w zbliżających się Drużynowych Mistrzostwach Mazowsza. Poczynając od pierwszej szachownicy, zespół stanowili: Tomasz Rumiński z klasy 7C, Bartosz Kozłowski z klasy 6F, Daniel Bereza z klasy 4A i Ewa Kozłowska z klasy 2C.
Podziękowania dla młodych szachistów i życzenia sukcesów w kolejnych mistrzostwach!
Międzyświetlicowa akcja „SŁOŃ PODRÓŻNIK”
„Odsłońmy Bielany - poznajmy się”
W październiku 2019 nasza świetlica zainicjowała autorską akcję pod hasłem „Słoń-podróżnik”. Jej celem jest chęć poznania i nawiązania współpracy ze świetlicami szkół podstawowych na terenie dzielnicy Bielany. Będąc jedną z bielańskich świetlic chcielibyśmy dowiedzieć się jak funkcjonują inne tego typu placówki: z czego słyną, co im sprawia radość, jak spędzają czas ze swoimi wychowankami.
Nasza maskotka ”Słoń podróżnik” wykonany przez wychowawców świetlicy, wyposażony w specjalny, świetlicowy album w przeciągu kilku kolejnych miesięcy zawita do pobliskich szkół. W albumie znajduje się krótki opis naszej placówki i fotorelacja z życia gromady świetlicowej. Ciekawi jesteśmy jak uczniowie spędzają czas w swoich świetlicach, co lubią wspólnie robić, jakie miejsca odwiedzają. Na kilku kolejnych kartach naszego albumu prosimy o umieszczanie fragmentów ze świetlicowego życia Waszych szkół.
Słoń podróżnik rozpoczął swoją podróż w październiku 2019 roku, a zakończy w maju 2020. Odwiedzi kilka placówek, w każdej z nich przebywać będzie 3 tygodnie. A kiedy zapełnią się kolejne strony w naszym albumie słoń wyruszy w dalszą podróż po bielańskich szkołach. Finał akcji odbędzie się w czerwcu 2020 roku, a jej przebieg zostanie udokumentowany i przedstawiony szerszemu gronie odbiorców w formie wystawy świetlicowej w naszej szkole.
Zatem odsłońmy Bielany i poznajmy się!
Mały Samorząd Uczniowski
W miesiącu wrześniu, we wszystkich klasach I – III odbyły się wybory klasowych samorządów, a w październiku został wybrany Mały Samorząd Uczniowski. Głosami przedstawicieli wszystkich klas na Przewodniczącego wybrano Dawida Czarneckiego z klasy 2c , a na zastępców Jana Jędruszuka z klasy 1a, Ewę Kozłowską z klasy 2c i Ewę Łowicką z klasy 3c.
Szczegółowy plan pracy Małego Samorządu Uczniowskiego znajduje się na stronie internetowej szkoły w zakładce Uczniowie. Zachęcamy do zapoznania się z nim.
Działając w Samorządzie uczniowie mają wpływ na to co dzieje się w szkole, integrują się i uczą współpracy w grupie, rozwijają swoje pasje i zainteresowania, zdobywają nowe cenne doświadczenia i mają szansę wykazać się swoją kreatywnością. Samorząd uczniowski tworzą wszyscy uczniowie szkoły i wszyscy oni posiadają prawo do działania w szkole i w środowisku lokalnym.
Pamiętajcie – wszyscy jesteście członkami Samorządu Uczniowskiego i macie prawo angażować się w jego prace – niezależnie od tego, czy zostaliście wybrani na przewodniczącego klasy, czy po prostu macie ciekawy pomysł do zrealizowania w szkole.
Mały Samorząd Uczniowski zbiera się zawsze w każdy ostatni wtorek miesiąca na drugiej godzinie lekcyjnej w sali 012. Czekamy na wasze pomysły.
Warsztaty florystyczno - plastyczne
Zapraszamy rodziców z dziećmi na bezpłatne warsztaty florystyczno - plastyczne z okazji Świąt Bożego Narodzenia, które odbędą się w naszej szkole 2 grudnia 2019 r o godz.: 16:30 w sali 118.
Zapisy w sekretariacie szkoły tel.: 22 633 13 77. Liczba miejsc ograniczona.
Warsztaty poprowadzi p. Dorota Suchecka i p. Elżbieta Lasocka.
Patronat objął: Burmistrz Dzielnicy Bielany oraz Wydział Ochrony Środowiska Dzielnicy Bielany.
Świetliczaki w bibliotece publicznej
W dniach 18 i 28 października 2019 roku wychowankowie świetlicy wraz z opiekunami odwiedzili zaprzyjaźnioną bibliotekę przy ulicy Romaszewskiego na warszawskich Bielanach. Spotkanie w bibliotece odbyło się pod hasłem „Historia książki i czytelnictwa”. Uczniowie wysłuchali krótkiego wykładu i uzyskali odpowiedzi na interesujące ich pytania: skąd pochodzi papier, czego używano do jego produkcji, kiedy powstała pierwsza książka, czym było pismo obrazkowe, co oznaczał inicjał i iluminacja. Dzieci słuchały z dużym zaciekawieniem i chętnie odpowiadały na pytania prowadzącej. Następnie wykonały własne zakładki do książek i wymyślały hasła propagujące czytelnictwo. Najciekawszym okazało się zdanie wymyślone przez jedna z uczennic klasy drugiej „Książki nie gryzą, one połykają w całości!” W podziękowaniu za aktywny udział podczas zajęć uczniowie otrzymali od pracowników biblioteki własnoręcznie wykonane notesiki, w których można rozpocząć pisanie swojej pierwszej książki.
Pamiętamy...
Poznajemy tradycje innych krajów
Rozstrzygnięcie konkursu "Rowerem przez miasto"
I miejsce - Aleksandra Fabisiak kl. VA
II miejsce - Martyna Pingwara kl. VIE i Aleksander Lachowski kl. VB
III miejsce - Antonina Janiec kl. VIA, Julia Jarząbek kl. VIB, Amelia Paczuska kl. VIC
Wyróżnienia: Mateusz Szczepański kl. VC, Bartek Kozłowski kl. VIC, Kuba Rataj kl. VIC, Wiktoria Józefiak kl. IIID, Mikołaj Kowalczyk kl. VB.
Gratuluję!
Loteria pluszaków
Z inicjatywy opiekuna szkolnego wolontariatu, Pani Anny Łachańskiej, we wtorek 29 października odbyła się loteria pluszowych zabawek. Wzorem lat ubiegłych wolontariusze przeprowadzili zbiórkę maskotek, które następnie zostały przeznaczone na loterię z udziałem dzieci z oddziałów przedszkolnych oraz uczniów klas I-VIII. Do akcji włączyły się także dzieci z Przedszkola nr 105 - „Wesoła Stopiątka”, które najpierw dzielnie uczestniczyły w ich zbiórce, a później wzięły udział w losowaniu.
Misie, konie, tygrysy, pieski…. i wiele innych pluszowych zwierzątek sprawiły, że na twarzach ich nowych właścicieli zagościł szeroki uśmiech. Opiekunowie szkolnego wolontariatu mają także nadzieję, że to przedsięwzięcie, sprawi podobną radość podopiecznych Fundacji „Świat na Tak”, mieszkańcom Domu Samotnej Matki w Laskach, a także wspomoże bezdomne zwierzęta
w schroniskach.
Wszyscy sobie pomagamy, bo się lubimy i kochamy!
Akcja „Lekki Plecak” w klasach IV - VIII
Niewłaściwie dopasowany plecak czy tornister może powodować lub pogłębiać wady postawy. Badania dowodzą, że alternatywą może okazać się plecak na kółkach, gdyż pomaga uniknąć nadmiernego wysiłku. Jednak najistotniejsze jest to, aby tornister nie był zbyt ciężki dla dziecka. W październiku na terenie naszej szkoły odbyła się akcja pod nazwą ,,Lekki Plecak", którą przeprowadziła Pani Małgorzata Badeńska-Onyśk wraz z Panią Urszulą Grabowską. Skierowana była do uczniów, rodziców i nauczycieli, a główny jej cel to rozpowszechnianie informacji na temat profilaktyki wad postawy oraz zwrócenie uwagi na problem przeciążonych plecaków dzieci. W ramach tego programu w klasach starszych odbyło się ważenie plecaków, poprzedzone prezentacją multimedialną pt. ,,Dbamy o kręgosłup i lekki tornister". Poruszono w niej kwestie konstrukcji plecaka, właściwe pakowanie książek i przyborów szkolnych oraz odpowiednie dopasowanie go do postury ucznia. Ponadto została zwrócona uwaga na powstające dolegliwości związane z nieprawidłowym noszeniem tornistrów i podnoszeniem ciężarów, a także na wady postawy wynikające z niewłaściwego siedzenia przy stoliku, na krzesełku czy przy komputerze. W klasach, w których stwierdzono dużą wagę plecaków, uczniowie, zgodnie z zasadami ergonomii, mieli za zadanie spakować go, eliminując zbędne przedmioty, które generują dodatkowe kilogramy. Jednocześnie, w ramach realizowanego projektu, uczniowie na zajęciach z plastyki pod kierunkiem Pani Mirosławy Jeziorskiej i Pana Mariusza Senia wykonali plakaty zachęcające do życia w zgodzie ze swoim kręgosłupem, nawiązując do hasła przewodniego: ”Lekki plecak mam, o swój kręgosłup dbam”. Dzięki tym zajęciom dzieci uświadomiły sobie, jak ważne dla zdrowia jest dbanie o prawidłową postawę ciała, wybór właściwego plecaka i jego prawidłowe pakowanie. Niezmiernie ekscytująca dla uczniów była akcja ważenia siebie oraz plecaków i sprawdzania ewentualnego przeciążenia w stosunku do własnej wagi, obliczanego według ustalonej skali, czyli 10% lub 15% masy ciała.
Sprzedaż ciast przez Mały Samorząd Uczniowski
W ramach działań Małego Samorządu Uczniowskiego wraz z Radą Rodziców rozpoczęła się comiesięczna sprzedaż ciast. 9 października dzięki uprzejmości rodziców z klas 1a i 1c, którzy dostarczyli pyszne słodkości, mogliśmy zainicjować działalność Kawiarenki. Będzie ona zawsze otwarta przy okazji zebrań obowiązkowych i dni otwartych. Prosimy wszystkich rodziców o zaangażowanie i wsparcie nas w tej akcji. Dochód ze sprzedaży ciast zostanie przeznaczony na działalność Małego Samorządu Uczniowskiego.
PIASKOWA WYPRZEDAŻ GARAŻOWA
W sobotę 26.10.2019r. odbyła się kolejna Wyprzedaż Garażowa. Odwiedziło nas wielu kupujących, a kawiarenka z domowymi wypiekami cieszyła się ogromnym uznaniem i popularnością. Wyprzedaż Garażową zaszczycili swoja obecnością radni: Monika Szadkowska, Marcin Włodarczyk i Alicja Chęcińska, która dla uczniów obsługujących imprezę miała słodką niespodziankę. Wszyscy goście dokonali udanych zakupów. Mamy nadzieję w następnych latach kontynuować tradycje wyprzedaży.
Archiwum Aktualności