Majowe Święta
Dzień Kultury Niemieckiej
Uczniowie klasy 7c brali udział w projekcie i zorganizowali quiz dotyczący zwyczajów i tradycji w krajach niemieckiego obszaru językowego. Uczniowie klas młodszych rozwiązywali zadania, szukali jajeczek z czekolady w labiryntach oraz kolorowali pisanki. Uczniowie klas starszych udzielali odpowiedzi w quizach wiedzy. Wydarzenie miało na celu poszerzenie wiedzy na temat kultury Niemiec, Austrii oraz Szwajcarii, a także rozwijanie zainteresowania językiem niemieckim. Uczestnicy quizu musieli wykazać się znajomością świąt, potraw, zwyczajów oraz ciekawostek związanych z życiem codziennym w krajach niemieckojęzycznych. Atmosfera była pełna zaangażowania i dobrej zabawy, a uczniowie udowodnili, że nauka może być przyjemna i inspirująca.
Finał szkolnego konkursu „Mam Talent”
Z inicjatywy Małego i Dużego Samorządu Uczniowskiego, we wtorek 29 kwietnia, w naszej szkole odbył się finał szkolnego konkursu „Mam Talent” dla klas I-III oraz IV-VIII. Publiczność miała niepowtarzalną okazję dopingować i nagradzać brawami różnorodne występy aż 15 finalistów, którzy zaprezentowali talenty, tj. taniec, popisy akrobatyczne i wokalne oraz grę na instrumentach.
Wybór najlepszych był ogromnie trudny, z uwagi na bardzo wysoki poziom umiejętności, jaki prezentował każdy z uczestników. Ostatecznie jury ogłosiło zwycięzców szkolnego konkursu „Mam Talent”.
Kategoria klas I-III
I miejsce – Iryna Dikusar (taniec towarzyski )
II miejsce – Valerie Karpińska (wokal)
III miejsce – Izabela Witos (instrument klawiszowy)
Kategoria klas IV- VIII
I miejsce - Róża Nowicka (gimnastyka artystyczna z obręczą)
II miejsce – Zuzanna Smolińska (wokal)
III miejsce – Weronika Karpińska (wokal)
Wszyscy uczestnicy turnieju otrzymali z rąk Dyrektor szkoły, Pani Iwony Krupińskiej, dyplomy i słodkie upominki ufundowane przez Radę Rodziców, natomiast zwycięzcom wręczono puchary. Podziękowania należą się także Panu Zbyszkowi Starnawskiemu za wspaniałą oprawę muzyczną, Pani Ewie Kwaśny za wystrój sali, konferansjerom - Basi Daszczuk i Patrykowi Sumińskiemu z klasy 8c, a przede wszystkim Pani Małgorzacie Graczyk, która poprowadziła galę finałową „Mam talent”.
Jeszcze raz gratulacje dla wszystkich uczestników konkursu i życzenia wytrwałości w doskonaleniu nieprzeciętnych zdolności.
Dzień Ziemi
22 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Ziemi – wyjątkowe święto, które przypomina nam, jak ważna jest troska o naszą planetę. Tego dnia ludzie na całym świecie podejmują działania na rzecz ochrony środowiska i przeciwdziałania dalszemu niszczeniu naszej wspólnej Matki – Ziemi. Do grona tych, którym nie są obojętne losy globu, dołączyli również uczniowie naszej szkoły.
Z tej okazji nauczycielki naszej szkoły przygotowały szereg aktywności, dzięki którym uczniowie mogli sprawdzić swoją wiedzę i świadomość ekologiczną. Młodsze dzieci rozwiązywały łamigłówki, kolorowały tematyczne ilustracje i uczyły się poprzez zabawę. Uczniowie klas IV–VIII zmierzyli się z nieco trudniejszymi zadaniami – rozwiązywali quizy, krzyżówki i przyrodnicze wykreślanki. Najstarsi uczestnicy stanęli przed ambitnymi wyzwaniami matematyczno-przyrodniczymi, takimi jak obliczenie wagi przeciętnej chmury, ilości tlenu produkowanego przez lasy Amazonii czy skrajnych temperatur zanotowanych na Ziemi.
To był dzień pełen zaangażowania, wiedzy i refleksji nad tym, jak każdy z nas może dbać o przyszłość naszej planety.
Gigathon – Ogólnopolski Konkurs Programistyczny
Informujemy, że ruszyły zapisy do Gigathonu – Ogólnopolskiego Konkursu Programistycznego, który pozwoli dzieciom i młodzieży sprawdzić swoje umiejętności w programowaniu, informatyce i nowoczesnych technologiach! Konkurs jest organizowany pod patronatem Ministra Edukacji, Ośrodka Rozwoju Edukacji, a także Politechniki Warszawskiej - Wydziału MiNI.
Zapisy trwają od 24 marca do 18 maja 2025 r.
Rejestracja dostępna na stronie linkUdział w konkursie jest całkowicie bezpłatny!
Dla kogo? Uczestnicy w wieku 7-18 lat, podzieleni na cztery grupy wiekowe:
🔹 7-9 lat – programowanie w Minecraft Education
🔹 10-12 lat – programowanie w Scratch
🔹 13-15 lat – programowanie w Python, C# lub C++
🔹 16-18 lat – programowanie w Python, C# lub C++Jak wygląda konkurs?
✅ Etap 1 – Test wiedzy online (7 kwietnia – 18 maja 2025 r.): uczestnicy rozwiązują test sprawdzający ich wiedzę. Liczy się liczba poprawnych odpowiedzi i czas!
✅ Etap 2 – Projekt programistyczny (7 kwietnia – 25 maja 2025 r.): zakwalifikowani do kolejnej rundy zmierzą się z zadaniem projektowym - forma online.
🏆 Finał w Warszawie (14 czerwca 2025 r.): 80 najlepszych uczestników spotka się na hackathonie, gdzie będą rywalizować o atrakcyjne nagrody!Dlaczego warto?
1. Konkurs rozwija zainteresowanie programowaniem i nowymi technologiami.
2. Uczestnicy zdobywają cenne umiejętności cyfrowe, które przydadzą się w przyszłości.
3. Rywalizacja motywuje do nauki i kreatywnego rozwiązywania problemów.
4. Atrakcyjne nagrody! (konsole, sprzęt komputerowy, smartfony, kursy i obozy programistyczne, gadżety gamingowe i edukacyjne, dyplomy konkursowe dla wszystkich uczestników).Zachęcamy do zapisów i wspólnego odkrywania świata programowania!
Wielkanocny Turniej Szachowy
W dniu 15 kwietnia od wczesnych godzin porannych rozpoczęły się zmagania uczniów naszej szkoły w Wielkanocnym Turnieju Szachowym. W pierwszej grupie, czyli uczniów z klas 1-3 wystartowało 24 uczestników, którzy zagrali 6 rund tempem 10 minut na zawodnika. Zwycięzcą turnieju został Hubert Duda z klasy 2c. Drugie miejsce zajął Antoni Orłowski z klasy 2c, a trzecie Daniel Brzeziński z klasy 3b.
W drugiej grupie, starszych uczniów z klas 4-8 wzięło udział 35 uczestników, którzy rozegrali również 6 rund tempem 10 minut na zawodnika.
Zwycięzcą turnieju został Julian Obuchowicz z klasy 7b, z wynikiem 6 punktów z 6 partii. Drugie miejsce zajął Mateusz Dymek z klasy 8d, a trzecie Jędrzej Weronko z klasy 7a. Najlepszą zawodniczką turnieju została Jaśmina Jarek z klasy 8c.
Po zakończonych zmaganiach dyrektor szkoły Pani Iwona Krupińska oraz wicedyrektor Pani Beata Chrzanowska uczestnikom turnieju wręczyły dyplomy i słodki upominek, a zwycięzcom puchary.
Wielkanocny Turniej Szachowy został zorganizowany dzięki wsparciu Rady Rodziców, która ufundowała nagrody. Dziękujemy.
Gratulujemy wszystkim uczestnikom! Wielkie brawa dla zwycięzców!
Rozmowy na temat elektromagnetyzmu...
Uczniowie klas: 5b i 5d mieli niepowtarzalną okazję uczestniczyć w pogadance na temat elektromagnetyzmu! Temat ten jest niezwykle fascynujący i ma ogromne znaczenie w naszym codziennym życiu, zwłaszcza w kontekście działania telefonów komórkowych.
Podczas spotkania piątoklasiści mogli dowiedzieć się, że telefon komórkowy działa dzięki falom elektromagnetycznym, wysyłając i odbierając sygnały radiowe. Te z kolei przenoszą informacje w postaci dźwięku, tekstu czy obrazu. Uczniowie dowiedzieli się również, jaką rolę pełnią anteny i przekaźniki telefoniczne, umożliwiające komunikację między użytkownikami.
Dodatkowo uświadomili sobie jak w codziennym życiu zjawiska przyrodnicze łączą się z takimi pojęciami, jak elektrostatyka i magnetyzm. Uczniowie poszerzyli wiedzę o zjawiskach związanych z ładunkami elektrycznymi, które mogą przyciągać lub odpychać inne naładowane obiekty oraz o właściwościach magnetycznych materiałów, które są wykorzystywane w różnych urządzeniach, takich jak głośniki czy silniki elektryczne.
Takie pogadanki inspirują uczniów do dalszego zgłębiania tajników świata fizyki i technologii, a także pobudzają ich ciekawość do odkrywania wpływu nauki na otaczający nas świat. To doskonała okazja do zainspirowania młodych fizyków do myślenia o przyszłości i możliwościach, jakie niesie ze sobą rozwój technologii opartych na zasadach elektromagnetyzmu.
Wielkanocne Spotkanie z Seniorami Osiedla „Piaski”
Wielkanoc to jedno z najbardziej radosnych świąt, poprzedzone wieloma przygotowaniami i troską o szczególny nastrój. To wyjątkowy czas w roku, gdy wokół pojawiają się pierwsze oznaki wiosny. Ten okres skłania do refleksji i zadumy.
Zgodnie z wieloletnią tradycją naszej szkoły, w dniu 9 kwietnia 2025 roku, odbyło się wyjątkowe spotkanie wielkanocne, na które przybyli Seniorzy z Osiedla „Piaski”. Jego organizatorami byli: Rada i Zarząd Dzielnicy Bielany, Samorząd Mieszkańców Osiedla „Piaski” oraz społeczność Szkoły Podstawowej nr 293.
Uroczystość przebiegła w bardzo miłej, pełnej życzliwości, atmosferze, której atrakcją była inscenizacja o życiu seniorów w dzisiejszym świecie. Przy pięknych dekoracjach i ozdobach stołów, w towarzystwie wyjątkowych gości, wśród rozmów i wzruszeń wszyscy celebrowali zbliżające się Święta Wielkanocne.
Spotkanie było okazją do integracji i wzmocnienia poczucia wspólnoty wśród mieszkańców dzielnicy Bielany, a także miłym wypełnieniem wolnego czasu seniorów.
Zajęcia „Sprawne rączki”
Kolejnym przedsięwzięciem podjętym przez uczniów klasy 3a na zajęciach pozalekcyjnych „Sprawne rączki” było uszycie kolorowych rybek. Filcowe ozdoby będą przypominały im o zbliżających się wakacjach. Własnoręcznie wykonane, różnobarwne zabawki sprawiły wszystkim wiele radości.
Laboratoria Przyszłości to doskonała okazja do ćwiczenia sprawności manualnych.
Serdeczne podziękowania!
Dziękujemy z całego serca za zaangażowanie i udział w akcji wolontariatu – zbiórce dla Fundacji Rodakom na Kresach.
Dzięki Waszej otwartości, życzliwości i chęci niesienia pomocy udało się zebrać potrzebne dary, które trafią do Polaków mieszkających na Kresach.
Wasza pomoc ma ogromne znaczenie – pokazuje, że razem możemy więcej.
Akcja Wolontariatu
Wolontariat Szkoły Podstawowej nr 293 oraz Szkoły Podstawowej nr 364 przy wsparciu świetlicy szkolnej zorganizował wspólnie wiosenny kiermasz bransoletek. Wydarzenie cieszyło się dużym zainteresowaniem – uczniowie, nauczyciele i rodzice z zaangażowaniem wspierali akcję. Całkowity dochód z kiermaszu został przekazany na rzecz Fundacji Warszawskie Hospicjum dla Dzieci, wspierając tym samym najmłodszych podopiecznych.
Dziękujemy wszystkim za udział i wielkie serce!
Podsumowanie konkursu czytelniczego
Z okazji Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci biblioteka szkolna zorganizowała konkurs czytelniczy. Laureatami konkursu zostali:
-
Aleksandra Gal kl. 1B
-
Maria Krzywicka kl. 3B
-
Wiktor Obliński kl. 4B
-
Filip Gumowski kl. 5D
-
Zuzanna Witosławska kl. 7A
Serdecznie gratulujemy!
-
Bielańskie Targi Edukacyjne
W dniu 3 kwietnia br. uczniowie klas ósmych wzięli udział w XVI Bielańskich Targach Edukacyjnych. Zostały zorganizowane w Zespole Szkół nr 35 przy ul. S. Żeromskiego, a ich celem było promowanie kształcenia i osiągnięć edukacyjnych bielańskich szkół ponadpodstawowych. Ósmoklasiści, zainteresowani kontynuowaniem nauki na Bielanach, mieli możliwość wzięcia udziału w warsztatach z doradztwa zawodowego oraz zapoznania się z prezentowanymi zawodami oferowanymi przez bielańskie szkoły zawodowe - ZS nr 10, ZS nr 18 oraz ZS nr 35. Na uczestników targów czekały także testy z zakresu predyspozycji i preferencji zawodowych, które przygotowali dla uczniów doradcy zawodowi z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 10.
Rowerowy Maj
W imieniu Zespołu Rowerowego Maja oraz Straży Miejskiej m.st. Warszawy zapraszamy na spotkanie dotyczące między innymi najważniejszych przepisów i zasad bezpieczeństwa istotnych podczas jazdy na rowerze i urządzeniach wspomagających ruch (hulajnogi tradycyjne, rolki, deskorolka, wrotki).
Spotkanie jest dedykowane rodzicom, opiekunom prawnym, nauczycielom oraz uczestnikom kampanii.
Będzie podzielone na dwie części:
- informacyjną na temat Rowerowego Maja, którą poprowadzą miejskie koordynatorki kampanii i przypomną najważniejsze zasady udziału w kampanii (jakich sprzętów można używać w trakcie kampanii, jaki jest minimalny dystans do aktywnego przejechania, jakie są terminy i zasady dołączenia do akcji) oraz zasady realizacji nagród indywidualnych na podstawie dzienniczków rowerowych
- edukacyjną, którą poprowadzi Pan Hubert Dobrzyński, edukator stołecznej Straży Miejskiej i opowie o przepisach regulujących jazdę na rowerze, hulajnodze, o karcie rowerowej, możliwościach jazdy rowerem po chodniku, obowiązkowym wyposażeniu roweru i o wielu innych sprawach związanych z aktywnymi dojazdami.
Spotkanie odbędzie się na platformie Teams, w czwartek, 3.04.2025 r.
Rozpocznie się o godzinie 17.00 częścią informacyjną o kampanii, natomiast od godziny 17.30 spotkanie poprowadzi edukator warszawskiej Straży Miejskiej.
Link do spotkania: link
Spotkanie to świetna okazja, by przypomnieć sobie zarówno najważniejsze zasady kampanii, jak i bezpiecznego korzystania z aktywnych środków transportu, zarówno przez najmłodszych, jak i starszych uczestników ruchu drogowego.
Szkolne Pole Nadziei znów zakwitło!
Nasze żonkilowe pole to nie tylko piękny widok, ale przede wszystkim symbol nadziei i wsparcia dla osób potrzebujących opieki paliatywnej. W ramach tej wyjątkowej akcji wolontariusze z naszego “Klubu Ośmiu” aktywnie współpracują z: Zespołem Domowej Opieki Paliatywnej na Bielanach, Ośrodkiem Hospicjum Domowego NZOZ Zgromadzenia Księży Marianów i Warszawskim Hospicjum dla Dzieci. Dziękujemy naszym wolontariuszom za ich zaangażowanie i wielkie serca!
Sukces naszych uczennic w konkursie recytatorskim
W dniu 27 marca 2025 r. odbył się dzielnicowy etap 48. konkursu recytatorskiego „Warszawska Syrenka” w Bielańskim Ośrodku Kultury przy ul. Goldoniego 1. Z ogromną przyjemnością pragniemy poinformować, że uczennice reprezentujące naszą szkołę zdobyły wyróżnienie:
W kategorii klas IV-VI: Veronika Karpińska i Antonina Kozioł
W kategorii klas VII-VIII: Urszula Mędrzecka i Oliwia Kozłowska
Dziewczynki zachwyciły jury wspaniałą recytacją wierszy, które oceniało dobór repertuaru, interpretację utworu, kulturę mowy oraz ogólny wyraz artystyczny. Wyróżnienie uczennic jest ogromnym osiągnięciem z uwagi na zgłoszenie się do konkursu aż 89 uczestników z 17 szkół bielańskich.
Serdecznie gratulujemy sukcesu oraz życzymy powodzenia w kolejnych edycjach konkursów recytatorskich!
Góra Grosza
Już po raz kolejny nasza szkoła włączyła się w akcję Góra Grosza organizowaną przez Towarzystwo Nasz Dom, które od wielu lat wspiera dzieci i młodzież, finansując, m.in. pomoc specjalistyczną, pracę z rodziną biologiczną oraz rozwój indywidualnych zainteresowań wychowanków.
Dziękujemy wszystkim uczniom naszej szkoły za zaangażowanie w tę inicjatywę. Szczególne gratulacje należą się klasie 4a za zajęcie pierwszego miejsca oraz dla klas: 5a i 5c za zdobycie kolejnych lokat. Wspólnie zebrana kwota 162,51 zł to dowód na to, jak ważne jest wsparcie i solidarność.
Serdeczne podziękowania uczestnikom akcji za ich wysiłek i poświęcenie!
Kartka wielkanocna dla Hospicjum Dziecięcego
Wolontariat szkolny wraz ze świetlicą szkolną włączył się w akcję zorganizowaną przez Domowe Hospicjum Dziecięce Promyczek. Wolontariusze przygotowali kolorowe, kreatywne kartki wielkanocne dla dzieci. To wspaniała inicjatywa, która ma na celu sprawienie radości i pokazanie wsparcia dla osób przebywających w hospicjum. Takie gesty niosą nie tylko otuchę, ale także przypomnienie o tym, jak ważna jest troska o innych w trudnych chwilach.
Dziękujemy!
Podziękowanie
Lodowce i woda w Arktyce
21 marca 2025 obchodzimy po raz pierwszy Światowy Dzień Lodowców, a 22 marca od lat Światowy Dzień Wody. Z tej okazji uczniowie klasy VIII b podczas zajęć fizyki mieli okazję uczestniczyć w lekcji na żywo z Polskiej Stacji Polarnej Hornsund na Spitsbergenie. Uczniowie zapoznali się z ciekawymi faktami dotyczącymi lodowców i zasobów wodnych Ziemi oraz dowiedzieli się, jak wygląda dostęp do wody w surowych warunkach Arktyki i co stanowi jej główne źródło na stacji polarnej.
Transmisja z ekspertem w zakresie badań polarnych i nauk o Ziemi była dostarczona przez Instytut Geofizyki Polskiej Akademii Nauk w ramach programu EDU-ARCTIC, mającego na celu angażowanie uczniów w edukację STEM poprzez badania Arktyki.
Pola Nadziei
W dniu 11 października uczniowie klasy 7 d oraz wolontariusze z klasy 8 B i 8 C wzięli udział w spotkaniu z przedstawicielami Archidiecezjalnego Zespołu Domowej Opieki Paliatywnej, którzy opowiedzieli uczniom o akcji Pola Nadziei. W spotkaniu uczestniczyła pani Dyrektor Iwona Krupińska, psycholog szkolny oraz opiekunowie wolontariatu. W trakcie spotkania uczniowie dowiedzieli się czym jest hospicjum, kto jest pacjentem hospicjum, czym jest opieka hospicyjna oraz jak wolontariusze mogą pomagać chorym. W bieżącym roku szkolnym nasza szkoła włączyła się do akcji Pola Nadziei. Jest to międzynarodowa akcja pomocy dla hospicjów, w którą angażują się nie tylko pracownicy hospicjów, ale także młodzież szkolna.
25 paździenika przed budynkiem szkoły posadzone zostały żonkile, które są międzynarodowym symbolem pamięci i nadziei. Na wiosnę zorganizowane zostaną konkursy dla uczniów na najbardziej radosny obrazek dla chorego lub wiersz. W trakcie "Żółtego Dnia" prowadzona będzie kampania informacyjna o akcji pomocy hospicjom.
Ślubowanie klas pierwszych
W środę 23 października 2019 roku odbyło się Ślubowanie klas 1a, 1b, 1c. Uroczystość ta miała bardzo podniosły, a zarazem radosny charakter.
Pasowanie uczniów klasy pierwszej rozpoczęło się wystąpieniem Dyrektor Szkoły Pani Iwony Krupińskiej, która powitała wszystkich zebranych i skierowała gorące słowa do pierwszoklasistów.
Najważniejszym momentem uroczystości było złożenie przez dzieci uroczystego ślubowania na sztandar Szkoły oraz pasowanie na uczniów. Aktu pasowania – poprzez dotknięcie uczniowskiego ramienia wielkim ołówkiem dokonała Pan Dyrektor Iwona Krupińska. W ten sposób pierwszoklasiści zostali oficjalnie włączeni do grona uczniów Szkoły Podstawowej nr 293 im. Jana Kochanowskiego w Warszawie.
Uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy i legitymacje szkolne. Ponadto pierwszoklastki otrzymały krawatki, a pierwszoklasiści krawaty z symbolem Szkoły Podstawowej nr 293 im. Jana Kochanowskiego w Warszawie. Od tego dnia na każdej uroczystości szkolnej dzieci będą dumnie nosiły element garderoby z symbolem naszej szkoły.
Na zakończenie uczniowie klasy pierwszej przedstawili program artystyczny, w którym zaprezentowali swoje umiejętności recytatorskie i wokalne. Cała uroczystość została uwieczniona pamiątkowym zdjęciem klasowym.
Certyfikat - Miejsce Przyjazne Bielańskim Seniorom 2019
Zakończyła się kolejna edycja konkursu pod nazwą „Miejsce Przyjazne Seniorom” zorganizowanego przez Warszawską Radę Seniorów, dzielnicowe rady seniorów oraz m. st. Warszawę. Ideą konkursu jest promowanie miejsc przyjaznych osobom 60+, działających na terenie stolicy, odpowiadających na ich potrzeby, czyli takich, w których osoby starsze będą czuły się miło i swobodnie. W dniu 18 października 2019r, w Sali Widowiskowej Urzędu Dzielnicy Bielany, odbyła się uroczysta gala konkursu „Miejsce Przyjazne Bielańskim Seniorom”, podczas której zostały wręczone nagrody. Burmistrz Dzielnicy Bielany, Pan Grzegorz Pietruczuk i przewodnicząca Bielańskiej Rady Seniorów, Pani Krystyna Żebrowska uhonorowali statuetkami Anioła oraz dyplomami miejsca, w których osoby starsze traktowane są z wyjątkową życzliwością i zrozumieniem, gdzie mogą mile i aktywnie spędzić czas. Spośród 22 bielańskich instytucji seniorzy wybrali 5, oddając głosy w specjalnej ankiecie. Wielkim zaszczytem jest obecność w tym gronie naszej szkoły, w której senior jest traktowany godnie, z należytym dla jego wieku szacunkiem oraz wyrozumiałością, gdzie spotyka się z uprzejmością nauczycieli, wychowawców i uczniów, a podczas uroczystości i spotkań zawsze pełni rolę gościa honorowego. Organizowanie tego rodzaju konkursów służy zapewne zmienianiu świadomości społeczeństwa, poprzez promowanie pozytywnego, proseniorskiego podejścia. Natomiast wyróżnienie naszej placówki, jako jedynej na Bielanach instytucji oświatowej, motywuje z pewnością do podejmowania kolejnych inicjatyw, które przyniosą wiele radości i uśmiechu seniorom.
Jesienny koncert dla Seniora
„Starość wieńczy życie i jest czasem żniw tego, czego się nauczyliśmy, co przeżyliśmy…"
Jesienią, w październiku i w listopadzie przypadają Międzynarodowy Dzień Osób Starszych, Europejski Dzień Seniora oraz Światowy i Ogólnopolski Dzień Seniora. Jest to szczególny czas, który pozwala docenić i podkreślić potencjał doświadczenia, wartości i wiedzy, z których czerpać mogą młode pokolenia od osób starszych. To Onisą źródłem życiowej mądrości, której nabywa się z upływem lat. Często są naszym drogowskazem w przemierzaniu krętych dróg życia i pokonywaniu napotkanych przeciwności losu.
18 października słowa pamięci, życzliwości i wdzięczności wyrecytowali, wyśpiewali i wytańczyli uczniowie klas I-III podczas zorganizowanego po raz drugi przez Mały Samorząd Uczniowski Jesiennego Koncertu dla Senioróww Szkole Podstawowej nr 293. Zaproszeni goście licznie przybyli, aby podziwiać występy uczniów. Serdeczne powitanie, piękna jesienna dekoracja, przyjazna i uroczysta atmosfera sprawiły, że piątkowe popołudnie wypełnione było radością wszystkich uczestniczących w spotkaniu. Występy małych artystów zostały nagrodzone gromkimi brawami, natomiast uśmiech na twarzach Seniorów był największą nagrodą dla dzieci, opiekunów i nauczycieli zaangażowanych w organizację tej wyjątkowej imprezy.
Podwójny sukces szachowych drużyn!!!
Szachy są miarą intelektu
Johann Wolfgang GoetheW miniony czwartek 17 października br. w Towarzystwie Krzewienia Kultury Fizycznej „Chomiczówka” przy ulicy Pabla Nerudy 1 odbyły się Mistrzostwa Dzielnicy Bielany m. st. Warszawy Dzieci w Szachach Dziewcząt i Chłopców. Zostały zorganizowane przez Wydział Sportu i Rekreacji Urzędu Dzielnicy Bielany. Turniej rozegrano systemem każdy z każdym w tempie gry 10 minut na zawodnika. Celem imprezy było wyłonienie mistrzowskich zespołów szachowych spośród uczniów bielańskich szkół. Nasza drużyna szachistów, którą stanowiły dzieci z rocznika 2007 w składzie: Tomasz Rumiński z klasy 7C, Bartosz Kozłowski z klasy 6F, Daniel Bereza z klasy 4A i Ewa Kozłowska z klasy 2C osiągnęła znakomity wynik, zajmując I miejsce i tym samym uzyskując prawo gry w finałach LIII Warszawskiej Olimpiady Młodzieży. To nie koniec sukcesów, gdyż druga reprezentacja szkoły dzieci z rocznika 2005 i 2006 biorąca udział w tej imprezie, w skład której weszli: Łukasz Szerszeń z klasy 7D, Michał Niestrzębski z klasy 7B, Staś Kołodziński z klasy 7B oraz Natalia Małota z klasy 7B uplasowała się na znakomitym III miejscu. Sukces szachistów to również ogromny powód do dumy ich opiekunów, czyli Pani Żanety Kołodzińskiej i Pana Mariusza Senia, którzy towarzyszyli zespołom podczas mistrzostw.
Serdeczne gratulacje wszystkim medalistom i życzenia kolejnych sukcesów, szczególnie podczas olimpiady!
Dostosuj się lub giń: jak zmiany klimatu wpływają na organizmy żywe?
Szacuje się, że zmiany klimatyczne mogą spowodować wymarcie wielu gatunków zwierząt lądowych, ptaków i roślin. Czy te zmiany są zbyt szybkie dla organizmów, aby w ogóle się przystosować. A co z organizmami arktycznymi - czy są w stanie przetrwać.Na te pytania odpowiedzi pewnie znają uczniowie klasy 7c, którzy uczestniczyli w dniu dzisiejszym w lekcji on-line prowadzonej przez Panią Annę Wielgopolan z Instytutu Geofizyki PAN.
Obchody Dnia Edukacji Narodowej
Dzień Edukacji Narodowej to święto nie tylko nauczycieli, ale wszystkich pracowników oświaty, którzy swoją pracą, zaangażowaniem oraz pasją przyczyniają się do rozwoju intelektualnego dzieci
i młodzieży. Nauczyciel odgrywa istotną rolę w kształtowaniu postaw obywatelskich wśród swoich wychowanków, zgodnie z myślą kanclerza Jana Zamoyskiego: „Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie”. To dzień wyjątkowy, kiedy pedagogom składane są życzenia wytrwałości i cierpliwości do dalszej, nie zawsze łatwej pracy.W dniu 14 października 2019 r. odbył się uroczysty apel, na którym swą obecnością zaszczycili nauczyciele, nauczyciele emeryci, przedstawiciele Rady Rodziców oraz uczniowie. Wśród gości była także obecna radna dzielnicy Bielany Pani Monika Szadkowska.
Akademię rozpoczęła wicedyrektor Pani Anna Janiec, która powitała przybyłych gości. Następnie dyrektor szkoły, Pani Iwona Krupińska, w swoim wystąpieniu, podkreśliła rolę zawodu nauczyciela, którego wymiernym efektem są zaciekawione oczy dzieci i rozstrzygnięte problemy. Ponadto dyrektor podziękowała za przekazywanie uczniom niewyczerpanego bogactwa wiedzy, za ukazywanie prawdy i ukierunkowanie na dobro, jednocześnie życząc, by nas było stać/Na święty spokój/Szczęścia ile się da, miłości w bród/Mądrych ludzi wokół.
W dalszej części spotkania głos zabrała wiceprzewodnicząca Rady Rodziców, Pani Katarzyna Waksmundzka, która złożyła nauczycielom gorące podziękowania za codzienną pracę. Podobne słowa skierowała radna dzielnicy Bielany, Pani Monika Szadkowska, która życzyła pedagogom zdrowia, optymizmu, zadowolenia i satysfakcji z wykonywanej pracy oraz wszelkiej pomyślności w życiu zawodowym i osobistym.
Dzień Edukacji Narodowej to również okazja do wręczenia nagród wyróżniającym się nauczycielom i pracownikom szkoły. Dyrektor, wraz z wicedyrektorem Panią Anną Janiec, przedstawiły osoby, które otrzymały Nagrodę Dyrektora Szkoły za osiągnięcia dydaktyczne oraz odpowiedzialne tworzenie procesu wychowawczego dla rozwoju osobowości ucznia. Jednocześnie, za zaangażowanie w realizację obowiązków służbowych, wyróżnieni zostali pracownicy administracyjni placówki.
Kolejnym elementem uroczystości był program artystyczny przygotowany przez dzieci z oddziałów przedszkolnych 0A i 0B pod opieką Pań: Eweliny Leśniewskiej, Anny Żelechowskiej, Magdaleny Szymala oraz Zdzisławy Glabś. Młodzi wykonawcy śpiewem i recytacją uświetnili tę wyjątkową uroczystość w roku szkolnym, dziękując jednocześnie nauczycielom za wysiłek, cierpliwość i troskę.
W tym uroczystym dniu należy życzyć wszystkim pracownikom szkoły, by ich trud otaczały zawsze życzliwość, spokój i zrozumienie.
Dzień Edukacji Narodowej na Bielanach
“Wychowanie to przykład i miłość – nic więcej”
F. FröbelW dniu 10 października 2019r., w Bielańskim Centrum Edukacji Kulturalnej, odbyła się dzielnicowa uroczystość z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Zgodnie z wieloletnią tradycją jej gospodarzem był Burmistrz Dzielnicy Bielany Pan Grzegorz Pietruczuk.
Uroczystą galę wręczenia nagród poprzedził koncert Sławomira Uniatowskiego – polskiego wokalisty, kompozytora, autora tekstów i multiinstrumentalisty.
Następnie, w drugiej części uroczystości, Burmistrz Dzielnicy Bielany Pan Grzegorz Pietruczuk, wraz ze swoimi zastępcami oraz przedstawicielami Rady Dzielnicy, wręczył wyróżnienia dyrektorom i nauczycielom za osiągnięcia w pracy na rzecz oświaty bielańskiej, składając jednocześnie serdeczne gratulacje i życzenia realizacji swoich pasji oraz wielu sukcesów zawodowych. W tym zaszczytnym gronie znalazła się dyrektor szkoły Pani Iwona Krupińska oraz nauczycielka języka polskiego, Pani Wioletta Krawczyk. W dalszej kolejności na scenę poproszono osoby uhonorowane przez dzieci i młodzież tytułem Nauczyciela Roku, który przypadł po raz drugi Panu Tadeuszowi Płużyczce.
Wszystkim nauczycielom i pracownikom oświaty z okazji ich święta należy życzyć wielu sukcesów zawodowych, kreatywności w podejmowanych działaniach, bo zgodnie ze słowami Janusza Korczaka: „Dzieci rodzą się ze skrzydłami/Nauczyciele pomagają im je rozwinąć”.
Budżet partycypacyjny
Szanowni Państwo, dziękuję za licznie oddane głosy (1338) w budżecie partycypacyjnym na projekt dotyczący placu zabaw, który będzie służył społeczności naszej szkoły.
TO NASZ WSPÓLNY SUKCES.
Dyrektor szkoły Iwona Krupińska.
Program "Ratujemy i uczymy ratować"
W bieżącym roku szkolnym nasza szkoła włączyła się już kolejny raz do udziału w programie "Ratujemy i uczymy ratować" organizowanym przez Fundację Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Program w naszej szkole składać się bedzie z dwóch etapów. Do tej pory w szkoleniu z udzielania pierwszej pomocy uczestniczyli wolontariusze klas 7 i 8 pod opieką pani Anny Szumel. Uczniowie dowiedzieli się jak prawidłowo wezwać pomoc, jak układać poszkodowanych w pozycji bezpiecznej oraz jak przeprowadzać resuscytację krążeniowo-oddechową. Uczniowie ćwiczyli zasady udzielania pierwszej pomocy z wykorzystaniem fantomów. Następny etap, w którym przeszkolone zostaną dzieci z klas pierwszych odbędzie się w listopadzie i wezmą w nim udział wolontariusze z klas 8.
Projekt "BohaterON w Twojej Szkole"
We wrześniu uczniowie naszej szkoły zaangażowali się w realizację projektu "Bohateron w twojej szkole". „BohaterON w Twojej Szkole” to część ogólnopolskiej kampanii o tematyce historycznej BohaterON – włącz historię! Projekt podzielony był na trzy etapy. Najpierw przeprowadzano lekcje dotyczące przebiegu Powstania Warszawskiego. Następnym etapem było wykonanie laurek, kartek z podziękowaniami oraz listów dla Powstańców. Uczniowie wyrazili w ten sposób swój podziw i złożyli podziękowania Powstańcom za ich heroiczną walkę. Ostatnim etapem realizacji projektu była wycieczka klasy 7 D oraz 8 B na Cmentarz Powązki Wojskowe. Uczniowie mieli szansę poznać historię Powstania Warszawskiego, którą z pasją i zaangażowaniem opowiedział Franek z klasy 8 B. Na koniec uczniowie sprzątali groby Powstańców. Celem kampanii Bohateron jest upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego, edukacja społeczeństwa, a także promocja postaw patriotycznych i popularyzowanie historii Polski XX wieku.
Zajęcia z ratownikiem pomocy przedmedycznej w klasach VIII
W dniu 04.10.2019r. gościliśmy ratownika medycznego - pana Jarosława Rozbickiego ,który przeprowadził na lekcji Edukacja dla bezpieczeństwa warsztaty z zakresu udzielania pomocy przedmedycznej. Zajęcia miały na celu uświadomienie młodzieży, jak należy postępować w przypadkach zagrażających życiu lub zdrowiu drugiej osoby. Na początku szkolenia uczniowie zostali zapoznani z różnymi sytuacjami, które mogą ich spotkać na co dzień.
Na spotkaniach ratownik demonstrował, jak ułożyć poszkodowanego w pozycji bocznej bezpiecznej, która ma na celu ułatwienie oddychania osobie nieprzytomnej. Poinstruował równiej jak należy prawidłowo wezwać pomoc, aby dojechała we wskazane miejsce w jak najkrótszym czasie i pomogła poszkodowanemu. Ważnym elementem była nauka sztucznego oddychania na fantomie. Uczniowie dowiedzieli się jak prawidłowo przeprowadzić resuscytacje krążeniowo – oddechową i przywrócić oddech danej osobie. Kolejnym punktem przeszkolenia była demonstracja pierwszej pomocy w przypadku złamania. Uczniowie chętnie brali udział w zajęciach. Odpowiadali na zadane pytania i z zainteresowaniem słuchali ratownika. Brali także czynny udział w demonstracjach sposobu udzielania pierwszej pomocy w różnych przypadkach. Wrócili do domu z poszerzoną wiedzą uświadomieni, że pomaganie innym jest naszym obowiązkiem, a niewielka pomoc może uratować komuś życie.
Siłomierz - z fizyką na co dzień
Uczniowie klas siódmych mieli okazję stworzyć w domu swój własny przyrząd do pomiaru siły. Małe, duże, proste, krzywe, zabawne i profesjonalne… wiele mogłabym napisać na temat tych przepięknych prac. Jestem bardzo dumna z twórczej pracy młodych konstruktorów oraz dziękuję wszystkim rodzicom, którzy udzielali swoim pociechom cennych wskazówek technicznych.
Fizyka da się lubić i łączy pokolenia !
Dziękuję serdecznie za zaangażowanie
Nauczyciel fizyki Żaneta Kołodzińska
Dzień chłopaka w klasie 5B
W Dniu Chłopaka w klasie 5 b było bardzo wesoło. Dziewczynki przygotowały życzenia dla swoich kolegów, a wychowawczyni zaproponowała wspólną zabawę. Dzięki klanzowej chuście,dzieci świetnie się bawiły mając możliwość poczuć się jak podczas przejażdżki na karuzeli. W tym dniu każdy miał okazję przeżyć radosne wirowanie na kolorowym materiale. Nawet pani wychowawczyni, którą dzieci namówiły do wspólnej zabawy.
To był bardzo miły dzień, a śmiechom nie było końca.
Egzamin na kartę rowerową
W dniu 27 września 2019 r., w Miasteczku Ruchu Drogowego przy ulicy Sołtyka 8, w siedzibie IV Oddziału Terenowego Straży Miejskiej, uczniowie, którzy ukończyli 10 lat przystąpili do egzaminu na kartę rowerową. Był to pierwszy tak poważny sprawdzian umiejętności w ich życiu. Przygotowywali się do niego pod okiem pani Bożeny Imasz na lekcjach techniki, zdobywając odpowiednią wiedzę o przepisach ruchu drogowego.
Egzamin obejmował dwa etapy – część teoretyczną i praktyczną. W części teoretycznej uczniowie pisali test ze znajomości przepisów i zasad ruchu drogowego, by następnie w prawdziwych warunkach – na skrzyżowaniu i na rondzie, na ścieżce rowerowej i na poboczu, z całą paletą znaków drogowych, starać się o pozytywny wynik egzaminu. Poczynaniom uczniów bacznie przyglądali się strażnicy miejscy, którzy jednocześnie oceniali umiejętność przestrzegania zasad ruchu drogowego.
Na zakończenie dzieci zostały uświadomione, że posiadanie karty rowerowej nie zwalnia młodego rowerzysty z przestrzegania zasady ograniczonego zaufania wobec innych uczestników ruchu drogowego.
Życzymy bezpiecznej jazdy z kartą rowerową.
Tydzień głośnego czytania w świetlicy
W dniach 23-27 września w naszej świetlicy obchodziliśmy Ogólnopolski Tydzień Głośnego Czytania. Celem akcji jest promowanie głośnego czytania dzieciom, nabywanie przyjemności z czytania i słuchania, a także poczucia przynależności do społeczności czytelniczej. Czytanie rozwija wyobraźnię, język i pamięć. Uczy myślenia, poprawia koncentrację, poszerza wiedzę, ułatwia naukę, pomaga odnieść sukces w szkole, jest wspaniałym sposobem na spędzenie wolnego czasu. W ramach akcji „Tydzień głośnego czytania w świetlicy” wszyscy wychowawcy codziennie czytali swoim podopiecznym literaturę dziecięcą dostosowaną do poszczególnych grup wiekowych przygotowaną przez panie z naszej biblioteki, prowadzili pogadanki zachęcające do codziennego głośnego czytania, zajęcia dotyczące zalet głośnego czytania oraz wspólnie rozwiązywali rebusy, zagadki i krzyżówki dotyczące tematyki czytelnictwa. W akcję bardzo chętnie włączyli się uczniowie klas starszych przychodząc do świetlicy poczytać młodszym kolegom i koleżankom. Nie zabrakło również głośnego czytania w wykonaniu naszej Pani dyrektor. Dzieci były bardzo zaangażowane w zajęcia dlatego też będziemy mieli przyjemność częściej gościć Panią dyrektor na świetlicowych porankach czytelniczych.
Teatrzyk japoński w świetlicy
Dnia 30 września 2019 roku w świetlicy szkolnej wychowankowie klas pierwszych mieli przyjemność wysłuchania ciekawostek dotyczących TEATRZYKU JAPOŃSKIEGO - KAMISHIBAI , a następnie obejrzenia przedstawienia pt. „Szukając Marudka” wystawionego przez nauczycieli biblioteki szkolnej. Przedstawienie bardzo podobało się dzieciom i wychowawcom nauczycielom świetlicy . Zostało nagrodzone gromkimi brawami.
Komunikat
Komunikat Dyrektora Szkoły Podstawowej nr 293
w sprawie dodatkowych dni wolnych od zajęć dydaktyczno - wychowawczych
z dnia 26 września 2019 r.
Dyrektor Szkoły po zasięgnięciu opinii Rady Pedagogicznej, Rady Rodziców i Samorządu Uczniowskiego ustalił, że dniami wolnymi od zajęć dydaktyczno - wychowawczych w roku szkolnym 2019/2020 będą:
2, 3 stycznia 2020 r.
20 kwietnia 2020 r.
21, 22, 23 kwietnia 2020 r. (egzamin ósmoklasisty)
12 czerwca 2020 r.
Warsztaty "Weź to sposobem"
W dniu 27 września 2019 uczniowie klas 7a i 7b mięli niezwykłą okazję uczestniczyć
wraz z wychowawcami w dwugodzinnych zajęciach warsztatowych zatytułowanych „Weź to sposobem” prowadzonych przez edukatorów Fundacji A.R.T.
Zajęcia dotyczyły sposobów uczenia się, technik pamięci czyli mówiąc najprościej, pokazywały dzieciom skuteczne i sprawdzone sposoby na szybkie i efektywne przyswajanie wiedzy. Podczas zajęć uczniowie dowiedzieli się jak uczyć się kilka razy szybciej, jak zapamiętywać trwale i wdrażać wiedzę w praktyce, jak i po co trenować pamięć oraz jak przygotować się do wdrożenia motywacji i wytrwałości w nauce. Podczas zajęć teoretycznych i praktycznych uczniowie mogli poznać i przećwiczyć takie techniki pamięci jak łańcuchowa metoda skojarzeń, haki pamięciowe i inne sposoby na szybsze i bardziej efektywne zapamiętywanie ciągu wyrazów, cyfr, treści zawartych w czytanych lub słuchanych tekstach. Przede wszystkim jednak, zdali sobie sprawę z tego, że tak naprawdę od nich samych, od ich zaangażowania, chęci i systematyczności zależy, ile
i jak szybko są w stanie się uczyć. Trening pamięci to świetna zabawa i jednocześnie inwestycja w siebie. Poprzez te warsztaty wychowawcy pragną pomóc zarówno uczniom zdolnym ale także tym, którzy mają deficyty edukacyjne. Patrząc na uczniów, którzy taki trening zastosowali i stale pracują nad swoją pamięcią widać, że bardzo dobre wyniki są możliwe i osiągalne.
Harcerze w świetlicy
W ostatnich dniach naszą świetlicę odwiedzili goście, na których zawsze czekają wychowankowie. Byli to harcerze z drużyny "Matecznik" z gromady "Leśne duszki", którzy od wielu już lat prowadzą zbiórki zuchowe i harcerskie w naszej szkole. Jak co roku druhowie zorganizowali zajęcia pokazowe dla wszystkich grup wychowawczych, w trakcie których bawili się z podopiecznymi świetlicy w jesienne zabawy, opowiadali co ciekawego dzieje się na zbiórkach zuchowych, a także jak wyglądają biwaki i obozy zuchowe. Mamy nadzieję, że wizyta druhów przyczyni się do powiększenia gromady zuchowej w naszej szkole, bo zbiórki, to świetna zabawa, sposób na zdobycie nowych przyjaciół oraz świetne spędzenie piątkowych wieczorów.
Archiwum Aktualności