Majowe Święta
Dzień Kultury Niemieckiej
Uczniowie klasy 7c brali udział w projekcie i zorganizowali quiz dotyczący zwyczajów i tradycji w krajach niemieckiego obszaru językowego. Uczniowie klas młodszych rozwiązywali zadania, szukali jajeczek z czekolady w labiryntach oraz kolorowali pisanki. Uczniowie klas starszych udzielali odpowiedzi w quizach wiedzy. Wydarzenie miało na celu poszerzenie wiedzy na temat kultury Niemiec, Austrii oraz Szwajcarii, a także rozwijanie zainteresowania językiem niemieckim. Uczestnicy quizu musieli wykazać się znajomością świąt, potraw, zwyczajów oraz ciekawostek związanych z życiem codziennym w krajach niemieckojęzycznych. Atmosfera była pełna zaangażowania i dobrej zabawy, a uczniowie udowodnili, że nauka może być przyjemna i inspirująca.
Finał szkolnego konkursu „Mam Talent”
Z inicjatywy Małego i Dużego Samorządu Uczniowskiego, we wtorek 29 kwietnia, w naszej szkole odbył się finał szkolnego konkursu „Mam Talent” dla klas I-III oraz IV-VIII. Publiczność miała niepowtarzalną okazję dopingować i nagradzać brawami różnorodne występy aż 15 finalistów, którzy zaprezentowali talenty, tj. taniec, popisy akrobatyczne i wokalne oraz grę na instrumentach.
Wybór najlepszych był ogromnie trudny, z uwagi na bardzo wysoki poziom umiejętności, jaki prezentował każdy z uczestników. Ostatecznie jury ogłosiło zwycięzców szkolnego konkursu „Mam Talent”.
Kategoria klas I-III
I miejsce – Iryna Dikusar (taniec towarzyski )
II miejsce – Valerie Karpińska (wokal)
III miejsce – Izabela Witos (instrument klawiszowy)
Kategoria klas IV- VIII
I miejsce - Róża Nowicka (gimnastyka artystyczna z obręczą)
II miejsce – Zuzanna Smolińska (wokal)
III miejsce – Weronika Karpińska (wokal)
Wszyscy uczestnicy turnieju otrzymali z rąk Dyrektor szkoły, Pani Iwony Krupińskiej, dyplomy i słodkie upominki ufundowane przez Radę Rodziców, natomiast zwycięzcom wręczono puchary. Podziękowania należą się także Panu Zbyszkowi Starnawskiemu za wspaniałą oprawę muzyczną, Pani Ewie Kwaśny za wystrój sali, konferansjerom - Basi Daszczuk i Patrykowi Sumińskiemu z klasy 8c, a przede wszystkim Pani Małgorzacie Graczyk, która poprowadziła galę finałową „Mam talent”.
Jeszcze raz gratulacje dla wszystkich uczestników konkursu i życzenia wytrwałości w doskonaleniu nieprzeciętnych zdolności.
Dzień Ziemi
22 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Ziemi – wyjątkowe święto, które przypomina nam, jak ważna jest troska o naszą planetę. Tego dnia ludzie na całym świecie podejmują działania na rzecz ochrony środowiska i przeciwdziałania dalszemu niszczeniu naszej wspólnej Matki – Ziemi. Do grona tych, którym nie są obojętne losy globu, dołączyli również uczniowie naszej szkoły.
Z tej okazji nauczycielki naszej szkoły przygotowały szereg aktywności, dzięki którym uczniowie mogli sprawdzić swoją wiedzę i świadomość ekologiczną. Młodsze dzieci rozwiązywały łamigłówki, kolorowały tematyczne ilustracje i uczyły się poprzez zabawę. Uczniowie klas IV–VIII zmierzyli się z nieco trudniejszymi zadaniami – rozwiązywali quizy, krzyżówki i przyrodnicze wykreślanki. Najstarsi uczestnicy stanęli przed ambitnymi wyzwaniami matematyczno-przyrodniczymi, takimi jak obliczenie wagi przeciętnej chmury, ilości tlenu produkowanego przez lasy Amazonii czy skrajnych temperatur zanotowanych na Ziemi.
To był dzień pełen zaangażowania, wiedzy i refleksji nad tym, jak każdy z nas może dbać o przyszłość naszej planety.
Gigathon – Ogólnopolski Konkurs Programistyczny
Informujemy, że ruszyły zapisy do Gigathonu – Ogólnopolskiego Konkursu Programistycznego, który pozwoli dzieciom i młodzieży sprawdzić swoje umiejętności w programowaniu, informatyce i nowoczesnych technologiach! Konkurs jest organizowany pod patronatem Ministra Edukacji, Ośrodka Rozwoju Edukacji, a także Politechniki Warszawskiej - Wydziału MiNI.
Zapisy trwają od 24 marca do 18 maja 2025 r.
Rejestracja dostępna na stronie linkUdział w konkursie jest całkowicie bezpłatny!
Dla kogo? Uczestnicy w wieku 7-18 lat, podzieleni na cztery grupy wiekowe:
🔹 7-9 lat – programowanie w Minecraft Education
🔹 10-12 lat – programowanie w Scratch
🔹 13-15 lat – programowanie w Python, C# lub C++
🔹 16-18 lat – programowanie w Python, C# lub C++Jak wygląda konkurs?
✅ Etap 1 – Test wiedzy online (7 kwietnia – 18 maja 2025 r.): uczestnicy rozwiązują test sprawdzający ich wiedzę. Liczy się liczba poprawnych odpowiedzi i czas!
✅ Etap 2 – Projekt programistyczny (7 kwietnia – 25 maja 2025 r.): zakwalifikowani do kolejnej rundy zmierzą się z zadaniem projektowym - forma online.
🏆 Finał w Warszawie (14 czerwca 2025 r.): 80 najlepszych uczestników spotka się na hackathonie, gdzie będą rywalizować o atrakcyjne nagrody!Dlaczego warto?
1. Konkurs rozwija zainteresowanie programowaniem i nowymi technologiami.
2. Uczestnicy zdobywają cenne umiejętności cyfrowe, które przydadzą się w przyszłości.
3. Rywalizacja motywuje do nauki i kreatywnego rozwiązywania problemów.
4. Atrakcyjne nagrody! (konsole, sprzęt komputerowy, smartfony, kursy i obozy programistyczne, gadżety gamingowe i edukacyjne, dyplomy konkursowe dla wszystkich uczestników).Zachęcamy do zapisów i wspólnego odkrywania świata programowania!
Wielkanocny Turniej Szachowy
W dniu 15 kwietnia od wczesnych godzin porannych rozpoczęły się zmagania uczniów naszej szkoły w Wielkanocnym Turnieju Szachowym. W pierwszej grupie, czyli uczniów z klas 1-3 wystartowało 24 uczestników, którzy zagrali 6 rund tempem 10 minut na zawodnika. Zwycięzcą turnieju został Hubert Duda z klasy 2c. Drugie miejsce zajął Antoni Orłowski z klasy 2c, a trzecie Daniel Brzeziński z klasy 3b.
W drugiej grupie, starszych uczniów z klas 4-8 wzięło udział 35 uczestników, którzy rozegrali również 6 rund tempem 10 minut na zawodnika.
Zwycięzcą turnieju został Julian Obuchowicz z klasy 7b, z wynikiem 6 punktów z 6 partii. Drugie miejsce zajął Mateusz Dymek z klasy 8d, a trzecie Jędrzej Weronko z klasy 7a. Najlepszą zawodniczką turnieju została Jaśmina Jarek z klasy 8c.
Po zakończonych zmaganiach dyrektor szkoły Pani Iwona Krupińska oraz wicedyrektor Pani Beata Chrzanowska uczestnikom turnieju wręczyły dyplomy i słodki upominek, a zwycięzcom puchary.
Wielkanocny Turniej Szachowy został zorganizowany dzięki wsparciu Rady Rodziców, która ufundowała nagrody. Dziękujemy.
Gratulujemy wszystkim uczestnikom! Wielkie brawa dla zwycięzców!
Rozmowy na temat elektromagnetyzmu...
Uczniowie klas: 5b i 5d mieli niepowtarzalną okazję uczestniczyć w pogadance na temat elektromagnetyzmu! Temat ten jest niezwykle fascynujący i ma ogromne znaczenie w naszym codziennym życiu, zwłaszcza w kontekście działania telefonów komórkowych.
Podczas spotkania piątoklasiści mogli dowiedzieć się, że telefon komórkowy działa dzięki falom elektromagnetycznym, wysyłając i odbierając sygnały radiowe. Te z kolei przenoszą informacje w postaci dźwięku, tekstu czy obrazu. Uczniowie dowiedzieli się również, jaką rolę pełnią anteny i przekaźniki telefoniczne, umożliwiające komunikację między użytkownikami.
Dodatkowo uświadomili sobie jak w codziennym życiu zjawiska przyrodnicze łączą się z takimi pojęciami, jak elektrostatyka i magnetyzm. Uczniowie poszerzyli wiedzę o zjawiskach związanych z ładunkami elektrycznymi, które mogą przyciągać lub odpychać inne naładowane obiekty oraz o właściwościach magnetycznych materiałów, które są wykorzystywane w różnych urządzeniach, takich jak głośniki czy silniki elektryczne.
Takie pogadanki inspirują uczniów do dalszego zgłębiania tajników świata fizyki i technologii, a także pobudzają ich ciekawość do odkrywania wpływu nauki na otaczający nas świat. To doskonała okazja do zainspirowania młodych fizyków do myślenia o przyszłości i możliwościach, jakie niesie ze sobą rozwój technologii opartych na zasadach elektromagnetyzmu.
Wielkanocne Spotkanie z Seniorami Osiedla „Piaski”
Wielkanoc to jedno z najbardziej radosnych świąt, poprzedzone wieloma przygotowaniami i troską o szczególny nastrój. To wyjątkowy czas w roku, gdy wokół pojawiają się pierwsze oznaki wiosny. Ten okres skłania do refleksji i zadumy.
Zgodnie z wieloletnią tradycją naszej szkoły, w dniu 9 kwietnia 2025 roku, odbyło się wyjątkowe spotkanie wielkanocne, na które przybyli Seniorzy z Osiedla „Piaski”. Jego organizatorami byli: Rada i Zarząd Dzielnicy Bielany, Samorząd Mieszkańców Osiedla „Piaski” oraz społeczność Szkoły Podstawowej nr 293.
Uroczystość przebiegła w bardzo miłej, pełnej życzliwości, atmosferze, której atrakcją była inscenizacja o życiu seniorów w dzisiejszym świecie. Przy pięknych dekoracjach i ozdobach stołów, w towarzystwie wyjątkowych gości, wśród rozmów i wzruszeń wszyscy celebrowali zbliżające się Święta Wielkanocne.
Spotkanie było okazją do integracji i wzmocnienia poczucia wspólnoty wśród mieszkańców dzielnicy Bielany, a także miłym wypełnieniem wolnego czasu seniorów.
Zajęcia „Sprawne rączki”
Kolejnym przedsięwzięciem podjętym przez uczniów klasy 3a na zajęciach pozalekcyjnych „Sprawne rączki” było uszycie kolorowych rybek. Filcowe ozdoby będą przypominały im o zbliżających się wakacjach. Własnoręcznie wykonane, różnobarwne zabawki sprawiły wszystkim wiele radości.
Laboratoria Przyszłości to doskonała okazja do ćwiczenia sprawności manualnych.
Serdeczne podziękowania!
Dziękujemy z całego serca za zaangażowanie i udział w akcji wolontariatu – zbiórce dla Fundacji Rodakom na Kresach.
Dzięki Waszej otwartości, życzliwości i chęci niesienia pomocy udało się zebrać potrzebne dary, które trafią do Polaków mieszkających na Kresach.
Wasza pomoc ma ogromne znaczenie – pokazuje, że razem możemy więcej.
Akcja Wolontariatu
Wolontariat Szkoły Podstawowej nr 293 oraz Szkoły Podstawowej nr 364 przy wsparciu świetlicy szkolnej zorganizował wspólnie wiosenny kiermasz bransoletek. Wydarzenie cieszyło się dużym zainteresowaniem – uczniowie, nauczyciele i rodzice z zaangażowaniem wspierali akcję. Całkowity dochód z kiermaszu został przekazany na rzecz Fundacji Warszawskie Hospicjum dla Dzieci, wspierając tym samym najmłodszych podopiecznych.
Dziękujemy wszystkim za udział i wielkie serce!
Podsumowanie konkursu czytelniczego
Z okazji Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci biblioteka szkolna zorganizowała konkurs czytelniczy. Laureatami konkursu zostali:
-
Aleksandra Gal kl. 1B
-
Maria Krzywicka kl. 3B
-
Wiktor Obliński kl. 4B
-
Filip Gumowski kl. 5D
-
Zuzanna Witosławska kl. 7A
Serdecznie gratulujemy!
-
Bielańskie Targi Edukacyjne
W dniu 3 kwietnia br. uczniowie klas ósmych wzięli udział w XVI Bielańskich Targach Edukacyjnych. Zostały zorganizowane w Zespole Szkół nr 35 przy ul. S. Żeromskiego, a ich celem było promowanie kształcenia i osiągnięć edukacyjnych bielańskich szkół ponadpodstawowych. Ósmoklasiści, zainteresowani kontynuowaniem nauki na Bielanach, mieli możliwość wzięcia udziału w warsztatach z doradztwa zawodowego oraz zapoznania się z prezentowanymi zawodami oferowanymi przez bielańskie szkoły zawodowe - ZS nr 10, ZS nr 18 oraz ZS nr 35. Na uczestników targów czekały także testy z zakresu predyspozycji i preferencji zawodowych, które przygotowali dla uczniów doradcy zawodowi z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 10.
Rowerowy Maj
W imieniu Zespołu Rowerowego Maja oraz Straży Miejskiej m.st. Warszawy zapraszamy na spotkanie dotyczące między innymi najważniejszych przepisów i zasad bezpieczeństwa istotnych podczas jazdy na rowerze i urządzeniach wspomagających ruch (hulajnogi tradycyjne, rolki, deskorolka, wrotki).
Spotkanie jest dedykowane rodzicom, opiekunom prawnym, nauczycielom oraz uczestnikom kampanii.
Będzie podzielone na dwie części:
- informacyjną na temat Rowerowego Maja, którą poprowadzą miejskie koordynatorki kampanii i przypomną najważniejsze zasady udziału w kampanii (jakich sprzętów można używać w trakcie kampanii, jaki jest minimalny dystans do aktywnego przejechania, jakie są terminy i zasady dołączenia do akcji) oraz zasady realizacji nagród indywidualnych na podstawie dzienniczków rowerowych
- edukacyjną, którą poprowadzi Pan Hubert Dobrzyński, edukator stołecznej Straży Miejskiej i opowie o przepisach regulujących jazdę na rowerze, hulajnodze, o karcie rowerowej, możliwościach jazdy rowerem po chodniku, obowiązkowym wyposażeniu roweru i o wielu innych sprawach związanych z aktywnymi dojazdami.
Spotkanie odbędzie się na platformie Teams, w czwartek, 3.04.2025 r.
Rozpocznie się o godzinie 17.00 częścią informacyjną o kampanii, natomiast od godziny 17.30 spotkanie poprowadzi edukator warszawskiej Straży Miejskiej.
Link do spotkania: link
Spotkanie to świetna okazja, by przypomnieć sobie zarówno najważniejsze zasady kampanii, jak i bezpiecznego korzystania z aktywnych środków transportu, zarówno przez najmłodszych, jak i starszych uczestników ruchu drogowego.
Szkolne Pole Nadziei znów zakwitło!
Nasze żonkilowe pole to nie tylko piękny widok, ale przede wszystkim symbol nadziei i wsparcia dla osób potrzebujących opieki paliatywnej. W ramach tej wyjątkowej akcji wolontariusze z naszego “Klubu Ośmiu” aktywnie współpracują z: Zespołem Domowej Opieki Paliatywnej na Bielanach, Ośrodkiem Hospicjum Domowego NZOZ Zgromadzenia Księży Marianów i Warszawskim Hospicjum dla Dzieci. Dziękujemy naszym wolontariuszom za ich zaangażowanie i wielkie serca!
Sukces naszych uczennic w konkursie recytatorskim
W dniu 27 marca 2025 r. odbył się dzielnicowy etap 48. konkursu recytatorskiego „Warszawska Syrenka” w Bielańskim Ośrodku Kultury przy ul. Goldoniego 1. Z ogromną przyjemnością pragniemy poinformować, że uczennice reprezentujące naszą szkołę zdobyły wyróżnienie:
W kategorii klas IV-VI: Veronika Karpińska i Antonina Kozioł
W kategorii klas VII-VIII: Urszula Mędrzecka i Oliwia Kozłowska
Dziewczynki zachwyciły jury wspaniałą recytacją wierszy, które oceniało dobór repertuaru, interpretację utworu, kulturę mowy oraz ogólny wyraz artystyczny. Wyróżnienie uczennic jest ogromnym osiągnięciem z uwagi na zgłoszenie się do konkursu aż 89 uczestników z 17 szkół bielańskich.
Serdecznie gratulujemy sukcesu oraz życzymy powodzenia w kolejnych edycjach konkursów recytatorskich!
Góra Grosza
Już po raz kolejny nasza szkoła włączyła się w akcję Góra Grosza organizowaną przez Towarzystwo Nasz Dom, które od wielu lat wspiera dzieci i młodzież, finansując, m.in. pomoc specjalistyczną, pracę z rodziną biologiczną oraz rozwój indywidualnych zainteresowań wychowanków.
Dziękujemy wszystkim uczniom naszej szkoły za zaangażowanie w tę inicjatywę. Szczególne gratulacje należą się klasie 4a za zajęcie pierwszego miejsca oraz dla klas: 5a i 5c za zdobycie kolejnych lokat. Wspólnie zebrana kwota 162,51 zł to dowód na to, jak ważne jest wsparcie i solidarność.
Serdeczne podziękowania uczestnikom akcji za ich wysiłek i poświęcenie!
Kartka wielkanocna dla Hospicjum Dziecięcego
Wolontariat szkolny wraz ze świetlicą szkolną włączył się w akcję zorganizowaną przez Domowe Hospicjum Dziecięce Promyczek. Wolontariusze przygotowali kolorowe, kreatywne kartki wielkanocne dla dzieci. To wspaniała inicjatywa, która ma na celu sprawienie radości i pokazanie wsparcia dla osób przebywających w hospicjum. Takie gesty niosą nie tylko otuchę, ale także przypomnienie o tym, jak ważna jest troska o innych w trudnych chwilach.
Dziękujemy!
Podziękowanie
Lodowce i woda w Arktyce
21 marca 2025 obchodzimy po raz pierwszy Światowy Dzień Lodowców, a 22 marca od lat Światowy Dzień Wody. Z tej okazji uczniowie klasy VIII b podczas zajęć fizyki mieli okazję uczestniczyć w lekcji na żywo z Polskiej Stacji Polarnej Hornsund na Spitsbergenie. Uczniowie zapoznali się z ciekawymi faktami dotyczącymi lodowców i zasobów wodnych Ziemi oraz dowiedzieli się, jak wygląda dostęp do wody w surowych warunkach Arktyki i co stanowi jej główne źródło na stacji polarnej.
Transmisja z ekspertem w zakresie badań polarnych i nauk o Ziemi była dostarczona przez Instytut Geofizyki Polskiej Akademii Nauk w ramach programu EDU-ARCTIC, mającego na celu angażowanie uczniów w edukację STEM poprzez badania Arktyki.
Andrzejki 2019
Zebrała się nasza gromada,
gdy już wieczór zapada.
Chętna do zabawy w andrzejkową noc,
bo dziś wróżb i magii moc.
Która pierwsza za mąż wyjdzie?
I do której szczęście przyjdzie?
Która dziś odpowiedź na pytanie znajdzie?
A która swą miłość odnajdzie?
Odpowiedzi na pytania i marzenia znamy,
ale na wyniki jeszcze poczekamy.Autor nieznany
Kiedyś andrzejki były traktowane jako obrzęd, który miał nieco inny charakter niż obecnie, gdyż było w nich więcej magii i wiary, że tego dnia przyszłość otwiera swoje tajemnice. Teraz są wesołym spotkaniem towarzyskim, najczęściej w formie zabawy, dostarczającym wiele humoru i rozrywki, a wróżby traktowane są bardziej z przymrużeniem oka.
Upamiętniając zwyczaj wigilii św. Andrzeja, w naszej szkole odbyła się zabawa andrzejkowa, tym razem w stylu retro. Pomysłodawczyniami tej idei były dziewczynki z klasy 8C, które zajęły się również przygotowaniem tematycznej playlisty. Uczniowie klasIV-VIII bawili się w czwartek, 29 listopada, na wspólnej dyskotece zorganizowanej w sali gimnastycznej. By umilić ich zabawę, przedstawiciele Rady Rodziców zapewnili dodatkowe efekty świetlne, rodzice uczniów poszczególnych klas przygotowali poczęstunki, a o wspaniałą muzykę, która po południu rozbrzmiewała w szkole, zadbał nauczyciel wychowania fizycznego, Pan Mariusz Jaguś.
Impreza andrzejkowa cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród dzieci, które najchętniej poprosiłyby o jej przedłużenie, aby jeszcze przez moment pozostać w tym magicznym nastroju. Ponadto dzieciaki przekonały się, że sale lekcyjne to nie tylko miejsce przekazywania wiedzy i pisania sprawdzianów, ale także miejsce rozrywki i dobrej zabawy. Pozostając pod wrażeniem andrzejkowych atrakcji, wszyscy oczekują wigilijnych, klasowych spotkań.
Podziel się sercem z Zuzią Kamińską
„Kiedy pomagamy innym, pomagamy sobie,
ponieważ wszelkie dobro, które dajemy,
zatacza koło i wraca do nas.”
Flora Edwards
28 listopada z inicjatywy Małego Samorządu Uczniowskiego odbył się charytatywny kiermasz książek, z którego dochód został przeznaczony na pomoc chorej na serce Zuzannie Kamińskiej podopiecznej Fundacji „Patrz Sercem”.
Dzięki ogromnemu zaangażowaniu najmłodszych uczniów udało nam się zebrać kwotę 1357 zł, którą za pośrednictwem Rady Rodziców przekazaliśmy na dalszą diagnostykę i leczenie małej Zuzi.
Dziękujemy wszystkim, którzy otworzyli serce i czynnie włączyli się w naszą akcję.
Andrzejki u Seniorów
W środę 27. XI z okazji andrzejek , nasi wolontariusze z klasy VIII A i VIII C odwiedzili Bielański Ośrodek Wsparcia dla Seniorów nr 1 przy al. Zjednoczenia 13. Były wróżby, wspólne tańce, poczęstunek i ciekawe rozmowy łączące oba pokolenia . Na zakończenie spotkania młodzież naszej szkoły została obdarowana własnoręcznie wykonanymi upominkami przez pensjonariuszy Ośrodka. Uczniowie podziękowali za wspólne spędzanie czasu. Mimo różnic dzielących oba pokolenia, spotkania wokół wspólnych pasji dają poczucie partnerstwa, ułatwiają nawiązanie dialogu i wzajemne zrozumienie.
Wykład o zmianach klimatu
W dniu 26 listopada odbył się apel poswiecony zmianom klimatu na kuli ziemskiej w ramach realizowanego w szkole projektu "Klimat to temat".
Dzień Pluszowego Misia w klasach IV - VIII
PLUSZOWY MIŚ to kultowa zabawka na całym świecie i mimo upływającego czasu oraz pojawiania się coraz bardziej nowoczesnych rozrywek dla dzieci, bywa największym ich przyjacielem.
Na dzień 25 listopada przypada Dzień Pluszowego Misia. Nie jest to przypadkowa data i mało kto wie, że ta zabawka to symbol związany z niezwykłą historią. Stało się tak za sprawą prezydenta Stanów Zjednoczonych – Teodora Roosvelta, który w 1902 roku wybrał się z przyjaciółmi na polowanie. Podczas wyprawy postrzelono małego niedźwiadka. Prezydent nakazał jego uwolnienie, a całą historię zilustrowano komiksem w waszyngtońskiej prasie. Jednym z czytelników gazety był pewien producent zabawek, który zainspirował się tym wydarzeniem i stworzył nową zabawkę dla dzieci, właśnie w formie pluszowego misia. Nazwał go Teddy Bear, co było oczywistym nawiązaniem do imienia prezydenta USA.
Także w naszej szkole 25 listopada jest zawsze dniem niezwykle kolorowym i radosnym, z uwagi na fakt, że ukochane przytulanki towarzyszą uczniom podczas lekcji. Dodatkową atrakcją jest niewątpliwie plebiscyt na najsympatyczniejszego misia, podczas którego przedstawiciele klas, poprzez głosowanie, wybierają swoją ulubioną maskotkę. Pieczę nad jego prawidłowym przebiegiem sprawują członkowie prezydium Samorządu Uczniowskiego. Na wyniki tego sympatycznego konkursu musimy, niestety, zaczekać do apelu podsumowującego pracę Samorządu Uczniowskiego, który odbędzie się w styczniu 2020r.
Pierwsza pomoc w świetlicy
W dniach 18 - 22 listopada 2019 r. w klasach od pierwszej do czwartej naszej szkoły, już po raz kolejny, zostały przeprowadzone przez wychowawców świetlicy zajęcia z udzielania pierwszej pomocy.
Miały one na celu nabycie przez uczniów wiedzy i umiejętności zachowania się w sytuacji zagrożenia życia. Zakres i tematyka zajęć była dostosowana do wieku dzieci. W celu utrwalenia wiedzy uczniowie obejrzeli również filmy instruktażowe, wykonali też prace plastyczne dotyczące tego tematu. Wspólnie z wychowawcami rozwiązywano lub układano rebusy i krzyżówki.
Pozytywnym efektem podjętych działań, poza nabyciem odpowiednich umiejętności, jest kształtowanie świadomości i nawyku niesienia pomocy poszkodowanym od najmłodszych lat i uczenie dzieci odpowiedzialności za siebie i innych.
Mamo, Tato zadbajmy razem o...
„Mamo, Tato zadbajmy razem o…” tymi słowami Mały Samorząd Uczniowski zaprasza wszystkich Rodziców do wsparcia kampanii mającej na celu zwrócenie uwagi i wspólne zatroszczenie się o to, co dla każdego ucznia, rodzica i pracownika szkoły powinno być najważniejsze, czyli:
- BEZPIECZEŃSTWO,
- CZYSTOŚĆ,
- SAMODZIELNOŚĆ DZIECI,
- KOMFORT NAUKI.
Ulotka, która trafia w Państwa ręce wyraża troskę o ucznia i uwrażliwia na jego dobro.
Chociaż mało latek mamy,
po szkole chodzimy sami.
Obserwując pracę i zachowania uczniów zauważamy chęć i potrzebę ich samodzielnego radzenia sobie z różnymi wyzwaniami. Jak wiemy proces uczenia się jest najbardziej efektywny, wówczas, gdy dziecko metodą prób i błędów, jednakże samodzielnie, wykonuje powierzone mu zadania. Doświadczanie konsekwencji dokonanych wyborów i podjętych decyzji ma ogromny walor edukacyjny podczas wychowania młodego, odpowiedzialnego człowieka. Dlatego też, zapraszamy i zachęcamy Państwa do wspólnego wsparcia i zatroszczenia się o naukę samodzielności oraz zaradności uczniów główne podczas czynności samoobsługowych na terenie szkoły.
Szkołę czystą mamy, bo obuwie zmieniamy
i na to uwagę wszystkim zwracamy.
Mając na uwadze komfort nauki dzieci przypominamy także, iż zajęcia wychowania fizycznego oraz odpoczynek dzieci podczas przerw śródlekcyjnych odbywa się najczęściej na korytarzach. Szczególnie uświadomienie sobie tego faktu jest istotne w czasie jesienno-zimowym, kiedy pogoda bywa zmienna i chodzenie po szkole w mokrym, zabrudzonym obuwiu osób odprowadzających dzieci ma znaczący wpływ na warunki higieniczne, w jakich przebywają uczniowie. Kierujemy, więc do Państwa prośbę o zwrócenie większej uwagi na tę kwestię.
Bezpieczną szkołę mamy,
gdy na obecność „obcych” nie pozwalamy.
Od dłuższego czasu obserwujemy również, jak wiele osób dorosłych przemieszcza się po terenie szkoły. Nie wszystkie twarze odwiedzających naszą placówkę są dla dzieci i pracowników znane. Dlatego też mając na uwadze bezpieczeństwo, zrodziła się potrzeba zwrócenia uwagi na tę sytuację.
Prosimy wszystkich Rodziców o pozytywny odbiór naszych postulatów i wsparcie nas we wdrażaniu korzystnych zmian w naszej placówce.
Chcemy w oczach uczniów i Państwa zmieniać się na lepsze!
V Warszawski Konkurs Fizyczny dla szkół podstawowych
W dniu 21 listopada odbył się finał V Warszawskiego Konkursu Fizycznego dla szkół podstawowych pod Patronatem Polskiego Towarzystwa Fizycznego. W konkursie wzięło udział 43 uczniów z warszawskich szkół. Miło nam poinformować, że w gronie finalistów znalazł się uczeń klasy VII a Kajetan Buczyło. Prezentacja multimedialna, którą wykonał na temat: „Asteroidy, przybysze z otchłani kosmosu, czy są zagrożeniem dla naszej cywilizacji?” znalazła się w grupie 15 najlepszych prac.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
III miejsce w XII edycji Konkursu o Prawach Dziecka
„Niech się wreszcie każdy dowie i rozpowie w świecie całym,
Że dziecko to także człowiek - tyle, że jeszcze mały.
Dlatego ludzie uczeni, którym za to należą się brawa,
Chcąc wielu dzieci los odmienić, spisali dla Was mądre prawa…”
(M. Brykczyński)
Jest nam niezmiernie miło poinformować, że nasi uczniowie zajęli III miejsce w XII edycji Mazowieckiego Konkursu o Prawach Dziecka „Niech się wreszcie każdy dowie…:”, którego organizatorem jest Szkoła Podstawowa nr 42 z Oddziałami Integracyjnymi im. K. I. Gałczyńskiego w Warszawie..
Finał konkursu odbył się 20 listopada. Naszą szkołę, pod opieką Joanny Strzałkowskiej, która pełni funkcję Rzecznika Praw Ucznia, reprezentowali uczniowie klasy 7 b: Amelia Jędrzejczyk, Zuzanna Lewandowska oraz Antoni Kusisz.
W pierwszej części konkursu wychowankowie rozwiązywali test sprawdzający wiedzę ogólną o prawach dziecka, zaś w drugiej odpowiadali na pytania otwarte związane z tą tematyką. Podczas zmagań, musieli się wykazać bardzo dobrą znajomością Konwencji o Prawach Dziecka, wiedzą o Polskim Komitecie Narodowym UNICEF oraz umiejętnością pracy zespołowej.
Poradzili sobie znakomicie! Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
Projekt „Fizyka-Pasja-Społeczeństwo”
W ramach projektu w dniu 20 listopada odwiedził naszą szkołę Doktorant Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego pan Jarosław Rybusiński, który wygłosi dla uczniów klas V a, c, e pogadankę w formie tzw. „Science Busking” czyli kuglarstwa naukowego. Pogadanka z pokazem doświadczeń uświadomiła uczniom, że zarówno fizyka jak i praca naukowców nie są wcale nudne. Prowadzący na wesoło zaprezentował proste eksperymenty, nawiązując do trudnych tematów. W sposób niestandardowy wyjaśnił zjawiska fizyczne, które obserwujemy w codziennym życiu.
Pytaj, eksperymentuj i odkrywaj tajniki fizyki!
Pola nadziei
Ideą akcji Pola Nadziei, która została zainicjowana kilkadziesiąt lat temu w Wielkiej Brytanii,jest edukacja i uwrażliwienie społeczeństwa na los osób nieuleczalnie chorych oraz pozyskiwanie funduszy na utrzymanie hospicjów. Symbolizują ją żonkile, które sadzane są w różnych miejscach, by w ten sposób wyrazić gest w kierunku tych, którzy cierpią na nowotwory. Żółte kwiaty stanowią starożytny symbol nadziei na nowe życie, natomiast w tradycji chrześcijańskiej oznaczają znak triumfu poświęcenia nad egoizmem oraz miłości nad śmiercią.
Nasza szkoła w tym roku włączyła się w tę szlachetną akcję, urządzając własne Pole Nadziei, gdzie przedstawiciele klas posadzili cebule żonkili.
Kolejną inicjatywą było przeprowadzenie przez wolontariuszy charytatywnej zbiórki w dniu
21 listopada br., podczas zebrań z rodzicami, w wyniku której, dzięki zaangażowaniu młodzieży
i hojności rodziców, udało się zebrać aż 1071,70 zł.
Pożegnanie
Z głębokim żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci
Pana Romana JÓŹWIAKA
I Dyrektora Szkoły Podstawowej nr 293
Z największym oddaniem poświęcał się sprawom dzieci i młodzieży, pozostawił po sobie wspomnienie osoby życzliwej i wrażliwej na problemy innych ludzi.
Z rodziną oraz bliskimi zmarłego łączymy się w bólu
i składamy wyrazy głębokiego współczucia.Dyrekcja, nauczyciele, pracownicy oraz uczniowie SP 293
Czy w świetlicy można się nudzić?
W naszej świetlicy o nudę trudno. Mnóstwo tu pomysłów na spędzenie czasu wolnego. Papieroplastyka pozwala na tworzenie ciekawcych pełnych, kolorów, faktur i form prac plastycznych. Na ceramice powstają małe arcydzieła. Zajęcia szycia z filcu to prawdziwa fabryka małych artystów, powstają tam maskotki, ozdoby na choinkę, breloki. Niezmiennie dużym powodzeniem cieszą się zabawy z klockami. Powstają ogromne budowle, zagrody, domki, małe królestwa. Mamy również sporą grupę utalentowanych tacerzy. Mogą pochwalić się swoimi umiejętnościami podczas zabaw przy muzyce z wykorzystaniem multimedialnych możliwości tj. Just Dance.
Mobilne planetarium w naszej szkole
Któż nie lubi obserwować nieba? Taka możliwość pojawiła się w dniu 21listopada 2019r., kiedy to naszą szkołę odwiedziło mobilne planetarium. Biorący udział w seansie uczniowie klas IV-VI mieli sposobność poszerzenia swoich wiadomości na temat Układu Słonecznego i naszej planety. Ponadto multimedialna prezentacja w planetarium przybliżyła im wiedzę na temat ruchu obrotowego i obiegowego Ziemi. Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się układy gwiazd i gwiazdozbiorów w różnych porach roku oraz związane z nimi historie.
Licznie zadawane pytania potwierdzają potrzebę przekazywania wiedzy w sposób, który rozbudzi zainteresowania, a także zmieni punkt widzenia uczniów na temat otaczającego nas wszechświata.
Zarówno nauczyciele jak i dzieci zgodnie stwierdzili, iż wiadomości zdobyte podczas lekcji w mobilnym planetarium na pewno na długo pozostaną w pamięci.
Podsumowanie konkursu Literackie Bielany
W dniu 15.11.2019 roku w Szkole Podstawowej nr 80 uczniowie naszej szkoły tradycyjnie uczestniczyli w konkursie recytatorskim ,,Literackie Bielany". Prezentowali utwory poetyckie i prozatorskie patronów bielańskich ulic.
Lauretami konkursu zostali:
Alicja Majkowska kl. 5f - I miejsce
Igor Kamyk kl. 4a - III miejsce.
Wszystkie dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy.
Klasa V A z wizytą w przedszkolu „Wesoła Stopiątka”
Z okazji Europejskiego Dnia Zdrowego Jedzenia i Gotowania uczniowie z klasy V A przygotowali dla swoich młodszych kolegów inscenizację „ W zdrowym ciele, zdrowy duch”. W krótkich scenkach, na wesoło, przedstawili zasady zdrowego odżywiania, dbania o higienę osobistą i konieczności ruchu na co dzień.
Starsze koleżanki z klasy VII wykonały kilka doświadczeń chemicznych z wykorzystaniem produktów spożywch, które jak się przekonaliśmy służą nie tylko do jedzenia ale również do zabawy. Przedszkolaki chętnie asystowały przy eksperymentach np. karmiły słodyczami ze styropianu ciasteczkowego potwora, czy wykonywały tęczę z kolorowych cukierków.
Dla naszych milusińskich rodzice przygotowali tort marchewkowy.
Zarówno przedstawienie jak i pokaz doświadczeń zrobiły na przedszkolakach duże wrażenie.
Akcja "Lekki plecak" w klasach I - III
Klasy I – III brały aktywny udział w akcji „Lekki plecak”. Uczniowie podczas zajęć komputerowych obejrzeli prezentację dotyczącą tego tematu. Zwrócili uwagę, że waga, odpowiednie dopasowanie oraz właściwe użytkowanie plecaków odgrywają ogromną rolę w utrzymaniu prawidłowej postawy oraz zapobieganiu skrzywienia kręgosłupa.Zbyt ciężki plecak może powodować niekorzystne, bolesne napięcia w mięśniach i stawach oraz bóle bioder i kolan. Noszenie nieodpowiedniego plecaka wymusza nieprawidłową postawę – pochylanie sylwetki do przodu, a także bóle w okolicach karku. Podczas zajęć ważono szkolne plecaki, zwracano uwagę na ich zawartość. Metodą burzy mózgów uczniowie określali, co i dlaczego jest niezbędne w plecakach szkolnych, a co jest zbędne. Podkreślano, że można pozostawiać w klasowych biblioteczkach książki, ćwiczenia, teczki plastyczne. Młodsi uczniowie wykonywali rysunki w programie graficznym Paint dotyczące tematyki lekkiego tornistra, wykonywali plecaki szkolne z tektury, których elementem symbolicznym były skrzydła – znak lekkiego tornistra.
Międzynarodowy Dzień Tolerancji
Nie musimy akceptować cudzych przekonań...
ale musimy akceptować prawo innych do ich posiadania.
Jodi Picoult
18 listopada obchodziliśmy w naszej szkole Międzynarodowy Dzień Tolerancji, , czyli dzień szacunku, akceptacji i uznania bogactwa różnorodności kultur na całym świecie. Uczniowie przystroili się w zielone koszulki, które stały symbolem nadziei, pozytywnego nastawienia do świata.
Inicjatorem obchodów był Rzecznik Praw Ucznia, pani Joanna Strzałkowska. We wszystkich klasach odbyły się godziny wychowawcze poświęcone tolerancji. Każdy uczeń miał okazję dowiedzieć się, co oznacza termin tolerancja i czy sami jesteśmy tolerancyjni wobec bliźnich.
W ramach akcji nasi wychowankowie pod kierunkiem swoich wychowawców przygotowali kolorowe plakaty o tolerancji, które ozdobiły szkolne korytarze. W tym roku staraliśmy się dowiedzieć jak ubierają się dzieci na całym świecie, w co się bawią w wolnym czasie, jak wygląda ich szkoła i czego się uczą oraz jakie są ich przysmaki. Najmłodsi uczniowie narysowali swoje portrety, zaś najstarsi przygotowali plakaty o mniejszościach narodowych i etnicznych w Polsce.
Mamy nadzieję, że tegoroczne odchody Szkolnego Tygodnia Tolerancji przekonały wszystkich uczniów, jak ważne jest, by akceptować drugiego człowieka, wszak inny nie znaczy gorszy.
Drużynowe Mistrzostwa Mazowsza w Szachach Szybkich
W dniu 16 listopada 2019 r. na terenie Szkoły Podstawowej 385 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego
w Warszawie–Wesoła odbyły się Mistrzostwa Mazowsza Szkół Podstawowych w Szachach Szybkich. Organizatorem szachowych zmagań był Mazowiecki Związek Szachowy oraz UKS Gambit Wesoła.
W turnieju wzięło udział 68 drużyn reprezentujących szkoły podstawowe z Mazowsza.
W ogólnej klasyfikacji nasza pierwsza drużyna zajęła 10. miejsce, a druga 48. Na bardzo duże uznanie zasługuje indywidualny sukces Bartka Kozłowskiego, który osiągnął najlepszy wynik na
2. szachownicy z dorobkiem 7,5 pkt. z 8 partii, zdobywając złoty medal w klasyfikacji indywidualnej.
Szkolne reprezentacje wystąpiły w składach:
I drużyna:
1. Tomek Rumiński – klasa 7C
2. Bartosz Kozłowski – klasa 6F
3. Daniel Bereza – klasa 4A
4. Ewa Kozłowska – klasa 2C
II drużyna:
1. Michał Niestrzębski – klasa 7B
2. Łukasz Szerszeń – klasa 7D
3. Staś Kołodziński – klasa 7B
4. Natalia Małota – klasa 7B
Serdeczne gratulacje dla naszych reprezentantów z życzeniami dalszych sukcesów!!!
Projekt - zdrowe odżywianie
Wiśnie i śliwki, ruda marchewka,
grusza pietruszka i kalarepka,
smaczne porzeczki, słodkie maliny,
to wszystko właśnie są witaminy.
Projekt - Zdrowe odżywianie
Od dawna wiadomo, że dbałość o właściwe, zdrowe odżywianie jest ważna dla prawidłowego rozwoju i utrzymania dobrego stanu zdrowia dzieci. Aby zaspokoić zapotrzebowanie organizmu na wszystkie witaminy należy w każdym posiłku uwzględnić warzywa i owoce. W naszej szkole staramy się przekazywać uczniom wiedzę o prawidłowych i zdrowych nawykach żywieniowych. W ramach Projektu „Zdrowe odżywianie” uczniowie klas I – III brali udział w wielu przedsięwzięciach. Klasy pierwsze wspólnie z wychowawcami podczas zajęć lekcyjnych przygotowywali zdrowe śniadanie. Uczniowie klas drugich wykonywali sałatki owocowe, a klas trzecich tworzyli książki kucharskie, robili surówki ze świeżych owoców i warzyw. Podczas zajęć rozmawiano o piramidzie żywieniowej, właściwej diecie i uprawianiu sportu. Zajęcia kulinarne stały się pretekstem do zjedzenia drugiego śniadania i utrwalenia zdrowych nawyków żywieniowych.
Było pysznie, zdrowo i kolorowo!
Archiwum Aktualności