Spotkanie „Wspólne inspiracje” odbyło się w Młodzieżowym Domu Kultury im. Marii Gwizdak. W przemiłych okolicznościach wolontariusze bielańskich szkół i seniorzy mieli okazję do wzajemnej wymiany doświadczeń i inspiracji. Tworzyliśmy wspólne dzieła, słuchaliśmy opowieści starszych pokoleń i cieszyliśmy się chwilą pełną radości i wzajemnego zrozumienia.
Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych
Październik obchodzony jest jako Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Celem świętowania jest zwrócenie uwagi na ogromną rolę bibliotek w życiu szkoły, w nauce oraz w rozwijaniu zainteresowań czytelniczych. W bieżącym roku przewodnie hasło brzmi „Poznajmy się w bibliotece”. Z okazji święta biblioteka zorganizowała konkurs czytelniczy ze znajomości lektury Krystyny Drzewieckiej „Piątka z Zakątka”. Laureatami konkursu zostali:
1 miejsce: Ewa Dziewulska klasa 3b
2 miejsce ex aequo: Jan Pulukowski i Julia Filipiak klasa 3a
3 miejsce: Julia Pielak klasa 3a
Uczniowie otrzymali nagrody książkowe.
Drużynowe Mistrzostwa Mazowsza Szkół Podstawowych w szachach szybkich
W sobotę 26 października w Szkole Podstawowej nr 385 w Warszawie – Wesołej odbyły się Drużynowe Mistrzostwa Mazowsza Szkół Podstawowych w Szachach Szybkich. Organizatorem mistrzostw był Mazowiecki Związek Szachowy i Uczniowski Klub Sportowy Gambit Wesoła. Turniej przeprowadzono systemem szwajcarskim na dystansie 7 rund w tempie gry 10 minut plus 5 sekund na każdego zawodnika. Do rywalizacji stanęły 62 zespoły z województwa mazowieckiego.
Drużyny naszej szkoły w składzie: Antoni Chromiński 8d, Artur Brzeziński 4b, Mateusz Dymek 8d, Ewa Kozłowska 7c oraz Michał Grzeszuk 7b, Krzysztof Obuchowicz 7b, Jędrzej Weronko 7a, Jaśmina Jarek 8c walczyły jak równy z równym z najlepszymi szachistami szkół podstawowych z województwa mazowieckiego, zajmując odpowiednio 6 i 41 miejsce w rankingu drużynowym. Ponadto w klasyfikacji indywidualnej na 264 zawodników Mateusz Dymek zajął bardzo wysokie 13 miejsce ( 4 miejsce na szachownicy nr 3).
Ogromnie gratulujemy wszystkim uczestniczącym i cieszymy się, że nasza szachowa tradycja dalej trwa. Życzymy kolejnych sukcesów!
Składamy również podziękowania rodzicom uczniów oraz Radzie Rodziców za wsparcie udziału w Mistrzostwach.
Szkolne Miasteczko Zawodów
Od poniedziałku 14 października do piątku 25 października br. Pani Anna Szumel zorganizowała w naszej szkole imprezę z zakresu orientacji zawodowej i doradztwa zawodowego skierowaną dla uczniów wszystkich poziomów klas pod nazwą „Szkolne miasteczko zawodów”. Przedsięwzięcie wpisało się w obchody Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery, który w tym roku obchodzony był pod hasłem: Pasja - Motywacja - Odwaga.
W ramach realizacji projektu znalazło się wiele inicjatyw. Najpierw uczniowie wszystkich klas przebierali się za przedstawicieli różnych profesji. Celem tej inicjatywy było poznanie świata zawodów. Ponadto dla młodzieży z klas 8 odbył się quiz wiedzy o zawodach, rynku pracy i zasadach rekrutacji do szkół ponadpodstawowych, w którym I miejsce zdobyła klasa 8a, II miejsce przyznano ex aequo klasom: 8c i 8d, zaś III miejsce przypadło klasie 8b. Wśród kolejnych przedsięwzięć znalazł się konkurs plastyczny skierowany dla młodszych uczniów z klas 1-3 - „Mój zawód w przyszłości”, gdzie I miejsce zdobył Antek z klasy 3a, II miejsce Franek z klasy 1c, natomiast III miejsce osiągnęła Zosia z klasy 2a. Dzieci ze świetlicy przygotowały kolorowanki o zawodach, a także uczestniczyły w pogadance na temat pasji, motywacji i odwagi w dążeniu do celu. Następnie ich prace plastyczne zostały wyeksponowane na wystawie, którą można było podziwiać na szkolnym korytarzu. Ostatnią inicjatywą, skierowaną dla uczniów klas siódmych, było przygotowanie w aplikacji Canva ulotek informacyjnych dotyczących tego, co warto brać pod uwagę, wybierając szkołę ponadpodstawową. Efekty ich pracy można zobaczyć na korytarzu szkoły.
Oprócz wymienionych projektów, wszystkie dzieci mogą na bieżąco korzystać z szerokich informacji na temat propozycji lektur i poradników z zakresu doradztwa zawodowego znajdujących się na gazetce ściennej jednego z pięter szkoły.
Jesienny Turniej Szachowy
W dniu 17 października w naszej szkole odbył się Jesienny Turniej Szachowy. W pierwszej grupie, czyli dzieci z klas 1-3 wystartowało 16 uczestników, którzy zagrali 5 rund tempem 10 minut na zawodnika. Całe podium przypadło uczniom z klasy 2c. Zwycięzcą turnieju został Jakub Batycki, drugie miejsce zajął Fabian Mamaj, a trzecie Antoni Orłowski.
W drugiej grupie, starszych uczniów z klas 4-8 wzięło udział 42 uczestników, którzy rozegrali 6 rund tempem 10 minut na zawodnika. Zwycięzcą turnieju został Antoni Chromiński z klasy 8 d, drugie miejsce zajął Mateusz Dymek również z klasy 8 d, a trzecie Ewa Kozłowska z klasy 7c.
Najlepszą zawodniczką w klasach 1-3 została Wiktoria Krzyczkowska z klasy 3b, a w klasach 4-8 - Ewa Kozłowska z klasy 7c.
Po zakończonych zmaganiach Pani Dyrektor Iwona Krupińska wszystkim uczestnikom turnieju wręczyła dyplomy i słodki upominek, a zwycięzcom puchary.
Jesienny Turniej Szachowy został zorganizowany dzięki wsparciu Rady Rodziców, która ufundowała nagrody. Dziękujemy.
Gratulujemy wszystkim uczestnikom! Wielkie brawa dla zwycięzców!
Sukces w Igrzyskach Młodzieży Szkolnej!
Nasi uczniowie ponownie uczestniczyli w rywalizacjach sportowych. Tym razem ci, którzy zajęli czołowe miejsca w Mistrzostwach Dzielnicy Bielany w indywidualnych biegach przełajowych, wzięli udział w Igrzyskach Młodzieży Szkolnej.
Reprezentacja składała się z następujących uczniów: Jerzy Strzałkowski-klasa 5a, Jan Jędruszuk-klasa 6a, Wanda Drumlewska-klasa 7c, Ewa Kozłowska-klasa 7c, Patryk Sumiński-klasa 8c i Patrycja Jurek-klasa 8d. Trasa biegu była niezwykle trudna, a rywalizacja bardzo zacięta. Z naszego zespołu najlepszy wynik osiągnął Patryk Sumiński, zajmując VI miejsce i tym samym zakwalifikował się na Igrzyska Mazowieckie, które odbędą się w kwietniu.
Wszystkim zawodnikom bardzo dziękujemy za udział w zawodach i życzymy powodzenia Patrykowi!
System RESQL dla klas 6-8
W roku szkolnym 2024-2025 uczennice i uczniowie klas 6-8 naszej szkoły mogą korzystać z systemu wsparcia Resql (dla klas 7-8 jest to kontynuacja z poprzedniego roku szkolnego, klasy 6 dołączają jako nowe).
System Resql to system wspomagający rozwiązywanie problemów przemocy rówieśniczej . System RESQL realizuje działania profilaktyczne oraz interwencyjne. Część profilaktyczna obejmuje lekcję wprowadzającą i lekcje wychowawcze, przygotowane przez zespół specjalistów tworzących system Resql. Mają one na celu:
- uwrażliwienie uczniów na szkodliwość działania przemocy,
- przekazanie uczniom informacji, w jaki sposób powinni reagować na przemoc, miejsc oraz osób, do których uczeń może się zgłosić w razie potrzeby,
- ograniczenie występowania przypadków przemocy w szkole,
- zapewnienie komfortu psychicznego dziecku.
Część interwencyjna obejmuje aplikację mobilną, w której uczennice i uczniowie mogą zgłaszać niepokojące ich sytuacje rówieśnicze oraz panel interwenta, w którym wyznaczone osoby z grona pedagogicznego będą korespondowały z uczniami i na bieżąco reagowały na nadesłane zgłoszenia.
Więcej informacji można przeczytać na stronie naszej szkoły w zakładce Uczniowie – Resql oraz na stronie internetowej www.resql.pl
Dzień Edukacji Narodowej
Dzień Edukacji Narodowej to wyjątkowe święto polskiej szkoły, święto uczniów, nauczycieli, pracowników administracji i obsługi oraz tych, którzy szkoły prowadzą i nadzorują. Uroczystą akademię rozpoczęła Dyrektor szkoły, Pani Iwona Krupińska, która złożyła podziękowania dla wszystkich nauczycieli i wychowawców za przekazywanie uczniom niewyczerpanego bogactwa wiedzy, za ukazywanie prawdy i ukierunkowanie na dobro oraz złożyła życzenia spokoju, radości, a także satysfakcji z pracy. Słowa uznania skierowała także do pracowników administracji i obsługi za codzienną pracę na rzecz placówki.
Dzień Edukacji Narodowej w naszej szkole został uświetniony obecnością przedstawicieli zarządu dzielnicy: Burmistrza Dzielnicy Bielany, Pana Grzegorza Pietruczuka, wraz z zastępcami: Panią Iloną Popławską oraz Panem Włodzimierzem Piątkowskim. Wśród gości była obecna radna Dzielnicy Bielany, Pani Monika Szadkowska, a także przedstawicielka Prezydium Rady Rodziców, Pani Sylwia Traczyk. Goście wyrazili podziękowania nauczycielom za wysiłek, obowiązkowość, a przede wszystkim okazywane dzieciom ciepło, natomiast reprezentantka rodziców naszej szkoły złożyła na ręce pani dyrektor kosz ze słodkim upominkiem. Do składanych podziękowań dołączyli także uczniowie klas drugich, którzy w barwnym przedstawieniu słowno-muzycznym wyrazili wdzięczność wszystkim nauczycielom, natomiast najmłodsze dzieci, z klasy 1a, zaprezentowały układ z piłkami. Podniosły nastrój spotkania zapewniła barwna dekoracja przygotowana przez wychowawców świetlicy.
Na koniec spotkania Pani Iwona Krupińska, wraz z wicedyrektorami: Panią Beatą Chrzanowską oraz Panem Piotrem Śmiałkowskim wręczyli nagrody wyróżniającym się nauczycielom i pracownikom szkoły, życząc wszystkim, aby czuli się dumni z faktu, iż od wielu lat są drogowskazami dla kolejnych pokoleń młodych ludzi w wyborze własnej drogi, ukazując im sens życia w dążeniu do szeroko pojętego szczęścia.
Akcja BohaterON
W dniu 10 października uczniowie klasy 6c wraz z wychowawcą i opiekunem wolontariatu zaangażowali się w akcję BohaterON. Dzieci posprzątały kwatery powstańcze i zapalili znicze. Następnie udali się na cmentarz Stare Powązki, gdzie z przewodnikiem spacerowali szlakiem osobowości Warszawy z XVIII i XIX wieku.
"Branie wypełnia ręce, a dawanie wypełnia serce!"
Dziś odbyło się spotkanie organizatorów Konkursu "Ośmiu Wspaniałych" oraz opiekunów Klubów Ośmiu z Warszawy! To był wyjątkowy czas na wymianę doświadczeń, omówienie planów i przygotowanie się do nadchodzącej edycji konkursu. Przed nami mnóstwo wyzwań, ale i inspirujących inicjatyw, które będą wspierać rozwój wolontariatu w naszym mieście.
Wyniki konkursu na projekt koszulki promującej naukę innych języków
We wrześniu z inicjatywy nauczycieli języków obcych ogłoszono konkurs na projekt koszulki promującej naukę innych języków. Zwyciężył projekt Adama z klasy 7B. Drugie miejsce to projekt Basi z klasy 4A, a trzecie miejsce projekt Jagody z klasy 4B. Gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu, dziękujemy za kreatywność i zaangażowanie.
BohaterON – włącz historię!
To ogólnopolska kampania o tematyce historycznej mająca na celu upamiętnienie i docenienie działań uczestników Powstania Warszawskiego oraz promocję historii Polski XX wieku. W ramach tego projektu w naszej szkole realizowano różnorodne przedsięwzięcia. Zostały przeprowadzone lekcje wychowawcze na temat Powstania Warszawskiego, według określonego scenariusza zajęć. Dzieci, przy współpracy ze szkolnym wolontariatem, sprzątały groby Powstańców na Cmentarzu Powązki Wojskowe w Warszawie, a ponadto wzięły udział w przedstawieniu słowno-muzycznym upamiętniającym 63 dni Powstania Warszawskiego pt. „Bo chcieli być wolni i sobie wolność zawdzięczać". Uczniowie klas starszych obejrzeli tematyczny dokument w Bielańskim Ośrodku Kultury oraz film pt. "Fajna ferajna, czyli powstanie oczyma dzieci", jak również spotkali się z panem Bogusławem Kamolą ps. Hipek (ur. w 1930 r.), który w czasie powstania był w drużynie 400 plutonu harcerskiego 227 Szarych Szeregów na Żoliborzu - Zgrupowania Żyrafa II. Ciekawą inicjatywą było wykonanie na lekcjach informatyki ulotek i afiszów informacyjnych - "Pamiętajmy o Powstańcach", które zostały rozdane mieszkańcom z okolicznych osiedli. Poza tym przygotowano gazetkę ścienną o Powstaniu Warszawskim, którą można było obejrzeć na szkolnym korytarzu.
Realizowany w naszej szkole projekt był wsparciem w wychowaniu patriotycznym dzieci i młodzieży, a także z pewnością przyczynił się do wzmacniania poczucia tożsamości narodowej, krzewienia postaw patriotycznych oraz budowania wrażliwości społecznej.
Dni wolne od zajęć dydaktyczno-wychowawczych
Dyrektor Szkoły informuje, że po zasięgnięciu opinii Rady Pedagogicznej, Rady Rodziców i Samorządu Uczniowskiego, dniami wolnymi od zajęć dydaktyczno-wychowawczych w roku szkolnym 2024/2025 będą:
31 października 2024r.
2, 3 stycznia 2025r.
2 maja 2025r.
13, 14, 15 maja 2025r. (egzamin ósmoklasisty)
20 czerwca 2025 r. - zostanie odpracowany 24 maja 2025r. - piknik rodzinny - współpraca ze społecznością lokalną.
Sukces naszych uczniów w Mistrzostwach Dzielnicy Bielany w sztafetach przełajowych
W dniu 1 października br. reprezentacja naszej szkoły wzięła udział w Mistrzostwach Dzielnicy Bielany w sztafetach przełajowych. Zawody odbywały się na obiektach Akademii Wychowania Fizycznego w kategoriach dzieci i młodzież.
Pragniemy poinformować, że uczniowie naszej szkoły zdobyli II miejsce w kategorii dzieci - chłopcy oraz III miejsce w kategorii młodzież - dziewczęta.
Drużynę chłopców, czyli srebrnych medalistów reprezentowali:
Piotr Spólnicki,
Franciszek Śliwiński,
Jerzy Strzałkowski,
Filip Jasik,
Filip Pabis,
Jan Jędruszuk.
Brązowe medalistki, czyli reprezentację dziewcząt tworzyły:
Kornelia Rydel,
Patrycja Jurek,
Oliwia Kozłowska,
Wanda Drumlewska,
Ewa Kozłowska,
Nina Luto.
Życzymy zawodnikom dalszych sukcesów w sporcie!
Szkolny konkurs z okazji Dnia Chłopaka
Z okazji Dnia Chłopaka Samorząd Uczniowski zorganizował konkurs, który miał wyłonić mistrza odbijania piłeczki pingpongowej. Do rywalizacji stanęli uczniowie na poziomach klas IV-VI i VII-VIII. Jury, pod czujnym okiem Pani Katarzyny Kowalskiej, nadzorowało prawidłowy przebieg rywalizacji i skrupulatnie liczyło wszystkie podbicia piłeczek.
Niekwestionowanym zwycięzcą turnieju okazał się Kuba z klasy VIIIa, odbijając piłeczkę 3790 razy, 2. miejsce zajął Bartek z klasy VIIa, uzyskując wynik 3026 podbić, natomiast miejsce 3. przypadło Antoniemu z klasy VIIc, którego piłeczka odbiła się od rakietki 600 razy.
W klasach IV- VI zwyciężył Franek z klasy Va, 2. miejsce zajął Mikołaj z klasy VIb, na 3. miejscu podium uplasował się Kacper – uczeń klasy VIc.
Słowa uznania należą się również najmłodszym uczestnikom z klas czwartych: Michałowi i Ryszardowi, którzy dzielnie rywalizowali ze swoimi starszymi kolegami.
Europejski Dzień Języków
W dniu 26 września obchodziliśmy Europejski Dzień Języków. Z tej okazji uczniowie mogli zaangażować się w różne działania. Na lekcjach informatyki przy użyciu programu Canva szukali odpowiedzi dlaczego warto uczyć się języków. Podczas długich przerw chętnie odpowiadali na pytania losowane w corocznym quizie językowym, a na wybranych lekcjach rozwiązywali quizy i grali w gry. Ponadto, został zorganizowany konkurs na projekt koszulki promującej naukę języków obcych. Lista zwycięzców zostanie ogłoszona wkrótce.
Wybory do Samorządu Uczniowskiego i Rzecznika Praw Ucznia
Tegoroczne wybory do Samorządu Uczniowskiego odbyły się 26 września br. Podczas kampanii kandydaci starali się zaprezentować z jak najlepszej strony, zachęcając do głosowania poprzez plakaty z krótkimi opisami swoich zainteresowań oraz planów. Po podliczeniu głosów przez komisję, okazało się, że funkcję przewodniczącej będzie pełniła Hanna Donat, która uzyskała ich największą liczbę, zaś Natalia Hołubowicz pełnić będzie funkcję wiceprzewodniczącej samorządu.
Nowo wybranemu prezydium Samorządu Uczniowskiego gratulujemy i życzymy owocnej pracy!
Jednocześnie, tego samego dnia, odbyły się wybory Rzecznika Praw Ucznia. W głosowaniu oddano 311 ważnych głosów, a zwycięzcą został Pan Mariusz Seń, uzyskując 131 głosów.
Serdecznie gratulujemy!
Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania
Dnia 29 września 2024 roku obchodzimy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. W naszym kraju to święto ma już wieloletnią tradycję. Zostało ogłoszone w 2001 roku z inicjatywy Polskiej Izby Książki. Patronką wydarzenia jest autorka książek dla dzieci i młodzieży − Janina Porazińska, która urodziła się 29 września 1882 r. Nadrzędnym celem święta jest promowanie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży. Z tej okazji biblioteka szkolna w dniu 27 września zorganizowała w klasach pierwszych akcję czytelniczą. Uczennice klasy 7a czytały książkę Isolde Stark „O jeżu, który chciał być kimś innym” . Najmłodsi słuchacze w skupieniu i zaciekawieniu słuchali historii jeżyka, który naśladując inne zwierzęta chciał zostać kimś innym niż był w rzeczywistości. Akcja czytelnicza sprawiła obu stronom wiele radości i zadowolenia.
Ze względu na korzyści, jakie wynikają z głośnego czytania dziecku, można obchodzić to Święto każdego dnia − wystarczy 20 minut czytania !
Sprawne rączki
Uczniowie klasy 3a bardzo chętnie uczestniczą w zajęciach pozalekcyjnych „Sprawne rączki”. Tworząc piękne prace, ćwiczą sprawność dłoni i motorykę małą. Tym razem, dzięki ich zwinnym paluszkom, powstało różnokolorowe, wyplecione z resztek materiałów, włóczek i koralików, wakacyjne koło, które będzie pozwalało na chwilę wrócić dzieciom wspomnieniami do minionych wakacji.
Bielański Konkurs "Wędrówka z legendą przez Polskę"
W dniu 18 marca 2018 r. odbyło się podsumowanie i wręczanie nagród w Konkursie Dzielnicowym „Wędrówka z legendą przez Polskę”. Podczas Konkursu uczniowie klas III musieli wykazać się znajomością legend. Rozwiązywali krzyżówki, odpowiadali i układali pytania, przyporządkowywali tytuł do bohatera lub regionu Polski, z którego dana legenda pochodzi. Jury w składzie p. Anna Ciach i p. Renata Piłat ogłosiły zwycięzców. V edycję Konkursu „Wędrówka z legendą przez Polskę” wygrał Filip L. ze Szkoły Podstawowej nr 80. II miejsce zajął Kacper G. z tej samej szkoły, a III miejsce przypadło Ninie S. uczennicy Szkoły Podstawowej nr 289. Wyróżnieniami nagrodzono Lilianę P. – Szkoła Podstawowa nr 293 oraz Tymoteusz K. – Szkoła Podstawowa nr 289. Pani dyrektor Iwona Krupińska wręczyła laureatom pamiątkowe statuetki i nagrody.
Zwycięzcom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
KONKURS PRZEDMIOTÓW PRZYRODNICZYCH "OD GEOGRAFII DO CHEMII"
We wtorek 12 marca 2019 odbył się finał Konkursu Przedmiotów Przyrodniczych "Od geografii do chemii". " W tym roku do I etapu konkursu zgłosiło się aż 263 uczestników z 24 szkół z terenu województwa mazowieckiego. Do finału zakwalifikowało się 22 uczniów, w tym uczennica klasy VIII c Dominika Kowalska. Miło nam poinformować, że Dominika zdobyła w tym konkursie wyróżnienie. Gratulujemy!
"Szkolne ekperymentarium. Warsztaty rozwijające zainteresowania przyrodnicze dzieci i młodzieży”
Uczniowie klas VII wzięli udział w projekcie "Szkolne ekperymentarium. Warsztaty rozwijające zainteresowania przyrodnicze dzieci i młodzieży”, którego głównym celem była popularyzacja nauk przyrodniczych. Projekt został przygotowany przez ekspertów Stowarzyszenia ROZWIŃ SIĘ Edukacja, Kultura, Sport. Podczas warsztatów pokazywane były proste doświadczenia i eksperymenty z optyki., w które aktywnie włączano dzieci. Spotkania przybliżyły uczniom tematy budowy ludzkiego oka, mieszania się barw i fal elektromagnetycznych. Podczas zajęć uczniowie zbudowali pierwowzór aparatu fotograficznego – camera obscura .
Wyjątkowy sukces Weroniki Lomott!
W miniony wtorek, 12 marca br., Mazowieckie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli ogłosiło wyniki Konkursu Przedmiotowego Mazowieckiego Kuratora Oświaty z języka polskiego. Dzień ten okazał się bardzo szczęśliwy dla uczennicy klasy VIIIA – Weroniki Lomott, która w okresie co najmniej minionych dwudziestu lat, jako jedyna, uzyskała tytuł laureata w etapie wojewódzkim z wynikiem 92 %. Sukces Weroniki to również ogromna satysfakcja jej bezpośredniego nauczyciela, Pani Wioletty Krawczyk, a także powód do dumy dla całej społeczności szkolnej.
Wymagania ogólne konkursu obejmowały wiadomości i umiejętności zawarte w podstawie programowej kształcenia ogólnego w części dotyczącej języka polskiego w drugim etapie edukacyjnym (klasy IV-VIII) oraz integrację treści języka polskiego z zagadnieniami pochodzącymi z innych przedmiotów. Zakres merytoryczny obejmował ponadto znajomość dzieł literackich oraz dzieł malarskich, muzycznych i filmowych, zgodnych z tematem przewodnim każdego z trzech etapów. Weronika w każdym z nich wykazała się wyjątkowym poziomem wiedzy i umiejętności, osiągając w etapie szkolnym wynik 94%, a w etapie rejonowym 90%. Sukces ten uprawnia Weronikę do otrzymania rocznej oceny celującej z języka polskiego, zwolnienia z egzaminu ósmoklasisty z tego przedmiotu, co jest równoznaczne z uzyskaniem najwyższego wyniku. Najistotniejszą korzyścią dla laureatki jest zapewne przyjęcie w pierwszej kolejności do wybranej publicznej szkoły ponadpodstawowej.
Ogromne gratulacje i życzenia sukcesów w … wybranej przez siebie szkole !!!
Sukces uczennic w II Warszawskim Konkursie Kaligraficznym Kaligraf 2019„Geniusz z Mediolanu”
Już po raz drugi uczniowie naszej szkoły wzięli udział w konkursie kaligraficznym, zorganizowanym przez Szkołę Podstawową nr 140 im. Kazimierza Jeżewskiego w Warszawie. Turniej adresowany był do uczniów szkół podstawowych i średnich z terenu miasta stołecznego Warszawy. Jego celem było przede wszystkim zwrócenie uwagi na czytelną, płynną i kształtną grafikę pisma, rozpowszechnianie sztuki kaligrafii, rozwijanie wrażliwości na piękno języka ojczystego oraz promowanie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży. Tym razem zadanie konkursowe polegało na pięknym przepisaniu jednego z cytatów Leonarda da Vinci, a także ozdobieniu tekstu iluminacjami, inicjałem lub bordiurą. Wśród licznego grona uczestników, uznanie jury znalazły prace aż trzech uczennic naszej szkoły:
Aleksandra Janusz, klasa VIIIc - III miejsce
Delfina Maria Rainko, klasa VIIIc - wyróżnienie
Karolina Wolska, klasa VIIIa – wyróżnienie
Brawo dziewczyny !!!
Uczniowie naszej szkoły w Akademii Teatralnej
W niedzielę 10 marca 2019 r. grupa uczniów ze szkolnego zespołu teatralnego, który zasłynął brawurową inscenizacją „Odprawy posłów greckich” podczas jubileuszu szkoły, wybrała się do Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza. Przekroczyli progi uczelni razem z kandydatami na studia aktorskie i tym samym stali się uczestnikami dnia otwartego. Uczniowie mogli towarzyszyć licznej grupie młodzieży uczestniczącej w ćwiczeniach prowadzonych przez pana Marcina Perchucia. Podczas 90-minutowego spotkania poznali podstawowe zasady aktorskiego rzemiosła. Obserwując krótkie występy starszych kolegów, uświadomili sobie, jak trudny, a jednocześnie wyjątkowy jest zawód aktora. Przekonali się też, że bez pracy, konsekwencji i cierpliwości niewiele można osiągnąć. Udział w dniu otwartym był bardzo cennym doświadczeniem, które uczniowie naszej szkoły zawdzięczają pani Aleksandrze Górskiej cenionej aktorce, wykładowcy PWST w Warszawie i dziekanowi tej uczelni.
Na lekcji jak w teatrze
„Jesteśmy z tego samego materiału, co nasze sny”
William Szekspir
7 marca w naszej szkole miało miejsce niezwykłe wydarzenie. Dzięki pomysłowi Pani Joanny Strzałkowskiej, uczniowie klasy 6b na lekcji języka polskiego wystawiali fragment sztuki Williama Szekspira „Sen nocy letniej” zatytułowany „Próba”. Tego dnia sala lekcyjna zamieniła się w teatralną, a uczniowie w aktorów. Oprócz opanowania tekstu, wyćwiczenia ruchów scenicznych, uczniowie zadbali o ciekawe stroje, charakteryzację i rekwizyty takie jak: miecze, kalendarze… Ku zdziwieniu widzów, na podłodze wyrosły nawet krzewy. Wszystkich rozbawiła scena, w której uczeń został obsypany mąką. Inscenizacje były poprzedzone licznymi próbami i przygotowaniami. Młodzież występowała w czteroosobowych zespołach. Pierwsi na scenie w czarnych strojach pojawili się: Natalia, Krystian, Bartosz i Marek. Jako drudzy wystąpili: Amelia, Karol, Kacper i Krzysztof. Amelka miała na sobie długą spódnicę, kolorową bluzkę i chustkę. Chłopcy założyli krótkie spodenki, koszule i kapelusze. Stylizację uzupełniły klapki i kapcie. Jako trzecie na scenie pojawiły się dziewczyny: Zuzanna, Wiktoria, Zuzanna i Oliwia. Aktorki ubrane były w białe koszulki, czarne spodnie, a na twarzach miały oryginalne ciemne makijaże.
Wszyscy z powodzeniem odegrali role: Spodka, Pigwy, Ryjka i Zdechlaka.
Oczywiście nie zabrakło widzów, którzy występy aktorów nagrodzili głośnymi brawami. Sztuka została bardzo dobrze odebrana i oceniona przez krytyka teatralnego Panią Joannę Strzałkowską, wszyscy uczniowie otrzymali szóstki.
Z niecierpliwością czekamy na kolejne wydarzenia kulturalne w naszej szkole.
Finał konkursu „PRYMUS”
W piątek, 8 marca 2019 roku, w naszej szkole odbył się finał XVI edycji konkursu „PRYMUS, czyli moja znajomość faktów z różnych dziedzin życia”. Za organizację turniejowych zmagań był odpowiedzialny zespół nauczycieli bloku matematyczno-przyrodniczego, a nad ich przebiegiem czuwała przewodnicząca komisji, wicedyrektor Pani Anna Janiec.
W konkursie wzięło udział 15 najlepszych uczestników klas IV-VIII bielańskich szkół podstawowych, którzy mieli sposobność wykazać się nie tylko wiedzą zdobytą podczas zajęć lekcyjnych, ale także zaprezentować wiadomości z innych kręgów tematycznych. Tym razem nowością były pytania z chemii i fizyki. Finaliści wyłonieni podczas dwóch etapów konkursu mieli za zadanie odpowiadać na losowo wybrane pytania w obecności publiczności, którą stanowiły rodziny, nauczyciele, koleżanki i koledzy.
W tym roku wyłoniono aż czworo laureatów. Pierwsze miejsce przypadło uczennicy ze Szkoły Podstawowej nr 80 im. Marii Kownackiej, drugie zdobyła uczennica Szkoły Podstawowej nr 209 im. Hanki Ordonówny, natomiast wielką radość i dumę przyniosła trzecia równorzędna lokata dwojga reprezentantów naszej szkoły: Hanny Dziedzic z klasy 6c i Stanisława Kołodzińskiego, ucznia klasy 6b.
Zwycięzcom gratulujemy i zapraszamy za rok do udziału w XVII edycji konkursu.
Deutsch macht Spaß czyli jak uczymy się języka niemieckiego w naszej szkole.
Język niemiecki nauczany jest w naszej szkole w klasach VII i VIII w wymiarze dwóch godzin tygodniowo. Na lekcjach, oprócz struktur leksykalno-gramatycznych, uczniowie poznają kulturę i obyczaje krajów niemieckojęzycznych. Często korzystają ze środków multimedialnych, takich jak Wheel Decide czy Learning Apps. Słownictwo utrwalane jest natomiast poprzez grę językową Kahoot oraz tworzenie fiszek językowych w aplikacji Quizlet. We wrześniu, w ramach obchodów Europejskiego Dnia Języków Obcych, została stworzona niemiecka strefa językowa, w której na przerwach uczniowie uczestniczą w grach językowych, a także próbują swoich sił w odczytywaniu łamańcow językowych. W październiku powstała szkolna ścianka kodów QR, która zachęca do nauki języka niemieckiego za pomocą najnowszych technik TIK. W bieżącym roku szkolnym nawiązano współpracę z Goethe Institut w Warszawie, a uczniowie klas VIII otrzymali wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie Z niemieckim w drogę- Erlebnisreise mit Deutsch, organizowanym przez Instytut Goethego. Ponadto uczniowie chętnie angażują się w organizację wystaw tematycznych. W tym roku szkolnym, pod nadzorem nauczyciela języka niemieckiego, zorganizowali wystawę tzw. chmur wyrazowych pt. Wortwolken. W okresie bożonarodzeniowym dzieci miały sposobność poznać zwyczaje świąteczne krajów niemieckiego obszaru językowego, a efektem finalnym projektu była wystawa kreatywnych drzewek bożonarodzeniowych opisanych w języku niemieckim. Podobny projekt zostanie zorganizowany w kwietniu i będzie dotyczył tradycji wielkanocnych, który zakończy wystawa pisanek i stroików opisanych w języku niemieckim. W lutym, w ramach obchodów Dnia Kota, zorganizowano na terenie szkoły wystawę zdjęć domowych pupili opisanych w języku niemieckim. W celu popularyzacji języka niemieckiego została nawiązana współpraca z Ambasadą Niemiec w Warszawie, do której w maju uczniowie klasy VIII B udadzą się na lekcję realioznawczą. W ciągu dwóch lat nauki młodzież systematycznie bierze udział w licznych konkursach organizowanych w szkole i poza nią. Uczennica z klasy V zakwalifikowała się do etapu rejonowego konkursu kuratoryjnego oraz do II etapu V Warszawskiego Konkursu Grammatik Meister, organizowanego przez XXII Liceum Ogólnokształcące im. José Martí w Warszawie. W tym roku szkolnym planowany jest jeszcze udział dzieci w szkolnym konkursie gramatyczno-leksykalnym, ogólnopolskim konkursie Panda oraz ogólnopolskim konkursie języka niemieckiego Weltsprachen. Niemiecki nie jest trudny, nicht Wahr?
Anna Szumel
Sukces uczennicy z języka niemieckiego
W dniu 27 lutego odbył się pierwszy etap V Warszawskiego Konkursu Języka Niemieckiego Grammatik Meister, organizowanego przez XXII Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. José Martí w Warszawie. Do konkursu przystąpili uczniowie z klas V, VII i VIII. Duży sukces odniosła uczennica klasy V B - Julia Karubin, która zakwalifikowała się do etapu finałowego. Serdeczne gratulacje dla Julii, tym bardziej, że zadania konkursowe okazały się bardzo wymagające. Trzymamy kciuki za dalsze sukcesy. Viel Erfolg!
Warsztaty Cyberface w 4f, 6a i 6b
W dniu 27 lutego w naszej szkole odbyły się wyjątkowe zajęcia warsztatowe, zatytułowane CYBERFACE. W zajęciach tych uczestniczyły klasy 4f, 6a i 6b. Warsztaty były prowadzone w ramach programu profilaktyki uniwersalnej dla dzieci szkół podstawowych a ich organizatorem i autorem była Fundacja ART. Podczas dwugodzinnych zajęć uczniowie, niczym w prawdziwym teatrze, mięli okazję obejrzeć scenki aktorskie obrazujące problem, jakim może stać się nadużywanie Internetu przez dzieci, wpływ tego zjawiska na relacje w rodzinie i wśród rówieśników. Każda ze scenek była dokładnie omawiana z doświadczonym terapeutą. Uczniowie formułowali definicje uzależnienia, opisywali własne spostrzeżenia i wnioski dotyczące zjawiska uzależnienia od Internetu oraz negatywnych następstw jakie niesie za sobą niekontrolowany dostęp i nieograniczony czas korzystania z sieci. Wspólnie zastanawiali się też nad profilaktyką tego zjawiska oraz nad alternatywnymi sposobami spędzania czasu wolnego. Kolejnym etapem zajęć była prezentacja dotycząca wszelkiego rodzaju uzależnień. Na koniec uczniowie pod czujnym okiem aktora, dubbingowali krótki film rysunkowy przeznaczony dla młodszych widzów, w sposób zabawny poruszający problem uzależnienia od urządzeń interaktywnych.
Zajęcia cieszyły się ogromnym zainteresowaniem ze strony uczniów i uznaniem wychowawców uczestniczących w zajęciach.
Bal karnawałowy 2019
Uczniowie młodszych i starszych klas odliczali dni do piątku, 22 lutego 2019r., gdyż wtedy w szkole odbywały się bale karnawałowe. Tym razem motywem przewodnim zabawy była „Wenecja – Bal Maskowy”. Dzieci z klas I-V uczestniczyły we wspólnych zabawach w godzinach trwania zajęć lekcyjnych, natomiast uczniowie klas VI-VIII rozpoczęli karnawałowe szaleństwo o godzinie 17.00. Tego dnia, przede wszystkim za sprawą dekoracji składającej się z weneckich masek i różnokolorowych balonów, sala gimnastyczna przeniosła wszystkich w magiczny, włoski klimat. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu rodziców, a przede wszystkim uczniów, dzieci mogły bawić się w przepięknej scenerii. Urok tego wystroju wzbogaciły także różnorodne kostiumy uczestników balu. Przy dźwiękach dyskotekowej muzyki, podczas utworów znanych „topowych” wykonawców, w blasku kolorowych świateł, dzieci mogły radośnie przeżyć ten dzień w towarzystwie koleżanek i kolegów ze szkolnych ławek. Na parkiecie pojawili się również nauczyciele i wychowawcy. Były korowody, kółeczka, pociągi, węże i zabawy w parach oraz ciekawe konkursy. Hitem stała się „Belgijka”, czyli taniec integracyjny pełen emocjii radości. Podczas zabawy wszyscy uczniowie mieli zapewniony poczęstunek przygotowany przez rodziców dla poszczególnych klas.
Ponadto uczestnicy piątkowego balu mieli wykonywane pamiątkowe fotografie, które zapewne na zawsze uwiecznią tę niepowtarzalną atmosferę karnawałowej zabawy.
Apel Samorządu Uczniowskiego - podsumowanie pracy w I półroczu
W czwartek 21 lutego, po powrocie z zimowego odpoczynku, Samorząd Uczniowski zorganizował apel, na którym dokonano podsumowania wyników w rywalizacji poszczególnych klas po I półroczu roku szkolnego 2018/2019. W pierwszej części spotkania prezydium samorządu: Oliwia Rudomina, Zuzanna Lewandowska oraz Antonina Janiec przedstawiły dokonania w minionym okresie, zwracając jednocześnie szczególną uwagę na fakt, iż wydarzenia organizowane na terenie szkoły to zasługa wszystkich jej uczniów. Wśród nich można wymienić różnorakie akcje charytatywne, konkursy, zbiórki i plebiscyty, w tym konkurs poetycki „Tolerancja”. Jego laureatami zostali: Emilia Opęchowska i Filip Pszkit (klasa 4c), Julia Jarząbek (klasa 5b), Aleksander Wielocha (klasa 5c), Kinga Kołakowska (klasa 5d) oraz Jakub Kolimaga (klasa 6d). Natomiast w plebiscycie na najsympatyczniejszego misia uhonorowano Misia Zgredka - podopiecznego Jagody Szymczak z klasy 5a oraz własnoręcznie wykonanego Misia Johna – podopiecznego Stasia Czerskiego z klasy 4c.
W drugiej części apelu dyrektor szkoły Pani Iwona Krupińska wraz z wicedyrektor Panią Anną Janiec, nagrodziła stypendiami szkolnymi uczniów za osiągnięcie wysokich wyników w nauce oraz bardzo dobre lub wzorowe zachowanie. Natomiast poszczególni nauczyciele oraz szkolna pielęgniarka, z ogromną satysfakcją, wręczyli dyplomy i nagrody laureatom konkursów przedmiotowych i turniejów sportowych, których ilość była zaskakująco duża.
Ponadto uczniowie poznali klasy, które uzyskały najwyższe wyniki, biorąc pod uwagę osiągnięcia w nauce, dyscyplinę oraz zaangażowanie w prace społeczne. Najlepsza okazała się klasa 6b, a kolejne miejsca zajęły odpowiednio klasy: 5b, 4b, 5e oraz 5c. Wart podkreślenia jest fakt, iż średnia ocen wszystkich klas 4-8 wyniosła 4,4, zaś najwyższą średnią, bo aż 4,9 uzyskała klasa 6b. W ogólnej punktacji poszczególnych poziomów klas wyniki przedstawiały się następująco: klasy 4. – klasa 4b, klasy 5. – klasa 5b, klasy 6. – klasa 6b, klasy 7. – klasa 7a oraz klasy 8. – klasa 8c.
Dziękując za owocną współpracę, dyrektor szkoły życzyła wszystkim dalszych sukcesów w II półroczu roku szkolnego 2018/2019.
Wszystkie Kolory Świata - podsumowanie akcji
String Art na zajęciach technicznych w klasach szóstych
Obrazy z nici, czyli popularna metoda String Art, to bardzo ciekawa i twórcza technika plastyczna. Umożliwia tworzenie przestrzennych obrazów i dekoracji. Polega na wyszywaniu lub wyplataniu różnych obrazków z kolorowej włóczki, muliny lub nici na drewnie. Kontury wyplatanych wzorów należy w pierwszej kolejności nanieść, rysując konkretny wzór, a następnie wbić w kontur gwoździe, które będą stanowiły „stelaż” dzieła. Dzięki tej technice można w prosty sposób wykonać niezwykle unikalne ozdoby do domu.Z takim wyzwaniem zmierzyli się uczniowie klas szóstych podczas zajęć technicznych. Było to ciekawe doświadczenie, a prace większości uczniów zostały wykonane po mistrzowsku. Można je podziwiać na wystawie zorganizowanej na klatce schodowej szkoły.
Szkolne Obchody Dnia Kota
17 lutego to dzień, kiedy jest obchodzony Światowy Dzień Kota. Z tej okazji w naszej szkole zorganizowano szereg przedsięwzięć poświęconych domowym zwierzakom. Nad ich właściwym przebiegiem czuwała Pani Mirosława Jeziorska oraz Pani Bożena Imasz. W dniach 18 - 22 lutego koty, kotki i koteczki „rozgościły się” na terenie szkoły. Pojawiły się także wystawy kocich portretów wykonanych przez dzieci ze świetlicy. Również uczniowie zaakcentowali sympatię do tych przeuroczych zwierzaków poprzez zabawne elementy ubiorów, takie jak: kocie uszka, wąsiki czy nawet ogonki.
Uczniowie mieli także sposobność zapoznać się z informacjami na temat organizacji pomocy dla kotów wolnożyjących, dowiedzieć się o nich wielu ciekawostek oraz wykazać się umiejętnościami w redagowaniu wierszyków i rymowanek. W szkolnej bibliotece można było znaleźć tematyczną literaturę, a podczas przerw uczestniczyć w pokazie filmu o kociętach. Młodsi uczniowie wzięli udział w „kociej gimnastyce” oraz wykazali się wiedzą na temat życia tych zwierząt, odpowiadając na różnorakie pytania. Kolejną atrakcją była zabawa pod hasłem „Narysuj kotka”, przeprowadzona przez dzieci z klasy 4 b, w którą włączyła się także dyrektor szkoły Pani Iwona Krupińska.
Ponadto tematyka wielu zajęć, np. informatyki, języka polskiego, matematyki oraz języka niemieckiego związana była z naszymi domowymi przyjaciółmi. W czasie obchodów Dni Kota zorganizowana została zbiórka pieniędzy na rzecz Fundacji Hospicjum Dla Kotów Bezdomnych, podczas której uzyskano kwotę 500 zł.
Dzień otwarty
13 lutego 2019 r to dzień otwarty dla kandydatów dla klas pierwszych i oddziałów przedszkolnych. Młodsi koledzy mogli razem z rodzicami obejrzeć naszą szkołę, posłuchać pani Dyrektor Iwony Krupińskiej. Cały dzień wspierał i pomagał Mały Samorząd Uczniowski.
Dzień Bezpiecznego Internetu
Internet jest bardzo przydatny w codziennym życiu. Korzystają z niego zarówno młodzi, jak i starsi. Jednak niesie za sobą wiele zagrożeń. Aby im zapobiec w dniu 5 lutego 2019 r. została zorganizowana akcja pod hasłem „Dzień Bezpiecznego Internetu: Działajmy razem!”.Jego ideą było podkreślenie siły współdziałania w dbaniu o cyfrowe bezpieczeństwo, zarówno na poziomie międzynarodowym, jak również lokalnym, łącząc zaangażowanie wielu instytucji, ale także rodziny, czyli najbliższego otoczenia dziecka.
Organizatorem tego przedsięwzięcia w Polsce od 2005 r. jest Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI), które tworzą Państwowy Instytut Badawczy NASK oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę – realizatorzy unijnego programu „Łącząc Europę” (ang. Connecting Europe Facility - CEF). Głównymi partneramisą: Fundacja Orange oraz Facebook.
Działania profilaktyczne należy podejmować przez cały rok, ale ich zintensyfikowanie przypadana luty, kiedy to obchodzony jest Dzień Bezpiecznego Internetu. Uczniowie szkoły włączyli się w akcję, mając na celu promowanie pozytywnych zastosowań Internetu, tworzenie kultury zrozumieniai szacunku względem siebie. W klasach młodszych dzieci obejrzały wybrane kreskówki z serii „Owce w sieci”, podczas edukacji plastycznej stworzyły historyjkę obrazkową, zawierającą zasady korzystania z Internetu. Natomiast ich starsi koledzy, z klas IV-VIII, wykonywali plakaty związane z pozytywnymi i negatywnymi cechami komunikacji sieciowej, przedstawiali pomysły na zastąpienie Internetu i czasu w nim spędzanego. Zaprojektowano ulotki, dzięki którym młodzi ludzie powinni zaprzestać zjawisku hejtowania, które było tematem przewodnim wielu zajęć z wychowawcami.
Poprzez realizowanie tego typu akcji promowane jest bezpieczne poruszanie się w cyberprzestrzeni oraz kształtowanie świadomości jego użytkowników, którzy będą korzystać z Internetu w sposób twórczy i kreatywny.
Szkolny Klub Wolontariusza na antenie Radia Plus
W dniu 11 lutego uczniowie klasy VIIID udali się wraz z Panią Anną Szumel do rozgłośni radiowej Radia Plus na nagranie audycji dotyczącej działalności szkolnego wolontariatu. Mimo, iż emocje i stres były ogromne, udało się je szybko pokonać. Uczniowie z wielką ochotą opowiadali o swoich planach na przyszłość oraz o pracy na rzecz niesienia pomocy innym, którą realizują dzięki wnikliwej obserwacji lokalnej społeczności, dostrzegając osoby potrzebujące wsparcia, samotne, bezradne, cierpiące i chore. Przekonywali, że warto wspierać i być otwartym na ludzkie potrzeby. Szczególną uwagę poświęcili starszym ludziom, przedstawiając swoje działania w okresie Świąt Bożego Narodzenia oraz Wielkanocy na rzecz mieszkańców Domu Seniora, którzy okazują zawsze niesamowitą radość i wzruszenie podczas ich wizyt. Podkreślali także, że mimo różnicy wieku, wszyscy dobrze się bawią w radosnej, ciepłej i rodzinnej atmosferze.
Jednocześnie dzieci miały niepowtarzalną sposobność poznać tajniki pracy reporterów, spikerów i techników dźwiękowców.
Wizyta w studiu radiowym była zapewne niezapomnianym doświadczeniem i jednocześnie okazją do propagowania idei wolontariatu na rzecz wszystkich potrzebujących.
Termokubki i termosy dla potrzebujących
Osoby ubogie, korzystające z punktów pomocy, najczęściej otrzymują gorący posiłek czy herbatę w plastikowych kubkach, które nie utrzymują długo ciepła. Szczególnie w okresie zimowym stygną one bardzo szybko. Dlatego też szkolny wolontariat, przy współudziale Klubokawiarni Pożyteczna, zorganizował trwającą w styczniu akcję „Podaruj termos ubogiemu”. Wzięli w niej udział również rodzice i przyjaciele szkoły. W ramach przeprowadzonej zbiórki wolontariusze przekazali ponad 50 termokubków i termosów, czym zapewne przyczynili się nie tylko do ogrzania ciał ludzi potrzebujących, ale także do ogrzania ich ducha, by poczuli, że nie są sami w swoim nieszczęściu.
Serdeczne podziękowania za życzliwość i hojność.
Archiwum Aktualności
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Lipiec 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Lipiec 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Październik 2022
- Wszystkie