Czasu nie da się zatrzymać, ale warto wracać do chwil,
które pozostają w naszej pamięci na zawsze
Właśnie minęło 45 lat od chwili, kiedy na warszawskich Piaskach, przy ulicy Kochanowskiego 8, powstała piękna, nowa Szkoła Podstawowa nr 293, której po kilku latach nadano imię Jana Kochanowskiego. 45-lecie to jubileusz, który stworzył niepowtarzalną okazją do przypomnienia historii i tradycji szkoły, podsumowania pracy i jej osiągnięć, był to również czas wzruszających spotkań i wspomnień…
Uroczystości jubileuszowe zgromadziły liczne grono zacnych gości, nauczycieli, byłych i obecnych pracowników, absolwentów oraz przyjaciół i sympatyków Szkoły. Przebieg Jubileuszu miał kilka odsłon.
Uroczystości rozpoczęły się 17 października br. o godzinie 16.00 Mszą Świętą w intencji pracowników i absolwentów Szkoły w kościele pw. Zesłania Ducha Świętego, którą celebrował proboszcz parafii ksiądz Sławomir Nowakowski. Uczestniczyła w niej dyrektor szkoły Pani Iwona Krupińska wraz z wicedyrektorem Panią Anną Janiec, pracownikami szkoły oraz uczniami i ich wychowawcami. Podniosłość uroczystości podkreśliło włączenie się dzieci w oprawę liturgii słowa. Centralnym punktem oficjalnej części obchodów 45-lecia naszej szkoły była Gala Jubileuszowa z ceremoniałem szkoły, która miała miejsce 18 października 2018 roku, w sali gimnastycznej, o godz. 11.00. Uroczystość poprowadziła wicedyrektor Pani Anna Janiec, która na wstępie poprosiła o zabranie głosu gospodarza obchodów jubileuszu, Panią Iwonę Krupińską. Dyrektor szkoły powitała wszystkich zacnych gości, wśród których znaleźli się Burmistrz Dzielnicy Bielany Pan Tomasz Mencina wraz z ze swoimi zastępcami: Panią Magdaleną Lerczak, Panem Grzegorzem Pietruczukiem i Panem Włodzimierzem Piątkowskim. Swoją obecnością uroczystą Galę zaszczycili także: dyrektor biura poselskiego Joanny Fabisiak – Pani Magdalena Sokólska, naczelnik Wydziału Oświaty i Wychowania – Pani Zofia Gajewicz, radny Dzielnicy Bielany – Pan Ryszard Zakrzewski, przyjaciel naszej szkoły – Pani Aleksandra Górska-Szajewska, dyrektorzy bielańskich placówek oświatowych oraz przedstawiciel Rady Rodziców – Pani Katarzyna Waksmundzka.
Na widowni nie zabrakło nikogo, kto w jakikolwiek sposób nie zetknął się ze szkołą w ciągu czterdziestu pięciu lat jej istnienia. Byli obecni absolwenci, uczniowie i rodzice, aktualni i emerytowani nauczyciele oraz pracownicy szkoły.
Pani Iwona Krupińska, po odczytaniu listu gratulacyjnego Mazowieckiego Kuratora Oświaty – Pani Aurelii Michałowskiej, w swoim wystąpieniu zwróciła uwagę na fakt, że minione 45 lat istnienia szkoły „(…) najlepiej byłoby obejrzeć, mając do dyspozycji orwellowski wehikuł czasu”, dzięki któremu można by wrócić do wydarzeń sprzed lat, które wokół szkoły zawsze gromadziły osoby twórcze, kreatywne, poszukujące najlepszych rozwiązań oraz otwarte i wrażliwe na potrzeby dzieci. Dzięki ich entuzjazmowi i zaangażowaniu udało się stworzyć taką szkołę, jaką mamy sposobność zobaczyć dzisiaj, czyli przyjazną, kolorową i otwartą na nowe wyzwania. Na zakończenie przemówienia dyrektor szkoły wręczyła gościom pamiątkowe statuetki Pióra mistrza Jana oraz jubileuszowe wydanie publikacji Pars pro toto, czyli Szkoła Podstawowa nr 293 w miniaturze, przygotowanej w ramach realizacji Programu Wars i Sawa.
Następnie, na ręce Pani dyrektor, popłynęły ciepłe słowa od zaproszonych gości: Pana Tomasza Menciny, Pani Magdaleny Sokólskiej, Pani Katarzyny Waksmundzkiej oraz Pana Ryszarda Zakrzewskiego, którzy odnosząc się do wybitnej postaci patrona szkoły, wyrazili podziękowania wszystkim, którzy ją tworzyli, życząc jednocześnie dalszych sukcesów i inspiracji w procesie edukacji, które dają satysfakcję i radość.
W dalszej części uroczystości jej uczestnicy odbyli, za sprawą pokazu multimedialnego, podróż w czasie, poznając „45 najciekawszych wydarzeń w historii szkoły”, zaprezentowanych przez Panią Renatę Piłat.
Po części oficjalnej miała miejsce część artystyczna, którą zapoczątkowała uczennica klasy VIIIA Zuzia Soćko piosenką z repertuaru Marka Grechuty pt. „Dni, których nie znamy”. Następnie uczniowie klas siódmych i ósmych, pod kierunkiem Pani Elżbiety Milej, Pani Joanny Strzałkowskiej oraz Pani Beaty Piszczatowskiej wystawili spektakl pt. ,,Odprawa posłów greckich”, w którym godna podkreślenia była gra aktorska, a także barwna oprawa. Mimo, iż uczniowie stanęli przed nie lada wyzwaniem, sprostali mu w sposób imponujący, co spotkało się z entuzjastycznym przyjęciem gości. Jednocześnie inscenizacja skłoniła zebranych do refleksji i zadumy nad tym wszystkim, co bezpowrotnie minęło, ale przecież odcisnęło trwały ślad w historii. Na zakończenie wystąpili uczniowie klasy IIA, którzy pod opieką Pani Moniki Hass, wykonali „Piosenkę o szkole”, włączając do wspólnego śpiewania wszystkich uczestników uroczystej Gali Jubileuszowej.
Na ten jeden dzień, dzięki ogromnemu zaangażowaniu wychowawców świetlicy, łącznik i sala gimnastyczna naszej szkoły stały się swoistymi Salami Pamięci, w których odwiedzający mogli zapoznać się z kronikami i zdjęciami z różnych ważnych momentów historii szkoły, także związanymi z rozrywką, wypoczynkiem, a przede wszystkim ludźmi, którzy stanowią największą wartość każdej placówki oświatowej i każdego związanego z nią wspomnienia. Przy sekretariacie szkoły została wystawiona księga pamiątkowa, w której złożone wpisy gości świadczą o radości i wzruszeniach, jakie wyzwoliło spotkanie po latach.
Na zakończenie uroczystych obchodów Jubileuszu Szkoły wszyscy goście otrzymali pamiątkowe upominki - jak przystało na szkołę pod patronatem Jana z Czarnolasu - były to…miody.
W dniu 19 października br. jubileuszowe obchody były skierowane do całej społeczności szkolnej i przebiegały według podobnego harmonogramu. Tego dnia została także przniesiona kapsuła czasu, do której z okazji wcześniejszego jubileuszu szkoły schowano godne wspomnień przedmioty, marzenia dzieci wyrażone w pracach plastycznych, informacje o uczniach i nauczycielach oraz o działalności szkoły. Konieczność zmiany miejsca jej wcześniejszego złożenia była spowodowana montażem hali pneumatycznej. Temu wydarzeniu przewodniczyła dyrektor szkoły Pani Iwona Krupińska oraz wicedyrektor Pani Anna Janiec, kierownik świetlicy Pani Ewa Kwaśny, a także przedstawiciele wszystkich oddziałów szkoły.
Jubileusz 45-lecia Szkoły Podstawowej nr 293 zostanie zapewne w pamięci wszystkich jako dzień kultywowania fundamentalnych wartości. Zarówno uczniowie, nauczyciele, jak i rodzice podejmują nieustanny trud, pracując na wspólnie tworzoną historię placówki, bo jak zauważył Zbigniew Herbert: „Historia jest w ręku człowieka”.
Listy gratulacyjne od:
Pana Tomasza Menciny - Burmistrza Dzielnicy Bielan m.st. Warszawy
Pani Aurelii Michałowskiej - Mazowieckiego Kuratora Oświaty
Pani Joanny Fabisiak - Poseł na Sejm Reczypospolitej Polskiej
Pana Ryszarda Zakrzewskiego - Radnego Dzielnicy Bielan.