Spotkanie „Wspólne inspiracje” odbyło się w Młodzieżowym Domu Kultury im. Marii Gwizdak. W przemiłych okolicznościach wolontariusze bielańskich szkół i seniorzy mieli okazję do wzajemnej wymiany doświadczeń i inspiracji. Tworzyliśmy wspólne dzieła, słuchaliśmy opowieści starszych pokoleń i cieszyliśmy się chwilą pełną radości i wzajemnego zrozumienia.
Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych
Październik obchodzony jest jako Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Celem świętowania jest zwrócenie uwagi na ogromną rolę bibliotek w życiu szkoły, w nauce oraz w rozwijaniu zainteresowań czytelniczych. W bieżącym roku przewodnie hasło brzmi „Poznajmy się w bibliotece”. Z okazji święta biblioteka zorganizowała konkurs czytelniczy ze znajomości lektury Krystyny Drzewieckiej „Piątka z Zakątka”. Laureatami konkursu zostali:
1 miejsce: Ewa Dziewulska klasa 3b
2 miejsce ex aequo: Jan Pulukowski i Julia Filipiak klasa 3a
3 miejsce: Julia Pielak klasa 3a
Uczniowie otrzymali nagrody książkowe.
Drużynowe Mistrzostwa Mazowsza Szkół Podstawowych w szachach szybkich
W sobotę 26 października w Szkole Podstawowej nr 385 w Warszawie – Wesołej odbyły się Drużynowe Mistrzostwa Mazowsza Szkół Podstawowych w Szachach Szybkich. Organizatorem mistrzostw był Mazowiecki Związek Szachowy i Uczniowski Klub Sportowy Gambit Wesoła. Turniej przeprowadzono systemem szwajcarskim na dystansie 7 rund w tempie gry 10 minut plus 5 sekund na każdego zawodnika. Do rywalizacji stanęły 62 zespoły z województwa mazowieckiego.
Drużyny naszej szkoły w składzie: Antoni Chromiński 8d, Artur Brzeziński 4b, Mateusz Dymek 8d, Ewa Kozłowska 7c oraz Michał Grzeszuk 7b, Krzysztof Obuchowicz 7b, Jędrzej Weronko 7a, Jaśmina Jarek 8c walczyły jak równy z równym z najlepszymi szachistami szkół podstawowych z województwa mazowieckiego, zajmując odpowiednio 6 i 41 miejsce w rankingu drużynowym. Ponadto w klasyfikacji indywidualnej na 264 zawodników Mateusz Dymek zajął bardzo wysokie 13 miejsce ( 4 miejsce na szachownicy nr 3).
Ogromnie gratulujemy wszystkim uczestniczącym i cieszymy się, że nasza szachowa tradycja dalej trwa. Życzymy kolejnych sukcesów!
Składamy również podziękowania rodzicom uczniów oraz Radzie Rodziców za wsparcie udziału w Mistrzostwach.
Szkolne Miasteczko Zawodów
Od poniedziałku 14 października do piątku 25 października br. Pani Anna Szumel zorganizowała w naszej szkole imprezę z zakresu orientacji zawodowej i doradztwa zawodowego skierowaną dla uczniów wszystkich poziomów klas pod nazwą „Szkolne miasteczko zawodów”. Przedsięwzięcie wpisało się w obchody Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery, który w tym roku obchodzony był pod hasłem: Pasja - Motywacja - Odwaga.
W ramach realizacji projektu znalazło się wiele inicjatyw. Najpierw uczniowie wszystkich klas przebierali się za przedstawicieli różnych profesji. Celem tej inicjatywy było poznanie świata zawodów. Ponadto dla młodzieży z klas 8 odbył się quiz wiedzy o zawodach, rynku pracy i zasadach rekrutacji do szkół ponadpodstawowych, w którym I miejsce zdobyła klasa 8a, II miejsce przyznano ex aequo klasom: 8c i 8d, zaś III miejsce przypadło klasie 8b. Wśród kolejnych przedsięwzięć znalazł się konkurs plastyczny skierowany dla młodszych uczniów z klas 1-3 - „Mój zawód w przyszłości”, gdzie I miejsce zdobył Antek z klasy 3a, II miejsce Franek z klasy 1c, natomiast III miejsce osiągnęła Zosia z klasy 2a. Dzieci ze świetlicy przygotowały kolorowanki o zawodach, a także uczestniczyły w pogadance na temat pasji, motywacji i odwagi w dążeniu do celu. Następnie ich prace plastyczne zostały wyeksponowane na wystawie, którą można było podziwiać na szkolnym korytarzu. Ostatnią inicjatywą, skierowaną dla uczniów klas siódmych, było przygotowanie w aplikacji Canva ulotek informacyjnych dotyczących tego, co warto brać pod uwagę, wybierając szkołę ponadpodstawową. Efekty ich pracy można zobaczyć na korytarzu szkoły.
Oprócz wymienionych projektów, wszystkie dzieci mogą na bieżąco korzystać z szerokich informacji na temat propozycji lektur i poradników z zakresu doradztwa zawodowego znajdujących się na gazetce ściennej jednego z pięter szkoły.
Jesienny Turniej Szachowy
W dniu 17 października w naszej szkole odbył się Jesienny Turniej Szachowy. W pierwszej grupie, czyli dzieci z klas 1-3 wystartowało 16 uczestników, którzy zagrali 5 rund tempem 10 minut na zawodnika. Całe podium przypadło uczniom z klasy 2c. Zwycięzcą turnieju został Jakub Batycki, drugie miejsce zajął Fabian Mamaj, a trzecie Antoni Orłowski.
W drugiej grupie, starszych uczniów z klas 4-8 wzięło udział 42 uczestników, którzy rozegrali 6 rund tempem 10 minut na zawodnika. Zwycięzcą turnieju został Antoni Chromiński z klasy 8 d, drugie miejsce zajął Mateusz Dymek również z klasy 8 d, a trzecie Ewa Kozłowska z klasy 7c.
Najlepszą zawodniczką w klasach 1-3 została Wiktoria Krzyczkowska z klasy 3b, a w klasach 4-8 - Ewa Kozłowska z klasy 7c.
Po zakończonych zmaganiach Pani Dyrektor Iwona Krupińska wszystkim uczestnikom turnieju wręczyła dyplomy i słodki upominek, a zwycięzcom puchary.
Jesienny Turniej Szachowy został zorganizowany dzięki wsparciu Rady Rodziców, która ufundowała nagrody. Dziękujemy.
Gratulujemy wszystkim uczestnikom! Wielkie brawa dla zwycięzców!
Sukces w Igrzyskach Młodzieży Szkolnej!
Nasi uczniowie ponownie uczestniczyli w rywalizacjach sportowych. Tym razem ci, którzy zajęli czołowe miejsca w Mistrzostwach Dzielnicy Bielany w indywidualnych biegach przełajowych, wzięli udział w Igrzyskach Młodzieży Szkolnej.
Reprezentacja składała się z następujących uczniów: Jerzy Strzałkowski-klasa 5a, Jan Jędruszuk-klasa 6a, Wanda Drumlewska-klasa 7c, Ewa Kozłowska-klasa 7c, Patryk Sumiński-klasa 8c i Patrycja Jurek-klasa 8d. Trasa biegu była niezwykle trudna, a rywalizacja bardzo zacięta. Z naszego zespołu najlepszy wynik osiągnął Patryk Sumiński, zajmując VI miejsce i tym samym zakwalifikował się na Igrzyska Mazowieckie, które odbędą się w kwietniu.
Wszystkim zawodnikom bardzo dziękujemy za udział w zawodach i życzymy powodzenia Patrykowi!
System RESQL dla klas 6-8
W roku szkolnym 2024-2025 uczennice i uczniowie klas 6-8 naszej szkoły mogą korzystać z systemu wsparcia Resql (dla klas 7-8 jest to kontynuacja z poprzedniego roku szkolnego, klasy 6 dołączają jako nowe).
System Resql to system wspomagający rozwiązywanie problemów przemocy rówieśniczej . System RESQL realizuje działania profilaktyczne oraz interwencyjne. Część profilaktyczna obejmuje lekcję wprowadzającą i lekcje wychowawcze, przygotowane przez zespół specjalistów tworzących system Resql. Mają one na celu:
- uwrażliwienie uczniów na szkodliwość działania przemocy,
- przekazanie uczniom informacji, w jaki sposób powinni reagować na przemoc, miejsc oraz osób, do których uczeń może się zgłosić w razie potrzeby,
- ograniczenie występowania przypadków przemocy w szkole,
- zapewnienie komfortu psychicznego dziecku.
Część interwencyjna obejmuje aplikację mobilną, w której uczennice i uczniowie mogą zgłaszać niepokojące ich sytuacje rówieśnicze oraz panel interwenta, w którym wyznaczone osoby z grona pedagogicznego będą korespondowały z uczniami i na bieżąco reagowały na nadesłane zgłoszenia.
Więcej informacji można przeczytać na stronie naszej szkoły w zakładce Uczniowie – Resql oraz na stronie internetowej www.resql.pl
Dzień Edukacji Narodowej
Dzień Edukacji Narodowej to wyjątkowe święto polskiej szkoły, święto uczniów, nauczycieli, pracowników administracji i obsługi oraz tych, którzy szkoły prowadzą i nadzorują. Uroczystą akademię rozpoczęła Dyrektor szkoły, Pani Iwona Krupińska, która złożyła podziękowania dla wszystkich nauczycieli i wychowawców za przekazywanie uczniom niewyczerpanego bogactwa wiedzy, za ukazywanie prawdy i ukierunkowanie na dobro oraz złożyła życzenia spokoju, radości, a także satysfakcji z pracy. Słowa uznania skierowała także do pracowników administracji i obsługi za codzienną pracę na rzecz placówki.
Dzień Edukacji Narodowej w naszej szkole został uświetniony obecnością przedstawicieli zarządu dzielnicy: Burmistrza Dzielnicy Bielany, Pana Grzegorza Pietruczuka, wraz z zastępcami: Panią Iloną Popławską oraz Panem Włodzimierzem Piątkowskim. Wśród gości była obecna radna Dzielnicy Bielany, Pani Monika Szadkowska, a także przedstawicielka Prezydium Rady Rodziców, Pani Sylwia Traczyk. Goście wyrazili podziękowania nauczycielom za wysiłek, obowiązkowość, a przede wszystkim okazywane dzieciom ciepło, natomiast reprezentantka rodziców naszej szkoły złożyła na ręce pani dyrektor kosz ze słodkim upominkiem. Do składanych podziękowań dołączyli także uczniowie klas drugich, którzy w barwnym przedstawieniu słowno-muzycznym wyrazili wdzięczność wszystkim nauczycielom, natomiast najmłodsze dzieci, z klasy 1a, zaprezentowały układ z piłkami. Podniosły nastrój spotkania zapewniła barwna dekoracja przygotowana przez wychowawców świetlicy.
Na koniec spotkania Pani Iwona Krupińska, wraz z wicedyrektorami: Panią Beatą Chrzanowską oraz Panem Piotrem Śmiałkowskim wręczyli nagrody wyróżniającym się nauczycielom i pracownikom szkoły, życząc wszystkim, aby czuli się dumni z faktu, iż od wielu lat są drogowskazami dla kolejnych pokoleń młodych ludzi w wyborze własnej drogi, ukazując im sens życia w dążeniu do szeroko pojętego szczęścia.
Akcja BohaterON
W dniu 10 października uczniowie klasy 6c wraz z wychowawcą i opiekunem wolontariatu zaangażowali się w akcję BohaterON. Dzieci posprzątały kwatery powstańcze i zapalili znicze. Następnie udali się na cmentarz Stare Powązki, gdzie z przewodnikiem spacerowali szlakiem osobowości Warszawy z XVIII i XIX wieku.
"Branie wypełnia ręce, a dawanie wypełnia serce!"
Dziś odbyło się spotkanie organizatorów Konkursu "Ośmiu Wspaniałych" oraz opiekunów Klubów Ośmiu z Warszawy! To był wyjątkowy czas na wymianę doświadczeń, omówienie planów i przygotowanie się do nadchodzącej edycji konkursu. Przed nami mnóstwo wyzwań, ale i inspirujących inicjatyw, które będą wspierać rozwój wolontariatu w naszym mieście.
Wyniki konkursu na projekt koszulki promującej naukę innych języków
We wrześniu z inicjatywy nauczycieli języków obcych ogłoszono konkurs na projekt koszulki promującej naukę innych języków. Zwyciężył projekt Adama z klasy 7B. Drugie miejsce to projekt Basi z klasy 4A, a trzecie miejsce projekt Jagody z klasy 4B. Gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu, dziękujemy za kreatywność i zaangażowanie.
BohaterON – włącz historię!
To ogólnopolska kampania o tematyce historycznej mająca na celu upamiętnienie i docenienie działań uczestników Powstania Warszawskiego oraz promocję historii Polski XX wieku. W ramach tego projektu w naszej szkole realizowano różnorodne przedsięwzięcia. Zostały przeprowadzone lekcje wychowawcze na temat Powstania Warszawskiego, według określonego scenariusza zajęć. Dzieci, przy współpracy ze szkolnym wolontariatem, sprzątały groby Powstańców na Cmentarzu Powązki Wojskowe w Warszawie, a ponadto wzięły udział w przedstawieniu słowno-muzycznym upamiętniającym 63 dni Powstania Warszawskiego pt. „Bo chcieli być wolni i sobie wolność zawdzięczać". Uczniowie klas starszych obejrzeli tematyczny dokument w Bielańskim Ośrodku Kultury oraz film pt. "Fajna ferajna, czyli powstanie oczyma dzieci", jak również spotkali się z panem Bogusławem Kamolą ps. Hipek (ur. w 1930 r.), który w czasie powstania był w drużynie 400 plutonu harcerskiego 227 Szarych Szeregów na Żoliborzu - Zgrupowania Żyrafa II. Ciekawą inicjatywą było wykonanie na lekcjach informatyki ulotek i afiszów informacyjnych - "Pamiętajmy o Powstańcach", które zostały rozdane mieszkańcom z okolicznych osiedli. Poza tym przygotowano gazetkę ścienną o Powstaniu Warszawskim, którą można było obejrzeć na szkolnym korytarzu.
Realizowany w naszej szkole projekt był wsparciem w wychowaniu patriotycznym dzieci i młodzieży, a także z pewnością przyczynił się do wzmacniania poczucia tożsamości narodowej, krzewienia postaw patriotycznych oraz budowania wrażliwości społecznej.
Dni wolne od zajęć dydaktyczno-wychowawczych
Dyrektor Szkoły informuje, że po zasięgnięciu opinii Rady Pedagogicznej, Rady Rodziców i Samorządu Uczniowskiego, dniami wolnymi od zajęć dydaktyczno-wychowawczych w roku szkolnym 2024/2025 będą:
31 października 2024r.
2, 3 stycznia 2025r.
2 maja 2025r.
13, 14, 15 maja 2025r. (egzamin ósmoklasisty)
20 czerwca 2025 r. - zostanie odpracowany 24 maja 2025r. - piknik rodzinny - współpraca ze społecznością lokalną.
Sukces naszych uczniów w Mistrzostwach Dzielnicy Bielany w sztafetach przełajowych
W dniu 1 października br. reprezentacja naszej szkoły wzięła udział w Mistrzostwach Dzielnicy Bielany w sztafetach przełajowych. Zawody odbywały się na obiektach Akademii Wychowania Fizycznego w kategoriach dzieci i młodzież.
Pragniemy poinformować, że uczniowie naszej szkoły zdobyli II miejsce w kategorii dzieci - chłopcy oraz III miejsce w kategorii młodzież - dziewczęta.
Drużynę chłopców, czyli srebrnych medalistów reprezentowali:
Piotr Spólnicki,
Franciszek Śliwiński,
Jerzy Strzałkowski,
Filip Jasik,
Filip Pabis,
Jan Jędruszuk.
Brązowe medalistki, czyli reprezentację dziewcząt tworzyły:
Kornelia Rydel,
Patrycja Jurek,
Oliwia Kozłowska,
Wanda Drumlewska,
Ewa Kozłowska,
Nina Luto.
Życzymy zawodnikom dalszych sukcesów w sporcie!
Szkolny konkurs z okazji Dnia Chłopaka
Z okazji Dnia Chłopaka Samorząd Uczniowski zorganizował konkurs, który miał wyłonić mistrza odbijania piłeczki pingpongowej. Do rywalizacji stanęli uczniowie na poziomach klas IV-VI i VII-VIII. Jury, pod czujnym okiem Pani Katarzyny Kowalskiej, nadzorowało prawidłowy przebieg rywalizacji i skrupulatnie liczyło wszystkie podbicia piłeczek.
Niekwestionowanym zwycięzcą turnieju okazał się Kuba z klasy VIIIa, odbijając piłeczkę 3790 razy, 2. miejsce zajął Bartek z klasy VIIa, uzyskując wynik 3026 podbić, natomiast miejsce 3. przypadło Antoniemu z klasy VIIc, którego piłeczka odbiła się od rakietki 600 razy.
W klasach IV- VI zwyciężył Franek z klasy Va, 2. miejsce zajął Mikołaj z klasy VIb, na 3. miejscu podium uplasował się Kacper – uczeń klasy VIc.
Słowa uznania należą się również najmłodszym uczestnikom z klas czwartych: Michałowi i Ryszardowi, którzy dzielnie rywalizowali ze swoimi starszymi kolegami.
Europejski Dzień Języków
W dniu 26 września obchodziliśmy Europejski Dzień Języków. Z tej okazji uczniowie mogli zaangażować się w różne działania. Na lekcjach informatyki przy użyciu programu Canva szukali odpowiedzi dlaczego warto uczyć się języków. Podczas długich przerw chętnie odpowiadali na pytania losowane w corocznym quizie językowym, a na wybranych lekcjach rozwiązywali quizy i grali w gry. Ponadto, został zorganizowany konkurs na projekt koszulki promującej naukę języków obcych. Lista zwycięzców zostanie ogłoszona wkrótce.
Wybory do Samorządu Uczniowskiego i Rzecznika Praw Ucznia
Tegoroczne wybory do Samorządu Uczniowskiego odbyły się 26 września br. Podczas kampanii kandydaci starali się zaprezentować z jak najlepszej strony, zachęcając do głosowania poprzez plakaty z krótkimi opisami swoich zainteresowań oraz planów. Po podliczeniu głosów przez komisję, okazało się, że funkcję przewodniczącej będzie pełniła Hanna Donat, która uzyskała ich największą liczbę, zaś Natalia Hołubowicz pełnić będzie funkcję wiceprzewodniczącej samorządu.
Nowo wybranemu prezydium Samorządu Uczniowskiego gratulujemy i życzymy owocnej pracy!
Jednocześnie, tego samego dnia, odbyły się wybory Rzecznika Praw Ucznia. W głosowaniu oddano 311 ważnych głosów, a zwycięzcą został Pan Mariusz Seń, uzyskując 131 głosów.
Serdecznie gratulujemy!
Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania
Dnia 29 września 2024 roku obchodzimy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. W naszym kraju to święto ma już wieloletnią tradycję. Zostało ogłoszone w 2001 roku z inicjatywy Polskiej Izby Książki. Patronką wydarzenia jest autorka książek dla dzieci i młodzieży − Janina Porazińska, która urodziła się 29 września 1882 r. Nadrzędnym celem święta jest promowanie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży. Z tej okazji biblioteka szkolna w dniu 27 września zorganizowała w klasach pierwszych akcję czytelniczą. Uczennice klasy 7a czytały książkę Isolde Stark „O jeżu, który chciał być kimś innym” . Najmłodsi słuchacze w skupieniu i zaciekawieniu słuchali historii jeżyka, który naśladując inne zwierzęta chciał zostać kimś innym niż był w rzeczywistości. Akcja czytelnicza sprawiła obu stronom wiele radości i zadowolenia.
Ze względu na korzyści, jakie wynikają z głośnego czytania dziecku, można obchodzić to Święto każdego dnia − wystarczy 20 minut czytania !
Sprawne rączki
Uczniowie klasy 3a bardzo chętnie uczestniczą w zajęciach pozalekcyjnych „Sprawne rączki”. Tworząc piękne prace, ćwiczą sprawność dłoni i motorykę małą. Tym razem, dzięki ich zwinnym paluszkom, powstało różnokolorowe, wyplecione z resztek materiałów, włóczek i koralików, wakacyjne koło, które będzie pozwalało na chwilę wrócić dzieciom wspomnieniami do minionych wakacji.
Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia
W ramach obchodów 10. edycji Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia w dniu 2 października 2020 w szkole odbyły się tabliczkowe sprawdziany wiedzy oraz został przeprowadzony internetowy konkurs matematyczno-logiczny „ARCYMISTRZ MNOŻENIA”. Miło nam poinformować, że uczennica klasy 3 c Ewa Kozłowska w swojej kategorii wiekowej (klasy IV i młodsi) na 3431 uczestników zajęła 39 miejsce. Gratulujemy!
Koordynatorkami działań ŚDTM 2020 były nauczycielki: Milena Latek i Żaneta Kołodzińska.
Podziękowania:
Sukces Magdaleny Sokołowskiej z klasy VIB w konkursie plastyczno-przyrodniczym
We wrześniu 2020r. Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct – Warszawa prowadzony przez Biuro Funduszy Europejskich i Polityki Rozwoju Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy zaprosił uczniów szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych do wzięcia udziału w konkursie „Wycieczka ekologiczna po zielonej metropolii warszawskiej”. Jego celem było poszerzenie wiedzy i świadomości mieszkańców Warszawy i sąsiadujących gmin dotyczących zmian klimatycznych, promowanie piękna przyrody, a także aktywizowanie lokalnej społeczności w zakresie ochrony środowiska. Ponadto założenia konkursu wpisywały się w priorytety Komisji Europejskiej w ramach nowej strategii Europejskiego Zielonego Ładu.
Zadaniem konkursowym było wykonanie pracy plastycznej w postaci 1 strony przewodnika (format A4), ilustrującej plan jednodniowej wycieczki, zachęcający do odwiedzenia wartych obejrzenia miejsc Warszawy i jej okolic.
Wśród nagrodzonych dzieci, znalazła się Magdalena Sokołowska z klasy VIB, której praca otrzymała wyróżnienie w kategorii klas 4 – 8. Wartym podkreślenia jest fakt, że w konkursie ocenie podlegały aż 134 „plany-przewodniki” nadesłane z 38 szkół. Komisja konkursowa brała pod uwagę przede wszystkim aspekt ekologiczny planowanej wycieczki, europejskie odniesienia do promowanej strategii, jak również estetykę, pomysłowość i samodzielność wykonania.
Serdecznie gratulujemy Magdzie plastycznego talentu i życzymy dalszych sukcesów!
Konkurs „Bądź EKO na Bielanach” – wręczenie nagród
W sobotę 24 października odbyło się uroczyste, wręczenie nagród w ogólnodzielnicowym konkursie plastycznym „Bądź EKO na Bielanach”, organizowanym wspólnie z Fundacja Żyj z pasją.
Otwarcie palcu zabaw
Andrzejkowe święto 30.11. w przypadku SP 293 miało inny wymiar niż zwykle. Zamiast wróżb, lania wosku dzieci naszej szkoły mogły korzystać ze zmodernizowanego, w ramach budżetu obywatelskiego 2019, placu zabaw. Pan G. Pietruczuk burmistrz dzielnicy Bielany, p. M. Szadkowska radna dzielnicy i współautor projektu p. E. Kwaśny sprawdzali jak wszystko działa. Będziemy zachęcać do kolejnych pomysłów w ramach budżetu w celu polepszenia bazy naszej placówki.
Kolejna pomoc dla schroniska
Mały Samorząd Uczniowski równolegle z Dużym Samorządem Uczniowskim zorganizował zbiórkę darów dla Schroniska w Nowym Dworze Mazowieckim prowadzonego przez Fundację Przyjaciele Braci Mniejszych. Celem działań było niesienie pomocy skierowanej w stronę zwierząt.
Mimo trudnej sytuacji pandemicznej w kraju najmłodsi uczniowie naszej szkoły aktywnie wzięli udział w zbiórce. Podarunki dla zwierzaków, takie jak: karma, koce, ręczniki, zabawki, obroże, szelki i inne poprawią warunki bytowe piesków i kotków czekających na nowy dom.
Drodzy uczniowie nie jesteście obojętni na los zwierząt!
Jesteśmy z Was dumni!
Ferie zimowe od 4 do 17 stycznia 2021 r.
Nauka zdalna w szkołach przedłużona do 3 stycznia 2021 r.
Efekty konkursu on - line na jesienny lampion z materiałów naturalnych.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć jesiennych lampionów przesłanych na szkolny konkurs on – line. Uczniowie jak zawsze wykazali się dużą pomysłowością i kreatywnością. Nagrodą za wykonane prace są oceny z techniki - 6 i 5 za wyróżnienie, które już są wstawione.
Wszystkim serdecznie dziękuje za przygotowanie prac.
B. Imasz
Wyjątkowy sukces naszych szachistów!
Sukcesy w szachach to już niemal tradycja naszej szkoły. W dniu 29 października odbył się IV Internetowy Konkurs Szachowy – SzachMaks, w którym wzięło udział 717 uczniów ze 160 szkół. Była to wyjątkowa edycja, z uwagi na fakt, że patronat nad imprezą objęła reprezentacja Polski w solvingu szachowym, w której skład wchodzą 11-krotni (z rzędu!) złoci medaliści drużynowych mistrzostw świata. Turniej miał jednocześnie rangę Mistrzostw Polski w Rozwiązywaniu Zadań Szachowych (Solvingu) Juniorów.
Wśród reprezentantów naszej szkoły dwoje zawodników uzyskało bardzo wysokie wyniki. Ewa Kozłowska z klasy 3c została laureatką III miejsca w grupie dzieci z klas trzecich, natomiast Daniel Bereza z klasy 5a po raz kolejny uzyskał „dobry wynik”. Na szczególne uznanie zasługuje osiągnięcie Ewy, dla której nagrodą jest lekcja szachów z jednym z arcymistrzów, czyli z szachistą o najwyższym tytule szachowym na świecie. Kilku reprezentantów: Mateusz Dymek z klasy 4d , Bartek Kozłowski z klasy 7c, Tomasz Rumiński z klasy 8c, Mateusz Grzeszuk z klasy 7b oraz Łukasz Szerszeń z klasy 8d zajęło medalowe miejsca na poziomie wojewódzkim. Duże słowa uznania należą się również zawodnikom, którzy po raz pierwszy podjęli to wyzwanie. Sukces naszych szachistów jest ogromnym powodem do radości i okazją do podziękowania nauczycielom, Pani Żanecie Kołodzińskiej i Panu Mariuszowi Seniowi, za przygotowanie ich do udanych startów.
Wszystkim serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w rozwiązywaniu zadań szachowych!
Światowy Dzień Pluszowego Misia
25 listopada swoje święto obchodziła najmilsza zabawka i najlepszy przyjaciel dzieci – Pluszowy Miś. Z tej okazji samorząd szkolny zorganizował konkurs fotograficzny „Ja i mój miś”. Wszystkie zdjęcia, które wpłynęły na konkurs bardzo nam się spodobały, dlatego postanowiliśmy nagrodzić każdego uczestnika.
Gratulujemy i dziękujemy Wam za udział w konkursie!
Jak widać, mimo coraz nowocześniejszych i coraz bardziej atrakcyjnych zabawek, moda na misie nie przemija, bo „czy to jutro, czy to dziś, wszystkim jest potrzebny Miś!”
Oto lista zwycięzców:
Antoni Dłogołęcki Ic
Paweł Weronko Ic
Lidia Dryjańska Ic
Amelia Pawłowska Ic
Kalina Kuzawińska Ic
Maja Kapuścińska Id
Stanisław Niksa Id
Natalia Rokita Id
Oliwia Piechocka IIa
Lena Kruk IIb
Klara Żarnecka IIc
Juliusz Janiec IIIa
Jędrzej Weronko IIIa
Karolina Tarasiuk IIIb
Michał Sroczyński IVb
Marta Joachimiak IVb
Jagoda Chadaj IVb
Kamila Zielińska IVc
Wiktoria Józefiak IVd
Oliwia Bieńkowska Va
Gabriela Kucińska Va
Patrycja Parys VIb
Igor Duralski VIc
Emilia Opęchowska VIc
Paulina Chudzińska VIg
Max Bąk VIg
Zoja Poręcka VIg
Antonina Jaźwińska VIIe
Jan Bieńkowski VIIIb
Projekt "Zdrowe odżywianie"
W październiku i listopadzie uczniowie klas I - III realizowali Projekt "Zdrowe odżywianie".
Uczniowie klas pierwszych brali udział w pogadanka na temat zdrowego śniadania. Wspólnie spożyli posiłek. Dzieci układały plan dnia z uwzględnieniem posiłków zawierających warzywa i owoce. Uczniowie stworzyli podczas zdalnej nauki Piramidy Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej.
Klasy II a i II c wykonały sałatki owocowe i warzywne w nowej odsłonie - papierowej. owoce i warzywa z papieru kolorowego były niezwykle piękne i apetyczne. Klasy wykonały również piramidy żywieniowe.
Uczniowie klas III tworzyli książki kucharskie. Każdy trzecioklasista przygotował jeden przepis, który prezentował podczas zajęć. Wszystkie przepisy zostały zebrane i powstał z nich książki.
Podczas pracy nad tym Projektem każdy uczeń utrwalił sobie wiedzę na temat zdrowego odżywiania.
Dzień Pluszowego Misia
Akcje wolontariatu
Okres pandemii jest czasem, w którym osoby w potrzebie wymagają szczególnej troski i opieki ze strony drugiego człowieka. Wolontariat szkolny stara się dostrzec trudną sytuację osób potrzebujących, propaguje wśród uczniów naszej szkoły ideę pomocy, rozwija empatię i zaangażowanie w działania prospołeczne. Włączamy się w szereg inicjatyw wspierając swoją działalnością podopiecznych z dzielnicy Bielany, ale też z terenu Miasta Stołecznego Warszawy. W październiku i listopadzie zaangażowaliśmy się w działalność Fundacji „Świat na Tak” i pomogliśmy w przygotowaniu paczek świątecznych oraz przekazaliśmy ubrania na działalność statutową Fundacji. Promujemy działalność „Pogotowia Naukowego”- programu darmowych lekcji dodatkowych prowadzonych przez pracowników Fundacji. Wsparliśmy również Archidiecezjalny Zespół Domowej Opieki Paliatywnej kontynuując realizację projektu Pola Nadziei. Uczniowie naszej szkoły przyłączyli się do zbiórki nakrętek na rzecz małego Michałka, podopiecznego Fundacji „Siepomaga”. Wolontariusze nie zapomnieli również o medykach walczących o nasze zdrowie, przygotowali kartki z podziękowaniami i życzeniami, które przesłane zostały do stacji pogotowia ratunkowego „Meditrans” oraz do warszawskich szpitali. Włączyliśmy się czynnie w akcję wsparcia służb medycznych i pacjentów Szpitala Bielańskiego, które organizują „Pomocne Bielany”. Sztab „Pomocnych Bielan” mieści się w budynku naszej szkoły, gdzie wolontariusze naszej szkoły przekazują dary. Cieszymy się, że uczniowie tak chętnie angażują się w działania i akcje wolontariatu szkolnego. Dziękujemy za pomoc i okazane wsparcie!
Dzień Tolerancji i Życzliwości
16 listopada obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Tolerancji, natomiast 21 listopada świętowaliśmy dzień dobrych uczynków i pozytywnych emocji, czyli Światowy Dzień Pozdrowień i Życzliwości. Z tej okazji odbył się konkurs na plakat ukazujący życzliwość, empatię i tolerancję wobec drugiego człowieka.
Bardzo dziękujemy za przesłane prace. Już na pierwszy rzut oka widać było duże zaangażowanie z Waszej strony.
Zwycięzcami konkursu zostali:
Paweł Weronko 1 C
Nina Traczyk klasa 4 A
Zuzanna Burdziakowska 6 D
Miłą niespodzianką dla uczniów było Drzewko Życzliwości, czyli koncert życzeń od nauczycieli dla uczniów. Na kolorowych listkach nauczyciele napisali coś miłego, swoje dobre, pozytywne życzenia i myśli.
Życzymy wszystkim, aby Dzień Życzliwości trwał cały rok!
Samorząd szkolny
Akcja wolontariatu
Wolontariat szkolny włącza się do akcji „Pomocnych Bielan”, które ogłaszają wielką zbiórkę:
- mydeł,
- mniejszych ręczników (nowe lub lekko używane i wyprane w 60 stopniach),
- torebek strunowych,
- batonów energetycznych i drobnych słodyczy,
- owoców (jabłka, banany),
- kremów NIVEA,
- jednorazowych podkładów na łóżka,
- papieru toaletowego,
- wody i napojów w małych butelkach (najchętniej z „dzióbkiem”),
- wszystkich innych środków higieny osobistej.
Dary przekazane zostaną medykom oraz pacjentom w potrzebie, którzy w dobie pandemii nie mogą liczyć na wsparcie bliskich. Zachęcamy wolontariuszy i wszystkich uczniów naszej szkoły do udziału w zbiórce.
Sztab „Pomocnych Bielan” mieści się w naszej szkole i czynny jest od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-20.00. Paczki prosimy dostarczać do szkoły podpisane informacją z imieniem, nazwiskiem, klasą ucznia i numerem szkoły.
Szczegółowe informacje dostępne są na Facebooku „Pomocnych Bielan”.
Informacja dla klas 0-III
Mały Samorząd Uczniowski przypomina o zbiórce darów dla Schroniska w Nowym Dworze Mazowieckim prowadzonego przez Fundację Przyjaciele Braci Mniejszych. Celem naszych działań jest niesienie pomocy dla zwierząt w nadchodzącej zimie.
Na co dzień w schronisku potrzebne są:
- karma sucha i mokra dla psów
- obroże, szelki, smycze
- zabawki
- koce, ręczniki, kołdry (bez pierza)
- szczotki, grzebienie
Zbiórka trwa do 30 listopada. Dary prosimy przynosić do portierni i zostawić w specjalnie przygotowanym pojemniku.
Nie bądźmy obojętni na los zwierząt i
przyłączmy się do zbiórki!Mały Samorząd Uczniowski
Góra Grosza startuje!
Celem akcji jest pomoc dzieciom, które wychowują się poza swoją rodziną – w domach dziecka czy rodzinach zastępczych.W Górze Grosza każdy najdrobniejszy grosik ma wartość i moc. Zbierajcie grosiki w swoje małe skarbonki, a po powrocie do szkoły uzupełnicie nimi naszą dużą skarbonę. W tym roku akcja trwa do 31 maja 2021 roku.
Przyłączcie się i razem uzbierajmy wielką Górę Grosza!
11 listopada – Święto Niepodległości
Do obrony granic państwa społeczeństwo winno dać przede wszystkim to,
co w języku wojennym nazywa się morale.
Naród, który owej morale nie ma dość mocno wyrobionej,
ma w każdej wojnie z góry olbrzymie szanse przegranej.
Józef Piłsudski
Dzień 11 listopada to dla każdego Polaka bardzo ważna data - symbol miłości do Ojczyzny i patriotyzmu, walki o wolność, a także wiary i zwycięstwa. To święto skłania nas do zadumy i refleksji nad wartością wolności i niepodległości. Dla upamiętnienia tej ważnej rocznicynauczycielki: Pani Sylwia Kowalczyk, Pani Kinga Tymińska oraz Pani Elżbieta Milej zorganizowały dla uczniów z klas IV-VIII konkurs poetycki polegający na napisaniu wiersza nawiązującego tematyką do ojczyzny. Jego celem było rozwijanie wśród dzieci uczuć patriotycznych, propagowanie piękna języka polskiego, a także rozbudzanie zainteresowań poetyckich.
Prace ocenione zostały w dwóch grupach wiekowych: klasy IV – V oraz klasy VI – VIII .
To niezwykłe, że mimo trudnego dla nas wszystkich czasu, tak wielu uczniów naszej szkoły włączyło się w uczczenie Święta Odzyskania Niepodległości przez Polskę .
Jury przyznało następujące miejsca:
Kategoria IV – V
I miejsce - Igor Kamyk, klasa 5a
Dziękujemy za Polskę
„Jeszcze Polska nie zginęła, kiedy my żyjemy”,
Tak zaczyna się pieśń dumna, którą szanujemy.
Każdy Polak w sercu chowa miłość do ojczyzny,
Flagi naszej biel i czerwień – symbol krwi i blizny.
Każdy czuje, że ta ziemia taka nasza, swojska,
Szczyty Tatr, jeziora Mazur i plaża nadmorska.
W uszach gra nam wieszczów naszych poetycka wena,
Polskę słychać w szumie wierzby, w muzyce Chopina.
Kolego ze szkolnej ławy, koleżanko z klasy,
Pomyśl, komu wieczna chwała, za obecne czasy?
Przodków walka pod banderą czerwieni i bieli,
Którzy z flagą tą i pieśnią za Polskę ginęli…
II miejsce - Popłoński Ignacy, klasa 4a
Pramatka
Pramatka nasza,
Ziemia najmilsza, nasza Ojczyzna.
Pokryta żółtymi zboża łanami,
Puszczami dzikimi,
Papieskimi górami.
Z Morzem Bałtyckim, co szumi tak mile,
Dając wszystkim ukojenia chwile.
Z Krainą jezior, co cudem natury,
dla ptactwa, wędkarzy i wszystkich ponurych.
Pramatka nasza,
Ziemia najmilsza,
Historię swoją zapisała w zgliszczach.
Od władcy Mieszka i plemion Polan,
zaczęła się nasza Polska Piastowska.
Przez Andegawenów i Jagiellonów,
doczekała bezkrólewia czasów
znanych tylko z tomów.
Pramatka nasza,
Ziemia najmilsza, nasza Ojczyzna.
Przetrwała zabory od Powstania
Listopadowego, Styczniowego, po wojny doznania.
Udrękę komunizmu przecierpiała srodze,
by wolność i demokrację postawić nam na drodze.
Pramatka nasza,
Kocham Ją szczerze,
bo dała nam siebie
w czystej ofierze.
II miejsce - Traczyk Nina, klasa 4aPolska - mój dom
Nasza Polska jest wielkim cudem,
z mądrym i walecznym ludem.
Lud ten walczył przed latami,
broniąc nas przed intruzami.
Dzięki walce przez te lata,
Polska jest na mapie świata,
Orzeł Biały to jej znak,
choć nie było zawsze tak.
Tu jest mój dom,
tu jest mój schron,
pośród pachnących łąk zieleni,
tu moje miejsce jest na Ziemi.
III miejsce - Zuzanna Walczyk, klasa 4B
Dzień dobry, Polsko
Dzień dobry, Polsko, Ojczyzno moja!
Dziś Twoje wielkie Święto.
Pamięć poległych, o wolność walczących
Będziemy czcili piosenką.
Uwielbiam patrzeć na biel i czerwień
Widoczne na polskiej fladze.
Cieszę się, kiedy śpiewamy hymn Polski,
Tak bardzo już o tym marzę!
Chcę usłyszeć znowu te słowa
O słynnych Polakach i dziejach.
Kiedy Go śpiewam, jestem tak dumna,
Że nic mi już nie potrzeba.
I widzę wtedy jak przez mgłę uśmiech ludzi,
Którzy swe życie za naszą wolność oddali.
Dziś wszyscy wspólnie śpiewamy:
,,Marsz, marsz Dąbrowski,
Z ziemi włoskiej do Polski...’’
III miejsce - Mikołaj Grochowski, klasa 5a
Józef Piłsudski
Byłeś zmęczony…
Gdy przyszedł wieczór, byłeś znużony,
Długo prowadziłeś rozmowy,
Ale wciąż byłeś gotowy.
Gdyby nie Ty, Komendancie kochany,
Jak wielkie, otwarte dziś byłyby rany.
Choć wspomnień smutnych, czarnych bez liku,
Zostawiam jedynie łzę w pamiętniku…
Spoglądam daleko i widzę w oddali,
Jak Polska nasza ogniem się pali
Otwieram oczy swoje szeroko,
Zanurzam się w myślach smutnych głęboko.Dopiero co z twierdzy Cię uwolniono,
O sile Twojej już wtedy mówiono.
Zadanie, Józefie, dostałeś olbrzymie,
Które do dzisiaj z wielkości słynie.
Uwolnić Polskę z rąk Niemca – kata,
Który bez serca zabił mi brata
I dokonałeś dzieła wielkiego,
Wyrwałeś ojczyznę z rąk wroga złego.
Dlatego niech zegnie się każda szyja,
Gdy pomnik Twój wielki po drodze mija.
Niech każdy z kwiatami u Ciebie zagości
I westchnie do nieba … O niepodległości!!!
Wyróżnienie - Kamila Zielińska, klasa 4c
O moja ojczyzno
O moja Ojczyzno,
najpiękniejsza w świecie!
Podziwiać Cię można i w zimie, i w lecie!Gdzie znajdziesz takie lasy, łąki kwitnące?
Piękne jeziora, morze szumiące?
Góry wysokie i rzeki rwące!I choć na świecie czasem zimno jest i strasznie,
gdy pomyślisz o Ojczyźnie, od razu jest raźniej!
Kiedy więc Covid wreszcie ustanie
- jedź zwiedzać nasz kraj, Kochanie!Kategoria VI-VIII
I miejsce - Łepecka Emilia, klasa 7f
Rzeczpospolita
Jestem więc czuję
żyję więc mówię
będąc tylko krajem
miejscem na mapie
nazywają mnie
bliską osobą
i miłość wyznają
jak wiarę
Na sto dwadzieścia trzy lata
zniknęłam jak śnieg wiosną
choć mnie nie było
nadal mówili o mnie
nadal kochali mnie
nadal wierzyli we mnie
Tylu wspaniałych ludzi
o takich wielkich marzeniach
tworzyło moją tożsamość
i odzyskałam ją
i na nowo nazywają mnie
RZECZPOSPOLITĄ POLSKĄ
II miejsce - Jędrzejczyk Amelia, klasa 8b
Niepodległa
Polsko, powstałaś, zwyciężyłaś!
Stoisz dumna, w biało - czerwony płaszcz odziana.Unosisz wzrok, patrzysz na orła białego.
W „Mazurka Dąbrowskiego” jesteś wsłuchana.Łzę ocierasz. Pamiętasz czasy, gdy byłaś na kawałki rozerwana.
Brutalnie zdeptana!Lata całe strach, ból, cierpienie,
śmierć i ludzka krew przelewana.A dzisiaj jesteś
Niepodległa!Tutaj własny język, kultura, religia,
tradycja i rodzinność jest nam dana.Polsko, dzięki bogatej historii, wspaniałym ludziom,
w świecie jesteś znana.„Księgi Jakubowe” naszej noblistki
to lektura bardzo chętnie czytana.Sylwetka Świętego Jana Pawła II - papieża Polaka
nieustannie jest wspominana.Błękitne morze, szczyty gór, jeziora,
rzeki i lasy sprawiły, że Polska podziwianacoraz częściej przez zagranicznych turystów
z chęcią jest odwiedzana.Tu zabytki, pomniki, muzea i najlepsza w świecie
polska kuchnia serwowana.W powietrzu muzyka Chopina, miłość, szczęście
i wolność radośnie odczuwana.A w sercach Polaków
pamięć oraz wdzięczność dla bohaterów,
których krew przelana.Wyróżnienie - Matylda Piątek, klasa 6a
Warszawa
O, Warszawo!
O, Warszawo!Tyle rzeczy się tu działo!
I powstanie zobaczyłaś,
Ty od zawsze tutaj byłaś!
O, Warszawo!
O, Warszawo!
Tyle rzeczy tu ujrzałaś.
Bazyliszka - on był zły.
Złotą Kaczkę znasz i Ty!
O, Warszawo!
O, Warszawo!
Nasza sławo,
Cała Polska hołd Ci składa,Jedenastego listopada.
Obchody Narodowego Święta Niepodległości – Polska na 102
Podziękowanie za wspólne odśpiewanie "Mazurka Dąbrowskiego"
Co to jest niepodległość
teraz wiem już na pewno.
Każde dziecko dziś woła
to polski dom, polska szkoła.Narodowe Święto Niepodległości obchodzimy 11 listopada. W tym roku przypada 102 rocznica odzyskania niepodległości. Dzień ten jest dla wszystkich lekcją historii i patriotyzmu. Uczestnicząc corocznie w obchodach Święta Niepodległości w naszej szkole dajemy wyraz pamięci o tych wszystkich, dzięki którym żyjemy dzisiaj w wolnej Polsce. W tym roku szkolnym uczciliśmy ten dzień 6 listopada. Przygotowania zaczęły się już dużo wcześniej. Uczniowie klas I – III uczyli się piosenek patriotycznych, z dużym zaangażowaniem przygotowali plakaty na temat polskich laureatów Nagrody Nobla, sportowców i podróżników, wycinali kwiaty w barwach narodowych. Dzieci z klas 3b i 3c stworzyły piękne albumy pt. „Polska od A do Z”. Wszyscy skrupulatnie przygotowywali się do odśpiewania Mazurka Dąbrowskiego.
Punktualnie o godzinie 11:11 uczniowie klas młodszych i oddziałów przedszkolnych wykazali się znakomitą znajomością tekstu hymnu, gdy wykonali go w swoich salach z zachowaniem pełnej szacunku postawy. „Żywa flaga” w tym roku została utworzona na parterze i pierwszym piętrze szkoły. Udało się to dzięki białym i czerwonym strojom, oraz wykonanym przez dzieci kwiatom.
Chociaż w tym roku szkolnym nie było uroczystego apelu z okazji Narodowego Święta Niepodległości, uczniowie naszej szkoły poprzez udział w projekcie „Polska na 102” dowiedzieli się, że współczesny patriota to człowiek, który szanuje symbole narodowe, pamięta o ważnych historycznych rocznicach i kultywuje tradycje. Mamy nadzieję, że nasi uczniowie przekonali się też, że wyrazem troski i szacunku do ojczyzny jest rzetelne zdobywanie wiedzy.
Zbiórka dla schroniska
Serdecznie dziękujemy Wam, Koleżanki i Koledzy za okazanie wielkiego serca i włączenie się do październikowej zbiórki na rzecz bezdomnych zwierząt. Zebraliśmy wspólnie dużą ilość karmy, smakołyków oraz zabawek i innych akcesoriów. Poprzez projekt Puszatek.pl, Wasze dary zostały przekazane Fundacji Przyjaciele Braci Mniejszych, która prowadzi schronisko dla zwierząt w Nowym Dworze Mazowieckim.
Szczęśliwe zwierzęta długo nie zapomną Waszych dobrych i wielkich serc!
Samorząd szkolny
Archiwum Aktualności
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Lipiec 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Lipiec 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Październik 2022
- Wszystkie