Spotkanie „Wspólne inspiracje” odbyło się w Młodzieżowym Domu Kultury im. Marii Gwizdak. W przemiłych okolicznościach wolontariusze bielańskich szkół i seniorzy mieli okazję do wzajemnej wymiany doświadczeń i inspiracji. Tworzyliśmy wspólne dzieła, słuchaliśmy opowieści starszych pokoleń i cieszyliśmy się chwilą pełną radości i wzajemnego zrozumienia.
Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych
Październik obchodzony jest jako Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Celem świętowania jest zwrócenie uwagi na ogromną rolę bibliotek w życiu szkoły, w nauce oraz w rozwijaniu zainteresowań czytelniczych. W bieżącym roku przewodnie hasło brzmi „Poznajmy się w bibliotece”. Z okazji święta biblioteka zorganizowała konkurs czytelniczy ze znajomości lektury Krystyny Drzewieckiej „Piątka z Zakątka”. Laureatami konkursu zostali:
1 miejsce: Ewa Dziewulska klasa 3b
2 miejsce ex aequo: Jan Pulukowski i Julia Filipiak klasa 3a
3 miejsce: Julia Pielak klasa 3a
Uczniowie otrzymali nagrody książkowe.
Drużynowe Mistrzostwa Mazowsza Szkół Podstawowych w szachach szybkich
W sobotę 26 października w Szkole Podstawowej nr 385 w Warszawie – Wesołej odbyły się Drużynowe Mistrzostwa Mazowsza Szkół Podstawowych w Szachach Szybkich. Organizatorem mistrzostw był Mazowiecki Związek Szachowy i Uczniowski Klub Sportowy Gambit Wesoła. Turniej przeprowadzono systemem szwajcarskim na dystansie 7 rund w tempie gry 10 minut plus 5 sekund na każdego zawodnika. Do rywalizacji stanęły 62 zespoły z województwa mazowieckiego.
Drużyny naszej szkoły w składzie: Antoni Chromiński 8d, Artur Brzeziński 4b, Mateusz Dymek 8d, Ewa Kozłowska 7c oraz Michał Grzeszuk 7b, Krzysztof Obuchowicz 7b, Jędrzej Weronko 7a, Jaśmina Jarek 8c walczyły jak równy z równym z najlepszymi szachistami szkół podstawowych z województwa mazowieckiego, zajmując odpowiednio 6 i 41 miejsce w rankingu drużynowym. Ponadto w klasyfikacji indywidualnej na 264 zawodników Mateusz Dymek zajął bardzo wysokie 13 miejsce ( 4 miejsce na szachownicy nr 3).
Ogromnie gratulujemy wszystkim uczestniczącym i cieszymy się, że nasza szachowa tradycja dalej trwa. Życzymy kolejnych sukcesów!
Składamy również podziękowania rodzicom uczniów oraz Radzie Rodziców za wsparcie udziału w Mistrzostwach.
Szkolne Miasteczko Zawodów
Od poniedziałku 14 października do piątku 25 października br. Pani Anna Szumel zorganizowała w naszej szkole imprezę z zakresu orientacji zawodowej i doradztwa zawodowego skierowaną dla uczniów wszystkich poziomów klas pod nazwą „Szkolne miasteczko zawodów”. Przedsięwzięcie wpisało się w obchody Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery, który w tym roku obchodzony był pod hasłem: Pasja - Motywacja - Odwaga.
W ramach realizacji projektu znalazło się wiele inicjatyw. Najpierw uczniowie wszystkich klas przebierali się za przedstawicieli różnych profesji. Celem tej inicjatywy było poznanie świata zawodów. Ponadto dla młodzieży z klas 8 odbył się quiz wiedzy o zawodach, rynku pracy i zasadach rekrutacji do szkół ponadpodstawowych, w którym I miejsce zdobyła klasa 8a, II miejsce przyznano ex aequo klasom: 8c i 8d, zaś III miejsce przypadło klasie 8b. Wśród kolejnych przedsięwzięć znalazł się konkurs plastyczny skierowany dla młodszych uczniów z klas 1-3 - „Mój zawód w przyszłości”, gdzie I miejsce zdobył Antek z klasy 3a, II miejsce Franek z klasy 1c, natomiast III miejsce osiągnęła Zosia z klasy 2a. Dzieci ze świetlicy przygotowały kolorowanki o zawodach, a także uczestniczyły w pogadance na temat pasji, motywacji i odwagi w dążeniu do celu. Następnie ich prace plastyczne zostały wyeksponowane na wystawie, którą można było podziwiać na szkolnym korytarzu. Ostatnią inicjatywą, skierowaną dla uczniów klas siódmych, było przygotowanie w aplikacji Canva ulotek informacyjnych dotyczących tego, co warto brać pod uwagę, wybierając szkołę ponadpodstawową. Efekty ich pracy można zobaczyć na korytarzu szkoły.
Oprócz wymienionych projektów, wszystkie dzieci mogą na bieżąco korzystać z szerokich informacji na temat propozycji lektur i poradników z zakresu doradztwa zawodowego znajdujących się na gazetce ściennej jednego z pięter szkoły.
Jesienny Turniej Szachowy
W dniu 17 października w naszej szkole odbył się Jesienny Turniej Szachowy. W pierwszej grupie, czyli dzieci z klas 1-3 wystartowało 16 uczestników, którzy zagrali 5 rund tempem 10 minut na zawodnika. Całe podium przypadło uczniom z klasy 2c. Zwycięzcą turnieju został Jakub Batycki, drugie miejsce zajął Fabian Mamaj, a trzecie Antoni Orłowski.
W drugiej grupie, starszych uczniów z klas 4-8 wzięło udział 42 uczestników, którzy rozegrali 6 rund tempem 10 minut na zawodnika. Zwycięzcą turnieju został Antoni Chromiński z klasy 8 d, drugie miejsce zajął Mateusz Dymek również z klasy 8 d, a trzecie Ewa Kozłowska z klasy 7c.
Najlepszą zawodniczką w klasach 1-3 została Wiktoria Krzyczkowska z klasy 3b, a w klasach 4-8 - Ewa Kozłowska z klasy 7c.
Po zakończonych zmaganiach Pani Dyrektor Iwona Krupińska wszystkim uczestnikom turnieju wręczyła dyplomy i słodki upominek, a zwycięzcom puchary.
Jesienny Turniej Szachowy został zorganizowany dzięki wsparciu Rady Rodziców, która ufundowała nagrody. Dziękujemy.
Gratulujemy wszystkim uczestnikom! Wielkie brawa dla zwycięzców!
Sukces w Igrzyskach Młodzieży Szkolnej!
Nasi uczniowie ponownie uczestniczyli w rywalizacjach sportowych. Tym razem ci, którzy zajęli czołowe miejsca w Mistrzostwach Dzielnicy Bielany w indywidualnych biegach przełajowych, wzięli udział w Igrzyskach Młodzieży Szkolnej.
Reprezentacja składała się z następujących uczniów: Jerzy Strzałkowski-klasa 5a, Jan Jędruszuk-klasa 6a, Wanda Drumlewska-klasa 7c, Ewa Kozłowska-klasa 7c, Patryk Sumiński-klasa 8c i Patrycja Jurek-klasa 8d. Trasa biegu była niezwykle trudna, a rywalizacja bardzo zacięta. Z naszego zespołu najlepszy wynik osiągnął Patryk Sumiński, zajmując VI miejsce i tym samym zakwalifikował się na Igrzyska Mazowieckie, które odbędą się w kwietniu.
Wszystkim zawodnikom bardzo dziękujemy za udział w zawodach i życzymy powodzenia Patrykowi!
System RESQL dla klas 6-8
W roku szkolnym 2024-2025 uczennice i uczniowie klas 6-8 naszej szkoły mogą korzystać z systemu wsparcia Resql (dla klas 7-8 jest to kontynuacja z poprzedniego roku szkolnego, klasy 6 dołączają jako nowe).
System Resql to system wspomagający rozwiązywanie problemów przemocy rówieśniczej . System RESQL realizuje działania profilaktyczne oraz interwencyjne. Część profilaktyczna obejmuje lekcję wprowadzającą i lekcje wychowawcze, przygotowane przez zespół specjalistów tworzących system Resql. Mają one na celu:
- uwrażliwienie uczniów na szkodliwość działania przemocy,
- przekazanie uczniom informacji, w jaki sposób powinni reagować na przemoc, miejsc oraz osób, do których uczeń może się zgłosić w razie potrzeby,
- ograniczenie występowania przypadków przemocy w szkole,
- zapewnienie komfortu psychicznego dziecku.
Część interwencyjna obejmuje aplikację mobilną, w której uczennice i uczniowie mogą zgłaszać niepokojące ich sytuacje rówieśnicze oraz panel interwenta, w którym wyznaczone osoby z grona pedagogicznego będą korespondowały z uczniami i na bieżąco reagowały na nadesłane zgłoszenia.
Więcej informacji można przeczytać na stronie naszej szkoły w zakładce Uczniowie – Resql oraz na stronie internetowej www.resql.pl
Dzień Edukacji Narodowej
Dzień Edukacji Narodowej to wyjątkowe święto polskiej szkoły, święto uczniów, nauczycieli, pracowników administracji i obsługi oraz tych, którzy szkoły prowadzą i nadzorują. Uroczystą akademię rozpoczęła Dyrektor szkoły, Pani Iwona Krupińska, która złożyła podziękowania dla wszystkich nauczycieli i wychowawców za przekazywanie uczniom niewyczerpanego bogactwa wiedzy, za ukazywanie prawdy i ukierunkowanie na dobro oraz złożyła życzenia spokoju, radości, a także satysfakcji z pracy. Słowa uznania skierowała także do pracowników administracji i obsługi za codzienną pracę na rzecz placówki.
Dzień Edukacji Narodowej w naszej szkole został uświetniony obecnością przedstawicieli zarządu dzielnicy: Burmistrza Dzielnicy Bielany, Pana Grzegorza Pietruczuka, wraz z zastępcami: Panią Iloną Popławską oraz Panem Włodzimierzem Piątkowskim. Wśród gości była obecna radna Dzielnicy Bielany, Pani Monika Szadkowska, a także przedstawicielka Prezydium Rady Rodziców, Pani Sylwia Traczyk. Goście wyrazili podziękowania nauczycielom za wysiłek, obowiązkowość, a przede wszystkim okazywane dzieciom ciepło, natomiast reprezentantka rodziców naszej szkoły złożyła na ręce pani dyrektor kosz ze słodkim upominkiem. Do składanych podziękowań dołączyli także uczniowie klas drugich, którzy w barwnym przedstawieniu słowno-muzycznym wyrazili wdzięczność wszystkim nauczycielom, natomiast najmłodsze dzieci, z klasy 1a, zaprezentowały układ z piłkami. Podniosły nastrój spotkania zapewniła barwna dekoracja przygotowana przez wychowawców świetlicy.
Na koniec spotkania Pani Iwona Krupińska, wraz z wicedyrektorami: Panią Beatą Chrzanowską oraz Panem Piotrem Śmiałkowskim wręczyli nagrody wyróżniającym się nauczycielom i pracownikom szkoły, życząc wszystkim, aby czuli się dumni z faktu, iż od wielu lat są drogowskazami dla kolejnych pokoleń młodych ludzi w wyborze własnej drogi, ukazując im sens życia w dążeniu do szeroko pojętego szczęścia.
Akcja BohaterON
W dniu 10 października uczniowie klasy 6c wraz z wychowawcą i opiekunem wolontariatu zaangażowali się w akcję BohaterON. Dzieci posprzątały kwatery powstańcze i zapalili znicze. Następnie udali się na cmentarz Stare Powązki, gdzie z przewodnikiem spacerowali szlakiem osobowości Warszawy z XVIII i XIX wieku.
"Branie wypełnia ręce, a dawanie wypełnia serce!"
Dziś odbyło się spotkanie organizatorów Konkursu "Ośmiu Wspaniałych" oraz opiekunów Klubów Ośmiu z Warszawy! To był wyjątkowy czas na wymianę doświadczeń, omówienie planów i przygotowanie się do nadchodzącej edycji konkursu. Przed nami mnóstwo wyzwań, ale i inspirujących inicjatyw, które będą wspierać rozwój wolontariatu w naszym mieście.
Wyniki konkursu na projekt koszulki promującej naukę innych języków
We wrześniu z inicjatywy nauczycieli języków obcych ogłoszono konkurs na projekt koszulki promującej naukę innych języków. Zwyciężył projekt Adama z klasy 7B. Drugie miejsce to projekt Basi z klasy 4A, a trzecie miejsce projekt Jagody z klasy 4B. Gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu, dziękujemy za kreatywność i zaangażowanie.
BohaterON – włącz historię!
To ogólnopolska kampania o tematyce historycznej mająca na celu upamiętnienie i docenienie działań uczestników Powstania Warszawskiego oraz promocję historii Polski XX wieku. W ramach tego projektu w naszej szkole realizowano różnorodne przedsięwzięcia. Zostały przeprowadzone lekcje wychowawcze na temat Powstania Warszawskiego, według określonego scenariusza zajęć. Dzieci, przy współpracy ze szkolnym wolontariatem, sprzątały groby Powstańców na Cmentarzu Powązki Wojskowe w Warszawie, a ponadto wzięły udział w przedstawieniu słowno-muzycznym upamiętniającym 63 dni Powstania Warszawskiego pt. „Bo chcieli być wolni i sobie wolność zawdzięczać". Uczniowie klas starszych obejrzeli tematyczny dokument w Bielańskim Ośrodku Kultury oraz film pt. "Fajna ferajna, czyli powstanie oczyma dzieci", jak również spotkali się z panem Bogusławem Kamolą ps. Hipek (ur. w 1930 r.), który w czasie powstania był w drużynie 400 plutonu harcerskiego 227 Szarych Szeregów na Żoliborzu - Zgrupowania Żyrafa II. Ciekawą inicjatywą było wykonanie na lekcjach informatyki ulotek i afiszów informacyjnych - "Pamiętajmy o Powstańcach", które zostały rozdane mieszkańcom z okolicznych osiedli. Poza tym przygotowano gazetkę ścienną o Powstaniu Warszawskim, którą można było obejrzeć na szkolnym korytarzu.
Realizowany w naszej szkole projekt był wsparciem w wychowaniu patriotycznym dzieci i młodzieży, a także z pewnością przyczynił się do wzmacniania poczucia tożsamości narodowej, krzewienia postaw patriotycznych oraz budowania wrażliwości społecznej.
Dni wolne od zajęć dydaktyczno-wychowawczych
Dyrektor Szkoły informuje, że po zasięgnięciu opinii Rady Pedagogicznej, Rady Rodziców i Samorządu Uczniowskiego, dniami wolnymi od zajęć dydaktyczno-wychowawczych w roku szkolnym 2024/2025 będą:
31 października 2024r.
2, 3 stycznia 2025r.
2 maja 2025r.
13, 14, 15 maja 2025r. (egzamin ósmoklasisty)
20 czerwca 2025 r. - zostanie odpracowany 24 maja 2025r. - piknik rodzinny - współpraca ze społecznością lokalną.
Sukces naszych uczniów w Mistrzostwach Dzielnicy Bielany w sztafetach przełajowych
W dniu 1 października br. reprezentacja naszej szkoły wzięła udział w Mistrzostwach Dzielnicy Bielany w sztafetach przełajowych. Zawody odbywały się na obiektach Akademii Wychowania Fizycznego w kategoriach dzieci i młodzież.
Pragniemy poinformować, że uczniowie naszej szkoły zdobyli II miejsce w kategorii dzieci - chłopcy oraz III miejsce w kategorii młodzież - dziewczęta.
Drużynę chłopców, czyli srebrnych medalistów reprezentowali:
Piotr Spólnicki,
Franciszek Śliwiński,
Jerzy Strzałkowski,
Filip Jasik,
Filip Pabis,
Jan Jędruszuk.
Brązowe medalistki, czyli reprezentację dziewcząt tworzyły:
Kornelia Rydel,
Patrycja Jurek,
Oliwia Kozłowska,
Wanda Drumlewska,
Ewa Kozłowska,
Nina Luto.
Życzymy zawodnikom dalszych sukcesów w sporcie!
Szkolny konkurs z okazji Dnia Chłopaka
Z okazji Dnia Chłopaka Samorząd Uczniowski zorganizował konkurs, który miał wyłonić mistrza odbijania piłeczki pingpongowej. Do rywalizacji stanęli uczniowie na poziomach klas IV-VI i VII-VIII. Jury, pod czujnym okiem Pani Katarzyny Kowalskiej, nadzorowało prawidłowy przebieg rywalizacji i skrupulatnie liczyło wszystkie podbicia piłeczek.
Niekwestionowanym zwycięzcą turnieju okazał się Kuba z klasy VIIIa, odbijając piłeczkę 3790 razy, 2. miejsce zajął Bartek z klasy VIIa, uzyskując wynik 3026 podbić, natomiast miejsce 3. przypadło Antoniemu z klasy VIIc, którego piłeczka odbiła się od rakietki 600 razy.
W klasach IV- VI zwyciężył Franek z klasy Va, 2. miejsce zajął Mikołaj z klasy VIb, na 3. miejscu podium uplasował się Kacper – uczeń klasy VIc.
Słowa uznania należą się również najmłodszym uczestnikom z klas czwartych: Michałowi i Ryszardowi, którzy dzielnie rywalizowali ze swoimi starszymi kolegami.
Europejski Dzień Języków
W dniu 26 września obchodziliśmy Europejski Dzień Języków. Z tej okazji uczniowie mogli zaangażować się w różne działania. Na lekcjach informatyki przy użyciu programu Canva szukali odpowiedzi dlaczego warto uczyć się języków. Podczas długich przerw chętnie odpowiadali na pytania losowane w corocznym quizie językowym, a na wybranych lekcjach rozwiązywali quizy i grali w gry. Ponadto, został zorganizowany konkurs na projekt koszulki promującej naukę języków obcych. Lista zwycięzców zostanie ogłoszona wkrótce.
Wybory do Samorządu Uczniowskiego i Rzecznika Praw Ucznia
Tegoroczne wybory do Samorządu Uczniowskiego odbyły się 26 września br. Podczas kampanii kandydaci starali się zaprezentować z jak najlepszej strony, zachęcając do głosowania poprzez plakaty z krótkimi opisami swoich zainteresowań oraz planów. Po podliczeniu głosów przez komisję, okazało się, że funkcję przewodniczącej będzie pełniła Hanna Donat, która uzyskała ich największą liczbę, zaś Natalia Hołubowicz pełnić będzie funkcję wiceprzewodniczącej samorządu.
Nowo wybranemu prezydium Samorządu Uczniowskiego gratulujemy i życzymy owocnej pracy!
Jednocześnie, tego samego dnia, odbyły się wybory Rzecznika Praw Ucznia. W głosowaniu oddano 311 ważnych głosów, a zwycięzcą został Pan Mariusz Seń, uzyskując 131 głosów.
Serdecznie gratulujemy!
Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania
Dnia 29 września 2024 roku obchodzimy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. W naszym kraju to święto ma już wieloletnią tradycję. Zostało ogłoszone w 2001 roku z inicjatywy Polskiej Izby Książki. Patronką wydarzenia jest autorka książek dla dzieci i młodzieży − Janina Porazińska, która urodziła się 29 września 1882 r. Nadrzędnym celem święta jest promowanie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży. Z tej okazji biblioteka szkolna w dniu 27 września zorganizowała w klasach pierwszych akcję czytelniczą. Uczennice klasy 7a czytały książkę Isolde Stark „O jeżu, który chciał być kimś innym” . Najmłodsi słuchacze w skupieniu i zaciekawieniu słuchali historii jeżyka, który naśladując inne zwierzęta chciał zostać kimś innym niż był w rzeczywistości. Akcja czytelnicza sprawiła obu stronom wiele radości i zadowolenia.
Ze względu na korzyści, jakie wynikają z głośnego czytania dziecku, można obchodzić to Święto każdego dnia − wystarczy 20 minut czytania !
Sprawne rączki
Uczniowie klasy 3a bardzo chętnie uczestniczą w zajęciach pozalekcyjnych „Sprawne rączki”. Tworząc piękne prace, ćwiczą sprawność dłoni i motorykę małą. Tym razem, dzięki ich zwinnym paluszkom, powstało różnokolorowe, wyplecione z resztek materiałów, włóczek i koralików, wakacyjne koło, które będzie pozwalało na chwilę wrócić dzieciom wspomnieniami do minionych wakacji.
Świetlicowy konkurs fotograficzny "Inscenizacja obrazu"
Drodzy Uczniowie,
Serdecznie dziękujemy za udział w świetlicowym konkursie fotograficznym „Inscenizacja obrazu”. Jesteście bardzo kreatywni.
Prace nadesłali:
Zosia Olechniewicz klasa 1 A „ Dziewczyna z perłą” Johannes Vermeer
Kalina Kuzawińska klasa 1 C „Dziewczynka z chryzantemami" Olga Boznańska
Igor Kamyk klasa 5A „ Autoportret” Vincent van Gogh
Julia Kopka klasa 7F „ Dziewczyna z perłą” Johannes Vermeer
Matylda Piątek klasa 6 A „ Dama z gronostajem” Leonardo da Vinci
Dziękujemy za Wasze zaangażowanie i przygotowanie tak wspaniałych prac.
Zajęcia plastyczne i techniczne online
W wyniku współpracy wychowawców świetlicy oraz nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej uczniowie klas 1-3 uczestniczyli w zajęciach plastyki i techniki online. Wychowawcy świetlicy przygotowywali propozycje prac do samodzielnego wykonania. Oczywiście uczniowie mogli liczyć na pomoc w postaci prezentacji, filmów, zdjęć oraz instruktażu i pokazu. Efektem tej pracy są powstałe dzieła małych artystów. Zapraszamy do galerii zdjęć, gdzie zobaczyć można kilka prac naszych uczniów.
Pieczemy pierniczki - konkurs klas I – III
Święta Bożego Narodzenie nieodłącznie kojarzą się z zapachem pierników. Te słodkie wypieki przyprawione cynamonem, gałką muszkatołową, imbirem, pieprzem, a dodatkowo pięknie ozdobione lukrem i kolorową posypką stały się ulubionym świątecznym przysmakiem wszystkich dzieci.
Pierniki wypiekane są z mąki pszennej i żytniej, do której dodaje się rozpuszczony, gorący miód, masło, mleko i aromatyczne przyprawy korzenne. Z rozwałkowanego ciasta wykrawane są różne kształty, które kojarzą się ze Świętami Bożego Narodzenia: choinki, renifery, gwiazdki, dzwonki, Mikołaje. Dekorowanie ich to wspaniały sposób na rodzinne, kreatywne spędzenie czasu. Lukrowanie i zdobienie ciasteczek, to zajęcie, które wymaga precyzji i artystycznego zmysłu, a jednocześnie jest wspaniałą zabawą.
Uczniowie klas I – III wzięli udział w konkursie – Pieczemy pierniczki. Efekty ich pracy można podziwiać na zdjęciach. Wszystkie wypieki wyglądają wspaniale i zostaną nagrodzone. Gratulujemy!
Mistrzowie piernikowych wypieków:
Paulina Bednarz 3b
Patrycja Bednarz 1a
Barbara Horodniczy 3b
Maja Wołoszczak 3b
Matylda Ciborowska 3b
Aleksandra Lewandowska 3b
Michał Grzeszuk 3b
Otylia Sugiera 3b
Dariusz Koźmiński 3b
Antonina Gromadzka 3b
Natalia Rokita 1d
Oliwia Piechocka 2a
Maria Lyubashenko 1b
Natalia Rokita 1d
Aleksandra Kukulska 1a
Nikola Boczula 2b
Bartek Parys 2a
Zofia Krzemińska 1d
Maja Kapuścińska 1d
Miłosz Aleksandrowicz 3c
Dawid Czarnecki 3c
Zuzanna Łata 3c
Maciej Sitkiewicz 3c
Ewa Kozłowska 3c
Wanda Drumlewska 3c
Izabela Laska 3c
Aleksandra Gebler 3a
Juliusz Janiec 3a
Dzieci listy piszą
„Dzieci listy piszą” to grudniowa inicjatywa Małego Samorządu Uczniowskiego, który jak co roku w okresie Bożego Narodzenia wspiera dobrym słowem, życzeniami i pięknymi kartkami świątecznymi podopiecznych Domu Pomocy Społecznej w Niegowie. W tym roku, w tym trudnym dla Nas wszystkich czasie, uczniowie z wielkim zaangażowaniem stworzyli świąteczne kartki i listy wypełnione życzeniami. Przygotowali je w domowym zaciszu i podczas zajęć zdalnych. Podopiecznych na pewno za serce chwyci piękny gest dołączonego opłatka przez naszych uczniów. Następnie wraz ze swoimi bliskimi dzieci wysłały pocztą swoje dobre słowo na ten świąteczny czas do Niegowa.
Dziękujemy wszystkim zaangażowanym i gratulujemy postawy pełnej empatii i dobroci.
Życzymy Wesołych Świąt!
Konkurs "Mein Adventskalender"
W grudniu bieżącego roku chętni uczniowie wzięli udział w konkursie "Mein Adventskalender- Mój kalendarz adwentowy". Miło nam ogłosić, że I miejsce w konkursie zajęła Klara Malinowska z klasy VII b, II miejsce przypadło Weronice Ślepowrońskiej z klasy VIII D, a trzecie miejsce zajęła Gabriela Lewandowska z klasy VII A. Gratulujemy serdecznie wszystkim uczestnikom konkursu, którzy wykazali się niezwykłą kreatywnością i zaangażowaniem. Pomysł tworzenia kalendarza/wieńca adwentowego wywodzi się z Niemiec, gdzie początkowo zamiast świec umieszczano w wieńcach dwadzieścia cztery małe woreczki z drobnymi upominkami. Zwyczaj tworzenia kalendarza adwentowego stał się popularny na całym świecie i do dziś dzieci odmierzają nim czas do świąt, otwierając począwszy od pierwszego grudnia codziennie jedno okienko niespodziankę. Zapraszamy do oglądania kalendarzy naszych zdolnych uczniów w galerii zdjęć. Wesołych Świąt!
Bądźmy "Razem na Święta"
"Razem na Święta" to akcja pomocy organizowana z okazji Świąt Bożego Narodzenia, do której włączyli się uczniowie i wolontariusze naszej szkoły. Akcja zyskała rekomendację Ministerstwa Edukacji Narodowej. Celem inicjatywy jest niesienie pomocy osobom potrzebującym, budowanie poczucia empatii i więzi międzypokoleniowych. Czas pandemii jest czasem trudnym szczególnie dla Seniorów, dlatego zdecydowaliśmy się wesprzeć ciepłym słowem i serdecznymi życzeniami podopiecznych Bielańskiego Ośrodka Wsparcia dla Seniorów. Uczniowie wykonali własnoręcznie kartki świąteczne, które przekazane zostały Seniorom z dzielnicy Bielany. Akcję przeprowadziliśmy wspólnie z uczniami Szkoły Podstawowej nr 364 im. Konstancji Markiewicz z Bemowa w ramach współpracy wolontariackiej "Młodzieżowych Klubów Ośmiu".
Choinko, choinko... O Tannenbaum!
Tradycja ubierania choinki bożonarodzeniowej to zwyczaj, który zapoczątkowali nasi zachodni sąsiedzi już w XVI wieku. Początkowo w Niemczech dekorowanie drzewek odbywało się tylko w miastach, na wsiach wieszano w izbach mieszkalnych przystrojone jodłowe gałązki. Ciekawostką jest fakt, że choinki w domach miejskich wieszane były pod sufitem, czubkiem do dołu. Zdobienie drzewek świątecznych to tylko jeden ze zwyczajów bożonarodzeniowych krajów niemieckiego obszaru językowego, z którymi zapoznali się uczniowie klas VII i VIII na lekcji języka niemieckiego. Chętni uczniowie przygotowali kreatywne choinki, które można obejrzeć w naszej galerii zdjęć. Wesołych Świąt! Frohe Weihnachten!
„Bezpieczniki TAURONA. Włącz dla dobra dziecka"
Podczas zajęć online uczniowie klas ósmych uczestniczyli w programie edukacyjnym „Bezpieczniki TAURONA. Włącz dla dobra dziecka". Dzięki ciekawym eksperymentom, dowiedzieli się, czym jest prąd elektryczny oraz pogłębili swoją wiedzę z zakresu energii elektrycznej. Nauczyli się, jak bezpiecznie korzystać z prądu i urządzeń elektrycznych oraz poznali zagrożenia z nim związane.
Prace uczniów podczas zdalnego nauczania
Książka „Dzieci z Bullerbyn” napisana przez Astrid Lindgren, jest jedną z ulubionych lektur. Opowiada o przygodach sześciorga dzieci: Lisy, Anny, Britty, Ollego, Lassego i Bossego. Uczniowie klas III, w tym roku, omawiali tę lekturę podczas zajęć zdalnych. Zwracali uwagę, że książka im się bardzo podobała, ponieważ opowiadała o ciekawych przygodach ich rówieśników. Bohaterom nigdy się nie nudziło, ciągle mieli nowe pomysły na wspólne zabawy.
Uczniowie podczas zajęć z edukacji informatycznej pracowali w programie Paint. Stworzyli obrazek do lektury. Podczas zajęć z techniki, prowadzonych przez wychowawcę klasy i nauczyciela ze świetlicy, wykonywali pracę przestrzenną - Bullerbyn.
Trzecioklasiści mieli także okazję obejrzeć przedstawienie on-line przygotowane przez Teatr Miejski w Gliwicach pt. „Dzieci z Bullerbyn”.
Ilustracja do lektury pt.: "Dzieci z Bullerbyn" wykonana przez uczniów klasy IIIb i IIIc
Pokaż, że „I Ty możesz być św. Mikołajkiem”! Przyłącz się do akcji charytatywnej Małego Samorządu Uczniowskiego!
Drodzy Uczniowie klas 1-3 i oddziałów przedszkolnych!
Szanowni Rodzice!
Nastał grudzień… niedługo Święta…czas radości, miłości, rodzinnego ciepła i spokoju. Jednakże ze względu na obecną sytuację pandemiczną niestety nie Wszyscy będą mogli cieszyć się tym magicznym, wyjątkowym czasem. Są wśród nas rodziny, które znalazły się w trudnej sytuacji materialnej z powodu straty pracy, straty osoby bliskiej na skutek choroby.
W tym roku Mały Samorząd Uczniowski dostrzegając ogromne problemy tych rodzin postanowił przy współpracy z zaprzyjaźnioną Fundacją „Patrz Sercem” zorganizować 3 edycję akcji charytatywnej „I Ty możesz zostać św. Mikołajkiem” skierowaną w stronę osobom, które najdotkliwiej odczuwają skutki pandemii. Chcemy podzielić się sercem i pomóc na miarę naszych możliwości przetrwać im ten smutny, trudny czas.
W związku z powyższym rozpoczynamy zbiórkę rzeczy potrzebnych do zaspokojenia podstawowych potrzeb, tj. artykułów spożywczych, chemii i kosmetyków, a także środków higieny osobistej. Potrzeba zapasów suchych produktów żywnościowych typu mąka, cukier, makaron, ryż, herbata czy kawa. Wszelkie oleje, kartonowane mleka z długą datą przydatności. Artykuły higieniczne dla kobiet i dziewcząt. Podstawowe kosmetyki, mydło, pasty do zębów dla dzieci i dorosłych, proszki do prania. Trochę słodyczy dla dzieci.
Dary serca można przynosić do specjalnie przygotowanego pudła znajdującego się przy portierni SP 293 do 20 grudnia br.
Już teraz składamy najszczersze podziękowania ofiarodawcom!
Mały Samorząd Uczniowski!
„Dzieci listy piszą” – klasy I - III
Jak co roku Mały Samorząd Uczniowski zachęca uczniów klas I-III do wsparcia dobrym słowem i świątecznymi życzeniami podopiecznych Domu Pomocy Społecznej w Niegowie. Siostry Benedyktynki od 1931 roku prowadzą dom wypełniony miłością dla osób z niepełnosprawnością intelektualną.
Drodzy uczniowie, podzielcie się sercem i stwórzcie wyjątkowe kartki, listy ze świątecznymi życzeniami i kolorowymi obrazkami. Następnie sposobem tradycyjnym, za pośrednictwem Poczty wyślijcie je do Niegowa.
Sfotografujcie swoją pracę, a następnie poproście bliskich by uwiecznili moment wrzucenia przez Was listu do skrzynki pocztowej.
Dwa zdjęcia należy przesłać do wybranego opiekuna Małego Samorządu Uczniowskiego:
Małgorzata Graczyk: malgorzata.graczyk@poczta.sp293.edu.pl
Barbara Maniszewska: barbara.maniszewska@poczta.sp293.edu.pl
Klaudia Kunce: klaudia.kunce@poczta.sp293.edu.pl
Beata Goral: beata.goral@poczta.sp293.edu.pl
Katarzyna Grodzka: katarzyna.grodzka@poczta.sp293.edu.pl
Swój list wyślijcie na adres:
Dom Pomocy Społecznej w Niegowie
ul. Wierzbowa 4
07 – 230 Zabrodzie
Mały Samorząd Uczniowski
Sukces w XIII Mazowieckim Konkursie Wiedzy o Prawach Dziecka „Niech się wreszcie każdy dowie …”
„Niech się wreszcie każdy dowie i rozpowie w świecie całym,
Że dziecko to także człowiek - tyle, że jeszcze mały.
Dlatego ludzie uczeni, którym za to należą się brawa,
Chcąc wielu dzieci los odmienić, spisali dla Was mądre prawa…”
(M. Brykczyński)
Już po raz kolejny nasi uczniowie brali udział w Mazowieckim Konkursie o Prawach Dziecka „Niech się wreszcie każdy dowie…:” organizowanym przez Szkołę Podstawową nr 42 z Oddziałami Integracyjnymi im. K. I. Gałczyńskiego w Warszawie pod honorowym patronatem UNICEF.
Celem konkursu jest popularyzowanie i uporządkowanie wiedzy z zakresu praw dziecka oraz uświadomienie, że współczesna szkoła może być miejscem, w którym znane są i szanowane prawa wszystkich ludzi, a zwłaszcza dzieci.
W tym roku, ze względu na pandemię, konkurs przebiegał inaczej niż dotąd. Zadaniem uczniów było wykonanie prezentacji multimedialnej na temat „Z prawami dziecka dookoła świata”.
Naszą szkołę, pod opieką Joanny Strzałkowskiej, która pełni funkcję Rzecznika Praw Ucznia, reprezentowały cztery drużyny, z których w finale konkursu wyłoniono aż trzech laureatów:
I miejsce zajęła drużyna reprezentowana przez Zosię Sochę kl.8 a oraz Antoniego Kucisza kl. 8 b
III miejsce przypadło w udziale drużynie uczniów z klasy 8 b: Ani Kalmus, Natalki Miarki i Kacpra Kuczmarskiego
IV miejsce zdobyła drużyna z klasy 8 b reprezentowanej przez Amelkę Jędrzejczyk, Zuzię Lewandowską oraz Maję Wnuk
Uczniowie musieli się wykazać bardzo dobrą znajomością Konwencji o Prawach Dziecka, wiedzą o Polskim Komitecie Narodowym UNICEF oraz umiejętnością pracy zespołowej.
Wszystkim uczniom gratulujemy sukcesu!
Link do wyników:
Piszą o nas!
Kochani Uczniowie, jeszcze raz serdecznie dziękujemy za okazanie wielkiego serca i włączenie się do zbiórki na rzecz bezdomnych zwierząt. Zebraliśmy wspólnie dużą ilość karmy, smakołyków oraz zabawek i innych akcesoriów. Poprzez projekt Puszatek.pl, Wasze dary zostały przekazane Fundacji Przyjaciele Braci Mniejszych, która prowadzi schronisko dla zwierząt w Nowym Dworze Mazowieckim.
Na profilu Facebookprojektu Puszatek.pl, pojawiły się specjalne podziękowania dla Was. Zachęcamy do zapoznania się z tym materiałem!
Puszatek.pl to specjalny projekt adopcyjny, który pomaga zwierzakom ze schronisk znaleźć swój nowy dom. Jest adresowany do wszystkich okazujących współczucie i oferujących pomoc zwierzętom.
Zajrzyjcie na stronę Puszatek.pl i znajdźcie kota lub psa, który stanie się Waszym przyszłym kochanym Przyjacielem.
Tutaj jest link do tej publikacji:
https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=2086863258115988&id=553968641405465
Bielański Wolontariusz Roku. Szkoła promująca wolontariat
Praca, którą wykonuje się bez oczekiwania zapłaty, z potrzeby serca, jest istotnie bezcenna. W celu wyrażenia uznania dla trudu wolontariuszy na całym świecie, z inicjatywy ONZ, od kilkudziesięciu lat, obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Wolontariusza, który co roku przypada 5 grudnia. Kilka dni później, w dniu 10 grudnia br. w sali widowiskowej Urzędu Dzielnicy Bielany m.st. Warszawy zostały przyznane nagrody „Bielańskiego Wolontariusza Roku” dla szczególnie wyróżniających się wolontariuszy, organizacji oraz firm działających dla społeczności lokalnej z terenu Dzielnicy Bielany w 2020 roku. Kapituła Nagrody Bielańskiego Wolontariusza pod przewodnictwem Burmistrza Dzielnicy Bielany Pana Grzegorza Pietruczuka oraz zastępcy Burmistrza Dzielnicy Bielany Pana Włodzimierza Piątkowskiego uhonorowała tytułem „Bielańskiego Wolontariusza Roku 2020” Amelię Jędrzejczyk z klasy 8B.
Nasza szkoła natomiast otrzymała statuetkę z tytułem: „Szkoła Promująca Wolontariat”. Coroczne sukcesy wolontariatu zapisują się na kartach historii naszej szkoły i są efektem zaangażowania uczniów w niesieniu pomocy innym, przy wsparciu dyrektor szkoły Pani Iwony Krupińskiej oraz opiekunów wolontariatu, Pani Anny Łachańskiej i Pani Anny Szumel. To wyróżnienie wynika zapewne z przesłania, którym kierują się szkolni wolontariusze: „pomagając innym czujemy się lepszymi ludźmi. Pomoc niesiona drugiemu człowiekowi jest formą spełnienia i zaspokojenia własnego sumienia, a radość i uśmiech szczególnie tych najmłodszych, największą nagrodą”.
Gratulujemy laureatom, a osiągnięty sukces niech będzie zachętą dla kolejnych działań szkolnych wolontariuszy.
Wyniki konkursu fotograficznego ,,Pomagamy zwierzętom przetrwać zimę”
Dnia 4 grudnia 2020 r. został rozstrzygnięty konkurs fotograficzny ,,Pomagamy zwierzętom przetrwać zimę” organizowany przez Mały Samorząd Uczniowski. Celem konkursu było kształtowanie świadomości uczniów na temat trudnych warunków bytowania zwierząt w okresie zimy, konieczności ich dokarmiania oraz różnych sposobów troski o zwierzęta. Nagrodzeni i wyróżnieni uczniowie otrzymają dyplomy i nagrody rzeczowe po powrocie do szkoły. Na pozostałych uczestników czekają dyplomy uznania. Wszystkim dzieciom serdecznie gratulujemy!
Wyniki konkursu:
I miejsce – Antonina Kozioł, klasa 1b
II miejsce – Marcel Gołąb, klasa 3d
III miejsce – Juliusz Janiec, klasa 3a
Wyróżnienia:
Alicja i Krystian Rokiccy, klasa 1a i 3d
Maciej Paluch, klasa 3b
Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka
10 grudnia to szczególny dzień. Dzień, w którym obchodzimy Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. Czym one są? Większość z nas zadaje sobie to pytanie. Niby takie oczywiste, a jednak nie potrafimy ich skonkretyzować. Musimy wiedzieć, że prawa człowieka przysługują KAŻDEMU bez wyjątku. Niezależnie od przynależności państwowej, koloru skóry, wyznawanej religii i nieskończonego katalogu innych czynników różnicujących ludzi. Powszechna Deklaracja Praw Człowieka to najważniejszy dokument dotyczący praw człowieka.
Człowiek ma między innymi prawo do:
- prawo do życia,
- prawo dowolność i bezpieczeństwo osobiste,
- zakazu tortur,
- wolności sumienia i wyznania,
- wolności słowa,
- prawo do sądu,
- prawo do obywatelstwa,
- prawo do prywatności,
- prawo do wolnych wyborów,
- wolności zgromadzeń i stowarzyszeń.
Nierozerwalnie z prawami człowieka, łączą się prawa dziecka.
Prawna niemniej ważne!
Pamiętajmy, że DZIECKO to również CZŁOWIEK, który ma prawo między innymi do :
- prawo do posiadania obywatelstwa,
- prawo do wyrażania własnych poglądów, swobody wyznania,
- prawo do nietykalności osobistej,
- prawo do wybory przyjaciół,
- prawo do tajemnic
- prawo do nauki
- prawo do rozwijania zainteresowań
- prawo do szanowania odmienności.Prezentacja - z prawami dziecka dookoła świata
Prezentacja konkurs o prawach dziecka
Prezentacja - Konwencja Praw Dziecka
Akcja wolontariatu
Trwa akcja "Pomocnych Bielan", które organizują pomoc na rzecz pacjentów i służb medycznych warszawskich placówek. Sztab do którego można przynosić dary mieści się w budynku szkoły. W te szczytne działania i pomoc potrzebującym postanowili włączyć się również wolontariusze "Klubu Ośmiu" oraz uczniowie z naszej szkoły. Opiekunki klubu, pani Anna Łachańska i pani Anna Szumel wraz z darami przekazały na ręcę organizatorki zbiórki pani Moniki Szadkowskiej ciepłe słowa i wyrazy wdzięczności przygotowane przez wolontariuszy klubu. Dziękujemy uczniom za zaangażowanie, poświęcony czas i przekazane dary. Zachęcamy do niesienia pomocy i otwarcia się na potrzeby innych, szczególnie w tak trudnym dla nas wszystkich czasie pandemii. Bądźmy życzliwi każdego dnia!
Międzynarodowy Dzień Tolerancji
Międzynarodowy Dzień Tolerancji został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1995 roku .
W tym roku, po raz kolejny, choć trochę inaczej niż zwykle, 16 listopada 2020 roku cała społeczność szkolna obchodziła Międzynarodowy Dzień Tolerancji pod hasłem „Dobro to norma”. Inicjatorem obchodów, zorganizowanych z okazji Światowego Dnia Tolerancji, był Rzecznik Praw Ucznia, pani Joanna Strzałkowska.
We wszystkich klasach odbyły się zajęcia z wychowawcą poświęcone tolerancji, życzliwości, przyjaźni. Wychowawcy podkreślali, że każdy człowiek zasługuje na szacunek i akceptację, bez względu na pochodzenie, kulturę i wyznawaną religię. Uczniowie mieli okazję dowiedzieć się, co oznacza termin tolerancja, jak wzajemnie wspierać się i sobie pomagać.W klasach IV- VIII powstały Klasowe Dekalogi Tolerancji. Z najczęściej powtarzających się postulatów został utworzony Szkolny Dekalog Tolerancji.
Szkolny Dekalog Tolerancji
1. Szanuję drugiego człowieka, aby każdy czuł się dobrze.
2. Doceniam rozmaitość kulturową, zamiast ją negować.
3. Liczy się jakim jesteś człowiekiem, a nie jak wyglądasz.4. Przy podejmowaniu grupowej decyzji biorę pod uwagę zdanie swoje i innych.
5. Uprzedzeniom mówię STOP.
6. Szanuję i akceptuję niepełnosprawność ludzi.
7. Lubię świat, w którym każdy jest jedyny w swoim rodzaju.
8. Nie wyrażam swojego zdania w sposób obraźliwy.
9. Rozumiem i szanuję myśli, uczucia, poglądy i upodobania innych ludzi.10. Szukam wśród innych tego, co nas łączy, a nie dzieli.
W ramach akcji nasi wychowankowie wzięli udział w szkolnych konkursach. Najmłodsi uczniowie rysowali „Panią Tolerancję”, zaś starsi wykonywali graficzne plakaty związane z tegorocznym hasłem „Dobro to norma”.
Chętni uczniowie mogli też przesłać zdjęcia, na których uwidocznili, jak pomagają najbliższym, sąsiadom, kolegom.
Jury w składzie: Joanna Strzałkowska, Małgorzata Badeńska- Onyśk oraz Jolanta Jędruchniewicz wyłoniło szkolnych zwycięzców.A oto wyniki:
Szkolny Konkurs „Pani Tolerancja” w klasach 0-III
I miejsce: Yevy Tkachuk 0a
II miejsce: Pola Laska kl. 1b
III miejsce: Teresa Rząca kl. 1b
Wyróżnienie: Olga Pankiv kl. 1b
Szkolny Konkurs na plakat graficzny „Dobro to norma”
Klasy IV- VI
I miejsce: Violetta Szrajbrowska kl. 4 a
II miejsce: Ignacy Popłoński kl. 4 a, Igor Kamyk kl. 5 a
III miejsce: Mikołaj Grochowski kl. 5 a, Szymon Głębocki kl. 6 f
Wyróżnienie: Nina Traczyk kl. 4 a
Klasy VII- VIII
I miejsce: Amelia Jędrzejczyk kl. 8 b
II miejsce: Julia Sadłowska kl. 7 a, Weronika Ślepowrońska kl. 8 c
III miejsce: Aleksandra Bańkowska kl. 8 c, Daria Matysiak kl. 8 d
Wyróżnienie: Aleksander Wielocha kl. 7c, Julian Kobus kl. 7 e
Fotografia:
I miejsce: Violetta Szrajbrowska kl. 4 a
II miejsce: Milena Tor kl. 4 b
III miejsce: Ignacy Popłoński kl. 4 a, Julian Kobus kl. 7 e
Mamy nadzieję, że wszystkie działania, które w tym dniu towarzyszyły uczniom pogłębiły ich wiedzę na temat tolerancji, stały się refleksją nad postawami wobec innych osób, otworzyły nasze serca i zachęciły do walki z brakiem tolerancji.
Wizyta Mikołaja w oddziałach przedszkolnych
ZIMA W MIEŚCIE 2021
Archiwum Aktualności
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Lipiec 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Lipiec 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Październik 2022
- Wszystkie