Spotkanie „Wspólne inspiracje” odbyło się w Młodzieżowym Domu Kultury im. Marii Gwizdak. W przemiłych okolicznościach wolontariusze bielańskich szkół i seniorzy mieli okazję do wzajemnej wymiany doświadczeń i inspiracji. Tworzyliśmy wspólne dzieła, słuchaliśmy opowieści starszych pokoleń i cieszyliśmy się chwilą pełną radości i wzajemnego zrozumienia.
Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych
Październik obchodzony jest jako Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Celem świętowania jest zwrócenie uwagi na ogromną rolę bibliotek w życiu szkoły, w nauce oraz w rozwijaniu zainteresowań czytelniczych. W bieżącym roku przewodnie hasło brzmi „Poznajmy się w bibliotece”. Z okazji święta biblioteka zorganizowała konkurs czytelniczy ze znajomości lektury Krystyny Drzewieckiej „Piątka z Zakątka”. Laureatami konkursu zostali:
1 miejsce: Ewa Dziewulska klasa 3b
2 miejsce ex aequo: Jan Pulukowski i Julia Filipiak klasa 3a
3 miejsce: Julia Pielak klasa 3a
Uczniowie otrzymali nagrody książkowe.
Drużynowe Mistrzostwa Mazowsza Szkół Podstawowych w szachach szybkich
W sobotę 26 października w Szkole Podstawowej nr 385 w Warszawie – Wesołej odbyły się Drużynowe Mistrzostwa Mazowsza Szkół Podstawowych w Szachach Szybkich. Organizatorem mistrzostw był Mazowiecki Związek Szachowy i Uczniowski Klub Sportowy Gambit Wesoła. Turniej przeprowadzono systemem szwajcarskim na dystansie 7 rund w tempie gry 10 minut plus 5 sekund na każdego zawodnika. Do rywalizacji stanęły 62 zespoły z województwa mazowieckiego.
Drużyny naszej szkoły w składzie: Antoni Chromiński 8d, Artur Brzeziński 4b, Mateusz Dymek 8d, Ewa Kozłowska 7c oraz Michał Grzeszuk 7b, Krzysztof Obuchowicz 7b, Jędrzej Weronko 7a, Jaśmina Jarek 8c walczyły jak równy z równym z najlepszymi szachistami szkół podstawowych z województwa mazowieckiego, zajmując odpowiednio 6 i 41 miejsce w rankingu drużynowym. Ponadto w klasyfikacji indywidualnej na 264 zawodników Mateusz Dymek zajął bardzo wysokie 13 miejsce ( 4 miejsce na szachownicy nr 3).
Ogromnie gratulujemy wszystkim uczestniczącym i cieszymy się, że nasza szachowa tradycja dalej trwa. Życzymy kolejnych sukcesów!
Składamy również podziękowania rodzicom uczniów oraz Radzie Rodziców za wsparcie udziału w Mistrzostwach.
Szkolne Miasteczko Zawodów
Od poniedziałku 14 października do piątku 25 października br. Pani Anna Szumel zorganizowała w naszej szkole imprezę z zakresu orientacji zawodowej i doradztwa zawodowego skierowaną dla uczniów wszystkich poziomów klas pod nazwą „Szkolne miasteczko zawodów”. Przedsięwzięcie wpisało się w obchody Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery, który w tym roku obchodzony był pod hasłem: Pasja - Motywacja - Odwaga.
W ramach realizacji projektu znalazło się wiele inicjatyw. Najpierw uczniowie wszystkich klas przebierali się za przedstawicieli różnych profesji. Celem tej inicjatywy było poznanie świata zawodów. Ponadto dla młodzieży z klas 8 odbył się quiz wiedzy o zawodach, rynku pracy i zasadach rekrutacji do szkół ponadpodstawowych, w którym I miejsce zdobyła klasa 8a, II miejsce przyznano ex aequo klasom: 8c i 8d, zaś III miejsce przypadło klasie 8b. Wśród kolejnych przedsięwzięć znalazł się konkurs plastyczny skierowany dla młodszych uczniów z klas 1-3 - „Mój zawód w przyszłości”, gdzie I miejsce zdobył Antek z klasy 3a, II miejsce Franek z klasy 1c, natomiast III miejsce osiągnęła Zosia z klasy 2a. Dzieci ze świetlicy przygotowały kolorowanki o zawodach, a także uczestniczyły w pogadance na temat pasji, motywacji i odwagi w dążeniu do celu. Następnie ich prace plastyczne zostały wyeksponowane na wystawie, którą można było podziwiać na szkolnym korytarzu. Ostatnią inicjatywą, skierowaną dla uczniów klas siódmych, było przygotowanie w aplikacji Canva ulotek informacyjnych dotyczących tego, co warto brać pod uwagę, wybierając szkołę ponadpodstawową. Efekty ich pracy można zobaczyć na korytarzu szkoły.
Oprócz wymienionych projektów, wszystkie dzieci mogą na bieżąco korzystać z szerokich informacji na temat propozycji lektur i poradników z zakresu doradztwa zawodowego znajdujących się na gazetce ściennej jednego z pięter szkoły.
Jesienny Turniej Szachowy
W dniu 17 października w naszej szkole odbył się Jesienny Turniej Szachowy. W pierwszej grupie, czyli dzieci z klas 1-3 wystartowało 16 uczestników, którzy zagrali 5 rund tempem 10 minut na zawodnika. Całe podium przypadło uczniom z klasy 2c. Zwycięzcą turnieju został Jakub Batycki, drugie miejsce zajął Fabian Mamaj, a trzecie Antoni Orłowski.
W drugiej grupie, starszych uczniów z klas 4-8 wzięło udział 42 uczestników, którzy rozegrali 6 rund tempem 10 minut na zawodnika. Zwycięzcą turnieju został Antoni Chromiński z klasy 8 d, drugie miejsce zajął Mateusz Dymek również z klasy 8 d, a trzecie Ewa Kozłowska z klasy 7c.
Najlepszą zawodniczką w klasach 1-3 została Wiktoria Krzyczkowska z klasy 3b, a w klasach 4-8 - Ewa Kozłowska z klasy 7c.
Po zakończonych zmaganiach Pani Dyrektor Iwona Krupińska wszystkim uczestnikom turnieju wręczyła dyplomy i słodki upominek, a zwycięzcom puchary.
Jesienny Turniej Szachowy został zorganizowany dzięki wsparciu Rady Rodziców, która ufundowała nagrody. Dziękujemy.
Gratulujemy wszystkim uczestnikom! Wielkie brawa dla zwycięzców!
Sukces w Igrzyskach Młodzieży Szkolnej!
Nasi uczniowie ponownie uczestniczyli w rywalizacjach sportowych. Tym razem ci, którzy zajęli czołowe miejsca w Mistrzostwach Dzielnicy Bielany w indywidualnych biegach przełajowych, wzięli udział w Igrzyskach Młodzieży Szkolnej.
Reprezentacja składała się z następujących uczniów: Jerzy Strzałkowski-klasa 5a, Jan Jędruszuk-klasa 6a, Wanda Drumlewska-klasa 7c, Ewa Kozłowska-klasa 7c, Patryk Sumiński-klasa 8c i Patrycja Jurek-klasa 8d. Trasa biegu była niezwykle trudna, a rywalizacja bardzo zacięta. Z naszego zespołu najlepszy wynik osiągnął Patryk Sumiński, zajmując VI miejsce i tym samym zakwalifikował się na Igrzyska Mazowieckie, które odbędą się w kwietniu.
Wszystkim zawodnikom bardzo dziękujemy za udział w zawodach i życzymy powodzenia Patrykowi!
System RESQL dla klas 6-8
W roku szkolnym 2024-2025 uczennice i uczniowie klas 6-8 naszej szkoły mogą korzystać z systemu wsparcia Resql (dla klas 7-8 jest to kontynuacja z poprzedniego roku szkolnego, klasy 6 dołączają jako nowe).
System Resql to system wspomagający rozwiązywanie problemów przemocy rówieśniczej . System RESQL realizuje działania profilaktyczne oraz interwencyjne. Część profilaktyczna obejmuje lekcję wprowadzającą i lekcje wychowawcze, przygotowane przez zespół specjalistów tworzących system Resql. Mają one na celu:
- uwrażliwienie uczniów na szkodliwość działania przemocy,
- przekazanie uczniom informacji, w jaki sposób powinni reagować na przemoc, miejsc oraz osób, do których uczeń może się zgłosić w razie potrzeby,
- ograniczenie występowania przypadków przemocy w szkole,
- zapewnienie komfortu psychicznego dziecku.
Część interwencyjna obejmuje aplikację mobilną, w której uczennice i uczniowie mogą zgłaszać niepokojące ich sytuacje rówieśnicze oraz panel interwenta, w którym wyznaczone osoby z grona pedagogicznego będą korespondowały z uczniami i na bieżąco reagowały na nadesłane zgłoszenia.
Więcej informacji można przeczytać na stronie naszej szkoły w zakładce Uczniowie – Resql oraz na stronie internetowej www.resql.pl
Dzień Edukacji Narodowej
Dzień Edukacji Narodowej to wyjątkowe święto polskiej szkoły, święto uczniów, nauczycieli, pracowników administracji i obsługi oraz tych, którzy szkoły prowadzą i nadzorują. Uroczystą akademię rozpoczęła Dyrektor szkoły, Pani Iwona Krupińska, która złożyła podziękowania dla wszystkich nauczycieli i wychowawców za przekazywanie uczniom niewyczerpanego bogactwa wiedzy, za ukazywanie prawdy i ukierunkowanie na dobro oraz złożyła życzenia spokoju, radości, a także satysfakcji z pracy. Słowa uznania skierowała także do pracowników administracji i obsługi za codzienną pracę na rzecz placówki.
Dzień Edukacji Narodowej w naszej szkole został uświetniony obecnością przedstawicieli zarządu dzielnicy: Burmistrza Dzielnicy Bielany, Pana Grzegorza Pietruczuka, wraz z zastępcami: Panią Iloną Popławską oraz Panem Włodzimierzem Piątkowskim. Wśród gości była obecna radna Dzielnicy Bielany, Pani Monika Szadkowska, a także przedstawicielka Prezydium Rady Rodziców, Pani Sylwia Traczyk. Goście wyrazili podziękowania nauczycielom za wysiłek, obowiązkowość, a przede wszystkim okazywane dzieciom ciepło, natomiast reprezentantka rodziców naszej szkoły złożyła na ręce pani dyrektor kosz ze słodkim upominkiem. Do składanych podziękowań dołączyli także uczniowie klas drugich, którzy w barwnym przedstawieniu słowno-muzycznym wyrazili wdzięczność wszystkim nauczycielom, natomiast najmłodsze dzieci, z klasy 1a, zaprezentowały układ z piłkami. Podniosły nastrój spotkania zapewniła barwna dekoracja przygotowana przez wychowawców świetlicy.
Na koniec spotkania Pani Iwona Krupińska, wraz z wicedyrektorami: Panią Beatą Chrzanowską oraz Panem Piotrem Śmiałkowskim wręczyli nagrody wyróżniającym się nauczycielom i pracownikom szkoły, życząc wszystkim, aby czuli się dumni z faktu, iż od wielu lat są drogowskazami dla kolejnych pokoleń młodych ludzi w wyborze własnej drogi, ukazując im sens życia w dążeniu do szeroko pojętego szczęścia.
Akcja BohaterON
W dniu 10 października uczniowie klasy 6c wraz z wychowawcą i opiekunem wolontariatu zaangażowali się w akcję BohaterON. Dzieci posprzątały kwatery powstańcze i zapalili znicze. Następnie udali się na cmentarz Stare Powązki, gdzie z przewodnikiem spacerowali szlakiem osobowości Warszawy z XVIII i XIX wieku.
"Branie wypełnia ręce, a dawanie wypełnia serce!"
Dziś odbyło się spotkanie organizatorów Konkursu "Ośmiu Wspaniałych" oraz opiekunów Klubów Ośmiu z Warszawy! To był wyjątkowy czas na wymianę doświadczeń, omówienie planów i przygotowanie się do nadchodzącej edycji konkursu. Przed nami mnóstwo wyzwań, ale i inspirujących inicjatyw, które będą wspierać rozwój wolontariatu w naszym mieście.
Wyniki konkursu na projekt koszulki promującej naukę innych języków
We wrześniu z inicjatywy nauczycieli języków obcych ogłoszono konkurs na projekt koszulki promującej naukę innych języków. Zwyciężył projekt Adama z klasy 7B. Drugie miejsce to projekt Basi z klasy 4A, a trzecie miejsce projekt Jagody z klasy 4B. Gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu, dziękujemy za kreatywność i zaangażowanie.
BohaterON – włącz historię!
To ogólnopolska kampania o tematyce historycznej mająca na celu upamiętnienie i docenienie działań uczestników Powstania Warszawskiego oraz promocję historii Polski XX wieku. W ramach tego projektu w naszej szkole realizowano różnorodne przedsięwzięcia. Zostały przeprowadzone lekcje wychowawcze na temat Powstania Warszawskiego, według określonego scenariusza zajęć. Dzieci, przy współpracy ze szkolnym wolontariatem, sprzątały groby Powstańców na Cmentarzu Powązki Wojskowe w Warszawie, a ponadto wzięły udział w przedstawieniu słowno-muzycznym upamiętniającym 63 dni Powstania Warszawskiego pt. „Bo chcieli być wolni i sobie wolność zawdzięczać". Uczniowie klas starszych obejrzeli tematyczny dokument w Bielańskim Ośrodku Kultury oraz film pt. "Fajna ferajna, czyli powstanie oczyma dzieci", jak również spotkali się z panem Bogusławem Kamolą ps. Hipek (ur. w 1930 r.), który w czasie powstania był w drużynie 400 plutonu harcerskiego 227 Szarych Szeregów na Żoliborzu - Zgrupowania Żyrafa II. Ciekawą inicjatywą było wykonanie na lekcjach informatyki ulotek i afiszów informacyjnych - "Pamiętajmy o Powstańcach", które zostały rozdane mieszkańcom z okolicznych osiedli. Poza tym przygotowano gazetkę ścienną o Powstaniu Warszawskim, którą można było obejrzeć na szkolnym korytarzu.
Realizowany w naszej szkole projekt był wsparciem w wychowaniu patriotycznym dzieci i młodzieży, a także z pewnością przyczynił się do wzmacniania poczucia tożsamości narodowej, krzewienia postaw patriotycznych oraz budowania wrażliwości społecznej.
Dni wolne od zajęć dydaktyczno-wychowawczych
Dyrektor Szkoły informuje, że po zasięgnięciu opinii Rady Pedagogicznej, Rady Rodziców i Samorządu Uczniowskiego, dniami wolnymi od zajęć dydaktyczno-wychowawczych w roku szkolnym 2024/2025 będą:
31 października 2024r.
2, 3 stycznia 2025r.
2 maja 2025r.
13, 14, 15 maja 2025r. (egzamin ósmoklasisty)
20 czerwca 2025 r. - zostanie odpracowany 24 maja 2025r. - piknik rodzinny - współpraca ze społecznością lokalną.
Sukces naszych uczniów w Mistrzostwach Dzielnicy Bielany w sztafetach przełajowych
W dniu 1 października br. reprezentacja naszej szkoły wzięła udział w Mistrzostwach Dzielnicy Bielany w sztafetach przełajowych. Zawody odbywały się na obiektach Akademii Wychowania Fizycznego w kategoriach dzieci i młodzież.
Pragniemy poinformować, że uczniowie naszej szkoły zdobyli II miejsce w kategorii dzieci - chłopcy oraz III miejsce w kategorii młodzież - dziewczęta.
Drużynę chłopców, czyli srebrnych medalistów reprezentowali:
Piotr Spólnicki,
Franciszek Śliwiński,
Jerzy Strzałkowski,
Filip Jasik,
Filip Pabis,
Jan Jędruszuk.
Brązowe medalistki, czyli reprezentację dziewcząt tworzyły:
Kornelia Rydel,
Patrycja Jurek,
Oliwia Kozłowska,
Wanda Drumlewska,
Ewa Kozłowska,
Nina Luto.
Życzymy zawodnikom dalszych sukcesów w sporcie!
Szkolny konkurs z okazji Dnia Chłopaka
Z okazji Dnia Chłopaka Samorząd Uczniowski zorganizował konkurs, który miał wyłonić mistrza odbijania piłeczki pingpongowej. Do rywalizacji stanęli uczniowie na poziomach klas IV-VI i VII-VIII. Jury, pod czujnym okiem Pani Katarzyny Kowalskiej, nadzorowało prawidłowy przebieg rywalizacji i skrupulatnie liczyło wszystkie podbicia piłeczek.
Niekwestionowanym zwycięzcą turnieju okazał się Kuba z klasy VIIIa, odbijając piłeczkę 3790 razy, 2. miejsce zajął Bartek z klasy VIIa, uzyskując wynik 3026 podbić, natomiast miejsce 3. przypadło Antoniemu z klasy VIIc, którego piłeczka odbiła się od rakietki 600 razy.
W klasach IV- VI zwyciężył Franek z klasy Va, 2. miejsce zajął Mikołaj z klasy VIb, na 3. miejscu podium uplasował się Kacper – uczeń klasy VIc.
Słowa uznania należą się również najmłodszym uczestnikom z klas czwartych: Michałowi i Ryszardowi, którzy dzielnie rywalizowali ze swoimi starszymi kolegami.
Europejski Dzień Języków
W dniu 26 września obchodziliśmy Europejski Dzień Języków. Z tej okazji uczniowie mogli zaangażować się w różne działania. Na lekcjach informatyki przy użyciu programu Canva szukali odpowiedzi dlaczego warto uczyć się języków. Podczas długich przerw chętnie odpowiadali na pytania losowane w corocznym quizie językowym, a na wybranych lekcjach rozwiązywali quizy i grali w gry. Ponadto, został zorganizowany konkurs na projekt koszulki promującej naukę języków obcych. Lista zwycięzców zostanie ogłoszona wkrótce.
Wybory do Samorządu Uczniowskiego i Rzecznika Praw Ucznia
Tegoroczne wybory do Samorządu Uczniowskiego odbyły się 26 września br. Podczas kampanii kandydaci starali się zaprezentować z jak najlepszej strony, zachęcając do głosowania poprzez plakaty z krótkimi opisami swoich zainteresowań oraz planów. Po podliczeniu głosów przez komisję, okazało się, że funkcję przewodniczącej będzie pełniła Hanna Donat, która uzyskała ich największą liczbę, zaś Natalia Hołubowicz pełnić będzie funkcję wiceprzewodniczącej samorządu.
Nowo wybranemu prezydium Samorządu Uczniowskiego gratulujemy i życzymy owocnej pracy!
Jednocześnie, tego samego dnia, odbyły się wybory Rzecznika Praw Ucznia. W głosowaniu oddano 311 ważnych głosów, a zwycięzcą został Pan Mariusz Seń, uzyskując 131 głosów.
Serdecznie gratulujemy!
Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania
Dnia 29 września 2024 roku obchodzimy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. W naszym kraju to święto ma już wieloletnią tradycję. Zostało ogłoszone w 2001 roku z inicjatywy Polskiej Izby Książki. Patronką wydarzenia jest autorka książek dla dzieci i młodzieży − Janina Porazińska, która urodziła się 29 września 1882 r. Nadrzędnym celem święta jest promowanie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży. Z tej okazji biblioteka szkolna w dniu 27 września zorganizowała w klasach pierwszych akcję czytelniczą. Uczennice klasy 7a czytały książkę Isolde Stark „O jeżu, który chciał być kimś innym” . Najmłodsi słuchacze w skupieniu i zaciekawieniu słuchali historii jeżyka, który naśladując inne zwierzęta chciał zostać kimś innym niż był w rzeczywistości. Akcja czytelnicza sprawiła obu stronom wiele radości i zadowolenia.
Ze względu na korzyści, jakie wynikają z głośnego czytania dziecku, można obchodzić to Święto każdego dnia − wystarczy 20 minut czytania !
Sprawne rączki
Uczniowie klasy 3a bardzo chętnie uczestniczą w zajęciach pozalekcyjnych „Sprawne rączki”. Tworząc piękne prace, ćwiczą sprawność dłoni i motorykę małą. Tym razem, dzięki ich zwinnym paluszkom, powstało różnokolorowe, wyplecione z resztek materiałów, włóczek i koralików, wakacyjne koło, które będzie pozwalało na chwilę wrócić dzieciom wspomnieniami do minionych wakacji.
II etapu Ogólnopolskiego Konkursu Czytelniczego Wielka Liga Czytelników
W dniu 11 maja 2020 roku biblioteka szkolna przeprowadziła II etap V edycji Ogólnopolskiego Konkursu Czytelniczego Wielka Liga Czytelników.
Wyniki konkursu klas 3-4:
1. Dziedzic Katarzyna 3d 100 pkt
2. Kawala Jakub 4b 100 pkt
3. Gołąbek Kacper 4b 97 pkt
4. Lyubashenko Zuzanna 4a 97 pkt
5. Zajbt Laura 3c 96 pkt
6. Podsiadły Lena 3c 92 pktDo III etapu konkursu zakwalifikowali się Dziedzic Katarzyna i Kawala Jakub. Trzeci laureat konkursu zostanie wyłoniony po dogrywce pomiędzy Gołąbek Kacprem a Lyubashenko Zuzanną.
Wyniki konkursu klas 5-7:
1. Karwacka Zofia 5c 100 pkt
2. Kaczkan Nina 5f 100 pkt
3. Dziedzic Hanna 7c 97 pkt
4. Gołąbek Krystian 7b 95 pkt
5. Mędyk Kajetan 5f 91 pktDo III etapu konkursu zakwalifikowali się Karwacka Zofia, Kaczkan Nina i Dziedzic Hanna.
III etap V edycji Ogólnopolskiego Konkursu Czytelniczego Wielka Liga Czytelników odbędzie się 28 maja 2020 roku.
Gratulujemy wszystkim laureatom i życzymy powodzenia w kolejnym etapie konkursu!
Wyzwanie Patriotyczne śniadanie - podsumowanie
Drodzy Uczniowie za nami kolejne WYZWANIE. Dziękujemy, tym wszystkim, którzy je podjęli. Wasze śniadania wyglądają smakowicie i bardzo patriotycznie. Gratulujemy!
Zapraszamy do galerii zdjęć na stronie szkoły.Franek Kaczmarczyk 2b
Karolina Bednarz 5e
Miłosz Kukułowicz 5a
Oliwia Gerlach 2c
Patrycja Bednarz Ob
Paulina Bednarz 2b
Milena Tor 3b
wychowawcy świetlicy
Wyzwanie "Jestem patriotą - wieszam flagę"
„Święto Flagi”
Nowy dzień świąteczny mamy.
Drugi maja – to Dzień Flagi.
Choć historia barw jest stara
to dopiero teraz flaga
doczekała takiej chwili,
w której ją radośniej czcimy.Zofia Tyszkiewicz, 2maja 2004 r.
Kochane Świetliczaki, Drodzy Uczniowie, Rodzice i Przyjaciele Szkoły,
Dziękujemy Wam za włączenie się we wspólne obchody Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.
Chociaż w tym roku nie mogliśmy razem wykonać patriotycznych symboli w świetlicowej sali, udało nam się wspólnie obchodzić Dzień Flagi oraz Święto Narodowe Trzeciego Maja.
W ramach akcji „Jestem patriotą – wieszam flagę” zachęcaliśmy uczniów świetlicy szkolnej do nadsyłania zdjęć z wywieszoną flagą. Głównym celem była popularyzacja wiedzy o symbolach narodowych. Cieszymy się z każdej fotografii, którą dostarczyliście!Zdjęcia prezentujemy w galerii. Dziękujemy za ich przesłanie!
Kacper Kuczmarski 7 b
Miłosz Kukułowicz 5 a
Ola Ciupa 1 c
Mateusz Szczepański 5 c
Oliwia Piechocka 1 a
Ola Gebel 2 aMilena Tor 3b
W tym roku już po raz kolejny świętowaliśmy razem!
Stanisława Zembura
Wychowawca Świetlicy
Dwa wiatry...
Zobaczyć obrazy tam, gdzie ich nie ma, wcale nie jest łatwo.
Julian Tuwim
Dwa wiatry
Jeden wiatr -- w polu wiał,
Drugi wiatr -- w sadzie grał:
Cichuteńko, leciuteńko,
Liście pieścił i szeleścił,
Mdlał...Jeden wiatr -- pędziwiatr!
Fiknął kozła, plackiem spadł,
Skoczył, zawiał, zaszybował,
Świdrem w górę zakołował
I przewrócił się, i wpadł
Na szumiący senny sad,
Gdzie cichutko i leciutko
Liście pieścił i szeleścił
Drugi wiatr...
Sfrunął śniegiem z wiśni kwiat,
Parsknął śmiechem cały sad,
Wziął wiatr brata za kamrata,
Teraz z nim po polu lata,
Gonią obaj chmury, ptaki,
Mkną, wplątują się w wiatraki,
Głupkowate mylą śmigi,
W prawo, w lewo, świst, podrygi,
Dmą płucami ile sił,
Łobuzują, pal je licho!...A w sadzie cicho, cicho...
Tym razem, uczniowie z klas piątych, otrzymali w ramach zajęć z plastyki prowadzonych przez p. Mirosławę Jeziorską zadanie, które polegało na zilustrowaniu treści wiersza Juliana Tuwima „Dwa wiatry ” . Słuchając doskonałej interpretacji tego wiersza w wykonaniu aktora Piotra Fronczewskiego, młodzi artyści musieli wyobrazić sobie nie tylko drzewa, kwiaty, chmury czy wiatraki, ale przede wszystkim wiatry, które w wierszu mają przypisane ludzkie cechy. Jak sobie z tym niełatwym, ale bardzo interesującym zadaniem, poradzili nasi uczniowie? Oglądając szkolną galerię internetową można powiedzieć, że bardzo dobrze. Oczyma wyobraźni zobaczyli dużo, bardzo ciekawych, dynamicznych obrazów i pięknie nam je zaprezentowali. Gratulacje.
Wyniki Świetlicowego Castingu Tanecznego
Przedstawiamy wyniki Świetlicowego Castingu Tanecznego. Gratulujemy naszym utalentowanym uczennicom oraz rodzicom.
Ewa Kozłowska kl. 2c Ta dziewczyna to istna akrobatka. Połączenie elementów gimnastyki z tańcem, to pomysł niesamowicie trafiony.
Ewa Łowicka kl. 3c Niesamowite wyczucie muzyki, w tańcu Ewy żaden ruch nie jest przypadkowy. Wszystko dopracowane co do najmniejszego szczegółu, nic tylko pozazdrościć takiego talentu.
Lena Podsiadły kl. 3c Wyjątkowy taniec, na świeżym powietrzu. Chyba każdy by chciał zatańczyć do swojej ulubionej piosenki, w dodatku na trampolinie. Chyba wszyscy się zgodzą, że jest to coś niesamowitego.
Natalia Dziekan kl. 2a Piękna sceneria drewnianego domku, piękna muzyka. Nogi aż same się rwą do tańca, widząc jak pięknie się rusza Natalka.
Nikola Boczula kl. 1b Taka młodziutka, a już rusza się jak prawdziwa tancerka. W jej tańcu można wyczuć, że jest to jej prawdziwa miłość.
Dziękujemy za udział w naszym castingu.
Wychowawcy świetlicy
Tak świętowaliśmy rocznicę Konstytucji 3 Maja i Święto Flagi RP
Nasi uczniowie w związku z majowymi świętami wykonali w ramach pracy zdalnej dodatkowe prace z techniki. Stworzyli piękne biało - czerwone dekoracje - flagi, kwiaty, kotyliony i udekorowali nimi swoje okna i drzwi.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć naszych uczniów.
WIĘCEJ>>
Ogólnopolski konkurs Wielka Liga Czytelników
Biblioteka szkolna gratuluje uczestnikom V Ogólnopolskiego Konkursu Wielka Liga Czytelników, którzy zakwalifikowali się do II etapu konkursu:
Podsiadły Lena 3c
Zajbt Lena 3c
Dziedzic Katarzyna 3d
Lyubashenko Lena 4a
Gołąbek Kacper 4b
Kawala Jakub 4b
Karwacka Zofia 5c
Kaczkan Nina 5f
Mędyk Kajetan 5f
Dziedzic Hanna 7c
II etap konkurs odbędzie się 11 maja 2020 roku drogą elektroniczną.Życzymy powodzenia!
Autoportret na lekcjach WDŻ
„Pokaż mi swój autoportret, a powiem Ci jakie masz zainteresowania”.
Każdy taki autoportret to swego typu, krótkie, ale bardzo ciekawe opowiadanie o autorze.
Gromadząc różnorodne, często zaskakujące przedmioty, Twórcy tych nietypowych dzieł, przekazali nam różne informacje o sobie oraz pokazali nam odrobinę swojego świata.
Zrobili to nie tylko w sposób artystyczny, ale przede wszystkim pomysłowy i dowcipny. Oglądając te kolorowe portrety, widzimy tu zapalonych sportowców, miłośników zwierzaków, artystycznie uzdolnione młode osoby, znawców mody, podróżników, fanów gier komputerowych, książek, no i oczywiście Harrego Pottera.
Im dłużej oglądamy każdy autoportret, tym więcej dowiadujemy się o autorze. Nawet sposób ułożenia rzeczy na podłodze, dostarcza sporo informacji. Czy to jest ktoś spontaniczny, kto radośnie i z rozmachem gromadzi wiele kolorowych elementów, czy też może jest to ktoś spokojny i skupiony, przedstawiający się za pomocą minimalnej ilości przedmiotów.
Przyjrzyjcie się uważnie autoportretom Waszych kolegów i koleżanek. Może kogoś rozpoznacie? Życzymy miłej zabawy.Autoportrety stworzyli uczniowie klas 4 b oraz klas piątych w ramach zajęć WDŻWR pod kierunkiem Pani Mirosławy Jeziorskiej
Rozstrzygnięcie konkursu "Kim zostanie Twoja rolka?"
Dziękujemy za udział w konkursie. Gratulujemy pomysłów oraz wykonania. Nagrodzeni to:
Klaudia Gawryś kl. 1a - żyrafa
Juliusz Janiec kl. 2a - kot i drzewo
Antonina Janiec kl. 6a - końNagrody zostaną wręczone po powrocie do szkoły lub przesłane pocztą.
Wychowawcy świetlicy
Sukces uczniów Ogólnopolskim Konkursie Szachowym SzachMaks III Blitz
Od 2019 roku organizowany jest dla szkół ogólnopolski, internetowy konkurs szachowy SzachMaks. Nie jest to turniej szachowy w tradycyjnym tego słowa znaczeniu, gdyż jego uczestnicy, oprócz wiedzy szachowej, muszą wykazać się przede wszystkim spostrzegawczością oraz umiejętnością logicznego myślenia.
W dniu 24 marca odbyła się kolejna jego edycja. Patronat nad turniejem objęła reprezentacja Polski w solvingu szachowym, która zdobyła 11-krotnie z rzędu tytuł drużynowych mistrzów świata. Tym razem zadanie konkursowe polegało na samodzielnym rozwiązaniu, adekwatnie do wieku, 24 zadań lub udzieleniu odpowiedzi na pytania szachowe w czasie zaledwie 15 minut, co stanowiło nie lada trudność. Uczniowie z naszej szkoły podjęli to wyzwanie, osiągając bardzo dobre i dobre wyniki.
W gronie najlepszych znaleźli się:
- w kategorii klas 7: Tomasz RUMIŃSKI – 12 miejsce w kraju, 2 miejsce w województwie;
- w kategorii klas 6: Bartosz KOZŁOWSKI – 5 miejsce w kraju, 2 miejsce w województwie;
- w kategorii klas 4: Daniel BEREZA – 5 miejsce w kraju, 1 miejsce w województwie;
- w kategorii klas 2: Michał GRZESZUK – 15 miejsce w kraju, 1 miejsce w województwie;
Serdeczne gratulacje i życzenia dalszych szachowych sukcesów.
Akcja: To nie śmieć - to surowiec wtórny
Hasłem "To nie śmieć – to surowiec wtórny” miały kierować się dzieci z klas piątych podczas przygotowań do Świąt Wielkanocnych. Wszyscy wiemy, że w tym okresie dużo się kupuje i dużo sprząta. Pojawiają się wówczas różnorodne opakowania, niepotrzebne już drobiazgi, odpadki i inne takie rzeczy, które, najczęściej nazywając „śmieciem”, po prostu wyrzucamy.
Tym razem miało być inaczej. Padła propozycja, aby potraktować „śmieci” jako surowce wtórne i „zmagazynować” przynajmniej niektóre z nich.
Po uzbieraniu odpowiedniej ilości, tym razem już „surowców wtórnych”, uczniowie przystąpili do twórczego ich przerabiania. Powstały prawdziwe arcydzieła.
Niektórzy uczniowie podeszli do zadania z takim zaangażowaniem, że wykonali więcej niż jedno dzieło. Tak było w przypadku Stasia Czerskiego z klasy 5c, który z pomocą Taty stworzył aż 3 bojowe pojazdy! Zielony czołg, Hummer oraz Jeep Willis - robią wrażenie!
To były niezapomniane chwile wspólnej, rodzinnej zabawy.
A o tym, jak inni młodzi artyści podchodzili do tego wyzwania, niech opowie uczennica
klasy 5 f Nina Kaczkan, która tak opisała swój pojazd..Dzień dobry,
przesyłam moją pracę ,,Pojazd". Mój pojazd to traktor. Nazwałam go ,,Ursus 2020".
Opis:
czarna podstawa - pudełko po chusteczkach, oklejone czarnym papierem
kabina - karton pomalowany farbami
w środku kabiny - jest fotel kierowcy z kawałka plastiku, a kierownica to kawałek plastiku- metka, która jest na wykałaczce
lusterka - pomalowany farbą karton, z drugiej strony lusterek są małe kawałki srebrnego papierka po cukierku, na podobieństwo lustra, może nie widać tego na zdjęciu, ale są tam
silnik - pianka, która przyszła jako ochrona przesyłki, jest pomalowana farbą
rura wydechowa- słomka
szyby - z opakowania po myszce do komputera
duże koła - płyty
małe koła - korki, przymocowane do wypisanego flamastra
światła - niepotrzebne, plastikowe odbojnikiKabina otwiera się jak w prawdziwym Ursusie.
Gratulacje dla wszystkich twórców za pomysłowość, pracowitość i cierpliwość.
Wszystkie prace zostały wykonane i ocenione w ramach lekcji plastyki z panią Mirosławą Jeziorską.
Świetlicowa Akcja "Bądź bezpieczny#załóż maseczkę"
Kochane Świetliczaki, Drodzy Uczniowie, Rodzice.
Pokażcie jacy jesteście odpowiedzialni, załóżcie Wasze maseczki i poproście kogoś o zrobienie zdjęcia. "Zamaskowani" wychowawcy świetlicy przesyłają pozdrowienia - zapraszamy do galerii zdjęć.Zdjęcia możecie przesyłać na adres: kamila.banasik@poczta.sp293.edu.pl
Noszenie maseczek będzie nam towarzyszyło przez najbliższe miesiące. Jest to element, który pomoże nam w walce z wirusem. Nasi uczniowie i ich rodzice zawsze są odpowiedzialni i dbają o bezpieczeństwo. Brawo!
Szymon Kiełczykowski kl. 1c
Matylda Piątek kl. 5a
Matylda Boczula kl. 5eFranek Kaczmarczyk kl. 2b
Tosia Gromadzka kl. 2b
Ola Gromadzka kl. 5b
Natalia Dziekan kl. 2a
Adam Łaskowski kl. 3c
Maks Siemaszko kl. 2c
Karolina Siemaszko kl. 1c
Oliwia Piechocka kl. 1a
Ewa Kozłowska kl. 2c
Miłosz Kukułowicz 5aJulian Kobus kl. 6e
Mikołaj Kowalczyk Vb i Maciej Kowalczyk 0b
Barbara Horodniczy kl. 2bPatryk Sumiński kl. 3c i Paulinka Sumińska 0b
Dziękujęmy za udział w naszej akcji. Zachęcamy pozostałych uczniów, czekamy na Wasze zdjęcia.
Pozdrawiamy,
Wychowawcy Świetlicy
Dzień Ziemi
Konkurs przedmiotów przyrodniczych "Od geografii do chemii"
We wtorek, 9 marca 2020 r. odbył się I etap Mazowieckiego Konkursu Przedmiotów Przyrodniczych "Od geografii do chemii". Miał on charakter testu internetowego, który uczniowie zdawali we własnych szkołach. Test sprawdzał wiedzę i umiejętności z zakresu podstawy programowej przedmiotów: przyroda, geografia, fizyka, biologia i chemia. Składał się z 40 pytań zamkniętych wielokrotnego wyboru. Za odpowiedź poprawną uznawano wyłącznie taką, która zawierała wszystkie poprawne odpowiedzi i żadnej błędnej. Dwudziestu uczestników, którzy uzyskali najlepsze wyniki w I etapie Konkursu zostało zakwalifikowanych do Wielkiego Finału.
Miło nam poinformować, że wśród najlepszej dwudziestki znalazło się dwoje uczniów z naszej szkoły:Hanna Dziedzic z klasy VII c oraz Wojciech Lamecki z klasy VII a
Gratulujemy i czekamy na finał!
Wycinanki Wielkanocne
Kształcenie na odległość
Uprzejmie informuję, że Minister Edukacji Narodowej podjął decyzję o przedłużeniu terminu ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty do 26 kwietnia 2020r. W związku z powyższym kontynuowane jest kształcenie na odległość.
Rozporządzenie MEN z 9 kwietnia 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.
Dyrektor szkoły Iwona Krupińska
Sukces naszych uczniów w Ogólnopolskim Konkursie Logicznego Myślenia
Ogólnopolski Konkurs Logicznego Myślenia od wielu lat wpisuje się w tradycję naszej szkoły. Ostatnio została przeprowadzona jego kolejna edycja, w której to dzieci z klas I-VIII odniosły liczne sukcesy. Warto podkreślić, że aby wziąć udział w zmaganiach turniejowych, nie trzeba szczególnie przygotowywać się matematycznie. Wystarczą jedynie umiejętności rozwiązywania zadań logicznych, łamigłówek i rebusów, zaś jego ciekawa formuła zadań umożliwia trening i rozwój logicznego myślenia, które przydaje się nie tylko w matematyce czy fizyce, ale także na innych przedmiotach wymagających rozwiązywania problemów.
Konkurs został zorganizowany dla trzech grup wiekowych tj. dla edukacji wczesnoszkolnej (klasy I-III), dla klas IV-VI oraz dla klas VII-VIII.
Wśród laureatów znalazło się 15 uczniów:Poziom 1. (klasy I-III)
Krzysztof Obuchowicz - Dyplom laureata
Stanisław Krzywicki - Dyplom wyróżnienia
Natalia Hołubowicz - Dyplom wyróżnienia
Nikodem Kucisz - Dyplom wyróżnieniaPoziom 2. (klasy IV-VI)
Anna Kraśniewicz - Dyplom laureata, Nagroda książkowa
Daniel Bereza - Dyplom laureata, Nagroda książkowa
Mateusz Grzeszuk - Dyplom laureata
Jeremi Rosiński - Dyplom wyróżnienia
Bartosz Kozłowski - Dyplom wyróżnienia
Weronika Kowalska - Dyplom wyróżnieniaPoziom 3. (klasy VII-VIII)
Michał Niestrzębski - Dyplom laureata
Hanna Dziedzic - Dyplom laureata
Wojciech Lamecki - Dyplom wyróżnienia
Tomasz Rumiński - Dyplom wyróżnienia
Iga Elbe - Dyplom wyróżnieniaWielkie gratulacje i powodzenia w kolejnych zmaganiach konkursowych!
Internetowa wystawa wianków wiosenno - świątecznych
W ramach planowanego konkursu na wieniec wiosenno - świąteczny prezentujemy wystawę prac naszych uczniów online . Chętni uczniowie z klas 4-6 wykonali wianki, częściowo jeszcze przed kwarantanną inni w jej trakcie, zamknięci w domu. Do wykonania swoich prac posłużyli się tym co mieli w domu więc należy docenić pomysłowość. Prace wyszły ekstra i na pewno zostaną wykorzystane do dekoracji w domach. Wszyscy otrzymali dodatkowe celujące oceny z techniki.
Twórcy prac :
- Mikołaj Grochowski kl. 4A
- Piotr Galatowicz kl. 5B
- Staś Rataj kl. 5E
- Ola Starnawska kl. 5E
- Szymon Głębocki kl. 5F
- Zosia Golonka kl. 5G
- Julia Sadłowska kl. 6A
- Klaudia Aksamitowska kl. 6B
- Julia Jarząbek kl. 6B
- Zosia Łozińska kl. 6B
- Jaś Łaskowski kl. 6C
- Jakub Piekarski kl. 6C
- Kalina Węgorkiewicz kl. 6D
- Ola Czajka kl. 6E
- Julian Kobus kl. 6E
- Piotr Bęben kl. 6F
Wolontariusze dziękują za pomoc!
W tym trudnym dla nas wszystkich czasie pandemii, Wolontariusze naszej szkoły okazali swoją wdzięczność lekarzom, pielęgniarkom oraz ratownikom medycznym i wykonali własnoręcznie kartki z życzeniami i podziękowaniami płynącymi prosto z serca. Młodzież wykazała się empatią i zrozumieniem, za co serdecznie dziękujemy. Kartki i życzenia przesłane zostaną do warszawskich placówek medycznych.
WYZWANIE - MÓJ POMYSŁ NA DZIŚ
Wychowawcy świetlicy rzucili uczniom kolejne wyzwanie.
Wyzwanie przyjęli:
Marta Joachimiak 3b - zrobiła gipsowe figurki
Izabela Laska 2c - z siostrą zrobiła porządki na balkonie
Wojciech Olejarz 5a - zrobił porządek na "podwórku" oraz bukiet
Adaś Elbe 2b - przygotował pyszne naleśniki na śniadanie dla całej rodziny
Nadia Grabek 3a - upiekła chleb i zrobiła świąteczny stroik
Milena Tor 3b - zrobiła kartkę wielkanocną
Ewa Kozłowska 2c - zrobiła zające z koralików do zgrzewania
Bartosz Kozłowski 6f - zrobił logo klubu piłkarskiego z koralików do zgrzewania
Martyna Plackowska 5c - z siostrą upiekła bułeczki
Kuba Tomaszewski 5g - zrobił Trampscoota czyli hulajnogę na trampolinę z kartonów
Igor Duralski 5c - zainspirowany grą Fortnite zrobił busa z kartonu
Miłosz Kukułowicz 5a - wykąpał swojego pupila i wyczyścił mu klatkę
Alicja Golonka 5g - zrobiła milk shaka truskawkowo-malinowego
Kinga Baran 2a - wraz z siostrą zrobiły piknik na balkonie
Zuzia Baranowska 6e - upiekła oponki serowe
Małgorzata Majdiuk 6f - upiekła bułeczki z dżemem truskawkowym
Julek Kobus 6e - zrobił z mamą stroik świąteczny
Klaudia Gawryś 1a - upiekła z siostrą ciasteczka
Ola Gebel 2a - upiekła babeczki czekoladowe
Karolina Płachta 3a - zrobiła z kartonu stragan, statek
Marcel Szymański 3a - zrobił gofry cynamonowe
Krzyś i Julek Obuchowicz 2b - zrobili plakat
Dziękujemy za przyjęcie WYZWANIA, gratulujemy pomysłów na udany dzień. Cieszymy się, że miło i kreatywnie spędzacie czas w domu.
Wychowawcy świetlicy
Archiwum Aktualności
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Lipiec 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Lipiec 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Październik 2022
- Wszystkie