Spotkanie „Wspólne inspiracje” odbyło się w Młodzieżowym Domu Kultury im. Marii Gwizdak. W przemiłych okolicznościach wolontariusze bielańskich szkół i seniorzy mieli okazję do wzajemnej wymiany doświadczeń i inspiracji. Tworzyliśmy wspólne dzieła, słuchaliśmy opowieści starszych pokoleń i cieszyliśmy się chwilą pełną radości i wzajemnego zrozumienia.
Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych
Październik obchodzony jest jako Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Celem świętowania jest zwrócenie uwagi na ogromną rolę bibliotek w życiu szkoły, w nauce oraz w rozwijaniu zainteresowań czytelniczych. W bieżącym roku przewodnie hasło brzmi „Poznajmy się w bibliotece”. Z okazji święta biblioteka zorganizowała konkurs czytelniczy ze znajomości lektury Krystyny Drzewieckiej „Piątka z Zakątka”. Laureatami konkursu zostali:
1 miejsce: Ewa Dziewulska klasa 3b
2 miejsce ex aequo: Jan Pulukowski i Julia Filipiak klasa 3a
3 miejsce: Julia Pielak klasa 3a
Uczniowie otrzymali nagrody książkowe.
Drużynowe Mistrzostwa Mazowsza Szkół Podstawowych w szachach szybkich
W sobotę 26 października w Szkole Podstawowej nr 385 w Warszawie – Wesołej odbyły się Drużynowe Mistrzostwa Mazowsza Szkół Podstawowych w Szachach Szybkich. Organizatorem mistrzostw był Mazowiecki Związek Szachowy i Uczniowski Klub Sportowy Gambit Wesoła. Turniej przeprowadzono systemem szwajcarskim na dystansie 7 rund w tempie gry 10 minut plus 5 sekund na każdego zawodnika. Do rywalizacji stanęły 62 zespoły z województwa mazowieckiego.
Drużyny naszej szkoły w składzie: Antoni Chromiński 8d, Artur Brzeziński 4b, Mateusz Dymek 8d, Ewa Kozłowska 7c oraz Michał Grzeszuk 7b, Krzysztof Obuchowicz 7b, Jędrzej Weronko 7a, Jaśmina Jarek 8c walczyły jak równy z równym z najlepszymi szachistami szkół podstawowych z województwa mazowieckiego, zajmując odpowiednio 6 i 41 miejsce w rankingu drużynowym. Ponadto w klasyfikacji indywidualnej na 264 zawodników Mateusz Dymek zajął bardzo wysokie 13 miejsce ( 4 miejsce na szachownicy nr 3).
Ogromnie gratulujemy wszystkim uczestniczącym i cieszymy się, że nasza szachowa tradycja dalej trwa. Życzymy kolejnych sukcesów!
Składamy również podziękowania rodzicom uczniów oraz Radzie Rodziców za wsparcie udziału w Mistrzostwach.
Szkolne Miasteczko Zawodów
Od poniedziałku 14 października do piątku 25 października br. Pani Anna Szumel zorganizowała w naszej szkole imprezę z zakresu orientacji zawodowej i doradztwa zawodowego skierowaną dla uczniów wszystkich poziomów klas pod nazwą „Szkolne miasteczko zawodów”. Przedsięwzięcie wpisało się w obchody Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery, który w tym roku obchodzony był pod hasłem: Pasja - Motywacja - Odwaga.
W ramach realizacji projektu znalazło się wiele inicjatyw. Najpierw uczniowie wszystkich klas przebierali się za przedstawicieli różnych profesji. Celem tej inicjatywy było poznanie świata zawodów. Ponadto dla młodzieży z klas 8 odbył się quiz wiedzy o zawodach, rynku pracy i zasadach rekrutacji do szkół ponadpodstawowych, w którym I miejsce zdobyła klasa 8a, II miejsce przyznano ex aequo klasom: 8c i 8d, zaś III miejsce przypadło klasie 8b. Wśród kolejnych przedsięwzięć znalazł się konkurs plastyczny skierowany dla młodszych uczniów z klas 1-3 - „Mój zawód w przyszłości”, gdzie I miejsce zdobył Antek z klasy 3a, II miejsce Franek z klasy 1c, natomiast III miejsce osiągnęła Zosia z klasy 2a. Dzieci ze świetlicy przygotowały kolorowanki o zawodach, a także uczestniczyły w pogadance na temat pasji, motywacji i odwagi w dążeniu do celu. Następnie ich prace plastyczne zostały wyeksponowane na wystawie, którą można było podziwiać na szkolnym korytarzu. Ostatnią inicjatywą, skierowaną dla uczniów klas siódmych, było przygotowanie w aplikacji Canva ulotek informacyjnych dotyczących tego, co warto brać pod uwagę, wybierając szkołę ponadpodstawową. Efekty ich pracy można zobaczyć na korytarzu szkoły.
Oprócz wymienionych projektów, wszystkie dzieci mogą na bieżąco korzystać z szerokich informacji na temat propozycji lektur i poradników z zakresu doradztwa zawodowego znajdujących się na gazetce ściennej jednego z pięter szkoły.
Jesienny Turniej Szachowy
W dniu 17 października w naszej szkole odbył się Jesienny Turniej Szachowy. W pierwszej grupie, czyli dzieci z klas 1-3 wystartowało 16 uczestników, którzy zagrali 5 rund tempem 10 minut na zawodnika. Całe podium przypadło uczniom z klasy 2c. Zwycięzcą turnieju został Jakub Batycki, drugie miejsce zajął Fabian Mamaj, a trzecie Antoni Orłowski.
W drugiej grupie, starszych uczniów z klas 4-8 wzięło udział 42 uczestników, którzy rozegrali 6 rund tempem 10 minut na zawodnika. Zwycięzcą turnieju został Antoni Chromiński z klasy 8 d, drugie miejsce zajął Mateusz Dymek również z klasy 8 d, a trzecie Ewa Kozłowska z klasy 7c.
Najlepszą zawodniczką w klasach 1-3 została Wiktoria Krzyczkowska z klasy 3b, a w klasach 4-8 - Ewa Kozłowska z klasy 7c.
Po zakończonych zmaganiach Pani Dyrektor Iwona Krupińska wszystkim uczestnikom turnieju wręczyła dyplomy i słodki upominek, a zwycięzcom puchary.
Jesienny Turniej Szachowy został zorganizowany dzięki wsparciu Rady Rodziców, która ufundowała nagrody. Dziękujemy.
Gratulujemy wszystkim uczestnikom! Wielkie brawa dla zwycięzców!
Sukces w Igrzyskach Młodzieży Szkolnej!
Nasi uczniowie ponownie uczestniczyli w rywalizacjach sportowych. Tym razem ci, którzy zajęli czołowe miejsca w Mistrzostwach Dzielnicy Bielany w indywidualnych biegach przełajowych, wzięli udział w Igrzyskach Młodzieży Szkolnej.
Reprezentacja składała się z następujących uczniów: Jerzy Strzałkowski-klasa 5a, Jan Jędruszuk-klasa 6a, Wanda Drumlewska-klasa 7c, Ewa Kozłowska-klasa 7c, Patryk Sumiński-klasa 8c i Patrycja Jurek-klasa 8d. Trasa biegu była niezwykle trudna, a rywalizacja bardzo zacięta. Z naszego zespołu najlepszy wynik osiągnął Patryk Sumiński, zajmując VI miejsce i tym samym zakwalifikował się na Igrzyska Mazowieckie, które odbędą się w kwietniu.
Wszystkim zawodnikom bardzo dziękujemy za udział w zawodach i życzymy powodzenia Patrykowi!
System RESQL dla klas 6-8
W roku szkolnym 2024-2025 uczennice i uczniowie klas 6-8 naszej szkoły mogą korzystać z systemu wsparcia Resql (dla klas 7-8 jest to kontynuacja z poprzedniego roku szkolnego, klasy 6 dołączają jako nowe).
System Resql to system wspomagający rozwiązywanie problemów przemocy rówieśniczej . System RESQL realizuje działania profilaktyczne oraz interwencyjne. Część profilaktyczna obejmuje lekcję wprowadzającą i lekcje wychowawcze, przygotowane przez zespół specjalistów tworzących system Resql. Mają one na celu:
- uwrażliwienie uczniów na szkodliwość działania przemocy,
- przekazanie uczniom informacji, w jaki sposób powinni reagować na przemoc, miejsc oraz osób, do których uczeń może się zgłosić w razie potrzeby,
- ograniczenie występowania przypadków przemocy w szkole,
- zapewnienie komfortu psychicznego dziecku.
Część interwencyjna obejmuje aplikację mobilną, w której uczennice i uczniowie mogą zgłaszać niepokojące ich sytuacje rówieśnicze oraz panel interwenta, w którym wyznaczone osoby z grona pedagogicznego będą korespondowały z uczniami i na bieżąco reagowały na nadesłane zgłoszenia.
Więcej informacji można przeczytać na stronie naszej szkoły w zakładce Uczniowie – Resql oraz na stronie internetowej www.resql.pl
Dzień Edukacji Narodowej
Dzień Edukacji Narodowej to wyjątkowe święto polskiej szkoły, święto uczniów, nauczycieli, pracowników administracji i obsługi oraz tych, którzy szkoły prowadzą i nadzorują. Uroczystą akademię rozpoczęła Dyrektor szkoły, Pani Iwona Krupińska, która złożyła podziękowania dla wszystkich nauczycieli i wychowawców za przekazywanie uczniom niewyczerpanego bogactwa wiedzy, za ukazywanie prawdy i ukierunkowanie na dobro oraz złożyła życzenia spokoju, radości, a także satysfakcji z pracy. Słowa uznania skierowała także do pracowników administracji i obsługi za codzienną pracę na rzecz placówki.
Dzień Edukacji Narodowej w naszej szkole został uświetniony obecnością przedstawicieli zarządu dzielnicy: Burmistrza Dzielnicy Bielany, Pana Grzegorza Pietruczuka, wraz z zastępcami: Panią Iloną Popławską oraz Panem Włodzimierzem Piątkowskim. Wśród gości była obecna radna Dzielnicy Bielany, Pani Monika Szadkowska, a także przedstawicielka Prezydium Rady Rodziców, Pani Sylwia Traczyk. Goście wyrazili podziękowania nauczycielom za wysiłek, obowiązkowość, a przede wszystkim okazywane dzieciom ciepło, natomiast reprezentantka rodziców naszej szkoły złożyła na ręce pani dyrektor kosz ze słodkim upominkiem. Do składanych podziękowań dołączyli także uczniowie klas drugich, którzy w barwnym przedstawieniu słowno-muzycznym wyrazili wdzięczność wszystkim nauczycielom, natomiast najmłodsze dzieci, z klasy 1a, zaprezentowały układ z piłkami. Podniosły nastrój spotkania zapewniła barwna dekoracja przygotowana przez wychowawców świetlicy.
Na koniec spotkania Pani Iwona Krupińska, wraz z wicedyrektorami: Panią Beatą Chrzanowską oraz Panem Piotrem Śmiałkowskim wręczyli nagrody wyróżniającym się nauczycielom i pracownikom szkoły, życząc wszystkim, aby czuli się dumni z faktu, iż od wielu lat są drogowskazami dla kolejnych pokoleń młodych ludzi w wyborze własnej drogi, ukazując im sens życia w dążeniu do szeroko pojętego szczęścia.
Akcja BohaterON
W dniu 10 października uczniowie klasy 6c wraz z wychowawcą i opiekunem wolontariatu zaangażowali się w akcję BohaterON. Dzieci posprzątały kwatery powstańcze i zapalili znicze. Następnie udali się na cmentarz Stare Powązki, gdzie z przewodnikiem spacerowali szlakiem osobowości Warszawy z XVIII i XIX wieku.
"Branie wypełnia ręce, a dawanie wypełnia serce!"
Dziś odbyło się spotkanie organizatorów Konkursu "Ośmiu Wspaniałych" oraz opiekunów Klubów Ośmiu z Warszawy! To był wyjątkowy czas na wymianę doświadczeń, omówienie planów i przygotowanie się do nadchodzącej edycji konkursu. Przed nami mnóstwo wyzwań, ale i inspirujących inicjatyw, które będą wspierać rozwój wolontariatu w naszym mieście.
Wyniki konkursu na projekt koszulki promującej naukę innych języków
We wrześniu z inicjatywy nauczycieli języków obcych ogłoszono konkurs na projekt koszulki promującej naukę innych języków. Zwyciężył projekt Adama z klasy 7B. Drugie miejsce to projekt Basi z klasy 4A, a trzecie miejsce projekt Jagody z klasy 4B. Gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu, dziękujemy za kreatywność i zaangażowanie.
BohaterON – włącz historię!
To ogólnopolska kampania o tematyce historycznej mająca na celu upamiętnienie i docenienie działań uczestników Powstania Warszawskiego oraz promocję historii Polski XX wieku. W ramach tego projektu w naszej szkole realizowano różnorodne przedsięwzięcia. Zostały przeprowadzone lekcje wychowawcze na temat Powstania Warszawskiego, według określonego scenariusza zajęć. Dzieci, przy współpracy ze szkolnym wolontariatem, sprzątały groby Powstańców na Cmentarzu Powązki Wojskowe w Warszawie, a ponadto wzięły udział w przedstawieniu słowno-muzycznym upamiętniającym 63 dni Powstania Warszawskiego pt. „Bo chcieli być wolni i sobie wolność zawdzięczać". Uczniowie klas starszych obejrzeli tematyczny dokument w Bielańskim Ośrodku Kultury oraz film pt. "Fajna ferajna, czyli powstanie oczyma dzieci", jak również spotkali się z panem Bogusławem Kamolą ps. Hipek (ur. w 1930 r.), który w czasie powstania był w drużynie 400 plutonu harcerskiego 227 Szarych Szeregów na Żoliborzu - Zgrupowania Żyrafa II. Ciekawą inicjatywą było wykonanie na lekcjach informatyki ulotek i afiszów informacyjnych - "Pamiętajmy o Powstańcach", które zostały rozdane mieszkańcom z okolicznych osiedli. Poza tym przygotowano gazetkę ścienną o Powstaniu Warszawskim, którą można było obejrzeć na szkolnym korytarzu.
Realizowany w naszej szkole projekt był wsparciem w wychowaniu patriotycznym dzieci i młodzieży, a także z pewnością przyczynił się do wzmacniania poczucia tożsamości narodowej, krzewienia postaw patriotycznych oraz budowania wrażliwości społecznej.
Dni wolne od zajęć dydaktyczno-wychowawczych
Dyrektor Szkoły informuje, że po zasięgnięciu opinii Rady Pedagogicznej, Rady Rodziców i Samorządu Uczniowskiego, dniami wolnymi od zajęć dydaktyczno-wychowawczych w roku szkolnym 2024/2025 będą:
31 października 2024r.
2, 3 stycznia 2025r.
2 maja 2025r.
13, 14, 15 maja 2025r. (egzamin ósmoklasisty)
20 czerwca 2025 r. - zostanie odpracowany 24 maja 2025r. - piknik rodzinny - współpraca ze społecznością lokalną.
Sukces naszych uczniów w Mistrzostwach Dzielnicy Bielany w sztafetach przełajowych
W dniu 1 października br. reprezentacja naszej szkoły wzięła udział w Mistrzostwach Dzielnicy Bielany w sztafetach przełajowych. Zawody odbywały się na obiektach Akademii Wychowania Fizycznego w kategoriach dzieci i młodzież.
Pragniemy poinformować, że uczniowie naszej szkoły zdobyli II miejsce w kategorii dzieci - chłopcy oraz III miejsce w kategorii młodzież - dziewczęta.
Drużynę chłopców, czyli srebrnych medalistów reprezentowali:
Piotr Spólnicki,
Franciszek Śliwiński,
Jerzy Strzałkowski,
Filip Jasik,
Filip Pabis,
Jan Jędruszuk.
Brązowe medalistki, czyli reprezentację dziewcząt tworzyły:
Kornelia Rydel,
Patrycja Jurek,
Oliwia Kozłowska,
Wanda Drumlewska,
Ewa Kozłowska,
Nina Luto.
Życzymy zawodnikom dalszych sukcesów w sporcie!
Szkolny konkurs z okazji Dnia Chłopaka
Z okazji Dnia Chłopaka Samorząd Uczniowski zorganizował konkurs, który miał wyłonić mistrza odbijania piłeczki pingpongowej. Do rywalizacji stanęli uczniowie na poziomach klas IV-VI i VII-VIII. Jury, pod czujnym okiem Pani Katarzyny Kowalskiej, nadzorowało prawidłowy przebieg rywalizacji i skrupulatnie liczyło wszystkie podbicia piłeczek.
Niekwestionowanym zwycięzcą turnieju okazał się Kuba z klasy VIIIa, odbijając piłeczkę 3790 razy, 2. miejsce zajął Bartek z klasy VIIa, uzyskując wynik 3026 podbić, natomiast miejsce 3. przypadło Antoniemu z klasy VIIc, którego piłeczka odbiła się od rakietki 600 razy.
W klasach IV- VI zwyciężył Franek z klasy Va, 2. miejsce zajął Mikołaj z klasy VIb, na 3. miejscu podium uplasował się Kacper – uczeń klasy VIc.
Słowa uznania należą się również najmłodszym uczestnikom z klas czwartych: Michałowi i Ryszardowi, którzy dzielnie rywalizowali ze swoimi starszymi kolegami.
Europejski Dzień Języków
W dniu 26 września obchodziliśmy Europejski Dzień Języków. Z tej okazji uczniowie mogli zaangażować się w różne działania. Na lekcjach informatyki przy użyciu programu Canva szukali odpowiedzi dlaczego warto uczyć się języków. Podczas długich przerw chętnie odpowiadali na pytania losowane w corocznym quizie językowym, a na wybranych lekcjach rozwiązywali quizy i grali w gry. Ponadto, został zorganizowany konkurs na projekt koszulki promującej naukę języków obcych. Lista zwycięzców zostanie ogłoszona wkrótce.
Wybory do Samorządu Uczniowskiego i Rzecznika Praw Ucznia
Tegoroczne wybory do Samorządu Uczniowskiego odbyły się 26 września br. Podczas kampanii kandydaci starali się zaprezentować z jak najlepszej strony, zachęcając do głosowania poprzez plakaty z krótkimi opisami swoich zainteresowań oraz planów. Po podliczeniu głosów przez komisję, okazało się, że funkcję przewodniczącej będzie pełniła Hanna Donat, która uzyskała ich największą liczbę, zaś Natalia Hołubowicz pełnić będzie funkcję wiceprzewodniczącej samorządu.
Nowo wybranemu prezydium Samorządu Uczniowskiego gratulujemy i życzymy owocnej pracy!
Jednocześnie, tego samego dnia, odbyły się wybory Rzecznika Praw Ucznia. W głosowaniu oddano 311 ważnych głosów, a zwycięzcą został Pan Mariusz Seń, uzyskując 131 głosów.
Serdecznie gratulujemy!
Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania
Dnia 29 września 2024 roku obchodzimy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. W naszym kraju to święto ma już wieloletnią tradycję. Zostało ogłoszone w 2001 roku z inicjatywy Polskiej Izby Książki. Patronką wydarzenia jest autorka książek dla dzieci i młodzieży − Janina Porazińska, która urodziła się 29 września 1882 r. Nadrzędnym celem święta jest promowanie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży. Z tej okazji biblioteka szkolna w dniu 27 września zorganizowała w klasach pierwszych akcję czytelniczą. Uczennice klasy 7a czytały książkę Isolde Stark „O jeżu, który chciał być kimś innym” . Najmłodsi słuchacze w skupieniu i zaciekawieniu słuchali historii jeżyka, który naśladując inne zwierzęta chciał zostać kimś innym niż był w rzeczywistości. Akcja czytelnicza sprawiła obu stronom wiele radości i zadowolenia.
Ze względu na korzyści, jakie wynikają z głośnego czytania dziecku, można obchodzić to Święto każdego dnia − wystarczy 20 minut czytania !
Sprawne rączki
Uczniowie klasy 3a bardzo chętnie uczestniczą w zajęciach pozalekcyjnych „Sprawne rączki”. Tworząc piękne prace, ćwiczą sprawność dłoni i motorykę małą. Tym razem, dzięki ich zwinnym paluszkom, powstało różnokolorowe, wyplecione z resztek materiałów, włóczek i koralików, wakacyjne koło, które będzie pozwalało na chwilę wrócić dzieciom wspomnieniami do minionych wakacji.
Klasa V A z wizytą w przedszkolu „Zielony Zakątek”
Uczniowie z klasy V A przygotowali inscenizację „W zdrowym ciele, zdrowy duch”. Wiedzą dotyczącą zasad zdrowego odżywiania, dbania o higienę osobistą i konieczności ruchu na co dzień postanowili podzielić się ze swoimi młodszymi kolegami z przedszkola.
Uczennice z klasy VII wykonywały ciekawe doświadczenia chemicznyczne np. karmiły słodyczami ze styropianu Ciasteczkowego Potwora, otrzymywały szczekający gaz, lampę lawę czy parowóz. Przedszkolaki chętnie asystowały przy eksperymentach. Zarówno przedstawienie jak i pokaz doświadczeń zrobiły na przedszkolakach duże wrażenie. W podziękowaniu dzieci zaśpiewały kilka piosenek o Warszawie.
Sukces w III Bielańskim Festiwalu Piosenki Anglojęzycznej I can sing
VI Edycja Konkursu "Wędrówka z legendą przez Polskę"
Już po raz szósty, pod honorowym patronatem Burmistrza Dzielnicy Bielany m.st. Warszawy pana Grzegorza Pietruczuka, odbył się Dzielnicowy Konkurs „Wędrówka z legendą przez Polskę”.
Uczniowie klas III bielańskich szkół, na przełomie listopada i grudnia, mieli za zadanie wykonać szereg zadań. W pierwszym etapie konkursu wykonali pracę plastyczną, wydzierankę, do wybranej legendy. W II i III indywidualnie rozwiązywali szereg zadań. Wśród nich były krzyżówki, układanie pytań do legend, rozpoznawanie bohaterów, miejsc na mapie związanych z legendami i wiele innych.
Wszyscy uczestnicy wykazali się ogromną wiedzą.
Podsumowanie Konkursu odbędzie się w późniejszym terminie.
Mikołajki 2019
Dziadzio Mikołaj lasem wędruje, w okna zagląda i nasłuchuje.
Gwiazdką w okna świeci – gdzie są grzeczne dzieci?
O każdym grzecznym dziecku pamięta stary dziadunio, Mikołaj Święty.
Co za radość będzie, gdy do nas przybędzie…
6 grudnia każdego roku jest dniem, w którym wszyscy wspominają Świętego Mikołaja. Być może nie każdy wie, że był to wielki święty Kościoła starożytnego, który słynął z niesłychanej dobroci wobec ludzi. Dlatego do dziś dnia, na jego cześć, jest obchodzona tradycja obdarowywania się prezentami. Także w naszej szkole podtrzymujemy „mikołajkowy” zwyczaj. Od samego rana na korytarzach i w klasach można było spotkać dzieci ubrane w stroje ze świątecznym akcentem. Dotego grona dołączyła również dyrektor szkoły, Pani Iwona Krupińska oraz niektórzy wychowawcy i nauczyciele. Każdy z uczniów nie mógł się doczekać, co otrzyma w prezencie.
Wspaniały gość, w towarzystwie uroczych śnieżynek, przybył jak zawsze z workami pełnymi prezentówi zawitał do każdej klasy, gdzie został przyjęty z wielką serdecznością. Nie sposób opisać emocji, które towarzyszyły dzieciom. Mikołaj spotkał się z uśmiechem na twarzy, spontanicznym okazywaniem radości, a nawet z odśpiewaniem ku jego czci kolęd, tworzących dodatkowo klimat nadchodzących świąt Bożego Narodzenia.
Wszyscy z utęsknieniem spodziewają się jeszcze jednej wizyty Świętego, która zapewne nastąpi
w wieczór wigilijny.
Sukces w Bielańskiej Olimpiadzie Językowej
5 grudnia w Szkole Podstawowej nr 209 odbyło się uroczyste podsumowanie Bielańskiej Olimpiady Językowej wraz z wręczeniem nagród.
Gości oraz finalistów etapu dzielnicowego przywitała pani Małgorzata Miller, dyrektor szkoły, później głos zabrał organizator, którzy pochwalił uczestników za umiejętności językowe, analityczne myślenie. Na koniec nastąpił najbardziej oczekiwany moment każdego konkursu, czyli wręczenie nagród.
II miejsce ex aequo zajęli uczniowie naszej szkoły: z klasy 7b Marek Oczkowski przygotowywany pod kierunkiem pani Joanny Strzałkowskiej oraz Hanna Dziedzic przygotowana przez panią Luizę Miśkiewicz, zaś III miejsce przypadło Wojciechowi Lameckiemu, uczniowi klasy 7a, przygotowanemu przez panią Joannę Strzałkowską.
Zwycięzcom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w potyczkach językowych i nie tylko.
Warsztaty mydlarskie w klasach drugich
Wewnątrzszkolny Turniej Tenisa Stołowego
W dniach 27 listopada oraz 2 grudnia br. nauczyciele wychowania fizycznego naszej szkoły zorganizowali Wewnątrzszkolny Turniej Tenisa Stołowego w dwóch kategoriach: dzieci i młodzież.
W pierwszym terminie do zawodów przystąpiło 20 uczniów z klas VII i VIII, natomiast w drugim zmagały się dzieci z klas V i VI.
Wśród młodzieży najlepsze wyniki osiągnęli: Oliwia Konopka z kl. VIIB i Tomasz Rumiński z kl. VIIC.
W kategorii dzieci wygrali: Patryk Krzyżanowski z kl. VIF i Gabriela Kozaczewska z kl. VC.Turniej prowadzony był systemem pucharowym do dwóch przegranych meczów. Zwycięzcy wejdą
w skład szkolnej reprezentacjina Mistrzostwa Dzielnicy Bielany w tenisie stołowym. Rozgrywkom towarzyszył duży entuzjazm i wiele sportowych emocji.Gratulacje dla zwycięzców i życzenia sukcesów w kolejnych startach!
Przedstawienie pt. „Bajki i bajeczki”
W pierwszych dniach grudnia 2019 roku, szkolny teatr „Kurtyna w górę” wystąpił z przedstawieniem pt. „Bajki i bajeczki” skierowanym do dzieci z klas 0-VI. Inscenizację dwunastu utworów Juliana Tuwima oraz Jana Brzechwy zaprezentowali uczniowie klas VI-VIII. Młodzi aktorzy wcielili się w role bohaterów bardzo dobrze wszystkim znanych wierszy, wśród których znalazły się: „Żuk”, „Żuraw i czapla”, „Leń”, „Zosia Samosia”, „Samochwała”, Grześ i ciocia”…
Szkolna publiczność, z ogromnym zainteresowaniem podziwiała poczynania aktorów przebranych w barwne stroje. Dzięki prowadzącej inscenizację, Pani Beacie Piszczatowskiej, z ochotą i spontaniczną reakcją włączała się do wspólnej recytacji wierszy poetów, które z upływem czasu nie tracą na popularności - nadal są zabawne, rozśmieszają, pouczają i przedstawiają piękno otaczającego dziecko świata.
Warsztaty florystyczno - plastyczne
W naszej szkole już 2 grudnia zagościł magiczny czas świąt Bożego Narodzenia. Tego dnia, pod kierunkiem plastyczek, Pani Doroty Sucheckiej oraz Pani Elżbiety Lasockiej, po raz drugi zostały zorganizowane warsztaty florystyczno - plastyczne dla dzieci i ich rodziców. Patronat nad zajęciami objął burmistrz dzielnicy Bielany Pan Grzegorz Pietruczuk oraz Wydział Ochrony Środowiska. Ich celem było kształtowanie wrażliwości na sztukę, rozwijanie zdolności artystycznych, a przede wszystkim wykonanie ozdób bożonarodzeniowych.
Podczas warsztatów rodzice odkrywali swoje talenty plastyczne, a dzieci zmieniały się w prawdziwych artystów. Wszyscy z zapałem wykonywali piękne stroiki bożonarodzeniowe w formie wiechy, wykazując przy tym wiele pomysłowości i kreatywności.
Był to wspólnie spędzony czas, podczas którego dzieci i rodzice pogłębili potrzebę podtrzymywania polskich tradycji i zwyczajów świątecznych. Wszyscy uczestnicy mogli wykazać się też posiadaną wyobraźnią. Dzięki tym zajęciom dzieci mogły poczuć już teraz atmosferę zbliżających się świąt.
Spotkanie w ramach doradztwa zawodowego
W dniu 28 listopada odbyło się spotkanie uczniów klas VIII ze st. sierżant Aleksandrą Kalas, która opowiedziała o pracy policjanta. Uczniowie dowiedzieli się jakie trzeba mieć predyspozycje do pracy w zawodzie i jakie są przeciwwskazania zdrowotne do pracy w charakterze policjanta. Pani policjant opowiedziała o procesie rekrutacyjnym oraz o tym, jakich przedstawicieli innych zawodów zatrudniają Komendy Policji. Uczniowie zadawali pytania o wady i zalety pracy w Policji oraz w jakich pionach można zatrudnić się w Policji. Spotkanie odbyło się w ramach realizacji programu doradztwa zawodowego i spotkań z przedstawicielami różnych zawodów.
III miejsce w IX Bielańskim Konkursie "Moja mała Ojczyzna".
W dniu 29 listopada w Szkole Podstawowej nr 80 odbył się coroczny bielański konkurs „Moja mała ojczyzna”
Naszą Szkołę reprezentowali uczniowie: Natalia Hołubowicz kl. 3b, Nikodem Kucisz kl.3b, Oliwia Kozłowska kl.3d, Barbara Polnicka Kl.3d, Julianna Pulikowska kl.3b, przygotowani przez Panią Annę Tkaczyk.
W konkursie uczestniczyło 9 zespołów pięcioosobowych z bielańskich szkół.
Nasz zespół zajął trzecie miejsce. To wspaniały sukces dla naszej szkoły.
Andrzejki 2019
Zebrała się nasza gromada,
gdy już wieczór zapada.
Chętna do zabawy w andrzejkową noc,
bo dziś wróżb i magii moc.
Która pierwsza za mąż wyjdzie?
I do której szczęście przyjdzie?
Która dziś odpowiedź na pytanie znajdzie?
A która swą miłość odnajdzie?
Odpowiedzi na pytania i marzenia znamy,
ale na wyniki jeszcze poczekamy.Autor nieznany
Kiedyś andrzejki były traktowane jako obrzęd, który miał nieco inny charakter niż obecnie, gdyż było w nich więcej magii i wiary, że tego dnia przyszłość otwiera swoje tajemnice. Teraz są wesołym spotkaniem towarzyskim, najczęściej w formie zabawy, dostarczającym wiele humoru i rozrywki, a wróżby traktowane są bardziej z przymrużeniem oka.
Upamiętniając zwyczaj wigilii św. Andrzeja, w naszej szkole odbyła się zabawa andrzejkowa, tym razem w stylu retro. Pomysłodawczyniami tej idei były dziewczynki z klasy 8C, które zajęły się również przygotowaniem tematycznej playlisty. Uczniowie klasIV-VIII bawili się w czwartek, 29 listopada, na wspólnej dyskotece zorganizowanej w sali gimnastycznej. By umilić ich zabawę, przedstawiciele Rady Rodziców zapewnili dodatkowe efekty świetlne, rodzice uczniów poszczególnych klas przygotowali poczęstunki, a o wspaniałą muzykę, która po południu rozbrzmiewała w szkole, zadbał nauczyciel wychowania fizycznego, Pan Mariusz Jaguś.
Impreza andrzejkowa cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród dzieci, które najchętniej poprosiłyby o jej przedłużenie, aby jeszcze przez moment pozostać w tym magicznym nastroju. Ponadto dzieciaki przekonały się, że sale lekcyjne to nie tylko miejsce przekazywania wiedzy i pisania sprawdzianów, ale także miejsce rozrywki i dobrej zabawy. Pozostając pod wrażeniem andrzejkowych atrakcji, wszyscy oczekują wigilijnych, klasowych spotkań.
Podziel się sercem z Zuzią Kamińską
„Kiedy pomagamy innym, pomagamy sobie,
ponieważ wszelkie dobro, które dajemy,
zatacza koło i wraca do nas.”
Flora Edwards
28 listopada z inicjatywy Małego Samorządu Uczniowskiego odbył się charytatywny kiermasz książek, z którego dochód został przeznaczony na pomoc chorej na serce Zuzannie Kamińskiej podopiecznej Fundacji „Patrz Sercem”.
Dzięki ogromnemu zaangażowaniu najmłodszych uczniów udało nam się zebrać kwotę 1357 zł, którą za pośrednictwem Rady Rodziców przekazaliśmy na dalszą diagnostykę i leczenie małej Zuzi.
Dziękujemy wszystkim, którzy otworzyli serce i czynnie włączyli się w naszą akcję.
Andrzejki u Seniorów
W środę 27. XI z okazji andrzejek , nasi wolontariusze z klasy VIII A i VIII C odwiedzili Bielański Ośrodek Wsparcia dla Seniorów nr 1 przy al. Zjednoczenia 13. Były wróżby, wspólne tańce, poczęstunek i ciekawe rozmowy łączące oba pokolenia . Na zakończenie spotkania młodzież naszej szkoły została obdarowana własnoręcznie wykonanymi upominkami przez pensjonariuszy Ośrodka. Uczniowie podziękowali za wspólne spędzanie czasu. Mimo różnic dzielących oba pokolenia, spotkania wokół wspólnych pasji dają poczucie partnerstwa, ułatwiają nawiązanie dialogu i wzajemne zrozumienie.
Wykład o zmianach klimatu
W dniu 26 listopada odbył się apel poswiecony zmianom klimatu na kuli ziemskiej w ramach realizowanego w szkole projektu "Klimat to temat".
Dzień Pluszowego Misia w klasach IV - VIII
PLUSZOWY MIŚ to kultowa zabawka na całym świecie i mimo upływającego czasu oraz pojawiania się coraz bardziej nowoczesnych rozrywek dla dzieci, bywa największym ich przyjacielem.
Na dzień 25 listopada przypada Dzień Pluszowego Misia. Nie jest to przypadkowa data i mało kto wie, że ta zabawka to symbol związany z niezwykłą historią. Stało się tak za sprawą prezydenta Stanów Zjednoczonych – Teodora Roosvelta, który w 1902 roku wybrał się z przyjaciółmi na polowanie. Podczas wyprawy postrzelono małego niedźwiadka. Prezydent nakazał jego uwolnienie, a całą historię zilustrowano komiksem w waszyngtońskiej prasie. Jednym z czytelników gazety był pewien producent zabawek, który zainspirował się tym wydarzeniem i stworzył nową zabawkę dla dzieci, właśnie w formie pluszowego misia. Nazwał go Teddy Bear, co było oczywistym nawiązaniem do imienia prezydenta USA.
Także w naszej szkole 25 listopada jest zawsze dniem niezwykle kolorowym i radosnym, z uwagi na fakt, że ukochane przytulanki towarzyszą uczniom podczas lekcji. Dodatkową atrakcją jest niewątpliwie plebiscyt na najsympatyczniejszego misia, podczas którego przedstawiciele klas, poprzez głosowanie, wybierają swoją ulubioną maskotkę. Pieczę nad jego prawidłowym przebiegiem sprawują członkowie prezydium Samorządu Uczniowskiego. Na wyniki tego sympatycznego konkursu musimy, niestety, zaczekać do apelu podsumowującego pracę Samorządu Uczniowskiego, który odbędzie się w styczniu 2020r.
Pierwsza pomoc w świetlicy
W dniach 18 - 22 listopada 2019 r. w klasach od pierwszej do czwartej naszej szkoły, już po raz kolejny, zostały przeprowadzone przez wychowawców świetlicy zajęcia z udzielania pierwszej pomocy.
Miały one na celu nabycie przez uczniów wiedzy i umiejętności zachowania się w sytuacji zagrożenia życia. Zakres i tematyka zajęć była dostosowana do wieku dzieci. W celu utrwalenia wiedzy uczniowie obejrzeli również filmy instruktażowe, wykonali też prace plastyczne dotyczące tego tematu. Wspólnie z wychowawcami rozwiązywano lub układano rebusy i krzyżówki.
Pozytywnym efektem podjętych działań, poza nabyciem odpowiednich umiejętności, jest kształtowanie świadomości i nawyku niesienia pomocy poszkodowanym od najmłodszych lat i uczenie dzieci odpowiedzialności za siebie i innych.
Mamo, Tato zadbajmy razem o...
„Mamo, Tato zadbajmy razem o…” tymi słowami Mały Samorząd Uczniowski zaprasza wszystkich Rodziców do wsparcia kampanii mającej na celu zwrócenie uwagi i wspólne zatroszczenie się o to, co dla każdego ucznia, rodzica i pracownika szkoły powinno być najważniejsze, czyli:
- BEZPIECZEŃSTWO,
- CZYSTOŚĆ,
- SAMODZIELNOŚĆ DZIECI,
- KOMFORT NAUKI.
Ulotka, która trafia w Państwa ręce wyraża troskę o ucznia i uwrażliwia na jego dobro.
Chociaż mało latek mamy,
po szkole chodzimy sami.
Obserwując pracę i zachowania uczniów zauważamy chęć i potrzebę ich samodzielnego radzenia sobie z różnymi wyzwaniami. Jak wiemy proces uczenia się jest najbardziej efektywny, wówczas, gdy dziecko metodą prób i błędów, jednakże samodzielnie, wykonuje powierzone mu zadania. Doświadczanie konsekwencji dokonanych wyborów i podjętych decyzji ma ogromny walor edukacyjny podczas wychowania młodego, odpowiedzialnego człowieka. Dlatego też, zapraszamy i zachęcamy Państwa do wspólnego wsparcia i zatroszczenia się o naukę samodzielności oraz zaradności uczniów główne podczas czynności samoobsługowych na terenie szkoły.
Szkołę czystą mamy, bo obuwie zmieniamy
i na to uwagę wszystkim zwracamy.
Mając na uwadze komfort nauki dzieci przypominamy także, iż zajęcia wychowania fizycznego oraz odpoczynek dzieci podczas przerw śródlekcyjnych odbywa się najczęściej na korytarzach. Szczególnie uświadomienie sobie tego faktu jest istotne w czasie jesienno-zimowym, kiedy pogoda bywa zmienna i chodzenie po szkole w mokrym, zabrudzonym obuwiu osób odprowadzających dzieci ma znaczący wpływ na warunki higieniczne, w jakich przebywają uczniowie. Kierujemy, więc do Państwa prośbę o zwrócenie większej uwagi na tę kwestię.
Bezpieczną szkołę mamy,
gdy na obecność „obcych” nie pozwalamy.
Od dłuższego czasu obserwujemy również, jak wiele osób dorosłych przemieszcza się po terenie szkoły. Nie wszystkie twarze odwiedzających naszą placówkę są dla dzieci i pracowników znane. Dlatego też mając na uwadze bezpieczeństwo, zrodziła się potrzeba zwrócenia uwagi na tę sytuację.
Prosimy wszystkich Rodziców o pozytywny odbiór naszych postulatów i wsparcie nas we wdrażaniu korzystnych zmian w naszej placówce.
Chcemy w oczach uczniów i Państwa zmieniać się na lepsze!
V Warszawski Konkurs Fizyczny dla szkół podstawowych
W dniu 21 listopada odbył się finał V Warszawskiego Konkursu Fizycznego dla szkół podstawowych pod Patronatem Polskiego Towarzystwa Fizycznego. W konkursie wzięło udział 43 uczniów z warszawskich szkół. Miło nam poinformować, że w gronie finalistów znalazł się uczeń klasy VII a Kajetan Buczyło. Prezentacja multimedialna, którą wykonał na temat: „Asteroidy, przybysze z otchłani kosmosu, czy są zagrożeniem dla naszej cywilizacji?” znalazła się w grupie 15 najlepszych prac.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
III miejsce w XII edycji Konkursu o Prawach Dziecka
„Niech się wreszcie każdy dowie i rozpowie w świecie całym,
Że dziecko to także człowiek - tyle, że jeszcze mały.
Dlatego ludzie uczeni, którym za to należą się brawa,
Chcąc wielu dzieci los odmienić, spisali dla Was mądre prawa…”
(M. Brykczyński)
Jest nam niezmiernie miło poinformować, że nasi uczniowie zajęli III miejsce w XII edycji Mazowieckiego Konkursu o Prawach Dziecka „Niech się wreszcie każdy dowie…:”, którego organizatorem jest Szkoła Podstawowa nr 42 z Oddziałami Integracyjnymi im. K. I. Gałczyńskiego w Warszawie..
Finał konkursu odbył się 20 listopada. Naszą szkołę, pod opieką Joanny Strzałkowskiej, która pełni funkcję Rzecznika Praw Ucznia, reprezentowali uczniowie klasy 7 b: Amelia Jędrzejczyk, Zuzanna Lewandowska oraz Antoni Kusisz.
W pierwszej części konkursu wychowankowie rozwiązywali test sprawdzający wiedzę ogólną o prawach dziecka, zaś w drugiej odpowiadali na pytania otwarte związane z tą tematyką. Podczas zmagań, musieli się wykazać bardzo dobrą znajomością Konwencji o Prawach Dziecka, wiedzą o Polskim Komitecie Narodowym UNICEF oraz umiejętnością pracy zespołowej.
Poradzili sobie znakomicie! Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
Archiwum Aktualności
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Lipiec 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Lipiec 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Październik 2022
- Wszystkie