Majowe Święta
Dzień Kultury Niemieckiej
Uczniowie klasy 7c brali udział w projekcie i zorganizowali quiz dotyczący zwyczajów i tradycji w krajach niemieckiego obszaru językowego. Uczniowie klas młodszych rozwiązywali zadania, szukali jajeczek z czekolady w labiryntach oraz kolorowali pisanki. Uczniowie klas starszych udzielali odpowiedzi w quizach wiedzy. Wydarzenie miało na celu poszerzenie wiedzy na temat kultury Niemiec, Austrii oraz Szwajcarii, a także rozwijanie zainteresowania językiem niemieckim. Uczestnicy quizu musieli wykazać się znajomością świąt, potraw, zwyczajów oraz ciekawostek związanych z życiem codziennym w krajach niemieckojęzycznych. Atmosfera była pełna zaangażowania i dobrej zabawy, a uczniowie udowodnili, że nauka może być przyjemna i inspirująca.
Finał szkolnego konkursu „Mam Talent”
Z inicjatywy Małego i Dużego Samorządu Uczniowskiego, we wtorek 29 kwietnia, w naszej szkole odbył się finał szkolnego konkursu „Mam Talent” dla klas I-III oraz IV-VIII. Publiczność miała niepowtarzalną okazję dopingować i nagradzać brawami różnorodne występy aż 15 finalistów, którzy zaprezentowali talenty, tj. taniec, popisy akrobatyczne i wokalne oraz grę na instrumentach.
Wybór najlepszych był ogromnie trudny, z uwagi na bardzo wysoki poziom umiejętności, jaki prezentował każdy z uczestników. Ostatecznie jury ogłosiło zwycięzców szkolnego konkursu „Mam Talent”.
Kategoria klas I-III
I miejsce – Iryna Dikusar (taniec towarzyski )
II miejsce – Valerie Karpińska (wokal)
III miejsce – Izabela Witos (instrument klawiszowy)
Kategoria klas IV- VIII
I miejsce - Róża Nowicka (gimnastyka artystyczna z obręczą)
II miejsce – Zuzanna Smolińska (wokal)
III miejsce – Weronika Karpińska (wokal)
Wszyscy uczestnicy turnieju otrzymali z rąk Dyrektor szkoły, Pani Iwony Krupińskiej, dyplomy i słodkie upominki ufundowane przez Radę Rodziców, natomiast zwycięzcom wręczono puchary. Podziękowania należą się także Panu Zbyszkowi Starnawskiemu za wspaniałą oprawę muzyczną, Pani Ewie Kwaśny za wystrój sali, konferansjerom - Basi Daszczuk i Patrykowi Sumińskiemu z klasy 8c, a przede wszystkim Pani Małgorzacie Graczyk, która poprowadziła galę finałową „Mam talent”.
Jeszcze raz gratulacje dla wszystkich uczestników konkursu i życzenia wytrwałości w doskonaleniu nieprzeciętnych zdolności.
Dzień Ziemi
22 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Ziemi – wyjątkowe święto, które przypomina nam, jak ważna jest troska o naszą planetę. Tego dnia ludzie na całym świecie podejmują działania na rzecz ochrony środowiska i przeciwdziałania dalszemu niszczeniu naszej wspólnej Matki – Ziemi. Do grona tych, którym nie są obojętne losy globu, dołączyli również uczniowie naszej szkoły.
Z tej okazji nauczycielki naszej szkoły przygotowały szereg aktywności, dzięki którym uczniowie mogli sprawdzić swoją wiedzę i świadomość ekologiczną. Młodsze dzieci rozwiązywały łamigłówki, kolorowały tematyczne ilustracje i uczyły się poprzez zabawę. Uczniowie klas IV–VIII zmierzyli się z nieco trudniejszymi zadaniami – rozwiązywali quizy, krzyżówki i przyrodnicze wykreślanki. Najstarsi uczestnicy stanęli przed ambitnymi wyzwaniami matematyczno-przyrodniczymi, takimi jak obliczenie wagi przeciętnej chmury, ilości tlenu produkowanego przez lasy Amazonii czy skrajnych temperatur zanotowanych na Ziemi.
To był dzień pełen zaangażowania, wiedzy i refleksji nad tym, jak każdy z nas może dbać o przyszłość naszej planety.
Gigathon – Ogólnopolski Konkurs Programistyczny
Informujemy, że ruszyły zapisy do Gigathonu – Ogólnopolskiego Konkursu Programistycznego, który pozwoli dzieciom i młodzieży sprawdzić swoje umiejętności w programowaniu, informatyce i nowoczesnych technologiach! Konkurs jest organizowany pod patronatem Ministra Edukacji, Ośrodka Rozwoju Edukacji, a także Politechniki Warszawskiej - Wydziału MiNI.
Zapisy trwają od 24 marca do 18 maja 2025 r.
Rejestracja dostępna na stronie linkUdział w konkursie jest całkowicie bezpłatny!
Dla kogo? Uczestnicy w wieku 7-18 lat, podzieleni na cztery grupy wiekowe:
🔹 7-9 lat – programowanie w Minecraft Education
🔹 10-12 lat – programowanie w Scratch
🔹 13-15 lat – programowanie w Python, C# lub C++
🔹 16-18 lat – programowanie w Python, C# lub C++Jak wygląda konkurs?
✅ Etap 1 – Test wiedzy online (7 kwietnia – 18 maja 2025 r.): uczestnicy rozwiązują test sprawdzający ich wiedzę. Liczy się liczba poprawnych odpowiedzi i czas!
✅ Etap 2 – Projekt programistyczny (7 kwietnia – 25 maja 2025 r.): zakwalifikowani do kolejnej rundy zmierzą się z zadaniem projektowym - forma online.
🏆 Finał w Warszawie (14 czerwca 2025 r.): 80 najlepszych uczestników spotka się na hackathonie, gdzie będą rywalizować o atrakcyjne nagrody!Dlaczego warto?
1. Konkurs rozwija zainteresowanie programowaniem i nowymi technologiami.
2. Uczestnicy zdobywają cenne umiejętności cyfrowe, które przydadzą się w przyszłości.
3. Rywalizacja motywuje do nauki i kreatywnego rozwiązywania problemów.
4. Atrakcyjne nagrody! (konsole, sprzęt komputerowy, smartfony, kursy i obozy programistyczne, gadżety gamingowe i edukacyjne, dyplomy konkursowe dla wszystkich uczestników).Zachęcamy do zapisów i wspólnego odkrywania świata programowania!
Wielkanocny Turniej Szachowy
W dniu 15 kwietnia od wczesnych godzin porannych rozpoczęły się zmagania uczniów naszej szkoły w Wielkanocnym Turnieju Szachowym. W pierwszej grupie, czyli uczniów z klas 1-3 wystartowało 24 uczestników, którzy zagrali 6 rund tempem 10 minut na zawodnika. Zwycięzcą turnieju został Hubert Duda z klasy 2c. Drugie miejsce zajął Antoni Orłowski z klasy 2c, a trzecie Daniel Brzeziński z klasy 3b.
W drugiej grupie, starszych uczniów z klas 4-8 wzięło udział 35 uczestników, którzy rozegrali również 6 rund tempem 10 minut na zawodnika.
Zwycięzcą turnieju został Julian Obuchowicz z klasy 7b, z wynikiem 6 punktów z 6 partii. Drugie miejsce zajął Mateusz Dymek z klasy 8d, a trzecie Jędrzej Weronko z klasy 7a. Najlepszą zawodniczką turnieju została Jaśmina Jarek z klasy 8c.
Po zakończonych zmaganiach dyrektor szkoły Pani Iwona Krupińska oraz wicedyrektor Pani Beata Chrzanowska uczestnikom turnieju wręczyły dyplomy i słodki upominek, a zwycięzcom puchary.
Wielkanocny Turniej Szachowy został zorganizowany dzięki wsparciu Rady Rodziców, która ufundowała nagrody. Dziękujemy.
Gratulujemy wszystkim uczestnikom! Wielkie brawa dla zwycięzców!
Rozmowy na temat elektromagnetyzmu...
Uczniowie klas: 5b i 5d mieli niepowtarzalną okazję uczestniczyć w pogadance na temat elektromagnetyzmu! Temat ten jest niezwykle fascynujący i ma ogromne znaczenie w naszym codziennym życiu, zwłaszcza w kontekście działania telefonów komórkowych.
Podczas spotkania piątoklasiści mogli dowiedzieć się, że telefon komórkowy działa dzięki falom elektromagnetycznym, wysyłając i odbierając sygnały radiowe. Te z kolei przenoszą informacje w postaci dźwięku, tekstu czy obrazu. Uczniowie dowiedzieli się również, jaką rolę pełnią anteny i przekaźniki telefoniczne, umożliwiające komunikację między użytkownikami.
Dodatkowo uświadomili sobie jak w codziennym życiu zjawiska przyrodnicze łączą się z takimi pojęciami, jak elektrostatyka i magnetyzm. Uczniowie poszerzyli wiedzę o zjawiskach związanych z ładunkami elektrycznymi, które mogą przyciągać lub odpychać inne naładowane obiekty oraz o właściwościach magnetycznych materiałów, które są wykorzystywane w różnych urządzeniach, takich jak głośniki czy silniki elektryczne.
Takie pogadanki inspirują uczniów do dalszego zgłębiania tajników świata fizyki i technologii, a także pobudzają ich ciekawość do odkrywania wpływu nauki na otaczający nas świat. To doskonała okazja do zainspirowania młodych fizyków do myślenia o przyszłości i możliwościach, jakie niesie ze sobą rozwój technologii opartych na zasadach elektromagnetyzmu.
Wielkanocne Spotkanie z Seniorami Osiedla „Piaski”
Wielkanoc to jedno z najbardziej radosnych świąt, poprzedzone wieloma przygotowaniami i troską o szczególny nastrój. To wyjątkowy czas w roku, gdy wokół pojawiają się pierwsze oznaki wiosny. Ten okres skłania do refleksji i zadumy.
Zgodnie z wieloletnią tradycją naszej szkoły, w dniu 9 kwietnia 2025 roku, odbyło się wyjątkowe spotkanie wielkanocne, na które przybyli Seniorzy z Osiedla „Piaski”. Jego organizatorami byli: Rada i Zarząd Dzielnicy Bielany, Samorząd Mieszkańców Osiedla „Piaski” oraz społeczność Szkoły Podstawowej nr 293.
Uroczystość przebiegła w bardzo miłej, pełnej życzliwości, atmosferze, której atrakcją była inscenizacja o życiu seniorów w dzisiejszym świecie. Przy pięknych dekoracjach i ozdobach stołów, w towarzystwie wyjątkowych gości, wśród rozmów i wzruszeń wszyscy celebrowali zbliżające się Święta Wielkanocne.
Spotkanie było okazją do integracji i wzmocnienia poczucia wspólnoty wśród mieszkańców dzielnicy Bielany, a także miłym wypełnieniem wolnego czasu seniorów.
Zajęcia „Sprawne rączki”
Kolejnym przedsięwzięciem podjętym przez uczniów klasy 3a na zajęciach pozalekcyjnych „Sprawne rączki” było uszycie kolorowych rybek. Filcowe ozdoby będą przypominały im o zbliżających się wakacjach. Własnoręcznie wykonane, różnobarwne zabawki sprawiły wszystkim wiele radości.
Laboratoria Przyszłości to doskonała okazja do ćwiczenia sprawności manualnych.
Serdeczne podziękowania!
Dziękujemy z całego serca za zaangażowanie i udział w akcji wolontariatu – zbiórce dla Fundacji Rodakom na Kresach.
Dzięki Waszej otwartości, życzliwości i chęci niesienia pomocy udało się zebrać potrzebne dary, które trafią do Polaków mieszkających na Kresach.
Wasza pomoc ma ogromne znaczenie – pokazuje, że razem możemy więcej.
Akcja Wolontariatu
Wolontariat Szkoły Podstawowej nr 293 oraz Szkoły Podstawowej nr 364 przy wsparciu świetlicy szkolnej zorganizował wspólnie wiosenny kiermasz bransoletek. Wydarzenie cieszyło się dużym zainteresowaniem – uczniowie, nauczyciele i rodzice z zaangażowaniem wspierali akcję. Całkowity dochód z kiermaszu został przekazany na rzecz Fundacji Warszawskie Hospicjum dla Dzieci, wspierając tym samym najmłodszych podopiecznych.
Dziękujemy wszystkim za udział i wielkie serce!
Podsumowanie konkursu czytelniczego
Z okazji Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci biblioteka szkolna zorganizowała konkurs czytelniczy. Laureatami konkursu zostali:
-
Aleksandra Gal kl. 1B
-
Maria Krzywicka kl. 3B
-
Wiktor Obliński kl. 4B
-
Filip Gumowski kl. 5D
-
Zuzanna Witosławska kl. 7A
Serdecznie gratulujemy!
-
Bielańskie Targi Edukacyjne
W dniu 3 kwietnia br. uczniowie klas ósmych wzięli udział w XVI Bielańskich Targach Edukacyjnych. Zostały zorganizowane w Zespole Szkół nr 35 przy ul. S. Żeromskiego, a ich celem było promowanie kształcenia i osiągnięć edukacyjnych bielańskich szkół ponadpodstawowych. Ósmoklasiści, zainteresowani kontynuowaniem nauki na Bielanach, mieli możliwość wzięcia udziału w warsztatach z doradztwa zawodowego oraz zapoznania się z prezentowanymi zawodami oferowanymi przez bielańskie szkoły zawodowe - ZS nr 10, ZS nr 18 oraz ZS nr 35. Na uczestników targów czekały także testy z zakresu predyspozycji i preferencji zawodowych, które przygotowali dla uczniów doradcy zawodowi z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 10.
Rowerowy Maj
W imieniu Zespołu Rowerowego Maja oraz Straży Miejskiej m.st. Warszawy zapraszamy na spotkanie dotyczące między innymi najważniejszych przepisów i zasad bezpieczeństwa istotnych podczas jazdy na rowerze i urządzeniach wspomagających ruch (hulajnogi tradycyjne, rolki, deskorolka, wrotki).
Spotkanie jest dedykowane rodzicom, opiekunom prawnym, nauczycielom oraz uczestnikom kampanii.
Będzie podzielone na dwie części:
- informacyjną na temat Rowerowego Maja, którą poprowadzą miejskie koordynatorki kampanii i przypomną najważniejsze zasady udziału w kampanii (jakich sprzętów można używać w trakcie kampanii, jaki jest minimalny dystans do aktywnego przejechania, jakie są terminy i zasady dołączenia do akcji) oraz zasady realizacji nagród indywidualnych na podstawie dzienniczków rowerowych
- edukacyjną, którą poprowadzi Pan Hubert Dobrzyński, edukator stołecznej Straży Miejskiej i opowie o przepisach regulujących jazdę na rowerze, hulajnodze, o karcie rowerowej, możliwościach jazdy rowerem po chodniku, obowiązkowym wyposażeniu roweru i o wielu innych sprawach związanych z aktywnymi dojazdami.
Spotkanie odbędzie się na platformie Teams, w czwartek, 3.04.2025 r.
Rozpocznie się o godzinie 17.00 częścią informacyjną o kampanii, natomiast od godziny 17.30 spotkanie poprowadzi edukator warszawskiej Straży Miejskiej.
Link do spotkania: link
Spotkanie to świetna okazja, by przypomnieć sobie zarówno najważniejsze zasady kampanii, jak i bezpiecznego korzystania z aktywnych środków transportu, zarówno przez najmłodszych, jak i starszych uczestników ruchu drogowego.
Szkolne Pole Nadziei znów zakwitło!
Nasze żonkilowe pole to nie tylko piękny widok, ale przede wszystkim symbol nadziei i wsparcia dla osób potrzebujących opieki paliatywnej. W ramach tej wyjątkowej akcji wolontariusze z naszego “Klubu Ośmiu” aktywnie współpracują z: Zespołem Domowej Opieki Paliatywnej na Bielanach, Ośrodkiem Hospicjum Domowego NZOZ Zgromadzenia Księży Marianów i Warszawskim Hospicjum dla Dzieci. Dziękujemy naszym wolontariuszom za ich zaangażowanie i wielkie serca!
Sukces naszych uczennic w konkursie recytatorskim
W dniu 27 marca 2025 r. odbył się dzielnicowy etap 48. konkursu recytatorskiego „Warszawska Syrenka” w Bielańskim Ośrodku Kultury przy ul. Goldoniego 1. Z ogromną przyjemnością pragniemy poinformować, że uczennice reprezentujące naszą szkołę zdobyły wyróżnienie:
W kategorii klas IV-VI: Veronika Karpińska i Antonina Kozioł
W kategorii klas VII-VIII: Urszula Mędrzecka i Oliwia Kozłowska
Dziewczynki zachwyciły jury wspaniałą recytacją wierszy, które oceniało dobór repertuaru, interpretację utworu, kulturę mowy oraz ogólny wyraz artystyczny. Wyróżnienie uczennic jest ogromnym osiągnięciem z uwagi na zgłoszenie się do konkursu aż 89 uczestników z 17 szkół bielańskich.
Serdecznie gratulujemy sukcesu oraz życzymy powodzenia w kolejnych edycjach konkursów recytatorskich!
Góra Grosza
Już po raz kolejny nasza szkoła włączyła się w akcję Góra Grosza organizowaną przez Towarzystwo Nasz Dom, które od wielu lat wspiera dzieci i młodzież, finansując, m.in. pomoc specjalistyczną, pracę z rodziną biologiczną oraz rozwój indywidualnych zainteresowań wychowanków.
Dziękujemy wszystkim uczniom naszej szkoły za zaangażowanie w tę inicjatywę. Szczególne gratulacje należą się klasie 4a za zajęcie pierwszego miejsca oraz dla klas: 5a i 5c za zdobycie kolejnych lokat. Wspólnie zebrana kwota 162,51 zł to dowód na to, jak ważne jest wsparcie i solidarność.
Serdeczne podziękowania uczestnikom akcji za ich wysiłek i poświęcenie!
Kartka wielkanocna dla Hospicjum Dziecięcego
Wolontariat szkolny wraz ze świetlicą szkolną włączył się w akcję zorganizowaną przez Domowe Hospicjum Dziecięce Promyczek. Wolontariusze przygotowali kolorowe, kreatywne kartki wielkanocne dla dzieci. To wspaniała inicjatywa, która ma na celu sprawienie radości i pokazanie wsparcia dla osób przebywających w hospicjum. Takie gesty niosą nie tylko otuchę, ale także przypomnienie o tym, jak ważna jest troska o innych w trudnych chwilach.
Dziękujemy!
Podziękowanie
Lodowce i woda w Arktyce
21 marca 2025 obchodzimy po raz pierwszy Światowy Dzień Lodowców, a 22 marca od lat Światowy Dzień Wody. Z tej okazji uczniowie klasy VIII b podczas zajęć fizyki mieli okazję uczestniczyć w lekcji na żywo z Polskiej Stacji Polarnej Hornsund na Spitsbergenie. Uczniowie zapoznali się z ciekawymi faktami dotyczącymi lodowców i zasobów wodnych Ziemi oraz dowiedzieli się, jak wygląda dostęp do wody w surowych warunkach Arktyki i co stanowi jej główne źródło na stacji polarnej.
Transmisja z ekspertem w zakresie badań polarnych i nauk o Ziemi była dostarczona przez Instytut Geofizyki Polskiej Akademii Nauk w ramach programu EDU-ARCTIC, mającego na celu angażowanie uczniów w edukację STEM poprzez badania Arktyki.
Niedługo wakacje...
Apel samorządu - podsumowanie pracy
W czwartek 13 czerwca 2019r. odbył się apel zorganizowany przez Szkolny Samorząd Uczniowski. Z uwagi na dużą liczbę klas, spotkanie zostało podzielone na dwie tury: dla klas IV-V i VI-VIII . Jego pierwszą cześć poprowadziły dziewczynki pełniące funkcję członków prezydium samorządu:Weronika Lomott, Oliwia Rudomina, Zuzanna Lewandowska oraz Antonina Janiec. Uczennice przedstawiły jego dokonania w bieżącym roku szkolnym, wśród których znalazły się, m.in. akcje charytatywne, organizacja imprez szkolnych, konkursy i plebiscyty oraz inne przedsięwzięcia.
Pierwszym punktem spotkania było przedstawienie wyników konkursu na najlepszą klasę
z poziomu IV-VIII. Za kryteria przyjęto osiągnięcia w nauce, dyscyplinę pracy oraz aktywność społeczną. Zaszczytne pierwsze miejsce przypadło klasie VIb, natomiast drugą lokatę zajęła klasa Vb, na trzecim miejscu uplasowała się klasa Ve, zaś na czwartym klasaVc. Wyróżnione klasy,
w nagrodę, spędzą wspólnie czas na dwugodzinnej zabawie w kręgielni.Na poziomach poszczególnych klas wyniki przedstawiały się następująco: wśród klas czwartych wygrała klasa IVb, w klasach piątych - klasa Vb, w klasach szóstych - klasa VIb, w klasach siódmych - klasa VIIb, natomiast w klasach ósmych - klasa VIIIc. Ponadto oddziały: Vb, VIb oraz VIIa otrzymały wyróżnienia za duże zaangażowanie w zbiórkę makulatury, dając tym samym wyraz dbałości o otaczające nas środowisko naturalne.Podczas spotkania zaprezentowano także wyniki plebiscytów: „Koleżanka i Kolega na 102” oraz „Ulubiony Nauczyciel”. W poszczególnych zespołach klasowych laureaci otrzymali nagrody w postaci dyplomów, a przede wszystkim gromkie brawa koleżanek i kolegów. Natomiast wśród Grona Pedagogicznego wybranymi przez dzieci, ulubionymi nauczycielami roku szkolnego 2018/2019, okazali się: Pani Paulina Wiśniewska, Pani Anna Janiec, Pani Wioletta Krawczyk, Pani Joanna Strzałkowska i Pan Tadeusz Płużyczka.
Druga część apelu została poświęcona uhonorowaniu przez dyrektor szkoły Panią Iwonę Krupińską, wraz z wicedyrektorem Panią Anna Janiec, uczniów biorących udział w konkursach przedmiotowych i sportowych, których ilość była zaskakująca. Nagrodzone dzieci otrzymały również słodycze ufundowane przez szkołę.
Spotkanie zakończyło się podziękowaniem dla prezydium samorządu za zaangażowanie oraz duży wkład pracy ze szczególnym uwzględnieniem Weroniki Lomott, która w tym roku opuści mury naszej szkoły. Chociaż do wakacji pozostało jeszcze kilka dni, to już wszyscy chcieliby zanucić słowa znanej piosenki: Niech żyją wakacje /Niech żyje pole, las/ I niebo i słońce /Wolny swobodny czas…
Sukces naszych uczniów w Ogólnopolskim Konkursie Wokalno – Recytatorskim Poezji Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego
Już po raz dziesiąty odbył się Ogólnopolski Konkurs Wokalno – Recytatorski Poezji Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego „Ojczyzną moją jest muzyka …” Jego celem jest propagowanie twórczości poety oraz uczczenie sto jedenastej rocznicy urodzin artysty. Warto dodać, że honorowy patronat nad konkursem objęła pani Mira Gałczyńska, córka Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego.
Jury oceniając występy uczestników konkursu brało pod uwagę zarówno dobór tekstu, jak i jego interpretację.
Wśród grona laureatów znaleźli się nasi uczniowie:
Oliwia Rudomina z klasy VII c, która zajęła III miejsce oraz Krystian Gołąbek z klasy VI b, który otrzymał wyróżnienie.
Serdeczne gratulacje!
Sukcesy w XXVIII Wojewódzkim Konkursie „Moja zabawka”.
Coroczny konkurs „Moja zabawka” jest organizowany przez Młodzieżowy Dom Kultury „Ochota”, ul. Rokosowska 10 w Warszawie i od lat cieszy się dużym powodzeniem wśród dzieci i młodzieży. Przygotowanie pracy na konkurs polega na wykonaniu według własnego pomysłu ZABAWKI z dowolnych materiałów ale na tyle trwałych aby zabawka mogła posłużyć zabawie.
Z naszej szkoły w konkursie udział wzięło 10 osób z klas 4 -5. Nasi uczniowie zdobyli 2 nagrody:
Wiktoria Wróbel z kl. 4F i Amelia Paczuska kl 5C oraz 4 wyróżnienia:
Zofia Łozińska kl. 5B, Nina Skrodzka kl 5C, Zofia Krysińska i Szymon Głębocki kl 4F
Sukces naszych uczniów w Międzyszkolnym Konkursie Literackim i Plastycznym „Ja – Zwierzę”
Już po raz 9. miała miejsce edycja Międzyszkolnego Konkurs Literackiego i Plastycznego „Ja – Zwierzę” skierowana do uczniów warszawskich szkół podstawowych oraz III klas gimnazjów.
Zadaniem, przed którym stanęli uczestnicy literackich zmagań konkursowych było udzielenie odpowiedzi na pytanie: Czego możemy nauczyć się od zwierząt? W kategorii plastycznej należało
w oryginalny sposób wykonać pracę plastyczną dowolną techniką płaską w obrębie tego samego tematu. 6 czerwca 2019 roku w Szkole Podstawowej nr 48 im. Adama Próchnika odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród i wyróżnień laureatom w dwóch kategoriach wiekowych: 9-12 lat oraz 13 – 15 lat.Wśród nagrodzonych znalazło się aż czworo uczniów z naszej szkoły. W kategorii literackiej wyróżniono prace, poprzez zamieszczenie ich w publikacji (zbiorku) wydanym przez organizatora konkursu:
Antoniego Marciniaka z klasy 4E
Olimpii Kowalczyk z klasy 8F
Michaliny Krawczyk z klasy 8E
W kategorii plastycznej również wyróżnienie indywidualne otrzymała Michalina Krawczyk z klasy 8E.
Serdeczne gratulacje!
Podsumowanie pracy Małego Samorządu
Mały Samorząd Uczniowski przez cały rok szkolny 2018/2019 pracował zgodnie z planem pracy i kalendarzem imprez szkolnych, jak również podejmował zadania wynikające z bieżących potrzeb szkoły. Uczniowie edukacji wczesnoszkolnej uczyli się odpowiedzialności, aktywności, umiejętności współpracy w zespole, wrażliwości na potrzeby innych oraz zaangażowania w życie społeczne. Wszystkie podejmowane działania miały na celu integrowanie uczniów klas młodszych wokół wspólnie organizowanych przedsięwzięć: uroczystości szkolnych, konkursów, imprez sportowych, zbiórek charytatywnych, imprez okolicznościowych.
W drugim półroczu przedstawiciele Małego Samorządu Uczniowskiego aktywnie włączyli się w pomoc przy organizacji Dnia Otwartego Szkoły, przygotowali pocztę walentynkową, Pierwszy Dzień Wiosny na Sportowo, spotkanie autorskie z pisarzem panem Pawłem Beręsewiczem oraz spotkanie czytelnicze w ramach kampanii Cała Polska Czyta Dzieciom z udziałem Burmistrza Dzielnicy Bielany pana Grzegorza Pietruczuka i aktora Macieja Stuhra.
W poniedziałek 10 czerwca podczas spotkania podsumowującego pracę Małego Samorządu Uczniowskiego pani wicedyrektor Grażyna Kucharska wraz z opiekunami Samorządu podziękowały uczniom za zaangażowanie i duży wkład pracy na rzecz szkoły. Dzieciom zostały wręczone dyplomy oraz drobny upominek w postaci breloczka.
Wszystkie akcje Małego Samorządu Uczniowskiego klas I – III były możliwe dzięki wsparciu Dyrektora Szkoły, owocnej współpracy z wychowawcami klas, Samorządem klas IV – VIII, pracownikami biblioteki szkolnej i z Radą Rodziców, za co serdecznie dziękujemy.
Przed nami zasłużony odpoczynek. Mając na uwadze bezpieczeństwo swoich kolegów i koleżanek Mały Samorząd Uczniowski skierowałdo nich list, w którym przypomina o bezpieczeństwie podczas letniego wypoczynku.
Życzymy słonecznych wakacji!
Podsumowanie Bielańskich Konkursów
Dzień sportu
„Drużyna na 6!”
We wtorek 4 czerwca 2019 roku w Szkole Podstawowej nr 154 przy ul. Leśnej Polanki w Warszawie odbyły się finały LII Warszawskiej Olimpiady Młodzieży w Szachach Chłopców i Dziewcząt zorganizowane przez Szkolny Związek Sportowy. Do rywalizacji pod okiem sędziego głównego, Pana Ryszarda Królikowskiego, przystąpiły szkoły walczące o miano najlepszej drużyny w stolicy.
Chociaż tytuł wywalczyła reprezentacja szkoły podstawowej z Bemowa, to nasza drużyna uplasowała się na bardzo dobrym, 6. miejscu. W składzie reprezentacji znaleźli się: 1. Tomasz Rumiński z klasy 6C, 2. Bartosz Kozłowski z klasy 5F, 3. Łukasz Szerszeń z klasy 6D i na 4. szachownicy - najmłodsza zawodniczka - Ewa Kozłowska z klasy 1C.Ogromne gratulacje dla wspaniałych szachistów!
Podsumowanie akcji Rowerowy Maj
Rowerowy Maj już za nami. Nasza szkoła uczestniczyła w rywalizacji z innymi warszawskimi placówkami. W IV edycji wzięło udział ponad 200 stołecznych szkół i przedszkoli.
Ranking warszawskich placówek odbył się w kategoriach: przedszkola, szkoły podstawowe małe, szkoły podstawowe średnie i szkoły podstawowe duże. Nasza szkoła zakwalifikowana została do kategorii: szkoły podstawowe duże i w ostatecznym rankingu wśród szkół z tej kategorii zajęliśmy 8 miejsce. Frekwencja SP 293 w akcji Rowerowy Maj wyniosła 57,8%. Najlepsze klasy w naszej szkole to: 4 c – frekwencja 90,86%, 4 d – 89, 54% i 4 a – 88,37%.
Już 16.06.2019r. w Wilanowie odbędzie się piknik podsumowujący kolejną udaną edycję Rowerowego Maja. Wspólny przejazd rolkarsko - hulajnogowo - rowerowy ruszy spod Stadionu PGE Narodowy. Po 12 kilometrach odbędzie się ogłoszenie wyników kampanii, rozdane zostaną nagrody i będzie masa atrakcji!
TRASA I ORIENTACYJNE GODZINY SPOTKANIA:
START PGE Narodowy 10:00
Rondo de Gaulle'a 10:10
Plac Unii Lubelskiej 10:25
Okolice Toru Stegny 10:45
Skrzyżowanie ul. Sobieskiego/al. Wilanowska 10:55
META Plaża Wilanów 11:15
Na mecie uczestników czeka Piknik!
Projekt "Matematyczne przygody".
Uczniowie klas IVa, b oraz c uczestniczą w projekcie "Matematyczne przygody. Warsztaty rozwijające zainteresowania naukowe uczniów szkół podstawowych”. Głównym celem warsztatów jest wsparcie uczniów w obszarze matematyki oraz takie pokazanie matematyki, aby wzbudzić zainteresowanie nią uczniów. Metodą pracy stosowaną podczas warsztatów jest praca zespołowa nad odpowiednio dobranymi problemami matematycznymi. Program warsztatów został przygotowany przez ekspertów Stowarzyszenia ROZWIŃ SIĘ Edukacja, Kultura, Sport.
Spotkanie z psem przewodnikiem
30 maja naszą szkołę odwiedziła Pani Agnieszka Kwolek ze swoim psem przewodnikiem. W czasie zajęć Pani Agnieszka pokazała dzieciomjak wygląda alfabet Braille’a i książka wydrukowana w takim zapisie, a ponadto zaprezentowała urządzenia, które pomagają osobom niewidomym w życiu codziennym, takie jak: elektroniczna lupa, specjalne pudełko na monety, sygnalizator do nalewania płynów. Ale największe zainteresowanie wzbudził pies rasy labrador, który czujnie obserwował wszystko co działo się dookoła.
Uczniowie dowiedzieli się, że psy przewodnicy zastępują osobom niewidomym oczy. Dzięki pomocy wyszkolonego czworonoga niewidomi mogą dużo bezpieczniej i szybciej przemieszczać się w terenie, niż jest to możliwe przy pomocy białej laski. Pies pomaga w ominięciu przeszkody, zawsze zatrzymuje się przed krawężnikiem, wie gdzie jest przejście dla pieszych, potrafi odnaleźć wolne miejsce w autobusie. A przy tym nie szczeka na inne psy, nie ugania się za kotami, czy ptakami. Przebywanie z psem pozytywnie oddziałuje na samopoczucie osoby niewidomej. Wzbudza w niej pewność siebie, ułatwia kontakty z innymi ludźmi oraz umożliwia prowadzenie aktywniejszego trybu życia. Bardzo często pies przewodnik nie tylko jest oddanym pomocnikiem, ale i najwierniejszym przyjacielem.
Uwaga!
Widząc psa przewodnika pamiętaj, że jest on w pracy, więc mu nie przeszkadzaj! Nie nawiązuj z psem kontaktu. Nie mów do niego i nie próbuj głaskać. Nie rozpraszaj go, gdyż osoba którą prowadzi ten pies całkowicie na nim polega.
Karmela Fantoli w gronie laureatów Międzyszkolnego Konkursu Recytatorskiego Poezji K.K. Baczyńskiego i Pokolenia Kolumbów
W dniu 29 maja br. w Muzeum Powstania Warszawskiego odbył się finał XVI edycji Międzyszkolnego Konkursu Recytatorskiego Poezji K.K. Baczyńskiego i Pokolenia Kolumbów. Jego celem była przede wszystkim popularyzacja poezji twórców należących do Pokolenia Kolumbów, krzewienie patriotyzmu lokalnego młodzieży warszawskiej, prezentacja umiejętności recytatorskich
i aktorskich oraz rozwój świadomości kulturalnej uczniów. Uroczysta gala wręczenia nagród została połączona z koncertem, podczas którego laureaci recytowali przygotowane utwory. Wśród licznej publiczności znalazło się wielu powstańców warszawskich, dla których wysłuchanie wierszy
polskich poetów z okresu wojny i okupacji było wyjątkowym przeżyciem. Organizatorzy podkreślili wysoki poziom konkursowych zmagań, zachwycając się jednocześnie poziomem aktorskich umiejętności młodzieży.W tym zaszczytnym gronie znalazła się Karmela Fantoli – uczennica klasy 8B, zdobywając wyróżnienie.
Serdeczne gratulacje i życzenia kolejnych sukcesów!
Podsumowanie konkursy "Chemia i fizyka w fotografii"
W dniu 29 maja odbyło się uroczyste podsumowanie warszawskiego konkursu „Chemia i fizyka w fotografii”. Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem, wpłynęło ok. 400 zdjęć. Miło nam poinformować, że uczennica Julia Barańska z klasy 8 f zajęła II miejsce. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Dzień Matki w klasie 2b
W poniedziałek 27 maja 2019 r.o godzinie 18.00 w klasie 2b odbyła się uroczystość z okazji „Dnia Matki”. Pod kierunkiem wychowawczyni pani Anny Tkaczyk uczniowie przygotowali ciekawy program artystyczny przeplatany pięknymi piosenkami o mamie. W pięknie udekorowanej sali wspaniale prezentowały się kwiaty wykonane przez dzieci dla swoich mam. Po występie zostały mamy zaproszone na smakowity poczęstunek. Uroczystość sprawiła wszystkim wiele radości. Nie zabrakło okazji do wzruszeń i niejedna łezka zakręciła się w oku gościom podczas występu ich pociech. Było to bardzo miłe popołudnie zarówno dla zaproszonych mam, jak również dla dzieci, które włożyły wiele trudu w to, aby uroczyście uczcić tak ważne dla nich święto.
Konkurs z języka niemieckiego
27 maja odbył się pierwszy szkolny konkurs gramatyczno - leksykalny z języka niemieckiego dla uczniów klas VII i VIII. Celem konkursu było rozbudzenie i rozwijanie zainteresowań językiem niemieckim, pogłębienie motywacji do nauki języka niemieckiego oraz promocja języka niemieckiego. Upominki dla uczestników konkursu ufundowała Ambasada Niemiec w Warszawie. Konkursowi przyświecało hasło "Przyjaźń + Freundschaft = w obu językach znaczy to samo".
Wśród uczniów klas VII najlepsi okazali się:
I miejsce- Inga Szacka z klasy VII B
II miejsce - Antoni Bednarczyk z klasy VII B
III miejsce - Witold Ameljańczyk z klasy VII B
W klasach ósmych nagrodzeni zostali:
I miejsce - Weronika Lomott z klasy VIII A
II miejsce - Małgorzata Ptaszyńska z klasy VIII A
III miejsce - Adrian Olszyna z klasy VIII A
Gratulujemy sukcesów.
Wyróżnienie Alicji Majkowskiej w dzielnicowych eliminacjach do Konkursu Recytatorskiego „Warszawska Syrenka”
W środę 22 maja 2019 r. o godz. 18:00, w Bielańskim Ośrodku Kultury, odbył się Finał Finałów 2019, podczas którego rozdano nagrody eliminacji dzielnicowych 42. Konkursu Recytatorskiego „Warszawska Syrenka”. Celem przedsięwzięcia było przede wszystkim pobudzanie aktywności artystycznej, ujawnienie młodych talentów recytatorskich oraz wyrabianie nawyku czytania i popularyzacji literatury wśród dzieci i młodzieży.
Warto podkreślić, że w konkursie wzięło udział bardzo wielu recytatorów z bielańskich szkół i placówek oświatowych. Uczestnicy stanęli przed zadaniem polegającym na zaprezentowaniu dwóch tekstów literackich (dwóch wierszy lub jednego wiersza i jednego fragmentu prozy) o dowolnej tematyce. Jury brało pod uwagę przede wszystkim dobór repertuaru, interpretację utworów, kulturę mowy oraz ogólny wyraz artystyczny.
W tegorocznej edycji uznanie znalazła uczennica z naszej szkoły:
Alicja Majkowska z klasy 4F
Gratulacje dla wspaniałej recytatorki!
Akcja szkolnego wolontariatu
Szkolny wolontariat,w ramach współpracy z Młodzieżowym Klubem Ośmiu działającym przy Szkole Podstawowej nr 364 im. Konstancji Markiewicz w Warszawie, przeprowadził w maju akcję zbiórki odblasków. Kolorowe opaski i odblaski zostaną przekazane dzieciom z afrykańskiej wioski Jambiani. Była to już kolejna inicjatywa obu szkół, po tym jak w roku ubiegłym wolontariusze zorganizowali zbiórkę artykułów szkolnych.
Dziękujemy za okazaną pomoc i przekazane dary.
Sukces w konkursie szachowym - „SzachMaks”
W I edycji Internetowego Konkursu Szachowego - „SzachMaks” laureatem ogólnopolskim w swojej kategorii wiekowej został Szymon Kozłowski z klasy 8c, a dobre wyniki osiągnęli: Daniel Bereza z klasy 3a, Bartosz Kozłowski z klasy 5f i Tomasz Rumiński z klasy 6c.
Wielkie Gratulacje dla wszystkich uczestników i zapraszamy do udziału w październiku 2019 w II edycji konkursu SzachMaks!
Gala Samorządowego Konkursu Nastolatków „Ośmiu Wspaniałych”
Już po raz 26. odbyła się gala kończąca stołeczną edycję Samorządowego Konkursu Nastolatków „Ośmiu Wspaniałych”,mającego na celu upowszechnianie pozytywnych, prospołecznych postaw
i działań młodzieży na rzecz najbliższego otoczenia oraz promowaniezachowańsłużących przeciwdziałaniu agresji. Młodzi ludzie stanowią bardzo dobry przykład dla innych, poświęcając bezinteresownie swój czas tym, którzy tej pomocy potrzebują.21 maja 2019 roku w Teatrze Komedia w Warszawie odbyła się uroczysta XXVI Stołeczna Gala Samorządowego Konkursu Nastolatków „Ośmiu Wspaniałych”, organizowana przez Fundację „Świat na Tak”. Niecodzienne spotkanie zaszczycili swoją obecnością znamienici goście, wśród których znaleźli się: była Prezydent Warszawy - Pani Hanna Gronkiewicz-Waltz oraz Burmistrz Dzielnicy Bielany - Pan Grzegorz Pietruczuk.
Tytuł laureatki w kategorii „Ósemeczka” otrzymała Daria Matysiak z klasy VID, zaś wyróżnienie Amelia Jędrzejczyk z klasy VIB. W tym roku jury postanowiło uhonorować również pracę opiekunów szkolnych klubów wolontariatu. W gronie nagrodzonych tytułem„Wspaniałego Opiekuna Klubów Ośmiu” Fundacji „Świat na Tak” znalazła się Pani Anna Łachańska, którą doceniono za wieloletnią opiekę nad wolontariuszami oraz szerzenie idei pomocy.
Gratulacje i życzenia wytrwałości w podejmowanych działaniach!
Archiwum Aktualności