Spotkanie „Wspólne inspiracje” odbyło się w Młodzieżowym Domu Kultury im. Marii Gwizdak. W przemiłych okolicznościach wolontariusze bielańskich szkół i seniorzy mieli okazję do wzajemnej wymiany doświadczeń i inspiracji. Tworzyliśmy wspólne dzieła, słuchaliśmy opowieści starszych pokoleń i cieszyliśmy się chwilą pełną radości i wzajemnego zrozumienia.
Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych
Październik obchodzony jest jako Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Celem świętowania jest zwrócenie uwagi na ogromną rolę bibliotek w życiu szkoły, w nauce oraz w rozwijaniu zainteresowań czytelniczych. W bieżącym roku przewodnie hasło brzmi „Poznajmy się w bibliotece”. Z okazji święta biblioteka zorganizowała konkurs czytelniczy ze znajomości lektury Krystyny Drzewieckiej „Piątka z Zakątka”. Laureatami konkursu zostali:
1 miejsce: Ewa Dziewulska klasa 3b
2 miejsce ex aequo: Jan Pulukowski i Julia Filipiak klasa 3a
3 miejsce: Julia Pielak klasa 3a
Uczniowie otrzymali nagrody książkowe.
Drużynowe Mistrzostwa Mazowsza Szkół Podstawowych w szachach szybkich
W sobotę 26 października w Szkole Podstawowej nr 385 w Warszawie – Wesołej odbyły się Drużynowe Mistrzostwa Mazowsza Szkół Podstawowych w Szachach Szybkich. Organizatorem mistrzostw był Mazowiecki Związek Szachowy i Uczniowski Klub Sportowy Gambit Wesoła. Turniej przeprowadzono systemem szwajcarskim na dystansie 7 rund w tempie gry 10 minut plus 5 sekund na każdego zawodnika. Do rywalizacji stanęły 62 zespoły z województwa mazowieckiego.
Drużyny naszej szkoły w składzie: Antoni Chromiński 8d, Artur Brzeziński 4b, Mateusz Dymek 8d, Ewa Kozłowska 7c oraz Michał Grzeszuk 7b, Krzysztof Obuchowicz 7b, Jędrzej Weronko 7a, Jaśmina Jarek 8c walczyły jak równy z równym z najlepszymi szachistami szkół podstawowych z województwa mazowieckiego, zajmując odpowiednio 6 i 41 miejsce w rankingu drużynowym. Ponadto w klasyfikacji indywidualnej na 264 zawodników Mateusz Dymek zajął bardzo wysokie 13 miejsce ( 4 miejsce na szachownicy nr 3).
Ogromnie gratulujemy wszystkim uczestniczącym i cieszymy się, że nasza szachowa tradycja dalej trwa. Życzymy kolejnych sukcesów!
Składamy również podziękowania rodzicom uczniów oraz Radzie Rodziców za wsparcie udziału w Mistrzostwach.
Szkolne Miasteczko Zawodów
Od poniedziałku 14 października do piątku 25 października br. Pani Anna Szumel zorganizowała w naszej szkole imprezę z zakresu orientacji zawodowej i doradztwa zawodowego skierowaną dla uczniów wszystkich poziomów klas pod nazwą „Szkolne miasteczko zawodów”. Przedsięwzięcie wpisało się w obchody Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery, który w tym roku obchodzony był pod hasłem: Pasja - Motywacja - Odwaga.
W ramach realizacji projektu znalazło się wiele inicjatyw. Najpierw uczniowie wszystkich klas przebierali się za przedstawicieli różnych profesji. Celem tej inicjatywy było poznanie świata zawodów. Ponadto dla młodzieży z klas 8 odbył się quiz wiedzy o zawodach, rynku pracy i zasadach rekrutacji do szkół ponadpodstawowych, w którym I miejsce zdobyła klasa 8a, II miejsce przyznano ex aequo klasom: 8c i 8d, zaś III miejsce przypadło klasie 8b. Wśród kolejnych przedsięwzięć znalazł się konkurs plastyczny skierowany dla młodszych uczniów z klas 1-3 - „Mój zawód w przyszłości”, gdzie I miejsce zdobył Antek z klasy 3a, II miejsce Franek z klasy 1c, natomiast III miejsce osiągnęła Zosia z klasy 2a. Dzieci ze świetlicy przygotowały kolorowanki o zawodach, a także uczestniczyły w pogadance na temat pasji, motywacji i odwagi w dążeniu do celu. Następnie ich prace plastyczne zostały wyeksponowane na wystawie, którą można było podziwiać na szkolnym korytarzu. Ostatnią inicjatywą, skierowaną dla uczniów klas siódmych, było przygotowanie w aplikacji Canva ulotek informacyjnych dotyczących tego, co warto brać pod uwagę, wybierając szkołę ponadpodstawową. Efekty ich pracy można zobaczyć na korytarzu szkoły.
Oprócz wymienionych projektów, wszystkie dzieci mogą na bieżąco korzystać z szerokich informacji na temat propozycji lektur i poradników z zakresu doradztwa zawodowego znajdujących się na gazetce ściennej jednego z pięter szkoły.
Jesienny Turniej Szachowy
W dniu 17 października w naszej szkole odbył się Jesienny Turniej Szachowy. W pierwszej grupie, czyli dzieci z klas 1-3 wystartowało 16 uczestników, którzy zagrali 5 rund tempem 10 minut na zawodnika. Całe podium przypadło uczniom z klasy 2c. Zwycięzcą turnieju został Jakub Batycki, drugie miejsce zajął Fabian Mamaj, a trzecie Antoni Orłowski.
W drugiej grupie, starszych uczniów z klas 4-8 wzięło udział 42 uczestników, którzy rozegrali 6 rund tempem 10 minut na zawodnika. Zwycięzcą turnieju został Antoni Chromiński z klasy 8 d, drugie miejsce zajął Mateusz Dymek również z klasy 8 d, a trzecie Ewa Kozłowska z klasy 7c.
Najlepszą zawodniczką w klasach 1-3 została Wiktoria Krzyczkowska z klasy 3b, a w klasach 4-8 - Ewa Kozłowska z klasy 7c.
Po zakończonych zmaganiach Pani Dyrektor Iwona Krupińska wszystkim uczestnikom turnieju wręczyła dyplomy i słodki upominek, a zwycięzcom puchary.
Jesienny Turniej Szachowy został zorganizowany dzięki wsparciu Rady Rodziców, która ufundowała nagrody. Dziękujemy.
Gratulujemy wszystkim uczestnikom! Wielkie brawa dla zwycięzców!
Sukces w Igrzyskach Młodzieży Szkolnej!
Nasi uczniowie ponownie uczestniczyli w rywalizacjach sportowych. Tym razem ci, którzy zajęli czołowe miejsca w Mistrzostwach Dzielnicy Bielany w indywidualnych biegach przełajowych, wzięli udział w Igrzyskach Młodzieży Szkolnej.
Reprezentacja składała się z następujących uczniów: Jerzy Strzałkowski-klasa 5a, Jan Jędruszuk-klasa 6a, Wanda Drumlewska-klasa 7c, Ewa Kozłowska-klasa 7c, Patryk Sumiński-klasa 8c i Patrycja Jurek-klasa 8d. Trasa biegu była niezwykle trudna, a rywalizacja bardzo zacięta. Z naszego zespołu najlepszy wynik osiągnął Patryk Sumiński, zajmując VI miejsce i tym samym zakwalifikował się na Igrzyska Mazowieckie, które odbędą się w kwietniu.
Wszystkim zawodnikom bardzo dziękujemy za udział w zawodach i życzymy powodzenia Patrykowi!
System RESQL dla klas 6-8
W roku szkolnym 2024-2025 uczennice i uczniowie klas 6-8 naszej szkoły mogą korzystać z systemu wsparcia Resql (dla klas 7-8 jest to kontynuacja z poprzedniego roku szkolnego, klasy 6 dołączają jako nowe).
System Resql to system wspomagający rozwiązywanie problemów przemocy rówieśniczej . System RESQL realizuje działania profilaktyczne oraz interwencyjne. Część profilaktyczna obejmuje lekcję wprowadzającą i lekcje wychowawcze, przygotowane przez zespół specjalistów tworzących system Resql. Mają one na celu:
- uwrażliwienie uczniów na szkodliwość działania przemocy,
- przekazanie uczniom informacji, w jaki sposób powinni reagować na przemoc, miejsc oraz osób, do których uczeń może się zgłosić w razie potrzeby,
- ograniczenie występowania przypadków przemocy w szkole,
- zapewnienie komfortu psychicznego dziecku.
Część interwencyjna obejmuje aplikację mobilną, w której uczennice i uczniowie mogą zgłaszać niepokojące ich sytuacje rówieśnicze oraz panel interwenta, w którym wyznaczone osoby z grona pedagogicznego będą korespondowały z uczniami i na bieżąco reagowały na nadesłane zgłoszenia.
Więcej informacji można przeczytać na stronie naszej szkoły w zakładce Uczniowie – Resql oraz na stronie internetowej www.resql.pl
Dzień Edukacji Narodowej
Dzień Edukacji Narodowej to wyjątkowe święto polskiej szkoły, święto uczniów, nauczycieli, pracowników administracji i obsługi oraz tych, którzy szkoły prowadzą i nadzorują. Uroczystą akademię rozpoczęła Dyrektor szkoły, Pani Iwona Krupińska, która złożyła podziękowania dla wszystkich nauczycieli i wychowawców za przekazywanie uczniom niewyczerpanego bogactwa wiedzy, za ukazywanie prawdy i ukierunkowanie na dobro oraz złożyła życzenia spokoju, radości, a także satysfakcji z pracy. Słowa uznania skierowała także do pracowników administracji i obsługi za codzienną pracę na rzecz placówki.
Dzień Edukacji Narodowej w naszej szkole został uświetniony obecnością przedstawicieli zarządu dzielnicy: Burmistrza Dzielnicy Bielany, Pana Grzegorza Pietruczuka, wraz z zastępcami: Panią Iloną Popławską oraz Panem Włodzimierzem Piątkowskim. Wśród gości była obecna radna Dzielnicy Bielany, Pani Monika Szadkowska, a także przedstawicielka Prezydium Rady Rodziców, Pani Sylwia Traczyk. Goście wyrazili podziękowania nauczycielom za wysiłek, obowiązkowość, a przede wszystkim okazywane dzieciom ciepło, natomiast reprezentantka rodziców naszej szkoły złożyła na ręce pani dyrektor kosz ze słodkim upominkiem. Do składanych podziękowań dołączyli także uczniowie klas drugich, którzy w barwnym przedstawieniu słowno-muzycznym wyrazili wdzięczność wszystkim nauczycielom, natomiast najmłodsze dzieci, z klasy 1a, zaprezentowały układ z piłkami. Podniosły nastrój spotkania zapewniła barwna dekoracja przygotowana przez wychowawców świetlicy.
Na koniec spotkania Pani Iwona Krupińska, wraz z wicedyrektorami: Panią Beatą Chrzanowską oraz Panem Piotrem Śmiałkowskim wręczyli nagrody wyróżniającym się nauczycielom i pracownikom szkoły, życząc wszystkim, aby czuli się dumni z faktu, iż od wielu lat są drogowskazami dla kolejnych pokoleń młodych ludzi w wyborze własnej drogi, ukazując im sens życia w dążeniu do szeroko pojętego szczęścia.
Akcja BohaterON
W dniu 10 października uczniowie klasy 6c wraz z wychowawcą i opiekunem wolontariatu zaangażowali się w akcję BohaterON. Dzieci posprzątały kwatery powstańcze i zapalili znicze. Następnie udali się na cmentarz Stare Powązki, gdzie z przewodnikiem spacerowali szlakiem osobowości Warszawy z XVIII i XIX wieku.
"Branie wypełnia ręce, a dawanie wypełnia serce!"
Dziś odbyło się spotkanie organizatorów Konkursu "Ośmiu Wspaniałych" oraz opiekunów Klubów Ośmiu z Warszawy! To był wyjątkowy czas na wymianę doświadczeń, omówienie planów i przygotowanie się do nadchodzącej edycji konkursu. Przed nami mnóstwo wyzwań, ale i inspirujących inicjatyw, które będą wspierać rozwój wolontariatu w naszym mieście.
Wyniki konkursu na projekt koszulki promującej naukę innych języków
We wrześniu z inicjatywy nauczycieli języków obcych ogłoszono konkurs na projekt koszulki promującej naukę innych języków. Zwyciężył projekt Adama z klasy 7B. Drugie miejsce to projekt Basi z klasy 4A, a trzecie miejsce projekt Jagody z klasy 4B. Gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu, dziękujemy za kreatywność i zaangażowanie.
BohaterON – włącz historię!
To ogólnopolska kampania o tematyce historycznej mająca na celu upamiętnienie i docenienie działań uczestników Powstania Warszawskiego oraz promocję historii Polski XX wieku. W ramach tego projektu w naszej szkole realizowano różnorodne przedsięwzięcia. Zostały przeprowadzone lekcje wychowawcze na temat Powstania Warszawskiego, według określonego scenariusza zajęć. Dzieci, przy współpracy ze szkolnym wolontariatem, sprzątały groby Powstańców na Cmentarzu Powązki Wojskowe w Warszawie, a ponadto wzięły udział w przedstawieniu słowno-muzycznym upamiętniającym 63 dni Powstania Warszawskiego pt. „Bo chcieli być wolni i sobie wolność zawdzięczać". Uczniowie klas starszych obejrzeli tematyczny dokument w Bielańskim Ośrodku Kultury oraz film pt. "Fajna ferajna, czyli powstanie oczyma dzieci", jak również spotkali się z panem Bogusławem Kamolą ps. Hipek (ur. w 1930 r.), który w czasie powstania był w drużynie 400 plutonu harcerskiego 227 Szarych Szeregów na Żoliborzu - Zgrupowania Żyrafa II. Ciekawą inicjatywą było wykonanie na lekcjach informatyki ulotek i afiszów informacyjnych - "Pamiętajmy o Powstańcach", które zostały rozdane mieszkańcom z okolicznych osiedli. Poza tym przygotowano gazetkę ścienną o Powstaniu Warszawskim, którą można było obejrzeć na szkolnym korytarzu.
Realizowany w naszej szkole projekt był wsparciem w wychowaniu patriotycznym dzieci i młodzieży, a także z pewnością przyczynił się do wzmacniania poczucia tożsamości narodowej, krzewienia postaw patriotycznych oraz budowania wrażliwości społecznej.
Dni wolne od zajęć dydaktyczno-wychowawczych
Dyrektor Szkoły informuje, że po zasięgnięciu opinii Rady Pedagogicznej, Rady Rodziców i Samorządu Uczniowskiego, dniami wolnymi od zajęć dydaktyczno-wychowawczych w roku szkolnym 2024/2025 będą:
31 października 2024r.
2, 3 stycznia 2025r.
2 maja 2025r.
13, 14, 15 maja 2025r. (egzamin ósmoklasisty)
20 czerwca 2025 r. - zostanie odpracowany 24 maja 2025r. - piknik rodzinny - współpraca ze społecznością lokalną.
Sukces naszych uczniów w Mistrzostwach Dzielnicy Bielany w sztafetach przełajowych
W dniu 1 października br. reprezentacja naszej szkoły wzięła udział w Mistrzostwach Dzielnicy Bielany w sztafetach przełajowych. Zawody odbywały się na obiektach Akademii Wychowania Fizycznego w kategoriach dzieci i młodzież.
Pragniemy poinformować, że uczniowie naszej szkoły zdobyli II miejsce w kategorii dzieci - chłopcy oraz III miejsce w kategorii młodzież - dziewczęta.
Drużynę chłopców, czyli srebrnych medalistów reprezentowali:
Piotr Spólnicki,
Franciszek Śliwiński,
Jerzy Strzałkowski,
Filip Jasik,
Filip Pabis,
Jan Jędruszuk.
Brązowe medalistki, czyli reprezentację dziewcząt tworzyły:
Kornelia Rydel,
Patrycja Jurek,
Oliwia Kozłowska,
Wanda Drumlewska,
Ewa Kozłowska,
Nina Luto.
Życzymy zawodnikom dalszych sukcesów w sporcie!
Szkolny konkurs z okazji Dnia Chłopaka
Z okazji Dnia Chłopaka Samorząd Uczniowski zorganizował konkurs, który miał wyłonić mistrza odbijania piłeczki pingpongowej. Do rywalizacji stanęli uczniowie na poziomach klas IV-VI i VII-VIII. Jury, pod czujnym okiem Pani Katarzyny Kowalskiej, nadzorowało prawidłowy przebieg rywalizacji i skrupulatnie liczyło wszystkie podbicia piłeczek.
Niekwestionowanym zwycięzcą turnieju okazał się Kuba z klasy VIIIa, odbijając piłeczkę 3790 razy, 2. miejsce zajął Bartek z klasy VIIa, uzyskując wynik 3026 podbić, natomiast miejsce 3. przypadło Antoniemu z klasy VIIc, którego piłeczka odbiła się od rakietki 600 razy.
W klasach IV- VI zwyciężył Franek z klasy Va, 2. miejsce zajął Mikołaj z klasy VIb, na 3. miejscu podium uplasował się Kacper – uczeń klasy VIc.
Słowa uznania należą się również najmłodszym uczestnikom z klas czwartych: Michałowi i Ryszardowi, którzy dzielnie rywalizowali ze swoimi starszymi kolegami.
Europejski Dzień Języków
W dniu 26 września obchodziliśmy Europejski Dzień Języków. Z tej okazji uczniowie mogli zaangażować się w różne działania. Na lekcjach informatyki przy użyciu programu Canva szukali odpowiedzi dlaczego warto uczyć się języków. Podczas długich przerw chętnie odpowiadali na pytania losowane w corocznym quizie językowym, a na wybranych lekcjach rozwiązywali quizy i grali w gry. Ponadto, został zorganizowany konkurs na projekt koszulki promującej naukę języków obcych. Lista zwycięzców zostanie ogłoszona wkrótce.
Wybory do Samorządu Uczniowskiego i Rzecznika Praw Ucznia
Tegoroczne wybory do Samorządu Uczniowskiego odbyły się 26 września br. Podczas kampanii kandydaci starali się zaprezentować z jak najlepszej strony, zachęcając do głosowania poprzez plakaty z krótkimi opisami swoich zainteresowań oraz planów. Po podliczeniu głosów przez komisję, okazało się, że funkcję przewodniczącej będzie pełniła Hanna Donat, która uzyskała ich największą liczbę, zaś Natalia Hołubowicz pełnić będzie funkcję wiceprzewodniczącej samorządu.
Nowo wybranemu prezydium Samorządu Uczniowskiego gratulujemy i życzymy owocnej pracy!
Jednocześnie, tego samego dnia, odbyły się wybory Rzecznika Praw Ucznia. W głosowaniu oddano 311 ważnych głosów, a zwycięzcą został Pan Mariusz Seń, uzyskując 131 głosów.
Serdecznie gratulujemy!
Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania
Dnia 29 września 2024 roku obchodzimy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. W naszym kraju to święto ma już wieloletnią tradycję. Zostało ogłoszone w 2001 roku z inicjatywy Polskiej Izby Książki. Patronką wydarzenia jest autorka książek dla dzieci i młodzieży − Janina Porazińska, która urodziła się 29 września 1882 r. Nadrzędnym celem święta jest promowanie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży. Z tej okazji biblioteka szkolna w dniu 27 września zorganizowała w klasach pierwszych akcję czytelniczą. Uczennice klasy 7a czytały książkę Isolde Stark „O jeżu, który chciał być kimś innym” . Najmłodsi słuchacze w skupieniu i zaciekawieniu słuchali historii jeżyka, który naśladując inne zwierzęta chciał zostać kimś innym niż był w rzeczywistości. Akcja czytelnicza sprawiła obu stronom wiele radości i zadowolenia.
Ze względu na korzyści, jakie wynikają z głośnego czytania dziecku, można obchodzić to Święto każdego dnia − wystarczy 20 minut czytania !
Sprawne rączki
Uczniowie klasy 3a bardzo chętnie uczestniczą w zajęciach pozalekcyjnych „Sprawne rączki”. Tworząc piękne prace, ćwiczą sprawność dłoni i motorykę małą. Tym razem, dzięki ich zwinnym paluszkom, powstało różnokolorowe, wyplecione z resztek materiałów, włóczek i koralików, wakacyjne koło, które będzie pozwalało na chwilę wrócić dzieciom wspomnieniami do minionych wakacji.
Konkurs Wiedzy o Krajach Unii Europejskiej
W dniu 14 czerwca w naszej szkole odbyła się kolejna edycja Konkursu Wiedzy o Krajach Unii Europejskiej, zorganizowanego pod nadzorem Pani Elżbiety Jezierskiej i Pani Sylwii Kowalczyk, które prowadzą zajęcia szkolnego koła europejskiego. Zmagania odbywały się na korytarzu II piętra, a poszczególne klasy IV-VII były reprezentowane przez trzyosobowe zespoły rywalizujące odpowiednio na swoich poziomach.
Celem konkursu była przede wszystkim popularyzacja wiedzy na temat krajów UE oraz rozwijanie umiejętności poszukiwania informacji i przekazywania ich na forum.
Aby wygrać tegoroczny turniej, należało m.in. wykazać się bardzo dobrą znajomością wiedzy na temat hymnu UE, symboliki flagi, położeniai ciekawostek dotyczących krajów członkowskich, jak również interesująco opisać plakat wybranego państwa. Klasową rywalizację uświetniły kolorowe stroje, zarówno reprezentantów, jak i dopingujących koleżanek i kolegów, typowe rekwizyty, foldery oraz flagi.
Wszystkim towarzyszyły niemal sportowe emocje, a końcowa klasyfikacja przedstawiała się następująco:
W kategorii klas czwartych wygrała klasa IVF, zaś klas piątych - klasa VB. Zwycięzcami wśród klas szóstych okazała się klasa VIA, natomiast spośród klas siódmych najlepsza była klasa VIIE.
Brawo zwycięzcy!
Obrady "Parlamentu Europejskiego"
W dniu 14 czerwca 2018 roku, w ramach zajęć koła europejskiego, odbyły się już po raz ósmy obrady „Parlamentu Europejskiego”, na których dyskutowano na temat bezpiecznej szkoły. Spotkanie rozpoczęła wystąpieniem przewodnicząca, Zuzanna Sadoch z klasy VIIc, zaś głosu poszczególnym reprezentantom państw Unii Europejskiej udzielała marszałek – Aleksandra Petrykowska z klasy Vc. Ponadto członkowie koła europejskiego, przy mównicy, odczytywali samodzielnie przygotowane referaty. Nad całością przebiegu obrad czuwały opiekunki szkolnego koła zainteresowań: Pani Elżbieta Jezierska i Pani Sylwia Kowalczyk.
Dyskusji przysłuchiwali się obecni goście, a wśród nich: dyrektor szkoły – Pani Iwona Krupińska, wicedyrektor szkoły - Pani Anna Janiec, Pani Paulina Płatek oraz uczniowie klasy VIIb i VIIc.
Poruszane tematy, dotyczące aspektów bezpieczeństwa na terenie szkoły, wzbudziły wiele ciekawych spostrzeżeń i tym samym skłoniły do wyciągnięcia interesujących wniosków. Debata miała charakter merytoryczny i dojrzały, przebiegła w duchu akceptacji różnorodności poglądów, a przy tym była interesująca i swobodna.
Opiekunki oraz dyrekcja szkoły oceniły dyskusję bardzo wysoko, serdecznie dziękując młodzieży za zaangażowanie i aktywny udział. Wyraziły również chęć kontynuowania takiej formy spotkań i wymiany poglądów w kolejnych latach.
Turniej zbijaka klas I - III
13 czerwca 2018r. Mały Samorząd Uczniowski zorganizował dla oddziałów I – III TURNIEJ ZBIJAKA. Sportowa rywalizacja odbyła się w trzech kategoriach: klas pierwszych, klas drugich i klas trzecich. Każdy drużyna biorąca udział w turnieju walczyła dzielnie o zwycięstwo. Naszym najważniejszym celem była dobra zabawa i przestrzeganie zasady fair play. Podczas rozgrywek bardzo aktywnie działała strefa kibica, która mobilizowała drużyny do walki o zwycięstwo. Na poziomie klas pierwszych zwyciężyła 1c, wśród klas drugich prowadzenie objęła 2b, a w klasach trzecich zwycięzcami została 3a. Gratulujemy zwycięzcom i dziękujemy za współzawodnictwo.
Witaj Lato na Bielanach!
Jak co roku, tym razem w dniu 9 czerwca 2018 r., na Bielanach, odbyła się największa, inaugurująca nadchodzące lato impreza plenerowa. Tegoroczne wydarzenia zapoczątkowała barwna parada dzieci, nauczycieli, rodziców oraz mieszkańców dzielnicy, która o godz. 14.00 wystartowała od stacji metra Wawrzyszew, by przejść ulicą Kasprowicza na teren festynu, ograniczony ulicami Żeromskiego, Marymoncką i Sacharowa, czyli na tzw. "serek bielański".
Naszą szkołę reprezentowała Pani dyrektor Iwona Krupińska oraz uczniowie klasy 5b i 7e wraz wychowawcami, którzy w kolorowych strojach, dzielnie i w dobrych humorach przemierzali wyznaczoną trasę .Przemarsz stanowił również otwarcie dla wielu atrakcji na terenie dzielnicy, zarówno dla małych, jak i dla dużych, mających miejsce m. in. w strefach: Sportu, EKO, Malucha czy Zdrowia. Nie zabrakło także dobrego jedzenia, fantastycznej atmosfery, a wieczorem koncertów największych, polskich gwiazd.
Wygląda na to, że lato na Bielanach już się rozpoczęło!
Wyróżnienie w Przeglądzie Osiągnięć Bielańskich Placówek Oświatowych
Bielańskie Centrum Edukacji Kulturalnej, po raz dziewiąty, było miejscem Gali Festiwalu Osiągnięć Bielańskich Placówek Oświatowych, która odbyła się w dniu 8 czerwca 2018 r. Jej organizatorem był Burmistrz Dzielnicy Bielany m.st. Warszawy oraz Wydział Oświaty i Wychowania dla Dzielnicy Bielany.
Licznie zgromadzoną publiczność stanowili dyrektorzy, nauczyciele, dzieci, młodzież, a także ich rodzice. W trakcie uroczystości zostały zaprezentowane wyróżnione talenty uczniów, m.in. ze szkół podstawowych, wśród których znalazła się reprezentantka naszej szkoły - Zuzia Soćko z klasy 7a. Młodzi artyści zostali uhonorowani statuetkami i dyplomami wręczonymi przez Tomasza Mencinę – Burmistrza Dzielnicy Bielany, GrzegorzaPietruczuka – Zastępcę Burmistrza Dzielnicy Bielany, Radnych Dzielnicy Bielany: Wojciecha Borkowskiego i Natalię Krupę oraz Naczelnika Wydziału Oświaty i Wychowania - Zofię Gajewicz.
Serdeczne gratulacje dla Zuzi i życzenia dalszych sukcesów wokalnych!
II Świetlicowa Olimpiada Sportowa
Dnia 07.06.2018 r., grupa wychowanków świetlicy o nazwie: „Świetliki Kochanowskiego”, pod opieką pani Kariny Chmielewskiej, wybrała się na II Świetlicową Olimpiadę Sportową, zorganizowaną przez Szkołę Podstawową nr 273. Sześcioosobowa drużyna w składzie: Nina Traczyk kl Ia, Marcin Jaźwiński kl. Ia, Oliwia Bieńkowska kl IIa, Michał Rajkowski, kl. IIa, Lena Korczyńska kl. IIIb, Filip Boether kl. IIIb, wywalczyła drugie miejsce. Do rywalizacji przystąpiło 9 szkół bielańskich. Nasi bohaterowie dzielnie walczyli w różnych konkurencjach sportowych, wykazując się przy tym sprytem, dużą sprawnością fizyczną, zaangażowaniem i duchem walki, co pozwoliło osiągnąć tak dobry wynik. Jesteśmy dumni z naszych świetliczaków!!!
Apel poświęcony pamięci Papieża Jana Pawła II
Musicie od siebie wymagać, nawet gdyby inni od was nie wymagali.
(Spotkanie z młodzieżą, Jasna Góra, 1983 r.)
W naszej szkole, w dniu 8 czerwca 2018r., odbyła się akademia upamiętniająca życie i pontyfikat Jana Pawła II. W uroczystości, przygotowanej pod kierunkiem nauczycielki religii, Pani Renaty Wojdy, wzięli udział uczniowie klasy 5b. Zaprezentowany montaż słowno-muzyczny, wzbogacony prezentacją multimedialną, przybliżył dzieciom biografię papieża oraz najważniejsze przesłania kierowane podczas jego pontyfikatu. W inscenizacji zwrócono szczególną uwagę na wyjątkowość osoby św. Jana Pawła II. Podkreślano jego zasługi dla jednoczenia świata i umacniania pokoju, a także wyrażono wdzięczność za przykład życia pełnego wiary, miłości i radości dla drugiego człowieka. Młodzi aktorzy wspominali dzieciństwo, młodość, lata w seminarium, pasterską posługę, pielgrzymki, a także rozmawiali o licznych uzdrowieniach Jana Pawła II. Ponadto recytowano utwory poświęcone osobie Karola Wojtyły oraz śpiewano, także z udziałem publiczności, wiele piosenek, w tym między innymi „Barkę” i „Czy wy wiecie, że jesteście świątynią ”.
Choć od śmierci Ojca Świętego Jana Pawła II minęło już 13 lat, to nadal pozostaje on w pamięci wszystkich Polaków. Nie sposób zapomnieć jego osobowości, dokonań i poświecenia na rzecz ludzi na całym świecie.
Sukces Mai Traczyk i Adriana Olszyny w Bielańskim Konkursie „Miłość silniejsza niż śmierć”!
Już po raz 14. Gimnazjum nr 75 w Warszawie przy ulicy Wrzeciono 24 zorganizowało konkurs pod nazwą „Miłość silniejsza niż śmierć”, skierowany do uczniów gimnazjów oraz klas siódmych szkół podstawowych.
Warunkiem uczestnictwa w tych zmaganiach było przygotowanie dotąd niepublikowanej pracy w jednej z trzech kategorii: poezja, proza lub komiks, tematycznie nawiązującej do myśli przewodniej turnieju. W tej edycji uhonorowano aż dwoje uczniów naszej szkoły i to z klasy 7a: Maję Traczyk i Adriana Olszynę. Maja otrzymała wyróżnienie w kategorii komiks, zaś wiersz Adriana zdobył uznanie komisji w kategorii poezja, za który otrzymał tytuł laureata 2. miejsca.
W dniu 6 czerwca 2018 roku siódmoklasiści odebrali dyplomy i nagrody rzeczowe. Gala rozdania nagród została uświetniona występem artystycznym młodzieży z okazji obchodów Szkolnego Święta zwanego „Fredrykaliami”, które nazwę wzięło od nazwiska dawnego patrona Gimnazjum nr 75 - Aleksandra Fredry.
Maju i Adrianie, gratulacje i życzenia dalszych sukcesów!
Dzień Rodziny w klasie 3f
Kraina Rodzina, niezbędna i prosta.
W połowie dziecinna, w połowie dorosła.
Kraina Rodzina z tatusiem i mamą.
codziennie inaczej, codziennie tak samo.
Barbara Stenka
Są w kalendarzu takie dni, które napełniają nas radością, ciepłem i wzruszeniem. Takimi dniami są Dzień Mamy, Dzień Taty, Dzień Babci i Dziadka. W tym roku klasa 3f postanowiła uczcić najukochańsze osoby jednego dnia, świętując Dzień Rodziny. 29 maja pod hasłem Kraina Rodzina odbyła się uroczystość, na którą zostali zaproszeni rodzice, dziadkowie, a także rodzeństwo.
Uczniowie zaprezentowali występy artystyczne. Pięknie recytowali wiersze o tematyce rodzinnej. Niektóre humorystyczne i żartobliwe teksty, powodowały śmiech wśród gości, a poważne wiersze, interpretowane przez małych aktorów sprawiły, że w niejednym oku zakręciła się łza wzruszenia. Szymon po zagraniu na dzwonkach melodii Czerwone jabłuszko otrzymał od zebranych głośne brawa. Podczas występów nie zabrakło także radosnych piosenek poświęconych rodzinie. Po wręczeniu własnoręcznie wykonanych upominków, wszyscy udali się na słodki poczęstunek do sali, która tego dnia była udekorowana portretami bliskich nam osób. Rodzice i dziadkowie mieli dużo zabawy odnajdując swoje podobizny.
Uroczystość była podniosła, ale i bardzo radosna. Przebiegała w niezwykle rodzinnej i miłej atmosferze. Na twarzach rodziców zauważyć można było wzruszenie i dumę ze swoich pociech. Ten dzień na długo pozostanie w naszej pamięci.
Kacper Pańczak laureatem Bielańskiego Konkursu Plastycznego „Ptaki Bielan”!
W dniu 15 maja 2018 roku, w siedzibie Urzędu Dzielnicy Bielany m.st. Warszawy, zebrała się komisja konkursowa V edycji konkursu plastycznego „Bądź EKO na Bielanach” pod hasłem „Ptaki Bielan”. Turniej został zorganizowany przez Dzielnicę Bielany m.st. Warszawy oraz Fundację Żyj z pasją.
Jego celem było przede wszystkim rozwijanie wrażliwości ekologicznej, artystycznej dzieci i młodzieży, zachęcanie do obserwacji ptaków, poznania ich gatunków, zwyczajów, trybu życia oraz charakterystycznych cech.Na konkurs wpłynęło aż 97 prac! Decyzją Komisji w kategorii wiekowej 10-12 lat przyznano 4 nagrody główne. W gronie laureatów znalazł się uczeń naszej szkoły, Kacper Pańczak z klasy 4a. Uroczyste wręczenie nagród i dyplomów dla laureatów i wyróżnionych odbyło się podczas pikniku zorganizowanego z okazji Dzień Dziecka, w sobotę 3 czerwca, na terenie Dzielnicy Bielany.
Serdeczne gratulacje dla Kacpra i jego rodziców!
Podsumowanie Kampanii Rowerowy Maj 2018
Rowerowy Maj już za nami. Nasza szkoła uczestniczyła w rywalizacji z innymi warszawskimi placówkami. W III edycji wzięło udział aż 112 stołecznych szkół. Liczba dojazdów podczas trwania akcji przekroczyła milion, co daje rekordowy wynik.
Ranking warszawskich placówek odbył się w trzech kategoriach: szkoły podstawowe małe, szkoły podstawowe średnie i szkoły podstawowe duże. Nasza szkoła zakwalifikowana została do kategorii: szkoły podstawowe duże i w ostatecznym rankingu wśród szkół z tej kategorii zajęliśmy 9 miejsce. Frekwencja SP 293 w akcji Rowerowy Maj wyniosła 61,1%. Najlepsze klasy w naszej szkole to: 3a – frekwencja 93,3%, 5a – 84, 5% i 3d – 84,3%.
Przed nami jeszcze podsumowanie akcji Rowerowy Maj, które odbędzie się 9 czerwca 2018r. przy Parku Fontann. Niebawem dotrą do nas także nagrody dla wszystkich wytrwały i zaangażowanych podczas kampanii.
Dzień Chemika
W dniu 05.06 w szkole odbył się Dzień Chemika w ramach którego młodzi adepci zostali zapoznani z tajnikami pracy laboratoryjnej. Warsztaty były przeprowadzone dla klas 4 i 5, a by w przyszłości z dużym entuzjazmem podeszli do nauki tej pasjonującej dziedziny wiedzy. Dzieci mieli okazję założyć profesjonalne stroje laboratoryjne i przystąpić do wykonywania eksperymentów. Wielu z nich po raz pierwszy miało do czynienia ze szkłem i sprzętem laboratoryjnym. Uczniowie tworzyli polimerowe konstrukcje, przeprowadzali grę barw, wywoływali dżina z butelki czy otrzymywali bananową pianę. Zajęcia wzbudziły wiele pozytywnych emocji i rozkopały dzieci w badaniu świata poprzez doświadczenie.
Biblioteka
Szanowni Rodzice,
W dniu 22 maja 2018 roku nasza szkoła otrzymała dofinansowanie w wysokości 15 tysięcy złotych na zakup nowości wydawniczych dla dzieci i młodzieży, w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Głównymi celami tego programu są: wzmocnienie potencjału i roli biblioteki szkolnej poprzez zakup nowości wydawniczych (z wyłączeniem podręczników szkolnych) i rozwijanie zainteresowań czytelniczych uczniów. Dzięki środkom finansowym z NPRC nasza biblioteka wzbogaci się o nowe książki już w przyszłym roku szkolnym 2018/19.
Mamy nadzieję, że biblioteka zasobna w nowości wydawnicze zachęci uczniów do czytania książek!
Podsumowanie konkursu „Powstanie Warszawskie 1944 w poezji, pieśni i teatrze”
29 maja 2018 r. w Urzędzie Dzielnicy Bielany odbyła się uroczystość podsumowania kolejnej edycji konkursu „Powstanie Warszawskie 1944 w poezji, pieśni i teatrze” organizowanego przez SP nr 53 pod patronatem Burmistrza Bielan, pana Tomasza Menciny. Wzięli w nim udział uczniowie z 10 bielańskich szkół. Nasi reprezentanci znaleźli się w gronie osób, które stanęły na podium.
Wszystkim gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Piknik - Dzień Rodziny
Zgodnie z tradycją szkoły, w sobotę 26 maja, odbył się piknik rodzinny. Podobnie jak
w ubiegłych latach impreza służyła promowaniu placówki w środowisku lokalnym, zaangażowaniu uczniów i ich rodziców w podjęcie dodatkowych zadań na jej rzecz,a przede wszystkim miała na celu zacieśnienie więzi emocjonalnej rodziców ze swoimi dziećmi poprzez atrakcyjne spędzanie wolnego czasu w miejscu, gdzie na co dzień zdobywają wiedzę.Tym razem kapryśna pogoda spowodowała, że większość atrakcji zostało przygotowanych
w gmachu szkoły, co nie stanowiło jednak przeszkody w przybyciu ogromnej ilości osób.Wśród gości honorowych znaleźli się: Burmistrz Dzielnicy Bielany Pan Tomasz Mencina, Zastępca Burmistrza Dzielnicy Bielany Pan Włodzimierz Piątkowski,Zastępca Burmistrza Dzielnicy Bielany Pan Grzegorz Pietruczuk, Zastępca Burmistrza Dzielnicy Bielany Pan Artur Wołczacki, a także Radny Dzielnicy Bielany Pan Wojciech Borkowski.
Podczas trwającego ponad trzy godziny pikniku, dzieci i ich rodziny miały możliwość skorzystania z wielu atrakcji. Były pokazy karate, taekwondo, zajęcia ceramiczne, ćwiczenia technik pamięci, zajęcia języka angielskiego. Dzieci miały także okazję skorzystać ze zjeżdżalni, „dać nurka” do basenu z piłeczkami, wejść na ścianę wspinaczkową, pograć w szachy czy spróbować swoich możliwościw cymbergaju. Wart podkreślenia jest fakt, że niektóre z wymienionych atrakcji zostały zasponsorowane przez zarząd Dzielnicy Bielany, który również podarował szkole piłki do koszykówki oraz przez Radę Rodziców. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu wychowawców świetlicy, szczególnie młodsze dzieci, miały stworzone warunki do pomalowania sobie buzi, ozdobienia wyrobów ceramicznych z okazji Dnia Matki, jak również do uczestniczenia w zajęciach rękodzieła.
Nowe punkty programu tegorocznego pikniku stanowił turniej ping – ponga o puchar dyrektora szkoły oraz rozstrzygniecie konkursu dla dzieci z oddziałów przedszkolnych oraz uczniów klas 1 - 3 na Kartkę dla Mamy. Laureaci obu turniejów odebrali nagrody z rąk dyrektora szkoły, Pani Iwony Krupińskiej.
Organizatorzy zadbali także o stronę gastronomiczną festynu. Wszyscy z wielką ochotą kosztowali słodkich smakołyków, a także charakterystycznych rarytasów dla wybranych państw Unii Europejskiej. Przygotowane przez wychowawców klas i rodziców stoiska nie tylko zwracały uwagę swoim oryginalnym wyglądem, ale również zachęcały gości przyjemnym aromatem do skosztowania znajdujących się na nich pyszności. Czas delektowania się rarytasami umilały występy wokalne i instrumentalne naszych uczniów.
Podobnie jak w minionych latach, dużym zainteresowaniem cieszyła się loteria fantowa, w której każdy los wygrywał.
Piknik Rodzinny – Dzień Rodziny upłynął w miłej i serdecznej atmosferze. Należy podkreślić, że jego organizacja była możliwa dzięki inicjatywie dyrekcji szkoły, wsparciu nauczycieli i wychowawców, nieocenionemu zaangażowaniu i kreatywności rodziców, a także uczniów naszej placówki. Wszystkim należą się gorące podziękowania za przygotowanie tak wspaniałej imprezy.
Rozstrzygnięcie Międzyszkolnego Konkursu Plastycznego „Kwiaty dla Mamy i Taty”
W zorganizowanym przez wychowawców świetlicy konkursie plastycznym wzięło udział 7 szkól bielańskich. Nadesłane prace wyróżniają się zastosowaniem wielu ciekawych technik, pomysłowością oraz estetyką wykonania. Dziękujemy za udział w konkursie, nagrodzonym i wyróżnionym gratulujemy.
Nagrody
Szkoła Podstawowa nr 289
Maria Andruszko klasa IV c, opiekun Ewa Hunkiewicz
Kinga Pieśniak kl IV f, opiekun Ewa Hunkiewicz
Wiktoria Kaczor, opiekun Ewa Hunkiewicz
Julia Ogorzałek kl IV f , opiekun Ewa Hunkiewicz
Szkoła Podstawowa nr 293
Kalina Węgorkiewicz klasa IV d, opiekun Katarzyna Torchała
Pola Przybysz klasa III c, opiekun Agnieszka Kowalik
Karolina Bednarz klasa III, opiekun Magda Kaczmarczyk
Nadia Drabek klasa I a, opiekun Marta Cupriak
Szkoła Podstawowa nr 273
Mateusz Horoś, opiekun Monika Kowalczyk
Maria Cieślik, opiekun Monika Kowalczyk
Zuzanna Krzewicka, opiekun Monika Kowalczyk
Szkoła Podstawowa nr 53
Helena Kasperek klasa I, opiekun Małgorzata Chaberek
Emilka Wodzińska klasa I, opiekun Anna Konieczna
Laura Ziemlewska klasa I, opiekun Małgorzata Chaberek
Ewa Sinicka klasa II a, opiekun Teresa Kossakowska
Kasia Gustowska klasa II a, opiekun Teresa Kossakowska
Szkoła Podstawowa nr 247
Kinga Gwiaździńska, opiekun Joanna Zielińska
Weronika Szuba , opiekun Joanna Zielińska
Martyna Plichta, opiekun Joanna Zielińska
Pola Dyrda, opiekun Angelika Ratyni
Maja Mołdawska, opiekun Angelika Ratyni
Szkoła Podstawowa nr 209
Zuzia Smutkiewicz klasa I, opiekun Katarzyna Balcerzak
Wyróżnienia
Szkoła Podstawowa nr 263
Zuzanna Radomska, opiekun Grażyna Skuza
Lena Jachimiak, opiekun Grażyna Skuza
Magdalena Nowacka, opiekun Grażyna Skuza
Szkoła Podstawowa nr 273
Clara Kambo, opiekun Magdalena Serej
Maja Pol, opiekun Monika Kowalczyk
Szkoła Podstawowa nr 293
Ada Pajewska klasa III c, opiekun Magda Kaczmarczyk
Maja Młynarczyk, opiekun Magda Kaczmarczyk
Konkurs „Kwiaty dla Mamy i Taty”
Podziękowania – bukiety
1. Marysia Małaczek klasa II, SP nr 209, opiekun Bożena Rucińska
2. Zuzia Mrozik klasa III a, SP nr 209, opiekun Iwona Wojtas
Warsztaty decoupage w klasie 3d
21 maja 2018r. uczniowie z oddziału 3d wzięli udział w warsztatach decoupage.
Decoupage to prosta technika zdobienia przedmiotów z drewna, szkła, czy porcelany. Nie trzeba mieć umiejętności plastycznych, by tworzyć piękne motywy. Decoupage jest techniką zdobienia przedmiotów lub mebli, która pozwala wykorzystać gotowe wzory, czyli serwetki lub specjalne papiery do decoupage'u.
Warsztaty specjalnie dla nas poprowadziła mama Leny – p. Marta Kluska. Naszym zadaniem było ozdobienie techniką decoupage szkatułki z drewna – prezentu dla mamy z okazji Dnia Matki. Podczas zajęć udało nam się zrobić naprawdę wspaniałe prace. Mamy nadzieję, że nasze Mamy będą zadowolone z przygotowanych niespodzianek, w których wykonanie włożyliśmy wiele serca.
Wszystkim kochanym Mamom składamy najlepsze życzenia!
Zawody taekwondo
Egzamin praktyczny na kartę rowerową
W dniu 21 maja 2018 r., w Miasteczku Ruchu Drogowego przy ulicy Sołtyka 8, czyli w siedzibie IV Oddziału Terenowego Straży Miejskiej, piątoklasiści przystąpili do praktycznego egzaminu na kartę rowerową. W prawdziwych warunkach – na skrzyżowaniu i na rondzie, na ścieżce rowerowej i na poboczu, z całą paletą znaków drogowych, uczniowie walczyli o pozytywny wynik egzaminu.
Podobnie jak w życiu, emocji było co niemiara, a radość przeplatała się ze łzami. Wiedza zdobyta na zajęciach technicznych posłużyła nie tylko do zdania egzaminu teoretycznego, ale także pomagała należycie zachowywać się podczas kilkunastominutowego podróżowania po „miasteczku”. Poczynaniom uczniów bacznie przyglądali się strażnicy miejscy, którzy jednocześnie oceniali umiejętność przestrzegania zasad ruchu drogowego w „rowerowej podróży”. Otuchy zdającym egzamin zapewne dodawała obecność nauczycielek zajęć technicznych, Pani Krystyny Cywińskiej oraz Pani Małgorzaty Badeńskiej-Onyśk. Pozostaje mieć nadzieję, że zdobyta wiedza i doświadczenie ułatwią dzieciom podróże i dodadzą pewności w wakacyjnych, rowerowych eskapadach.
I miejsce Michaliny Krawczyk w Ogólnopolskim Konkursie „Dzieci filozofują”
Skąd zło?”- to pytanie, które dręczyło ludzi od zarania dziejów, więc nic dziwnego, że od początku na warsztat wzięli je również filozofowie. Mimo upływających wieków, wciąż na nowo musimy sobie na nie odpowiadać. By zmieniać siebie i świat na lepsze wpierw trzeba zastanowić się, co sprawia, że pewne rzeczy i procesy są określane jako złe albo dlaczego ktoś w ogóle chciałby robić coś złego?
Uczniowie naszej szkoły, Kajetan Markowski z klasy 6a oraz Michalina Krawczyk z klasy 7e podjęli próbę sformułowania odpowiedzi na pytanie zadane przez organizatorów III edycji Ogólnopolskiego Konkursu„Dzieci filozofują”, czyli: Stowarzyszenie Aqueduct, przedstawicieli Wydawnictwa „Muchomor” oraz głównego koordynatora, nauczyciela etyki z SP nr 267, Pana Patryka Zarembę. Kajetan (laureat dwóch poprzednich edycji tego konkursu) i Michalina stanęli przed zadaniem stworzenia własnej opowieść filozoficznej w formie literackiej, będącej jednocześnie próbą odpowiedzi na pytanie „Skąd zło?” Michalina Krawczyk została laureatką I miejsca za oryginalną literacko-plastyczną formę. Metaforyczne i niebanalne zobrazowanie ludzkich przywar. Pomysłowo została również przedstawiona tematyka zła.
Uroczystość podsumowania konkursu odbyła się 19 maja 2018 r. w Instytucie Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego. Laureatów i wyróżnionych, a także ich rodziców i nauczycieli powitał dyrektor Instytutu Filozofii, dr hab. Jakub Kloc-Konkołowicz, a galę poprowadził koordynator, Pan Patryk Zaremba. Oprócz dyplomów i nagród każdy laureat otrzymał kamień filozoficzny z napisem TRANSMUTACJA, nawiązującym do myśli Bertranda Russella.
Brawo Michalina!
Archiwum Aktualności
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Lipiec 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Lipiec 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Październik 2022
- Wszystkie