Spotkanie „Wspólne inspiracje” odbyło się w Młodzieżowym Domu Kultury im. Marii Gwizdak. W przemiłych okolicznościach wolontariusze bielańskich szkół i seniorzy mieli okazję do wzajemnej wymiany doświadczeń i inspiracji. Tworzyliśmy wspólne dzieła, słuchaliśmy opowieści starszych pokoleń i cieszyliśmy się chwilą pełną radości i wzajemnego zrozumienia.
Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych
Październik obchodzony jest jako Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Celem świętowania jest zwrócenie uwagi na ogromną rolę bibliotek w życiu szkoły, w nauce oraz w rozwijaniu zainteresowań czytelniczych. W bieżącym roku przewodnie hasło brzmi „Poznajmy się w bibliotece”. Z okazji święta biblioteka zorganizowała konkurs czytelniczy ze znajomości lektury Krystyny Drzewieckiej „Piątka z Zakątka”. Laureatami konkursu zostali:
1 miejsce: Ewa Dziewulska klasa 3b
2 miejsce ex aequo: Jan Pulukowski i Julia Filipiak klasa 3a
3 miejsce: Julia Pielak klasa 3a
Uczniowie otrzymali nagrody książkowe.
Drużynowe Mistrzostwa Mazowsza Szkół Podstawowych w szachach szybkich
W sobotę 26 października w Szkole Podstawowej nr 385 w Warszawie – Wesołej odbyły się Drużynowe Mistrzostwa Mazowsza Szkół Podstawowych w Szachach Szybkich. Organizatorem mistrzostw był Mazowiecki Związek Szachowy i Uczniowski Klub Sportowy Gambit Wesoła. Turniej przeprowadzono systemem szwajcarskim na dystansie 7 rund w tempie gry 10 minut plus 5 sekund na każdego zawodnika. Do rywalizacji stanęły 62 zespoły z województwa mazowieckiego.
Drużyny naszej szkoły w składzie: Antoni Chromiński 8d, Artur Brzeziński 4b, Mateusz Dymek 8d, Ewa Kozłowska 7c oraz Michał Grzeszuk 7b, Krzysztof Obuchowicz 7b, Jędrzej Weronko 7a, Jaśmina Jarek 8c walczyły jak równy z równym z najlepszymi szachistami szkół podstawowych z województwa mazowieckiego, zajmując odpowiednio 6 i 41 miejsce w rankingu drużynowym. Ponadto w klasyfikacji indywidualnej na 264 zawodników Mateusz Dymek zajął bardzo wysokie 13 miejsce ( 4 miejsce na szachownicy nr 3).
Ogromnie gratulujemy wszystkim uczestniczącym i cieszymy się, że nasza szachowa tradycja dalej trwa. Życzymy kolejnych sukcesów!
Składamy również podziękowania rodzicom uczniów oraz Radzie Rodziców za wsparcie udziału w Mistrzostwach.
Szkolne Miasteczko Zawodów
Od poniedziałku 14 października do piątku 25 października br. Pani Anna Szumel zorganizowała w naszej szkole imprezę z zakresu orientacji zawodowej i doradztwa zawodowego skierowaną dla uczniów wszystkich poziomów klas pod nazwą „Szkolne miasteczko zawodów”. Przedsięwzięcie wpisało się w obchody Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery, który w tym roku obchodzony był pod hasłem: Pasja - Motywacja - Odwaga.
W ramach realizacji projektu znalazło się wiele inicjatyw. Najpierw uczniowie wszystkich klas przebierali się za przedstawicieli różnych profesji. Celem tej inicjatywy było poznanie świata zawodów. Ponadto dla młodzieży z klas 8 odbył się quiz wiedzy o zawodach, rynku pracy i zasadach rekrutacji do szkół ponadpodstawowych, w którym I miejsce zdobyła klasa 8a, II miejsce przyznano ex aequo klasom: 8c i 8d, zaś III miejsce przypadło klasie 8b. Wśród kolejnych przedsięwzięć znalazł się konkurs plastyczny skierowany dla młodszych uczniów z klas 1-3 - „Mój zawód w przyszłości”, gdzie I miejsce zdobył Antek z klasy 3a, II miejsce Franek z klasy 1c, natomiast III miejsce osiągnęła Zosia z klasy 2a. Dzieci ze świetlicy przygotowały kolorowanki o zawodach, a także uczestniczyły w pogadance na temat pasji, motywacji i odwagi w dążeniu do celu. Następnie ich prace plastyczne zostały wyeksponowane na wystawie, którą można było podziwiać na szkolnym korytarzu. Ostatnią inicjatywą, skierowaną dla uczniów klas siódmych, było przygotowanie w aplikacji Canva ulotek informacyjnych dotyczących tego, co warto brać pod uwagę, wybierając szkołę ponadpodstawową. Efekty ich pracy można zobaczyć na korytarzu szkoły.
Oprócz wymienionych projektów, wszystkie dzieci mogą na bieżąco korzystać z szerokich informacji na temat propozycji lektur i poradników z zakresu doradztwa zawodowego znajdujących się na gazetce ściennej jednego z pięter szkoły.
Jesienny Turniej Szachowy
W dniu 17 października w naszej szkole odbył się Jesienny Turniej Szachowy. W pierwszej grupie, czyli dzieci z klas 1-3 wystartowało 16 uczestników, którzy zagrali 5 rund tempem 10 minut na zawodnika. Całe podium przypadło uczniom z klasy 2c. Zwycięzcą turnieju został Jakub Batycki, drugie miejsce zajął Fabian Mamaj, a trzecie Antoni Orłowski.
W drugiej grupie, starszych uczniów z klas 4-8 wzięło udział 42 uczestników, którzy rozegrali 6 rund tempem 10 minut na zawodnika. Zwycięzcą turnieju został Antoni Chromiński z klasy 8 d, drugie miejsce zajął Mateusz Dymek również z klasy 8 d, a trzecie Ewa Kozłowska z klasy 7c.
Najlepszą zawodniczką w klasach 1-3 została Wiktoria Krzyczkowska z klasy 3b, a w klasach 4-8 - Ewa Kozłowska z klasy 7c.
Po zakończonych zmaganiach Pani Dyrektor Iwona Krupińska wszystkim uczestnikom turnieju wręczyła dyplomy i słodki upominek, a zwycięzcom puchary.
Jesienny Turniej Szachowy został zorganizowany dzięki wsparciu Rady Rodziców, która ufundowała nagrody. Dziękujemy.
Gratulujemy wszystkim uczestnikom! Wielkie brawa dla zwycięzców!
Sukces w Igrzyskach Młodzieży Szkolnej!
Nasi uczniowie ponownie uczestniczyli w rywalizacjach sportowych. Tym razem ci, którzy zajęli czołowe miejsca w Mistrzostwach Dzielnicy Bielany w indywidualnych biegach przełajowych, wzięli udział w Igrzyskach Młodzieży Szkolnej.
Reprezentacja składała się z następujących uczniów: Jerzy Strzałkowski-klasa 5a, Jan Jędruszuk-klasa 6a, Wanda Drumlewska-klasa 7c, Ewa Kozłowska-klasa 7c, Patryk Sumiński-klasa 8c i Patrycja Jurek-klasa 8d. Trasa biegu była niezwykle trudna, a rywalizacja bardzo zacięta. Z naszego zespołu najlepszy wynik osiągnął Patryk Sumiński, zajmując VI miejsce i tym samym zakwalifikował się na Igrzyska Mazowieckie, które odbędą się w kwietniu.
Wszystkim zawodnikom bardzo dziękujemy za udział w zawodach i życzymy powodzenia Patrykowi!
System RESQL dla klas 6-8
W roku szkolnym 2024-2025 uczennice i uczniowie klas 6-8 naszej szkoły mogą korzystać z systemu wsparcia Resql (dla klas 7-8 jest to kontynuacja z poprzedniego roku szkolnego, klasy 6 dołączają jako nowe).
System Resql to system wspomagający rozwiązywanie problemów przemocy rówieśniczej . System RESQL realizuje działania profilaktyczne oraz interwencyjne. Część profilaktyczna obejmuje lekcję wprowadzającą i lekcje wychowawcze, przygotowane przez zespół specjalistów tworzących system Resql. Mają one na celu:
- uwrażliwienie uczniów na szkodliwość działania przemocy,
- przekazanie uczniom informacji, w jaki sposób powinni reagować na przemoc, miejsc oraz osób, do których uczeń może się zgłosić w razie potrzeby,
- ograniczenie występowania przypadków przemocy w szkole,
- zapewnienie komfortu psychicznego dziecku.
Część interwencyjna obejmuje aplikację mobilną, w której uczennice i uczniowie mogą zgłaszać niepokojące ich sytuacje rówieśnicze oraz panel interwenta, w którym wyznaczone osoby z grona pedagogicznego będą korespondowały z uczniami i na bieżąco reagowały na nadesłane zgłoszenia.
Więcej informacji można przeczytać na stronie naszej szkoły w zakładce Uczniowie – Resql oraz na stronie internetowej www.resql.pl
Dzień Edukacji Narodowej
Dzień Edukacji Narodowej to wyjątkowe święto polskiej szkoły, święto uczniów, nauczycieli, pracowników administracji i obsługi oraz tych, którzy szkoły prowadzą i nadzorują. Uroczystą akademię rozpoczęła Dyrektor szkoły, Pani Iwona Krupińska, która złożyła podziękowania dla wszystkich nauczycieli i wychowawców za przekazywanie uczniom niewyczerpanego bogactwa wiedzy, za ukazywanie prawdy i ukierunkowanie na dobro oraz złożyła życzenia spokoju, radości, a także satysfakcji z pracy. Słowa uznania skierowała także do pracowników administracji i obsługi za codzienną pracę na rzecz placówki.
Dzień Edukacji Narodowej w naszej szkole został uświetniony obecnością przedstawicieli zarządu dzielnicy: Burmistrza Dzielnicy Bielany, Pana Grzegorza Pietruczuka, wraz z zastępcami: Panią Iloną Popławską oraz Panem Włodzimierzem Piątkowskim. Wśród gości była obecna radna Dzielnicy Bielany, Pani Monika Szadkowska, a także przedstawicielka Prezydium Rady Rodziców, Pani Sylwia Traczyk. Goście wyrazili podziękowania nauczycielom za wysiłek, obowiązkowość, a przede wszystkim okazywane dzieciom ciepło, natomiast reprezentantka rodziców naszej szkoły złożyła na ręce pani dyrektor kosz ze słodkim upominkiem. Do składanych podziękowań dołączyli także uczniowie klas drugich, którzy w barwnym przedstawieniu słowno-muzycznym wyrazili wdzięczność wszystkim nauczycielom, natomiast najmłodsze dzieci, z klasy 1a, zaprezentowały układ z piłkami. Podniosły nastrój spotkania zapewniła barwna dekoracja przygotowana przez wychowawców świetlicy.
Na koniec spotkania Pani Iwona Krupińska, wraz z wicedyrektorami: Panią Beatą Chrzanowską oraz Panem Piotrem Śmiałkowskim wręczyli nagrody wyróżniającym się nauczycielom i pracownikom szkoły, życząc wszystkim, aby czuli się dumni z faktu, iż od wielu lat są drogowskazami dla kolejnych pokoleń młodych ludzi w wyborze własnej drogi, ukazując im sens życia w dążeniu do szeroko pojętego szczęścia.
Akcja BohaterON
W dniu 10 października uczniowie klasy 6c wraz z wychowawcą i opiekunem wolontariatu zaangażowali się w akcję BohaterON. Dzieci posprzątały kwatery powstańcze i zapalili znicze. Następnie udali się na cmentarz Stare Powązki, gdzie z przewodnikiem spacerowali szlakiem osobowości Warszawy z XVIII i XIX wieku.
"Branie wypełnia ręce, a dawanie wypełnia serce!"
Dziś odbyło się spotkanie organizatorów Konkursu "Ośmiu Wspaniałych" oraz opiekunów Klubów Ośmiu z Warszawy! To był wyjątkowy czas na wymianę doświadczeń, omówienie planów i przygotowanie się do nadchodzącej edycji konkursu. Przed nami mnóstwo wyzwań, ale i inspirujących inicjatyw, które będą wspierać rozwój wolontariatu w naszym mieście.
Wyniki konkursu na projekt koszulki promującej naukę innych języków
We wrześniu z inicjatywy nauczycieli języków obcych ogłoszono konkurs na projekt koszulki promującej naukę innych języków. Zwyciężył projekt Adama z klasy 7B. Drugie miejsce to projekt Basi z klasy 4A, a trzecie miejsce projekt Jagody z klasy 4B. Gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu, dziękujemy za kreatywność i zaangażowanie.
BohaterON – włącz historię!
To ogólnopolska kampania o tematyce historycznej mająca na celu upamiętnienie i docenienie działań uczestników Powstania Warszawskiego oraz promocję historii Polski XX wieku. W ramach tego projektu w naszej szkole realizowano różnorodne przedsięwzięcia. Zostały przeprowadzone lekcje wychowawcze na temat Powstania Warszawskiego, według określonego scenariusza zajęć. Dzieci, przy współpracy ze szkolnym wolontariatem, sprzątały groby Powstańców na Cmentarzu Powązki Wojskowe w Warszawie, a ponadto wzięły udział w przedstawieniu słowno-muzycznym upamiętniającym 63 dni Powstania Warszawskiego pt. „Bo chcieli być wolni i sobie wolność zawdzięczać". Uczniowie klas starszych obejrzeli tematyczny dokument w Bielańskim Ośrodku Kultury oraz film pt. "Fajna ferajna, czyli powstanie oczyma dzieci", jak również spotkali się z panem Bogusławem Kamolą ps. Hipek (ur. w 1930 r.), który w czasie powstania był w drużynie 400 plutonu harcerskiego 227 Szarych Szeregów na Żoliborzu - Zgrupowania Żyrafa II. Ciekawą inicjatywą było wykonanie na lekcjach informatyki ulotek i afiszów informacyjnych - "Pamiętajmy o Powstańcach", które zostały rozdane mieszkańcom z okolicznych osiedli. Poza tym przygotowano gazetkę ścienną o Powstaniu Warszawskim, którą można było obejrzeć na szkolnym korytarzu.
Realizowany w naszej szkole projekt był wsparciem w wychowaniu patriotycznym dzieci i młodzieży, a także z pewnością przyczynił się do wzmacniania poczucia tożsamości narodowej, krzewienia postaw patriotycznych oraz budowania wrażliwości społecznej.
Dni wolne od zajęć dydaktyczno-wychowawczych
Dyrektor Szkoły informuje, że po zasięgnięciu opinii Rady Pedagogicznej, Rady Rodziców i Samorządu Uczniowskiego, dniami wolnymi od zajęć dydaktyczno-wychowawczych w roku szkolnym 2024/2025 będą:
31 października 2024r.
2, 3 stycznia 2025r.
2 maja 2025r.
13, 14, 15 maja 2025r. (egzamin ósmoklasisty)
20 czerwca 2025 r. - zostanie odpracowany 24 maja 2025r. - piknik rodzinny - współpraca ze społecznością lokalną.
Sukces naszych uczniów w Mistrzostwach Dzielnicy Bielany w sztafetach przełajowych
W dniu 1 października br. reprezentacja naszej szkoły wzięła udział w Mistrzostwach Dzielnicy Bielany w sztafetach przełajowych. Zawody odbywały się na obiektach Akademii Wychowania Fizycznego w kategoriach dzieci i młodzież.
Pragniemy poinformować, że uczniowie naszej szkoły zdobyli II miejsce w kategorii dzieci - chłopcy oraz III miejsce w kategorii młodzież - dziewczęta.
Drużynę chłopców, czyli srebrnych medalistów reprezentowali:
Piotr Spólnicki,
Franciszek Śliwiński,
Jerzy Strzałkowski,
Filip Jasik,
Filip Pabis,
Jan Jędruszuk.
Brązowe medalistki, czyli reprezentację dziewcząt tworzyły:
Kornelia Rydel,
Patrycja Jurek,
Oliwia Kozłowska,
Wanda Drumlewska,
Ewa Kozłowska,
Nina Luto.
Życzymy zawodnikom dalszych sukcesów w sporcie!
Szkolny konkurs z okazji Dnia Chłopaka
Z okazji Dnia Chłopaka Samorząd Uczniowski zorganizował konkurs, który miał wyłonić mistrza odbijania piłeczki pingpongowej. Do rywalizacji stanęli uczniowie na poziomach klas IV-VI i VII-VIII. Jury, pod czujnym okiem Pani Katarzyny Kowalskiej, nadzorowało prawidłowy przebieg rywalizacji i skrupulatnie liczyło wszystkie podbicia piłeczek.
Niekwestionowanym zwycięzcą turnieju okazał się Kuba z klasy VIIIa, odbijając piłeczkę 3790 razy, 2. miejsce zajął Bartek z klasy VIIa, uzyskując wynik 3026 podbić, natomiast miejsce 3. przypadło Antoniemu z klasy VIIc, którego piłeczka odbiła się od rakietki 600 razy.
W klasach IV- VI zwyciężył Franek z klasy Va, 2. miejsce zajął Mikołaj z klasy VIb, na 3. miejscu podium uplasował się Kacper – uczeń klasy VIc.
Słowa uznania należą się również najmłodszym uczestnikom z klas czwartych: Michałowi i Ryszardowi, którzy dzielnie rywalizowali ze swoimi starszymi kolegami.
Europejski Dzień Języków
W dniu 26 września obchodziliśmy Europejski Dzień Języków. Z tej okazji uczniowie mogli zaangażować się w różne działania. Na lekcjach informatyki przy użyciu programu Canva szukali odpowiedzi dlaczego warto uczyć się języków. Podczas długich przerw chętnie odpowiadali na pytania losowane w corocznym quizie językowym, a na wybranych lekcjach rozwiązywali quizy i grali w gry. Ponadto, został zorganizowany konkurs na projekt koszulki promującej naukę języków obcych. Lista zwycięzców zostanie ogłoszona wkrótce.
Wybory do Samorządu Uczniowskiego i Rzecznika Praw Ucznia
Tegoroczne wybory do Samorządu Uczniowskiego odbyły się 26 września br. Podczas kampanii kandydaci starali się zaprezentować z jak najlepszej strony, zachęcając do głosowania poprzez plakaty z krótkimi opisami swoich zainteresowań oraz planów. Po podliczeniu głosów przez komisję, okazało się, że funkcję przewodniczącej będzie pełniła Hanna Donat, która uzyskała ich największą liczbę, zaś Natalia Hołubowicz pełnić będzie funkcję wiceprzewodniczącej samorządu.
Nowo wybranemu prezydium Samorządu Uczniowskiego gratulujemy i życzymy owocnej pracy!
Jednocześnie, tego samego dnia, odbyły się wybory Rzecznika Praw Ucznia. W głosowaniu oddano 311 ważnych głosów, a zwycięzcą został Pan Mariusz Seń, uzyskując 131 głosów.
Serdecznie gratulujemy!
Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania
Dnia 29 września 2024 roku obchodzimy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. W naszym kraju to święto ma już wieloletnią tradycję. Zostało ogłoszone w 2001 roku z inicjatywy Polskiej Izby Książki. Patronką wydarzenia jest autorka książek dla dzieci i młodzieży − Janina Porazińska, która urodziła się 29 września 1882 r. Nadrzędnym celem święta jest promowanie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży. Z tej okazji biblioteka szkolna w dniu 27 września zorganizowała w klasach pierwszych akcję czytelniczą. Uczennice klasy 7a czytały książkę Isolde Stark „O jeżu, który chciał być kimś innym” . Najmłodsi słuchacze w skupieniu i zaciekawieniu słuchali historii jeżyka, który naśladując inne zwierzęta chciał zostać kimś innym niż był w rzeczywistości. Akcja czytelnicza sprawiła obu stronom wiele radości i zadowolenia.
Ze względu na korzyści, jakie wynikają z głośnego czytania dziecku, można obchodzić to Święto każdego dnia − wystarczy 20 minut czytania !
Sprawne rączki
Uczniowie klasy 3a bardzo chętnie uczestniczą w zajęciach pozalekcyjnych „Sprawne rączki”. Tworząc piękne prace, ćwiczą sprawność dłoni i motorykę małą. Tym razem, dzięki ich zwinnym paluszkom, powstało różnokolorowe, wyplecione z resztek materiałów, włóczek i koralików, wakacyjne koło, które będzie pozwalało na chwilę wrócić dzieciom wspomnieniami do minionych wakacji.
Kawiarenka pełna słodkości…
Człowiek jest wspaniałą istotą nie z powodu dóbr, które posiada, ale jego czynów.
Nieważne jest to, co się ma, ale czym się dzieli z innymi.
Jan Paweł II
Zebrania z rodzicami i dni otwarte to nierozerwalny element współpracy rodziców ze szkołą. Aby umilić im czas oczekiwania na spotkania z wychowawcami oraz dyżurującymi nauczycielami, szkolny wolontariat, co miesiąc, przeprowadza słodką i przyjemną akcję mającą na celu sprzedaż domowych wypieków. Na stołach znajdujących się na parterze szkoły królują mufinki, pączki, babeczki, wafle, biszkopty, serniki oraz wiele innych słodkości. Pozyskane w ten sposób środki są przeznaczane na działalność dobroczynną najbardziej potrzebującym. Godnym podkreślenia jest fakt, że niektóre klasy, takie jak: 5b, 5d, 4d i 4f angażują się w to przedsięwzięcie bardzo regularnie. Opiekunowie szkolnego wolontariatu zachęcają pozostałe klasy do podjęcia trudu wspierania w ten sposób potrzebujących.
"Pokazy bez skazy" dla klas III
19 kwietnia 2018r. po spotkaniu z autorką książki p. Małgorzatą Sobieszczak – Marciniak mogliśmy uczestniczyć w pokazie naukowym z dziedziny chemii i fizyki dla dzieci. “Pokazy bez skazy” to inicjatywa, której głównym celem jest dotrzeć do naturalnej ciekawości dzieci i rozbudzić tą ciekawość. Prowadzący warsztaty z wykorzystaniem doświadczeń, eksperymentów i demonstracji naukowych bawią się nauką i uczą przez zabawę. Ich celem jest pokazanie, że chemia czy fizyka to nie tylko nazwy przedmiotów w szkole, ale również fascynujące dziedziny wiedzy ludzkiej, pozwalające lepiej i głębiej zrozumieć otaczający nas świat. Dziedziny, w których można znaleźć dużo radości i satysfakcji.
Dziękujemy Radzie Rodziców za sfinansowanie „Pokazów bez skazy”, p. Mateuszowi Drumlewskiemu za przygotowanie wspaniałej dekoracji i p. Karolinie Komornickiej z Trzeciej Strefy – Centrum Twórczego Rozwoju dla Dzieci i Dorosłych za organizację „Pokazów bez skazy”. Dzięki zaangażowaniu wielu osób mogliśmy zorganizować ciekawe wydarzenie na terenie naszej szkoły.
Obchody Dnia książki
„Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa,
jaką sobie ludzkość wymyśliła.”
Wisława Szymborska
Książki inspirują, pokazują drogi rozwoju, nadają sens, wyznaczają kierunki. O tym, że czytanie książek jest bardzo ważne i potrzebne w życiu każdego człowieka wiemy wszyscy.
Mały Samorząd Uczniowski z okazji Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci 19 kwietnia 2018r. na terenie naszej szkoły dla oddziałów I – III zorganizował spotkanie z autorką książki dla dzieci p. Małgorzatą Sobieszczak – Marciniak, która w latach 1994 - 2014 była dyrektorem Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie, wiceprezesem Towarzystwa Marii Skłodowskiej-Curie w Hołdzie, członkiem zarządu Prezydium Głównego Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Francuskiej w Warszawie. W roku 2004 była konsultantką przy realizacji filmu Bohdana Rączkowskiego „Maria Skłodowska-Curie”. Jest autorką książki „Maria Skłodowska Curie”, zawierającej najważniejsze informacje, które każdy młody Polak powinien wiedzieć o Marii Skłodowskiej-Curie oraz książki „Maria Skłodowska-Curie. Kobieta wyprzedzająca epokę.”
Spotkanie uroczyście otworzyła p. Iwona Krupińska – dyrektor naszej szkoły. Później głos zabrał obecny na naszej imprezie Zastępca Burmistrz Dzielnicy Bielany p. Grzegorz Pietruczuk. Po spotkaniu z autorką odbyły się „Pokazy bez skazy”.
Dyskusja panelowa nt. II wojna światowa w literaturze dziecięcej
W naszej szkole, 18 kwietnia 2018 roku, odbyła się dyskusja panelowa na temat: II wojna światowa w literaturze dziecięcej, zorganizowana z inicjatywy nauczycielki historii, Pani Sylwii Kowalczyk przy współudziale nauczycielek ze szkolnej biblioteki: Pani Alicji Mazurek i Pani Anny Zięby. Uczestniczyli w niej uczniowie klas piątych i szóstych. Nad przebiegiem spotkania czuwała dyrektor szkoły, Pani Iwona Krupińska. Zadbano o to, żeby dyskusja odbyła się zgodnie z ustalonymi wcześniej zasadami. Ponadto wzięli w niej udział eksperci, którzy dużo wcześniej przygotowywali się do tego spotkania, czytając polecone książki tematycznie nawiązujące do wydarzeń z okresu II wojny światowej. W gronie słuchaczy znaleźli się uczniowie klasy 5b, którzy w drugiej części spotkania często zabierali głos, opowiadając wspomnienia o doświadczeniach wojennych członków ich rodzin. Zadawali też różne, ciekawe pytania.
Uczniowie biorący udział w rozważaniach dotyczących II wojny światowej w literaturze dziecięcej byli pod wrażeniem jej przebiegu. Według nich dyskusja była bardzo ciekawa i niezwykle pouczająca.
Konkurs pieśni patriotycznej
Ojczyznę kocha się nie dlatego, że wielka, ale dlatego że własna.
Seneka Młodszy
Z okazji zbliżającej się setnej rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę, 18 kwietnia br. w naszej szkole odbył się Konkurs pieśni patriotycznej. W zmaganiach wzięli udział prawie wszyscy uczniowie, zarówno z oddziałów przedszkolnych, jak i klas 1-7. Wszystkich uczestników powitała dyrektor szkoły, Pani Iwona Krupińska, podkreślając rolę pieśni historycznych w walce narodowo-wyzwoleńczej, zaś turniej poprowadziła wicedyrektor Anna Janiec.
Młodzi wykonawcy najczęściej występowali zespołowo, wykonując popularne i łatwo wpadające w ucho piosenki żołnierskie, ale także prezentowali te mało znane i bardzo trudne do wykonania pieśni o tematyce patriotycznej. Wydarzenie było okazją do przedstawienia ich talentów oraz uzdolnień wokalnych, ale przede wszystkim, sposobem na przypomnienie i ocalenie od niepamięci twórczości artystycznej, niosącej bogate treści patriotyczne. W wielu przypadkach również stroje i rekwizyty uczestników interesująco i trafnie nawiązywały do tematyki konkursu. Większość uczniów prezentowała utwory z podkładem muzycznym, ale byli też tacy, którzy zaśpiewali a cappella. Poziom turnieju stał na wysokim poziomie, a wyłonienie zwycięzców okazało się być niełatwym zadaniem dla nauczycielek religii, Pani Renaty Wojdy i Pani Beaty Piszczatowskiej, które tym razem wystąpiły w charakterze jurorów.
Zwycięzcami w poszczególnych kategoriach zostali:
- Oddziały przedszkolne i klasy I-III: Oc, Ic, IIIa, IIIf;
- Klasy IV-VII: IVa, IVb, Vb, VIc, VIIc.
Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy wyróżnienia, natomiast zwycięzcom w I grupie wiekowej dodatkowo wręczono słodycze, zaś w grupie II pamiątkowe pinsy (metalowe przypinki) tematycznie związane z obchodami Roku dla Niepodległej.
Konkurs dostarczył wielu wzruszeń i emocji. Pieśni patriotyczne w wykonaniu dzieci i młodzieży zachęciły do refleksji nad naszą historią i do kultywowania pamięci o wydarzeniach, które zmieniły losy Ojczyzny.
Mistrzostwa w szachach
W poniedziałek 16 kwietnia br. odbyły się Drużynowe Mistrzostwa Bielan Szkół Podstawowych w Szachach Szybkich, które jednocześnie stanowiły eliminacje do finałów 51. Warszawskiej Olimpiady Młodzieży. Był to debiut naszej reprezentacji w tej imprezie a zarazem wielki sukces, gdyż nasza drużyna została Mistrzami Dzielnicy! W jej składzie znaleźli się: Tomasz Rumiński (kl. 5c), Bartosz Kozłowski (kl. 4f), Łukasz Szerszeń (kl. 5d) oraz Ania Wszoła (kl. 6a). Znakomicie spisała się cała drużyna, ale szczególne gratulacje należy skierować do Ani, która zadebiutowała zdobywając aż 4 punkty w 5 partiach. Wygrane eliminacje dały prawo reprezentowania szkół bielańskich w ścisłym finale i jednocześnie rywalizacji z najlepszymi zawodnikami Warszawy. Odbyły się one kolejnego dnia w Szkole Podstawowej nr 154 na Białołęce. W tych zmaganiach młoda reprezentacja wywalczyła 11. miejsce, wzbogacając się o kolejne doświadczenia szachowe oraz zdobywając punkty w klasyfikacji szkół biorących udział w Warszawskiej Olimpiadzie Młodzieży.
Podziękowania całej drużynie za znakomitą postawę!
Prawo Archimedesa...
W XXI wieku mogłoby się wydawać, że o prawach fizyki odkrytych w dawnych czasach nie warto już dyskutować, bo zapewne straciły one swoją wartość. Jednak to założenie w żadnym wymiarze nie dotyczy prawa Archimedesa, które jest podstawą do wielu badań naukowych w zachodzących zjawiskach występujących w codziennym życiu.
W dniu 17 kwietnia 2018 r. w murach naszej szkoły gościł profesor Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego Pan Andrzej Wysmołek, który na wykładzie starał się udowodnić m.in., że gdy ciecz zostanie umieszczona w warunkach nieważkości to siła wyporu zniknie! Nie ma potrzeby przemieszczenia się w tym celu na orbitę okołoziemską, ale wystarczy jedynie wykonać odpowiednie doświadczenie w sali gimnastycznej. Podczas zajęć siódmoklasiści dowiedzieli się także, dlaczego podczas słonecznego dnia chłodna bryza wieje od morza, a wieczorem kierunek wiatru się zmienia. To tylko wybrane zagadnienia związane z omawianym prawem Archimedesa, które poruszono na zajęciach.
Podczas lekcji jej uczestnicy mieli okazję zobaczyć niezwykłe eksperymenty, których nie da się wykonać na co dzieńw warunkach szkolnych, ale również i takie, które przy pomocy najprostszych środków można przeprowadzić nawet w domu.
Lekcja cieszyła się dużym zainteresowaniem,a jej uczestnicy zapewne opuścili salę bogatsi o doświadczenia, jak również pełni nadziei, że to nie było ostatnie spotkanie z fizyką.
Warto zobaczyć:
http://www.fuw.edu.pl/wo/?id=103
Warsztaty - Rowerowy maj
7 maja 2018r. rusza trzecia edycja kampanii Rowerowy Maj. Przygotowania do rozpoczęcia akcji trwają.
16, 17 i 18 kwietnia 2018r. na terenie naszej szkoły odbyły się warsztaty edukacyjne dla uczniów przygotowujące do bezpiecznego udziału w akcji.
Kampania jest świetną okazją do edukowania przez zabawę. Jej celem jest dostarczanie radości i zdrowej rywalizacji, ale także wyrabianie dobrych nawyków i pokazywanie dobrych manier na drodze. Rowerowy Maj to ogólnopolska kampania społeczno-edukacyjna. Celem jest promocja zdrowego stylu życia oraz zrównoważonej mobilności wśród dzieci. Zachęcamy, żeby we wszystkie majowe dni szkolne dotrzeć na lekcje aktywnie, to znaczy na rowerze, hulajnodze, rolkach, deskorolce.
Trzynastka na wesoło!!!
Szczęśliwy piątek trzynastego! Takim okrzykiem, ku wielkiemu zaskoczeniu wszystkich, uczniowie naszej szkoły zostali powitani podczas jednej z godzin lekcyjnych przez uczestników barwnego korowodu prowadzonego wspólnie przez dyrektor i wicedyrektor szkoły. Pani Iwona Krupińska swoim ubiorem utożsamiła się z Szarą Realną Rzeczywistością Szkolną, natomiast Pani Anna Janiec przebrana była za Lorda Vadera.
Ostatnio 13. dzień miesiąca przypadał w piątek,w październiku 2017r. i tradycyjnie, zgodnie z założeniami Samorządu Uczniowskiego, został upamiętniony przez niecodzienne, zaskakujące stroje. Każda klasa wybierała swojego najciekawiej przebranego reprezentanta, który uczestniczył w ww. korowodzie. Wśród przebrań dominowały różnokolorowe nakrycia głowy, nietypowe okulary, kostiumy znanych postaci filmowych i bajkowych, jak również piżamy, szlafroki czy… obrusy.
Aby upamiętnić to niecodzienne wydarzenie, wykonano wiele pamiątkowych fotografii, a sama zabawa z pewnością pozostanie na długo w pamięci jej uczestników. Mimo, iż był to piątek 13., najczęściej utożsamiany z pechem, to w naszej szkole przesąd ten nie obowiązywał, a wręcz przeciwnie, dzień ten był pełen uśmiechów i dobrego humoru, zarówno wśród eksponujących własne stroje, jak i podziwiających paradę.
Sukces naszych uczniów w finale Konkursu Recytatorskiego – Wierszyki Łamiące Języki
10 kwietnia w Szkole Podstawowej nr 187 odbył się finał Dzielnicowego Konkursu Recytatorskiego - Wierszyki Łamiące Języki. Już po raz trzeci uczniowie naszej szkoły mieli okazję zaprezentować się w konkursie wymagającym nienagannej dykcji i umiejętności aktorskich. Do zmagań konkursowych przystąpili uczniowie: Paweł Szerszeń – klasa 1c, Nikodem Kucisz – klasa 1b, Hanna Bednarczyk – klasa 2a, Matylda Piątek – klasa 3a, Alicja Majkowska – klasa 3f.
Alicja Majkowska recytując wiersz Ludwika Jerzego Kerna „Róża i cebula” zajęła I miejsce w kategorii klas II – III. Paweł Szerszeń interpretując utwór Danuty Wawiłow „Kałużyści” zajął III miejsce wśród uczniów klas I.
Laureatom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w rozwijaniu umiejętności recytatorskich i talentu aktorskiego.
Konkurs Opowiadamy Legendy
Piąta edycja powiatowego konkursu „Opowiadamy legendy” przeszła już do historii. Będziemy ją wspominać wyjątkowo dobrze, ponieważ trzy uczennice naszej szkoły zdobyły wyróżnienia. Wśród laureatów znalazły się: Inga Szacka, Agata Wiktorowicz i Zofia Socha. Pozostali uczniowie reprezentujący naszą szkołę otrzymali dyplomy za udział w tym niełatwym turnieju. Uroczysta gala odbyła się 6 kwietnia 2018 r. w Zespole Szkół Sióstr Zmartwychwstanek przy ul. Krasińskiego w Warszawie. Gości powitała Dyrektor siostra Hanna Filipkowska. Następnie zebrani wysłuchali legend opowiadanych kolejno przez wszystkich laureatów. Na koniec wręczono nagrody, dyplomy i podziękowania uczestnikom konkursu i ich opiekunom. Uroczystość upłynęła w bardzo serdecznej atmosferze. Pamiątkowe zdjęcie stanowiło zwieńczenie tej ciekawej przygody, która doprowadziła do spotkania uczniów z wielu mazowieckich szkół.
Apel czekoladowy
W piątek, 6 kwietnia 2018r., zgodnie z tradycją szkoły, miał miejsce kolejny apel poświęcony sukcesom uczniów. Pani dyrektor Iwona Krupińska, z ogromną radością, przedstawiła ostatnie sukcesy dzieci odniesione zarówno w konkursach przedmiotowych, jak i zmaganiach sportowych. Zwróciła uwagę, na fakt, że zdobyte tytuły to duży wysiłek i systematyczna praca wyróżnionych, które mogą być wzorem dla rówieśników. W nagrodę dzieci zostały uhonorowane słodkościami ufundowanymi przez Radę Rodziców.
Druga część apelu dotyczyła przestrzegania zasad bezpieczeństwa i właściwego zachowania na terenie placówki. Pani Dyrektor uświadomiła uczniom możliwe skutki wynikające z beztroskiego zachowania, szczególnie podczas przerw. Wskazała również na potrzebę empatii i odpowiedzialności w stosunku do koleżanek i kolegów. Na zakończenie spotkania dyrektor szkoły przypomniała sposób postępowania w przypadku pojawienia się niepożądanego zdarzenia.
Certyfikat Prezydenta m. st. Warszawy WARS i SAWA
6 kwietnia 2018 roku odbyła się uroczystość, podczas której Pani Dyrektor Iwona Krupińska odebrała dla naszej szkoły Certyfikat Prezydenta m. st. Warszawy WARS i SAWA, zaktualizowany po wdrożeniu zmian w polskim prawie oświatowym.
Nimniejszy certyfikat stanowi dziś swoisty "znak rozpoznawczy", potwierdzający osiągnięcia przez szkołę określonego, pożądanego standardu w obszarze wspierania uczniów uzdolnionych.
Mistrzostwa Dzielnicy Bielany w badmintonie
W dniu 27 marca 2018 roku, w hali sportowej przy ul. Staffa, odbyły się Mistrzostwa Dzielnicy Bielany w badmintonie. Zawody organizowane były w ramach Warszawskiej Olimpiady Młodzieży. Naszą szkołę reprezentowały: Zuzanna Paluch (klasa 7f), Agata Wiktorowicz (klasa 6b) i Maria Konador (klasa 7e). Zespół chłopców tworzyli: Mateusz Jurek (klasa 7f) i Antoni Bednarczyk (klasa 6b).
Ze względu na wysoką frekwencję bielańskich szkół, turniej rozegrano systemem pucharowym do dwóch przegranych meczów. Spośród 12 reprezentacji chłopięcych nasz zespół zajął miejsca 8 - 10. Lepiej powiodło się naszym zawodniczkom, które na 11 zespołów zajęły 2. miejsce, ulegając zwyciężczyniom turnieju w grze deblowej.
Dziękujemy za godne reprezentowanie szkoły i życzymy sukcesów na kolejnych zawodach.
Weronika Lomott finalistką XVIII edycji Wojewódzkiego Konkursu Ortograficznego „Ortografia na Medal”
W dniu 10 marca 2018 r. uczennica klasy 7a Weronika Lomott uczestniczyła w finale XVIII edycji Wojewódzkiego Konkursu Ortograficznego „Ortografia na Medal”, organizowanego pod honorowym patronatem Mazowieckiego Kuratora Oświaty. Udział w tym etapie turnieju, który odbył się w Zespole Szkół Samochodowych im. Czesława Orłowskiego w Warszawie, Weronika zagwarantowała sobie poprzez zdobycie I miejsca w Bielańskim Dyktandzie " O pióro gżegżółki i długopis burmistrza", który jednocześnie był rejonowym etapem ww. konkursu. W finale uczennica zmagała się z dyktandem i testem ortograficznym.
Niebawem, w sobotę 14 kwietnia 2018 r. odbędzie się uroczyste zakończenie konkursu z jednoczesnym wręczeniem nagród i dyplomów.
Brawo Weronika!
Apel samorządowy klas I - III
26 marca 2018r. odbył się apel Małego Samorządu Uczniowskiego. Na spotkaniu obecni byli uczniowie z oddziałów I – III. Podczas apelu udzieliliśmy sobie odpowiedzi na pytania: Co to jest Samorząd Uczniowski? Czym się zajmuje? Kto go tworzy? Wiemy już, że praca w Samorządzie Uczniowskim daje możliwość rozwijania swoich umiejętności w praktyce, jest świetną nauką poprzez realizację różnego rodzaju projektów tematycznych i społecznych. Naszym celem jest rozwijanie samorządności i umiejętności współdziałania. Samorząd Uczniowski tworzą wszyscy uczniowie szkoły, którzy wybierają swoich przedstawicieli. W lutym w każdej klasie przeprowadzone zostały wybory do Samorządów Klasowych. 23 lutego 2018r. odbyły się wybory do Małego Samorządu Uczniowskiego, podczas których wybraliśmy naszych przedstawicieli:
Przewodnicząca: Alicja Czarnecka 3f
Zastępcy: Aleksandra Starnawska 3e, Adrian Szymański 3d, Łucja Lewkowicz 3g.
Udało nam się już zorganizować pocztę walentynkową, pierwszy dzień wiosny na sportowo. Współpracujemy też z samorządem Uczniowskim klas IV – VII włączając się w akcje charytatywne, zbiórkę makulatury, w zabawę piątek 13, 13 we wzorki.
Przed nami jeszcze kilka imprez: obchody Dnia Ziemi, Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci, turniej gier zespołach dla klas I - III.
W II części apelu podsumowaliśmy konkurs „Warszawska Syrenka” i konkursy matematyczne. Gratulujemy wszystkim laureatom konkursów i życzymy dalszych sukcesów.
Nowa mobilna pracownia komputerowa
Uczniowie klas I – III od ubiegłego tygodnia na zajęciach komputerowych mogą korzystać z mobilnej sali komputerowej. Do ich dyspozycji są nowe laptopy, które swoich oprogramowaniem w wysokim stopniu podnoszą efekty ich pracy.
Na ostatnich zajęciach uczniów klasy III c odwiedziła Pani Dyrektor, która podziwiała ich umiejętności i zaangażowanie.
Szkolny konkurs na najpiękniejszą palmę wielkanocną
Według polskiego zwyczaju palmy wielkanocne mogły być wykonane z gałązek wierzbowych, ozdobionych wstążkami i kwiatami, gdyż wierzba była uznawana za roślinę „miłującą życie”. Używano też gałązek innych roślin, np. cisu, borówek, bukszpanu, barwinka oraz tui. Poświęconymi w kościele palmami kropiono domostwa, obejścia, zwierzęta a następnie przechowywano z szacunkiem do następnej Wielkanocy.
W naszej szkole o podtrzymanie polskiej tradycji zadbała Pani Krystyna Cywińska - nauczycielka zajęć technicznych i Pan Mariusz Seń - nauczyciel plastyki, organizując konkurs na najpiękniejszą palmę wielkanocną. Te, w wykonaniu uczniów klas 3-6, zostały przygotowane z różnorodnych materiałów, tj. filc, korek, sznurek, krepina w połączeniu z barwnymi, suszonymi kwiatami, trawami, ziołami, a nawet … piórami.
Pomysłowość uczniów wsparta inicjatywą rodziców i dziadków sprawiła, że wystawowe kosze z kilkudziesięcioma palmami prezentują się niezwykle i stanowią okazję do podziwiania ich przez całą społeczność szkolną. Wyróżnieni uczniowie za swoje prace otrzymali w nagrodę oceny celujące, a także pamiątkowe dyplomy uczestnictwa.
W gronie nagrodzonych znaleźli się:
1. Klaudia Aksamitowska, klasa 4B
2. Zofia Krysińska, klasa 3F
3. Nikola Zajbt, klasa 4C
4. Zosia Łozińska, klasa 4B
5. Hania Krysińska, klasa 4D
6. Kajetan Markowski, klasa 6A
7. Kacper Pańczak, klasa 4A
8. Bartosz Kozłowski, klasa 4F
9. Rafał Płociński, klasa4BWyróżnionym uczniom gratulujemy!
Światowy Dzień Wody
W sobotę 24 marca na Płycie Desantu przy Porcie Czerniakowskim nad Wisłą, odbył się piknik rodzinny z okazji Światowego Dnia Wody, zorganizowany przez MPWiK m. st. Warszawy. Od godziny 11 w ogrzewanej hali namiotowej, odbywały się konkursy i zabawy dla najmłodszych m.in. doświadczenia chemiczne, warsztaty kulinarne czy budowanie makiety warszawskich mostów z plastikowych słomek. W punkcie zorganizowanym przez PCK można było oswoić się z podstawami udzielania pierwszej pomocy. Również nasza szkoła miała swoich przedstawicieli z szkolnego Klubu ,,Wiewiórka” działającego przy wsparciu PCK, którzy aktywnie włączyli się w szkolenie z udzielania pierwszej pomocy dzieci i dorosłych uczestniczących w pikniku.
Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom pikniku i zapraszamy za rok.
Powitanie wiosny przez najmłodszych
Dosyć już zimy! Wiosny chcemy! Słonka, kwiatów i zieleni! Z takimi hasłami najmłodsi uczniowie naszej szkoły żegnali zimę. 21 marca 2018 roku dzieci z oddziałów przedszkolnych oraz z klas 1-3 radośnie powitały wiosnę. Dokonały tego zgodnie z tradycją - z udziałem Marzanny. Było dużo śmiechu i zabawy.
Uroczystość rozpoczęła wicedyrektor szkoły, Pani Grażyna Kucharska, powitaniem wszystkich uczestników przybyłych na imprezę. Następnie od godziny 9.00 dzieci z oddziałów przedszkolnych wzięły udział w zabawie sportowej i konkurencjach wymagających szybkości, skoczności i zwinności, którym towarzyszyły ogromne emocje. Wszystkie zespoły spisały się bardzo dobrze, gdyż liczył się przede wszystkim udział we wspólnej zabawie, a nie miejsce na podium.
W godzinach od 10.00 do 12.00 uczniowie klas I-III rozpoczęli emocjonujące zawody sportowe, uczestnicząc w wyścigach rzędów, biegach sztafetowych, slalomie do celu, „sadzeniu ziemniaków” oraz skokach na piłce. Rywalizacja między klasami była zacięta, jednak wszyscy przestrzegali zasad fair play.
Na zakończenie przedstawiciele klas, przy gromkich okrzykach koleżanek i kolegów, wykonali rundę z Marzanną w dłoniach, oznajmiając tym samym przyjście wiosny.Powitanie wiosny przebiegło w radosnej i przyjemnej atmosferze. Po tak mile spędzonym czasie uczniowie żywią nadzieję, że ta piękna pora roku bardzo szybko zawita do szkolnych sal i będzie napawać wszystkich optymizmem.
Archiwum Aktualności
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Lipiec 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Lipiec 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Październik 2022
- Wszystkie