Informujemy, że w okresie przerwy świątecznej stołówka szkolna LINIA Promocja Zdrowego Stylu Życia będzie nieczynna.
Wielkanocny Turniej Szachowy
W dniu 15 kwietnia od wczesnych godzin porannych rozpoczęły się zmagania uczniów naszej szkoły w Wielkanocnym Turnieju Szachowym. W pierwszej grupie, czyli uczniów z klas 1-3 wystartowało 24 uczestników, którzy zagrali 6 rund tempem 10 minut na zawodnika. Zwycięzcą turnieju został Hubert Duda z klasy 2c. Drugie miejsce zajął Antoni Orłowski z klasy 2c, a trzecie Daniel Brzeziński z klasy 3b.
W drugiej grupie, starszych uczniów z klas 4-8 wzięło udział 35 uczestników, którzy rozegrali również 6 rund tempem 10 minut na zawodnika.
Zwycięzcą turnieju został Julian Obuchowicz z klasy 7b, z wynikiem 6 punktów z 6 partii. Drugie miejsce zajął Mateusz Dymek z klasy 8d, a trzecie Jędrzej Weronko z klasy 7a. Najlepszą zawodniczką turnieju została Jaśmina Jarek z klasy 8c.
Po zakończonych zmaganiach dyrektor szkoły Pani Iwona Krupińska oraz wicedyrektor Pani Beata Chrzanowska uczestnikom turnieju wręczyły dyplomy i słodki upominek, a zwycięzcom puchary.
Wielkanocny Turniej Szachowy został zorganizowany dzięki wsparciu Rady Rodziców, która ufundowała nagrody. Dziękujemy.
Gratulujemy wszystkim uczestnikom! Wielkie brawa dla zwycięzców!
Rozmowy na temat elektromagnetyzmu...
Uczniowie klas: 5b i 5d mieli niepowtarzalną okazję uczestniczyć w pogadance na temat elektromagnetyzmu! Temat ten jest niezwykle fascynujący i ma ogromne znaczenie w naszym codziennym życiu, zwłaszcza w kontekście działania telefonów komórkowych.
Podczas spotkania piątoklasiści mogli dowiedzieć się, że telefon komórkowy działa dzięki falom elektromagnetycznym, wysyłając i odbierając sygnały radiowe. Te z kolei przenoszą informacje w postaci dźwięku, tekstu czy obrazu. Uczniowie dowiedzieli się również, jaką rolę pełnią anteny i przekaźniki telefoniczne, umożliwiające komunikację między użytkownikami.
Dodatkowo uświadomili sobie jak w codziennym życiu zjawiska przyrodnicze łączą się z takimi pojęciami, jak elektrostatyka i magnetyzm. Uczniowie poszerzyli wiedzę o zjawiskach związanych z ładunkami elektrycznymi, które mogą przyciągać lub odpychać inne naładowane obiekty oraz o właściwościach magnetycznych materiałów, które są wykorzystywane w różnych urządzeniach, takich jak głośniki czy silniki elektryczne.
Takie pogadanki inspirują uczniów do dalszego zgłębiania tajników świata fizyki i technologii, a także pobudzają ich ciekawość do odkrywania wpływu nauki na otaczający nas świat. To doskonała okazja do zainspirowania młodych fizyków do myślenia o przyszłości i możliwościach, jakie niesie ze sobą rozwój technologii opartych na zasadach elektromagnetyzmu.
Wielkanocne Spotkanie z Seniorami Osiedla „Piaski”
Wielkanoc to jedno z najbardziej radosnych świąt, poprzedzone wieloma przygotowaniami i troską o szczególny nastrój. To wyjątkowy czas w roku, gdy wokół pojawiają się pierwsze oznaki wiosny. Ten okres skłania do refleksji i zadumy.
Zgodnie z wieloletnią tradycją naszej szkoły, w dniu 9 kwietnia 2025 roku, odbyło się wyjątkowe spotkanie wielkanocne, na które przybyli Seniorzy z Osiedla „Piaski”. Jego organizatorami byli: Rada i Zarząd Dzielnicy Bielany, Samorząd Mieszkańców Osiedla „Piaski” oraz społeczność Szkoły Podstawowej nr 293.
Uroczystość przebiegła w bardzo miłej, pełnej życzliwości, atmosferze, której atrakcją była inscenizacja o życiu seniorów w dzisiejszym świecie. Przy pięknych dekoracjach i ozdobach stołów, w towarzystwie wyjątkowych gości, wśród rozmów i wzruszeń wszyscy celebrowali zbliżające się Święta Wielkanocne.
Spotkanie było okazją do integracji i wzmocnienia poczucia wspólnoty wśród mieszkańców dzielnicy Bielany, a także miłym wypełnieniem wolnego czasu seniorów.
Zajęcia „Sprawne rączki”
Kolejnym przedsięwzięciem podjętym przez uczniów klasy 3a na zajęciach pozalekcyjnych „Sprawne rączki” było uszycie kolorowych rybek. Filcowe ozdoby będą przypominały im o zbliżających się wakacjach. Własnoręcznie wykonane, różnobarwne zabawki sprawiły wszystkim wiele radości.
Laboratoria Przyszłości to doskonała okazja do ćwiczenia sprawności manualnych.
Serdeczne podziękowania!
Dziękujemy z całego serca za zaangażowanie i udział w akcji wolontariatu – zbiórce dla Fundacji Rodakom na Kresach.
Dzięki Waszej otwartości, życzliwości i chęci niesienia pomocy udało się zebrać potrzebne dary, które trafią do Polaków mieszkających na Kresach.
Wasza pomoc ma ogromne znaczenie – pokazuje, że razem możemy więcej.
Akcja Wolontariatu
Wolontariat Szkoły Podstawowej nr 293 oraz Szkoły Podstawowej nr 364 przy wsparciu świetlicy szkolnej zorganizował wspólnie wiosenny kiermasz bransoletek. Wydarzenie cieszyło się dużym zainteresowaniem – uczniowie, nauczyciele i rodzice z zaangażowaniem wspierali akcję. Całkowity dochód z kiermaszu został przekazany na rzecz Fundacji Warszawskie Hospicjum dla Dzieci, wspierając tym samym najmłodszych podopiecznych.
Dziękujemy wszystkim za udział i wielkie serce!
Podsumowanie konkursu czytelniczego
Z okazji Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci biblioteka szkolna zorganizowała konkurs czytelniczy. Laureatami konkursu zostali:
-
Aleksandra Gal kl. 1B
-
Maria Krzywicka kl. 3B
-
Wiktor Obliński kl. 4B
-
Filip Gumowski kl. 5D
-
Zuzanna Witosławska kl. 7A
Serdecznie gratulujemy!
-
Bielańskie Targi Edukacyjne
W dniu 3 kwietnia br. uczniowie klas ósmych wzięli udział w XVI Bielańskich Targach Edukacyjnych. Zostały zorganizowane w Zespole Szkół nr 35 przy ul. S. Żeromskiego, a ich celem było promowanie kształcenia i osiągnięć edukacyjnych bielańskich szkół ponadpodstawowych. Ósmoklasiści, zainteresowani kontynuowaniem nauki na Bielanach, mieli możliwość wzięcia udziału w warsztatach z doradztwa zawodowego oraz zapoznania się z prezentowanymi zawodami oferowanymi przez bielańskie szkoły zawodowe - ZS nr 10, ZS nr 18 oraz ZS nr 35. Na uczestników targów czekały także testy z zakresu predyspozycji i preferencji zawodowych, które przygotowali dla uczniów doradcy zawodowi z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 10.
Rowerowy Maj
W imieniu Zespołu Rowerowego Maja oraz Straży Miejskiej m.st. Warszawy zapraszamy na spotkanie dotyczące między innymi najważniejszych przepisów i zasad bezpieczeństwa istotnych podczas jazdy na rowerze i urządzeniach wspomagających ruch (hulajnogi tradycyjne, rolki, deskorolka, wrotki).
Spotkanie jest dedykowane rodzicom, opiekunom prawnym, nauczycielom oraz uczestnikom kampanii.
Będzie podzielone na dwie części:
- informacyjną na temat Rowerowego Maja, którą poprowadzą miejskie koordynatorki kampanii i przypomną najważniejsze zasady udziału w kampanii (jakich sprzętów można używać w trakcie kampanii, jaki jest minimalny dystans do aktywnego przejechania, jakie są terminy i zasady dołączenia do akcji) oraz zasady realizacji nagród indywidualnych na podstawie dzienniczków rowerowych
- edukacyjną, którą poprowadzi Pan Hubert Dobrzyński, edukator stołecznej Straży Miejskiej i opowie o przepisach regulujących jazdę na rowerze, hulajnodze, o karcie rowerowej, możliwościach jazdy rowerem po chodniku, obowiązkowym wyposażeniu roweru i o wielu innych sprawach związanych z aktywnymi dojazdami.
Spotkanie odbędzie się na platformie Teams, w czwartek, 3.04.2025 r.
Rozpocznie się o godzinie 17.00 częścią informacyjną o kampanii, natomiast od godziny 17.30 spotkanie poprowadzi edukator warszawskiej Straży Miejskiej.
Link do spotkania: link
Spotkanie to świetna okazja, by przypomnieć sobie zarówno najważniejsze zasady kampanii, jak i bezpiecznego korzystania z aktywnych środków transportu, zarówno przez najmłodszych, jak i starszych uczestników ruchu drogowego.
Szkolne Pole Nadziei znów zakwitło!
Nasze żonkilowe pole to nie tylko piękny widok, ale przede wszystkim symbol nadziei i wsparcia dla osób potrzebujących opieki paliatywnej. W ramach tej wyjątkowej akcji wolontariusze z naszego “Klubu Ośmiu” aktywnie współpracują z: Zespołem Domowej Opieki Paliatywnej na Bielanach, Ośrodkiem Hospicjum Domowego NZOZ Zgromadzenia Księży Marianów i Warszawskim Hospicjum dla Dzieci. Dziękujemy naszym wolontariuszom za ich zaangażowanie i wielkie serca!
Sukces naszych uczennic w konkursie recytatorskim
W dniu 27 marca 2025 r. odbył się dzielnicowy etap 48. konkursu recytatorskiego „Warszawska Syrenka” w Bielańskim Ośrodku Kultury przy ul. Goldoniego 1. Z ogromną przyjemnością pragniemy poinformować, że uczennice reprezentujące naszą szkołę zdobyły wyróżnienie:
W kategorii klas IV-VI: Veronika Karpińska i Antonina Kozioł
W kategorii klas VII-VIII: Urszula Mędrzecka i Oliwia Kozłowska
Dziewczynki zachwyciły jury wspaniałą recytacją wierszy, które oceniało dobór repertuaru, interpretację utworu, kulturę mowy oraz ogólny wyraz artystyczny. Wyróżnienie uczennic jest ogromnym osiągnięciem z uwagi na zgłoszenie się do konkursu aż 89 uczestników z 17 szkół bielańskich.
Serdecznie gratulujemy sukcesu oraz życzymy powodzenia w kolejnych edycjach konkursów recytatorskich!
Góra Grosza
Już po raz kolejny nasza szkoła włączyła się w akcję Góra Grosza organizowaną przez Towarzystwo Nasz Dom, które od wielu lat wspiera dzieci i młodzież, finansując, m.in. pomoc specjalistyczną, pracę z rodziną biologiczną oraz rozwój indywidualnych zainteresowań wychowanków.
Dziękujemy wszystkim uczniom naszej szkoły za zaangażowanie w tę inicjatywę. Szczególne gratulacje należą się klasie 4a za zajęcie pierwszego miejsca oraz dla klas: 5a i 5c za zdobycie kolejnych lokat. Wspólnie zebrana kwota 162,51 zł to dowód na to, jak ważne jest wsparcie i solidarność.
Serdeczne podziękowania uczestnikom akcji za ich wysiłek i poświęcenie!
Kartka wielkanocna dla Hospicjum Dziecięcego
Wolontariat szkolny wraz ze świetlicą szkolną włączył się w akcję zorganizowaną przez Domowe Hospicjum Dziecięce Promyczek. Wolontariusze przygotowali kolorowe, kreatywne kartki wielkanocne dla dzieci. To wspaniała inicjatywa, która ma na celu sprawienie radości i pokazanie wsparcia dla osób przebywających w hospicjum. Takie gesty niosą nie tylko otuchę, ale także przypomnienie o tym, jak ważna jest troska o innych w trudnych chwilach.
Dziękujemy!
Lodowce i woda w Arktyce
21 marca 2025 obchodzimy po raz pierwszy Światowy Dzień Lodowców, a 22 marca od lat Światowy Dzień Wody. Z tej okazji uczniowie klasy VIII b podczas zajęć fizyki mieli okazję uczestniczyć w lekcji na żywo z Polskiej Stacji Polarnej Hornsund na Spitsbergenie. Uczniowie zapoznali się z ciekawymi faktami dotyczącymi lodowców i zasobów wodnych Ziemi oraz dowiedzieli się, jak wygląda dostęp do wody w surowych warunkach Arktyki i co stanowi jej główne źródło na stacji polarnej.
Transmisja z ekspertem w zakresie badań polarnych i nauk o Ziemi była dostarczona przez Instytut Geofizyki Polskiej Akademii Nauk w ramach programu EDU-ARCTIC, mającego na celu angażowanie uczniów w edukację STEM poprzez badania Arktyki.
„Zorza polarna w objęciach fizyki”
W dniu 20 marca odbył się finał konkursu wojewódzkiego plastyczno-fizycznego „Fraktal”. Celem konkursu było stworzenie pracy plastycznej nawiązującej do zjawiska, teorii lub prawa fizycznego oraz jego naukowe wyjaśnienie.
Michał podczas prezentacji swojej pracy „Zorza polarna w objęciach fizyki” wykazał, że fizyka i sztuka są ze sobą powiązane - zarówno fizycy, jak i artyści starają się zrozumieć i zinterpretować otaczający nas świat.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!!!
Powitanie wiosny
Przyszła do nas wiosna - wiosenka
Zielona panienka - panienka
Przyszła o poranku
W sasankowym wianku...
Słowa tej piosenki, tak chętnie śpiewanej przez dzieci, doskonale nawiązują do wydarzeń naszej szkoły z 21 marca, kiedy to cała uczniowska brać powitała wiosnę. To szczególna pora roku, która napawa wszystkich optymizmem, a jej pierwszy dzień jest jednym z najbardziej wyczekiwanych po długiej i szarej zimie. Tego dnia Samorząd Uczniowski zorganizował wiele atrakcji. Wszyscy chętni uczniowie przyszli ubrani na zielono, a tradycyjny plecak lub tornister zamienili na inne nosidło. Książki, zeszyty i przybory szkolne zostały przyniesione, m.in. w walizkach, poszewkach, koszykach, koszach, tekturowych pudełkach, garnkach, a nawet... w sejfie. Ponadto dzieci i młodzież włączyli się do akcji „Wyjątkowa Skarpetka”, solidaryzując się z osobami z zespołem Downa. Przedsięwzięcie polegało na założeniu na siebie tych elementów garderoby – w różnych barwach na każdą nogę oraz pokolorowaniu papierowej skarpetki i zawieszeniu jej na drzwiach swojej pracowni lub na specjalnie przygotowanych do tego celu sznurach, by po raz kolejny pobić rekord utworzenia najdłuższego sznura wyjątkowych skarpetek.
Następnym punktem obchodów Pierwszego Dnia Wiosny było zaproszenie przez przedstawicielki prezydium Samorządu Uczniowskiego reprezentantów poszczególnych klas przebranych za Panie Wiosny w celu wyłonienia najbardziej oryginalnego stroju. Największym uznaniem wśród oceniającej komisji, której przewodniczył wicedyrektor, Pan Piotr Śmiałkowski, cieszyły się „wiosenki” z klas: 5a i 8c.
Obchody Pierwszego Dnia Wiosny przebiegły w radosnej i przyjemnej atmosferze. Po tak mile spędzonym czasie uczniowie żywią nadzieję, że ta piękna pora roku bardzo szybko zawita do szkolnych sal i będzie dla wszystkich źródłem dodatkowej energii.
Sukces w XX Olimpiadzie Matematycznej Juniorów
Miło nam poinformować, że Stanisław Krzywicki uczeń klasy 8B został finalistą XX Olimpiady Matematycznej Juniorów. Dzięki temu osiągnięciu Stanisław uzyskał uprawnienia do zwolnienia z egzaminu ósmoklasisty z matematyki oraz przyjęcia w pierwszej kolejności do szkoły ponadpodstawowej.
GRATULUJEMY!!!
Sukces sportowy naszych uczniów
W dniach 10-14 marca 2025 r., w Szkole Podstawowej nr 352 przy ul. Conrada 6, odbyły się rozgrywki w piłce siatkowej chłopców w kategorii młodzieży szkół podstawowych o Mistrzostwo Dzielnicy Bielany. Organizatorem imprezy był Wydział Sportu i Rekreacji dla Dzielnicy Bielany Urzędu m. st. Warszawy.
Na zawody zgłosiło się 13 bielańskich szkół podstawowych, które drogą losowania zostały podzielone na 4 grupy. Grając systemem „każdy z każdym”, wyłoniono kolejność w poszczególnych grupach. Za wygrany mecz zespół otrzymywał 2 pkt., za przegrany 1 pkt. Mecze rozgrywano do 2 wygranych setów – każdy do 25 pkt.
Z ogromną przyjemnością pragniemy poinformować, że nasza szkoła zdobyła trzecie miejsce, a reprezentowali ją chłopcy z klas 7-8:
Patryk Sumiński z klasy 8c, Maciej Daniszenko z klasy 8d, Mateusz Dymek z klasy 8d, Michał Krasnodębski z klasy 8c, Maciej Paluch z klasy 7b, Antoni Bartczak z klasy 7c, Wiktor Krzyżanowski z klasy 7c, Aleksander Kopka z klasy 8c, Nikodem Kucisz z klasy 8b, Filip Saniewski z klasy 8c.
Gratulacje dla naszych siatkarzy !!!
II Bielańska Gala Sportu Szkolnego
W hali sportowej CRS Bielany przy ulicy Lindego, w dniu 20 czerwca, odbyła się II Bielańska Gala Sportu Szkolnego. Podczas uroczystości uhonorowano pucharami, medalami oraz innymi nagrodami bielańską młodzież oraz przygotowano wyróżnienia dla szkół oraz nauczycieli wychowania fizycznego. Gospodarzem uroczystości był burmistrz Dzielnicy Bielany m.st. Warszawy Pan Tomasz Mencina oraz odpowiedzialny za sport w dzielnicy, jego zastępca, Pan Grzegorz Pietruczuk. Na gali obecny był także zastępca burmistrza Pan Włodzimierz Piątkowski oraz przewodnicząca Komisji Kultury, Sportu i Promocji Rady Dzielnicy Pani Magdalena Lerczak. Uroczystość uświetnili swoją obecnością również prezesi klubów sportowych, znani sportowcy oraz dyrektorzy szkół.
Naszą placówkę reprezentowała dyrektor szkoły Pani Iwona Krupińska,Pan Mariusz Jaguś oraz uczeń klasy 7a Miłosz Kwiatkowski. W kategorii szkół bielańskich naszej szkole przyznano IV miejsce w rankingu szkół oraz w klasyfikacji medalowej, a także III miejsce w kategorii frekwencji na zawodach. Nagrodę stanowiły, ufundowane przez Urząd Dzielnicy Bielany, komplety strojów sportowych. Pan Mariusz Jaguś został natomiast wyróżniony tytułem najpopularniejszego nauczyciela wychowania fizycznego na Bielanach. Wśród nagrodzonych uczniów znalazł się także Miłosz Kwiatkowski uhonorowany statuetką za sukcesy sportowew biegach przełajowych, wśród których wyróżnić można I miejsce XX Mazowieckich Igrzyskach Młodzieży Szkolnej oraz I miejsce w poprzedzającej je Warszawskiej Olimpiadzie Młodzieży.
Gratulacje dla Pana Mariusza i Miłosza!
Dzień Mamy i Taty w klasie 3c
W dniu 18 czerwca 2018 r. uczniowie klasy III c wraz z wychowawca p. Renatą Piłat przygotowali przedstawienie z okazji Dnia Mamy i Taty. Podczas występu uczniowie recytowali wiersze i śpiewali piosenki. Na koniec złożyli Rodzicom życzenia i wręczyli własnoręcznie wykonane upominki.
Przedstawienie w klasie 3C
W dniu 18 czerwca 2018 r. Rodzice uczniów klasy III c pod kierunkiem wychowawczyni p. Renaty Piłat przygotowali przedstawienie. Tradycją już jest, że wychowawczyni na koniec trzeciej klasy angażuje Rodziców w przedsięwzięcie na rzecz dzieci. Tym razem została pokazana bajka „Królewna Śnieżka i 7 krasnoludków”. Królewnę Śnieżkę zagrała Mama Stasia, Księcia Tata Bruna, krasnoludkami były Mamy: Gabrysi, Leny, Zosi, Marysi, Mateusz, Igora i Szymona, myśliwym była Mama Filipa, Narratorem Mama Jeremiego, a złą Macochę zagrała wychowawczyni. Dzieci były bardzo szczęśliwe, że specjalnie dla nich powstało to przedstawienie. Wszyscy dobrze się bawili, a oklaskom nie było końca.
Podsumowanie pracy Małego Samorządu Uczniowskiego
Kończy się rok szkolny 2017/2018, jest to dobra okazja do podsumowania pracy Małego Samorządu Uczniowskiego. Udało nam się zorganizować kilka imprez i przedsięwzięć, wzięliśmy też udział w bardzo dużej ilości konkursów, olimpiad i turniejów.
18 czerwca 2018r. podczas apelu Małego Samorządu Uczniowskiego podziękowaliśmy wszystkim za zaangażowanie i złożyliśmy gratulacje laureatom i wyróżnionym uczniom w konkursach, turniejach, olimpiadach. Gratulujemy sukcesów, dziękujemy za pomoc i pracę na rzecz Małego Samorządu Uczniowskiego.
Do zobaczenia po wakacjach!
Podsumowanie pracy Samorządu Uczniowskiego klas IV - VII
W poniedziałek 18 czerwca 2018r. podczas 4. i 5. godziny lekcyjnej odbył się apel zorganizowany przez Szkolny Samorząd Uczniowski. Jego pierwszą cześć poprowadziły Weronika Lomott i Zuzanna Lewandowska, pełniące funkcję członków prezydium samorządu. Dziewczynki przedstawiły jego dokonania w bieżącym roku szkolnym, wśród których znalazły się, m.in. akcje charytatywne, organizacja imprez szkolnych, konkursy i plebiscyty oraz inne przedsięwzięcia.
Pierwszym punktem spotkania było przedstawienie wyników konkursu na najlepszą klasę z poziomu IV-VII. Za kryteria przyjęto osiągnięcia w nauce, dyscyplinę pracy oraz aktywność społeczną. Zaszczytne pierwsze miejsce przypadło klasie Vb, natomiast drugą lokatę zajęła klasa IVb, na trzecim miejscu uplasowała się klasa IVc, zaś na czwartym klasa VIIc. Wyróżnione oddziały, w nagrodę, spędzą wspólnie czas na dwugodzinnej zabawie w kręgielni.
Godnym uwagi jest także fakt uzyskania przez dwie uczennice z poziomu klas piątych średniej ocen wynoszącej 6,0. Ponadto klasy: Vb oraz VIa otrzymały wyróżnienia za duże zaangażowanie w zbiórkę makulatury, dając tym samym wyraz dbałości o otaczające nas środowisko naturalne. Uhonorowano również uczniów zespołów klasowych za przygotowanie dekoracji z okazji obchodów Dnia Ziemi. Laureatami zostały: IVb, IVc i VIIa, natomiast wyróżnienia otrzymali uczniowie klas: Vb, VIa, VIc, i VIIe. Kolejne nagrody zostały przyznane za najciekawsze przebrania w ramach szkolnych obchodów „Trzynastki na wesoło”. Wśród nich znalazły się oddziały: IVd, Vb, Vd, VIIa i VIIe.
Podczas spotkania zaprezentowano także wyniki plebiscytów: „Koleżanka i Kolega na 102” oraz „Ulubiony Nauczyciel”. W poszczególnych zespołach klasowych laureaci otrzymali nagrody w postaci dyplomów, a przede wszystkim gromkie brawa koleżanek i kolegów. Natomiast wśród Grona Pedagogicznego, wybranymi przez dzieci, ulubionymi nauczycielami roku szkolnego 2017/2018, okazali się: Pan Tadeusz Płużyczka, Pani Paulina Płatek, Pani Wioletta Krawczyk, Pani Anna Nowak oraz Pani Luiza Podgajna.
Druga część apelu została poświęcona uhonorowaniu, przez dyrektor szkoły Panią Iwonę Krupińską wraz z wicedyrektorem Panią Anna Janiec uczniów biorących udział w konkursach przedmiotowych i sportowych, których ilość była imponująca. Nagrodzone dzieci otrzymały również czekolady.
Spotkanie zakończyło się podziękowaniami dla Weroniki Lomott oraz Zuzanny Lewandowskiej za zaangażowanie oraz duży wkład pracy na rzecz samorządu złożonymi przez jego opiekunki – Panie: Elżbietę Jezierską i Paulinę Płatek.
Niech tegoroczne wakacje będą słoneczne, a przede wszystkim bezpieczne!
Konkurs Wiedzy o Krajach Unii Europejskiej
W dniu 14 czerwca w naszej szkole odbyła się kolejna edycja Konkursu Wiedzy o Krajach Unii Europejskiej, zorganizowanego pod nadzorem Pani Elżbiety Jezierskiej i Pani Sylwii Kowalczyk, które prowadzą zajęcia szkolnego koła europejskiego. Zmagania odbywały się na korytarzu II piętra, a poszczególne klasy IV-VII były reprezentowane przez trzyosobowe zespoły rywalizujące odpowiednio na swoich poziomach.
Celem konkursu była przede wszystkim popularyzacja wiedzy na temat krajów UE oraz rozwijanie umiejętności poszukiwania informacji i przekazywania ich na forum.
Aby wygrać tegoroczny turniej, należało m.in. wykazać się bardzo dobrą znajomością wiedzy na temat hymnu UE, symboliki flagi, położeniai ciekawostek dotyczących krajów członkowskich, jak również interesująco opisać plakat wybranego państwa. Klasową rywalizację uświetniły kolorowe stroje, zarówno reprezentantów, jak i dopingujących koleżanek i kolegów, typowe rekwizyty, foldery oraz flagi.
Wszystkim towarzyszyły niemal sportowe emocje, a końcowa klasyfikacja przedstawiała się następująco:
W kategorii klas czwartych wygrała klasa IVF, zaś klas piątych - klasa VB. Zwycięzcami wśród klas szóstych okazała się klasa VIA, natomiast spośród klas siódmych najlepsza była klasa VIIE.
Brawo zwycięzcy!
Obrady "Parlamentu Europejskiego"
W dniu 14 czerwca 2018 roku, w ramach zajęć koła europejskiego, odbyły się już po raz ósmy obrady „Parlamentu Europejskiego”, na których dyskutowano na temat bezpiecznej szkoły. Spotkanie rozpoczęła wystąpieniem przewodnicząca, Zuzanna Sadoch z klasy VIIc, zaś głosu poszczególnym reprezentantom państw Unii Europejskiej udzielała marszałek – Aleksandra Petrykowska z klasy Vc. Ponadto członkowie koła europejskiego, przy mównicy, odczytywali samodzielnie przygotowane referaty. Nad całością przebiegu obrad czuwały opiekunki szkolnego koła zainteresowań: Pani Elżbieta Jezierska i Pani Sylwia Kowalczyk.
Dyskusji przysłuchiwali się obecni goście, a wśród nich: dyrektor szkoły – Pani Iwona Krupińska, wicedyrektor szkoły - Pani Anna Janiec, Pani Paulina Płatek oraz uczniowie klasy VIIb i VIIc.
Poruszane tematy, dotyczące aspektów bezpieczeństwa na terenie szkoły, wzbudziły wiele ciekawych spostrzeżeń i tym samym skłoniły do wyciągnięcia interesujących wniosków. Debata miała charakter merytoryczny i dojrzały, przebiegła w duchu akceptacji różnorodności poglądów, a przy tym była interesująca i swobodna.
Opiekunki oraz dyrekcja szkoły oceniły dyskusję bardzo wysoko, serdecznie dziękując młodzieży za zaangażowanie i aktywny udział. Wyraziły również chęć kontynuowania takiej formy spotkań i wymiany poglądów w kolejnych latach.
Turniej zbijaka klas I - III
13 czerwca 2018r. Mały Samorząd Uczniowski zorganizował dla oddziałów I – III TURNIEJ ZBIJAKA. Sportowa rywalizacja odbyła się w trzech kategoriach: klas pierwszych, klas drugich i klas trzecich. Każdy drużyna biorąca udział w turnieju walczyła dzielnie o zwycięstwo. Naszym najważniejszym celem była dobra zabawa i przestrzeganie zasady fair play. Podczas rozgrywek bardzo aktywnie działała strefa kibica, która mobilizowała drużyny do walki o zwycięstwo. Na poziomie klas pierwszych zwyciężyła 1c, wśród klas drugich prowadzenie objęła 2b, a w klasach trzecich zwycięzcami została 3a. Gratulujemy zwycięzcom i dziękujemy za współzawodnictwo.
Witaj Lato na Bielanach!
Jak co roku, tym razem w dniu 9 czerwca 2018 r., na Bielanach, odbyła się największa, inaugurująca nadchodzące lato impreza plenerowa. Tegoroczne wydarzenia zapoczątkowała barwna parada dzieci, nauczycieli, rodziców oraz mieszkańców dzielnicy, która o godz. 14.00 wystartowała od stacji metra Wawrzyszew, by przejść ulicą Kasprowicza na teren festynu, ograniczony ulicami Żeromskiego, Marymoncką i Sacharowa, czyli na tzw. "serek bielański".
Naszą szkołę reprezentowała Pani dyrektor Iwona Krupińska oraz uczniowie klasy 5b i 7e wraz wychowawcami, którzy w kolorowych strojach, dzielnie i w dobrych humorach przemierzali wyznaczoną trasę .Przemarsz stanowił również otwarcie dla wielu atrakcji na terenie dzielnicy, zarówno dla małych, jak i dla dużych, mających miejsce m. in. w strefach: Sportu, EKO, Malucha czy Zdrowia. Nie zabrakło także dobrego jedzenia, fantastycznej atmosfery, a wieczorem koncertów największych, polskich gwiazd.
Wygląda na to, że lato na Bielanach już się rozpoczęło!
Wyróżnienie w Przeglądzie Osiągnięć Bielańskich Placówek Oświatowych
Bielańskie Centrum Edukacji Kulturalnej, po raz dziewiąty, było miejscem Gali Festiwalu Osiągnięć Bielańskich Placówek Oświatowych, która odbyła się w dniu 8 czerwca 2018 r. Jej organizatorem był Burmistrz Dzielnicy Bielany m.st. Warszawy oraz Wydział Oświaty i Wychowania dla Dzielnicy Bielany.
Licznie zgromadzoną publiczność stanowili dyrektorzy, nauczyciele, dzieci, młodzież, a także ich rodzice. W trakcie uroczystości zostały zaprezentowane wyróżnione talenty uczniów, m.in. ze szkół podstawowych, wśród których znalazła się reprezentantka naszej szkoły - Zuzia Soćko z klasy 7a. Młodzi artyści zostali uhonorowani statuetkami i dyplomami wręczonymi przez Tomasza Mencinę – Burmistrza Dzielnicy Bielany, GrzegorzaPietruczuka – Zastępcę Burmistrza Dzielnicy Bielany, Radnych Dzielnicy Bielany: Wojciecha Borkowskiego i Natalię Krupę oraz Naczelnika Wydziału Oświaty i Wychowania - Zofię Gajewicz.
Serdeczne gratulacje dla Zuzi i życzenia dalszych sukcesów wokalnych!
II Świetlicowa Olimpiada Sportowa
Dnia 07.06.2018 r., grupa wychowanków świetlicy o nazwie: „Świetliki Kochanowskiego”, pod opieką pani Kariny Chmielewskiej, wybrała się na II Świetlicową Olimpiadę Sportową, zorganizowaną przez Szkołę Podstawową nr 273. Sześcioosobowa drużyna w składzie: Nina Traczyk kl Ia, Marcin Jaźwiński kl. Ia, Oliwia Bieńkowska kl IIa, Michał Rajkowski, kl. IIa, Lena Korczyńska kl. IIIb, Filip Boether kl. IIIb, wywalczyła drugie miejsce. Do rywalizacji przystąpiło 9 szkół bielańskich. Nasi bohaterowie dzielnie walczyli w różnych konkurencjach sportowych, wykazując się przy tym sprytem, dużą sprawnością fizyczną, zaangażowaniem i duchem walki, co pozwoliło osiągnąć tak dobry wynik. Jesteśmy dumni z naszych świetliczaków!!!
Apel poświęcony pamięci Papieża Jana Pawła II
Musicie od siebie wymagać, nawet gdyby inni od was nie wymagali.
(Spotkanie z młodzieżą, Jasna Góra, 1983 r.)
W naszej szkole, w dniu 8 czerwca 2018r., odbyła się akademia upamiętniająca życie i pontyfikat Jana Pawła II. W uroczystości, przygotowanej pod kierunkiem nauczycielki religii, Pani Renaty Wojdy, wzięli udział uczniowie klasy 5b. Zaprezentowany montaż słowno-muzyczny, wzbogacony prezentacją multimedialną, przybliżył dzieciom biografię papieża oraz najważniejsze przesłania kierowane podczas jego pontyfikatu. W inscenizacji zwrócono szczególną uwagę na wyjątkowość osoby św. Jana Pawła II. Podkreślano jego zasługi dla jednoczenia świata i umacniania pokoju, a także wyrażono wdzięczność za przykład życia pełnego wiary, miłości i radości dla drugiego człowieka. Młodzi aktorzy wspominali dzieciństwo, młodość, lata w seminarium, pasterską posługę, pielgrzymki, a także rozmawiali o licznych uzdrowieniach Jana Pawła II. Ponadto recytowano utwory poświęcone osobie Karola Wojtyły oraz śpiewano, także z udziałem publiczności, wiele piosenek, w tym między innymi „Barkę” i „Czy wy wiecie, że jesteście świątynią ”.
Choć od śmierci Ojca Świętego Jana Pawła II minęło już 13 lat, to nadal pozostaje on w pamięci wszystkich Polaków. Nie sposób zapomnieć jego osobowości, dokonań i poświecenia na rzecz ludzi na całym świecie.
Sukces Mai Traczyk i Adriana Olszyny w Bielańskim Konkursie „Miłość silniejsza niż śmierć”!
Już po raz 14. Gimnazjum nr 75 w Warszawie przy ulicy Wrzeciono 24 zorganizowało konkurs pod nazwą „Miłość silniejsza niż śmierć”, skierowany do uczniów gimnazjów oraz klas siódmych szkół podstawowych.
Warunkiem uczestnictwa w tych zmaganiach było przygotowanie dotąd niepublikowanej pracy w jednej z trzech kategorii: poezja, proza lub komiks, tematycznie nawiązującej do myśli przewodniej turnieju. W tej edycji uhonorowano aż dwoje uczniów naszej szkoły i to z klasy 7a: Maję Traczyk i Adriana Olszynę. Maja otrzymała wyróżnienie w kategorii komiks, zaś wiersz Adriana zdobył uznanie komisji w kategorii poezja, za który otrzymał tytuł laureata 2. miejsca.
W dniu 6 czerwca 2018 roku siódmoklasiści odebrali dyplomy i nagrody rzeczowe. Gala rozdania nagród została uświetniona występem artystycznym młodzieży z okazji obchodów Szkolnego Święta zwanego „Fredrykaliami”, które nazwę wzięło od nazwiska dawnego patrona Gimnazjum nr 75 - Aleksandra Fredry.
Maju i Adrianie, gratulacje i życzenia dalszych sukcesów!
Dzień Rodziny w klasie 3f
Kraina Rodzina, niezbędna i prosta.
W połowie dziecinna, w połowie dorosła.
Kraina Rodzina z tatusiem i mamą.
codziennie inaczej, codziennie tak samo.
Barbara Stenka
Są w kalendarzu takie dni, które napełniają nas radością, ciepłem i wzruszeniem. Takimi dniami są Dzień Mamy, Dzień Taty, Dzień Babci i Dziadka. W tym roku klasa 3f postanowiła uczcić najukochańsze osoby jednego dnia, świętując Dzień Rodziny. 29 maja pod hasłem Kraina Rodzina odbyła się uroczystość, na którą zostali zaproszeni rodzice, dziadkowie, a także rodzeństwo.
Uczniowie zaprezentowali występy artystyczne. Pięknie recytowali wiersze o tematyce rodzinnej. Niektóre humorystyczne i żartobliwe teksty, powodowały śmiech wśród gości, a poważne wiersze, interpretowane przez małych aktorów sprawiły, że w niejednym oku zakręciła się łza wzruszenia. Szymon po zagraniu na dzwonkach melodii Czerwone jabłuszko otrzymał od zebranych głośne brawa. Podczas występów nie zabrakło także radosnych piosenek poświęconych rodzinie. Po wręczeniu własnoręcznie wykonanych upominków, wszyscy udali się na słodki poczęstunek do sali, która tego dnia była udekorowana portretami bliskich nam osób. Rodzice i dziadkowie mieli dużo zabawy odnajdując swoje podobizny.
Uroczystość była podniosła, ale i bardzo radosna. Przebiegała w niezwykle rodzinnej i miłej atmosferze. Na twarzach rodziców zauważyć można było wzruszenie i dumę ze swoich pociech. Ten dzień na długo pozostanie w naszej pamięci.
Kacper Pańczak laureatem Bielańskiego Konkursu Plastycznego „Ptaki Bielan”!
W dniu 15 maja 2018 roku, w siedzibie Urzędu Dzielnicy Bielany m.st. Warszawy, zebrała się komisja konkursowa V edycji konkursu plastycznego „Bądź EKO na Bielanach” pod hasłem „Ptaki Bielan”. Turniej został zorganizowany przez Dzielnicę Bielany m.st. Warszawy oraz Fundację Żyj z pasją.
Jego celem było przede wszystkim rozwijanie wrażliwości ekologicznej, artystycznej dzieci i młodzieży, zachęcanie do obserwacji ptaków, poznania ich gatunków, zwyczajów, trybu życia oraz charakterystycznych cech.Na konkurs wpłynęło aż 97 prac! Decyzją Komisji w kategorii wiekowej 10-12 lat przyznano 4 nagrody główne. W gronie laureatów znalazł się uczeń naszej szkoły, Kacper Pańczak z klasy 4a. Uroczyste wręczenie nagród i dyplomów dla laureatów i wyróżnionych odbyło się podczas pikniku zorganizowanego z okazji Dzień Dziecka, w sobotę 3 czerwca, na terenie Dzielnicy Bielany.
Serdeczne gratulacje dla Kacpra i jego rodziców!
Podsumowanie Kampanii Rowerowy Maj 2018
Rowerowy Maj już za nami. Nasza szkoła uczestniczyła w rywalizacji z innymi warszawskimi placówkami. W III edycji wzięło udział aż 112 stołecznych szkół. Liczba dojazdów podczas trwania akcji przekroczyła milion, co daje rekordowy wynik.
Ranking warszawskich placówek odbył się w trzech kategoriach: szkoły podstawowe małe, szkoły podstawowe średnie i szkoły podstawowe duże. Nasza szkoła zakwalifikowana została do kategorii: szkoły podstawowe duże i w ostatecznym rankingu wśród szkół z tej kategorii zajęliśmy 9 miejsce. Frekwencja SP 293 w akcji Rowerowy Maj wyniosła 61,1%. Najlepsze klasy w naszej szkole to: 3a – frekwencja 93,3%, 5a – 84, 5% i 3d – 84,3%.
Przed nami jeszcze podsumowanie akcji Rowerowy Maj, które odbędzie się 9 czerwca 2018r. przy Parku Fontann. Niebawem dotrą do nas także nagrody dla wszystkich wytrwały i zaangażowanych podczas kampanii.
Dzień Chemika
W dniu 05.06 w szkole odbył się Dzień Chemika w ramach którego młodzi adepci zostali zapoznani z tajnikami pracy laboratoryjnej. Warsztaty były przeprowadzone dla klas 4 i 5, a by w przyszłości z dużym entuzjazmem podeszli do nauki tej pasjonującej dziedziny wiedzy. Dzieci mieli okazję założyć profesjonalne stroje laboratoryjne i przystąpić do wykonywania eksperymentów. Wielu z nich po raz pierwszy miało do czynienia ze szkłem i sprzętem laboratoryjnym. Uczniowie tworzyli polimerowe konstrukcje, przeprowadzali grę barw, wywoływali dżina z butelki czy otrzymywali bananową pianę. Zajęcia wzbudziły wiele pozytywnych emocji i rozkopały dzieci w badaniu świata poprzez doświadczenie.
Biblioteka
Szanowni Rodzice,
W dniu 22 maja 2018 roku nasza szkoła otrzymała dofinansowanie w wysokości 15 tysięcy złotych na zakup nowości wydawniczych dla dzieci i młodzieży, w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Głównymi celami tego programu są: wzmocnienie potencjału i roli biblioteki szkolnej poprzez zakup nowości wydawniczych (z wyłączeniem podręczników szkolnych) i rozwijanie zainteresowań czytelniczych uczniów. Dzięki środkom finansowym z NPRC nasza biblioteka wzbogaci się o nowe książki już w przyszłym roku szkolnym 2018/19.
Mamy nadzieję, że biblioteka zasobna w nowości wydawnicze zachęci uczniów do czytania książek!
Podsumowanie konkursu „Powstanie Warszawskie 1944 w poezji, pieśni i teatrze”
29 maja 2018 r. w Urzędzie Dzielnicy Bielany odbyła się uroczystość podsumowania kolejnej edycji konkursu „Powstanie Warszawskie 1944 w poezji, pieśni i teatrze” organizowanego przez SP nr 53 pod patronatem Burmistrza Bielan, pana Tomasza Menciny. Wzięli w nim udział uczniowie z 10 bielańskich szkół. Nasi reprezentanci znaleźli się w gronie osób, które stanęły na podium.
Wszystkim gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Piknik - Dzień Rodziny
Zgodnie z tradycją szkoły, w sobotę 26 maja, odbył się piknik rodzinny. Podobnie jak
w ubiegłych latach impreza służyła promowaniu placówki w środowisku lokalnym, zaangażowaniu uczniów i ich rodziców w podjęcie dodatkowych zadań na jej rzecz,a przede wszystkim miała na celu zacieśnienie więzi emocjonalnej rodziców ze swoimi dziećmi poprzez atrakcyjne spędzanie wolnego czasu w miejscu, gdzie na co dzień zdobywają wiedzę.Tym razem kapryśna pogoda spowodowała, że większość atrakcji zostało przygotowanych
w gmachu szkoły, co nie stanowiło jednak przeszkody w przybyciu ogromnej ilości osób.Wśród gości honorowych znaleźli się: Burmistrz Dzielnicy Bielany Pan Tomasz Mencina, Zastępca Burmistrza Dzielnicy Bielany Pan Włodzimierz Piątkowski,Zastępca Burmistrza Dzielnicy Bielany Pan Grzegorz Pietruczuk, Zastępca Burmistrza Dzielnicy Bielany Pan Artur Wołczacki, a także Radny Dzielnicy Bielany Pan Wojciech Borkowski.
Podczas trwającego ponad trzy godziny pikniku, dzieci i ich rodziny miały możliwość skorzystania z wielu atrakcji. Były pokazy karate, taekwondo, zajęcia ceramiczne, ćwiczenia technik pamięci, zajęcia języka angielskiego. Dzieci miały także okazję skorzystać ze zjeżdżalni, „dać nurka” do basenu z piłeczkami, wejść na ścianę wspinaczkową, pograć w szachy czy spróbować swoich możliwościw cymbergaju. Wart podkreślenia jest fakt, że niektóre z wymienionych atrakcji zostały zasponsorowane przez zarząd Dzielnicy Bielany, który również podarował szkole piłki do koszykówki oraz przez Radę Rodziców. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu wychowawców świetlicy, szczególnie młodsze dzieci, miały stworzone warunki do pomalowania sobie buzi, ozdobienia wyrobów ceramicznych z okazji Dnia Matki, jak również do uczestniczenia w zajęciach rękodzieła.
Nowe punkty programu tegorocznego pikniku stanowił turniej ping – ponga o puchar dyrektora szkoły oraz rozstrzygniecie konkursu dla dzieci z oddziałów przedszkolnych oraz uczniów klas 1 - 3 na Kartkę dla Mamy. Laureaci obu turniejów odebrali nagrody z rąk dyrektora szkoły, Pani Iwony Krupińskiej.
Organizatorzy zadbali także o stronę gastronomiczną festynu. Wszyscy z wielką ochotą kosztowali słodkich smakołyków, a także charakterystycznych rarytasów dla wybranych państw Unii Europejskiej. Przygotowane przez wychowawców klas i rodziców stoiska nie tylko zwracały uwagę swoim oryginalnym wyglądem, ale również zachęcały gości przyjemnym aromatem do skosztowania znajdujących się na nich pyszności. Czas delektowania się rarytasami umilały występy wokalne i instrumentalne naszych uczniów.
Podobnie jak w minionych latach, dużym zainteresowaniem cieszyła się loteria fantowa, w której każdy los wygrywał.
Piknik Rodzinny – Dzień Rodziny upłynął w miłej i serdecznej atmosferze. Należy podkreślić, że jego organizacja była możliwa dzięki inicjatywie dyrekcji szkoły, wsparciu nauczycieli i wychowawców, nieocenionemu zaangażowaniu i kreatywności rodziców, a także uczniów naszej placówki. Wszystkim należą się gorące podziękowania za przygotowanie tak wspaniałej imprezy.
Archiwum Aktualności