Spotkanie „Wspólne inspiracje” odbyło się w Młodzieżowym Domu Kultury im. Marii Gwizdak. W przemiłych okolicznościach wolontariusze bielańskich szkół i seniorzy mieli okazję do wzajemnej wymiany doświadczeń i inspiracji. Tworzyliśmy wspólne dzieła, słuchaliśmy opowieści starszych pokoleń i cieszyliśmy się chwilą pełną radości i wzajemnego zrozumienia.
Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych
Październik obchodzony jest jako Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Celem świętowania jest zwrócenie uwagi na ogromną rolę bibliotek w życiu szkoły, w nauce oraz w rozwijaniu zainteresowań czytelniczych. W bieżącym roku przewodnie hasło brzmi „Poznajmy się w bibliotece”. Z okazji święta biblioteka zorganizowała konkurs czytelniczy ze znajomości lektury Krystyny Drzewieckiej „Piątka z Zakątka”. Laureatami konkursu zostali:
1 miejsce: Ewa Dziewulska klasa 3b
2 miejsce ex aequo: Jan Pulukowski i Julia Filipiak klasa 3a
3 miejsce: Julia Pielak klasa 3a
Uczniowie otrzymali nagrody książkowe.
Drużynowe Mistrzostwa Mazowsza Szkół Podstawowych w szachach szybkich
W sobotę 26 października w Szkole Podstawowej nr 385 w Warszawie – Wesołej odbyły się Drużynowe Mistrzostwa Mazowsza Szkół Podstawowych w Szachach Szybkich. Organizatorem mistrzostw był Mazowiecki Związek Szachowy i Uczniowski Klub Sportowy Gambit Wesoła. Turniej przeprowadzono systemem szwajcarskim na dystansie 7 rund w tempie gry 10 minut plus 5 sekund na każdego zawodnika. Do rywalizacji stanęły 62 zespoły z województwa mazowieckiego.
Drużyny naszej szkoły w składzie: Antoni Chromiński 8d, Artur Brzeziński 4b, Mateusz Dymek 8d, Ewa Kozłowska 7c oraz Michał Grzeszuk 7b, Krzysztof Obuchowicz 7b, Jędrzej Weronko 7a, Jaśmina Jarek 8c walczyły jak równy z równym z najlepszymi szachistami szkół podstawowych z województwa mazowieckiego, zajmując odpowiednio 6 i 41 miejsce w rankingu drużynowym. Ponadto w klasyfikacji indywidualnej na 264 zawodników Mateusz Dymek zajął bardzo wysokie 13 miejsce ( 4 miejsce na szachownicy nr 3).
Ogromnie gratulujemy wszystkim uczestniczącym i cieszymy się, że nasza szachowa tradycja dalej trwa. Życzymy kolejnych sukcesów!
Składamy również podziękowania rodzicom uczniów oraz Radzie Rodziców za wsparcie udziału w Mistrzostwach.
Szkolne Miasteczko Zawodów
Od poniedziałku 14 października do piątku 25 października br. Pani Anna Szumel zorganizowała w naszej szkole imprezę z zakresu orientacji zawodowej i doradztwa zawodowego skierowaną dla uczniów wszystkich poziomów klas pod nazwą „Szkolne miasteczko zawodów”. Przedsięwzięcie wpisało się w obchody Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery, który w tym roku obchodzony był pod hasłem: Pasja - Motywacja - Odwaga.
W ramach realizacji projektu znalazło się wiele inicjatyw. Najpierw uczniowie wszystkich klas przebierali się za przedstawicieli różnych profesji. Celem tej inicjatywy było poznanie świata zawodów. Ponadto dla młodzieży z klas 8 odbył się quiz wiedzy o zawodach, rynku pracy i zasadach rekrutacji do szkół ponadpodstawowych, w którym I miejsce zdobyła klasa 8a, II miejsce przyznano ex aequo klasom: 8c i 8d, zaś III miejsce przypadło klasie 8b. Wśród kolejnych przedsięwzięć znalazł się konkurs plastyczny skierowany dla młodszych uczniów z klas 1-3 - „Mój zawód w przyszłości”, gdzie I miejsce zdobył Antek z klasy 3a, II miejsce Franek z klasy 1c, natomiast III miejsce osiągnęła Zosia z klasy 2a. Dzieci ze świetlicy przygotowały kolorowanki o zawodach, a także uczestniczyły w pogadance na temat pasji, motywacji i odwagi w dążeniu do celu. Następnie ich prace plastyczne zostały wyeksponowane na wystawie, którą można było podziwiać na szkolnym korytarzu. Ostatnią inicjatywą, skierowaną dla uczniów klas siódmych, było przygotowanie w aplikacji Canva ulotek informacyjnych dotyczących tego, co warto brać pod uwagę, wybierając szkołę ponadpodstawową. Efekty ich pracy można zobaczyć na korytarzu szkoły.
Oprócz wymienionych projektów, wszystkie dzieci mogą na bieżąco korzystać z szerokich informacji na temat propozycji lektur i poradników z zakresu doradztwa zawodowego znajdujących się na gazetce ściennej jednego z pięter szkoły.
Jesienny Turniej Szachowy
W dniu 17 października w naszej szkole odbył się Jesienny Turniej Szachowy. W pierwszej grupie, czyli dzieci z klas 1-3 wystartowało 16 uczestników, którzy zagrali 5 rund tempem 10 minut na zawodnika. Całe podium przypadło uczniom z klasy 2c. Zwycięzcą turnieju został Jakub Batycki, drugie miejsce zajął Fabian Mamaj, a trzecie Antoni Orłowski.
W drugiej grupie, starszych uczniów z klas 4-8 wzięło udział 42 uczestników, którzy rozegrali 6 rund tempem 10 minut na zawodnika. Zwycięzcą turnieju został Antoni Chromiński z klasy 8 d, drugie miejsce zajął Mateusz Dymek również z klasy 8 d, a trzecie Ewa Kozłowska z klasy 7c.
Najlepszą zawodniczką w klasach 1-3 została Wiktoria Krzyczkowska z klasy 3b, a w klasach 4-8 - Ewa Kozłowska z klasy 7c.
Po zakończonych zmaganiach Pani Dyrektor Iwona Krupińska wszystkim uczestnikom turnieju wręczyła dyplomy i słodki upominek, a zwycięzcom puchary.
Jesienny Turniej Szachowy został zorganizowany dzięki wsparciu Rady Rodziców, która ufundowała nagrody. Dziękujemy.
Gratulujemy wszystkim uczestnikom! Wielkie brawa dla zwycięzców!
Sukces w Igrzyskach Młodzieży Szkolnej!
Nasi uczniowie ponownie uczestniczyli w rywalizacjach sportowych. Tym razem ci, którzy zajęli czołowe miejsca w Mistrzostwach Dzielnicy Bielany w indywidualnych biegach przełajowych, wzięli udział w Igrzyskach Młodzieży Szkolnej.
Reprezentacja składała się z następujących uczniów: Jerzy Strzałkowski-klasa 5a, Jan Jędruszuk-klasa 6a, Wanda Drumlewska-klasa 7c, Ewa Kozłowska-klasa 7c, Patryk Sumiński-klasa 8c i Patrycja Jurek-klasa 8d. Trasa biegu była niezwykle trudna, a rywalizacja bardzo zacięta. Z naszego zespołu najlepszy wynik osiągnął Patryk Sumiński, zajmując VI miejsce i tym samym zakwalifikował się na Igrzyska Mazowieckie, które odbędą się w kwietniu.
Wszystkim zawodnikom bardzo dziękujemy za udział w zawodach i życzymy powodzenia Patrykowi!
System RESQL dla klas 6-8
W roku szkolnym 2024-2025 uczennice i uczniowie klas 6-8 naszej szkoły mogą korzystać z systemu wsparcia Resql (dla klas 7-8 jest to kontynuacja z poprzedniego roku szkolnego, klasy 6 dołączają jako nowe).
System Resql to system wspomagający rozwiązywanie problemów przemocy rówieśniczej . System RESQL realizuje działania profilaktyczne oraz interwencyjne. Część profilaktyczna obejmuje lekcję wprowadzającą i lekcje wychowawcze, przygotowane przez zespół specjalistów tworzących system Resql. Mają one na celu:
- uwrażliwienie uczniów na szkodliwość działania przemocy,
- przekazanie uczniom informacji, w jaki sposób powinni reagować na przemoc, miejsc oraz osób, do których uczeń może się zgłosić w razie potrzeby,
- ograniczenie występowania przypadków przemocy w szkole,
- zapewnienie komfortu psychicznego dziecku.
Część interwencyjna obejmuje aplikację mobilną, w której uczennice i uczniowie mogą zgłaszać niepokojące ich sytuacje rówieśnicze oraz panel interwenta, w którym wyznaczone osoby z grona pedagogicznego będą korespondowały z uczniami i na bieżąco reagowały na nadesłane zgłoszenia.
Więcej informacji można przeczytać na stronie naszej szkoły w zakładce Uczniowie – Resql oraz na stronie internetowej www.resql.pl
Dzień Edukacji Narodowej
Dzień Edukacji Narodowej to wyjątkowe święto polskiej szkoły, święto uczniów, nauczycieli, pracowników administracji i obsługi oraz tych, którzy szkoły prowadzą i nadzorują. Uroczystą akademię rozpoczęła Dyrektor szkoły, Pani Iwona Krupińska, która złożyła podziękowania dla wszystkich nauczycieli i wychowawców za przekazywanie uczniom niewyczerpanego bogactwa wiedzy, za ukazywanie prawdy i ukierunkowanie na dobro oraz złożyła życzenia spokoju, radości, a także satysfakcji z pracy. Słowa uznania skierowała także do pracowników administracji i obsługi za codzienną pracę na rzecz placówki.
Dzień Edukacji Narodowej w naszej szkole został uświetniony obecnością przedstawicieli zarządu dzielnicy: Burmistrza Dzielnicy Bielany, Pana Grzegorza Pietruczuka, wraz z zastępcami: Panią Iloną Popławską oraz Panem Włodzimierzem Piątkowskim. Wśród gości była obecna radna Dzielnicy Bielany, Pani Monika Szadkowska, a także przedstawicielka Prezydium Rady Rodziców, Pani Sylwia Traczyk. Goście wyrazili podziękowania nauczycielom za wysiłek, obowiązkowość, a przede wszystkim okazywane dzieciom ciepło, natomiast reprezentantka rodziców naszej szkoły złożyła na ręce pani dyrektor kosz ze słodkim upominkiem. Do składanych podziękowań dołączyli także uczniowie klas drugich, którzy w barwnym przedstawieniu słowno-muzycznym wyrazili wdzięczność wszystkim nauczycielom, natomiast najmłodsze dzieci, z klasy 1a, zaprezentowały układ z piłkami. Podniosły nastrój spotkania zapewniła barwna dekoracja przygotowana przez wychowawców świetlicy.
Na koniec spotkania Pani Iwona Krupińska, wraz z wicedyrektorami: Panią Beatą Chrzanowską oraz Panem Piotrem Śmiałkowskim wręczyli nagrody wyróżniającym się nauczycielom i pracownikom szkoły, życząc wszystkim, aby czuli się dumni z faktu, iż od wielu lat są drogowskazami dla kolejnych pokoleń młodych ludzi w wyborze własnej drogi, ukazując im sens życia w dążeniu do szeroko pojętego szczęścia.
Akcja BohaterON
W dniu 10 października uczniowie klasy 6c wraz z wychowawcą i opiekunem wolontariatu zaangażowali się w akcję BohaterON. Dzieci posprzątały kwatery powstańcze i zapalili znicze. Następnie udali się na cmentarz Stare Powązki, gdzie z przewodnikiem spacerowali szlakiem osobowości Warszawy z XVIII i XIX wieku.
"Branie wypełnia ręce, a dawanie wypełnia serce!"
Dziś odbyło się spotkanie organizatorów Konkursu "Ośmiu Wspaniałych" oraz opiekunów Klubów Ośmiu z Warszawy! To był wyjątkowy czas na wymianę doświadczeń, omówienie planów i przygotowanie się do nadchodzącej edycji konkursu. Przed nami mnóstwo wyzwań, ale i inspirujących inicjatyw, które będą wspierać rozwój wolontariatu w naszym mieście.
Wyniki konkursu na projekt koszulki promującej naukę innych języków
We wrześniu z inicjatywy nauczycieli języków obcych ogłoszono konkurs na projekt koszulki promującej naukę innych języków. Zwyciężył projekt Adama z klasy 7B. Drugie miejsce to projekt Basi z klasy 4A, a trzecie miejsce projekt Jagody z klasy 4B. Gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu, dziękujemy za kreatywność i zaangażowanie.
BohaterON – włącz historię!
To ogólnopolska kampania o tematyce historycznej mająca na celu upamiętnienie i docenienie działań uczestników Powstania Warszawskiego oraz promocję historii Polski XX wieku. W ramach tego projektu w naszej szkole realizowano różnorodne przedsięwzięcia. Zostały przeprowadzone lekcje wychowawcze na temat Powstania Warszawskiego, według określonego scenariusza zajęć. Dzieci, przy współpracy ze szkolnym wolontariatem, sprzątały groby Powstańców na Cmentarzu Powązki Wojskowe w Warszawie, a ponadto wzięły udział w przedstawieniu słowno-muzycznym upamiętniającym 63 dni Powstania Warszawskiego pt. „Bo chcieli być wolni i sobie wolność zawdzięczać". Uczniowie klas starszych obejrzeli tematyczny dokument w Bielańskim Ośrodku Kultury oraz film pt. "Fajna ferajna, czyli powstanie oczyma dzieci", jak również spotkali się z panem Bogusławem Kamolą ps. Hipek (ur. w 1930 r.), który w czasie powstania był w drużynie 400 plutonu harcerskiego 227 Szarych Szeregów na Żoliborzu - Zgrupowania Żyrafa II. Ciekawą inicjatywą było wykonanie na lekcjach informatyki ulotek i afiszów informacyjnych - "Pamiętajmy o Powstańcach", które zostały rozdane mieszkańcom z okolicznych osiedli. Poza tym przygotowano gazetkę ścienną o Powstaniu Warszawskim, którą można było obejrzeć na szkolnym korytarzu.
Realizowany w naszej szkole projekt był wsparciem w wychowaniu patriotycznym dzieci i młodzieży, a także z pewnością przyczynił się do wzmacniania poczucia tożsamości narodowej, krzewienia postaw patriotycznych oraz budowania wrażliwości społecznej.
Dni wolne od zajęć dydaktyczno-wychowawczych
Dyrektor Szkoły informuje, że po zasięgnięciu opinii Rady Pedagogicznej, Rady Rodziców i Samorządu Uczniowskiego, dniami wolnymi od zajęć dydaktyczno-wychowawczych w roku szkolnym 2024/2025 będą:
31 października 2024r.
2, 3 stycznia 2025r.
2 maja 2025r.
13, 14, 15 maja 2025r. (egzamin ósmoklasisty)
20 czerwca 2025 r. - zostanie odpracowany 24 maja 2025r. - piknik rodzinny - współpraca ze społecznością lokalną.
Sukces naszych uczniów w Mistrzostwach Dzielnicy Bielany w sztafetach przełajowych
W dniu 1 października br. reprezentacja naszej szkoły wzięła udział w Mistrzostwach Dzielnicy Bielany w sztafetach przełajowych. Zawody odbywały się na obiektach Akademii Wychowania Fizycznego w kategoriach dzieci i młodzież.
Pragniemy poinformować, że uczniowie naszej szkoły zdobyli II miejsce w kategorii dzieci - chłopcy oraz III miejsce w kategorii młodzież - dziewczęta.
Drużynę chłopców, czyli srebrnych medalistów reprezentowali:
Piotr Spólnicki,
Franciszek Śliwiński,
Jerzy Strzałkowski,
Filip Jasik,
Filip Pabis,
Jan Jędruszuk.
Brązowe medalistki, czyli reprezentację dziewcząt tworzyły:
Kornelia Rydel,
Patrycja Jurek,
Oliwia Kozłowska,
Wanda Drumlewska,
Ewa Kozłowska,
Nina Luto.
Życzymy zawodnikom dalszych sukcesów w sporcie!
Szkolny konkurs z okazji Dnia Chłopaka
Z okazji Dnia Chłopaka Samorząd Uczniowski zorganizował konkurs, który miał wyłonić mistrza odbijania piłeczki pingpongowej. Do rywalizacji stanęli uczniowie na poziomach klas IV-VI i VII-VIII. Jury, pod czujnym okiem Pani Katarzyny Kowalskiej, nadzorowało prawidłowy przebieg rywalizacji i skrupulatnie liczyło wszystkie podbicia piłeczek.
Niekwestionowanym zwycięzcą turnieju okazał się Kuba z klasy VIIIa, odbijając piłeczkę 3790 razy, 2. miejsce zajął Bartek z klasy VIIa, uzyskując wynik 3026 podbić, natomiast miejsce 3. przypadło Antoniemu z klasy VIIc, którego piłeczka odbiła się od rakietki 600 razy.
W klasach IV- VI zwyciężył Franek z klasy Va, 2. miejsce zajął Mikołaj z klasy VIb, na 3. miejscu podium uplasował się Kacper – uczeń klasy VIc.
Słowa uznania należą się również najmłodszym uczestnikom z klas czwartych: Michałowi i Ryszardowi, którzy dzielnie rywalizowali ze swoimi starszymi kolegami.
Europejski Dzień Języków
W dniu 26 września obchodziliśmy Europejski Dzień Języków. Z tej okazji uczniowie mogli zaangażować się w różne działania. Na lekcjach informatyki przy użyciu programu Canva szukali odpowiedzi dlaczego warto uczyć się języków. Podczas długich przerw chętnie odpowiadali na pytania losowane w corocznym quizie językowym, a na wybranych lekcjach rozwiązywali quizy i grali w gry. Ponadto, został zorganizowany konkurs na projekt koszulki promującej naukę języków obcych. Lista zwycięzców zostanie ogłoszona wkrótce.
Wybory do Samorządu Uczniowskiego i Rzecznika Praw Ucznia
Tegoroczne wybory do Samorządu Uczniowskiego odbyły się 26 września br. Podczas kampanii kandydaci starali się zaprezentować z jak najlepszej strony, zachęcając do głosowania poprzez plakaty z krótkimi opisami swoich zainteresowań oraz planów. Po podliczeniu głosów przez komisję, okazało się, że funkcję przewodniczącej będzie pełniła Hanna Donat, która uzyskała ich największą liczbę, zaś Natalia Hołubowicz pełnić będzie funkcję wiceprzewodniczącej samorządu.
Nowo wybranemu prezydium Samorządu Uczniowskiego gratulujemy i życzymy owocnej pracy!
Jednocześnie, tego samego dnia, odbyły się wybory Rzecznika Praw Ucznia. W głosowaniu oddano 311 ważnych głosów, a zwycięzcą został Pan Mariusz Seń, uzyskując 131 głosów.
Serdecznie gratulujemy!
Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania
Dnia 29 września 2024 roku obchodzimy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. W naszym kraju to święto ma już wieloletnią tradycję. Zostało ogłoszone w 2001 roku z inicjatywy Polskiej Izby Książki. Patronką wydarzenia jest autorka książek dla dzieci i młodzieży − Janina Porazińska, która urodziła się 29 września 1882 r. Nadrzędnym celem święta jest promowanie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży. Z tej okazji biblioteka szkolna w dniu 27 września zorganizowała w klasach pierwszych akcję czytelniczą. Uczennice klasy 7a czytały książkę Isolde Stark „O jeżu, który chciał być kimś innym” . Najmłodsi słuchacze w skupieniu i zaciekawieniu słuchali historii jeżyka, który naśladując inne zwierzęta chciał zostać kimś innym niż był w rzeczywistości. Akcja czytelnicza sprawiła obu stronom wiele radości i zadowolenia.
Ze względu na korzyści, jakie wynikają z głośnego czytania dziecku, można obchodzić to Święto każdego dnia − wystarczy 20 minut czytania !
Sprawne rączki
Uczniowie klasy 3a bardzo chętnie uczestniczą w zajęciach pozalekcyjnych „Sprawne rączki”. Tworząc piękne prace, ćwiczą sprawność dłoni i motorykę małą. Tym razem, dzięki ich zwinnym paluszkom, powstało różnokolorowe, wyplecione z resztek materiałów, włóczek i koralików, wakacyjne koło, które będzie pozwalało na chwilę wrócić dzieciom wspomnieniami do minionych wakacji.
Dzień Patrona
Nauka skarbem drogim,
Tak bogatym jak ubogim
I bogactwa często giną
Lecz nauki nie przeminą.Jan Kochanowski
Obchody Dnia Patrona zostały zaplanowane na 18 maja 2018 roku i stanowiły ważne wydarzenie dla całej społeczności szkolnej. Ten dzień był wyjątkowym dla naszej placówki, szczególnie w roku, w którym to jesienią będzie obchodzony jubileusz 45 - lecia szkoły. Świąteczny nastrój można było poczuć już od samego rana. Uczniowie, ubrani w galowe stroje, w pięknie udekorowanej szkole, mieli stworzoną niepowtarzalną okazję przybliżenia postaci patrona szkoły, Jana Kochanowskiego, poznania jego twórczości oraz przypomnienia jego zasług dla polskiej literatury.
Świętowanie rozpoczęło się jeszcze przed pierwszym dzwonkiem, czyli przed godz. 8.00, kiedy to na szkolnych korytarzach zaczęła rozbrzmiewać renesansowa muzyka, tworząc niepowtarzalny klimat. Następnie uczennice: Anna Olczak i Zuzanna Sadoch powitały wszystkich uczniów, nauczycieli oraz pracowników administracji przez szkolny radiowęzeł. Głos zabrała również dyrektor szkoły, Pani Iwona Krupińska, która w swoim wystąpieniu zachęciła wszystkich do aktywnego udziału w obchodach Święta Patrona.
Od godz. 8.25 dzieci z oddziałów przedszkolnych, a także uczniowie klas 1 – 3 odwiedzali, przygotowane przez Panie: Alicję Mazurek, Annę Ziębę, Karinę Chmielewską oraz Ewę Kwaśny Muzeum Jana Kochanowskiego, w które, na czas obchodów Dnia Patrona, zamieniła się mała sala gimnastyczna. Dzieci miały niepowtarzalną okazję zapoznać się z prezentacją multimedialną przybliżającą postać Mistrza z Czarnolasu oraz usłyszeć niezwykle ciekawą prelekcję Pani Alicji Mazurek na temat epoki renesansu, czyli czasów, w których żył i tworzył Jan Kochanowski. Cenne informacje przez nią przekazane dzieci wykorzystały już w swoich salach lekcyjnych, gdzie z pomocą nauczycieli, rozwiązywały krzyżówki oraz kolorowały komiksy poświęcone Kochanowskiemu.
Uczniowie klas starszych (IV – VII) mieli stworzoną okazję do wykazania się wiedzą na temat twórczości oraz znajomości faktów z życia patrona podczas Konkursu Wiedzy o Janie Kochanowskim, przygotowanym przez nauczycielki języka polskiego, Panie: Elżbietę Milej i Joannę Strzałkowską. Z uwagi na bardzo dobre przygotowanie uczniów, rywalizacja była bardzo wyrównana i w przypadku niektórych dopiero dogrywka przesądziła o wynikach. Trzyosobowe reprezentacje klas zmierzyły się m.in. z zadaniem zaprezentowania plakatu o patronie, uzupełnienia tematycznej krzyżówki, ułożenia puzzli, udzielania odpowiedzi na pytania o różnej wadze punktowej. Wart podkreślenia jest fakt, że niektóre klasy zadbały także o wyróżniające je elementy stroju oraz rekwizyty, by w ten sposób wyjątkowo zaprezentować się podczas turnieju.
Obchody Dnia Patrona upłynęły w doniosłej i jednocześnie miłej atmosferze. Uczniowie mogli usłyszeć m.in., że Jan Kochanowski kochał wieś, zwyczaje i obrzędy. W swych utworach głosił pochwałę dnia codziennego, a relacje międzyludzkie opierał na wzajemnym szacunku i miłości do Boga. Mimo że nasz patron żył i tworzył ponad 480 lat temu, można stwierdzić, że wartości, które cenił, są nadal aktualne. Warto się więc nimi kierować i w nauce, i w życiu.
Szkolny Konkurs Kaligraficzny- rozstrzygnięty
Podsumowanie Konkursu Kaligraficznego
W dobie komputerów, e-maili, smsów i czatów coraz bardziej zanika pisanie odręczne. Wśród młodzieży ten sposób komunikacji uważany jest za przestarzały. Nie od dzisiaj wiadomo, że ci którzy pracują nad charakterem swojego pisma wzmacniają umiejętność koncentracji, są bardziej kreatywni i osiągają lepsze wyniki w nauce. Dawniej w Polsce nauka kaligrafii miała kształtować charakter oraz cierpliwość. Do ok. 1960 roku była podstawowym przedmiotem w edukacji wczesnoszkolnej. Miała na celu doskonalenie pisma odręcznego wśród uczniów.
Pomysł zorganizowania w naszej szkole Konkursu Kaligraficznego zrodził się w związku z uroczystymi obchodami Dnia Patrona i miał na celu m. in. doskonalenie umiejętności kształtnego i pięknego pisania, rozpowszechnianie sztuki kaligrafii, rozwijanie wrażliwości na piękno języka ojczystego, promowanie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży. Uczniowie naszej szkoły przystępując do konkursu mogli przepisać wybrany utwór Jana Kochanowskiego. Dzieci z klas I – III pięknie kaligrafowały fraszki i treny, a uczniowie klas IV – VII pieśni i psalmy.
Nagrodzeni w Szkolnym Konkursie Kaligraficznym:
Nina Traczyk 1A
Antonina Ozga 1A
Hanna Bednarczyk 2A
Martyna Plackowska 3C
Zofia Zajenkowska 6B
Maja Młynarczyk 3C
Jakub Tomczyk 4E
Karolina Wiktorowicz 7B
Gabriela Lewandowska 4A
Julia Bieniek 4E
Stefania Ozga 7C
Maria Zieniewicz 6C
Zofia Socha 5A
Kinga Daniluk IB
Wyróżnieni w Szkolnym Konkursie Kaligraficznym:
Ignacy Popłoński 1A
Karolina Płachta 1A
Adrianna Pajewska 3C
Katarzyna Kołakowska 2B
Lidia Gontarz 5D
Alicja Kobek 7B
Marta Joachimiak 1B
Gabriela Koprowicz 7A
Aleksandra Kornacka 1B
Kinga Kołakowska 4D
Klara Malinowska 4B
Małgorzata Milewska 4E
Maja Kwiatkowska 4E
Kalina Węgorkiewicz 4D
Szymon Głębocki 3F
Laura Zajbt 1C
Alicja Czarnecka 3F
Julianna Pulikowska 1B
Wojciech Barański 3F
Natalia Hołubowicz 1B
Milena Tor 1B
Zofia Krysińska 3F
Matylda Piątek 3A
Oliwia Bieńkowska 2A
Barbara Socha 3G
Maria Kołakowska 2B
Olga Kowal 6C
Milena Iwańska 5A
Zuzanna Lewandowska 5B
Oliwia Szymczak 6B
Michalina Krawczyk 7E
Ola Zieniewicz 4B
Karolina Pasierowska 7D
Emilia Sawicz 4A
Wszystkim serdecznie gratulujemy i zachęcamy do dalszego rozwijania umiejętności starannego i estetycznego pisania.
Francja w klasie 3a
W poniedziałek 14 maja uczniowie klasy 3a odbyli niezwykłą lekcję, z pełnym pasji, entuzjazmu oraz wspaniałej energii gościem. Odwiedziła nas mama Krystiana, p. Joanna Tymczyszyn, która poprowadziła lekcję o Francji.
Strój naszego gościa nawiązywał do barw flagi francuskiej, co ułatwiło uczniom ich zapamiętanie. Pani Joanna starała się jak najwięcej mówić do dzieci w języku francuskim, cierpliwe powtarzając z nimi niektóre słowa i zwroty. Choć trzeba przyznać, że to zadanie do łatwych nie należało.
Wykorzystując przygotowaną prezentację multimedialną nasz gość przedstawiłuczniom podstawowe wiadomości dotyczące Francji. Informacje nawiązywały do: położenia państwa, jego stolicy, ludności, języka urzędowego, jednostki monetarnej, kultury oraz tradycyjnych potraw tego regionu. Dzieci odsłuchały hymnu Francji, którym jest Marsylianka. Poznały najdłuższą rzekę tego państwa - Loarę. Na podstawie wysłuchanych informacji o francuskim systemie oświaty próbowały odnaleźć i wskazać podobieństwa i różnice w zestawieniu z systemem polskiego szkolnictwa. Z dużym ożywieniem i nutką zazdrości uczniowie zareagowali na informacje o większej ilości czasu wolnego francuskich uczniów, który mająw ciągu roku szkolnego.
Trzecioklasistom bardzo podobała się przeprowadzona lekcja i umówili się z panią Joanną na drugą część poświęconą Paryżowi.
Wielki sukces „Wspaniałych” z naszej szkoły
W dniu 14 maja 2018r., w Sali Widowiskowej Urzędu Dzielnicy Bielany, odbyła się XXV Gala Samorządowego Konkursu Nastolatków „Ośmiu Wspaniałych”. Gospodarzem uroczystości był Burmistrz Dzielnicy Bielany Pan Tomasz Mencina wraz ze swoim zastępcą Panią Magdaleną Lerczak. Uroczystość uświetniła obecność posłanki na Sejm RP Pani Joanny Fabisiak, założycielki Fundacji "Świat na Tak" oraz inicjatorki Konkursu "8 Wspaniałych". Nasza szkołę reprezentowała dyrektor szkoły, Pani Iwona Krupińska oraz opiekun szkolnego wolontariatu, Pani Anna Łachańska.
Galę poprowadziła Pani Maria Pyszkiewicz - dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury przy ul. Andersena 4. Podczas prezentacji omówiła najważniejsze zmiany na przestrzeni 25 lat w Polsce i na świecie oraz przedstawiała nazwiska laureatów w poszczególnych edycjach konkursu, który pomimo zmian odbywał się nieprzerwanie. Przed wręczaniem wyróżnień Burmistrz Dzielnicy, Pan Tomasz Mencina w swoim wystąpieniu skierował uwagę na znaczenie niesienia pomocy na rzecz innych oraz promowanie pozytywnych postaw i działań realizowanych na rzecz potrzebujących.
W tegorocznej edycji konkursu statuetki i dyplomy „Wspaniała Bielan” otrzymały: Amelia Chmielewska i Daria Matysiak z klasy 5D oraz Marianna Jagiełło z klasy 7E. Gratulując laureatom odniesionych sukcesów, burmistrz zachęcił ich do dalszego wysiłku i zaangażowania, składając jednocześnie życzenia radości i satysfakcji z dalszych działań.
Wielkie gratulacje dla naszych wolontariuszy!
Sukces w VIII Ogólnopolskim Pijarskim Konkursie Gramatycznym im. o. Onufrego Kopczyńskiego
11 maja br. w siedzibie organizatorów – Szkoły Podstawowej Zakonu Pijarów im. o. Onufrego Kopczyńskiego i Fundacji Krąg Przyjaciół Dziecka im. św. Józefa Kalasancjusza odbyło się uroczyste podsumowanie VIII Ogólnopolskiego Pijarskiego Konkursu Gramatycznego im. o. Onufrego Kopczyńskiego. W szkolnym etapie zmagań wzięło udział 878 uczniów szkół podstawowych z całej Polski, spośród których 90 zakwalifikowało się finału. W tym gronie znalazło się aż 5 uczennic z naszej szkoły: Weronika Lomott i Zuzanna Soćko (kl. 7a), Barbara Gebler (kl. 7b), Dominika Kowalska oraz Paula Okoth (kl. 7c). Weronika, Dominika i Paula zdobyły tytuły finalistek, osiągając wynik co najmniej 80% możliwych do uzyskania punktów. Na uznanie zasługuje również fakt, że siódmoklasistki musiały opanować materiał częściowo wykraczający poza poziom szkoły podstawowej oraz zgłębić biografię Onufrego Kopczyńskiego, poświęcając na przygotowanie swój prywatny czas.
Organizatorzy przekazali szczególne gratulacje na ręce nauczycieli i uczniów szkół, które zdobyły kilka wyróżnień w tegorocznej edycji konkursu.
Wielkie gratulacje dla finalistek i życzenia dalszych sukcesów!
Cała Polska czyta dzieciom
11. 05. 2018 r. miało miejsce w naszej szkole wspaniałe wydarzenie literackie. W ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom” wspólnie czytaliśmy baśń „Królewna Myszka” w opracowaniu Natalii Usenko. W czytaniu uczestniczyli specjalnie zaproszeni na tę okazję goście: aktorka - pani Aleksandra Górska-Szajewska oraz pani Zofia Gajewicz – Naczelnik Wydziału Oświaty i Wychowania Urzędu Dzielnicy Bielany. W bohaterów baśni wcielili się również: Pani Dyrektor Iwona Krupińska, pani Beata Piszczatowska, panowie Andrzej Narojek i Mariusz Seń, a także uczniowie. Dzieci z klasy 1a pod kierunkiem pani Moniki Hass przygotowały oprawę muzyczną czytelniczego spotkania.
Mamy nadzieję, że wspólne czytanie dzieł literackich na stałe zagości w tradycjach naszej szkoły.
Przemarsz dla Niepodległej
11 maja 2018 roku upłynął w naszej szkole w niezwykle uroczysty sposób. Wszyscy uczniowie, zarówno z oddziałów przedszkolnych, jak i klas 1-7, ubrani na galowo, z biało-czerwonymi balonami, chorągiewkami, kwiatami czy wiatraczkami w rękach uczestniczyli w przemarszu dla Niepodległej. Była to kolejna inicjatywa wpisana do szkolnego kalendarza obchodów100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości.
Pochód odbył się w dwóch turach i polegał na przemarszu dzieci i nauczycieli wokół terenu szkoły. Na zakończenie wszyscy ustawili się na szkolnym boisku, według ustalonego porządku, by najpierw zdać meldunek Pani dyrektor Iwonie Krupińskiej, o gotowości poszczególnych klas do apelu, a następnie wysłuchać hymnu narodowego.W swoim wystąpieniu dyrektor szkoły podkreśliła, że wszyscy powinniśmy z dumą patrzeć na biało - czerwoną flagę, godło państwowe, ze wzruszeniem śpiewać hymn państwowy i mieć przekonanie, że te wartości są dla nas wszystkich niezwykle ważne, bo niejednokrotnie przypłacone ludzkim życiem.
Przemarsz dla Niepodległej w naszej szkole stanowił wielką manifestację polskości i po raz kolejny upamiętnił odzyskanie przez naszą Ojczyznę wolności w 1918 roku.
Mistrzostwa Dzielnicy Bielany m.st. Warszawy Szkół Podstawowych w Czwórboju Lekkoatletycznym i Lekkoatletyce
W dniach 8 – 9 maja 2018r. odbyły się Mistrzostwa Dzielnicy Bielany m.st. Warszawy Szkół Podstawowych w Czwórboju Lekkoatletycznym i Lekkoatletyce - kategoria „Młodzież”. Zawody odbywały się na stadionie lekkoatletycznym AWF Warszawa.
Wart podkreślenia jest fakt, że nad całą imprezą honorowy patronat objął Jego Magnificencja Rektor Akademii Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie prof. nzw. dr hab. Andrzej Mastalerz.
Naszą szkołę w czwórboju lekkoatletycznym reprezentowali następujący uczniowie:
Wołoszczak Emilia, Stańczyk Aleksandra, Paluch Zuzanna, Konador Maria, Jagiełło Wiktoria, Zieniewicz Maria, Fryszer Maria, Retke Agata, Wasilewski Jakub, Kotliński Cyryl, Kowalczyk Mikołaj, Dąbrowski Filip, Bieńkowski Jan oraz Kuczmarski Kacper.
Osiągnięcia:
Kuba Wasilewski- III miejsce w skoku w dal
Marysia Fryszer - II miejsce w rzucie piłeczką palantową
Dziewczęta (drużynowo) - III miejsce w dzielnicy
Chłopcy (drużynowo) - IV miejsce w dzielnicy
W kategorii „Młodzież” naszą szkołę reprezentowali uczniowie:
Gabriela Machnacka, Nikola Durkiewicz, Hanna Łostowska, Bartosz Gibała, Arkadiusz Luboń, Jan Borowiecki, Filip Endzel, Kacper Wolski, Miłosz Kwiatkowski
Osiągnięcia:
Filip Endzel- II miejsce w skoku w dal
Miłosz Kwiatkowski - II miejsce w biegu na 1000m
Bartosz Gibała - III miejsce w biegu na 300m
Kacper Wolski - III miejsce w biegu na 100m
Sztafeta chłopców 4x100m w składzie: Arkadiusz Luboń, Filip Endzel, Kacper Wolski, Bartosz Gibała - II miejsce w dzielnicy
Warto podkreślić, że uczniowie z rocznika 2004 rywalizowali z kolegami z gimnazjów i liceów z oddziałami gimnazjalnymi z rocznika 2003. Opiekunami naszych sportowców byli: Pani Beata Jakubowska, Pani Anna Stankowska i Pan Marusz Jaguś.
Wielkie gratulacje dla wszystkim startujących!!!
24 maja 2018r. odbędzie się Warszawska Olimpiada Młodzieży Lekkoatletyce, w której nasza szkołę będą reprezentowali uczniowie: Filip Endzel, Miłosz Kwiatkowski, Bartosz Gibała i Kacper Wolski.
Powodzenia!!!
Rekrutacja do oddziałów przedszkolnych i klas pierwszych 2018/2019
Ci, co odchodzą, na zawsze są…
Rok temu pożegnaliśmy pana Witolda Hunka, nauczyciela religii, opiekuna wolontariuszy i popularyzatora języka francuskiego w naszej szkole. Pożegnaliśmy człowieka, który zwyczajnie, po ludzku był dobry, łagodny, wyrozumiały i życzliwy. Taką postawą zjednywał sobie sympatię otoczenia oraz żywiołowo manifestowane przywiązanie uczniów. Dzisiaj pamiętają oni o swoim nauczycielu, chętnie go wspominają, a nawet odwiedzają na lipkowskim cmentarzu. W rocznicę śmierci pana Witolda Hunka uczniowie klasy VIId zapalili znicze na jego grobie. Wyjazd do Lipkowa był dla nich okazją do wspominania wspólnie spędzonych chwil, bo choć czas zmienia otaczający nas świat, to nie ma władzy nad naszą pamięcią. Ta pamięć sprawia, że pan Witold Hunek jest stale obecny wśród nas, którzy go znaliśmy i razem z nim dzieliliśmy szkolne troski i radości. Dlatego też 8 maja modliliśmy się w jego intencji w naszym parafialnym kościele. Byliśmy tam, doceniając to, że mogliśmy go poznać, polubić i czerpać otuchę z jego pogody ducha i życzliwości.
Podsumowanie konkursów językowych
W poniedziałek 7 maja 2018 r. odbyła się uroczysta gala, podczas której wręczono nagrody laureatom dwóch bielańskich konkursów organizowanych przez naszą szkołę. Wśród zaproszonych gości znaleźli się uczestnicy dzielnicowego etapu XIII edycji Turnieju Wiedzy o Języku Polskim ”Mądrej głowie dość dwie słowie” oraz Konkursu Języka Angielskiego „Brain Teaser”, a także ich opiekunowie. Podczas uroczystości zainaugurowanej przez Dyrektor Szkoły, panią Iwonę Krupińską, obecna była także pani Edyta Gierczak, Główny Specjalista w Wydziale Oświaty i Wychowania dla Dzielnicy Bielany, która wręczała zwycięzcom dyplomy i nagrody, a także składała gratulacje ich nauczycielom. Spotkanie zakończył krótki program artystyczny z udziałem Zuzanny Soćko i Karoliny Chmielewskiej, finalistek dzielnicowego Konkursu Piosenki Anglojęzycznej „Microphone star” oraz zespołu teatralnego w składzie: Inga Szacka, Agata Wiktorowicz, Nadia Lech, Agata Kulisiewicz i Antoni Bednarczyk, który zaprezentował inscenizację pt. „Mały powstaniec”. Gala finałowa była ważnym wydarzeniem zarówno dla organizatorów, jak i uczestników tego przedsięwzięcia.
Zawody sportowe w piłce nożnej
Apel z okazji 227. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja
Maj – rocznica pięknych serc,
Maj – rocznica wielkich myśli.Tym, co dawno przeminęli,
Hołd składają ci, co przyszli…Michał Arct
W czasie obrad Sejmu Czteroletniego, 3 maja 1791 roku, miało miejsce bardzo ważne wydarzenie. Po burzliwych dyskusjach została przyjęta ustawa rządowa, która przeszła do historii pod nazwą Konstytucji 3 Maja. Była drugą na świecie i pierwszą w Europie ustawą regulującą organizację władz państwowych oraz prawa i obowiązki obywateli. Budziła nadzieję na wyprowadzenie Polski z niewoli i uratowanie jej zagrożonej niepodległości. Po II wojnie światowej, w nowej rzeczywistości politycznej i ustrojowej, zaprzestano obchodzenia tej rocznicy. Dopiero 6 kwietnia 1990 roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej zdecydował przywrócić dzień 3 maja, jako święto państwowe.
Aby upamiętnić ten doniosły fakt, 25 kwietnia 2018 r. w naszej szkole odbył się uroczysty apel, podczas którego uczniowie klasy VIa, pod kierunkiem Pani Wioletty Krawczyk, zaprezentowali krótką lekcję historii i patriotyzmu. Podczas spotkania, poprzez deklamację wierszy, obrady „sejmiku uczniowskiego” z udziałem upersonifikowanej Konstytucji Majowej, a także odtworzenie ówczesnych wydarzeń z udziałem Króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, starali się przybliżyć szkolnym koleżankom i kolegom najważniejsze fakty historyczne i okoliczności powstania pierwszej polskiej konstytucji.
Podniosły charakter apelu wzbogaciła oprawa muzyczno-wokalna w wykonaniu uczniów klas: 1a, 5c, 7a i 7d, pod czujnym okiem Pani Moniki Hass oraz Pani Agnieszki Szumnej, a także tematyczna dekoracja, którą przygotowały Panie: Katarzyna Torchała i Krystyna Cywińska oraz Pan Mariusz Seń. Zaśpiewane piosenki, w tym m.in. Witaj majowa jutrzenko, O fladze, Polonez 3 Maja sprawiły, że uroczystość stała się radosnym przeżyciem tego jednego z najważniejszych dni w historii Polski. Również odświętne stroje oraz kostiumy, obecne w wystroju sali symbole narodowe podkreśliły rangę wydarzeń z 1791 roku. Celem apelu było wzbudzenie uczuć patriotycznych wśród uczniów. Przenosząc ich w minione wieki, szóstoklasiści przypomnieli karty historii, z których obecnie można czerpać siłę, mądrość i wartości. Potwierdzają to słowa Jana Pawła II: Naród, który nie zna swojej przeszłości, umiera i nie buduje przyszłości…
Dzielnicowy Konkurs Czytelniczy „Henryczek” pt. „Świat widziany oczami dziecka”.
Uczniowie naszej szkoły z oddziałów drugich i trzecich wzięli udział w Dzielnicowym Konkursie Czytelniczym „Henryczek” pt. „Świat widziany oczami dziecka”. 16 marca 2018r. w etapie dzielnicowym wzięła udział reprezentacja naszej szkoły w składzie:
Liliana Pawłowska 2a
Zuzanna Szczęsna 2a
Gabriela Kucińska 2a
Antonia Frydrychewicz 3d
Zoja Poręcka 3g
Kajetan Mędyk 3f
24 kwietnia 2018r. odbyło się podsumowanie konkursu. Reprezentacja drugoklasistów zdobyła I miejsce, trzecioklasiści ulokowali się na II miejscu. Gratulujemy naszym laureatom. Jesteśmy z nich dumni.
Umiemy wezwać pomoc i udzielić pierwszej pomocy
Wszystkie dzieci powinny znać najważniejsze numery alarmowe i potrafić udzielić pierwszej pomocy przedmedycznej. Aby sprostać temu wyzwaniu, 24 kwietnia 2018r., na zaproszenie szkolnego pedagoga,w ramach realizacji programu wychowawczo-profilaktycznego, do szkoły przybyli strażnicy Zespołu Profilaktyki Straży Miejskiej. Z dziećmi z oddziałów przedszkolnych przeprowadzili warsztaty pod nazwą: „Umiem wezwać pomoc”, zaś w klasach szóstych odbyły się zajęcia profilaktyczne na temat: „Pierwsza pomoc”.
Najmłodsze dzieci, poprzez zabawę, mogły utrwalić znajomość numerów, które niejednokrotnie mogą przyczynić się do uratowania ludzkiego życia oraz poznawały sytuacje, w których powinno się z nich skorzystać. Najmłodsi, przynajmniej przez chwilę, mogli poczuć się jak mali ratownicy. Niezbędny okazał się oczywiście numer 112, który wcześniej tak skutecznie został przez nich opanowany oraz ważna zasada: „nie widzę, nie słyszę, nie czuję - karetkę potrzebuję!".
Z kolei szóstoklasiści,w dwugodzinnym bloku, zapoznali się z podstawowymi zasadami udzielania pierwszej pomocy oraz właściwym sposobem informowania służb ratunkowych. Ponadto uczestniczyli w ćwiczeniach praktycznych na fantomach, a także utrwalili postępowanie ratunkowe w sytuacji zadławienia, skaleczenia czy omdlenia.
Podsumowaniem spotkań była krótka dyskusja mająca na celu uświadomienie uczniom, jak ważna w dzisiejszych czasach jest szybka i prawidłowa interwencja w ratowaniu życia drugiego człowieka.
Teatrzyk Kamishibai
W dniu 23 kwietnia odbyła się prezentacja papierowego teatrzyku Kamishibai pt. „O wróbelku Fryderyku”. Przedstawienie powstawało w ciągu kilku miesięcy tego roku szkolnego w bibliotece. Projekt realizowany był w ramach zajęć czytelniczych przez uczennice z klasy Vb: Igę Elbe, Amelkę Jędrzejczyk, Zuzię Lewandowską i Maję Wnuk. Efekty swojej pracy dziewczynki zaprezentowały pani dyrektor Iwonie Krupińskiej. Następnie teatrzyk zawita do grup przedszkolnych i klas pierwszych.
Oszustwa Pchły Szachrajki na szkolnej scenie
20 kwietnia Rodzice sprawili uczniom z klasy 3a nie lada niespodziankę. Przyznać trzeba, że zobaczyć swoją mamę w roli Pchły Szachrajki lub tatę w roli Sędziego, przebranych, ucharakteryzowanych, tańczących i śpiewających, to wielka atrakcja. Zaskoczenie niektórych dzieci nie mijało do końca spektaklu. Pchła Szachrajka to tytułowa postać wiersza Jana Brzechwy, która oszukuje i płata figle spotykanym postaciom. A to niepostrzeżenie wyssie krem z wszystkich rurek w cukierni, a to sprytnie ukradnie wzory z jedwabiu, a to po szelmowsku zaśpiewa operową arię włączając ukryty gramofon, a to wreszcie wykorzysta naiwną uczennicę i nauczy ją, odpłatnie, języka pchlego, zamiast języka angielskiego. A przy tym pełna jest wdzięku i elegancji. Wydaje się, że kolejne kłamstewka uchodzą jej na sucho. Jednak z każdym szachrajstwem Pchle przybywa wrogów. Pchłą sprawia przykrość nawet swoim przyjaciółkom, którym podstawia lustro mające zamiast zwierciadła - zdjęcie krowy. Łatwo się domyślić, że elegantki nie zobaczyły w lustrze swojego odbicia.
Pasmo oszustw Pchły Szachrajki przerwało jednak aresztowanie na podstawie skarg oszukanych. Spektakl zakończył się sceną procesu i orzeczenia wobec Pchły sprawiedliwego wyroku. Adaptację Pchły Szachrajki opracowała i wyreżyserowała wychowawczyni klasy 3a - pani Małgorzata Graczyk. Wśród aktorów na szczególne wyróżnienie zasłużyła pani Małgorzata Szczypek, grająca tytułową rolę z wdziękiem, ale i szelmowskim błyskiem w oku. Pozostali rodzice wypadli świetnie, każdy do swojej roli dodał charakterystyczne elementy (wydatny brzuszek Cukiernika) lub gesty (naiwne miny piegowatej Kiki uczącej się angielskich, a właściwie pchlich, słówek) podkreślających kreację. Spektakl zagrany był w tempie, każdy z aktorów znał swoje miejsce na scenie, kostiumy zamieniły rodziców w postaci z wiersza.
Nagrodą dla zespołu był zaskoczenie i zachwyt dzieci, które zobaczyły rodziców w niecodziennych rolach. Grad oklasków i szczere słowa podziwu z ust Pani Dyrektor dopełniły uznania dla aktorów i reżysera. Próby do spektaklu i samo przedstawienie były z kolei świetną okazją do bliższego poznania się przez rodziców w niezwykłej atmosferze. Sztuka była efektem przyjaznego klimatu doprawionego szczyptą dobrego humoru. Każdy aktor dał coś z siebie na rzecz wspólnego przedsięwzięcia i był usatysfakcjonowany tym, że wziął w nim udział. Żal odczuli natomiast ci z rodziców, którzy nie zgłosili swego udziału, bo ominęła ich świetna zabawa. Oni, i wszystkie dzieci, z niecierpliwością czekają na następny teatr rodziców.W przedstawieniu udział wzięli:
Magdalena Fabisak (Narrator), Sylwia Ambroziak-Zaręba (Bryczka), Monika Wnuk (Bryczka), Agnieszka Chmiel (Gość), Joanna Tymczyszyn (Narrator), Sergiusz Płachecki (Cukiernik), Karolina (Podróżny) i Tomasz (Kelner) Kowalscy, Małgorzata (Pchła Szachrajka) i Grzegorz (Sędzia) Szczypek, Paweł Sałek (Kelner), Joanna (Koleżanka) i Artur (Kelner) Kukułowicz, Grzegorz Kobek (Kupiec), Anna Pielak (Koleżanka), Agnieszka Bolesta (Koleżanka), Joanna Celmer (Koleżanka), Łukasz Różycki (Podróżny – Policjant), Kamil Górski (Podróżny), Aleksandra Bitner (Panna Kika).
Obchody Światowego Dnia Ziemi
Światowy Dzień Ziemi to największe ekologiczne święto świata, które jest obchodzone od 1970 roku w prawie dwustu państwach. W Polsce jego kultywowanie zapoczątkowano w 1990 roku.
Dzień Ziemi to czas, kiedy ludzie na całym świecie łączą siły, aby uświadomić wszystkim, że wspaniałe dary przyrody trzeba wykorzystywać mądrze - tak, aby starczyło ich dla przyszłych pokoleń. Również i w naszej szkole uczciliśmy to święto w dniu 20 kwietnia br. Jego organizacją zajął się Samorząd Uczniowski. Aby zyskać miano przyjaciół przyrody, poszczególne klasy miały ozdobić drzwi swojej pracowni tematycznym plakatem lub innymi elementami dekoracji związanymi z Ziemią. Ponadto dzieci miały za zadanie napisać ekologiczne hasła, które przyklejone zostały do ich zielonych strojów, obowiązujących tego dnia w szkole.
Wszystkie te inicjatywy miały na celu rozbudzenie wśród uczniów współodpowiedzialności za stan środowiska w przyszłości, poczucia troski o stan czystości najbliższego otoczenia, w którym żyjemy. Uczniowie ciągle mogą podziwiać swoje prace na drzwiach sal lekcyjnych oraz pozostałych pomieszczeń w budynku szkoły.
Turniej Czytelniczo-Językowy
Po raz kolejny uczniowie naszej szkoły wzięli udział w międzyszkolnym Turnieju Czytelniczo-Językowym, organizowanym od 2006 r. przez Szkołę Podstawową nr 209 im. Hanki Ordonówny w Warszawie dla dzieci z bielańskich szkół. Konkurs składał się z trzech etapów: szkolnego, półfinału i finału. Jego hasłem przewodnim były „Ulubione zabawy dzieci”. Do ostatniego etapu, który odbył się 16 kwietnia 2018 r. zakwalifikowały się cztery uczennice z naszej szkoły: Liliana Pawłowska, Zuzanna Szczęsna z klasy 2a, Aleksandra Starnawska z klasy 3e oraz Nina Kaczkan z klasy 3f. Podczas zmagań wykonywały zadania ortograficzne oraz opowiadały o ciekawych zabawach bohaterów wybranych wcześniej pozycji książkowych, takich jak: „Kuba i Buba”, „Drzewo do samego nieba”, „Pippi”, „Karolcia”, „Oto jest Kasia”, „Pilot i ja”, „Dzieci z Bullerbyn”. Wszystkie finalistki wspaniale zaprezentowały się przed komisją. Wykazały się doskonałą czujnością ortograficzną oraz pięknie zaprezentowały wypowiedzi. Zuzanna Szczęsna z klasy 2a zajęła II miejsce w kategorii klas drugich, natomiast Nina Kaczkan z klasy 3e zajęła III miejsce w kategorii klas trzecich. Gratulacje dla wszystkich finalistek. Dziękujemy rodzicom oraz nauczycielom za ich wkład w rozbudzanie zainteresowań czytelniczych uczniów.
Spotkanie z policją w klasie 7E
Archiwum Aktualności
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Lipiec 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Lipiec 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Październik 2022
- Wszystkie