Informujemy, że w okresie przerwy świątecznej stołówka szkolna LINIA Promocja Zdrowego Stylu Życia będzie nieczynna.
Wielkanocny Turniej Szachowy
W dniu 15 kwietnia od wczesnych godzin porannych rozpoczęły się zmagania uczniów naszej szkoły w Wielkanocnym Turnieju Szachowym. W pierwszej grupie, czyli uczniów z klas 1-3 wystartowało 24 uczestników, którzy zagrali 6 rund tempem 10 minut na zawodnika. Zwycięzcą turnieju został Hubert Duda z klasy 2c. Drugie miejsce zajął Antoni Orłowski z klasy 2c, a trzecie Daniel Brzeziński z klasy 3b.
W drugiej grupie, starszych uczniów z klas 4-8 wzięło udział 35 uczestników, którzy rozegrali również 6 rund tempem 10 minut na zawodnika.
Zwycięzcą turnieju został Julian Obuchowicz z klasy 7b, z wynikiem 6 punktów z 6 partii. Drugie miejsce zajął Mateusz Dymek z klasy 8d, a trzecie Jędrzej Weronko z klasy 7a. Najlepszą zawodniczką turnieju została Jaśmina Jarek z klasy 8c.
Po zakończonych zmaganiach dyrektor szkoły Pani Iwona Krupińska oraz wicedyrektor Pani Beata Chrzanowska uczestnikom turnieju wręczyły dyplomy i słodki upominek, a zwycięzcom puchary.
Wielkanocny Turniej Szachowy został zorganizowany dzięki wsparciu Rady Rodziców, która ufundowała nagrody. Dziękujemy.
Gratulujemy wszystkim uczestnikom! Wielkie brawa dla zwycięzców!
Rozmowy na temat elektromagnetyzmu...
Uczniowie klas: 5b i 5d mieli niepowtarzalną okazję uczestniczyć w pogadance na temat elektromagnetyzmu! Temat ten jest niezwykle fascynujący i ma ogromne znaczenie w naszym codziennym życiu, zwłaszcza w kontekście działania telefonów komórkowych.
Podczas spotkania piątoklasiści mogli dowiedzieć się, że telefon komórkowy działa dzięki falom elektromagnetycznym, wysyłając i odbierając sygnały radiowe. Te z kolei przenoszą informacje w postaci dźwięku, tekstu czy obrazu. Uczniowie dowiedzieli się również, jaką rolę pełnią anteny i przekaźniki telefoniczne, umożliwiające komunikację między użytkownikami.
Dodatkowo uświadomili sobie jak w codziennym życiu zjawiska przyrodnicze łączą się z takimi pojęciami, jak elektrostatyka i magnetyzm. Uczniowie poszerzyli wiedzę o zjawiskach związanych z ładunkami elektrycznymi, które mogą przyciągać lub odpychać inne naładowane obiekty oraz o właściwościach magnetycznych materiałów, które są wykorzystywane w różnych urządzeniach, takich jak głośniki czy silniki elektryczne.
Takie pogadanki inspirują uczniów do dalszego zgłębiania tajników świata fizyki i technologii, a także pobudzają ich ciekawość do odkrywania wpływu nauki na otaczający nas świat. To doskonała okazja do zainspirowania młodych fizyków do myślenia o przyszłości i możliwościach, jakie niesie ze sobą rozwój technologii opartych na zasadach elektromagnetyzmu.
Wielkanocne Spotkanie z Seniorami Osiedla „Piaski”
Wielkanoc to jedno z najbardziej radosnych świąt, poprzedzone wieloma przygotowaniami i troską o szczególny nastrój. To wyjątkowy czas w roku, gdy wokół pojawiają się pierwsze oznaki wiosny. Ten okres skłania do refleksji i zadumy.
Zgodnie z wieloletnią tradycją naszej szkoły, w dniu 9 kwietnia 2025 roku, odbyło się wyjątkowe spotkanie wielkanocne, na które przybyli Seniorzy z Osiedla „Piaski”. Jego organizatorami byli: Rada i Zarząd Dzielnicy Bielany, Samorząd Mieszkańców Osiedla „Piaski” oraz społeczność Szkoły Podstawowej nr 293.
Uroczystość przebiegła w bardzo miłej, pełnej życzliwości, atmosferze, której atrakcją była inscenizacja o życiu seniorów w dzisiejszym świecie. Przy pięknych dekoracjach i ozdobach stołów, w towarzystwie wyjątkowych gości, wśród rozmów i wzruszeń wszyscy celebrowali zbliżające się Święta Wielkanocne.
Spotkanie było okazją do integracji i wzmocnienia poczucia wspólnoty wśród mieszkańców dzielnicy Bielany, a także miłym wypełnieniem wolnego czasu seniorów.
Zajęcia „Sprawne rączki”
Kolejnym przedsięwzięciem podjętym przez uczniów klasy 3a na zajęciach pozalekcyjnych „Sprawne rączki” było uszycie kolorowych rybek. Filcowe ozdoby będą przypominały im o zbliżających się wakacjach. Własnoręcznie wykonane, różnobarwne zabawki sprawiły wszystkim wiele radości.
Laboratoria Przyszłości to doskonała okazja do ćwiczenia sprawności manualnych.
Serdeczne podziękowania!
Dziękujemy z całego serca za zaangażowanie i udział w akcji wolontariatu – zbiórce dla Fundacji Rodakom na Kresach.
Dzięki Waszej otwartości, życzliwości i chęci niesienia pomocy udało się zebrać potrzebne dary, które trafią do Polaków mieszkających na Kresach.
Wasza pomoc ma ogromne znaczenie – pokazuje, że razem możemy więcej.
Akcja Wolontariatu
Wolontariat Szkoły Podstawowej nr 293 oraz Szkoły Podstawowej nr 364 przy wsparciu świetlicy szkolnej zorganizował wspólnie wiosenny kiermasz bransoletek. Wydarzenie cieszyło się dużym zainteresowaniem – uczniowie, nauczyciele i rodzice z zaangażowaniem wspierali akcję. Całkowity dochód z kiermaszu został przekazany na rzecz Fundacji Warszawskie Hospicjum dla Dzieci, wspierając tym samym najmłodszych podopiecznych.
Dziękujemy wszystkim za udział i wielkie serce!
Podsumowanie konkursu czytelniczego
Z okazji Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci biblioteka szkolna zorganizowała konkurs czytelniczy. Laureatami konkursu zostali:
-
Aleksandra Gal kl. 1B
-
Maria Krzywicka kl. 3B
-
Wiktor Obliński kl. 4B
-
Filip Gumowski kl. 5D
-
Zuzanna Witosławska kl. 7A
Serdecznie gratulujemy!
-
Bielańskie Targi Edukacyjne
W dniu 3 kwietnia br. uczniowie klas ósmych wzięli udział w XVI Bielańskich Targach Edukacyjnych. Zostały zorganizowane w Zespole Szkół nr 35 przy ul. S. Żeromskiego, a ich celem było promowanie kształcenia i osiągnięć edukacyjnych bielańskich szkół ponadpodstawowych. Ósmoklasiści, zainteresowani kontynuowaniem nauki na Bielanach, mieli możliwość wzięcia udziału w warsztatach z doradztwa zawodowego oraz zapoznania się z prezentowanymi zawodami oferowanymi przez bielańskie szkoły zawodowe - ZS nr 10, ZS nr 18 oraz ZS nr 35. Na uczestników targów czekały także testy z zakresu predyspozycji i preferencji zawodowych, które przygotowali dla uczniów doradcy zawodowi z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 10.
Rowerowy Maj
W imieniu Zespołu Rowerowego Maja oraz Straży Miejskiej m.st. Warszawy zapraszamy na spotkanie dotyczące między innymi najważniejszych przepisów i zasad bezpieczeństwa istotnych podczas jazdy na rowerze i urządzeniach wspomagających ruch (hulajnogi tradycyjne, rolki, deskorolka, wrotki).
Spotkanie jest dedykowane rodzicom, opiekunom prawnym, nauczycielom oraz uczestnikom kampanii.
Będzie podzielone na dwie części:
- informacyjną na temat Rowerowego Maja, którą poprowadzą miejskie koordynatorki kampanii i przypomną najważniejsze zasady udziału w kampanii (jakich sprzętów można używać w trakcie kampanii, jaki jest minimalny dystans do aktywnego przejechania, jakie są terminy i zasady dołączenia do akcji) oraz zasady realizacji nagród indywidualnych na podstawie dzienniczków rowerowych
- edukacyjną, którą poprowadzi Pan Hubert Dobrzyński, edukator stołecznej Straży Miejskiej i opowie o przepisach regulujących jazdę na rowerze, hulajnodze, o karcie rowerowej, możliwościach jazdy rowerem po chodniku, obowiązkowym wyposażeniu roweru i o wielu innych sprawach związanych z aktywnymi dojazdami.
Spotkanie odbędzie się na platformie Teams, w czwartek, 3.04.2025 r.
Rozpocznie się o godzinie 17.00 częścią informacyjną o kampanii, natomiast od godziny 17.30 spotkanie poprowadzi edukator warszawskiej Straży Miejskiej.
Link do spotkania: link
Spotkanie to świetna okazja, by przypomnieć sobie zarówno najważniejsze zasady kampanii, jak i bezpiecznego korzystania z aktywnych środków transportu, zarówno przez najmłodszych, jak i starszych uczestników ruchu drogowego.
Szkolne Pole Nadziei znów zakwitło!
Nasze żonkilowe pole to nie tylko piękny widok, ale przede wszystkim symbol nadziei i wsparcia dla osób potrzebujących opieki paliatywnej. W ramach tej wyjątkowej akcji wolontariusze z naszego “Klubu Ośmiu” aktywnie współpracują z: Zespołem Domowej Opieki Paliatywnej na Bielanach, Ośrodkiem Hospicjum Domowego NZOZ Zgromadzenia Księży Marianów i Warszawskim Hospicjum dla Dzieci. Dziękujemy naszym wolontariuszom za ich zaangażowanie i wielkie serca!
Sukces naszych uczennic w konkursie recytatorskim
W dniu 27 marca 2025 r. odbył się dzielnicowy etap 48. konkursu recytatorskiego „Warszawska Syrenka” w Bielańskim Ośrodku Kultury przy ul. Goldoniego 1. Z ogromną przyjemnością pragniemy poinformować, że uczennice reprezentujące naszą szkołę zdobyły wyróżnienie:
W kategorii klas IV-VI: Veronika Karpińska i Antonina Kozioł
W kategorii klas VII-VIII: Urszula Mędrzecka i Oliwia Kozłowska
Dziewczynki zachwyciły jury wspaniałą recytacją wierszy, które oceniało dobór repertuaru, interpretację utworu, kulturę mowy oraz ogólny wyraz artystyczny. Wyróżnienie uczennic jest ogromnym osiągnięciem z uwagi na zgłoszenie się do konkursu aż 89 uczestników z 17 szkół bielańskich.
Serdecznie gratulujemy sukcesu oraz życzymy powodzenia w kolejnych edycjach konkursów recytatorskich!
Góra Grosza
Już po raz kolejny nasza szkoła włączyła się w akcję Góra Grosza organizowaną przez Towarzystwo Nasz Dom, które od wielu lat wspiera dzieci i młodzież, finansując, m.in. pomoc specjalistyczną, pracę z rodziną biologiczną oraz rozwój indywidualnych zainteresowań wychowanków.
Dziękujemy wszystkim uczniom naszej szkoły za zaangażowanie w tę inicjatywę. Szczególne gratulacje należą się klasie 4a za zajęcie pierwszego miejsca oraz dla klas: 5a i 5c za zdobycie kolejnych lokat. Wspólnie zebrana kwota 162,51 zł to dowód na to, jak ważne jest wsparcie i solidarność.
Serdeczne podziękowania uczestnikom akcji za ich wysiłek i poświęcenie!
Kartka wielkanocna dla Hospicjum Dziecięcego
Wolontariat szkolny wraz ze świetlicą szkolną włączył się w akcję zorganizowaną przez Domowe Hospicjum Dziecięce Promyczek. Wolontariusze przygotowali kolorowe, kreatywne kartki wielkanocne dla dzieci. To wspaniała inicjatywa, która ma na celu sprawienie radości i pokazanie wsparcia dla osób przebywających w hospicjum. Takie gesty niosą nie tylko otuchę, ale także przypomnienie o tym, jak ważna jest troska o innych w trudnych chwilach.
Dziękujemy!
Lodowce i woda w Arktyce
21 marca 2025 obchodzimy po raz pierwszy Światowy Dzień Lodowców, a 22 marca od lat Światowy Dzień Wody. Z tej okazji uczniowie klasy VIII b podczas zajęć fizyki mieli okazję uczestniczyć w lekcji na żywo z Polskiej Stacji Polarnej Hornsund na Spitsbergenie. Uczniowie zapoznali się z ciekawymi faktami dotyczącymi lodowców i zasobów wodnych Ziemi oraz dowiedzieli się, jak wygląda dostęp do wody w surowych warunkach Arktyki i co stanowi jej główne źródło na stacji polarnej.
Transmisja z ekspertem w zakresie badań polarnych i nauk o Ziemi była dostarczona przez Instytut Geofizyki Polskiej Akademii Nauk w ramach programu EDU-ARCTIC, mającego na celu angażowanie uczniów w edukację STEM poprzez badania Arktyki.
„Zorza polarna w objęciach fizyki”
W dniu 20 marca odbył się finał konkursu wojewódzkiego plastyczno-fizycznego „Fraktal”. Celem konkursu było stworzenie pracy plastycznej nawiązującej do zjawiska, teorii lub prawa fizycznego oraz jego naukowe wyjaśnienie.
Michał podczas prezentacji swojej pracy „Zorza polarna w objęciach fizyki” wykazał, że fizyka i sztuka są ze sobą powiązane - zarówno fizycy, jak i artyści starają się zrozumieć i zinterpretować otaczający nas świat.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!!!
Powitanie wiosny
Przyszła do nas wiosna - wiosenka
Zielona panienka - panienka
Przyszła o poranku
W sasankowym wianku...
Słowa tej piosenki, tak chętnie śpiewanej przez dzieci, doskonale nawiązują do wydarzeń naszej szkoły z 21 marca, kiedy to cała uczniowska brać powitała wiosnę. To szczególna pora roku, która napawa wszystkich optymizmem, a jej pierwszy dzień jest jednym z najbardziej wyczekiwanych po długiej i szarej zimie. Tego dnia Samorząd Uczniowski zorganizował wiele atrakcji. Wszyscy chętni uczniowie przyszli ubrani na zielono, a tradycyjny plecak lub tornister zamienili na inne nosidło. Książki, zeszyty i przybory szkolne zostały przyniesione, m.in. w walizkach, poszewkach, koszykach, koszach, tekturowych pudełkach, garnkach, a nawet... w sejfie. Ponadto dzieci i młodzież włączyli się do akcji „Wyjątkowa Skarpetka”, solidaryzując się z osobami z zespołem Downa. Przedsięwzięcie polegało na założeniu na siebie tych elementów garderoby – w różnych barwach na każdą nogę oraz pokolorowaniu papierowej skarpetki i zawieszeniu jej na drzwiach swojej pracowni lub na specjalnie przygotowanych do tego celu sznurach, by po raz kolejny pobić rekord utworzenia najdłuższego sznura wyjątkowych skarpetek.
Następnym punktem obchodów Pierwszego Dnia Wiosny było zaproszenie przez przedstawicielki prezydium Samorządu Uczniowskiego reprezentantów poszczególnych klas przebranych za Panie Wiosny w celu wyłonienia najbardziej oryginalnego stroju. Największym uznaniem wśród oceniającej komisji, której przewodniczył wicedyrektor, Pan Piotr Śmiałkowski, cieszyły się „wiosenki” z klas: 5a i 8c.
Obchody Pierwszego Dnia Wiosny przebiegły w radosnej i przyjemnej atmosferze. Po tak mile spędzonym czasie uczniowie żywią nadzieję, że ta piękna pora roku bardzo szybko zawita do szkolnych sal i będzie dla wszystkich źródłem dodatkowej energii.
Sukces w XX Olimpiadzie Matematycznej Juniorów
Miło nam poinformować, że Stanisław Krzywicki uczeń klasy 8B został finalistą XX Olimpiady Matematycznej Juniorów. Dzięki temu osiągnięciu Stanisław uzyskał uprawnienia do zwolnienia z egzaminu ósmoklasisty z matematyki oraz przyjęcia w pierwszej kolejności do szkoły ponadpodstawowej.
GRATULUJEMY!!!
Sukces sportowy naszych uczniów
W dniach 10-14 marca 2025 r., w Szkole Podstawowej nr 352 przy ul. Conrada 6, odbyły się rozgrywki w piłce siatkowej chłopców w kategorii młodzieży szkół podstawowych o Mistrzostwo Dzielnicy Bielany. Organizatorem imprezy był Wydział Sportu i Rekreacji dla Dzielnicy Bielany Urzędu m. st. Warszawy.
Na zawody zgłosiło się 13 bielańskich szkół podstawowych, które drogą losowania zostały podzielone na 4 grupy. Grając systemem „każdy z każdym”, wyłoniono kolejność w poszczególnych grupach. Za wygrany mecz zespół otrzymywał 2 pkt., za przegrany 1 pkt. Mecze rozgrywano do 2 wygranych setów – każdy do 25 pkt.
Z ogromną przyjemnością pragniemy poinformować, że nasza szkoła zdobyła trzecie miejsce, a reprezentowali ją chłopcy z klas 7-8:
Patryk Sumiński z klasy 8c, Maciej Daniszenko z klasy 8d, Mateusz Dymek z klasy 8d, Michał Krasnodębski z klasy 8c, Maciej Paluch z klasy 7b, Antoni Bartczak z klasy 7c, Wiktor Krzyżanowski z klasy 7c, Aleksander Kopka z klasy 8c, Nikodem Kucisz z klasy 8b, Filip Saniewski z klasy 8c.
Gratulacje dla naszych siatkarzy !!!
Spotkanie z aktorem
W dniu 16 oraz 23 listopada br. uczniowie klasy 4b uczestniczyli w spotkaniu z jednym z polskich aktorów. Dzieci miały możliwość poznać wiele ciekawych informacji na temat pracy scenicznej, posłuchać jak gość potrafi naśladować głosy znanych osób, jak również z bliskaobejrzeć grę aktorską w trakcie odtwarzania krótkich scenek.
Największym zainteresowaniem czwartoklasistów cieszyły się zabawy w wymyślanie różnych historyjek i wcielanie się w role występujących w nich postaci. Była wyprawa po skarby, spotkanie z idolem, strach przed mumią z piramidy, odgrywanie zielonego dinozaura, a także kolorowej tęczy. Wszyscy świetnie się bawili. Dzieci chętnie angażowały się w wykonywanie kolejnych zadań, poznając przy tym niektóre tajniki pracy aktora.
Dyskoteki andrzejkowe w klasach IV - V i VI - VIII
Czas andrzejek już nadchodzi,
w szkole o to się rozchodzi.
Bo andrzejki - czas niezwykły,
a do tego już przywykły,
w szkole wszystkie ananasy -
no dosłownie - z każdej klasy!Autor nieznany
Obrzęd andrzejek w dawnych czasach miał nieco inny charakter niż obecnie, gdyż zawierał więcej magii i wiary, że tego dnia przyszłość otwiera swoje tajemnice. Dzisiaj jest to wesoła zabawa dostarczająca wiele humoru i rozrywki, a przeprowadzane wróżby traktowane są bardziej z przymrużeniem oka.
Upamiętniając zwyczaj wigilii św. Andrzeja, w naszej szkole, jak co roku, odbyła się zabawa andrzejkowa. Uczniowie klas IV-V uczestniczyli w niej 28 listopada, natomiast ich starsi koledzy z klas VI-VIII mieli możliwość potańczyć następnego dnia. Wszyscy wspaniale się bawili przy dźwiękach ulubionych utworów muzycznych, a humory dopisywały. W organizacji imprezy pomagali również rodzice, którzy włączyli się do wspólnej zabawy i tradycyjnie zadbali o to, aby dzieci miały przygotowany poczęstunek.
Pozostając pod wrażeniem andrzejkowych atrakcji, uczniowie z niecierpliwością oczekują kolejnej, wspólnej zabawy, którą będzie bal karnawałowy.
Konkurs “Mój Przyjaciel – Pluszowy Miś”
Światowy Dzień Pluszowego Misia obchodzimy 25 listopada. Pierwsza pluszowa zabawka powstała w 1902 roku w Nowym Jorku, a na cześć prezydenta USA Teodora Roosevelta (który podczas jednego z polowań nie zgodził się na zastrzelenie młodego niedźwiadka) została nazwana "Teddy's Bear". Jak co roku, w naszej szkole aktywnie świętowaliśmy ten dzień. Uczniowie podczas zajęć zapoznali się z historią powstania Pluszowego Misia, cały dzień Misie towarzyszyły dzieciom podczs lekcji i przerw.
Z tej okazji odbył się konkurs “Mój Przyjaciel – Pluszowy Miś” dla oddziałów przedszkolnych. Uczniowie pod okiem swoich rodziców przygotowali bardzo kreatywne prace przedstawiajace Misia.
I miejsce - Hubert Węgrecki
II miejsce – Igor Celiński
III miejsce - Oliwia PiechockaWyróżnienia:
Jakub Fiałkowski
Antoni Lechowicz-Zalewski
Lena Szewczuk
Natalia Janczak
Zuzanna StelmachUczniowie z klas 1-3, którzy zmierzyli się w konkursie “Ubranko dla Misia”, mieli za zadanie samodzielnie zaprojektować strój dla swojego ulubionego Misia.
Wyniki konkursu przedstawiają sie następująco:I miejsce – Ignacy Popłoński
II miejsce - Malwina Michalska
III miejsce – Oliwia KozłowskaWyróżnienia:
Maja Kułakowska
Kalina Szumilas
I miejsce w Mistrzostwach Dzielnicy Bielan w mini koszykówce chłopców
W dniach 26-28 listopada br. zostały rozegrane Mistrzostwa Dzielnicy Bielany w mini koszykówce dziewcząt i chłopców. Celem turnieju była popularyzacja i upowszechnianie tej dyscyoliny sportu wśród młodzieży szkolnej oraz wyłonienie mistrzów szkół bielańskich, którzy będą reprezentować Dzielnicę Bielany w finałach LII Warszawskiej Olimpiady Młodzieży. W turnieju wystartowała drużyna chłopców w składzie: Poscia Dawid 6a, Wnuk Karol 6b, Kucisz Antoni 6b, Siwek Krzysztof 6b, Michalik Mikołaj 6b, Krzywicki Krzysztof 6b, Karczmarek Antoni 6b, Kardaszewicz Jakub 6d, Kuczmarski Kacper 6b, Rodakowski Bartosz 7b, Bednarczyk Antoni 7b. Zawody zostały rozegrane z godnie z przepisami gry w mini koszykówkę ustalonymi przez Polski Związek Koszykówki i określonymi w regulaminie WOM.
Do zawodów zgłosiło się 10 zespołów, które podzielono na 2 grupy. Do półfinałów awansowały dwie najlepsze drużyny z każdej z nich. Nasza reprezentacja awansowała ze swojej grupy z kompletem punktów, nie przegrywając ani jednego spotkania. W półfinale naszym rywalem byli chłopcy z SP nr 80, nad którymi zwycięstwo otworzyło drogę do finału. W ostatnim najważniejszym meczu dnia nasi uczniowie pokonali swoich rówieśników ze Szkoły Przymierza Rodzin w stosunku 22:9, potwierdzając mistrzowską formę i dyspozycję. Jako mistrzowie Bielan, uczniowie będą reprezentować dzielnicę w styczniowych mistrzostwach Warszawy. Przed nimi kolejne przygotowania i ciężkie treningi.
Gratulujemy i życzymy powodzenia w Warszawskiej Olimpiady Młodzieży!!!
Zdrowe kanapki w klasach pierwszych
Jeśli chcesz się żywić zdrowo,
jadaj zawsze kolorowo!
Jedz owoce i jarzyny,
to najlepsze witaminy!
Jedz razowce z grubym ziarnem,
zdrowe jest pieczywo czarne!
Na kanapkę, prócz wędliny,
połóż listek zieleniny!
S. Karaczewski
Kanapka może być zdrowym i pełnowartościowym posiłkiem na drugie śniadanie, które dzieci spożywają w szkole. Uczniowie wszystkich klas pierwszych naszej szkoły wzięli czynny udział w projekcie promującym zdrowe odżywianie i w ramach zajęć z edukacji technicznej wspólnie przygotowywali pyszne i bogate w składniki odżywcze kanapki. Dzieci przyniosły do szkoły potrzebne produkty. Kanapki były nie tylko smaczne i zdrowe, ale także pięknie ozdobione i pełne witamin. Pierwszaki przekonały się, że najlepiej smakują kanapki wykonane własnoręcznie.
Wcześniej uczniowie poznawali zasady zdrowego odżywiania, oglądali filmy edukacyjne. Rozmawiali o tym jak komponować posiłki, jakie produkty należy jeść, żeby być zdrowym, dlaczego musimy się zdrowo odżywiać i jeść śniadanie?
Warto organizować tego typu lekcje, ponieważ utrwalają zdrowe nawyki u dzieci. Sposób odżywiania ma bowiem duży wpływ na koncentrację, pamięć, logiczne myślenie, rozwój intelektualny, samopoczucie i sprawność fizyczną.
Warsztaty udzielania pierwszej pomocy
W ostatnim czasie wychowawcy szkolnej świetlicy przeprowadzili warsztaty dotyczące udzielania pierwszej pomocy. Zajęcia były realizowane we wszystkich grupach klas I-IV z jednoczesnym uwzględnieniem wieku dzieci.
Program skierowany dla pierwszych klas obejmował opanowanie podstaw pierwszej pomocy, w szczególności poznanie i zapamiętanie numerów telefonów służb ratunkowych. W klasach drugich dzieci uczyły się układania poszkodowanych w pozycji bezpiecznej ustalonej, a w klasie 3b zrealizowano program WOŚP „Ratujemy i uczymy ratować”, w ramach którego uczniowie ćwiczyli, m.in. wykonywanie resuscytacji krążeniowo-oddechowej na fantomach.Po ukończeniu zajęć uczestnicy otrzymali książeczki dotyczące ratowania życia. Ponadto w każdej grupie zaprezentowanofilm dostosowany do poziomu wiedzy i wieku dzieci. Na zakończenie zajęć uczniowie wykonali prace plastyczne na temat ratowania życia, które jednocześnie posłużyły do wykonania tematycznej wystawy na szkolnym korytarzu.
Zajęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem uczniów, którzy aktywnie i chętnie w nich uczestniczyli.
Drużynowe Mistrzostwa Mazowsza Szkół Podstawowych w Szachach Szybkich
W sobotę 17 listopada, w hali sportowej przy Szkole Podstawowej nr 385 w Warszawie - Wesołej, odbyły się Drużynowe Mistrzostwa Mazowsza Szkół Podstawowych w Szachach. W rozgrywkach wzięło udział aż 78 zespołów, w tym dwie reprezentacje z naszej szkoły w składzie: Szymon Kozłowski 8c, Tomasz Rumiński 6c, Bartosz Kozłowski 5f, Ania Wszoła 7a (I zespół) oraz Łukasz Szerszeń 6d, Nikodem Lużyński 8d, Robert Jakowicz 8d, Natalia Małota 6b (II zespół).
Pierwsza reprezentacja uplasowała się na wysokim 8. miejscu z dorobkiem 20 punktów, zaś druga, z wynikiem 11 punktów, zajęła 17. miejsce. Indywidualny sukces odniósł Bartosz Kozłowski, uzyskując 2. miejsce na trzeciej szachownicy wynikiem 7 punktów z 8 partii.
Wszystkim naszym reprezentantom składamy gratulacje.
Pasowanie na świetliczaka
W dniu 26 listopada br., w szkolnej świetlicy, odbyło się uroczyste pasowanie na Świetliczaka uczniów klas pierwszych, które zostało przygotowane przez wychowawców świetlicy. Rozpoczęła je dyrektor szkoły Pani Iwona Krupińska, która serdecznie powitała uczestników spotkania oraz omówiła jego cel.
Aby zostać przyjętym do zacnego grona „świetlików” naszej szkoły, kandydaci musieli przejść bohatersko kilka wymagających prób: m.in. wiedzy, sprawności i smaku. Zadania miały na celu kształtowanie umiejętności wspólnej zabawy, integrację grupy, a także stworzenie w świetlicy atmosfery radości, przyjaźni oraz zaufania.
Stojące przed dziećmi zadania zostały wykonane perfekcyjnie. Pierwszoklasiści bardzo chętnie brali udział w zabawach, by na koniec złożyć uroczystą przysięgę:„Uroczyście ślubuję być zawsze wesołym, życzliwym i koleżeńskim.
Dbać o bezpieczeństwo własne i kolegów.
Zachowywać porządek, ład i czystość w świetlicy.
Nigdy nie zapomnę powiedzieć: dzień dobry, dziękuję, przepraszam.
Obiecuję bawić się zgodnie, uczyć i odrabiać lekcje.
Sprzątać i troszczyć się o innych.
Zawsze być miłym dla naszych Pań
ŚLUBUJEMY!”Po jej złożeniu każdy uczeń klasy pierwszej został pasowany przez Panią dyrektor symbolicznym ołówkiem i otrzymał pamiątkowy medal z emblematem świetliczaka, co przypieczętowało włączenie do społeczności świetlicowej. Na zakończenie, w nagrodę za odwagę i wytrwałość, uczestnicy zabawy otrzymali słodki upominek. Dyrekcja, wychowawcy świetlicy wraz z Panią Kierownik życzą nowym świetliczakom wielu sukcesów w nauce oraz radości w życiu świetlicowym.
Konkurs "Jesienny wieniec"
Do konkursu zorganizowanego przez nauczycieli techniki przystąpili uczniowie z klas 2 – 7. Zadaniem uczniów było wykonanie wieńca z materiałów różnych do położenia na stole , do powieszenia na drzwi lub dwustronny do zawieszenia w oknie o średnicy do 30cm. Uczniowie z pomocą rodziców wykazali się dużą pomysłowością. Pojawiły się wieńce plecione tradycyjnie z naturalnych gałązek a także klejone na bazie styropianowej albo tekturowej .
Wszyscy uczniowie dostali oceny dodatkowe z techniki lub plastyki a za miejsca punktowane wpisano punkty dodatkowe.
I miejsce: Lakhi Manik kl. VIIB ,
II miejsce: Emilia Łepecka kl. VF i Michał Chmiel kl. IVA,
III miejsce: Milena Tor kl. IIB, Wiktoria Wróbel kl. IVF i Magdalena Walczak kl. IVA.
Wyróżnienia:
Emilia Marciniak kl. VF
Adrian Ryczek kl. VC
Wiktoria Piórek kl. VB
Antonina Janiec kl. VA
Nicola Zajbt kl. VC
Aleksandra Starnawska kl. IVE
Szymon Godlewski kl. IVC
Integracyjny Bal Andrzejkowy
Podobnie jak w ubiegłych latach, w Młodzieżowym Domu Kultury im. Marii Gwizdak przy ul. Andersena 4, odbył się Integracyjny Bal Andrzejkowy dla osób niepełnosprawnych przy udziale Wolontariatu Klubów „Ośmiu”. Tradycyjnie wolontariusze z naszej szkoły, pod opieką Pani Anny Łachańskiej, towarzyszyli zaproszonym gościom. Pomoc przy organizacji balu nie jest najłatwiejsza, ale daje dzieciom poczucie satysfakcji i dobrze spełnionej misji, uczy cierpliwości i tolerancji. Dla uczestników i ich bliskich udział w balu jest jedną z niewielu okazji do spotkania z ludźmi spoza ich stałego otoczenia. W sobotę, 24 listopada, wolontariusze z naszej szkoły: Amelia Jędrzejczyk, Wiktoria Kuźma, Sara Brzezińska i Mateusz Klimczak przygotowali wróżby andrzejkowe oraz uczestniczyli w zabawie z osobami niepełnosprawnymi.
Dzięki wzajemnej życzliwości i uśmiechowi na twarzy wszyscy spędzili czas w przyjemnej, rodzinnej atmosferze.
Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka
Konwencja o Prawach Dziecka to międzynarodowa konwencja przyjęta przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w dniu 20 listopada 1989 roku. Jest to dokument obowiązujący w niemal wszystkich państwach świata, z wyjątkiem m.in. USA. Polska ratyfikowała ją 7 lipca 1991 roku. W Konwencji o Prawach Dziecka zostały spisane wszystkie ich prawa. W naszej szkole, w rocznicę tego wydarzenia, świetlica klas II przyłączyła się do akcji UNICEF "GoBlue", mającej na celu uświadamianie dzieciom, że one także posiadają swoje prawa. Uczniowie zostali zapoznani z fragmentami tego dokumentu, a następnie, w oparciu o usłyszane informacje, wykonali wspólną pracę plastyczną – plakat zawierający prawa szczególnie ważne dla każdego z nich.
Mistrzostwa Dzielnicy Bielany w tenisie stołowym
W hali sportowej Zespołu Szkół nr 55 przy ulicy Gwiaździstej 35, w dniu 21 listopada 2018 r., zostały rozegrane Mistrzostwa Dzielnicy Bielany dziewcząt i chłopcóww tenisie stołowym.
Celem turnieju była popularyzacja i upowszechnienie tej dyscypliny sportu wśród młodzieży szkolnej oraz wyłonienie mistrzów bielańskich szkół podstawowych, którzy będą reprezentować dzielnicę w finałach LII Warszawskiej Olimpiady Młodzieży. Do współzawodnictwa przystąpiło 10 reprezentacji dziewczęcych i 13 chłopięcych, w wieku 13 lat i młodszych. Naszą szkołę reprezentowali zawodnicy: Konopka Oliwia, Nurzyńska Aleksandra, Krzywicki Krzysztof i Kuczmarski Kacper. Opiekunem zawodników był Pan Krzysztof Jakubowski.
Drużyna chłopców walczyła w grupie ze reprezentantami SP 133 oraz SP289. Niestety, pomimo dużego zaangażowania i wyrównanej walki chłopcom nie udało się wyjść z grupy i zakwalifikować do dalszych rozgrywek. Natomiast drużyna dziewcząt rywalizowała z tenisistkami z: SP 247, SP 209 oraz SPN 74. Po emocjonującej walce dziewczyny zdobyły I miejsce w grupie i zakwalifikowały się do kolejnej rundy. W finale rozegrały dwa mecze i ostatecznie wywalczyły II miejsce w dzielnicy.
Wielkie gratulacje dla „następczyń” Andrzeja Grubby!
Sukces uczniów klas VIII w ogólnopolskim projekcie Erlebnisreise mit Deutsch/Z niemieckim w drogę
Miło nam poinformować, że uczennice z klasy 8A: Weronika Lomott, Maja Traczyk, Karolina Wolska, Marta Wyszyńska oraz uczniowie z klasy 8C: Dominika Kowalska, Weronika Ołdak, Zuzanna Sadoch, Aleksandra Zalewska i Bartosz Żabierek zostali wyróżnieni w ogólnopolskim projekcie Erlebnisreise mit Deutsch/Z niemieckim w drogę organizowanym przez Goethe Institut w Warszawie. Zadaniem uczniów było nagranie krótkiego filmu w języku niemieckim, w którym odpowiedzieli na pytanie WarumDeutsch?/Dlaczego niemiecki?
Gratulacje i życzenia dalszych sukcesów!
Spotkanie wolontariuszy z Panią Wandą Traczyk - Stawską
W ramach cyklicznych spotkań Klubów Ośmiu, w dniu 21 listopada br., wolontariusze z klasy 8A, pod opieką Pani Anny Szumel, uczestniczyli w spotkaniu z Panią Wandą Traczyk - Stawską – ps. „Pączek”, która była działaczką podziemia niepodległościowego w czasie II wojny światowej, żołnierzem Armii Krajowej, uczestniczką Powstania Warszawskiego, przewodniczącą Społecznego Komitetu ds. Cmentarza Powstańców Warszawy. Bohaterka opowiedziała o trudnych doświadczeniach z okresu II wojny światowej, o cierpieniu i przebaczaniu innym. Po spotkaniu odbyły się warsztaty plastyczne, w trakcie których, wspólnie z wolontariuszami z zaprzyjaźnionej Szkoły Podstawowej nr 364 im. Konstancji Markiewicz w Warszawie, zostały przygotowane wieńce upamiętniające Powstańców.
Następnego dnia uczniowie z klasy 6B udali się razem z opiekunami, Panią Anną Łachańską oraz Panią Anną Szumel, na Cmentarz Powązkowski. Funkcję przewodnika pełnił uczeń klasy 8D, Franciszek Szajewski, który przybliżył uczestnikom wyjścia historię cmentarza, opowiedział o sposobach podziału kwater oraz o miejscach spoczynku osób zasłużonych dla naszego kraju. Ponadto na grobach żołnierzy walczących w II wojnie światowej oraz w Powstaniu Warszawskim zostały zapalone znicze, a na mogiłach bohaterów książki Aleksandra Kamińskiego pt. „Kamienie na szaniec” zostały złożonewcześniej wykonane wieńce. Na koniec wolontariusze zatrzymalisię przy pomniku Gloria Victis i udali się do kwatery, w której zostali pochowani Żołnierze Wyklęci, by zapalić biało-czerwone znicze.
Wizyta na Cmentarzu Powązkowskim była formą włączenia się szkolnego wolontariatu w obchody setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.
Loteria pluszaków
Z inicjatywy opiekuna Szkolnego Klubu Ośmiu, Pani Anny Łachańskiej oraz dzięki pomocy Pani Eweliny Leśniewskiej, we wtorek 19 listopada, odbyła się loteria pluszowych zabawek. Wzorem lat ubiegłych wolontariusze najpierw przeprowadzili zbiórkę maskotek, a potem przeznaczyli je na loterię z udziałem uczniów oddziałów przedszkolnych oraz klas I-VIII. Do akcji włączyły się także dzieci z Przedszkola nr 105 „Wesoła Stopiątka”, które dzielnie uczestniczyły w ich zbiórce, a następnie wzięły udział w losowaniu. Misie, pieski, kotki, lwy, pantery…. i wiele innych pluszowych zwierzątek spowodowały, że na twarzach ich nowych właścicieli zagościł szeroki uśmiech. Opiekunowie szkolnego wolontariatu mają także nadzieję, że to przedsięwzięcie przyczyni się do wywołania podobnych emocji u wychowanków Domu Dziecka „Julin” w Kaliskach, podopiecznych Fundacji „Świat na Tak”, a także u mieszkanek Domu Samotnej Matki w Laskach.
Nie liczy się to, ile posiadasz, ale ile dajesz innym i jak się z nimi dzielisz…
Mistrzostwa Dzielnicy Bielany w Unihokeju
Unihokej to dyscyplina sportowa, którą najłatwiej porównać do hokeja na lodzie. Do gry używa się plastikowych kijów i specjalnej piłeczki. Drużyna składa się z 5 zawodników grających w polu oraz bramkarza. W listopadzie odbyły się Mistrzostwa Dzielnicy Bielany w tej dyscyplinie. Rozegrane zostały w kilku kategoriach wiekowych, w hali sportowej Liceum Ogólnokształcącego nr 94 im. gen. Stanisława Maczka przy ul. Gwiaździstej 35. Podczas mistrzostw w kategorii „dzieci” naszą szkołę reprezentowała drużyna chłopców z klas V i VI: Mikołaj Rainko, Mateusz Jabłoński, Bartosz Zalewski, Jakub Rataj, Franciszek Górecki, Marek Oczkowski, Krzysztof Siwek, Kacper Kuczmarski oraz Jakub Kardaszewicz.
Natomiast w dniach 14-16 listopada w Mistrzostwach Dzielnicy Bielany w Unihokeju dziewcząt i chłopców w kategorii „młodzież” naszą szkołę reprezentowały: Nikola Durkiewicz, Barbara Gebler, Alicja Kobek, Gabriela Machnacka, Aleksandra Krzemińska, Natalia Radzka, Maria Konador, Agata Witkowicz, Maria Borejko, Zuzanna Paluch oraz chłopcy: Adrian Ślepowroński, Kacper Tarsalewski, Jan Borowiecki, Dominik Miśków, Taulant Wójcikiewicz, Mateusz Machczyński i Mateusz Jurek.
Każda z drużyn do ostatniej sekundy walczyła o zwycięstwo i awans do półfinału. Niestety, tylko drużyna dziewcząt w kategorii „młodzież” zakwalifikowała się do dalszych gier i w ostatecznej klasyfikacji uplasowała się na 4. pozycji. Chłopcy w kategorii wiekowej „młodzież” zajęli 5. miejsce w dzielnicy, a ich młodsi koledzy w kategorii „dzieci” znaleźli się na 12. miejscu.
Dziękujemy naszym drużynom za zaangażowanie i reprezentowanie szkoły w Mistrzostwach Dzielnicy Bielany w Unihokeju.
Piktogramy w naszej szkole
W szkole pojawiły się różne znaki: ostrzegawcze, nakazu, zakazu, informacyjne. Są to prace Uczniów klas IV wykonane na lekcjach techniki do zagadnienia programowego „Rodzaje znaków bezpieczeństwa” w połączeniu z tematem dotyczącym bezpieczeństwa w szkole i regulaminem przerw międzylekcyjnych. Zadaniem uczniów było zaprojektowanie znaku dla szkoły z wybranej grupy. Technika wykonania z użyciem wyłącznie papieru kolorowego i tworzenie linii na zasadzie przecinania a nie rysowania nie była dla czwartoklasistów łatwa ale jak widać po znakach i na zdjęciach, poradzili sobie świetnie!
Wszystkim, którzy wywiązali się z zadania serdecznie gratulujemy! Znaki zostały wyeksponowane w całej szkole w pasujących do nich miejscach i zwracają uwagę wszystkich uczniów.
Obchody dnia tolerancji i życzliwości
Seniorzy w świetlicy
W piątek 16 listopada 2018 roku, z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę, szkolną świetlicę odwiedzili seniorzy z Bielańskiego Ośrodka Wsparcia dla Seniorów nr 1 przy al. Zjednoczenia 13. Spotkanie było przeznaczone dla dzieci z klas I-IV i stanowiło swoistą lekcją historii, podczas której mogły wiele dowiedzieć się na temat ich ówczesnej edukacji oraz życia codziennego. Ponadto goście podzielili się rodzinnymi wspomnieniami oraz doświadczeniami. Dzieci z wielkim zainteresowaniem wysłuchały wielu życiowych historii, zadając przy tymwiele pytań. Na zakończenie spotkania uczniowie, wyrażając swoją wdzięczność za wizytę, obdarowały szacownych gości drobnymi upominkami z akcentem patriotycznym. W celu uczczenia rocznicy odzyskania niepodległości, uczestnicy spotkania, z ogromnym skupieniem i powagą, odśpiewali hymn Polski. Mimo różnic dzielących oba pokolenia, spotkaniestanowiło doskonałą formę nawiązania dialogu i wzajemnego zrozumienia.
Szachowy sukces Tomasza Rumińskiego
W dniu 11 listopada 2018 r. w Klubie Mieszkańców WSBM „Chomiczówka” na warszawskich Bielanach przy ul. Pabla Nerudy 1 odbył się XXIII Turniej Szachowy dla dzieci i młodzieży z okazji Święta Niepodległości. W 100. rocznicę odzyskania niepodległości turniej otworzył zastępca burmistrza Dzielnicy Bielany – Pan Włodzimierz Piątkowski wraz z Prezesem TKKF "Chomiczówka" Panem Jackiem Bączkowskim. Zawody rozegrano tempem P’15 na dystansie 7 rund. W grupie młodzieży do lat 12 sukces odniósł uczeń klasy 6c Tomasz Rumiński, zajmując 3. lokatę w końcowej klasyfikacji.
Serdeczne gratulacje i powodzenia w nadchodzących Drużynowych Mistrzostwach Mazowsza.
Archiwum Aktualności