Informujemy, że w okresie przerwy świątecznej stołówka szkolna LINIA Promocja Zdrowego Stylu Życia będzie nieczynna.
Wielkanocny Turniej Szachowy
W dniu 15 kwietnia od wczesnych godzin porannych rozpoczęły się zmagania uczniów naszej szkoły w Wielkanocnym Turnieju Szachowym. W pierwszej grupie, czyli uczniów z klas 1-3 wystartowało 24 uczestników, którzy zagrali 6 rund tempem 10 minut na zawodnika. Zwycięzcą turnieju został Hubert Duda z klasy 2c. Drugie miejsce zajął Antoni Orłowski z klasy 2c, a trzecie Daniel Brzeziński z klasy 3b.
W drugiej grupie, starszych uczniów z klas 4-8 wzięło udział 35 uczestników, którzy rozegrali również 6 rund tempem 10 minut na zawodnika.
Zwycięzcą turnieju został Julian Obuchowicz z klasy 7b, z wynikiem 6 punktów z 6 partii. Drugie miejsce zajął Mateusz Dymek z klasy 8d, a trzecie Jędrzej Weronko z klasy 7a. Najlepszą zawodniczką turnieju została Jaśmina Jarek z klasy 8c.
Po zakończonych zmaganiach dyrektor szkoły Pani Iwona Krupińska oraz wicedyrektor Pani Beata Chrzanowska uczestnikom turnieju wręczyły dyplomy i słodki upominek, a zwycięzcom puchary.
Wielkanocny Turniej Szachowy został zorganizowany dzięki wsparciu Rady Rodziców, która ufundowała nagrody. Dziękujemy.
Gratulujemy wszystkim uczestnikom! Wielkie brawa dla zwycięzców!
Rozmowy na temat elektromagnetyzmu...
Uczniowie klas: 5b i 5d mieli niepowtarzalną okazję uczestniczyć w pogadance na temat elektromagnetyzmu! Temat ten jest niezwykle fascynujący i ma ogromne znaczenie w naszym codziennym życiu, zwłaszcza w kontekście działania telefonów komórkowych.
Podczas spotkania piątoklasiści mogli dowiedzieć się, że telefon komórkowy działa dzięki falom elektromagnetycznym, wysyłając i odbierając sygnały radiowe. Te z kolei przenoszą informacje w postaci dźwięku, tekstu czy obrazu. Uczniowie dowiedzieli się również, jaką rolę pełnią anteny i przekaźniki telefoniczne, umożliwiające komunikację między użytkownikami.
Dodatkowo uświadomili sobie jak w codziennym życiu zjawiska przyrodnicze łączą się z takimi pojęciami, jak elektrostatyka i magnetyzm. Uczniowie poszerzyli wiedzę o zjawiskach związanych z ładunkami elektrycznymi, które mogą przyciągać lub odpychać inne naładowane obiekty oraz o właściwościach magnetycznych materiałów, które są wykorzystywane w różnych urządzeniach, takich jak głośniki czy silniki elektryczne.
Takie pogadanki inspirują uczniów do dalszego zgłębiania tajników świata fizyki i technologii, a także pobudzają ich ciekawość do odkrywania wpływu nauki na otaczający nas świat. To doskonała okazja do zainspirowania młodych fizyków do myślenia o przyszłości i możliwościach, jakie niesie ze sobą rozwój technologii opartych na zasadach elektromagnetyzmu.
Wielkanocne Spotkanie z Seniorami Osiedla „Piaski”
Wielkanoc to jedno z najbardziej radosnych świąt, poprzedzone wieloma przygotowaniami i troską o szczególny nastrój. To wyjątkowy czas w roku, gdy wokół pojawiają się pierwsze oznaki wiosny. Ten okres skłania do refleksji i zadumy.
Zgodnie z wieloletnią tradycją naszej szkoły, w dniu 9 kwietnia 2025 roku, odbyło się wyjątkowe spotkanie wielkanocne, na które przybyli Seniorzy z Osiedla „Piaski”. Jego organizatorami byli: Rada i Zarząd Dzielnicy Bielany, Samorząd Mieszkańców Osiedla „Piaski” oraz społeczność Szkoły Podstawowej nr 293.
Uroczystość przebiegła w bardzo miłej, pełnej życzliwości, atmosferze, której atrakcją była inscenizacja o życiu seniorów w dzisiejszym świecie. Przy pięknych dekoracjach i ozdobach stołów, w towarzystwie wyjątkowych gości, wśród rozmów i wzruszeń wszyscy celebrowali zbliżające się Święta Wielkanocne.
Spotkanie było okazją do integracji i wzmocnienia poczucia wspólnoty wśród mieszkańców dzielnicy Bielany, a także miłym wypełnieniem wolnego czasu seniorów.
Zajęcia „Sprawne rączki”
Kolejnym przedsięwzięciem podjętym przez uczniów klasy 3a na zajęciach pozalekcyjnych „Sprawne rączki” było uszycie kolorowych rybek. Filcowe ozdoby będą przypominały im o zbliżających się wakacjach. Własnoręcznie wykonane, różnobarwne zabawki sprawiły wszystkim wiele radości.
Laboratoria Przyszłości to doskonała okazja do ćwiczenia sprawności manualnych.
Serdeczne podziękowania!
Dziękujemy z całego serca za zaangażowanie i udział w akcji wolontariatu – zbiórce dla Fundacji Rodakom na Kresach.
Dzięki Waszej otwartości, życzliwości i chęci niesienia pomocy udało się zebrać potrzebne dary, które trafią do Polaków mieszkających na Kresach.
Wasza pomoc ma ogromne znaczenie – pokazuje, że razem możemy więcej.
Akcja Wolontariatu
Wolontariat Szkoły Podstawowej nr 293 oraz Szkoły Podstawowej nr 364 przy wsparciu świetlicy szkolnej zorganizował wspólnie wiosenny kiermasz bransoletek. Wydarzenie cieszyło się dużym zainteresowaniem – uczniowie, nauczyciele i rodzice z zaangażowaniem wspierali akcję. Całkowity dochód z kiermaszu został przekazany na rzecz Fundacji Warszawskie Hospicjum dla Dzieci, wspierając tym samym najmłodszych podopiecznych.
Dziękujemy wszystkim za udział i wielkie serce!
Podsumowanie konkursu czytelniczego
Z okazji Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci biblioteka szkolna zorganizowała konkurs czytelniczy. Laureatami konkursu zostali:
-
Aleksandra Gal kl. 1B
-
Maria Krzywicka kl. 3B
-
Wiktor Obliński kl. 4B
-
Filip Gumowski kl. 5D
-
Zuzanna Witosławska kl. 7A
Serdecznie gratulujemy!
-
Bielańskie Targi Edukacyjne
W dniu 3 kwietnia br. uczniowie klas ósmych wzięli udział w XVI Bielańskich Targach Edukacyjnych. Zostały zorganizowane w Zespole Szkół nr 35 przy ul. S. Żeromskiego, a ich celem było promowanie kształcenia i osiągnięć edukacyjnych bielańskich szkół ponadpodstawowych. Ósmoklasiści, zainteresowani kontynuowaniem nauki na Bielanach, mieli możliwość wzięcia udziału w warsztatach z doradztwa zawodowego oraz zapoznania się z prezentowanymi zawodami oferowanymi przez bielańskie szkoły zawodowe - ZS nr 10, ZS nr 18 oraz ZS nr 35. Na uczestników targów czekały także testy z zakresu predyspozycji i preferencji zawodowych, które przygotowali dla uczniów doradcy zawodowi z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 10.
Rowerowy Maj
W imieniu Zespołu Rowerowego Maja oraz Straży Miejskiej m.st. Warszawy zapraszamy na spotkanie dotyczące między innymi najważniejszych przepisów i zasad bezpieczeństwa istotnych podczas jazdy na rowerze i urządzeniach wspomagających ruch (hulajnogi tradycyjne, rolki, deskorolka, wrotki).
Spotkanie jest dedykowane rodzicom, opiekunom prawnym, nauczycielom oraz uczestnikom kampanii.
Będzie podzielone na dwie części:
- informacyjną na temat Rowerowego Maja, którą poprowadzą miejskie koordynatorki kampanii i przypomną najważniejsze zasady udziału w kampanii (jakich sprzętów można używać w trakcie kampanii, jaki jest minimalny dystans do aktywnego przejechania, jakie są terminy i zasady dołączenia do akcji) oraz zasady realizacji nagród indywidualnych na podstawie dzienniczków rowerowych
- edukacyjną, którą poprowadzi Pan Hubert Dobrzyński, edukator stołecznej Straży Miejskiej i opowie o przepisach regulujących jazdę na rowerze, hulajnodze, o karcie rowerowej, możliwościach jazdy rowerem po chodniku, obowiązkowym wyposażeniu roweru i o wielu innych sprawach związanych z aktywnymi dojazdami.
Spotkanie odbędzie się na platformie Teams, w czwartek, 3.04.2025 r.
Rozpocznie się o godzinie 17.00 częścią informacyjną o kampanii, natomiast od godziny 17.30 spotkanie poprowadzi edukator warszawskiej Straży Miejskiej.
Link do spotkania: link
Spotkanie to świetna okazja, by przypomnieć sobie zarówno najważniejsze zasady kampanii, jak i bezpiecznego korzystania z aktywnych środków transportu, zarówno przez najmłodszych, jak i starszych uczestników ruchu drogowego.
Szkolne Pole Nadziei znów zakwitło!
Nasze żonkilowe pole to nie tylko piękny widok, ale przede wszystkim symbol nadziei i wsparcia dla osób potrzebujących opieki paliatywnej. W ramach tej wyjątkowej akcji wolontariusze z naszego “Klubu Ośmiu” aktywnie współpracują z: Zespołem Domowej Opieki Paliatywnej na Bielanach, Ośrodkiem Hospicjum Domowego NZOZ Zgromadzenia Księży Marianów i Warszawskim Hospicjum dla Dzieci. Dziękujemy naszym wolontariuszom za ich zaangażowanie i wielkie serca!
Sukces naszych uczennic w konkursie recytatorskim
W dniu 27 marca 2025 r. odbył się dzielnicowy etap 48. konkursu recytatorskiego „Warszawska Syrenka” w Bielańskim Ośrodku Kultury przy ul. Goldoniego 1. Z ogromną przyjemnością pragniemy poinformować, że uczennice reprezentujące naszą szkołę zdobyły wyróżnienie:
W kategorii klas IV-VI: Veronika Karpińska i Antonina Kozioł
W kategorii klas VII-VIII: Urszula Mędrzecka i Oliwia Kozłowska
Dziewczynki zachwyciły jury wspaniałą recytacją wierszy, które oceniało dobór repertuaru, interpretację utworu, kulturę mowy oraz ogólny wyraz artystyczny. Wyróżnienie uczennic jest ogromnym osiągnięciem z uwagi na zgłoszenie się do konkursu aż 89 uczestników z 17 szkół bielańskich.
Serdecznie gratulujemy sukcesu oraz życzymy powodzenia w kolejnych edycjach konkursów recytatorskich!
Góra Grosza
Już po raz kolejny nasza szkoła włączyła się w akcję Góra Grosza organizowaną przez Towarzystwo Nasz Dom, które od wielu lat wspiera dzieci i młodzież, finansując, m.in. pomoc specjalistyczną, pracę z rodziną biologiczną oraz rozwój indywidualnych zainteresowań wychowanków.
Dziękujemy wszystkim uczniom naszej szkoły za zaangażowanie w tę inicjatywę. Szczególne gratulacje należą się klasie 4a za zajęcie pierwszego miejsca oraz dla klas: 5a i 5c za zdobycie kolejnych lokat. Wspólnie zebrana kwota 162,51 zł to dowód na to, jak ważne jest wsparcie i solidarność.
Serdeczne podziękowania uczestnikom akcji za ich wysiłek i poświęcenie!
Kartka wielkanocna dla Hospicjum Dziecięcego
Wolontariat szkolny wraz ze świetlicą szkolną włączył się w akcję zorganizowaną przez Domowe Hospicjum Dziecięce Promyczek. Wolontariusze przygotowali kolorowe, kreatywne kartki wielkanocne dla dzieci. To wspaniała inicjatywa, która ma na celu sprawienie radości i pokazanie wsparcia dla osób przebywających w hospicjum. Takie gesty niosą nie tylko otuchę, ale także przypomnienie o tym, jak ważna jest troska o innych w trudnych chwilach.
Dziękujemy!
Lodowce i woda w Arktyce
21 marca 2025 obchodzimy po raz pierwszy Światowy Dzień Lodowców, a 22 marca od lat Światowy Dzień Wody. Z tej okazji uczniowie klasy VIII b podczas zajęć fizyki mieli okazję uczestniczyć w lekcji na żywo z Polskiej Stacji Polarnej Hornsund na Spitsbergenie. Uczniowie zapoznali się z ciekawymi faktami dotyczącymi lodowców i zasobów wodnych Ziemi oraz dowiedzieli się, jak wygląda dostęp do wody w surowych warunkach Arktyki i co stanowi jej główne źródło na stacji polarnej.
Transmisja z ekspertem w zakresie badań polarnych i nauk o Ziemi była dostarczona przez Instytut Geofizyki Polskiej Akademii Nauk w ramach programu EDU-ARCTIC, mającego na celu angażowanie uczniów w edukację STEM poprzez badania Arktyki.
„Zorza polarna w objęciach fizyki”
W dniu 20 marca odbył się finał konkursu wojewódzkiego plastyczno-fizycznego „Fraktal”. Celem konkursu było stworzenie pracy plastycznej nawiązującej do zjawiska, teorii lub prawa fizycznego oraz jego naukowe wyjaśnienie.
Michał podczas prezentacji swojej pracy „Zorza polarna w objęciach fizyki” wykazał, że fizyka i sztuka są ze sobą powiązane - zarówno fizycy, jak i artyści starają się zrozumieć i zinterpretować otaczający nas świat.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!!!
Powitanie wiosny
Przyszła do nas wiosna - wiosenka
Zielona panienka - panienka
Przyszła o poranku
W sasankowym wianku...
Słowa tej piosenki, tak chętnie śpiewanej przez dzieci, doskonale nawiązują do wydarzeń naszej szkoły z 21 marca, kiedy to cała uczniowska brać powitała wiosnę. To szczególna pora roku, która napawa wszystkich optymizmem, a jej pierwszy dzień jest jednym z najbardziej wyczekiwanych po długiej i szarej zimie. Tego dnia Samorząd Uczniowski zorganizował wiele atrakcji. Wszyscy chętni uczniowie przyszli ubrani na zielono, a tradycyjny plecak lub tornister zamienili na inne nosidło. Książki, zeszyty i przybory szkolne zostały przyniesione, m.in. w walizkach, poszewkach, koszykach, koszach, tekturowych pudełkach, garnkach, a nawet... w sejfie. Ponadto dzieci i młodzież włączyli się do akcji „Wyjątkowa Skarpetka”, solidaryzując się z osobami z zespołem Downa. Przedsięwzięcie polegało na założeniu na siebie tych elementów garderoby – w różnych barwach na każdą nogę oraz pokolorowaniu papierowej skarpetki i zawieszeniu jej na drzwiach swojej pracowni lub na specjalnie przygotowanych do tego celu sznurach, by po raz kolejny pobić rekord utworzenia najdłuższego sznura wyjątkowych skarpetek.
Następnym punktem obchodów Pierwszego Dnia Wiosny było zaproszenie przez przedstawicielki prezydium Samorządu Uczniowskiego reprezentantów poszczególnych klas przebranych za Panie Wiosny w celu wyłonienia najbardziej oryginalnego stroju. Największym uznaniem wśród oceniającej komisji, której przewodniczył wicedyrektor, Pan Piotr Śmiałkowski, cieszyły się „wiosenki” z klas: 5a i 8c.
Obchody Pierwszego Dnia Wiosny przebiegły w radosnej i przyjemnej atmosferze. Po tak mile spędzonym czasie uczniowie żywią nadzieję, że ta piękna pora roku bardzo szybko zawita do szkolnych sal i będzie dla wszystkich źródłem dodatkowej energii.
Sukces w XX Olimpiadzie Matematycznej Juniorów
Miło nam poinformować, że Stanisław Krzywicki uczeń klasy 8B został finalistą XX Olimpiady Matematycznej Juniorów. Dzięki temu osiągnięciu Stanisław uzyskał uprawnienia do zwolnienia z egzaminu ósmoklasisty z matematyki oraz przyjęcia w pierwszej kolejności do szkoły ponadpodstawowej.
GRATULUJEMY!!!
Sukces sportowy naszych uczniów
W dniach 10-14 marca 2025 r., w Szkole Podstawowej nr 352 przy ul. Conrada 6, odbyły się rozgrywki w piłce siatkowej chłopców w kategorii młodzieży szkół podstawowych o Mistrzostwo Dzielnicy Bielany. Organizatorem imprezy był Wydział Sportu i Rekreacji dla Dzielnicy Bielany Urzędu m. st. Warszawy.
Na zawody zgłosiło się 13 bielańskich szkół podstawowych, które drogą losowania zostały podzielone na 4 grupy. Grając systemem „każdy z każdym”, wyłoniono kolejność w poszczególnych grupach. Za wygrany mecz zespół otrzymywał 2 pkt., za przegrany 1 pkt. Mecze rozgrywano do 2 wygranych setów – każdy do 25 pkt.
Z ogromną przyjemnością pragniemy poinformować, że nasza szkoła zdobyła trzecie miejsce, a reprezentowali ją chłopcy z klas 7-8:
Patryk Sumiński z klasy 8c, Maciej Daniszenko z klasy 8d, Mateusz Dymek z klasy 8d, Michał Krasnodębski z klasy 8c, Maciej Paluch z klasy 7b, Antoni Bartczak z klasy 7c, Wiktor Krzyżanowski z klasy 7c, Aleksander Kopka z klasy 8c, Nikodem Kucisz z klasy 8b, Filip Saniewski z klasy 8c.
Gratulacje dla naszych siatkarzy !!!
WYKAZ PODRĘCZNIKÓW NA ROK SZKOLNY 2017/2018
WYKAZ PODRĘCZNIKÓW NA ROK SZKOLNY 2017/2018 DLA KLAS I - VII
Wszystkie podręczniki i ćwiczenia z wyjątkiem podręczników do religii uczniowie będą wypożyczać we wrześniu z biblioteki.
Podręczniki do religii należy zakupić indywidualnie - wykaz znajduje się na stronie internetowej szkoły w zakładce Rodzice.
Uroczystość zakończenia roku szkolnego 2016/2017
W piątek, 23 czerwca 2017 r., w sali gimnastycznej naszej szkoły, miała miejsce uroczystość zakończenia roku szkolnego dla klas IV-VI, a następnie klas I-III. Akademię, zgodnie z ceremoniałem szkoły, dla starszych uczniów prowadziła wicedyrektor, Pani Anna Janiec, zaś dla młodszych, wicedyrektor, Pani Beata Chrzanowska. Podczas swoich wystąpień Pani dyrektor Barbara Warda kierowała szczególnie ciepłe słowa pod adresem uczniów, podkreślając jednocześnie, że ostatni dzień pobytu w szkole przed wakacjami to czas podsumowania ciężkiej pracy w kończącym się roku szkolnym, ale także czas podziękowań i gratulacji dla uczniów, nauczycieli i rodziców. Dyrektor szkoły życzyła ponadto, by czas wakacyjnego wypoczynku był bezpieczny i pełen relaksu od codziennych, uczniowskich obowiązków. Do młodszych dzieci podobne słowa skierował obecny na uroczystości zakończenia roku szkolnego Radny Dzielnicy Bielany - Pan Ryszard Zakrzewski. Podczas akademii uczniowie poszczególnych klas odbierali nagrody za osiągnięcie najwyższych wyników w nauce, a dzieci z klas trzecich odznaki „Brązowej Tarczy”. Miłym akcentom było wręczenie listów gratulacyjnych ich rodzicom. Ponadto uczniowie klas IV-VI, którzy uzyskali średnią ocen powyżej 5,4 i co najmniej bardzo dobre zachowanie, otrzymali stypendium naukowe, zaś dzieciom objętym Programem „Wars i Sawa”, Pani Renata Piłat i Pani Wioletta Krawczyk wręczyły V część książki pt. „Pars pro toto, czyli Szkoła Podstawowa nr 293 w miniaturze”, w której znaleźli oni swoje prace. Każda część zakończenia roku szkolnego 2016/2017 została uświetniona występem artystycznym.
Po ww. uroczystościach dyrektor szkoły, Pani Barbara Warda wraz z wicedyrektorem, Panią Beatą Chrzanowską udały się do oddziałów przedszkolnych, by pożegnać najmłodsze dzieci i wręczyć im pamiątkowe dyplomy oraz nagrody, życząc jednocześnie powodzenia w pierwszej klasie.
Słonecznych, beztroskich, a przede wszystkim bezpiecznych wakacji!!!
Apel samorządu - podsumowanie roku szkolnego 2016/2017
W poniedziałek 19 czerwca 2017r. podczas 4. i 5. godziny lekcyjnej odbył się apel zorganizowany przez Szkolny Samorząd Uczniowski. Jego pierwszą cześć poprowadziły Weronika Lomott i Zuzanna Lewandowska, które pełnią funkcję członków prezydium samorządu. Uczennice zaprezentowały jego dokonania w bieżącym roku szkolnym, wśród których znalazły się, m.in. akcje charytatywne, organizacja imprez szkolnych, konkursy i plebiscyty oraz inne przedsięwzięcia. Głównym punktem spotkania było przedstawienie wyników konkursu na najlepszą klasę z poziomu IV-VI. Za kryteria przyjęto osiągnięcia w nauce, dyscyplinę pracy oraz aktywność społeczną. Zaszczytne pierwsze miejsce przypadło klasie IVb, natomiast drugą lokatę zajęła klasa VIc, a na trzecim miejscu uplasowała się klasa VIb. Nagrodę dla zwycięzców stanowi dwugodzinna zabawa w kręgielni. Godnym uwagi jest także fakt uzyskania przez uczennicę klasy IVc, Hannę Dziedzic, średniej ocen wynoszącej 6,0. Ponadto klasy: Va, IVb i VIa otrzymały wyróżnienia za duże zaangażowanie w zbiórkę makulatury, dając tym samym wyraz dbałości o otaczające nas środowisko naturalne. Wyróżniono również Amelię Jędrzejczyk i Stanisława Kołodzińskiego, uczniów z klasy IVb, za najciekawszy wiersz pt. „Bezpieczne wakacje”, który dał im zwycięstwo w szkolnym konkursie poetyckim. Poza tym Samorząd Uczniowski uhonorował klasy: Vc, VIa, VIb, VIc i VIf za przygotowanie plakatów o ochronie środowiska oraz klasy: IVa, IVb, IVc, IVD i VIe za przygotowanie plakatów „Życzenia dla Ziemi”. Podczas spotkania zaprezentowano także wyniki plebiscytów: „Koleżanka i Kolega na 102” oraz „Ulubiony Nauczyciel”. W poszczególnych zespołach klasowych laureaci otrzymali nagrody w postaci dyplomów, a przede wszystkim gromkie brawa koleżanek i kolegów. Natomiast wśród Grona Pedagogicznego wybranymi przez dzieci, ulubionymi nauczycielami roku szkolnego 2016/2017, okazali się: Pani Wioletta Krawczyk, Pani Joanna Strzałkowska, Pani Paulina Płatek, Pani Elżbieta Jezierska oraz Pan Tadeusz Płużyczka. Druga część apelu została poświęcona uhonorowaniu uczniów biorących udział w konkursach przedmiotowych i sportowych na różnych szczeblach organizowanych w kończącym się roku szkolnym, których ilość była zaskakująco duża.Spotkanie zakończyło się podziękowaniem i wręczeniem pamiątkowych dyplomów dla Weroniki Lomott oraz Zuzanny Lewandowskiej za zaangażowanie oraz duży wkład pracy na rzecz samorządu złożonym przez jego opiekunki – Panie: Elżbietę Jezierską i Paulinę Płatek.
Życzymy miłego, a przede wszystkim bezpiecznego wypoczynku podczas tegorocznych wakacji!
Konkurs Wiedzy o Unii Europejskiej
W dniu 14 czerwca 2017 roku odbyła się kolejna edycja szkolnego konkursu wiedzy o wspólnocie państw Unii Europejskiej. Jego organizatorkami były: Pani Elżbieta Jezierska i Pani Sylwia Kowalczyk, natomiast prowadzącymi członkowie koła europejskiego. Zmagania obejmowały klasy IV-VI, które były reprezentowane przez trzyosobowe zespoły rywalizujące odpowiednio na swoich poziomach.
Celem konkursu było poszerzenie wiedzy na temat krajów UE oraz rozwijanie umiejętności poszukiwania stosownych informacji, a także przekazywania ich na forum. Zwycięzcy musieli wykazać się szerokim wachlarzem wiedzy na temat symboli unijnych, położenia i ciekawostek dotyczących państw członkowskich, jak również zareklamować plakat wcześniej wylosowanego kraju, z którego tradycyjne potrawy można było skosztować podczas rodzinnego pikniku w maju.
Klasową rywalizację uświetniły kolorowe stroje, pomalowane buzie, charakterystyczne rekwizyty, a także foldery i ulotki. Wszystkim towarzyszyły niemal sportowe emocje, a końcowa klasyfikacja przedstawiała się następująco: W kategorii klas czwartych wygrała klasa IVB, zaś klas piątych - klasa VB. Natomiast zwycięzcami wśród klas szóstych okazały się klasy: VIC i VIE.
Laureatom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
Akcja - Bezpieczne Wakacje
Witaj Lato na Bielanach
Jak co roku, tym razem w dniu 10 czerwca 2017r., na Bielanach, odbyła się największa, inaugurująca nadchodzące lato impreza plenerowa. Tegoroczne wydarzenia zapoczątkowała wielka parada mieszkańców, która o godz. 13.00 wystartowała od stacji metra Wawrzyszew, by przejść ulicą Kasprowicza na teren festynu, ograniczony ulicami Żeromskiego, Marymoncką i Sacharowa, czyli na tzw. "serek bielański".
Naszą szkołę reprezentowała Pani dyrektor Barbara Warda, uczniowie klasy VIb i VIe wraz z wychowawcami, Panem Mariuszem Jagusiem oraz Panią Elizą Łyżwińską, którzy w barwnych strojach, dzielnie i w dobrych humorach przemierzali wyznaczoną trasę. Przemarsz stanowił również otwarcie dla wielu atrakcji na terenie dzielnicy, zarówno dla małych, jak i dla dużych mających miejsce m.in. w strefach: Sportu, EKO czy Zdrowia. Nie zabrakło także dobrego jedzenia, fantastycznej atmosfery, a wieczorem koncertów gwiazd.
Wygląda na to, że lato na Bielanach już się rozpoczęło!
Obrady Parlamentu Europejskiego
W dniu 7 czerwca 2017 roku, w ramach zajęć koła europejskiego, odbyły się już po raz siódmy obrady „Parlamentu Europejskiego”, na których dyskutowano na temat kar i nagród w oczach dzieci. Spotkanie rozpoczęła wystąpieniem przewodnicząca Stefania Ozga z klasy VIc, zaś głosu poszczególnym reprezentantom państw Unii Europejskiej udzielała marszałek – Aleksandra Janusz z klasy VIc. Ponadto członkowie koła europejskiego, przy mównicy, odczytywali samodzielnie przygotowane referaty. Nad całością przebiegu obrad czuwały opiekunki szkolnego koła zainteresowań: Pani Elżbieta Jezierska i Pani Sylwia Kowalczyk.
Dyskusji przysłuchiwali się obecni goście, a wśród nich wicedyrektorzy szkoły - Pani Beata Chrzanowska i Pani Anna Janiec oraz Pani Joanna Strzałkowska. Poruszane tematy dotyczące aspektów udzielania nagród i kar, wzbudziły wiele ciekawych spostrzeżeń i tym samym skłoniły do wyciągnięcia interesujących wniosków. Debata miała charakter merytoryczny i dojrzały, przebiegła w duchu akceptacji różnorodności poglądów, a przy tym była interesująca i swobodna. Opiekunki oraz goście ocenili dyskusję bardzo wysoko, serdecznie dziękując młodzieży za zaangażowanie i aktywny udział. Wyraziły również chęć kontynuowania takiej formy spotkań i wymiany poglądów w kolejnych latach.
Wielka Liga Czytelników 2017
W październiku 2016 roku rozpoczął się Ogólnopolski Konkurs „Wielka Liga Czytelników”. Do pierwszego etapu przystąpiło 80 uczniów Naszej Szkoły. Do kolejnego etapu szkolnego zakwalifikowało się 20 uczniów. Półfinał konkursu odbył się w Szkole Podstawowej Nr 357 w Warszawie, wzięli w nim udział: Nina Kaczkan z klasy 2f, Kajetan Mędyk z 2f, Zosia Karwacka z 2c, Hanna Dziedzic z 4c i Amelia Jędrzejczyk z 4b. Do finału w dniu 27 maja 2017 roku w Katowicach zakwalifikowały się Hanna Dziedzic i Amelia Jędrzejczyk. Uczennice godnie reprezentowały Naszą Szkołę. Otrzymały one pamiątkowe medale, dyplomy i książki. W dniu 30 maja 2017 roku w Zespole Szkół Nr 60 w Warszawie podsumowano półfinał. Uczniowie otrzymali drobne upominki i podziękowania.
Gratulujemy półfinalistom i finalistom. Biblioteka zaprasza na przyszłoroczną edycję konkursu!
Z wizytą w Polskim Radiu Dzieciom
Na początku była burza mózgów. Później ciężka praca nad scenariuszem. Następnie nie mniej wyczerpująca praca na planie prawie że filmowym. A na koniec miejsce na podium i udział w audycji radiowej emitowanej na żywo przez Polskie Radio Dzieciom. 31 maja 2017 r. wydawca programu „Popołudnik w PRD”, pani Anna Jonczyk, przyjęła naszą drużynę w składzie: Aleksandra Pieczara, Mateusz Machczyński, Julia Toboła, Maria Toboła, Natalia Urbanowicz i Oliwia Wyrzykowska wraz z opiekunami: panią Mirosławą Jeziorską i panią Elżbietą Milej w siedzibie Polskiego Radia Dzieciom w Warszawie. Audycja była poświęcona Ogólnopolskiemu Konkursowi „Dzieci filozofują”, w którym nasi uczniowie zajęli II miejsce za film na temat: „Zareklamuj dobro”. Zanim zespół zasiadł przed mikrofonami, redaktor Marcin Kusy przeprowadził rozmowę z organizatorami konkursu. Goście podkreślali, że warto pozwolić dzieciom filozofować, bo przecież tylko w ten sposób mogą się one uczyć samodzielnego myślenia. Z poglądem tym zgodzili się nasi uczniowie, którzy po krótkiej przerwie zajęli miejsca swoich przedmówców. Mateusz, Marysia, Julia, Natalia, Oliwia i Ola dzielili się wrażeniami z kolejnych etapów pracy nad filmem konkursowym. Przyznali, że mieli dzięki temu okazję, by zastanowić się nad istotą i wartością dobra, by wreszcie tego dobra doświadczyć , gdy poczuli, że tworzą zgrany zespół, w którym każda osoba stanowi o powodzeniu całego przedsięwzięcia.
Udział w konkursie okazał się dla naszych uczniów wspaniałą przygodą. A wszystko to zasługa fascynacji nieznanym, gotowości do podejmowania wyzwań i odwagi. Nie bójmy się zatem filozofować, bo naprawdę wiele dobrego może z tego wyniknąć.
Piknik rodzinny
W sobotę, 27 maja 2017 roku, w godzinach 10.00-13.00, na terenie naszej szkoły, odbył się po raz kolejny piknik rodzinny. Jego celem, jak w poprzednich latach, było promowanie szkoły w środowisku lokalnym, integrowanie nauczycieli, rodziców i uczniów, a przede wszystkim zapewnienie wspanialej zabawy i mile spędzonego czasu.
Swoją obecnością zaszczycili nas goście: Zastępca Burmistrza Dzielnicy Bielany m. st. Warszawy Pan Artur Wołczacki, a także Radny Dzielnicy Bielany Pan Ryszard Zakrzewski. Tego dnia towarzyszyła nam piękna, słoneczna pogoda, która sprzyjała wspólnej rywalizacji sportowej, a także zabawom integracyjnym, konkursom oraz wielu towarzyskim pogawędkom. W trakcie pikniku jego uczestnicy mieli sposobność skorzystania z wielu atrakcji. Dla najmłodszych największą frajdą była dmuchana zjeżdżalnia oraz trampolina. Ponadto dzieci z chęcią rysowały kredą na asfalcie, uczestniczyły w zajęciach z wykorzystaniem gliny, kredek i farb. Dużym powodzeniem cieszyła się loteria, w której każdy los był wygrany. Ponadto uczestnicy pikniku mogli skorzystać z kącika czytelniczego oraz odwiedzić stoisko robotyki.
Tradycyjnie nieodzownym elementem sobotniego przedpołudnia były zmagania sportowe w piłce nożnej. Najmłodsi rywalizowali w różnych grach zespołowych, a zainteresowani mogli podziwiać pokazy sztuk walki. Jak co roku organizatorzy zadbali także o stronę gastronomiczną festynu. Wszyscy odwiedzali z dużym zainteresowaniem poszczególne stoiska, by skosztować oryginalnych smakołyków oraz rarytasów kuchni wybranych państw Unii Europejskiej. Zachęcały one wszystkich nie tylko swoim oryginalnym wyglądem, ale także kuszącym aromatem.
Czas pikniku umilały występy wokalne, instrumentalne, a także taneczne naszych uczniów. Kolejny piknik rodzinny przebiegał w miłej, serdecznej i rodzinnej atmosferze, a jego sukces organizacyjny można zawdzięczyć inicjatywie dyrekcji szkoły, pomocy wychowawców i nauczycieli, dużemu zaangażowaniu i kreatywności rodziców, a przede wszystkim uczniów. Gorąco dziękujemy za ogrom włożonej pracy, do zobaczenia w 2018 roku.
IV Bielański Konkurs Pierwszej Pomocy Przedmedycznej
W dniu 25 maja 2017 roku, w Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 223 w Warszawie, odbył się II etap IV Edycji Bielańskiego Konkursu Pierwszej Pomocy Przedmedycznej. Jego celem jest promowanie zasad udzielania przez dzieci pierwszej pomocy poprzez poszerzenie wiedzy i umiejętności, propagowanie i upowszechnianie zasad ratownictwa przedmedycznego oraz kształtowanie postawy odpowiedzialności za ludzkie życie i zdrowie. Reprezentację naszej szkoły stanowił zespół, w którego skład wchodziły: Zofia Łukasiewicz z klasy VIA, Marianna Jagiełło i Karolina Strzałkowska z klasy VIE. Nad dziewczynkami opiekę sprawowała Pani Małgorzata Badeńska-Onyśk.
Turniej składał się z dwóch części: teoretycznej, w której każdy uczestnik pisemnie odpowiadał na pytania testowe oraz praktycznej, polegającej
na udzieleniu przez zespół pierwszej pomocy przedmedycznej. Zadania, z którymi zmierzyły się nasze reprezentantki były także poprzedzone realistycznym ucharakteryzowaniem pozorantów oraz wykonaniem resuscytacji krążeniowo – oddechowej na fantomie.Z wielką niecierpliwością czekamy na wyniki konkursu.
VII edycja Ogólnopolskiego Pijarskiego Konkursu Gramatycznego im. ks. Onufrego Kopczyńskiego
11 maja 2017 roku, w siedzibie Szkół Pijarskich w Warszawie, miała miejsce uroczysta gala rozdania nagród laureatom i finalistom VII edycji Ogólnopolskiego Pijarskiego Konkursu Gramatycznego im. ks. Onufrego Kopczyńskiego. Turniej przebiegał w dwóch etapach. Uczniowie, którzy udzielili 75% poprawnych odpowiedzi w etapie szkolnym, brali udział w finale ogólnopolskim. W tym roku, po raz pierwszy w historii konkursu, uczennice naszej szkoły: Weronka Lomott z klasy VIa, Zuzanna Soćko z klasy VIa, Justyna Draczyńska z klasy VIb oraz Michalina Krawczyk
z klasy VIe znalazły się w gronie 63 uczestników ostatniego etapu. Wart podkreślenia jest fakt, że dziewczynki musiały opanować materiał częściowo wykraczający poza poziom szkoły podstawowej, poświęcając na przygotowanie swój prywatny czas, ale było warto... Weronika i Zuzia uzyskały tytuł finalistek, co jest równoznaczne ze zdobyciem co najmniej 80% możliwych do uzyskania punktów, natomiast pozostałym uczennicom zabrakło do tego sukcesu zaledwie jednego punktu.Wielkie gratulacje dla finalistek!
Ogólnopolski Konkurs „Dzieci filozofują” 2017
We współczesnym świecie kształtowanie zdolności do samodzielnego myślenia i oceny powinno być jednym z głównych celów edukacji. Dlatego ideą przyświecającą naszemu konkursowi jest promowanie edukacji filozoficznej. Ma ona skłaniać do samodzielnego zastanawiania się nad problemami. Uczniowie naszej szkoły podjęli to wyzwanie sformułowane przez organizatorów II edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Dzieci filozofują”, czyli: Stowarzyszenie Aqueduct, przedstawicieli Wydawnictwa „Muchomor” oraz głównego koordynatora, nauczyciela etyki z SP nr 267, pana Patryka Zarembę. Mieli za zadanie stworzyć własną opowieść filozoficzną w formie literackiej lub filmowej, nawiązującą do hasła „Zareklamuj dobro”. Z tego zadania wywiązali się tak znakomicie, że znaleźli się w gronie laureatów. I tak, w kategorii literackiej II miejsce zajął Kajetan Markowski, uczeń klasy V a, którego wyróżniono za sprytne wykorzystanie motywu reklamy, research i poczucie humoru. W kategorii filmowej także II miejsce przyznano naszej drużynie w składzie: Wiktor Kostaniak, Mateusz Machczyński, Aleksandra Pieczara, Julia Toboła, Maria Toboła, Natalia Urbanowicz oraz Oliwia Wyrzykowska. Wymienieni uczniowie reprezentujący klasę VI d otrzymali nagrodę za ciekawe rozwiązanie narracyjne, humor i samodzielność. Uroczystość podsumowania konkursu odbyła się 21 maja 2017 r. w Instytucie Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego. Zebranych uczniów, rodziców i nauczycieli powitali organizatorzy, a także dyrektor Instytutu Filozofii, dr hab. Jakub Kloc-Konkołowicz. Oprócz standardowych dyplomów i nagród każdy laureat otrzymał kamień filozoficzny z napisem TRANSMUTACJA. Hasło to nawiązuje do myśli Bertranda Russella, który w „Problemach filozofii” napisał: „Choć filozofia zmniejsza nasze poczucie pewności co do tego, czym rzeczy są, to ogromnie powiększa naszą wiedzę o tym, czym one być mogą i podtrzymuje w nas poczucie cudu, ukazując codzienne rzeczy w niecodziennym świetle”. Codzienne dobro zostało ukazane przez naszych uczniów w niecodziennym świetle na tyle ciekawie, że odnieśli sukces. Gratulujemy !
Powstanie Warszawskie 1944 w poezji, pieśni i teatrze
17 maja 2017 r. w sali widowiskowej Urzędu Dzielnicy Bielany odbyła się uroczystość podsumowania Konkursu „Powstanie Warszawskie 1944 w poezji, pieśni i teatrze”. Laureatów i finalistów powitał Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 53 będącej organizatorem turnieju oraz Pan Tomasz Mencina, Burmistrz Bielan. Następnie wręczono nagrody i dyplomy laureatom. W gronie tym znalazł się uczeń naszej szkoły, Franciszek Szajewski, który zajął I miejsce w kategorii poetyckiej za recytację wiersza Krzysztofa Kamila Baczyńskiego pt. „Byłeś jak wielkie, stare drzewo…”. Zwycięzcy gratulujemy sukcesu.
Dyżur wakacyjny oddziału przedszkolnego
Baśniopisarz Bielański 2017
16 maja 2017 r. w Szkole Podstawowej nr 273 odbyła się uroczystość wręczenia nagród laureatom tegorocznej edycji Konkursu Literackiego „Baśniopisarz Bielański”. I miejsce zajęła uczennica naszej szkoły Karolina Strzałkowska. Sędziowie docenili pomysłowość, umiejętne wykorzystanie motywu srebrnego pióra, a także spójność i wysoki poziom stylistyczny baśni wymyślonej i zredagowanej przez Karolinę. Jej opowieść okazała się najlepsza spośród ponad 40 prac nadesłanych do organizatorów z bielańskich szkół podstawowych. Laureatka odczytała ją przed uczestnikami uroczystości, w której wzięli udział inni wyróżnieni uczniowie, a także Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 273, przedstawiciele władz oświatowych naszej dzielnicy oraz redaktor gazety „Nasze Bielany”, na łamach której w najbliższym czasie zostanie opublikowana baśń Karoliny. Gratulujemy naszej uczennicy wspaniałego sukcesu.
Podsumowanie bielańskich konkursów
11 maja 2017 r. odbyło się uroczyste podsumowanie dwóch bielańskich konkursów organizowanych i przeprowadzanych przez nauczycieli naszej szkoły. Tego dnia gościliśmy finalistów XII edycji Turnieju Wiedzy o Języku Polskim oraz Konkursu Języka Angielskiego „Brain Teaser”. W gali uczestniczyła także pani Aleksandra Ziach reprezentująca władze oświatowe Bielan. Pani Aleksandra Ziach wraz z Dyrektor szkoły, panią Barbara Warda wręczały uczniom nagrody i dyplomy uznania. W sposób szczególny podziękowały też nauczycielom z 11 bielańskich szkół podstawowych za tak świetne przygotowanie dzieci do konkursowych zmagań. Uroczystość zakończył krótki program artystyczny. Mamy nadzieję, że w następnym roku organizowane przez nas konkursy będą się cieszyły równie dużym zainteresowaniem.
Okładka mojej opowieści detektywistycznej
W dniu 04.05.2017 rozstrzygnięto międzyszkolny konkurs literacko- plastyczny zorganizowany przez panią Joannę Kukułowicz oraz p. Agatę Kosztowniak, p.Ewelinę Leśniewską.
Konkurs inspirowany był bestsellerową serią „Biuro detektywistyczne Lassego i Mai” autorstwa M. Wildmark i H.Willis. Zadanie Konkursowe polegało na wykonaniu okładki do wymyślonej kolejnej przygody detektywistycznej. Zaprojektowaną okładkę należało opatrzyć recenzją: kilkuzdaniową zachętą do przeczytania wymyślonej pozycji.
Wśród licznych prac nadesłanych z innych szkół oraz naszej SP293, szczególnie wyróżniły się pomysłowością okładki i błyskotliwością „recenzji” nagrodzeni:
I MIEJSCE:
- Zuzanna Baranowska kl.3e SP nr 293
- Hanna Dziedzic kl. 4c SP nr 293
- Natalia Małota kl. 4b SP nr 293
- Wanda Maniecka kl. 3c SP nr 77
II MIEJSCE :
- Antonina Janiec kl. 3a SP nr 293
- Natalia Stakuń kl.3e SP nr 293
- Katarzyna Świetlicka kl.3e SP nr 293
- Julia Bieniek kl.3e SP nr 293
- Piotr Bis kl.3e SP nr 293
III MIEJSCE:
- Oliwia Perendyk kl. 3e SP nr 293
- Jakub Tomczyk kl. 3e SP nr 293
- Aleksandra Czajka kl. 3e SP nr 293
- Marcel Pecho kl. 3f SP nr 293
- Antonina Jaźwińska kl. 3e SP nr 293
- Wiktor Gierula kl. 3f SP nr 293
- Martyna Pingwara kl. 3e SP nr 293
Archiwum Aktualności