Spotkanie „Wspólne inspiracje” odbyło się w Młodzieżowym Domu Kultury im. Marii Gwizdak. W przemiłych okolicznościach wolontariusze bielańskich szkół i seniorzy mieli okazję do wzajemnej wymiany doświadczeń i inspiracji. Tworzyliśmy wspólne dzieła, słuchaliśmy opowieści starszych pokoleń i cieszyliśmy się chwilą pełną radości i wzajemnego zrozumienia.
Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych
Październik obchodzony jest jako Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Celem świętowania jest zwrócenie uwagi na ogromną rolę bibliotek w życiu szkoły, w nauce oraz w rozwijaniu zainteresowań czytelniczych. W bieżącym roku przewodnie hasło brzmi „Poznajmy się w bibliotece”. Z okazji święta biblioteka zorganizowała konkurs czytelniczy ze znajomości lektury Krystyny Drzewieckiej „Piątka z Zakątka”. Laureatami konkursu zostali:
1 miejsce: Ewa Dziewulska klasa 3b
2 miejsce ex aequo: Jan Pulukowski i Julia Filipiak klasa 3a
3 miejsce: Julia Pielak klasa 3a
Uczniowie otrzymali nagrody książkowe.
Drużynowe Mistrzostwa Mazowsza Szkół Podstawowych w szachach szybkich
W sobotę 26 października w Szkole Podstawowej nr 385 w Warszawie – Wesołej odbyły się Drużynowe Mistrzostwa Mazowsza Szkół Podstawowych w Szachach Szybkich. Organizatorem mistrzostw był Mazowiecki Związek Szachowy i Uczniowski Klub Sportowy Gambit Wesoła. Turniej przeprowadzono systemem szwajcarskim na dystansie 7 rund w tempie gry 10 minut plus 5 sekund na każdego zawodnika. Do rywalizacji stanęły 62 zespoły z województwa mazowieckiego.
Drużyny naszej szkoły w składzie: Antoni Chromiński 8d, Artur Brzeziński 4b, Mateusz Dymek 8d, Ewa Kozłowska 7c oraz Michał Grzeszuk 7b, Krzysztof Obuchowicz 7b, Jędrzej Weronko 7a, Jaśmina Jarek 8c walczyły jak równy z równym z najlepszymi szachistami szkół podstawowych z województwa mazowieckiego, zajmując odpowiednio 6 i 41 miejsce w rankingu drużynowym. Ponadto w klasyfikacji indywidualnej na 264 zawodników Mateusz Dymek zajął bardzo wysokie 13 miejsce ( 4 miejsce na szachownicy nr 3).
Ogromnie gratulujemy wszystkim uczestniczącym i cieszymy się, że nasza szachowa tradycja dalej trwa. Życzymy kolejnych sukcesów!
Składamy również podziękowania rodzicom uczniów oraz Radzie Rodziców za wsparcie udziału w Mistrzostwach.
Szkolne Miasteczko Zawodów
Od poniedziałku 14 października do piątku 25 października br. Pani Anna Szumel zorganizowała w naszej szkole imprezę z zakresu orientacji zawodowej i doradztwa zawodowego skierowaną dla uczniów wszystkich poziomów klas pod nazwą „Szkolne miasteczko zawodów”. Przedsięwzięcie wpisało się w obchody Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery, który w tym roku obchodzony był pod hasłem: Pasja - Motywacja - Odwaga.
W ramach realizacji projektu znalazło się wiele inicjatyw. Najpierw uczniowie wszystkich klas przebierali się za przedstawicieli różnych profesji. Celem tej inicjatywy było poznanie świata zawodów. Ponadto dla młodzieży z klas 8 odbył się quiz wiedzy o zawodach, rynku pracy i zasadach rekrutacji do szkół ponadpodstawowych, w którym I miejsce zdobyła klasa 8a, II miejsce przyznano ex aequo klasom: 8c i 8d, zaś III miejsce przypadło klasie 8b. Wśród kolejnych przedsięwzięć znalazł się konkurs plastyczny skierowany dla młodszych uczniów z klas 1-3 - „Mój zawód w przyszłości”, gdzie I miejsce zdobył Antek z klasy 3a, II miejsce Franek z klasy 1c, natomiast III miejsce osiągnęła Zosia z klasy 2a. Dzieci ze świetlicy przygotowały kolorowanki o zawodach, a także uczestniczyły w pogadance na temat pasji, motywacji i odwagi w dążeniu do celu. Następnie ich prace plastyczne zostały wyeksponowane na wystawie, którą można było podziwiać na szkolnym korytarzu. Ostatnią inicjatywą, skierowaną dla uczniów klas siódmych, było przygotowanie w aplikacji Canva ulotek informacyjnych dotyczących tego, co warto brać pod uwagę, wybierając szkołę ponadpodstawową. Efekty ich pracy można zobaczyć na korytarzu szkoły.
Oprócz wymienionych projektów, wszystkie dzieci mogą na bieżąco korzystać z szerokich informacji na temat propozycji lektur i poradników z zakresu doradztwa zawodowego znajdujących się na gazetce ściennej jednego z pięter szkoły.
Jesienny Turniej Szachowy
W dniu 17 października w naszej szkole odbył się Jesienny Turniej Szachowy. W pierwszej grupie, czyli dzieci z klas 1-3 wystartowało 16 uczestników, którzy zagrali 5 rund tempem 10 minut na zawodnika. Całe podium przypadło uczniom z klasy 2c. Zwycięzcą turnieju został Jakub Batycki, drugie miejsce zajął Fabian Mamaj, a trzecie Antoni Orłowski.
W drugiej grupie, starszych uczniów z klas 4-8 wzięło udział 42 uczestników, którzy rozegrali 6 rund tempem 10 minut na zawodnika. Zwycięzcą turnieju został Antoni Chromiński z klasy 8 d, drugie miejsce zajął Mateusz Dymek również z klasy 8 d, a trzecie Ewa Kozłowska z klasy 7c.
Najlepszą zawodniczką w klasach 1-3 została Wiktoria Krzyczkowska z klasy 3b, a w klasach 4-8 - Ewa Kozłowska z klasy 7c.
Po zakończonych zmaganiach Pani Dyrektor Iwona Krupińska wszystkim uczestnikom turnieju wręczyła dyplomy i słodki upominek, a zwycięzcom puchary.
Jesienny Turniej Szachowy został zorganizowany dzięki wsparciu Rady Rodziców, która ufundowała nagrody. Dziękujemy.
Gratulujemy wszystkim uczestnikom! Wielkie brawa dla zwycięzców!
Sukces w Igrzyskach Młodzieży Szkolnej!
Nasi uczniowie ponownie uczestniczyli w rywalizacjach sportowych. Tym razem ci, którzy zajęli czołowe miejsca w Mistrzostwach Dzielnicy Bielany w indywidualnych biegach przełajowych, wzięli udział w Igrzyskach Młodzieży Szkolnej.
Reprezentacja składała się z następujących uczniów: Jerzy Strzałkowski-klasa 5a, Jan Jędruszuk-klasa 6a, Wanda Drumlewska-klasa 7c, Ewa Kozłowska-klasa 7c, Patryk Sumiński-klasa 8c i Patrycja Jurek-klasa 8d. Trasa biegu była niezwykle trudna, a rywalizacja bardzo zacięta. Z naszego zespołu najlepszy wynik osiągnął Patryk Sumiński, zajmując VI miejsce i tym samym zakwalifikował się na Igrzyska Mazowieckie, które odbędą się w kwietniu.
Wszystkim zawodnikom bardzo dziękujemy za udział w zawodach i życzymy powodzenia Patrykowi!
System RESQL dla klas 6-8
W roku szkolnym 2024-2025 uczennice i uczniowie klas 6-8 naszej szkoły mogą korzystać z systemu wsparcia Resql (dla klas 7-8 jest to kontynuacja z poprzedniego roku szkolnego, klasy 6 dołączają jako nowe).
System Resql to system wspomagający rozwiązywanie problemów przemocy rówieśniczej . System RESQL realizuje działania profilaktyczne oraz interwencyjne. Część profilaktyczna obejmuje lekcję wprowadzającą i lekcje wychowawcze, przygotowane przez zespół specjalistów tworzących system Resql. Mają one na celu:
- uwrażliwienie uczniów na szkodliwość działania przemocy,
- przekazanie uczniom informacji, w jaki sposób powinni reagować na przemoc, miejsc oraz osób, do których uczeń może się zgłosić w razie potrzeby,
- ograniczenie występowania przypadków przemocy w szkole,
- zapewnienie komfortu psychicznego dziecku.
Część interwencyjna obejmuje aplikację mobilną, w której uczennice i uczniowie mogą zgłaszać niepokojące ich sytuacje rówieśnicze oraz panel interwenta, w którym wyznaczone osoby z grona pedagogicznego będą korespondowały z uczniami i na bieżąco reagowały na nadesłane zgłoszenia.
Więcej informacji można przeczytać na stronie naszej szkoły w zakładce Uczniowie – Resql oraz na stronie internetowej www.resql.pl
Dzień Edukacji Narodowej
Dzień Edukacji Narodowej to wyjątkowe święto polskiej szkoły, święto uczniów, nauczycieli, pracowników administracji i obsługi oraz tych, którzy szkoły prowadzą i nadzorują. Uroczystą akademię rozpoczęła Dyrektor szkoły, Pani Iwona Krupińska, która złożyła podziękowania dla wszystkich nauczycieli i wychowawców za przekazywanie uczniom niewyczerpanego bogactwa wiedzy, za ukazywanie prawdy i ukierunkowanie na dobro oraz złożyła życzenia spokoju, radości, a także satysfakcji z pracy. Słowa uznania skierowała także do pracowników administracji i obsługi za codzienną pracę na rzecz placówki.
Dzień Edukacji Narodowej w naszej szkole został uświetniony obecnością przedstawicieli zarządu dzielnicy: Burmistrza Dzielnicy Bielany, Pana Grzegorza Pietruczuka, wraz z zastępcami: Panią Iloną Popławską oraz Panem Włodzimierzem Piątkowskim. Wśród gości była obecna radna Dzielnicy Bielany, Pani Monika Szadkowska, a także przedstawicielka Prezydium Rady Rodziców, Pani Sylwia Traczyk. Goście wyrazili podziękowania nauczycielom za wysiłek, obowiązkowość, a przede wszystkim okazywane dzieciom ciepło, natomiast reprezentantka rodziców naszej szkoły złożyła na ręce pani dyrektor kosz ze słodkim upominkiem. Do składanych podziękowań dołączyli także uczniowie klas drugich, którzy w barwnym przedstawieniu słowno-muzycznym wyrazili wdzięczność wszystkim nauczycielom, natomiast najmłodsze dzieci, z klasy 1a, zaprezentowały układ z piłkami. Podniosły nastrój spotkania zapewniła barwna dekoracja przygotowana przez wychowawców świetlicy.
Na koniec spotkania Pani Iwona Krupińska, wraz z wicedyrektorami: Panią Beatą Chrzanowską oraz Panem Piotrem Śmiałkowskim wręczyli nagrody wyróżniającym się nauczycielom i pracownikom szkoły, życząc wszystkim, aby czuli się dumni z faktu, iż od wielu lat są drogowskazami dla kolejnych pokoleń młodych ludzi w wyborze własnej drogi, ukazując im sens życia w dążeniu do szeroko pojętego szczęścia.
Akcja BohaterON
W dniu 10 października uczniowie klasy 6c wraz z wychowawcą i opiekunem wolontariatu zaangażowali się w akcję BohaterON. Dzieci posprzątały kwatery powstańcze i zapalili znicze. Następnie udali się na cmentarz Stare Powązki, gdzie z przewodnikiem spacerowali szlakiem osobowości Warszawy z XVIII i XIX wieku.
"Branie wypełnia ręce, a dawanie wypełnia serce!"
Dziś odbyło się spotkanie organizatorów Konkursu "Ośmiu Wspaniałych" oraz opiekunów Klubów Ośmiu z Warszawy! To był wyjątkowy czas na wymianę doświadczeń, omówienie planów i przygotowanie się do nadchodzącej edycji konkursu. Przed nami mnóstwo wyzwań, ale i inspirujących inicjatyw, które będą wspierać rozwój wolontariatu w naszym mieście.
Wyniki konkursu na projekt koszulki promującej naukę innych języków
We wrześniu z inicjatywy nauczycieli języków obcych ogłoszono konkurs na projekt koszulki promującej naukę innych języków. Zwyciężył projekt Adama z klasy 7B. Drugie miejsce to projekt Basi z klasy 4A, a trzecie miejsce projekt Jagody z klasy 4B. Gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu, dziękujemy za kreatywność i zaangażowanie.
BohaterON – włącz historię!
To ogólnopolska kampania o tematyce historycznej mająca na celu upamiętnienie i docenienie działań uczestników Powstania Warszawskiego oraz promocję historii Polski XX wieku. W ramach tego projektu w naszej szkole realizowano różnorodne przedsięwzięcia. Zostały przeprowadzone lekcje wychowawcze na temat Powstania Warszawskiego, według określonego scenariusza zajęć. Dzieci, przy współpracy ze szkolnym wolontariatem, sprzątały groby Powstańców na Cmentarzu Powązki Wojskowe w Warszawie, a ponadto wzięły udział w przedstawieniu słowno-muzycznym upamiętniającym 63 dni Powstania Warszawskiego pt. „Bo chcieli być wolni i sobie wolność zawdzięczać". Uczniowie klas starszych obejrzeli tematyczny dokument w Bielańskim Ośrodku Kultury oraz film pt. "Fajna ferajna, czyli powstanie oczyma dzieci", jak również spotkali się z panem Bogusławem Kamolą ps. Hipek (ur. w 1930 r.), który w czasie powstania był w drużynie 400 plutonu harcerskiego 227 Szarych Szeregów na Żoliborzu - Zgrupowania Żyrafa II. Ciekawą inicjatywą było wykonanie na lekcjach informatyki ulotek i afiszów informacyjnych - "Pamiętajmy o Powstańcach", które zostały rozdane mieszkańcom z okolicznych osiedli. Poza tym przygotowano gazetkę ścienną o Powstaniu Warszawskim, którą można było obejrzeć na szkolnym korytarzu.
Realizowany w naszej szkole projekt był wsparciem w wychowaniu patriotycznym dzieci i młodzieży, a także z pewnością przyczynił się do wzmacniania poczucia tożsamości narodowej, krzewienia postaw patriotycznych oraz budowania wrażliwości społecznej.
Dni wolne od zajęć dydaktyczno-wychowawczych
Dyrektor Szkoły informuje, że po zasięgnięciu opinii Rady Pedagogicznej, Rady Rodziców i Samorządu Uczniowskiego, dniami wolnymi od zajęć dydaktyczno-wychowawczych w roku szkolnym 2024/2025 będą:
31 października 2024r.
2, 3 stycznia 2025r.
2 maja 2025r.
13, 14, 15 maja 2025r. (egzamin ósmoklasisty)
20 czerwca 2025 r. - zostanie odpracowany 24 maja 2025r. - piknik rodzinny - współpraca ze społecznością lokalną.
Sukces naszych uczniów w Mistrzostwach Dzielnicy Bielany w sztafetach przełajowych
W dniu 1 października br. reprezentacja naszej szkoły wzięła udział w Mistrzostwach Dzielnicy Bielany w sztafetach przełajowych. Zawody odbywały się na obiektach Akademii Wychowania Fizycznego w kategoriach dzieci i młodzież.
Pragniemy poinformować, że uczniowie naszej szkoły zdobyli II miejsce w kategorii dzieci - chłopcy oraz III miejsce w kategorii młodzież - dziewczęta.
Drużynę chłopców, czyli srebrnych medalistów reprezentowali:
Piotr Spólnicki,
Franciszek Śliwiński,
Jerzy Strzałkowski,
Filip Jasik,
Filip Pabis,
Jan Jędruszuk.
Brązowe medalistki, czyli reprezentację dziewcząt tworzyły:
Kornelia Rydel,
Patrycja Jurek,
Oliwia Kozłowska,
Wanda Drumlewska,
Ewa Kozłowska,
Nina Luto.
Życzymy zawodnikom dalszych sukcesów w sporcie!
Szkolny konkurs z okazji Dnia Chłopaka
Z okazji Dnia Chłopaka Samorząd Uczniowski zorganizował konkurs, który miał wyłonić mistrza odbijania piłeczki pingpongowej. Do rywalizacji stanęli uczniowie na poziomach klas IV-VI i VII-VIII. Jury, pod czujnym okiem Pani Katarzyny Kowalskiej, nadzorowało prawidłowy przebieg rywalizacji i skrupulatnie liczyło wszystkie podbicia piłeczek.
Niekwestionowanym zwycięzcą turnieju okazał się Kuba z klasy VIIIa, odbijając piłeczkę 3790 razy, 2. miejsce zajął Bartek z klasy VIIa, uzyskując wynik 3026 podbić, natomiast miejsce 3. przypadło Antoniemu z klasy VIIc, którego piłeczka odbiła się od rakietki 600 razy.
W klasach IV- VI zwyciężył Franek z klasy Va, 2. miejsce zajął Mikołaj z klasy VIb, na 3. miejscu podium uplasował się Kacper – uczeń klasy VIc.
Słowa uznania należą się również najmłodszym uczestnikom z klas czwartych: Michałowi i Ryszardowi, którzy dzielnie rywalizowali ze swoimi starszymi kolegami.
Europejski Dzień Języków
W dniu 26 września obchodziliśmy Europejski Dzień Języków. Z tej okazji uczniowie mogli zaangażować się w różne działania. Na lekcjach informatyki przy użyciu programu Canva szukali odpowiedzi dlaczego warto uczyć się języków. Podczas długich przerw chętnie odpowiadali na pytania losowane w corocznym quizie językowym, a na wybranych lekcjach rozwiązywali quizy i grali w gry. Ponadto, został zorganizowany konkurs na projekt koszulki promującej naukę języków obcych. Lista zwycięzców zostanie ogłoszona wkrótce.
Wybory do Samorządu Uczniowskiego i Rzecznika Praw Ucznia
Tegoroczne wybory do Samorządu Uczniowskiego odbyły się 26 września br. Podczas kampanii kandydaci starali się zaprezentować z jak najlepszej strony, zachęcając do głosowania poprzez plakaty z krótkimi opisami swoich zainteresowań oraz planów. Po podliczeniu głosów przez komisję, okazało się, że funkcję przewodniczącej będzie pełniła Hanna Donat, która uzyskała ich największą liczbę, zaś Natalia Hołubowicz pełnić będzie funkcję wiceprzewodniczącej samorządu.
Nowo wybranemu prezydium Samorządu Uczniowskiego gratulujemy i życzymy owocnej pracy!
Jednocześnie, tego samego dnia, odbyły się wybory Rzecznika Praw Ucznia. W głosowaniu oddano 311 ważnych głosów, a zwycięzcą został Pan Mariusz Seń, uzyskując 131 głosów.
Serdecznie gratulujemy!
Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania
Dnia 29 września 2024 roku obchodzimy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. W naszym kraju to święto ma już wieloletnią tradycję. Zostało ogłoszone w 2001 roku z inicjatywy Polskiej Izby Książki. Patronką wydarzenia jest autorka książek dla dzieci i młodzieży − Janina Porazińska, która urodziła się 29 września 1882 r. Nadrzędnym celem święta jest promowanie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży. Z tej okazji biblioteka szkolna w dniu 27 września zorganizowała w klasach pierwszych akcję czytelniczą. Uczennice klasy 7a czytały książkę Isolde Stark „O jeżu, który chciał być kimś innym” . Najmłodsi słuchacze w skupieniu i zaciekawieniu słuchali historii jeżyka, który naśladując inne zwierzęta chciał zostać kimś innym niż był w rzeczywistości. Akcja czytelnicza sprawiła obu stronom wiele radości i zadowolenia.
Ze względu na korzyści, jakie wynikają z głośnego czytania dziecku, można obchodzić to Święto każdego dnia − wystarczy 20 minut czytania !
Sprawne rączki
Uczniowie klasy 3a bardzo chętnie uczestniczą w zajęciach pozalekcyjnych „Sprawne rączki”. Tworząc piękne prace, ćwiczą sprawność dłoni i motorykę małą. Tym razem, dzięki ich zwinnym paluszkom, powstało różnokolorowe, wyplecione z resztek materiałów, włóczek i koralików, wakacyjne koło, które będzie pozwalało na chwilę wrócić dzieciom wspomnieniami do minionych wakacji.
Turniej łuczniczy i bilardowy w świetlicy
Łuczniczy Turniej Strzelecki klas III i IV dzieci uczestniczących na zajęcia świetlicowe rozpoczął się w styczniu 2017 r. Zawodnicy zmagali się ze sobą w IV turach (po 10 serii strzeleckiej każda). Wszyscy uczestnicy oddali po 90 strzałów do tarczy z odległości 10 metrów (ogólem zdobyli 7502 punkty).
Rywalizacja przebiegała w miłej sportowej atmosferze. Konkurs zakończył się wyłonieniem 3 najlepszych łuczników:
I miejsce Bęben Piotr (1504punkty)
II miejsce Rębilas Karol (1183 punkty)
III miejsce Sadłowska Julia (976 punktów)
Wszyscy uczestnicy turnieju otrzymali symboliczne upominki, a zwycięzcy dodatkowo okolicznościowe puchary.
Pierwszy Dzień Wiosny
Przybywaj piękna wiosno,
uroczy ześlij maj,
niech wokoło kwiaty rosną,
niech śpiew ożywia gaj.
Na drzewach słońca siłą
zielony rozwiń liść.
Ach, jakże będzie miło
znów na przechadzkę iść…Przybywaj piękna wiosno… - to słowa piosenki, które cisnęły się na usta dzieci w dniu 21 marca, kiedy to wspólnie przywitały wiosnę. To jeden z najbardziej wyczekiwanych dni po długiej i szarej zimie, który został powitany zgodnie z tradycją, czyli kolorowymi strojami i dobrym humorem.
Uroczystość rozpoczęła się przekazaniem przez dyrektor szkoły, Panią Barbarę Zardę, symbolicznego, wiosennego klucza uczniom szkoły, by przez dwie godziny korzystać z atrakcji przewidzianych na ten dzień.
Następnym punktem programu była prezentacja przedstawicieli poszczególnych klas, którzy byli przebrani za Panie Wiosny, w celu dokonania wyboru najbardziej oryginalnego stroju przez specjalnie powołaną komisję. Największym uznaniem cieszyły się „wiosenki” z trzech klas: VIe, Va oraz Vc.
Ponadto Samorząd Uczniowski dostarczył uczniom dodatkowych emocji, zapowiadając wyczekiwane prezentacje talentów. Dzieci bardzo się starały, aby jak najlepiej wyeksponować to, nad czym pracowały w ostatnim czasie. Można było podziwiać układy taneczne, popisy wokalne, grę na instrumentach, usłyszeć skecze i wierszyki „łamiące języki. Bezkonkurencyjna okazała się klasa VId, która przedstawiła szkolną codzienność w krzywym zwierciadle. Podobały się również występy klasy VIb i VIf oraz klasy IVd.
Obchody Pierwszego Dnia Wiosny przebiegły w radosnej i przyjemnej atmosferze. Po tak mile spędzonym czasie uczniowie żywią nadzieję, że ta piękna pora roku bardzo szybko zawita do szkolnych sal i będzie napawać wszystkich optymizmem.
Apel o pracy szkolnego wolontariatu
W poniedziałkowe przedpołudnie, 13 marca 2017 r., w sali gimnastycznej, dyrektor szkoły Pani Barbara Warda przywitała serdecznie uczestników apelu poświęconego działalności szkolnego Klubu Ośmiu. Na wstępie pogratulowała laureatom XXIV Gali Samorządowego Konkursu Nastolatków „Ośmiu Wspaniałych”.
Szczególną uwagę zwróciła na fakt, iż po raz pierwszy w historii działania szkolnego wolontariatu, naszej szkole przypadły dwie statuetki: Michalina Krawczyk otrzymała tytuł „Wspaniały Bielan”, zaś klub reprezentowany przez uczennice klasy VIE: przewodniczącą Michalinę Krawczyk, Marysię Fryszer, Małgorzatę Komorniczak, Julię Ryfczyńską oraz Julię Stankiewicz uzyskał tytuł „Wspaniały Klub Ośmiu”.
Sukces ten jest efektem zaangażowania uczennic w niesienie pomocy innym, które z dużym powodzeniem rozbudza w sercach dzieci opiekunka wolontariatu, Pani Anna Łachańska, wspierana przez Panią Renatę Wojdę i Pana Witolda Hunka.
Dziewczynki od wielu lat udają się do sąsiadującego ze szkołą przedszkola, by urozmaicić zajęcia dzieciom z najstarszych grup przedszkolnych. Często czytają różnego rodzaju książki, a także organizują konkursy, gry i zabawy, gdzie starają się nagrodzić laureatów oraz uczestników własnoręcznie przygotowanymi upominkami.
Ponadto, wśród licznych przedsięwzięć realizowanych przez wolontariuszki, znalazły się akcje charytatywne, z których dochód przeznaczony został na pomoc potrzebującym. Były to m.in. zbiórki: żywności długoterminowej dla dzieci z „Gniazd”, środków czystości dla dzieci z Domu Dziecka „Julin” w Kaliskach, przyborów szkolnych dla podopiecznych Fundacji „Świat na Tak”, karmy, koców, ręczników dla bezdomnych zwierząt, plastikowych nakrętek od butelek (pomagając w ten sposób Mateuszkowi – podopiecznemu Fundacji „Zdążyć z pomocą”). Brały również udział w Andrzejkowym Balu Integracyjnym w MDK przy ul. Andersena 4, na który przygotowały ciasteczka z wróżbą, które umiliły wspólną zabawę z osobami niepełnosprawnymi.
Jak same mówią, pomagając innym czują się lepszymi ludźmi. Pomoc niesiona drugiemu człowiekowi jest dla nich formą spełnienia i zaspokojenia własnego sumienia, a radość i uśmiech dzieci, szczególnie tych najmłodszych, największą nagrodą.
Apel uświetnił wspaniały występ wokalny Karoliny Ciechomskiej z klasy IVD, która zaangażowała także jego uczestników do wspólnego śpiewania.
Gratulujemy laureatkom, a osiągnięty sukces niech będzie zachętą dla kolejnych działań szkolnych wolontariuszy.
Wizyta w Szkole Gotowania dla Dzieci Little Chef
W dniu 9 marca 2017r. uczniowie klasy 5a uczestniczyli w zajęciach kulinarnych. Zostały one zorganizowane w formie warsztatów śniadaniowych w kuchni wyposażonej tak, aby „młodzi kucharze” czuli się bezpiecznie i komfortowo.
Piątoklasiści mieli okazję usłyszeć od specjalistów w gotowaniu wiele ciekawych informacji w zakresie: zdrowego żywienia, przygotowywania dań, zwyczajów panujących w różnych kuchniach świata oraz zasad savoir-vivre’u.
Najistotniejszą częścią zajęć było samodzielne przygotowanie, pod okiem instruktorów, omletów oraz dania o oryginalnej nazwie szakszuka, które jest przysmakiem kuchni tunezyjskiej, izraelskiej czy marokańskiej. Szakszuka z pieczywem podawana prosto z patelni, a także omlet były okazją do wspólnej konsumpcji oraz wymiany odczuć z ich przyrządzania.
Warsztaty kulinarne dostarczyły dzieciom wielu wrażeń, a wspólny posiłek, wraz z koleżankami i kolegami, stanowił niezapomniane chwile.
Wizyta Polarnika w klasie 3a
W kasie 3a odbyła się prezentacja prowadzona przez pana prof. Marka Zdanowskiego oceanomikrobiologa, polarnika Arktyki i Antarktydy.
Wielki sukces „Wspaniałych” z naszej szkoły
W dniu 2 marca 2017 r., w sali widowiskowej bielańskiego Ratusza, odbyła się XXIV Gala Samorządowego Konkursu Nastolatków "Ośmiu Wspaniałych”. Nasz Szkolny Klub Ośmiu był reprezentowany przez uczennice klasy VIE: przewodniczącą Michalinę Krawczyk, Marysię Fryszer, Małgorzatę Komorniczak, Julię Ryfczyńską oraz Julię Stankiewicz, którym towarzyszyła dyrektor szkoły, Pani Barbara Warda oraz Pani Renata Wojda. Przed wręczaniem wyróżnień Zastępca Burmistrza Dzielnicy Bielany, Pan Artur Wołczacki w swoim wystąpieniu podkreślił, iż zwycięstwo w tym konkursie dla jego uczestników jest wyjątkowe. Wśród wielu zmagań uczniowskich, zarówno w konkursach przedmiotowych, jak i sportowych, w których można wykazać się wiedzą, zdolnościami artystycznymi lub innymi talentami, ten jest jedyny w swoim rodzaju. Jego wyjątkowość polega na docenianiu niesienia pomocy innym oraz promowaniu pozytywnych zachowań, działań i postaw wśród dzieci i młodzieży.
Po ogłoszeniu wyników najbardziej cieszyły się nasze uczennice, gdyż po raz pierwszy w historii działania szkolnego wolontariatu odniosły podwójny sukces: Michalina Krawczyk otrzymała tytuł „Wspaniały Bielan”, zaś jako klub uzyskały tytuł „Wspaniały Klub Ośmiu”. Wielkie słowa uznania należą się także opiekunowi szkolnego wolontariatu, Pani Annie Łachańskiej, która od kilku lat promuje, z dużym powodzeniem, działania na rzecz potrzebujących.
Gratulując laureatom odniesionych sukcesów, zastępca burmistrza zachęcił ich do dalszego wysiłku i zaangażowania, składając jednocześnie życzenia radości i satysfakcji z dalszych działań. W gali wręczenia nagród, w postaci dyplomów i statuetek, uczestniczyli także radny Dzielnicy Bielany, Pan Ryszard Zakrzewski i naczelnik Wydziału Oświaty i Wychowania, Pani Zofia Gajewicz.
W dalszej części uroczystości uczestnicy mieli okazję wysłuchać występów wokalnych, instrumentalnych i tanecznych w wykonaniu wychowanków Młodzieżowego Domu Kultury im. Marii Gwizdak, wśród których znalazła się uczennica klasy IVD, Karolina Ciechomska.
Wielkie gratulacje dla naszych wolontariuszy!
Apel Samorządu Uczniowskiego - podsumowanie I półrocza
Przed oczekiwanymi przez uczniów feriami zimowymi, w piątek 10 lutego 2017r., odbył się apel zorganizowany przez Samorząd Uczniowski, na którym zostały zaprezentowane wyniki rywalizacji poszczególnych klas po I półroczu roku szkolnego 2016/17, a także zostali nagrodzeni laureaci konkursów wiedzowych i turniejów sportowych. Podczas spotkania członkowie prezydium samorządu: Weronika Lomott, Ula Gawkowska, oraz Zuzanna Lewandowska zaprezentowały dokonania w minionym okresie, zwracając jednocześnie uwagę na fakt, iż wydarzenia organizowane w szkole to zasługa wszystkich jej uczniów. W szczególności wymieniono, m.in. przeprowadzone akcje charytatywne, konkursy, zbiórki, plebiscyty, akademie. Na szczególną uwagę zasłużyły takie imprezy jak: Konkurs na najciekawszą kartę świąteczną, Konkurs na hasło związane z obchodami Światowego Dnia Tolerancji, Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień, Światowy Dzień Pluszowego Misia, mikołajki oraz walentynki.
Ponadto uczniowie poznali ranking klas, które osiągnęły najwyższe wyniki, biorąc pod uwagę osiągnięcia w nauce, dyscyplinę oraz zaangażowanie w prace społeczne. Najlepsza okazała się klasa IVb, a kolejne miejsca zajęły klasy: VIc, VIb oraz Va.
Podczas drugiej części apelu, dyrektor szkoły, Pani Barbara Warda uhonorowała stypendiami szkolnymi uczniów za osiągnięcie bardzo dobrych wyników w nauce. Życzyła im wytrwałości oraz dalszych sukcesów, radości i zadowolenia ze zdobywania wiedzy. Następnie nauczyciele poszczególnych zespołów przedmiotowych z wielką satysfakcją przedstawili uczniów - laureatów konkursów organizowanych w I półroczu. Ich ilość była zdumiewająca, co zapewne jest najlepszą nagrodą dla wysiłku włożonego zarówno przez uczniów jak i pedagogów.
Spotkanie zakończyło się podziękowaniem za owocną współpracę.
„Wszystkie Kolory Świata”
Wizyta Przedszkolaków w szkole
Wycieczka klasy 3a do Słomczyna
Dzień Babci i Dziadka w 0C
Bal karnawałowy 2017
Wszyscy uczniowie z utęsknieniem czekali na piątek, 3 lutego 2017r., gdyż tego dnia, począwszy od godziny 9.00, dla poszczególnych poziomów klas odbywały się bale karnawałowe. Tym razem motywem przewodnim zabawy był „góralski karnawał”. Sala gimnastyczna przeobraziła się w magiczny krajobraz niczym spod polskich Tatr. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu rodziców, a przede wszystkim uczniów, dzieci mogły bawić się w przepięknej, górskiej scenerii, którą tworzyły, obok kolorowych balonów, piękne i śnieżne choinki, parzenice, „górskie hale z owcami” oraz różnego kształtu i barwy gwiazdy. Urok tego wystroju wzbogaciły różnorodne stroje uczestników balu. Przy dźwiękach rytmicznej muzyki i utworach znanych „topowych” wykonawców, a także efektach specjalnych w postaci dymu i kolorowych świateł, dzieci mogły radośnie przeżyć ten dzień w towarzystwie koleżanek i kolegów ze szkolnych ławek. W wir tańca ruszyli również rodzice oraz nauczyciele. Były korowody, kółeczka, pociągi, węże i zabawy w parach oraz emocjonujące konkursy z nagrodami, w tym konkurs tańców góralskich. Podczas zabawy wszyscy uczniowie mieli zapewniony poczęstunek przygotowany przez rodziców dla poszczególnych klas. Ponadto uczestnicy piątkowego balu mieli wykonywane pamiątkowe fotografie, które zapewne na zawsze uwiecznią tę niepowtarzalną atmosferę karnawałowej zabawy.
Kuchnia europejska 2017
Po raz kolejny, wzorem lat ubiegłych, w dniu 1 lutego, szkolne koło europejskie zorganizowało zajęcia kulinarne, podczas których można było skosztować charakterystycznych dań dla państw wspólnoty europejskiej. Ciekawe smaki, m.in. sałatki owczarskiej – rodem z Bułgarii, florentynek z Włoch czy czekoladowego fondue z Francji cieszyły się dużym zainteresowaniem. Ponadto na stołach oznaczonych chorągiewkami można było znaleźć „skandynawskie” gofry oraz tradycyjne polskie faworki. Nad całością degustacji czuwały organizatorki - opiekunki koła: Pani Elżbieta Jezierska i Pani Sylwia Kowalczyk. W gronie zaproszonych gości znalazły się, m.in. Pani dyrektor Barbara Warda wraz z wicedyrektorami: Panią Beatą Chrzanowską oraz Panią Anną Janiec, a także przedstawiciele grona pedagogicznego.
Wyjątkowy smak, doskonale prezentujące się potrawy, a przede wszystkim pochwały gości zachęciły uczestników koła zainteresowań, uczniów klas IV-VI, do zorganizowania podobnych zajęć również w przyszłym roku szkolnym.
Dzień Babci i Dziadka w klasie 2F
Święto Babci i Dziadka to jedna z najpiękniejszych uroczystości w roku. To wyjątkowy dzień, nie tylko dla dzieci ale przede wszystkim dla babć i dziadków. Dnia 26 stycznia klasa 2F zaprosiła swoich najbliższych na uroczystość z okazji tego święta. Uczniowie przygotowali i program artystyczny pełen wierszy i piosenek. Dzieci z przejęciem prezentowały swoje role, a goście z uśmiechem na twarzy odbierali miłe słowa kierowane pod ich adresem. Uczniowie przygotowali własnoręcznie wykonane upominki i wystawę portretów swoich babć i dziadków. To był wyjątkowy dzień, pełen uśmiechów i wzruszeń.
Lekcja w „Warszawskiej Linii Edukacyjnej”
20 stycznia uczniowie klasy 2F wzięli udział w niezwykłym projekcie. Podczas lekcji w nowoczesnym i zabytkowym tramwaju uczyli się:
- przepisów obowiązujących w środkach transportu zbiorowego
- zasad bezpiecznego podróżowania
- zasad kulturalnego zachowania
- zasad udzielania pierwszej pomocy.
Podczas przejażdżki tramwajem przewodnik opowiadał o mijanych zabytkowych obiektach i historii stołecznej komunikacji miejskiej. Uczniowie otrzymali kamizelki odblaskowe, zestawy pierwszej pomocy oraz materiały edukacyjne, które pozwolą na utrwalenie zdobytej wiedzy.
Dzień Babci i Dziadka
Z okazji DNIA BABCI I DZIADKA nauczyciele wychowawcy świetlicy naszej szkoły na czele z kierownikiem p. Ewą Kwaśny we wszystkich grupach wiekowych przeprowadzili zajęcia, których celem było wyrabianie szacunku dla seniorów rodziny, wzmacnianie więzi rodzinnych oraz wspieranie i rozwijanie talentów poetyckich i plastycznych wśród dzieci.
Uczniowie bardzo chętnie i z wielkim zaangażowaniem uczestniczyli w tych zajęciach. Wnuczęta opowiadały o swoich Babciach i Dziadkach, o ich zainteresowaniach, o różnych sposobach spędzania z nimi wolnego czasu. Opowiadały również o tym za co ich kochają i co z nimi lubią najbardziej robić. Wszystko to o czym mówiły dzieci zostało spisane przez wychowawców świetlicy na czerwone serca.
Dalszą częścią przygotowań do Dnia Babci i Dziadka było przystąpienie chętnych dzieci do XII Edycji Międzyszkolnego Konkursu na ilustrowany wiersz dla Babci i Dziadka.
Następnie dzieci we wszystkich grupach pod kierunkiem swoich nauczycieli świetlicy wykonały okazjonalne prezenty dla Babć i Dziadków:
- grupy zero i pierwsze klasy wykonały portrety swoich Dziadków i Babć, laurki w kształcie serc z prezencikami w postaci pysznych zimowych herbatek, obrazki kwiatowe na ścianę wykonane z plastikowych talerzyków, czapeczki krepinowe na zimę, zakładki do książek, filiżanki na herbatę z papieru, kwiatki z krepiny;
- grupy klas drugich zrobiły w prezencie serduszka z masy solnej, kalendarze metodą origami, kwiaty z krepiny, kartki z życzeniami, serduszka z filcu, ramki na zdjęcia;
- grupy klas trzecich i czwartych wykonały własnoręcznie serduszka „poduszeczki” z filcu, etui na telefon, kalendarz ozdobny, kwiaty z krepiny, poduszeczki koronkowe na szpilki dla Babci, bransoletki, wisiorki, zawieszki do kluczy (makrama), obrazki z kwiatami doniczkowymi.
Namiastkę tych ślicznych prac wykonanych w świetlicy Dziadkowie mogli oglądać na przepięknej wystawie zorganizowanej z okazji Ich Święta na parterze naszej szkoły.
Przegląd kolęd w klasach IV - VI
Aby podtrzymać niepowtarzalną atmosferę radosnego oczekiwania, nadziei i wewnętrznego pokoju panującą w okresie Świąt Bożego Narodzenia, w dniu 13 stycznia odbył się szkolny przegląd kolęd. Wzorem poprzednich lat cieszył się dużą popularnością wśród uczniów klas IV-VI. Dzieci pięknie śpiewały, wybrane w drodze losowania, kolędy i pastorałki. Dźwięki dzwonków, tamburyn a także gitar oraz anielskie głosy uczniów pozwoliły jeszcze raz poczuć świąteczny klimat. Społeczność szkolna miała okazję po raz kolejny podziwiać talenty muzyczne swoich koleżanek i kolegów.
Spotkania opłatkowe i jasełka
Ze świętami Bożego Narodzenia wiąże się wiele pięknych tradycji i zwyczajów. Jednym z nich jest organizowanie inscenizacji o Bożym Narodzeniu zwanych jasełkami.
W świąteczny nastrój wprowadzili nas uczniowie klasy VIE, którzy pod kierunkiem Pana Witolda Hunka i Pana Krzysztofa Sokołowskiego, wraz ze szkolnym chórem, przygotowali przedstawienie jasełkowe. Zaprezentowali je 22 grudnia, przypominając w ten sposób wydarzenia sprzed ponad dwóch tysięcy lat, kiedy to w Betlejem narodziło się Boże Dzieciątko. Dzieci wcieliły się w role Maryi i Józefa, pasterzy, aniołów oraz trzech króli, przybywających złożyć pokłon Jezusowi narodzonemu w ubogiej stajence. Uroku inscenizacji dodały kolędy, które napełniły wszystkich radością i sprawiły, że poczuliśmy magię zbliżających się świąt. Do wspólnego kolędowania włączyli się uczniowie, nauczyciele, a także rodzice.
Ponadto podniosłą atmosferę tego dnia podtrzymały klasowe spotkania opłatkowe, które zostały zorganizowane przy dużym wsparciu rodziców, a podczas których uczniowie z białym opłatkiem w ręku, w swoich salach, składali sobie bożonarodzeniowe życzenia.
Po zakończonych spotkaniach wszyscy udali się do domów z przeświadczeniem, że:
Ktoś miłowany tu przyjdzie
- dobre obejmą nas ręce.
I będą nasze uśmiechy
srebrnym błękitem dziecięce (...)
Wszystko się ku nam przybliży
i w zachwyceniu ukaże
dawno zgubione radości, imiona nasze i twarze.Wesołych Świąt oraz Wszelkiej pomyślności w nadchodzącym 2017 Roku!!!
Spotkanie z poezją księdza Jana Twardowskiego
„Za wiersze o Bogu Nobla nie dają”, a szkoda. Poezja ks. Jana Twardowskiego w prosty, ale zarazem dobitny sposób uświadamia, co to znaczy pięknie żyć. Wiersze autora „Znaków ufności” wypełniły treścią program artystyczny przygotowany przez uczniów klas IV – VI pod kierunkiem pani Elżbiety Milej. Inscenizacja uświetniła spotkanie opłatkowe zorganizowane 20 XII 2016 r. dla pracowników szkoły. Dzień później obejrzały ją klasy I-VI. Przedstawienie przybliżyło widzom postać ks. Jana. Pozwoliło też zapoznać się z wybranymi utworami poety. Widzom spodobała się oprawa muzyczna przygotowana przez pana Krzysztofa Sokołowskiego i uczniów klasy IV d. Szczególny podziw wzbudziły występy solistek: Zuzanny Soćko, Karoliny Chmielewskiej oraz Marii i Julii Toboła. Bardzo ładnie prezentowały się również dekoracje wykonane przez nauczycieli świetlicy oraz panie Krystynę Cywińską i Mirosławę Jeziorską. Spotkanie z poezją ks. Jana Twardowskiego okazało się ciekawym, a zarazem przyjemnym doświadczeniem dla wszystkich jego uczestników.
Przegląd kolęd i pastorałek na świetlicy
Dnia 16.12.2016r. odbył się w naszej szkole zorganizowany przez świetlicę szkolną PRZEGLĄD KOLĘD I PASTORAŁEK.
Nauczyciele wychowawcy świetlicy przygotowali uczniów do tej imprezy ucząc wybranych kolęd i pastorałek.
PRZEGLĄD KOLĘD I PASTORAŁEK odbył się na pięknie ozdobionym pracami plastycznymi dzieci korytarzu naszej szkoły znajdującym się na parterze. Przepiękne i atrakcyjne występy grup świetlicowych pod opieką i przewodnictwem wychowawców świetlicy były nagradzane gromkimi brawami pani dyrektor, pani wicedyrektor szkoły, nauczycieli, rodziców i oglądających je dzieci.
Prezentacje kolęd i pastorałek budziły wśród uczniów same bardzo pozytywne emocje i zachowania. Po występach każda grupa świetlicowa w nagrodę otrzymała od kierownika świetlicy słodkości.
PRZEGLĄD KOLĘD I PASTORAŁEK podobał się bardzo wszystkim uczestnikom i obecnym gościom.
Archiwum Aktualności
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Lipiec 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Lipiec 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Październik 2022
- Wszystkie