Spotkanie „Wspólne inspiracje” odbyło się w Młodzieżowym Domu Kultury im. Marii Gwizdak. W przemiłych okolicznościach wolontariusze bielańskich szkół i seniorzy mieli okazję do wzajemnej wymiany doświadczeń i inspiracji. Tworzyliśmy wspólne dzieła, słuchaliśmy opowieści starszych pokoleń i cieszyliśmy się chwilą pełną radości i wzajemnego zrozumienia.
Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych
Październik obchodzony jest jako Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Celem świętowania jest zwrócenie uwagi na ogromną rolę bibliotek w życiu szkoły, w nauce oraz w rozwijaniu zainteresowań czytelniczych. W bieżącym roku przewodnie hasło brzmi „Poznajmy się w bibliotece”. Z okazji święta biblioteka zorganizowała konkurs czytelniczy ze znajomości lektury Krystyny Drzewieckiej „Piątka z Zakątka”. Laureatami konkursu zostali:
1 miejsce: Ewa Dziewulska klasa 3b
2 miejsce ex aequo: Jan Pulukowski i Julia Filipiak klasa 3a
3 miejsce: Julia Pielak klasa 3a
Uczniowie otrzymali nagrody książkowe.
Drużynowe Mistrzostwa Mazowsza Szkół Podstawowych w szachach szybkich
W sobotę 26 października w Szkole Podstawowej nr 385 w Warszawie – Wesołej odbyły się Drużynowe Mistrzostwa Mazowsza Szkół Podstawowych w Szachach Szybkich. Organizatorem mistrzostw był Mazowiecki Związek Szachowy i Uczniowski Klub Sportowy Gambit Wesoła. Turniej przeprowadzono systemem szwajcarskim na dystansie 7 rund w tempie gry 10 minut plus 5 sekund na każdego zawodnika. Do rywalizacji stanęły 62 zespoły z województwa mazowieckiego.
Drużyny naszej szkoły w składzie: Antoni Chromiński 8d, Artur Brzeziński 4b, Mateusz Dymek 8d, Ewa Kozłowska 7c oraz Michał Grzeszuk 7b, Krzysztof Obuchowicz 7b, Jędrzej Weronko 7a, Jaśmina Jarek 8c walczyły jak równy z równym z najlepszymi szachistami szkół podstawowych z województwa mazowieckiego, zajmując odpowiednio 6 i 41 miejsce w rankingu drużynowym. Ponadto w klasyfikacji indywidualnej na 264 zawodników Mateusz Dymek zajął bardzo wysokie 13 miejsce ( 4 miejsce na szachownicy nr 3).
Ogromnie gratulujemy wszystkim uczestniczącym i cieszymy się, że nasza szachowa tradycja dalej trwa. Życzymy kolejnych sukcesów!
Składamy również podziękowania rodzicom uczniów oraz Radzie Rodziców za wsparcie udziału w Mistrzostwach.
Szkolne Miasteczko Zawodów
Od poniedziałku 14 października do piątku 25 października br. Pani Anna Szumel zorganizowała w naszej szkole imprezę z zakresu orientacji zawodowej i doradztwa zawodowego skierowaną dla uczniów wszystkich poziomów klas pod nazwą „Szkolne miasteczko zawodów”. Przedsięwzięcie wpisało się w obchody Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery, który w tym roku obchodzony był pod hasłem: Pasja - Motywacja - Odwaga.
W ramach realizacji projektu znalazło się wiele inicjatyw. Najpierw uczniowie wszystkich klas przebierali się za przedstawicieli różnych profesji. Celem tej inicjatywy było poznanie świata zawodów. Ponadto dla młodzieży z klas 8 odbył się quiz wiedzy o zawodach, rynku pracy i zasadach rekrutacji do szkół ponadpodstawowych, w którym I miejsce zdobyła klasa 8a, II miejsce przyznano ex aequo klasom: 8c i 8d, zaś III miejsce przypadło klasie 8b. Wśród kolejnych przedsięwzięć znalazł się konkurs plastyczny skierowany dla młodszych uczniów z klas 1-3 - „Mój zawód w przyszłości”, gdzie I miejsce zdobył Antek z klasy 3a, II miejsce Franek z klasy 1c, natomiast III miejsce osiągnęła Zosia z klasy 2a. Dzieci ze świetlicy przygotowały kolorowanki o zawodach, a także uczestniczyły w pogadance na temat pasji, motywacji i odwagi w dążeniu do celu. Następnie ich prace plastyczne zostały wyeksponowane na wystawie, którą można było podziwiać na szkolnym korytarzu. Ostatnią inicjatywą, skierowaną dla uczniów klas siódmych, było przygotowanie w aplikacji Canva ulotek informacyjnych dotyczących tego, co warto brać pod uwagę, wybierając szkołę ponadpodstawową. Efekty ich pracy można zobaczyć na korytarzu szkoły.
Oprócz wymienionych projektów, wszystkie dzieci mogą na bieżąco korzystać z szerokich informacji na temat propozycji lektur i poradników z zakresu doradztwa zawodowego znajdujących się na gazetce ściennej jednego z pięter szkoły.
Jesienny Turniej Szachowy
W dniu 17 października w naszej szkole odbył się Jesienny Turniej Szachowy. W pierwszej grupie, czyli dzieci z klas 1-3 wystartowało 16 uczestników, którzy zagrali 5 rund tempem 10 minut na zawodnika. Całe podium przypadło uczniom z klasy 2c. Zwycięzcą turnieju został Jakub Batycki, drugie miejsce zajął Fabian Mamaj, a trzecie Antoni Orłowski.
W drugiej grupie, starszych uczniów z klas 4-8 wzięło udział 42 uczestników, którzy rozegrali 6 rund tempem 10 minut na zawodnika. Zwycięzcą turnieju został Antoni Chromiński z klasy 8 d, drugie miejsce zajął Mateusz Dymek również z klasy 8 d, a trzecie Ewa Kozłowska z klasy 7c.
Najlepszą zawodniczką w klasach 1-3 została Wiktoria Krzyczkowska z klasy 3b, a w klasach 4-8 - Ewa Kozłowska z klasy 7c.
Po zakończonych zmaganiach Pani Dyrektor Iwona Krupińska wszystkim uczestnikom turnieju wręczyła dyplomy i słodki upominek, a zwycięzcom puchary.
Jesienny Turniej Szachowy został zorganizowany dzięki wsparciu Rady Rodziców, która ufundowała nagrody. Dziękujemy.
Gratulujemy wszystkim uczestnikom! Wielkie brawa dla zwycięzców!
Sukces w Igrzyskach Młodzieży Szkolnej!
Nasi uczniowie ponownie uczestniczyli w rywalizacjach sportowych. Tym razem ci, którzy zajęli czołowe miejsca w Mistrzostwach Dzielnicy Bielany w indywidualnych biegach przełajowych, wzięli udział w Igrzyskach Młodzieży Szkolnej.
Reprezentacja składała się z następujących uczniów: Jerzy Strzałkowski-klasa 5a, Jan Jędruszuk-klasa 6a, Wanda Drumlewska-klasa 7c, Ewa Kozłowska-klasa 7c, Patryk Sumiński-klasa 8c i Patrycja Jurek-klasa 8d. Trasa biegu była niezwykle trudna, a rywalizacja bardzo zacięta. Z naszego zespołu najlepszy wynik osiągnął Patryk Sumiński, zajmując VI miejsce i tym samym zakwalifikował się na Igrzyska Mazowieckie, które odbędą się w kwietniu.
Wszystkim zawodnikom bardzo dziękujemy za udział w zawodach i życzymy powodzenia Patrykowi!
System RESQL dla klas 6-8
W roku szkolnym 2024-2025 uczennice i uczniowie klas 6-8 naszej szkoły mogą korzystać z systemu wsparcia Resql (dla klas 7-8 jest to kontynuacja z poprzedniego roku szkolnego, klasy 6 dołączają jako nowe).
System Resql to system wspomagający rozwiązywanie problemów przemocy rówieśniczej . System RESQL realizuje działania profilaktyczne oraz interwencyjne. Część profilaktyczna obejmuje lekcję wprowadzającą i lekcje wychowawcze, przygotowane przez zespół specjalistów tworzących system Resql. Mają one na celu:
- uwrażliwienie uczniów na szkodliwość działania przemocy,
- przekazanie uczniom informacji, w jaki sposób powinni reagować na przemoc, miejsc oraz osób, do których uczeń może się zgłosić w razie potrzeby,
- ograniczenie występowania przypadków przemocy w szkole,
- zapewnienie komfortu psychicznego dziecku.
Część interwencyjna obejmuje aplikację mobilną, w której uczennice i uczniowie mogą zgłaszać niepokojące ich sytuacje rówieśnicze oraz panel interwenta, w którym wyznaczone osoby z grona pedagogicznego będą korespondowały z uczniami i na bieżąco reagowały na nadesłane zgłoszenia.
Więcej informacji można przeczytać na stronie naszej szkoły w zakładce Uczniowie – Resql oraz na stronie internetowej www.resql.pl
Dzień Edukacji Narodowej
Dzień Edukacji Narodowej to wyjątkowe święto polskiej szkoły, święto uczniów, nauczycieli, pracowników administracji i obsługi oraz tych, którzy szkoły prowadzą i nadzorują. Uroczystą akademię rozpoczęła Dyrektor szkoły, Pani Iwona Krupińska, która złożyła podziękowania dla wszystkich nauczycieli i wychowawców za przekazywanie uczniom niewyczerpanego bogactwa wiedzy, za ukazywanie prawdy i ukierunkowanie na dobro oraz złożyła życzenia spokoju, radości, a także satysfakcji z pracy. Słowa uznania skierowała także do pracowników administracji i obsługi za codzienną pracę na rzecz placówki.
Dzień Edukacji Narodowej w naszej szkole został uświetniony obecnością przedstawicieli zarządu dzielnicy: Burmistrza Dzielnicy Bielany, Pana Grzegorza Pietruczuka, wraz z zastępcami: Panią Iloną Popławską oraz Panem Włodzimierzem Piątkowskim. Wśród gości była obecna radna Dzielnicy Bielany, Pani Monika Szadkowska, a także przedstawicielka Prezydium Rady Rodziców, Pani Sylwia Traczyk. Goście wyrazili podziękowania nauczycielom za wysiłek, obowiązkowość, a przede wszystkim okazywane dzieciom ciepło, natomiast reprezentantka rodziców naszej szkoły złożyła na ręce pani dyrektor kosz ze słodkim upominkiem. Do składanych podziękowań dołączyli także uczniowie klas drugich, którzy w barwnym przedstawieniu słowno-muzycznym wyrazili wdzięczność wszystkim nauczycielom, natomiast najmłodsze dzieci, z klasy 1a, zaprezentowały układ z piłkami. Podniosły nastrój spotkania zapewniła barwna dekoracja przygotowana przez wychowawców świetlicy.
Na koniec spotkania Pani Iwona Krupińska, wraz z wicedyrektorami: Panią Beatą Chrzanowską oraz Panem Piotrem Śmiałkowskim wręczyli nagrody wyróżniającym się nauczycielom i pracownikom szkoły, życząc wszystkim, aby czuli się dumni z faktu, iż od wielu lat są drogowskazami dla kolejnych pokoleń młodych ludzi w wyborze własnej drogi, ukazując im sens życia w dążeniu do szeroko pojętego szczęścia.
Akcja BohaterON
W dniu 10 października uczniowie klasy 6c wraz z wychowawcą i opiekunem wolontariatu zaangażowali się w akcję BohaterON. Dzieci posprzątały kwatery powstańcze i zapalili znicze. Następnie udali się na cmentarz Stare Powązki, gdzie z przewodnikiem spacerowali szlakiem osobowości Warszawy z XVIII i XIX wieku.
"Branie wypełnia ręce, a dawanie wypełnia serce!"
Dziś odbyło się spotkanie organizatorów Konkursu "Ośmiu Wspaniałych" oraz opiekunów Klubów Ośmiu z Warszawy! To był wyjątkowy czas na wymianę doświadczeń, omówienie planów i przygotowanie się do nadchodzącej edycji konkursu. Przed nami mnóstwo wyzwań, ale i inspirujących inicjatyw, które będą wspierać rozwój wolontariatu w naszym mieście.
Wyniki konkursu na projekt koszulki promującej naukę innych języków
We wrześniu z inicjatywy nauczycieli języków obcych ogłoszono konkurs na projekt koszulki promującej naukę innych języków. Zwyciężył projekt Adama z klasy 7B. Drugie miejsce to projekt Basi z klasy 4A, a trzecie miejsce projekt Jagody z klasy 4B. Gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu, dziękujemy za kreatywność i zaangażowanie.
BohaterON – włącz historię!
To ogólnopolska kampania o tematyce historycznej mająca na celu upamiętnienie i docenienie działań uczestników Powstania Warszawskiego oraz promocję historii Polski XX wieku. W ramach tego projektu w naszej szkole realizowano różnorodne przedsięwzięcia. Zostały przeprowadzone lekcje wychowawcze na temat Powstania Warszawskiego, według określonego scenariusza zajęć. Dzieci, przy współpracy ze szkolnym wolontariatem, sprzątały groby Powstańców na Cmentarzu Powązki Wojskowe w Warszawie, a ponadto wzięły udział w przedstawieniu słowno-muzycznym upamiętniającym 63 dni Powstania Warszawskiego pt. „Bo chcieli być wolni i sobie wolność zawdzięczać". Uczniowie klas starszych obejrzeli tematyczny dokument w Bielańskim Ośrodku Kultury oraz film pt. "Fajna ferajna, czyli powstanie oczyma dzieci", jak również spotkali się z panem Bogusławem Kamolą ps. Hipek (ur. w 1930 r.), który w czasie powstania był w drużynie 400 plutonu harcerskiego 227 Szarych Szeregów na Żoliborzu - Zgrupowania Żyrafa II. Ciekawą inicjatywą było wykonanie na lekcjach informatyki ulotek i afiszów informacyjnych - "Pamiętajmy o Powstańcach", które zostały rozdane mieszkańcom z okolicznych osiedli. Poza tym przygotowano gazetkę ścienną o Powstaniu Warszawskim, którą można było obejrzeć na szkolnym korytarzu.
Realizowany w naszej szkole projekt był wsparciem w wychowaniu patriotycznym dzieci i młodzieży, a także z pewnością przyczynił się do wzmacniania poczucia tożsamości narodowej, krzewienia postaw patriotycznych oraz budowania wrażliwości społecznej.
Dni wolne od zajęć dydaktyczno-wychowawczych
Dyrektor Szkoły informuje, że po zasięgnięciu opinii Rady Pedagogicznej, Rady Rodziców i Samorządu Uczniowskiego, dniami wolnymi od zajęć dydaktyczno-wychowawczych w roku szkolnym 2024/2025 będą:
31 października 2024r.
2, 3 stycznia 2025r.
2 maja 2025r.
13, 14, 15 maja 2025r. (egzamin ósmoklasisty)
20 czerwca 2025 r. - zostanie odpracowany 24 maja 2025r. - piknik rodzinny - współpraca ze społecznością lokalną.
Sukces naszych uczniów w Mistrzostwach Dzielnicy Bielany w sztafetach przełajowych
W dniu 1 października br. reprezentacja naszej szkoły wzięła udział w Mistrzostwach Dzielnicy Bielany w sztafetach przełajowych. Zawody odbywały się na obiektach Akademii Wychowania Fizycznego w kategoriach dzieci i młodzież.
Pragniemy poinformować, że uczniowie naszej szkoły zdobyli II miejsce w kategorii dzieci - chłopcy oraz III miejsce w kategorii młodzież - dziewczęta.
Drużynę chłopców, czyli srebrnych medalistów reprezentowali:
Piotr Spólnicki,
Franciszek Śliwiński,
Jerzy Strzałkowski,
Filip Jasik,
Filip Pabis,
Jan Jędruszuk.
Brązowe medalistki, czyli reprezentację dziewcząt tworzyły:
Kornelia Rydel,
Patrycja Jurek,
Oliwia Kozłowska,
Wanda Drumlewska,
Ewa Kozłowska,
Nina Luto.
Życzymy zawodnikom dalszych sukcesów w sporcie!
Szkolny konkurs z okazji Dnia Chłopaka
Z okazji Dnia Chłopaka Samorząd Uczniowski zorganizował konkurs, który miał wyłonić mistrza odbijania piłeczki pingpongowej. Do rywalizacji stanęli uczniowie na poziomach klas IV-VI i VII-VIII. Jury, pod czujnym okiem Pani Katarzyny Kowalskiej, nadzorowało prawidłowy przebieg rywalizacji i skrupulatnie liczyło wszystkie podbicia piłeczek.
Niekwestionowanym zwycięzcą turnieju okazał się Kuba z klasy VIIIa, odbijając piłeczkę 3790 razy, 2. miejsce zajął Bartek z klasy VIIa, uzyskując wynik 3026 podbić, natomiast miejsce 3. przypadło Antoniemu z klasy VIIc, którego piłeczka odbiła się od rakietki 600 razy.
W klasach IV- VI zwyciężył Franek z klasy Va, 2. miejsce zajął Mikołaj z klasy VIb, na 3. miejscu podium uplasował się Kacper – uczeń klasy VIc.
Słowa uznania należą się również najmłodszym uczestnikom z klas czwartych: Michałowi i Ryszardowi, którzy dzielnie rywalizowali ze swoimi starszymi kolegami.
Europejski Dzień Języków
W dniu 26 września obchodziliśmy Europejski Dzień Języków. Z tej okazji uczniowie mogli zaangażować się w różne działania. Na lekcjach informatyki przy użyciu programu Canva szukali odpowiedzi dlaczego warto uczyć się języków. Podczas długich przerw chętnie odpowiadali na pytania losowane w corocznym quizie językowym, a na wybranych lekcjach rozwiązywali quizy i grali w gry. Ponadto, został zorganizowany konkurs na projekt koszulki promującej naukę języków obcych. Lista zwycięzców zostanie ogłoszona wkrótce.
Wybory do Samorządu Uczniowskiego i Rzecznika Praw Ucznia
Tegoroczne wybory do Samorządu Uczniowskiego odbyły się 26 września br. Podczas kampanii kandydaci starali się zaprezentować z jak najlepszej strony, zachęcając do głosowania poprzez plakaty z krótkimi opisami swoich zainteresowań oraz planów. Po podliczeniu głosów przez komisję, okazało się, że funkcję przewodniczącej będzie pełniła Hanna Donat, która uzyskała ich największą liczbę, zaś Natalia Hołubowicz pełnić będzie funkcję wiceprzewodniczącej samorządu.
Nowo wybranemu prezydium Samorządu Uczniowskiego gratulujemy i życzymy owocnej pracy!
Jednocześnie, tego samego dnia, odbyły się wybory Rzecznika Praw Ucznia. W głosowaniu oddano 311 ważnych głosów, a zwycięzcą został Pan Mariusz Seń, uzyskując 131 głosów.
Serdecznie gratulujemy!
Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania
Dnia 29 września 2024 roku obchodzimy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. W naszym kraju to święto ma już wieloletnią tradycję. Zostało ogłoszone w 2001 roku z inicjatywy Polskiej Izby Książki. Patronką wydarzenia jest autorka książek dla dzieci i młodzieży − Janina Porazińska, która urodziła się 29 września 1882 r. Nadrzędnym celem święta jest promowanie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży. Z tej okazji biblioteka szkolna w dniu 27 września zorganizowała w klasach pierwszych akcję czytelniczą. Uczennice klasy 7a czytały książkę Isolde Stark „O jeżu, który chciał być kimś innym” . Najmłodsi słuchacze w skupieniu i zaciekawieniu słuchali historii jeżyka, który naśladując inne zwierzęta chciał zostać kimś innym niż był w rzeczywistości. Akcja czytelnicza sprawiła obu stronom wiele radości i zadowolenia.
Ze względu na korzyści, jakie wynikają z głośnego czytania dziecku, można obchodzić to Święto każdego dnia − wystarczy 20 minut czytania !
Sprawne rączki
Uczniowie klasy 3a bardzo chętnie uczestniczą w zajęciach pozalekcyjnych „Sprawne rączki”. Tworząc piękne prace, ćwiczą sprawność dłoni i motorykę małą. Tym razem, dzięki ich zwinnym paluszkom, powstało różnokolorowe, wyplecione z resztek materiałów, włóczek i koralików, wakacyjne koło, które będzie pozwalało na chwilę wrócić dzieciom wspomnieniami do minionych wakacji.
Warsztaty śniadaniowe klasy VI e w szkole gotowania "Little Chef"
Dzień 30 września 2016r., w ramach obchodów klasowego Dnia Chłopaka, uczniowie klasy 6e spędzili w Szkole Gotowania dla dzieci „Little Chef”. Zajęcia kulinarne zostały zorganizowane w formie warsztatów śniadaniowych w bezpiecznej kuchni i wyposażonej tak, aby „kucharze” czuli się w niej komfortowo.
Dzieci miały okazję porozmawiać ze specjalistami w gotowaniu na temat zdrowego żywienia, sezonowości w kuchni, o daniach i zwyczajach kuchni świata czy zasadach savoir-vivre’u. Najważniejszym punktem programu były samodzielnie przygotowane omlety oraz dania o oryginalnej nazwie szakszuka, które jest serwowane w kuchni tunezyjskiej, izraelskiej czy marokańskiej. Szakszuka z pieczywem, prosto z patelni i wspomniany omlet były okazją
do wspólnego posiłku oraz podzielenia się wrażeniami z ich przygotowania.Warsztaty kulinarne dostarczyły szóstoklasistom ogromu wrażeń, zaś konsumowanie porannego posiłku w towarzystwie koleżanek i kolegów zapewniły miłe wspomnienia z obchodów święta chłopców.
Srebrny medalista igrzysk olimpijskich w naszej szkole
W dniu 16 września, w ramach programu "Lekkoatletyka dla każdego!", zajęcia wychowania fizycznego w naszej szkole poprowadził wicemistrz olimpijski Piotr Małachowski. Niecodzienny gość jest jednym z najwybitniejszych lekkoatletów w Polsce. Ma na swoim koncie wiele światowych osiągnięć, w tym ostatnio zdobyty srebrny medal igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro oraz złoty medal mistrzostw świata w Pekinie. Ponadto jest także dwukrotnym mistrzem Europy. Akcja promowana przez sportowca, obejmująca około 8 tys. uczniów szkół podstawowych, została zainicjowana w 2014 roku w celu promowania aktywności fizycznej oraz prawidłowego odżywiania wśród dzieci.
Wielkim zaszczytem dla uczniów szkoły, a szczególnie dzieci z klasy VB, było bezpośrednie spotkanie i trening pod nadzorem dyskobola. Lekcja rozpoczęła się od rozgrzewki, a następnie zawierała różnorodne ćwiczenia. Na zakończenie każdy uczeń miał możliwość przekonania się, jak wygląda i ile waży prawdziwy dysk. O wielkiej radości dzieci ze spotkania z mistrzem świadczy ich zachwyt wyrażony słowami: „…taki wielki sportowiec przyjechał do naszej szkoły i taka lekcja WF-u mogłaby być zawsze!”.
Mistrz rzutu dyskiem nie krył również zadowolenia ze spotkania z dziećmi i z możliwości zachęcenia ich do uprawiania nie tylko lekkoatletyki, ale ulubionej dyscypliny sportu.
To już druga wizyta tak znanego sportowca w naszej szkole na przestrzeni kliku ostatnich lat. Uczniowie ćwiczyli już z Marcinem Gortatem, teraz z Piotrem Małachowskimi. W pamięci dzieci zostały fantastyczne wspomnienia i doświadczenia. Mamy nadzieję, że w najbliższej przyszłości uczniowie będą mieli okazję odbyć kolejne, tak niepowtarzalne lekcje wychowania fizycznego z mistrzem sportu.
Inauguracja roku szkolnego 2016/17 na Bielanach
W piątek, 2 września 2016 roku Mszą Świętą w Kościele pod wezwaniem św. Marii Magdaleny przy ul. Wólczyńskiej 64, rozpoczęła się inauguracja roku szkolnego 2016/2017. Podczas mszy celebrowanej przez proboszcza parafii ks. prałata dr Piotra Fołtyna, zostały poświęcone tornistry
i przybory pierwszoklasistów. W uroczystości wzięły udział władze dzielnicy, dyrektorzy szkół, nauczyciele, dzieci i młodzież z bielańskich placówek oświatowych. Naszą szkołę reprezentowała Pani dyrektor Barbara Warda, poczet sztandarowy pod opieką Pani Pauliny Płatek i Pana Witolda Hunka oraz delegacja klasy 6e wraz z wychowawcą PaniąElizą Łyżwińską.
Witaj szkoło po wakacjach!
Wszystko co dobre, szybko się kończy…Jak zazwyczaj bywa, 1 września, wypoczęci, uśmiechnięci, gotowi na kolejne wyzwania uczniowie naszej szkoły spotkali się w sali gimnastycznej, by powitać nowy rok szkolny 2016/2017. Dzieciwróciły do dobrze znanych im szkolnych ławek, spotkały się ze swoimi wychowawcami i nauczycielami.
O godzinie 9.00 rozpoczęła się uroczysta inauguracja roku szkolnego, w której uczestniczyli uczniowie klas 4-6, rodzice, grono pedagogiczne oraz Radny Dzielnicy Bielany - Pan Ryszard Zakrzewski. Wszystkich zgromadzonych powitała,wraz z wicedyrektorami, Pani dyrektor Barbara Warda, która przedstawiła wychowawców poszczególnych klas, życzyła uczniom wytrwałości i chęci w zdobywaniu wiedzy, zaś nauczycielom cierpliwości w jej przekazywaniu.
Tego dnia szkołę odwiedził także Burmistrz Dzielnicy Bielany Pan Tomasz Mencina, uczestnicząc w rozpoczęciu nowego roku szkolnego klas pierwszych. Ponieważ dla tych dzieci to zapewne jeden z najważniejszych dni w życiu, gdyż rozpoczynają nowy etap swojej edukacji, więc dbając, by czas spędzony w szkole był przyjemny i łączył się z miłymi wspomnieniami, Pan Burmistrz wręczył pierwszoklasistom w pełni wyposażone piórniki - inne dla dziewczynek i inne dla chłopców. Zapewne będą one wykorzystywane przez uczniów w ciągu najbliższych lat. Ponadto życzył dzieciom samych sukcesów i radosnych chwil w nowym roku szkolnym.
Szczególnie ciepłe słowa skierowała Pani dyrektor Barbara Warda do najmłodszych dzieci z oddziałów przedszkolnych, rozpoczynających edukację w murach naszej szkoły.Zapewniła ich, że nie można się bać tego, co nowe i że wraz z upływem czasu szybko zaadaptują się wśród starszych koleżanek i kolegów. Na zakończenie swojego wystąpienia dyrektor szkoły zwróciła uwagę, że miejsce nauki prezentuje się w nowej odsłonie z pięknie odnowioną elewacją, odświeżonym wnętrzem oraz boiskiem po renowacji – wszystko po to, by czas spędzony w budynku szkoły i najbliższym jego otoczeniu upływał uczniom jak najprzyjemniej.
Po części oficjalnej inauguracji roku szkolnego uczniowie, wraz z rodzicami, zostali zaproszeni do swoich sal na spotkania z wychowawcami.
Powodzenia w nowym roku szkolnym!
Wykaz podręczników w roku szkolnym 2016/2017
Uroczystość zakończenia roku szkolnego 2015/2016
W dniu 23 czerwca 2016 r., o godz. 17.30, w sali gimnastycznej naszej szkoły, miała miejsce uroczystość zakończenia roku szkolnego i tym samym edukacji na poziomie szkoły podstawowej uczniów klas szóstych. Akademię poprowadziła Pani Dagmara Wilińska, a uczestniczyli w niej:dyrekcja szkoły, grono pedagogiczne, uczniowie, rodzice oraz Pan Ryszard Zakrzewski - Radny Dzielnicy Bielany. Tegoroczni absolwenci pożegnali się z dotychczasowym miejscem nauki zgodnie z ceremoniałem szkoły.
W pierwszej kolejności do szóstoklasistów zwróciła się reprezentantka klas piątych, Michalina Krawczyk z klasy 5e, po czym głos zabrała uczennica klasy 6a, Pola Kubrak, która w imieniu wszystkich absolwentów dziękowała nauczycielom za trud włożony w ich edukację, a rodzicom za poświęcony im czas. Ponadto uczniowie kończący szkołę otrzymali pamiątkowe upominki od młodszych koleżanek i kolegów. Następnie dyrektor szkoły Pani Barbara Warda, wraz zwychowawcami poszczególnych klas, wręczyła uczniom nagrody za osiągnięcie wysokich wyników w nauce, w tym „Srebrne i Brązowe Tarcze”, życząc jednocześnie sukcesów w dalszym etapie edukacyjnym,a rodzice wyróżnionych dzieci otrzymalilisty gratulacyjne. Ponadto uczniowie, którzy mogli się poszczycić średnią ocen powyżej 5,4 oraz co najmniej bardzo dobrym zachowaniem, otrzymali stypendium naukowe. Absolwenci objęci Programem„Wars i Sawa”,dostali w prezencie IV część książki pt. „Pars pro toto, czyli Szkoła Podstawowa nr 293 w miniaturze”, w której zawarte zostały ich prace.
Do widzenia przyjaciele…- tymi słowami znanej piosenki tegoroczni absolwenci pożegnali się z murami naszej szkoły.
Następnego dnia, czyli 24 czerwca, rok szkolny zakończyli uczniowieklas 0 – V. Podczas swoich wystąpień Pani dyrektor Barbara Warda zaznaczyła, że ostatni dzień pobytu w szkole przed wakacjami to czas podsumowania wytężonej pracy w roku szkolnym 2015/2016, ale także czas podziękowańi gratulacji dla uczniów,nauczycieli i rodziców. Ponadto życzyła,by wakacyjne miesiące były przeznaczone na bezpieczny odpoczynek i wytchnienie od nauki. Podobne przesłanie skierował do zgromadzonych obecny na uroczystości zakończenia roku szkolnego Pan Ryszard Zakrzewski - Radny Dzielnicy Bielany. W trakcie akademii uczniowie poszczególnych klas odbierali nagrody za osiągnięcie najwyższych wyników w nauce, a dzieci z klas trzecich odznaki „Brązowej Tarczy”. Miłym akcentom było wręczenie listów gratulacyjnych ich rodzicom. Ponadto uczniowie klas IV-V, którzy uzyskali średnią ocen powyżej 5,4 i co najmniej bardzo dobre zachowanie, otrzymali stypendium naukowe, zaś dzieci objęte Programem„Wars i Sawa”dostały w prezencie IV część książki pt. „Pars pro toto, czyli Szkoła Podstawowa nr 293 w miniaturze”, w której znaleźli swoje prace.Każdą część zakończenia roku szkolnego 2015/2016 uświetnił występ artystyczny.
Słonecznych, beztroskich, bezpiecznych wakacji!!!
O czym szczeka pies?
We wtorkowy ranek 21 czerwca uczniowie klasy IVa, wraz z wychowawcą Panią Wiolettą Krawczyk, uczestniczyli w projekcie współfinansowanym przez miasto stołeczne Warszawa, a realizowanym przez Fundację Wzajemnie Pomocni pod nazwą „O czym szczeka pies?”. Miał on formę warsztatów podzielonych na dwie części. Przedmiotem pierwszej z nich było zaprezentowanie podstawowych postaw i znaków, jakimi komunikują się psy. Dzięki temu dzieci miały możliwość nauczenia się poprawnej interpretacji zachowań tych zwierząt i tym samym zwiększenia bezpieczeństwa kontaktu z nimi. Ten etap był wstępem do drugiej części spotkania, podczas którego omówione zostało pojęcie dogtrekkingu, czyli marszobiegu z psem przypiętym do odpowiedniego pasa za pomocą specjalnej uprzęży. Osoby prowadzące zajęcia przedstawiły w jaki sposób należy przygotować zwierzę oraz sprzęt do uprawiania tej dyscypliny. Dzieci stanęły na wysokości zadania i podjęły wyzwanie samodzielnego założenia stosownych akcesoriów i odbycia spaceru po szkolnym boisku. Towarzyszyły temu niezwykłe, pozytywne emocje, a zarazem radość z szybko nabytego kontaktu z psami, jak również przełamanie lęku i poczucie satysfakcji z możliwości kierowania nimi.
Warsztaty znalazły duże uznanie wśród uczniów klasy IVa, którzy wyrazili chęć udziału w podobnych spotkaniach.
Apel Samorządu Uczniowskiego
W poniedziałek 20 czerwca 2016r. podczas 3. i 4. godziny lekcyjnej w sali gimnastycznej odbył się apel zorganizowany przez Szkolny Samorząd Uczniowski. W pierwszej części Miłosz Jagiełło i Weronika Lomott występujący w roli członków prezydium samorządu, przedstawili jego dokonania w bieżącym roku szkolnym, wśród których znalazły się, m.in. akcje charytatywne, konkursy, zbiórki, plebiscyty itp.
Głównym punktem spotkania było ogłoszenie wyników konkursu na najlepszą klasę z poziomu IV-VI. Wśród kryteriów znalazły się osiągnięcia w nauce, dyscyplina pracy oraz aktywność społeczna. Zaszczytne pierwsze miejsce przypadło klasie VIb, natomiast drugą lokatę zajęła klasa Vc, a na trzecim miejscu uplasowała się klasa IVa. Nagrodą dla zwycięzców jest dwugodzinna zabawa w kręgielni. Ponadto klasy: IVa, Va, IVb i Ve otrzymały wyróżnienia za duże zaangażowanie w zbiórkę makulatury, dając tym samym wyraz dbałości o otaczające nas środowisko naturalne. Wyróżniono również uczennicę Oliwię Krasowską z klasy IVa, za wiersz pt. „29 lutego”, który dał jej zwycięstwo w szkolnym konkursie poetyckim. Poza tym Samorząd Uczniowski uhonorował klasy: IVa, Va i VId za przygotowanie plakatów z wierszami z okazji obchodów Dnia Ziemi.
Podczas spotkania zaprezentowano także wyniki plebiscytów: „Koleżanka i Kolega na 102” oraz „Ulubiony Nauczyciel”. W poszczególnych zespołach klasowych laureaci otrzymali nagrody w postaci gromkich braw i wyróżnień, a wśród Grona Pedagogicznego wybranymi przez dzieci ulubionymi nauczycielami okazali się: Pan Witold Hunek, Pani Wioletta Krawczyk, Pani Elżbieta Milej, Pani Agata Idzikowska oraz Pani Renata Wojda.
Druga część apelu została poświęcona uhonorowaniu uczniów biorących udział w konkursach przedmiotowych i sportowych na różnych szczeblach organizowanych w roku szkolnym 2015/2016, których ilość była imponująca.
Spotkanie zakończyło się podziękowaniem dla członków prezydium Samorządu Uczniowskiego za duży wkład pracy i zaangażowanie złożonym przez opiekunki samorządu – Panie: Elżbietę Jezierską i Paulinę Płatek. W związku z ukończeniem szkoły, Miłosz Jagiełło otrzymał wyrazy wdzięczności oraz nagrodę w postaci piłki nożnej za trzyletni trud i sumienne pełnienie funkcji przewodniczącego Szkolnego Samorządu Uczniowskiego.
Bal szóstoklasistów
Zgodnie z wieloletnią tradycją naszej szkoły, w dniu 17 czerwca o godz. 17.30, odbył się bal uczniów kończących szkołę podstawową. Uroczystość rozpoczęła Pani dyrektor Barbara Warda, która przywitała tegorocznych absolwentów, ich rodziców oraz Grono Pedagogiczne. Już po chwili szóstoklasiści uformowali pary, by tanecznym krokiem, w rytm poloneza warszawskiego, wypełnić salę gimnastyczną. Swoimi galowymi strojami, piękną postawą, a przede wszystkim wykonywanymi na parkiecie układami tanecznymi, wzbudzali podziw i uznanie obserwujących. Szczególne wzruszenie towarzyszyło wychowawcom klas szóstych: Pani Beacie Jakubowskiej, Pani Agacie Idzikowskiej, Pani Annie Stankowskiej i Pani Paulinie Płatek. Te emocje, a także wrażenia artystyczne były możliwe dzięki Państwu Beacie i Krzysztofowi Jakubowskim, którzy prawie trzy miesiące doskonalili u dzieci umiejętność tańczenia poloneza.
Podczas wyjątkowego wieczoru trwającego aż do godziny 21.00, zarówno uczniowie jak i nauczyciele, bawili się przy specjalnie dobranym repertuarze muzycznym. Odświętne stroje dzieci, tańce - piękne i bez wytchnienia, wśród dekoracji przygotowanej z kolorowych balonów i materiałów, powodowały, że atmosfera tego wieczoru była wyjątkowa.
Wielkie podziękowania i słowa uznania należą się także wszystkim Rodzicom, którzy przygotowali ten wspaniały bal i zapewnili, by przebiegł on bezpiecznie i sprawił wszystkim jego uczestnikom wiele radości. To dzięki nim najstarsi uczniowie szkoły mogli przeżyć wyjątkowe chwile, które z pewnością pozostaną na długo w ich pamięci i pozwolą choć na moment powrócić do Szkoły Podstawowej nr 293.
Wizyta Policji w świetlicy
Konkurs wiedzy o Unii Europejskiej
W dniu 13 czerwca w naszej szkole odbyła się kolejna edycja konkursu wiedzy o państwach Unii Europejskiej, zorganizowanego pod nadzorem Pani Elżbiety Jezierskiej i Pani Sylwii Kowalczyk, które prowadzą zajęcia szkolnego koła europejskiego. Zmagania odbywały się na korytarzu II piętra, a poszczególne klasy IV-VI były reprezentowane przez trzyosobowe zespoły rywalizujące odpowiednio na swoich poziomach.
Celem konkursu była przede wszystkim popularyzacja wiedzy na temat krajów UE oraz rozwijanie umiejętności poszukiwania informacji
i przekazywania ich na forum. Aby wygrać tegoroczny turniej, należało m.in. wykazać się bardzo dobrą znajomością wiedzy na temat hymnu UE, symboliki flagi, położenia i ciekawostek dotyczących państw członkowskich, jak również zareklamować plakat wybranego kraju. Klasową rywalizację uświetniły kolorowe stroje, zarówno reprezentantów jak i dopingujących kolegów i koleżanek, typowe rekwizyty, foldery i ulotki.Wszystkim towarzyszyły niemal sportowe emocje, a końcowa klasyfikacja przedstawiała się następująco:
W kategorii klas czwartych – 1. miejsce - klasa IVA, 2. miejsce - klasa IVC, zaś 3. miejsce - klasa IVB.
W kategorii klas piątych – 1. miejsce - klasa VA, 2. miejsce - klasa VC, 3. miejsce - klasa VB, 4. miejsce – klasa VE, 5. miejsce – klasa VD
i 6. miejsce – klasa VF.W kategorii klas szóstych – 1. miejsce - klasa VIA i VID, 2. miejsce - klasa VIC, 3. miejsce - klasa VIB.
Laureatom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
Piknik rodzinny 2016
W sobotnie przedpołudnie 11 czerwca, na szkolnym dziedzińcu, miał miejsce piknik rodzinny. Podobnie jak w ubiegłych latach impreza służyła promowaniu szkoły w środowisku lokalnym, integracji nauczycieli, rodziców i uczniów poprzez podjęcie dodatkowych zadań na rzecz szkoły, a przede wszystkim zapewniła atrakcyjnie spędzony wolny czas w miejscu nauki.
Swoją obecnością zaszczycili nas znamienici goście: Burmistrz Dzielnicy Bielany m. st. Warszawy Pan Tomasz Mencina oraz jego zastępcy: Pan Grzegorz Pietruczuk i Pan Włodzimierz Piątkowski, a także Radny Dzielnicy Bielany Pan Ryszard Zakrzewski.
Tego dnia piękna, słoneczna pogoda sprzyjała wspólnym zabawom, konkursom oraz pogawędkom przy napojach i wykwintnych daniach. Podczas kilkugodzinnego pikniku, rodziny miały możliwość skorzystania z wielu atrakcji. Dzieci z entuzjazmem siadały w policyjnym radiowozie, by włączyć tradycyjny sygnał. Ponadto uczniowie z chęcią malowali sobie buzie, rysowali kredą na asfalcie, skakali na trampolinie, uczestniczyli w zajęciach z wykorzystaniem gliny, kredek i farb oraz robili bańki mydlane o zadziwiających kształtach i rozmiarach. Dużym zainteresowaniem cieszyła się loteria, gdzie każdy los był wygrany. Uczestnicy pikniku mogli również skorzystać z kącika czytelniczego, podziwiać stoisko robotyki oraz zmierzyć się z zadaniami w ramach zajęć z kreatywnego myślenia.
Jak zwykle nieodzownym elementem festynu były zmagania sportowe dla dziewcząt klas IV - VI oraz turniej piłki nożnej chłopców dla klas II-VI. Najmłodsi rywalizowali w różnych grach zespołowych, a zainteresowani obserwowali pokazy sztuk walki. Tradycyjnie organizatorzy zadbali także o stronę gastronomiczną festynu. Wszyscy z wielką ciekawością kosztowali oryginalnych smakołyków i rarytasów kuchni wybranych państw Unii Europejskiej. Stoiska nie tylko zwracały uwagę swoim oryginalnym wyglądem, ale również zachęcały gości przyjemnym aromatem do delektowania się przygotowanymi pysznościami.
Czas festynu umilały występy wokalne, instrumentalne, a także taneczne naszych uczniów.
Czwarty piknik rodzinny przebiegał w miłej, serdecznej i rodzinnej atmosferze, a jego sukces organizacyjny można zawdzięczyć inicjatywie dyrekcji szkoły, pomocy wychowawców i nauczycieli, dużemu zaangażowaniu i kreatywności rodziców, a przede wszystkim uczniów. Gorąco dziękujemy za ogrom włożonej pracy, do zobaczenia w 2017 roku.
Zabawa teatralna w świetlicy
Podsumowanie konkursu "Jesteśmy tacy sami"
W dniu 7 czerwca 2016 roku Szkole Podstawowej nr 275 przyul. Hieronima 2 w Warszawie odbyło się ogłoszenie wyników i uroczyste wręczenie nagród w II Mazowieckim Konkursie Literacko–Plastyczno–Filmowym „ JESTEŚMY TACY SAMI ”.
Celem zmagań było zaprezentowanie sposobu postrzegania świata przez osoby pełnosprawne i niepełnosprawne oraz ukazanie ich wzajemnych relacji opartych na szacunku, zrozumieniu i akceptacji. Konkurs był przeznaczony dla uczniów wszystkich typów szkół podstawowych
z Warszawy i województwa mazowieckiego. Każda placówka mogła zgłosić 5 prac z zakresu filmu, literatury oraz pracy plastycznej.W kategorii literackiej I miejsce zdobył uczeń klasy VB – Kacper Tarsalewski, zaś wyróżnienie otrzymał Adam Rutkowski z klasy IIC. Ponadto, w kategorii plastycznej, na II miejscu uplasowała się uczennica klasy VA, Zofia Łukasiewicz, a w kategorii filmowej wyróżnienie zdobyli Miłosz Kwiatkowski i Kacper Wojdat z klasy VA.
Laureatom konkursu składamy serdeczne gratulacje i życzymy dalszych sukcesów.
Akcja muzyczna "Labirynt"
Uczniowie klasy 5A, wraz z wychowawcą Panią Mirosławą Jeziorską, uczestniczyli w siedzibie SinfoniiVarsovii w warsztatach artystycznych Akcja Labirynt. Polegała ona na kompleksowym artystycznym działaniu, łączącym twórczy potencjał dzieci z osobami prowadzącymi zajęcia. Jednocześnie wprowadziła uczestników w bogaty świat dźwięków, nietypowych instrumentów, a także stworzyła warunki do nauki poprzez nieograniczoną, spontaniczną zabawę, próbę sił w tworzeniu muzyki i dźwiękowych obrazów.
Warsztaty prowadzone były przez młodychartystów, którzy prócz niezaprzeczalnych talentów, wyróżnialisię animacyjnym podejściem do działań artystycznych, umiejętnością inspirowania oraz świetnym kontaktem z dziećmi i młodzieżą.
Nic dziwnego, że piątoklasiści jeszcze wspominają to wyjście…
Podsumowanie konkursów językowych
2 czerwca 2016 r. odbyło się podsumowanie dwóch bielańskich konkursów językowych, zorganizowanych przez nauczycieli naszej szkoły. Podobnie jak w latach ubiegłych gościliśmy tego dnia finalistów i laureatów Konkursu Języka Angielskiego „Brain Teaser” oraz Turnieju Wiedzy o Języku Polskim „Mądrej głowie dość dwie słowie”. Przybyłych powitała dyrektor szkoły, Pani Barbara Warda. W swym wystąpieniu podkreśliła, że wszyscy uczestniczący w uroczystości uczniowie zasługują na miano zwycięzców, ponieważ w eliminacjach szkolnych okazali się najlepsi, a na etapie dzielnicowym wykazali się bardzo wysokim poziomem wiadomości i umiejętności. Po wręczeniu nagród i dyplomów zebrani obejrzeli krótki program artystyczny, na który złożyły się inscenizacje bajek Adama Mickiewicza i Aleksandra Fredry. Spotkanie zakończył występ uczennic z klasy V d. Dziewczęta zaśpiewały piosenkę pt. „I have a dream” z repertuaru zespołu „ABBA”.
Konkurs z przyrody
Ryszard Kaczmarczyk wyróżnienie za udział w finale I edycji Wojewódzkiego Konkursu Przyrodniczego "Różne Środowiska Życia - Powietrze".
Spotkanie z podróżnikiem
Obrady „Parlamentu Europejskiego”
W dniu 18 maja 2016 roku, w ramach zajęć koła europejskiego, odbyły się VI obrady „Parlamentu Europejskiego” poświęcone różnym aspektom tolerancji w krajach Unii Europejskiej. Wystąpienia kilkuosobowych grup zostały przygotowane przez uczniów klas IV-VI pod nadzorem opiekunek, Pani Elżbiety Jezierskiej i Pani Sylwii Kowalczyk. Spotkanie rozpoczął przemówieniem przewodniczący Michał Wilk z klasy 6c, zaś głosu poszczególnym reprezentantom państw Unii Europejskiej udzielała marszałek – Karolina Pieńkos z klasy 5c. Oprócz dzieci głos w dyskusji zabierali także obecni goście, a wśród nich Pani psycholog Marta Kępińska-Liwanowska.
Poruszane tematy dotyczące różnych aspektów życia codziennego wzbudziły wiele ciekawych spostrzeżeń, czym skłoniły do wyciągnięcia interesujących wniosków. Młodzież zajęła stanowisko wobec takich kwestii jak: rasizm, poglądy religijne, narodowość, stan posiadania, status społeczny, niepełnosprawność fizyczna i umysłowa, mieszkańcy miast i wsi. Debata miała charakter merytoryczny i dojrzały, przebiegła w duchu akceptacji różnorodności i szacunku dla drugiego człowieka, a przy tym była ciekawa i swobodna. Organizatorki oceniły dyskusję bardzo wysoko, serdecznie dziękując młodzieży za zaangażowanie i aktywny udział. Wyraziły również chęć kontynuowania takiej formy spotkań w kolejnych latach.
Mistrzostwa Warszawy w piłce nożnej
Archiwum Aktualności
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Lipiec 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Lipiec 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Październik 2022
- Wszystkie