Spotkanie „Wspólne inspiracje” odbyło się w Młodzieżowym Domu Kultury im. Marii Gwizdak. W przemiłych okolicznościach wolontariusze bielańskich szkół i seniorzy mieli okazję do wzajemnej wymiany doświadczeń i inspiracji. Tworzyliśmy wspólne dzieła, słuchaliśmy opowieści starszych pokoleń i cieszyliśmy się chwilą pełną radości i wzajemnego zrozumienia.
Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych
Październik obchodzony jest jako Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Celem świętowania jest zwrócenie uwagi na ogromną rolę bibliotek w życiu szkoły, w nauce oraz w rozwijaniu zainteresowań czytelniczych. W bieżącym roku przewodnie hasło brzmi „Poznajmy się w bibliotece”. Z okazji święta biblioteka zorganizowała konkurs czytelniczy ze znajomości lektury Krystyny Drzewieckiej „Piątka z Zakątka”. Laureatami konkursu zostali:
1 miejsce: Ewa Dziewulska klasa 3b
2 miejsce ex aequo: Jan Pulukowski i Julia Filipiak klasa 3a
3 miejsce: Julia Pielak klasa 3a
Uczniowie otrzymali nagrody książkowe.
Drużynowe Mistrzostwa Mazowsza Szkół Podstawowych w szachach szybkich
W sobotę 26 października w Szkole Podstawowej nr 385 w Warszawie – Wesołej odbyły się Drużynowe Mistrzostwa Mazowsza Szkół Podstawowych w Szachach Szybkich. Organizatorem mistrzostw był Mazowiecki Związek Szachowy i Uczniowski Klub Sportowy Gambit Wesoła. Turniej przeprowadzono systemem szwajcarskim na dystansie 7 rund w tempie gry 10 minut plus 5 sekund na każdego zawodnika. Do rywalizacji stanęły 62 zespoły z województwa mazowieckiego.
Drużyny naszej szkoły w składzie: Antoni Chromiński 8d, Artur Brzeziński 4b, Mateusz Dymek 8d, Ewa Kozłowska 7c oraz Michał Grzeszuk 7b, Krzysztof Obuchowicz 7b, Jędrzej Weronko 7a, Jaśmina Jarek 8c walczyły jak równy z równym z najlepszymi szachistami szkół podstawowych z województwa mazowieckiego, zajmując odpowiednio 6 i 41 miejsce w rankingu drużynowym. Ponadto w klasyfikacji indywidualnej na 264 zawodników Mateusz Dymek zajął bardzo wysokie 13 miejsce ( 4 miejsce na szachownicy nr 3).
Ogromnie gratulujemy wszystkim uczestniczącym i cieszymy się, że nasza szachowa tradycja dalej trwa. Życzymy kolejnych sukcesów!
Składamy również podziękowania rodzicom uczniów oraz Radzie Rodziców za wsparcie udziału w Mistrzostwach.
Szkolne Miasteczko Zawodów
Od poniedziałku 14 października do piątku 25 października br. Pani Anna Szumel zorganizowała w naszej szkole imprezę z zakresu orientacji zawodowej i doradztwa zawodowego skierowaną dla uczniów wszystkich poziomów klas pod nazwą „Szkolne miasteczko zawodów”. Przedsięwzięcie wpisało się w obchody Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery, który w tym roku obchodzony był pod hasłem: Pasja - Motywacja - Odwaga.
W ramach realizacji projektu znalazło się wiele inicjatyw. Najpierw uczniowie wszystkich klas przebierali się za przedstawicieli różnych profesji. Celem tej inicjatywy było poznanie świata zawodów. Ponadto dla młodzieży z klas 8 odbył się quiz wiedzy o zawodach, rynku pracy i zasadach rekrutacji do szkół ponadpodstawowych, w którym I miejsce zdobyła klasa 8a, II miejsce przyznano ex aequo klasom: 8c i 8d, zaś III miejsce przypadło klasie 8b. Wśród kolejnych przedsięwzięć znalazł się konkurs plastyczny skierowany dla młodszych uczniów z klas 1-3 - „Mój zawód w przyszłości”, gdzie I miejsce zdobył Antek z klasy 3a, II miejsce Franek z klasy 1c, natomiast III miejsce osiągnęła Zosia z klasy 2a. Dzieci ze świetlicy przygotowały kolorowanki o zawodach, a także uczestniczyły w pogadance na temat pasji, motywacji i odwagi w dążeniu do celu. Następnie ich prace plastyczne zostały wyeksponowane na wystawie, którą można było podziwiać na szkolnym korytarzu. Ostatnią inicjatywą, skierowaną dla uczniów klas siódmych, było przygotowanie w aplikacji Canva ulotek informacyjnych dotyczących tego, co warto brać pod uwagę, wybierając szkołę ponadpodstawową. Efekty ich pracy można zobaczyć na korytarzu szkoły.
Oprócz wymienionych projektów, wszystkie dzieci mogą na bieżąco korzystać z szerokich informacji na temat propozycji lektur i poradników z zakresu doradztwa zawodowego znajdujących się na gazetce ściennej jednego z pięter szkoły.
Jesienny Turniej Szachowy
W dniu 17 października w naszej szkole odbył się Jesienny Turniej Szachowy. W pierwszej grupie, czyli dzieci z klas 1-3 wystartowało 16 uczestników, którzy zagrali 5 rund tempem 10 minut na zawodnika. Całe podium przypadło uczniom z klasy 2c. Zwycięzcą turnieju został Jakub Batycki, drugie miejsce zajął Fabian Mamaj, a trzecie Antoni Orłowski.
W drugiej grupie, starszych uczniów z klas 4-8 wzięło udział 42 uczestników, którzy rozegrali 6 rund tempem 10 minut na zawodnika. Zwycięzcą turnieju został Antoni Chromiński z klasy 8 d, drugie miejsce zajął Mateusz Dymek również z klasy 8 d, a trzecie Ewa Kozłowska z klasy 7c.
Najlepszą zawodniczką w klasach 1-3 została Wiktoria Krzyczkowska z klasy 3b, a w klasach 4-8 - Ewa Kozłowska z klasy 7c.
Po zakończonych zmaganiach Pani Dyrektor Iwona Krupińska wszystkim uczestnikom turnieju wręczyła dyplomy i słodki upominek, a zwycięzcom puchary.
Jesienny Turniej Szachowy został zorganizowany dzięki wsparciu Rady Rodziców, która ufundowała nagrody. Dziękujemy.
Gratulujemy wszystkim uczestnikom! Wielkie brawa dla zwycięzców!
Sukces w Igrzyskach Młodzieży Szkolnej!
Nasi uczniowie ponownie uczestniczyli w rywalizacjach sportowych. Tym razem ci, którzy zajęli czołowe miejsca w Mistrzostwach Dzielnicy Bielany w indywidualnych biegach przełajowych, wzięli udział w Igrzyskach Młodzieży Szkolnej.
Reprezentacja składała się z następujących uczniów: Jerzy Strzałkowski-klasa 5a, Jan Jędruszuk-klasa 6a, Wanda Drumlewska-klasa 7c, Ewa Kozłowska-klasa 7c, Patryk Sumiński-klasa 8c i Patrycja Jurek-klasa 8d. Trasa biegu była niezwykle trudna, a rywalizacja bardzo zacięta. Z naszego zespołu najlepszy wynik osiągnął Patryk Sumiński, zajmując VI miejsce i tym samym zakwalifikował się na Igrzyska Mazowieckie, które odbędą się w kwietniu.
Wszystkim zawodnikom bardzo dziękujemy za udział w zawodach i życzymy powodzenia Patrykowi!
System RESQL dla klas 6-8
W roku szkolnym 2024-2025 uczennice i uczniowie klas 6-8 naszej szkoły mogą korzystać z systemu wsparcia Resql (dla klas 7-8 jest to kontynuacja z poprzedniego roku szkolnego, klasy 6 dołączają jako nowe).
System Resql to system wspomagający rozwiązywanie problemów przemocy rówieśniczej . System RESQL realizuje działania profilaktyczne oraz interwencyjne. Część profilaktyczna obejmuje lekcję wprowadzającą i lekcje wychowawcze, przygotowane przez zespół specjalistów tworzących system Resql. Mają one na celu:
- uwrażliwienie uczniów na szkodliwość działania przemocy,
- przekazanie uczniom informacji, w jaki sposób powinni reagować na przemoc, miejsc oraz osób, do których uczeń może się zgłosić w razie potrzeby,
- ograniczenie występowania przypadków przemocy w szkole,
- zapewnienie komfortu psychicznego dziecku.
Część interwencyjna obejmuje aplikację mobilną, w której uczennice i uczniowie mogą zgłaszać niepokojące ich sytuacje rówieśnicze oraz panel interwenta, w którym wyznaczone osoby z grona pedagogicznego będą korespondowały z uczniami i na bieżąco reagowały na nadesłane zgłoszenia.
Więcej informacji można przeczytać na stronie naszej szkoły w zakładce Uczniowie – Resql oraz na stronie internetowej www.resql.pl
Dzień Edukacji Narodowej
Dzień Edukacji Narodowej to wyjątkowe święto polskiej szkoły, święto uczniów, nauczycieli, pracowników administracji i obsługi oraz tych, którzy szkoły prowadzą i nadzorują. Uroczystą akademię rozpoczęła Dyrektor szkoły, Pani Iwona Krupińska, która złożyła podziękowania dla wszystkich nauczycieli i wychowawców za przekazywanie uczniom niewyczerpanego bogactwa wiedzy, za ukazywanie prawdy i ukierunkowanie na dobro oraz złożyła życzenia spokoju, radości, a także satysfakcji z pracy. Słowa uznania skierowała także do pracowników administracji i obsługi za codzienną pracę na rzecz placówki.
Dzień Edukacji Narodowej w naszej szkole został uświetniony obecnością przedstawicieli zarządu dzielnicy: Burmistrza Dzielnicy Bielany, Pana Grzegorza Pietruczuka, wraz z zastępcami: Panią Iloną Popławską oraz Panem Włodzimierzem Piątkowskim. Wśród gości była obecna radna Dzielnicy Bielany, Pani Monika Szadkowska, a także przedstawicielka Prezydium Rady Rodziców, Pani Sylwia Traczyk. Goście wyrazili podziękowania nauczycielom za wysiłek, obowiązkowość, a przede wszystkim okazywane dzieciom ciepło, natomiast reprezentantka rodziców naszej szkoły złożyła na ręce pani dyrektor kosz ze słodkim upominkiem. Do składanych podziękowań dołączyli także uczniowie klas drugich, którzy w barwnym przedstawieniu słowno-muzycznym wyrazili wdzięczność wszystkim nauczycielom, natomiast najmłodsze dzieci, z klasy 1a, zaprezentowały układ z piłkami. Podniosły nastrój spotkania zapewniła barwna dekoracja przygotowana przez wychowawców świetlicy.
Na koniec spotkania Pani Iwona Krupińska, wraz z wicedyrektorami: Panią Beatą Chrzanowską oraz Panem Piotrem Śmiałkowskim wręczyli nagrody wyróżniającym się nauczycielom i pracownikom szkoły, życząc wszystkim, aby czuli się dumni z faktu, iż od wielu lat są drogowskazami dla kolejnych pokoleń młodych ludzi w wyborze własnej drogi, ukazując im sens życia w dążeniu do szeroko pojętego szczęścia.
Akcja BohaterON
W dniu 10 października uczniowie klasy 6c wraz z wychowawcą i opiekunem wolontariatu zaangażowali się w akcję BohaterON. Dzieci posprzątały kwatery powstańcze i zapalili znicze. Następnie udali się na cmentarz Stare Powązki, gdzie z przewodnikiem spacerowali szlakiem osobowości Warszawy z XVIII i XIX wieku.
"Branie wypełnia ręce, a dawanie wypełnia serce!"
Dziś odbyło się spotkanie organizatorów Konkursu "Ośmiu Wspaniałych" oraz opiekunów Klubów Ośmiu z Warszawy! To był wyjątkowy czas na wymianę doświadczeń, omówienie planów i przygotowanie się do nadchodzącej edycji konkursu. Przed nami mnóstwo wyzwań, ale i inspirujących inicjatyw, które będą wspierać rozwój wolontariatu w naszym mieście.
Wyniki konkursu na projekt koszulki promującej naukę innych języków
We wrześniu z inicjatywy nauczycieli języków obcych ogłoszono konkurs na projekt koszulki promującej naukę innych języków. Zwyciężył projekt Adama z klasy 7B. Drugie miejsce to projekt Basi z klasy 4A, a trzecie miejsce projekt Jagody z klasy 4B. Gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu, dziękujemy za kreatywność i zaangażowanie.
BohaterON – włącz historię!
To ogólnopolska kampania o tematyce historycznej mająca na celu upamiętnienie i docenienie działań uczestników Powstania Warszawskiego oraz promocję historii Polski XX wieku. W ramach tego projektu w naszej szkole realizowano różnorodne przedsięwzięcia. Zostały przeprowadzone lekcje wychowawcze na temat Powstania Warszawskiego, według określonego scenariusza zajęć. Dzieci, przy współpracy ze szkolnym wolontariatem, sprzątały groby Powstańców na Cmentarzu Powązki Wojskowe w Warszawie, a ponadto wzięły udział w przedstawieniu słowno-muzycznym upamiętniającym 63 dni Powstania Warszawskiego pt. „Bo chcieli być wolni i sobie wolność zawdzięczać". Uczniowie klas starszych obejrzeli tematyczny dokument w Bielańskim Ośrodku Kultury oraz film pt. "Fajna ferajna, czyli powstanie oczyma dzieci", jak również spotkali się z panem Bogusławem Kamolą ps. Hipek (ur. w 1930 r.), który w czasie powstania był w drużynie 400 plutonu harcerskiego 227 Szarych Szeregów na Żoliborzu - Zgrupowania Żyrafa II. Ciekawą inicjatywą było wykonanie na lekcjach informatyki ulotek i afiszów informacyjnych - "Pamiętajmy o Powstańcach", które zostały rozdane mieszkańcom z okolicznych osiedli. Poza tym przygotowano gazetkę ścienną o Powstaniu Warszawskim, którą można było obejrzeć na szkolnym korytarzu.
Realizowany w naszej szkole projekt był wsparciem w wychowaniu patriotycznym dzieci i młodzieży, a także z pewnością przyczynił się do wzmacniania poczucia tożsamości narodowej, krzewienia postaw patriotycznych oraz budowania wrażliwości społecznej.
Dni wolne od zajęć dydaktyczno-wychowawczych
Dyrektor Szkoły informuje, że po zasięgnięciu opinii Rady Pedagogicznej, Rady Rodziców i Samorządu Uczniowskiego, dniami wolnymi od zajęć dydaktyczno-wychowawczych w roku szkolnym 2024/2025 będą:
31 października 2024r.
2, 3 stycznia 2025r.
2 maja 2025r.
13, 14, 15 maja 2025r. (egzamin ósmoklasisty)
20 czerwca 2025 r. - zostanie odpracowany 24 maja 2025r. - piknik rodzinny - współpraca ze społecznością lokalną.
Sukces naszych uczniów w Mistrzostwach Dzielnicy Bielany w sztafetach przełajowych
W dniu 1 października br. reprezentacja naszej szkoły wzięła udział w Mistrzostwach Dzielnicy Bielany w sztafetach przełajowych. Zawody odbywały się na obiektach Akademii Wychowania Fizycznego w kategoriach dzieci i młodzież.
Pragniemy poinformować, że uczniowie naszej szkoły zdobyli II miejsce w kategorii dzieci - chłopcy oraz III miejsce w kategorii młodzież - dziewczęta.
Drużynę chłopców, czyli srebrnych medalistów reprezentowali:
Piotr Spólnicki,
Franciszek Śliwiński,
Jerzy Strzałkowski,
Filip Jasik,
Filip Pabis,
Jan Jędruszuk.
Brązowe medalistki, czyli reprezentację dziewcząt tworzyły:
Kornelia Rydel,
Patrycja Jurek,
Oliwia Kozłowska,
Wanda Drumlewska,
Ewa Kozłowska,
Nina Luto.
Życzymy zawodnikom dalszych sukcesów w sporcie!
Szkolny konkurs z okazji Dnia Chłopaka
Z okazji Dnia Chłopaka Samorząd Uczniowski zorganizował konkurs, który miał wyłonić mistrza odbijania piłeczki pingpongowej. Do rywalizacji stanęli uczniowie na poziomach klas IV-VI i VII-VIII. Jury, pod czujnym okiem Pani Katarzyny Kowalskiej, nadzorowało prawidłowy przebieg rywalizacji i skrupulatnie liczyło wszystkie podbicia piłeczek.
Niekwestionowanym zwycięzcą turnieju okazał się Kuba z klasy VIIIa, odbijając piłeczkę 3790 razy, 2. miejsce zajął Bartek z klasy VIIa, uzyskując wynik 3026 podbić, natomiast miejsce 3. przypadło Antoniemu z klasy VIIc, którego piłeczka odbiła się od rakietki 600 razy.
W klasach IV- VI zwyciężył Franek z klasy Va, 2. miejsce zajął Mikołaj z klasy VIb, na 3. miejscu podium uplasował się Kacper – uczeń klasy VIc.
Słowa uznania należą się również najmłodszym uczestnikom z klas czwartych: Michałowi i Ryszardowi, którzy dzielnie rywalizowali ze swoimi starszymi kolegami.
Europejski Dzień Języków
W dniu 26 września obchodziliśmy Europejski Dzień Języków. Z tej okazji uczniowie mogli zaangażować się w różne działania. Na lekcjach informatyki przy użyciu programu Canva szukali odpowiedzi dlaczego warto uczyć się języków. Podczas długich przerw chętnie odpowiadali na pytania losowane w corocznym quizie językowym, a na wybranych lekcjach rozwiązywali quizy i grali w gry. Ponadto, został zorganizowany konkurs na projekt koszulki promującej naukę języków obcych. Lista zwycięzców zostanie ogłoszona wkrótce.
Wybory do Samorządu Uczniowskiego i Rzecznika Praw Ucznia
Tegoroczne wybory do Samorządu Uczniowskiego odbyły się 26 września br. Podczas kampanii kandydaci starali się zaprezentować z jak najlepszej strony, zachęcając do głosowania poprzez plakaty z krótkimi opisami swoich zainteresowań oraz planów. Po podliczeniu głosów przez komisję, okazało się, że funkcję przewodniczącej będzie pełniła Hanna Donat, która uzyskała ich największą liczbę, zaś Natalia Hołubowicz pełnić będzie funkcję wiceprzewodniczącej samorządu.
Nowo wybranemu prezydium Samorządu Uczniowskiego gratulujemy i życzymy owocnej pracy!
Jednocześnie, tego samego dnia, odbyły się wybory Rzecznika Praw Ucznia. W głosowaniu oddano 311 ważnych głosów, a zwycięzcą został Pan Mariusz Seń, uzyskując 131 głosów.
Serdecznie gratulujemy!
Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania
Dnia 29 września 2024 roku obchodzimy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. W naszym kraju to święto ma już wieloletnią tradycję. Zostało ogłoszone w 2001 roku z inicjatywy Polskiej Izby Książki. Patronką wydarzenia jest autorka książek dla dzieci i młodzieży − Janina Porazińska, która urodziła się 29 września 1882 r. Nadrzędnym celem święta jest promowanie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży. Z tej okazji biblioteka szkolna w dniu 27 września zorganizowała w klasach pierwszych akcję czytelniczą. Uczennice klasy 7a czytały książkę Isolde Stark „O jeżu, który chciał być kimś innym” . Najmłodsi słuchacze w skupieniu i zaciekawieniu słuchali historii jeżyka, który naśladując inne zwierzęta chciał zostać kimś innym niż był w rzeczywistości. Akcja czytelnicza sprawiła obu stronom wiele radości i zadowolenia.
Ze względu na korzyści, jakie wynikają z głośnego czytania dziecku, można obchodzić to Święto każdego dnia − wystarczy 20 minut czytania !
Sprawne rączki
Uczniowie klasy 3a bardzo chętnie uczestniczą w zajęciach pozalekcyjnych „Sprawne rączki”. Tworząc piękne prace, ćwiczą sprawność dłoni i motorykę małą. Tym razem, dzięki ich zwinnym paluszkom, powstało różnokolorowe, wyplecione z resztek materiałów, włóczek i koralików, wakacyjne koło, które będzie pozwalało na chwilę wrócić dzieciom wspomnieniami do minionych wakacji.
"Proszę Państwa oto Rok!"
MALI – uczniowie idą do szkoły
Nasza szkoła przystępuje do projektu UNICEF „Mali uczniowie idą do szkoły”. Koordynatorami projektu są p. Patrycja Symkowska – Wydra oraz p. Ewa Kwaśny.
Naszym celem jest uświadomienie dzieciom jak wygląda kwestia dostępu do edukacji na świecie oraz włączanie w działalność charytatywną.
Podczas zajęć informatyki uczniowie obejrzą dwie prezentacje multimedialne oraz film obrazujący problem braku edukacji na świecie, oraz sytuację dzieci w Mali. Wychowawcy świetlicy przeprowadzą zajęcia i pogadanki w ramach zajęć świetlicowych, będą również tworzyć z dziećmi książki, które zostaną zaprezentowane podczas wystawy w szkole. Każdy uczeń będzie mógł wybrać sobie książkę w zamian za przekazanie darowizny, dzięki której dzieci w Mali będą mogły pójść do szkoły.
Zachęcamy rodziców i dzieci do tworzenia książek, które przyniosą korzyść innym dzieciom. Każdy może stworzyć dowolną książkę - krótką opowieść przygodowa, bajkę, opowiadanie, tomik poezji czy też komiks. Rodzaj literatury, jak i technika wykonania są dowolne. Książki mogą być wzbogacone ilustracjami, zdjęciami, rysunkami.
Książki należy dostarczać do świetlicy szkolnej do dnia 16 marca.
Dodatkowe informacje o projekcie znajdują się na stronie internetowej UNICEF w zakładce „Współpraca ze szkołami” – „Akcje”.
Ewa Kwaśny
kierownik świetlicy
Jasełka i klasowe spotkania opłatkowe
Na 22 grudnia wszyscy uczniowie i pracownicy szkoły czekali z utęsknieniem, bowiem był to ostatni dzień nauki w 2015 r., ale także dzień, w którym uczniowie klasy 5E pod kierunkiem Pana Witolda Hunka zaprezentowali jasełka dla kolegów, nauczycieli i pracowników szkoły. Scenariusz jasełek nawiązywał swoją treścią do tradycyjnego przedstawienia o tematyce bożonarodzeniowej. Młodzi aktorzy odegrali role Maryi, Józefa, aniołów, pastuszków, którzy przybyli do Betlejem oraz trzech Mędrców szukających nowo narodzonego Zbawiciela. Podczas występu zabrzmiały tradycyjne kolędy oraz pastorałki w wykonaniu szkolnego chóru przy akompaniamencie instrumentów, które wywołały pozytywne emocje i wprowadziły wszystkich w świąteczny nastrój. W podobnej atmosferze przebiegały klasowe spotkania opłatkowe. Przy pięknie udekorowanych stołach zasiedli uczniowie i wychowawcy, podzielili się opłatkiem, złożyli sobie życzenia i zaśpiewali kolędy.
Konkurs kolęd klas IV - VI
Wśród nocnej ciszy…, Gdy śliczna panna…, Przybieżeli do Betlejem…, Do szopy, hej pasterze… oraz wiele innymi kolęd i pastorałek było można usłyszeć w naszej szkole w środę – 16 grudnia. Pod nadzorem Pani Agnieszki Szumnej odbył się II przegląd kolęd i pastorałek. Wykonawcami byli uczniowie z poziomu klas 4-6. Przy ocenie występujących brano pod uwagę znajomość tekstu, śpiew oraz ogólne wrażenie artystyczne. Widzowie oraz jury w składzie: wicedyrektor Pani Anna Janiec i Pan Witold Hunek byli zachwyceni poziomem wykonania utworów. Tym razem pierwsze miejsce przypadło klasom 4c i 5a. Na drugim miejscu uplasowały się zespoły klasowe 4a, 5b, 5d, 6d. Trzecie miejsce zdobyły klasy 5f, 6b i 6c. Zwycięzcom serdecznie gratulujemy i zapraszamy na świąteczne kolędowanie za rok.
Kiermasz świąteczny
Przedstawienie o Kubusiu Puchatku w języku angielskim
W dniu 10.12. 2015 r. w naszej szkole odbyło się przedstawienie w języku angielskim o przygodach Kubusia Puchatka, zorganizowane z myślą o Dniu Pluszowego Misia, który obchodzony jest corocznie 25 listopada. Przedstawienie zostało przygotowane pod kierunkiem pani Marty Budzińskiej. Scenariusz przedstawienia powstał w oparciu o znaną i lubianą książkę autorstwa A. Milne, oraz opowieści filmowe Walta Disneya.
Uczniowie klasy 5B świetnie odegrali aktorskie role, w których wcielili się w bohaterów powieści. W przygotowanych scenkach w zabawny sposób przedstawili perypetie Kubusia i gromadki jego przyjaciół, wzbogacając dialogi elementami tańca i śpiewu. Oprawą dla przedstawienia była bogata scenografia.
Widzowie z dużym zainteresowaniem przyjęli występ swoich koleżanek i kolegów. Oglądając przedstawienie, mieli okazję do dodatkowego kontaktu z językiem angielskim, oraz sprawdzenia swoich umiejętności językowych.
Wizyta Św. Mikołaja
Dobry, święty Mikołaju
Wszystkie dzieci Cię kochają.
Usiądź sobie między nami.
Obdarz dzieci prezentami.
Cały długi rok czekamy.
Cieszymy się wszyscy.
Chcemy Ciebie tu przywitać
w dzień tak uroczysty.
Zazwyczaj dzień Świętego Mikołaja, jako wspomnienie Świętego Mikołaja - biskupa Miry, tradycyjnie jest obchodzony 6 grudnia. Tego jakże wyczekiwanego dnia dzieci znajdują upominki ukryte pod poduszką, w butach lub w innym miejscu specjalnie przeznaczonym na ten cel. Mikołaj, jako starzec z okazałą, siwą brodą, zawitał do naszej szkoły już w piątek 4 grudnia. W towarzystwie śnieżynek, z workiem pełnym prezentów, odwiedził wszystkie klasy. Na ten niezwykły i magiczny dzień z nieskrywaną niecierpliwością czekało każde dziecko, zarówno z klas młodszych jak i klas 4-6, a także i nauczyciele, bo któż z nas nie lubi być obdarowywany?
Oczekiwany od roku gość przybył zapewne na wezwania zawarte w skierowanych do niego przez dzieci listach. Zanim wręczył prezenty, sprawdził, czy wszystkie dzieci były grzeczne, posłuszne rodzicom i czy pilnie się uczyły. W niektórych klasach spotkała go miła niespodzianka w postaci deklamowanych na jego cześć wierszyków i wyśpiewanych piosenek. Święty był oczarowany tak miłym powitaniem wyrażonym radością uczniów i ich roześmianymi twarzami. Otrzymał podziękowania oraz życzenia długiego zdrowia.
Żegnając się z społecznością szkolną niezwykły gość podziękował za tak wdzięczne i miłe przyjęcie, a także zapowiedział, że na pewno wróci za rok i przywiezie mnóstwo prezentów dla tak serdecznych dzieciaków. Do zobaczenia w grudniu 2016 roku!
Andrzejkowy zawrót głowy w świetlicy
Z okazji tegorocznych (2015r.) Andrzejek, będących elementem polskiej wielowiekowej i bogatej tradycji, w naszej świetlicy odbyło się wiele pomysłowych zabaw dla dzieci. Z dużą troską i inwencją przygotowywali je wychowawcy świetlicowi. Była to okazja do poznawania dawnych zwyczajów ludowych oraz do integracji, wspólnego śmiechu i wyrażania dobrych emocji. Uczniowie mogli bawić się w radosnej atmosferze przy ulubionej muzyce i poczęstunku. Pod koniec dnia wrócili do domów pełni pozytywnej energii, miłych wspomnień i nowych wrażeń do opowiedzenia najbliższym. Może również trochę bardziej dumni ze swoich korzeni?
Pasowanie na Świetliczaka
W ostatnim tygodniu listopada w naszej świetlicy atmosfera była szczególnie ciepła. Odbyła się wyjątkowa uroczystość - Pasowanie Na Świetliczaka. Wydarzeniu towarzyszyły różne gry, zabawy i niespodzianki. Uczestnicy musieli wykazać się rozmaitymi sprawnościami; m.in. śpiewali, tańczyli, gimnastykowali się i recytowali. Wykazali się niemałą wiedzą o regulaminie świetlicowym, naszej szkole i jej patronie.
Na koniec odbyło się uroczyste pasowanie i wszyscy otrzymali na pamiątkę piękne dyplomy Wesołego Świetliczaka. Uśmiech towarzyszył każdej minucie zabawy, nawet po wypiciu Eliksiru Świetliczaka (soku z cytryny). Dzięki temu wyjątkowemu świętu pierwszoklasiści mogą się poczuć ważni i potrzebni dla szkolnej wspólnoty. Jest to niezbędne, by nabierali pewności siebie i mogli się uczyć w przyszłości odpowiedzialności za społeczeństwo.
Zdobyliśmy 3. miejsce w Mazowieckim Konkursie „Obycie umila życie”
Już po raz XII w Okęckiej Sali Widowiskowej Domu Kultury "Włochy" zorganizowano Konkurs Savoir Vivre „Obycie umila życie”, którego adresatami były dzieci i młodzież z mazowieckich szkół.
Celem rywalizacji było propagowanie zasad kulturalnego zachowania w różnych życiowych sytuacjach oraz podczas oficjalnych spotkań. Ponadto organizatorzy zwrócili uwagę na popularyzację wartości, takich jak wychowanie, kultura osobista i obycie towarzyskie.
W finałowych zmaganiach naszą szkołę, pod opieką Pani Mirosławy Jeziorskiej, reprezentowali uczniowie klasy 5A: Weronika Lomott, Zofia Łukasiewicz i Adrian Olszyna oraz uczniowie z klasy 5D: Sara Brzezińska i Oliwia Wyrzykowska.
Ten etap konkursu, w którym wzięły udział trzy najlepsze zespoły wyłonione w eliminacjach, łączył wiedzę teoretyczną z praktyką i odbył się z udziałem publiczności. Naszych przedstawicieli dzielnie wspierali uczniowie klasy 5A. Jesteśmy dumni z takiego osiągnięcia i czekamy na kolejne sukcesy uczniów naszej szkoły!
Jesienne inspiracje teatralne pierwszaków
Mija już trzeci miesiąc pobytu w szkole najmłodszych naszych uczniów klas pierwszych. Dzieci dzielnie uczą się i bawią pod opieką nauczycieli i wychowawców. Poznają litery, liczby, a także nabywają umiejętności trudnej na początku sztuki czytania i pisania. Ostatnio podczas cyklu zajęć „ W teatrze” pierwszaki poznały pracę lalkarza oraz rodzaje lalek teatralnych. Końcowym etapem nauki było samodzielne wykonanie pracy- lalki z drewnianej łyżki, co sprawiło im ogromną radość. Wśród wykonanych postaci dominowały królewny, wróżki, królowie, nie zabrakło również policjanta, ulubionego piłkarza, czy też bohatera bajkowego. Po skończonej pracy był czas na prawdziwą zabawę w teatr. Radości i emocji było bardzo dużo. Na zdjęciach uczniowie klasy 1 b , którzy wykonali lalki na zajęciach technicznych ze swoją wychowawczynią Małgorzatą Pakułą. Zapraszamy do obejrzenia.
Loteria Pluszaków
W czwartek 19 listopada, z inicjatywy opiekuna szkolnego wolontariatu, Pani Anny Łachańskiej, w naszej szkole odbyła się loteria pluszaków. Podobnie jak w ubiegłych latach, wolontariusze przeprowadzili zbiórkę maskotek, które następnie zostały przeznaczone na loterięz udziałem uczniów poszczególnych klas. Honorowymi jej uczestnikami byli również wychowankowie Przedszkola nr 105, którzy także włączyli się w zbieranie maskotek. Akcja miała na celu wsparcie Domu Dziecka „Julin” w Kaliskach, podopiecznych Fundacji „Świat na Tak” oraz dzieci z „Gniazd”. Dziękujemy za okazane serce w niesieniu pomocy innym.
Dzień tolerancji
Dnia 18 listopada w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Tolerancji. Było pięknie i kolorowo, ponieważ już od poniedziałku korytarze szkolne przystrojono łańcuchami tolerancji.
Na godzinach wychowawczych wszyscy wychowawcy przeprowadzili lekcje, na których omówiono zagadnienia związane z szacunkiem, życzliwością, akceptacją. Pedagodzy podkreślili, że jak bardzo ważne jest też używanie miłych słów w codziennym życiu. Na lekcjach historii nasi wychowankowie obejrzeli prezentację multimedialną na temat tolerancji przygotowaną przez panią Sylwię Kowalczyk.
Największym jednak zainteresowaniem cieszyła się akcja „Napisz miłe słówko”. Przeprowadzili ją uczniowie z klasy V b. Podczas każdej przerwy rozdawali oni uczniom, rodzicom, a także nauczycielom zielone karteczki, na których każdy mógł zapisać coś życzliwego.
Mamy nadzieję, że po tym dniu miłych słów nie będziemy używać tylko od święta, a słowa takie jak tolerancja, szacunek nie będą nam obce.
Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania
Jak co roku jesienią, tym razem 16 listopada w Szkole Podstawowej nr 53 miało miejsce spotkanie z Burmistrzem Dzielnicy Bielany m.st. WarszawyPanem Tomaszem Menciną w ramach akcji „Zdrowe jedzenie na Bielanach”. Celem spotkania było promowanie zdrowego i smacznego jedzenia z jednoczesnym ograniczeniem soli i zastąpienie jej smacznymi ziołami i wonnymi przyprawami.
Wśród bielańskich placówek oświatowych na poziomie szkół podstawowych nasza szkoła zaprezentowała stoisko pod hasłem „Smaczne i zdrowe ciasteczka ziołowe”. Nasi uczniowie wraz z rodzicami przygotowali wypieki różnorodnych ciasteczek z czarnuszką, sezamem, kminkiem, a także oryginalne dipy z aromatycznymi ziołami, tj. lubczykiem, majerankiem, tymiankiem, estragonem, rozmarynem i miętą.
Reprezentację szkoły stanowili uczniowie klasy 5A: Zosia Łukasiewicz, Małgorzata Ptaszyńska i Mateusz Chmiel. Nad całością przedsięwzięcia czuwała pani dyrektor Barbara Warda oraz Pani Mirosława Jeziorska i Pani Krystyna Cywińska.Dzięki tego typu akcjom, mamy nadzieję, że coraz więcej uczniów przekona się do prawidłowego odżywiania w naszym codziennym życiu.
Piątek 13-stego
Jak jesteś przebrany, nie jesteś pytany! To hasło przyświecające zabawie uczniów naszej szkoły w piątek 13 listopada. Tego dnia mieliśmy przyjść na zajęcia w dowolnych przebraniach. Szkolne korytarze i sale lekcyjne wypełniały dzieci w kolorowych strojach, na których twarzach dominował uśmiech. Można było spotkać kowboja, Beduina, zwierzęta, dziewczynki o różowych włosach, chłopców w barwnych kapeluszach. Zadaniem każdego zespołu klasowego było wybranie swojego najoryginalniej przebranego reprezentanta, który uczestniczył w wielkiej paradzie na terenie szkoły. Miniony piątek trzynastego, dzięki inicjatywie Samorządu Uczniowskiego, dostarczył wielu emocji zarówno uczniom, jak i nauczycielom.
Apel z okazji Święta Niepodległości
11 listopada mija 97 rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Tę ważną datę upamiętniliśmy patriotyczną uroczystością, która została zorganizowana w poniedziałek 9 listopada. Przygotowali ją uczniowie klas V d, V e oraz III c pod kierunkiem swoich nauczycieli. Wierszem i piosenką przypomnieli najważniejsze fakty, które tworzą historię walki o przywrócenie ojczyźnie utraconej wolności. Przyczynili się tym samym do rozbudzania w uczestnikach apelu poczucia tożsamości narodowej. Biel i czerwień połączyła wszystkich zgromadzonych na szkolnej akademii. Była ona wzruszającą wyprawą w przeszłość.
"Jesienne fantazje"
Tej jesieni uczniowie Szkoły Podstawowej nr 293 im. Jana Kochanowskiego w Warszawie tworzyli plastyczne "Jesienne fantazje" w ramach konkursu organizowanego przez Szkołę Podstawową nr 77 im. Wandy Zieleńczyk. Celem konkursu było m.in. pogłębianie wiedzy dotyczącej przyrody i odkrywanie nowych metod wykorzystywania darów jesieni. Wyróżnieni zostali: Kajetan Mędyk z kl. If, Anna Kraśniewicz z kl. IIa, Maja Filipiak z kl. IVa oraz Milena Jóźwińska z kl. IIa. Pierwsze miejsce zajęła Alicja Czarnecka z kl. If. Opiekunowie wyróżnionych i laureatki to: Pani Karina Chmielewska, Pani Patrycja Smykowska-Wydra i Pan Witold Mieruszyński. Życzymy wszystkim dzieciom pełnego wyobraźni i radosnego poszukiwania jesiennych inspiracji.
Lekcja przyrody z płazami
Dnia 16 października w szkolnej sali gimnastycznej, po raz kolejny, odbyła się lekcja przyrody na żywo. Tym razem zajęcia poświecono płazom. Inicjatorkami spotkania były Panie: Elżbieta Jezierska i Anna Łachańska. Uczniowie zapoznali się z charakterystycznym środowiskiem występowania prezentowanych gatunków oraz z ich zachowaniem i przyzwyczajeniami. Poprzez pokaz kumaków, rzekotek, ropuch, salamander dzieci miały sposobność rozbudzić zainteresowania przyrodnicze oraz postawy badawcze. Duże zainteresowanie wzbudziły także charakterystyczne odgłosy wydawane przez poszczególne zwierzęta. Spotkanie cieszyło się dużym zainteresowaniem uczniów.
Pantomima "Stop klatka - pomyśl inaczej"
W dniu 15 października 2015r. uczniowie z Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii pod kierunkiem wychowawców zaprosili uczniów klas IV, V i VI na spektakl pantomimy; „Chcieć to móc i osiągnąć” poruszający problem rozróżniania dobra i zła, odpowiedzialności za własne czyny, wykorzystywania umiejętności społecznych w życiu codziennym. Spektakl jest kontynuacją projektu, który był realizowany w zeszłym roku szkolnym w ramach programu Warszawskich Inicjatyw Edukacyjnych.
Dzień Edukacji Narodowej
„Młodzi Was potrzebują. Oni poszukują wzorców (…)”
Jana Pawła II
„W dniu 14 października obchodzimy rocznicę ustanowienia Komisji Edukacji Narodowej. Jest to święto wszystkich Nauczycieli, Wychowawców oraz Pracowników Oświaty(…)”. Tymi słowami dyrektor szkoły Pani Barbara Warda rozpoczęła uroczystą akademię. Wzięli w niej udział zaproszeni goście, wicedyrektorzy szkoły, nauczyciele, pracownicy administracji i obsługi szkoły, emeryci oraz uczniowie. W swoim wystąpieniu podkreśliła trud pracy nauczyciela, który każdego dnia ma przed sobą do zrealizowania nowe, ambitne wyzwania, które pokonuje dzięki profesjonalizmowi, wiedzy oraz ogromnemu doświadczeniu. Dyrektor szkoły zwróciła uwagę na szczególnie cenną rolę nauczyciela w postaci umiejętności przenoszenia swoich pasji na uczniów i wychowanków, ponieważ to właśnie od niego zależy jaką drogą będą podążać młode pokolenia w dorosłym życiu. Potwierdzają to poniższe słowa: „(…) to pedagog jest osobą kładącą fundamenty pod przyszłe życie swoich uczniów, bywa także powiernikiem i przyjacielem młodych ludzi, osobą, którą z sympatią wspominają po latach”.
Na zakończenie swojego wystąpienia Pani Barbara Warda serdecznie podziękowała gronu pedagogicznemu za wysiłek w kształtowaniu umysłów i serc dzieci oraz młodzieży, za ponoszony trud, cierpliwość, troskę oraz za wskazywanie im właściwej drogi życiowej. Słowa wdzięczności skierowała także do pracowników administracji i obsługi za codzienną pracę na rzecz szkoły. Jednocześnie złożyła życzenia „(…) radości z niesienia kaganka oświaty, zdrowia, optymizmu, zadowolenia i satysfakcji oraz wszelkiej pomyślności w życiu zawodowym i osobistym. Niech praca z dziećmi i młodzieżą będzie dla Państwa nieustannym źródłem radości, a najlepszym podziękowaniem niech będzie uśmiech i sympatia uczniów oraz wdzięczność ich rodziców.”
Dzień Edukacji Narodowej to również okazja do wręczenia nagród wyróżniającym się nauczycielom i pracownikom szkoły. Na szczególną uwagę zasługuje fakt otrzymania Nagrody Burmistrza Gminy Bielany przez Panią Annę Łachańską oraz tytułu Nauczyciela Roku 2014/2015 przez Panią Wiolettę Krawczyk. Uhonorowanie nauczycieli odbyło się 13 października w Bielańskim Centrum Edukacji Kulturalnej. Po południu odbył się koncert Michała Bajora, na który zostali zaproszeni wszyscy nagrodzeni i dyrektorzy placówek oświatowych.
Kolejną część uroczystości wypełniły występy artystyczne w wykonaniu uczniów klasy IIId i IIIc pod opieką Pani Moniki Szadkowskiej oraz Pani Moniki Hass, która jednocześnie była odpowiedzialna za oprawę muzyczną. Młodzi artyści, w pięknych, barwnych strojach, wyśpiewali i wyrecytowali słowa podziękowania i uznania dla codziennej trudnej pracy pedagogów. Podniosły nastrój akademii zapewniła również przygotowana w sali gimnastycznej, przez nauczycieli świetlicy, tematyczna dekoracja. Uroczystość przebiegała w miłej i radosnej atmosferze.
Archiwum Aktualności
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Lipiec 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Lipiec 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Październik 2022
- Wszystkie