Spotkanie „Wspólne inspiracje” odbyło się w Młodzieżowym Domu Kultury im. Marii Gwizdak. W przemiłych okolicznościach wolontariusze bielańskich szkół i seniorzy mieli okazję do wzajemnej wymiany doświadczeń i inspiracji. Tworzyliśmy wspólne dzieła, słuchaliśmy opowieści starszych pokoleń i cieszyliśmy się chwilą pełną radości i wzajemnego zrozumienia.
Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych
Październik obchodzony jest jako Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Celem świętowania jest zwrócenie uwagi na ogromną rolę bibliotek w życiu szkoły, w nauce oraz w rozwijaniu zainteresowań czytelniczych. W bieżącym roku przewodnie hasło brzmi „Poznajmy się w bibliotece”. Z okazji święta biblioteka zorganizowała konkurs czytelniczy ze znajomości lektury Krystyny Drzewieckiej „Piątka z Zakątka”. Laureatami konkursu zostali:
1 miejsce: Ewa Dziewulska klasa 3b
2 miejsce ex aequo: Jan Pulukowski i Julia Filipiak klasa 3a
3 miejsce: Julia Pielak klasa 3a
Uczniowie otrzymali nagrody książkowe.
Drużynowe Mistrzostwa Mazowsza Szkół Podstawowych w szachach szybkich
W sobotę 26 października w Szkole Podstawowej nr 385 w Warszawie – Wesołej odbyły się Drużynowe Mistrzostwa Mazowsza Szkół Podstawowych w Szachach Szybkich. Organizatorem mistrzostw był Mazowiecki Związek Szachowy i Uczniowski Klub Sportowy Gambit Wesoła. Turniej przeprowadzono systemem szwajcarskim na dystansie 7 rund w tempie gry 10 minut plus 5 sekund na każdego zawodnika. Do rywalizacji stanęły 62 zespoły z województwa mazowieckiego.
Drużyny naszej szkoły w składzie: Antoni Chromiński 8d, Artur Brzeziński 4b, Mateusz Dymek 8d, Ewa Kozłowska 7c oraz Michał Grzeszuk 7b, Krzysztof Obuchowicz 7b, Jędrzej Weronko 7a, Jaśmina Jarek 8c walczyły jak równy z równym z najlepszymi szachistami szkół podstawowych z województwa mazowieckiego, zajmując odpowiednio 6 i 41 miejsce w rankingu drużynowym. Ponadto w klasyfikacji indywidualnej na 264 zawodników Mateusz Dymek zajął bardzo wysokie 13 miejsce ( 4 miejsce na szachownicy nr 3).
Ogromnie gratulujemy wszystkim uczestniczącym i cieszymy się, że nasza szachowa tradycja dalej trwa. Życzymy kolejnych sukcesów!
Składamy również podziękowania rodzicom uczniów oraz Radzie Rodziców za wsparcie udziału w Mistrzostwach.
Szkolne Miasteczko Zawodów
Od poniedziałku 14 października do piątku 25 października br. Pani Anna Szumel zorganizowała w naszej szkole imprezę z zakresu orientacji zawodowej i doradztwa zawodowego skierowaną dla uczniów wszystkich poziomów klas pod nazwą „Szkolne miasteczko zawodów”. Przedsięwzięcie wpisało się w obchody Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery, który w tym roku obchodzony był pod hasłem: Pasja - Motywacja - Odwaga.
W ramach realizacji projektu znalazło się wiele inicjatyw. Najpierw uczniowie wszystkich klas przebierali się za przedstawicieli różnych profesji. Celem tej inicjatywy było poznanie świata zawodów. Ponadto dla młodzieży z klas 8 odbył się quiz wiedzy o zawodach, rynku pracy i zasadach rekrutacji do szkół ponadpodstawowych, w którym I miejsce zdobyła klasa 8a, II miejsce przyznano ex aequo klasom: 8c i 8d, zaś III miejsce przypadło klasie 8b. Wśród kolejnych przedsięwzięć znalazł się konkurs plastyczny skierowany dla młodszych uczniów z klas 1-3 - „Mój zawód w przyszłości”, gdzie I miejsce zdobył Antek z klasy 3a, II miejsce Franek z klasy 1c, natomiast III miejsce osiągnęła Zosia z klasy 2a. Dzieci ze świetlicy przygotowały kolorowanki o zawodach, a także uczestniczyły w pogadance na temat pasji, motywacji i odwagi w dążeniu do celu. Następnie ich prace plastyczne zostały wyeksponowane na wystawie, którą można było podziwiać na szkolnym korytarzu. Ostatnią inicjatywą, skierowaną dla uczniów klas siódmych, było przygotowanie w aplikacji Canva ulotek informacyjnych dotyczących tego, co warto brać pod uwagę, wybierając szkołę ponadpodstawową. Efekty ich pracy można zobaczyć na korytarzu szkoły.
Oprócz wymienionych projektów, wszystkie dzieci mogą na bieżąco korzystać z szerokich informacji na temat propozycji lektur i poradników z zakresu doradztwa zawodowego znajdujących się na gazetce ściennej jednego z pięter szkoły.
Jesienny Turniej Szachowy
W dniu 17 października w naszej szkole odbył się Jesienny Turniej Szachowy. W pierwszej grupie, czyli dzieci z klas 1-3 wystartowało 16 uczestników, którzy zagrali 5 rund tempem 10 minut na zawodnika. Całe podium przypadło uczniom z klasy 2c. Zwycięzcą turnieju został Jakub Batycki, drugie miejsce zajął Fabian Mamaj, a trzecie Antoni Orłowski.
W drugiej grupie, starszych uczniów z klas 4-8 wzięło udział 42 uczestników, którzy rozegrali 6 rund tempem 10 minut na zawodnika. Zwycięzcą turnieju został Antoni Chromiński z klasy 8 d, drugie miejsce zajął Mateusz Dymek również z klasy 8 d, a trzecie Ewa Kozłowska z klasy 7c.
Najlepszą zawodniczką w klasach 1-3 została Wiktoria Krzyczkowska z klasy 3b, a w klasach 4-8 - Ewa Kozłowska z klasy 7c.
Po zakończonych zmaganiach Pani Dyrektor Iwona Krupińska wszystkim uczestnikom turnieju wręczyła dyplomy i słodki upominek, a zwycięzcom puchary.
Jesienny Turniej Szachowy został zorganizowany dzięki wsparciu Rady Rodziców, która ufundowała nagrody. Dziękujemy.
Gratulujemy wszystkim uczestnikom! Wielkie brawa dla zwycięzców!
Sukces w Igrzyskach Młodzieży Szkolnej!
Nasi uczniowie ponownie uczestniczyli w rywalizacjach sportowych. Tym razem ci, którzy zajęli czołowe miejsca w Mistrzostwach Dzielnicy Bielany w indywidualnych biegach przełajowych, wzięli udział w Igrzyskach Młodzieży Szkolnej.
Reprezentacja składała się z następujących uczniów: Jerzy Strzałkowski-klasa 5a, Jan Jędruszuk-klasa 6a, Wanda Drumlewska-klasa 7c, Ewa Kozłowska-klasa 7c, Patryk Sumiński-klasa 8c i Patrycja Jurek-klasa 8d. Trasa biegu była niezwykle trudna, a rywalizacja bardzo zacięta. Z naszego zespołu najlepszy wynik osiągnął Patryk Sumiński, zajmując VI miejsce i tym samym zakwalifikował się na Igrzyska Mazowieckie, które odbędą się w kwietniu.
Wszystkim zawodnikom bardzo dziękujemy za udział w zawodach i życzymy powodzenia Patrykowi!
System RESQL dla klas 6-8
W roku szkolnym 2024-2025 uczennice i uczniowie klas 6-8 naszej szkoły mogą korzystać z systemu wsparcia Resql (dla klas 7-8 jest to kontynuacja z poprzedniego roku szkolnego, klasy 6 dołączają jako nowe).
System Resql to system wspomagający rozwiązywanie problemów przemocy rówieśniczej . System RESQL realizuje działania profilaktyczne oraz interwencyjne. Część profilaktyczna obejmuje lekcję wprowadzającą i lekcje wychowawcze, przygotowane przez zespół specjalistów tworzących system Resql. Mają one na celu:
- uwrażliwienie uczniów na szkodliwość działania przemocy,
- przekazanie uczniom informacji, w jaki sposób powinni reagować na przemoc, miejsc oraz osób, do których uczeń może się zgłosić w razie potrzeby,
- ograniczenie występowania przypadków przemocy w szkole,
- zapewnienie komfortu psychicznego dziecku.
Część interwencyjna obejmuje aplikację mobilną, w której uczennice i uczniowie mogą zgłaszać niepokojące ich sytuacje rówieśnicze oraz panel interwenta, w którym wyznaczone osoby z grona pedagogicznego będą korespondowały z uczniami i na bieżąco reagowały na nadesłane zgłoszenia.
Więcej informacji można przeczytać na stronie naszej szkoły w zakładce Uczniowie – Resql oraz na stronie internetowej www.resql.pl
Dzień Edukacji Narodowej
Dzień Edukacji Narodowej to wyjątkowe święto polskiej szkoły, święto uczniów, nauczycieli, pracowników administracji i obsługi oraz tych, którzy szkoły prowadzą i nadzorują. Uroczystą akademię rozpoczęła Dyrektor szkoły, Pani Iwona Krupińska, która złożyła podziękowania dla wszystkich nauczycieli i wychowawców za przekazywanie uczniom niewyczerpanego bogactwa wiedzy, za ukazywanie prawdy i ukierunkowanie na dobro oraz złożyła życzenia spokoju, radości, a także satysfakcji z pracy. Słowa uznania skierowała także do pracowników administracji i obsługi za codzienną pracę na rzecz placówki.
Dzień Edukacji Narodowej w naszej szkole został uświetniony obecnością przedstawicieli zarządu dzielnicy: Burmistrza Dzielnicy Bielany, Pana Grzegorza Pietruczuka, wraz z zastępcami: Panią Iloną Popławską oraz Panem Włodzimierzem Piątkowskim. Wśród gości była obecna radna Dzielnicy Bielany, Pani Monika Szadkowska, a także przedstawicielka Prezydium Rady Rodziców, Pani Sylwia Traczyk. Goście wyrazili podziękowania nauczycielom za wysiłek, obowiązkowość, a przede wszystkim okazywane dzieciom ciepło, natomiast reprezentantka rodziców naszej szkoły złożyła na ręce pani dyrektor kosz ze słodkim upominkiem. Do składanych podziękowań dołączyli także uczniowie klas drugich, którzy w barwnym przedstawieniu słowno-muzycznym wyrazili wdzięczność wszystkim nauczycielom, natomiast najmłodsze dzieci, z klasy 1a, zaprezentowały układ z piłkami. Podniosły nastrój spotkania zapewniła barwna dekoracja przygotowana przez wychowawców świetlicy.
Na koniec spotkania Pani Iwona Krupińska, wraz z wicedyrektorami: Panią Beatą Chrzanowską oraz Panem Piotrem Śmiałkowskim wręczyli nagrody wyróżniającym się nauczycielom i pracownikom szkoły, życząc wszystkim, aby czuli się dumni z faktu, iż od wielu lat są drogowskazami dla kolejnych pokoleń młodych ludzi w wyborze własnej drogi, ukazując im sens życia w dążeniu do szeroko pojętego szczęścia.
Akcja BohaterON
W dniu 10 października uczniowie klasy 6c wraz z wychowawcą i opiekunem wolontariatu zaangażowali się w akcję BohaterON. Dzieci posprzątały kwatery powstańcze i zapalili znicze. Następnie udali się na cmentarz Stare Powązki, gdzie z przewodnikiem spacerowali szlakiem osobowości Warszawy z XVIII i XIX wieku.
"Branie wypełnia ręce, a dawanie wypełnia serce!"
Dziś odbyło się spotkanie organizatorów Konkursu "Ośmiu Wspaniałych" oraz opiekunów Klubów Ośmiu z Warszawy! To był wyjątkowy czas na wymianę doświadczeń, omówienie planów i przygotowanie się do nadchodzącej edycji konkursu. Przed nami mnóstwo wyzwań, ale i inspirujących inicjatyw, które będą wspierać rozwój wolontariatu w naszym mieście.
Wyniki konkursu na projekt koszulki promującej naukę innych języków
We wrześniu z inicjatywy nauczycieli języków obcych ogłoszono konkurs na projekt koszulki promującej naukę innych języków. Zwyciężył projekt Adama z klasy 7B. Drugie miejsce to projekt Basi z klasy 4A, a trzecie miejsce projekt Jagody z klasy 4B. Gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu, dziękujemy za kreatywność i zaangażowanie.
BohaterON – włącz historię!
To ogólnopolska kampania o tematyce historycznej mająca na celu upamiętnienie i docenienie działań uczestników Powstania Warszawskiego oraz promocję historii Polski XX wieku. W ramach tego projektu w naszej szkole realizowano różnorodne przedsięwzięcia. Zostały przeprowadzone lekcje wychowawcze na temat Powstania Warszawskiego, według określonego scenariusza zajęć. Dzieci, przy współpracy ze szkolnym wolontariatem, sprzątały groby Powstańców na Cmentarzu Powązki Wojskowe w Warszawie, a ponadto wzięły udział w przedstawieniu słowno-muzycznym upamiętniającym 63 dni Powstania Warszawskiego pt. „Bo chcieli być wolni i sobie wolność zawdzięczać". Uczniowie klas starszych obejrzeli tematyczny dokument w Bielańskim Ośrodku Kultury oraz film pt. "Fajna ferajna, czyli powstanie oczyma dzieci", jak również spotkali się z panem Bogusławem Kamolą ps. Hipek (ur. w 1930 r.), który w czasie powstania był w drużynie 400 plutonu harcerskiego 227 Szarych Szeregów na Żoliborzu - Zgrupowania Żyrafa II. Ciekawą inicjatywą było wykonanie na lekcjach informatyki ulotek i afiszów informacyjnych - "Pamiętajmy o Powstańcach", które zostały rozdane mieszkańcom z okolicznych osiedli. Poza tym przygotowano gazetkę ścienną o Powstaniu Warszawskim, którą można było obejrzeć na szkolnym korytarzu.
Realizowany w naszej szkole projekt był wsparciem w wychowaniu patriotycznym dzieci i młodzieży, a także z pewnością przyczynił się do wzmacniania poczucia tożsamości narodowej, krzewienia postaw patriotycznych oraz budowania wrażliwości społecznej.
Dni wolne od zajęć dydaktyczno-wychowawczych
Dyrektor Szkoły informuje, że po zasięgnięciu opinii Rady Pedagogicznej, Rady Rodziców i Samorządu Uczniowskiego, dniami wolnymi od zajęć dydaktyczno-wychowawczych w roku szkolnym 2024/2025 będą:
31 października 2024r.
2, 3 stycznia 2025r.
2 maja 2025r.
13, 14, 15 maja 2025r. (egzamin ósmoklasisty)
20 czerwca 2025 r. - zostanie odpracowany 24 maja 2025r. - piknik rodzinny - współpraca ze społecznością lokalną.
Sukces naszych uczniów w Mistrzostwach Dzielnicy Bielany w sztafetach przełajowych
W dniu 1 października br. reprezentacja naszej szkoły wzięła udział w Mistrzostwach Dzielnicy Bielany w sztafetach przełajowych. Zawody odbywały się na obiektach Akademii Wychowania Fizycznego w kategoriach dzieci i młodzież.
Pragniemy poinformować, że uczniowie naszej szkoły zdobyli II miejsce w kategorii dzieci - chłopcy oraz III miejsce w kategorii młodzież - dziewczęta.
Drużynę chłopców, czyli srebrnych medalistów reprezentowali:
Piotr Spólnicki,
Franciszek Śliwiński,
Jerzy Strzałkowski,
Filip Jasik,
Filip Pabis,
Jan Jędruszuk.
Brązowe medalistki, czyli reprezentację dziewcząt tworzyły:
Kornelia Rydel,
Patrycja Jurek,
Oliwia Kozłowska,
Wanda Drumlewska,
Ewa Kozłowska,
Nina Luto.
Życzymy zawodnikom dalszych sukcesów w sporcie!
Szkolny konkurs z okazji Dnia Chłopaka
Z okazji Dnia Chłopaka Samorząd Uczniowski zorganizował konkurs, który miał wyłonić mistrza odbijania piłeczki pingpongowej. Do rywalizacji stanęli uczniowie na poziomach klas IV-VI i VII-VIII. Jury, pod czujnym okiem Pani Katarzyny Kowalskiej, nadzorowało prawidłowy przebieg rywalizacji i skrupulatnie liczyło wszystkie podbicia piłeczek.
Niekwestionowanym zwycięzcą turnieju okazał się Kuba z klasy VIIIa, odbijając piłeczkę 3790 razy, 2. miejsce zajął Bartek z klasy VIIa, uzyskując wynik 3026 podbić, natomiast miejsce 3. przypadło Antoniemu z klasy VIIc, którego piłeczka odbiła się od rakietki 600 razy.
W klasach IV- VI zwyciężył Franek z klasy Va, 2. miejsce zajął Mikołaj z klasy VIb, na 3. miejscu podium uplasował się Kacper – uczeń klasy VIc.
Słowa uznania należą się również najmłodszym uczestnikom z klas czwartych: Michałowi i Ryszardowi, którzy dzielnie rywalizowali ze swoimi starszymi kolegami.
Europejski Dzień Języków
W dniu 26 września obchodziliśmy Europejski Dzień Języków. Z tej okazji uczniowie mogli zaangażować się w różne działania. Na lekcjach informatyki przy użyciu programu Canva szukali odpowiedzi dlaczego warto uczyć się języków. Podczas długich przerw chętnie odpowiadali na pytania losowane w corocznym quizie językowym, a na wybranych lekcjach rozwiązywali quizy i grali w gry. Ponadto, został zorganizowany konkurs na projekt koszulki promującej naukę języków obcych. Lista zwycięzców zostanie ogłoszona wkrótce.
Wybory do Samorządu Uczniowskiego i Rzecznika Praw Ucznia
Tegoroczne wybory do Samorządu Uczniowskiego odbyły się 26 września br. Podczas kampanii kandydaci starali się zaprezentować z jak najlepszej strony, zachęcając do głosowania poprzez plakaty z krótkimi opisami swoich zainteresowań oraz planów. Po podliczeniu głosów przez komisję, okazało się, że funkcję przewodniczącej będzie pełniła Hanna Donat, która uzyskała ich największą liczbę, zaś Natalia Hołubowicz pełnić będzie funkcję wiceprzewodniczącej samorządu.
Nowo wybranemu prezydium Samorządu Uczniowskiego gratulujemy i życzymy owocnej pracy!
Jednocześnie, tego samego dnia, odbyły się wybory Rzecznika Praw Ucznia. W głosowaniu oddano 311 ważnych głosów, a zwycięzcą został Pan Mariusz Seń, uzyskując 131 głosów.
Serdecznie gratulujemy!
Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania
Dnia 29 września 2024 roku obchodzimy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. W naszym kraju to święto ma już wieloletnią tradycję. Zostało ogłoszone w 2001 roku z inicjatywy Polskiej Izby Książki. Patronką wydarzenia jest autorka książek dla dzieci i młodzieży − Janina Porazińska, która urodziła się 29 września 1882 r. Nadrzędnym celem święta jest promowanie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży. Z tej okazji biblioteka szkolna w dniu 27 września zorganizowała w klasach pierwszych akcję czytelniczą. Uczennice klasy 7a czytały książkę Isolde Stark „O jeżu, który chciał być kimś innym” . Najmłodsi słuchacze w skupieniu i zaciekawieniu słuchali historii jeżyka, który naśladując inne zwierzęta chciał zostać kimś innym niż był w rzeczywistości. Akcja czytelnicza sprawiła obu stronom wiele radości i zadowolenia.
Ze względu na korzyści, jakie wynikają z głośnego czytania dziecku, można obchodzić to Święto każdego dnia − wystarczy 20 minut czytania !
Sprawne rączki
Uczniowie klasy 3a bardzo chętnie uczestniczą w zajęciach pozalekcyjnych „Sprawne rączki”. Tworząc piękne prace, ćwiczą sprawność dłoni i motorykę małą. Tym razem, dzięki ich zwinnym paluszkom, powstało różnokolorowe, wyplecione z resztek materiałów, włóczek i koralików, wakacyjne koło, które będzie pozwalało na chwilę wrócić dzieciom wspomnieniami do minionych wakacji.
Bielańskie Orły
W środę 24 czerwca 2015 r.,o godz. 13.00, w sali konferencyjnej ratusza Dzielnicy Bielany odbyło się spotkanie 12 uczniów klas szóstych szkół podstawowych, którzy osiągnęli z tegorocznego sprawdzianu maksymalny wynik – 100% z części I (język polski i matematyka) oraz 100% z części II (język angielski). Wśród nich znalazło się troje naszych uczniów: Kot Krzysztof, Krawczyk Emilia i Szczepaniak Krzysztof. Towarzyszyła im dyrektor szkoły Pani Barbara Warda oraz wychowawca klasy VIB Pani Joanna Strzałkowska. W spotkaniu uczestniczyli równieżrodzice wyróżnionych dzieci.
Gości przywitałTomasz Mencina – Burmistrz Dzielnicy Bielany wraz z Zofią Gajewicz – Naczelnikiem Wydziału Oświaty i Wychowania. Gospodarze uroczystości serdecznie przywitali zebranych i pogratulowali „młodym orłom”rewelacyjnych wyników z egzaminu. Każdy otrzymał z rąk Burmistrza list gratulacyjny oraz pamiątkowy zestaw z kuponem prezentowym.
Na uwagę zasługuje fakt, że nasza szkoła jest jedyną na Bielanach, z której aż troje uczniów zdobyło maksymalną liczbę punktów na sprawdzianie.
Gratulujemy odniesionego sukcesu i życzymy powodzenia w gimnazjum!
Trzynastka na wesoło - styczeń!!!
Trzynastystycznia 2015 roku w naszej szkole był kolejnym dniem, w którym dzieci miały za zadanie zaprezentowanie swoich ubiorów z motywem zwierząt lub strojów bez żadnego motywu.
Tym razem, wyjątkowo, nie były przyznawane punkty za rzetelne wywiązanie się z zadania, a zamysłem Samorządu Uczniowskiego było kultywowanie tradycji „trzynastki na wesoło”.
Zarówno uczniowie, jak i wychowawcy klas, tego dnia eksponowali różnorodne ubiory zgodne z ustalona tematyką.
Wszystkiedzieci już oczekują trzynastego lutego, który przypada w piątek, oraz pomysłów samorządu na strój tego dnia.
Przegląd kolęd klas IV - VI
Mimo, że okres Świąt Bożego Narodzenia został zakończony, to w naszej szkole nadal pozostaje świąteczna atmosfera. Wszystko za sprawą szkolnego przeglądu kolęd, który odbył się w dniu 12 stycznia 2015 roku. Pomysłodawcą całego przedsięwzięcia była Pani Agnieszka Szumna, nauczycielka muzyki. Celem przeglądu było przede wszystkim kultywowanie polskiej tradycji kolędowania, jak również uwrażliwienie młodych ludzi na jej piękno. W tym roku w popisach wokalnych mogły wziąć udział chętne klasy a także indywidualni wykonawcy. Społeczność szkolna miała okazję po raz kolejny podziwiać talenty muzyczne swoich koleżanek i kolegów.
Zima w mieście
Punkty zajęć podczas akcji Zima w mieście 2015
Regulamin feryjnej placówki edukacyjnej
Karty uczestnika składamy do 7 stycznia 2015 r. do wybranej placówki.
Stop zwolnieniom z wf'u
11 grudnia 2014 r. uczniowie klasy III b brali udział w wielkiej lekcji WF-u na lodowiskach Stadionu Narodowego zorganizowanej przez Ministerstwo Sportu i Turystyki wraz z Fundacją Marcina Gortata MG13 w ramach akcji STOP ZWOLNIENIOM z WF-u.
W lekcji uczestniczyło prawie 1000 dzieci z całej Polski. Do dyspozycji dzieci była cała płyta Stadionu, w tym dwa lodowiska, 6 m górka lodowa, z której można było zjeżdżać na specjalnych pontonach.
Imprezę rozpoczął trening z panią Anną Lewandowską, która była twarzą tegorocznej odsłony kampanii STOP zwolnieniom z WF-u. W zajęciach udział wzięli także Mariusz Czerkawski, Cezary Trybański, Artur Siódmiak, Otylia Jędrzejczak oraz Agnieszka Rylik.
Do uprawiania sportu zachęcał również Minister Sportu i Turystyki pan Andrzej Biernat, który przekonywał, że aktywność fizyczna jest najlepszym lekiem na stres.
Szkolny konkurs szopek betlejemskich
Od dziadka do wnuka płynie nauka – to hasło tegorocznego konkursu szopek betlejemskich, który stanowił podsumowanie roku Oskara Kolberga.
Szopka bożonarodzeniowa to miejsce narodzin Jezusa Chrystusa. Symbolizuje radość, pokój, miłość i nadzieję. Tradycja jej tworzenia liczy sobie ponad 700 lat i pewnie potrwa przez wiele następnych. Szopki towarzyszą corocznym obchodom Bożego Narodzenia. Wznosi się je w kościołach, zdobią nasze domy, szkoły, rynki polskich miast i wiele innych miejsc.
Również i w naszej szkole, pod kierunkiem pani Krystyny Cywińskiej oraz pani Mirosławy Jeziorskiej, został zorganizowany na poziomie klas IV-VI konkurs szopek betlejemskich, który oprócz podtrzymywania tradycji, miał na celu przede wszystkim połączenie w działaniach trzech pokoleń: dziadków, rodziców i dzieci.
Klasy IV miały za zadanie stworzenie z modeliny, masy solnej i gliny zwierzątek oraz różnego rodzaju roślinności, zaś o rok starsi koledzy mogli zaprezentować swoje zdolności podczas wykonywania sylwetek świętych, pasterzy, królów i aniołów. Natomiast uczniowie klas VI skonstruowali szopki.
Przyniesione przez dzieci prace, wykonane w domu możemy podziwiać na terenie całej szkoły, a wszyscy oglądający je są pod wielkim wrażeniem kreatywności i talentu ich wykonawców. Jedne wzruszają prostotą, zaś inne zachwycają misternością i rozmachem. Z niecierpliwością czekamy na końcowe ogłoszenie wyników.
Zwieńczeniem tegorocznego konkursu będzie kiermasz świąteczny przewidziany w dniach 9-10 grudnia.
Mikołajki w świetlicy
5 grudnia do naszej świetlicy jak co roku zawitał wyjątkowy gość, był to Św. Mikołaj. Jest on zawsze bardzo oczekiwany, gdyż z Jego wizytą łączą się same przyjemności. Mikołaj odwiedzał uczniów w ich salach świetlicowych, każda z grup przywitała Go z wielkim entuzjazmem. Dzieci przygotowywały się do tego spotkania już od tygodnia, ćwicząc z wychowawcami kolędy i pastorałki, które zaprezentowały przed Mikołajem. On odwdzięczył się nie tylko dobrym słowem, przyniósł nam także wspaniałe prezenty. Dziękujemy i z niecierpliwością będziemy Go oczekiwać w przyszłym roku.
Mikołajki 2014
W dniu 5 grudnia do szkoły zawitał najbardziej oczekiwany, zarówno przez dzieci jak i dorosłych, gość - Święty Mikołaj. Tradycja obdarowywania się prezentami obchodzona jest na cześć świętego Mikołaja biskupa Miry. Zgodnie ze zwyczajem, tego dnia Mikołaj obdarowuje dzieci prezentami. To magiczne wydarzenie odbywa się już w nocy z 5-go na 6-go grudnia, gdy ukradkiem podkłada upominki pod poduszką lub umieszcza je
w wełnianej skarpecie lub bucie.W piątek gość z Laponii, w towarzystwie uroczych śnieżynek, przybył z workami pełnymi prezentów i zawitał do każdej klasy. Bardzo miło został przyjęty przez wszystkich. Nie sposób opisać emocji, które towarzyszyły dzieciom. Spotkał się on z uśmiechem na twarzy, spontanicznym okazywaniem radości a nawet z odśpiewaniem ku jego czci kolęd i tradycyjnego „Sto lat”. Uczniowie, aby wyręczyć Mikołaja w wyborze prezentów, ciągnęli wcześniej losy.
Z utęsknieniem wszyscy spodziewają się jeszcze jednej wizyty Świętego w wieczór wigilijny.
Występ zespołu góralskiego „Juzyna”
W dniu 4 grudnia 2014 roku mieliśmy niecodzienną okazję gościć w murach naszej szkoły, pochodzący z Zawoi, zespół góralski Juzyna. Pomysłodawcą zorganizowania koncertu była pani Joanna Kowalska, zaś kapela przybyła na zaproszenie Dyrektor Szkoły. Zespół istnieje od 1992 roku i działa przy Babiogórskim Centrum Kultury w Zawoi. Jego nazwa – Juzyna - w babiogórskiej gwarze oznacza podwieczorek wynoszony w pole pasterzom bydła przez właścicieli powierzonych ich opiece zwierząt. Posiłek przynosiła najczęściej gospodyni lub któraś z kobiet pracujących w gospodarstwie, a składał się na niego zwykle kawałek sera, chleba, czasem placka, niekiedy też garnuszek mleka.
Kierownikiem zespołu jest pani Wanda Bucka, choreografem pani Krystyna Kołacz, natomiast kierownikiem artystycznym etnograf dr Urszula Janicka-Krzywda.
Podczas koncertu mogliśmy podziwiać artystyczny kunszt młodych wykonawców, którzy zaprezentowali regionalne utwory, kolędy a także niesamowite umiejętności taneczne. Osoba prowadząca każdy występ zapowiadała w gwarze góralskiej. Dzieci mogły z bliska zobaczyć tradycyjne, barwne stroje, w które ubrani byli nasi goście. Zaskakującym punktem koncertu było zaproszenie naszych uczniów do wspólnej zabawy polegającej na krótkiej nauce tańca a następnie jego prezentacji.
Wizyta zespołu góralskiego, a szczególnie zaśpiewane kolędy wprowadziły całą społeczność szkolną w miły, świąteczny nastrój, który już 5 grudnia zostanie podtrzymany przez wizytę Świętego Mikołaja.
II miejsce w Warszawie w "Grach i zabawach ruchowych dla klas II - IV.
Dnia 3 grudnia 2014 roku reprezentacja uczniów z klas II, III, IV brała udział finale warszawskim w „Grach i zabawach ruchowych dla klas II – IV”. Po zaciętej walce udało się wywalczyć II miejsce. Naszych bohaterów przygotowali i motywowali: pani Beata Jakubowska, pani Anna Stankowska, pani Karina Chmielewska i pan Mariusz Jaguś.
W przerwach między konkurencjami wystąpiły tancerki z naszej szkoły: Sali i Lusia Avillai przepięknie wykonały taniec modern.
Oto skład naszej reprezentacji:
Inga Baj z kl. IIa
Agata Retke z kl. IIIb
Igor Olszyna z kl. IIa
Kacper Kuczmarski z kl. IIb
Zuzia Paluch z kl. IVf
Weronika Zaremba z kl.IVf
Marysia Fryszer z kl. IVe
TaulantWójcikiewicz z kl. IVe
Dominik Miśków z kl. IVe
Magda Markocka z kl. IVb
Gabrysia Machnacka z kl. IVb
Adam Stankowski z kl. IVc
Miłosz Kwiatkowki z kl. IVa
Tomek Czarniecki z kl. IVd
Wolontariusz roku
2 grudnia 2014r. Burmistrz Dzielnicy Bielany Miasta Stołecznego Warszawy w oparciu o decyzję Kapituły przyznał Julii Kwiatek tytuł oraz statuetkę Bielańskiego Wolontariusza Roku 2014.
Mecz na stadionie Legii
1 grudnia 2014 r., w odpowiedzi na zaproszenie pana Jakuba Rzeźniczaka – obrońcy Legii Warszawy, uczniowie biorący udział w zajęciach w ramach akcji „Stop zwolnieniom z WF-u”, udali się na mecz stołecznego klubu z Cracovią.
Na stadionie przy ul. Łazienkowskiej panowała wspaniała atmosfera. Wszystkim dopisywały humory, tym bardziej, że warszawski zespół wygrał 2 : 0.
Mimo mroźnego wieczoru uczniowie wraz z opiekunami bawili się świetnie.
Andrzejki w świetlicy
Andrzejki są wspaniałą okazją do dobrej zabawy, a jednocześnie kultywowania tradycji i obrzędów ludowych. Dawniej Andrzejki miały nieco inny charakter, obecnie stały się wesołym spotkaniem dostarczającym dużo pozytywnych przeżyć i emocji, a przepowiednie traktowane są z przymrużeniem oka.
Z tej okazji 28 listopada w naszej świetlicy odbyła się długo wyczekiwana zabawa andrzejkowa. Zabawę uświetniły największe przeboje ostatnich miesięcy granych przez DJ-a. Dzięki temu wszyscy wspaniale się bawili od pierwszej do ostatniej minuty.
Kultywując tradycje związane z wigilią św. Andrzeja, wychowawcy świetlicy zorganizowali wiele ciekawych zabaw i konkursów, w których dzieci chętnie brały udział. Dzieci losowały wróżby przepowiadające przyszłość, co wszystkich wprowadziło w wesoły nastrój. Następnie dzieci tańczyły i bawiły się na szkolnym korytarzu przy dźwiękach skocznej muzyki. Całość spotkania umilił przepyszny poczęstunek przygotowany przez rodziców.
Całe popołudnie było pełne atrakcji oraz przebiegało w miłej i ciepłej atmosferze. Radości, zabawy oraz uśmiechu było wiele i wszyscy czekamy na następną zabawę andrzejkową.
Andrzejki
Kiedyś andrzejki były traktowane jako obrzęd, który miał nieco inny charakter niż obecnie, gdyż było w nich więcej magii i wiary, że tego dnia przyszłość otwiera swoje tajemnice. Teraz są wesołym spotkaniem towarzyskim w formie zabawy, dostarczającym wiele humoru i rozrywki, a wróżby traktowane są bardziej z przymrużeniem oka.
Upamiętniając zwyczaj Wigilii Św. Andrzeja, w naszej szkole co roku odbywają się zabawy andrzejkowe. Klasy I – III bawiły się w piątek na wspólnej dyskotece zorganizowanej przez wychowawców świetlicy szkolnej. Natomiast uczniowie klas IV - VI mieli możliwość potańczyć w czwartek lub piątek na klasowych dyskotekach. Niektórzy andrzejki rozpoczęli wróżbami przygotowanymi przez rodziców i uczniów, natomiast wszyscy mieli zapewniony poczęstunek i super muzykę, którą w te popołudnia rozbrzmiewała nasza szkoła.
Imprezy andrzejkowe cieszyły się dużym uznaniem wśród dzieci, które prosiły o ich przedłużenie, by jeszcze przez moment pozostać w tym magicznym nastroju. Ponadto dzieciaki przekonały się, że sale lekcyjne to nie tylko miejsce przekazywania wiedzy i pisania sprawdzianów, ale także miejsce rozrywki i dobrej zabawy. Pozostając pod wrażeniem andrzejkowych atrakcji oczekują wigilijnych, klasowych spotkań.
Jesteśmy w finale!!!
Jak już wcześniej pisaliśmy, reprezentacja naszej szkoły zdobyła pierwsze miejsce w „Grach i zabawach ruchowych dla klas II – IV” w dzielnicy Bielany i dzięki temu w środę 26 listopada reprezentowaliśmy naszą dzielnicę w półfinałach warszawskich. Pragniemy poinformować, że dzięki wytrwałości, wielkiemu zaangażowaniu i miłości do sportu, dostaliśmy się do finału, w którym udział będzie brało już tylko sześć szkół warszawskich. Do wygranej przyczynili się z pewnością kibice z klas IV b i IV c, którzy dopingowali naszej reprezentacji pod opieką pani Sylwii Kowalczyk. Naszych bohaterów motywowali pani Beata Jakubowska, pani Karina Chmielewska i pan Mariusz Jaguś.
II etap Międzyszkolnego Konkursu Bielańskiego "Moja mała Ojczyzna"
26 listopada 2014r. uczniowie klas trzecich naszej szkoły w składzie: Oliwia Rudomina kl. 3c, Stanisław Mroczek kl. 3c, Kajetan Markowski kl. 3a, Urszula Gawkowska kl. 3a, Julia Budka kl. 3a pod przewodnictwem p. Katarzyny Kowalskiej wzięli udział w II etapie Międzyszkolnego Konkursu Bielańskiego „Moja mała Ojczyzna”. W konkursie wystartowało 7 pięcioosobowych drużyn ze szkół bielańskich. Nasza reprezentacja walczyła dzielnie o zwycięstwo i wywalczyliśmy II miejsce. Cieszymy się z naszego sukcesu!
Obchody Światowego Dnia Pluszowego Misia
Może być duży, mały, miękki, puchaty, z łatką, do przytulania, do zasypiania…. O kim mowa? Oczywiście o pluszowym misiu! 25 listopada swoje święto obchodziła najmilsza zabawka i przyjaciel dzieci - Pluszowy Miś.
Światowy Dzień Pluszowego Misia ustanowiono w 2002 roku - w setną rocznicę powstania maskotki. Zostało ustanowione na cześć postawy jednego z towarzyszy prezydenta Roosvelta, który postrzelił małego niedźwiadka i zaprowadził do niego. Kiedy Prezydent USA ujrzał przerażone zwierzątko, nakazał je uwolnić. Jeden ze świadków tego zdarzenia zilustrował tę historię w waszyngtońskiej gazecie, którą czytał producent zabawek… Od tego momentu zaczęto wykorzystywać zdrobniałe imię prezydenta i sprzedawać maskotki pod nazwą Teddy Bear, która dziś w języku angielskim jest określeniem wszystkich pluszowych misiów.
Dnia 25 listopada także w naszej szkole obchodziliśmy „Światowy Dzień Pluszowego Misia”. Każdy uczeń mógł przynieść swojego ulubionego pluszaka, który towarzyszył mu podczas lekcji. Samorząd Uczniowski, jak co roku, zorganizował plebiscyt na najsympatyczniejszego misia. We wtorek rano każda klasa dostarczyła swojego faworyta do opiekuna samorządu oraz wybrała spośród siebie pięcioosobowe delegacje uczestniczące w głosowaniu. Wszyscy z niecierpliwością oczekują na wyniki konkursu, a nastąpi to dopiero podczas apelu podsumowującego pracę samorządu po I półroczu.
Tydzień Tolerancji, Życzliwości i Pozdrowień
Międzynarodowy Dzień Tolerancji to święto obchodzone corocznie 16 listopada, ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1995 roku
z inicjatywy UNESCO. Natomiast Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień, przypadający na 21 listopada, obchodzony jest w ponad 180 krajach i ma wymiar społeczny. Pomysł zorganizowania takiego święta narodził się w 1973 roku w Stanach Zjednoczonych i był odpowiedzią na konflikt pomiędzy Egiptem i Izraelem. Światowy Dzień Życzliwości miał służyć promowaniu idei pokoju na całym świecie poprzez okazywanie życzliwości drugiemu człowiekowi.W naszej szkole ww. święta były obchodzone 17 i 21 listopada. Koordynatorem przedsięwzięcia była pani Joanna Strzałkowska, która z pomocą pani Mirosławy Jeziorskiej zajęła się ekspozycjami prac plastycznych. W tych dniach uczniowie klas IV-VI byli ubrani w zielone koszulki, do których doczepili hasła związane z życzliwością, np. miłego dnia, dziękuję, itp.
Oprócz tego każda z tych klas miała za zadanie wykonanie plakatu formatu A3 związanego z tolerancją (np. poszanowaniem mniejszości narodowych, innych kultur i wyznań, niepełnosprawnością, rasizmem). Młodsi uczniowie uczestniczyli w zajęciach przeprowadzonych przez wychowawców, którzy zorganizowali lekcje tematyczne, a jako podsumowanie przygotowali prace, w których należało wpisać w koła hasła związane z tolerancją tak, że całość tworzyła słońce.
Wychowawcy klas IV-VI także przeprowadzili zajęcia związane z tym świętem. Uczniowie natomiast mieli za zadanie odrysowanie kształtu swojej dłoni, na której wpisywali hasło związane z tolerancją i naklejenie ich na kartkę formatu A1, w taki sposób, aby przypominały drzewo. W ten sposób powstały drzewa tolerancji.
Plakaty, zarówno starszych jak i młodszych dzieci, można podziwiać na szkolnych korytarzach, a szczególnie na tablicy 2. piętra.
Ponadto pani Elżbieta Jezierska i Pani Paulina Płatek - opiekunki Samorządu Uczniowskiego ogłosiły dwa konkursy: na napisanie wiersza
i przygotowanie plakatu, którego tematem była także tolerancja. Prace stanowią dekorację naszej szkoły, zaś uczniowie z niecierpliwością oczekują na wyniki konkursu.
Pasowanie na Świetliczaka
Uroczystość, która na stałe zagościła w harmonogramie imprez świetlicowych. Przeznaczona dla uczniów klas pierwszych. Dzieci w turnieju zdobywają kolejne sprawności, by móc zostać oficjalnie przyjętymi do społeczności świetlicowej. Całość uczniowskich wysiłków ocenia zgromadzone jury, a na zakończenie turnieju wszyscy uczestnicy powtarzają tekst ślubowania i otrzymują medal z emblematem świetliczaka. Uroczystość ta ma duże znaczenie dla dzieci: integruje, bawi, podnosi samoocenę, wdraża do odpowiedzialności, dojrzałości szkolnej. Sprawia, że dzieci czują się pełnoprawnymi członkami społeczności szkolnej.
III Szkolna Wyprzedaż Garażowa
III SZKOLNA WYPRZEDAŻ GARAŻOWA
w Szkole Podstawowej nr 293ul. Kochanowskiego 8
POD PATRONATEM BURMISTRZA DZIELNICY BIELANYM. ST. WARSZAWY
pana Rafała Miastowskiego
22 listopada 2014 ( sobota ) godz. 10 - 14Każdy może kupić / sprzedać :
- zabawki
- odzież
- wytwory rękodzieła
- sprzęt sportowy
- i inne potrzebne / niepotrzebne ,, towary "
Na miejscu czekać będzie kawiarenka z ciepłymi napojami i słodkościami
Sprzedający: KOSZT WYNAJĘCIA STOISKA - 10 ZŁ
Kupujący: WSTĘP WOLNY
Serdecznie wszystkich zapraszamyKlasa IId
Archiwum Aktualności
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Lipiec 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Lipiec 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Październik 2022
- Wszystkie