W dniach 16-23 października na terenie naszej szkoły został zorganizowany „Tydzień zdrowego chleba na zakwasie”. Pomysłodawcą tej akcji była Fundacja Dobre Życie, która zaprosiła nas do udziału w jej tegorocznej, już szóstej edycji. Koordynatorem organizacji tego, przedsięwzięcia, była pani Mirosława Jeziorska i pani Krystyna Cywińska.
Celem „Tygodnia zdrowego chleba na zakwasie” było przede wszystkim zachęcenie oraz zainspirowanie społeczności szkolnej do podjęcia działań upowszechniających rolę chleba w zdrowym odżywianiu. Przewodnią myślą tego okresu było skupienie uwagi na codziennym pokarmie jakim jest chleb, a także podniesienie świadomości młodych konsumentów na temat jego walorów zdrowotnych ze szczególnym uwzględnieniem chleba na zakwasie, przygotowywanego zgodnie z tradycyjnymi recepturami, jego znaczenia dla zdrowego stylu życia oraz zachowania zdrowia.
Akcją zostali objęci wszyscy uczniowie naszej szkoły. Włączyli sie również rodzice z poszczególnych klas. Na poziomie klas 0-III wychowawcy mieli za zadanie przeprowadzenie lekcji, pt. „Od ziarenka do bochenka”. Podczas tych zajęć uczniowie zapoznali się z ciężką pracą rolnika, młynarza i piekarza, którzy ogrywają istotne role w procesie powstawania chleba. Drugim zadaniem przydzielonym młodszym kolegom było przygotowanie plakatów ilustrujących treść jednego z wybranych przysłów dotyczących chleba, które można jeszcze podziwiać na wystawie mieszczącej się na I piętrze szkoły. Ponadto, pod nadzorem pani Ewy Kwaśny, wychowawcy świetlicy wspólnie z dziećmi przygotowali wystawę fotograficzną „Chleb domowy, smaczny, zdrowy”, na której możemy obejrzeć zdjęcia domowego wypieku chleba wraz z różnymi przepisami.
Natomiast nieco więcej zadań spoczęło na uczniach i wychowawcach klas IV-VI. W pierwszej kolejności, na zajęciach z wychowawcą, uczniowie zapoznali się z informacjami dotyczącymi zdrowego stylu życia, wartości odżywczych chleba na zakwasie, szacunku do chleba. Mieli oni za zadanie przygotować książki, pt. „Cała prawda o chlebie”. W tym celu uczniowie zebrali informacje o tym, jak powstaje chleb, jakie mamy typy chleba, dlaczego chleb na zakwasie jest zdrowy, po czym możemy poznać, że dany chleb jest wytworzony na zakwasie. Treść książek uzupełniono wzmiankami o wartościach odżywczych i zdrowotnych chleba, podając argumenty, dlaczego trzeba go jeść i dlaczego powinniśmy wybierać konkretny chleb, a także o zdrowotnych właściwościach błonnika. Prace dzieci zaakcentowały walory żywności naturalnej, a także ukazały minusy żywności przemysłowej. Analogicznie do klas I-III wystawę książeczek można obejrzeć na II piętrze.
Kolejnym dużym wyzwaniem było przygotowanie kiermaszu, podczas którego można było skosztować różnego rodzaju przekąsek z „chlebem w roli głównej”. Dzieci i rodzice prześcigali się w pomysłach dotyczących zarówno potraw, jak i walorów estetycznych „klasowych straganów” . Można było posmakować, m.in. takich rarytasów jak: koreczki chlebowe, pajdy chleba ze smalcem i ogórkiem, kanapki ze śledziem, kanapki z powidłami, ciasto z czerstwego chleba, paluszki chlebowe, tosty itp. Wielu uczestników kiermaszu, po raz pierwszy w życiu, miało sposobność spróbowania kwasu chlebowego. Stoiska zachęcały nie tylko bogatym menu, ale w dużej mierze również swoim wyglądem. Zapach siana, kłosów zbóż oraz polnych kwiatów to rzadkość w miejskich szkołach. Niektórzy wystawcy swoim strojem nawiązywali do tematyki kiermaszu, zaś rekwizyty typu bańka na mleko, drewniana chochla, wiklinowe kosze przeniosły nas na chwilę w czasy wypieku chleba w wiejskich piecach.
Ogromnym zainteresowaniem cieszyła się wystawa dotycząca historii chleba, przygotowana przez panie: Mirosławę Jeziorską oraz Krystynę Cywińską. Każda z klas miała za zadanie przedstawić jedną ciekawostkę związaną z chlebem na przestrzeni wieków. Na drugim piętrze szkolnego korytarza znajduje się tablica zatytułowana „Cała prawda o chlebie”, która przez cały czas trwania akcji była uzupełniana ciekawostkami, np. przedstawieniem: pojęcia „chleb” w różnych językach, jego historii od najdawniejszych czasów, opowieści o pracy piekarzy, różnych gatunków chleba wraz z ciekawymi recepturami.
W obchodach tygodnia chleba uwzględniono także część artystyczną, której scenariusz opracowała pani Elżbieta Milej. Klasy czwarte zmagały się z zadaniem napisania wierszy o chlebie, a następnie ich zaprezentowania przed szkolną widownią. Natomiast dzieci z klas piątych zaśpiewały, ułożone do wybranej melodii, piosenki o chlebie. Najstarsi uczniowie naszej szkoły byli zobowiązani do przygotowania skeczów będących ilustracją jednej
ze znanych mądrości ludowych. Po zakończeniu artystycznych zmagań „szkolnych aktorów”, pod nadzorem pani Elżbiety Jezierskiej oraz pani Pauliny Płatek, wszyscy mieli okazję poczęstowania się jednym z 15 rodzajów chleba przekazanym szkole przez zaprzyjaźnioną piekarnię.
„Tydzień zdrowego chleba na zakwasie”, mimo ogromu włożonej pracy w jego przygotowanie, bardzo mile utrwalił się w pamięci uczniów i rodziców, a nauczycielom przyniósł wiele satysfakcji i utwierdził w przekonaniu o potrzebie podejmowania podobnych wyzwań
w przyszłości.