Spotkanie „Wspólne inspiracje” odbyło się w Młodzieżowym Domu Kultury im. Marii Gwizdak. W przemiłych okolicznościach wolontariusze bielańskich szkół i seniorzy mieli okazję do wzajemnej wymiany doświadczeń i inspiracji. Tworzyliśmy wspólne dzieła, słuchaliśmy opowieści starszych pokoleń i cieszyliśmy się chwilą pełną radości i wzajemnego zrozumienia.
Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych
Październik obchodzony jest jako Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Celem świętowania jest zwrócenie uwagi na ogromną rolę bibliotek w życiu szkoły, w nauce oraz w rozwijaniu zainteresowań czytelniczych. W bieżącym roku przewodnie hasło brzmi „Poznajmy się w bibliotece”. Z okazji święta biblioteka zorganizowała konkurs czytelniczy ze znajomości lektury Krystyny Drzewieckiej „Piątka z Zakątka”. Laureatami konkursu zostali:
1 miejsce: Ewa Dziewulska klasa 3b
2 miejsce ex aequo: Jan Pulukowski i Julia Filipiak klasa 3a
3 miejsce: Julia Pielak klasa 3a
Uczniowie otrzymali nagrody książkowe.
Drużynowe Mistrzostwa Mazowsza Szkół Podstawowych w szachach szybkich
W sobotę 26 października w Szkole Podstawowej nr 385 w Warszawie – Wesołej odbyły się Drużynowe Mistrzostwa Mazowsza Szkół Podstawowych w Szachach Szybkich. Organizatorem mistrzostw był Mazowiecki Związek Szachowy i Uczniowski Klub Sportowy Gambit Wesoła. Turniej przeprowadzono systemem szwajcarskim na dystansie 7 rund w tempie gry 10 minut plus 5 sekund na każdego zawodnika. Do rywalizacji stanęły 62 zespoły z województwa mazowieckiego.
Drużyny naszej szkoły w składzie: Antoni Chromiński 8d, Artur Brzeziński 4b, Mateusz Dymek 8d, Ewa Kozłowska 7c oraz Michał Grzeszuk 7b, Krzysztof Obuchowicz 7b, Jędrzej Weronko 7a, Jaśmina Jarek 8c walczyły jak równy z równym z najlepszymi szachistami szkół podstawowych z województwa mazowieckiego, zajmując odpowiednio 6 i 41 miejsce w rankingu drużynowym. Ponadto w klasyfikacji indywidualnej na 264 zawodników Mateusz Dymek zajął bardzo wysokie 13 miejsce ( 4 miejsce na szachownicy nr 3).
Ogromnie gratulujemy wszystkim uczestniczącym i cieszymy się, że nasza szachowa tradycja dalej trwa. Życzymy kolejnych sukcesów!
Składamy również podziękowania rodzicom uczniów oraz Radzie Rodziców za wsparcie udziału w Mistrzostwach.
Szkolne Miasteczko Zawodów
Od poniedziałku 14 października do piątku 25 października br. Pani Anna Szumel zorganizowała w naszej szkole imprezę z zakresu orientacji zawodowej i doradztwa zawodowego skierowaną dla uczniów wszystkich poziomów klas pod nazwą „Szkolne miasteczko zawodów”. Przedsięwzięcie wpisało się w obchody Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery, który w tym roku obchodzony był pod hasłem: Pasja - Motywacja - Odwaga.
W ramach realizacji projektu znalazło się wiele inicjatyw. Najpierw uczniowie wszystkich klas przebierali się za przedstawicieli różnych profesji. Celem tej inicjatywy było poznanie świata zawodów. Ponadto dla młodzieży z klas 8 odbył się quiz wiedzy o zawodach, rynku pracy i zasadach rekrutacji do szkół ponadpodstawowych, w którym I miejsce zdobyła klasa 8a, II miejsce przyznano ex aequo klasom: 8c i 8d, zaś III miejsce przypadło klasie 8b. Wśród kolejnych przedsięwzięć znalazł się konkurs plastyczny skierowany dla młodszych uczniów z klas 1-3 - „Mój zawód w przyszłości”, gdzie I miejsce zdobył Antek z klasy 3a, II miejsce Franek z klasy 1c, natomiast III miejsce osiągnęła Zosia z klasy 2a. Dzieci ze świetlicy przygotowały kolorowanki o zawodach, a także uczestniczyły w pogadance na temat pasji, motywacji i odwagi w dążeniu do celu. Następnie ich prace plastyczne zostały wyeksponowane na wystawie, którą można było podziwiać na szkolnym korytarzu. Ostatnią inicjatywą, skierowaną dla uczniów klas siódmych, było przygotowanie w aplikacji Canva ulotek informacyjnych dotyczących tego, co warto brać pod uwagę, wybierając szkołę ponadpodstawową. Efekty ich pracy można zobaczyć na korytarzu szkoły.
Oprócz wymienionych projektów, wszystkie dzieci mogą na bieżąco korzystać z szerokich informacji na temat propozycji lektur i poradników z zakresu doradztwa zawodowego znajdujących się na gazetce ściennej jednego z pięter szkoły.
Jesienny Turniej Szachowy
W dniu 17 października w naszej szkole odbył się Jesienny Turniej Szachowy. W pierwszej grupie, czyli dzieci z klas 1-3 wystartowało 16 uczestników, którzy zagrali 5 rund tempem 10 minut na zawodnika. Całe podium przypadło uczniom z klasy 2c. Zwycięzcą turnieju został Jakub Batycki, drugie miejsce zajął Fabian Mamaj, a trzecie Antoni Orłowski.
W drugiej grupie, starszych uczniów z klas 4-8 wzięło udział 42 uczestników, którzy rozegrali 6 rund tempem 10 minut na zawodnika. Zwycięzcą turnieju został Antoni Chromiński z klasy 8 d, drugie miejsce zajął Mateusz Dymek również z klasy 8 d, a trzecie Ewa Kozłowska z klasy 7c.
Najlepszą zawodniczką w klasach 1-3 została Wiktoria Krzyczkowska z klasy 3b, a w klasach 4-8 - Ewa Kozłowska z klasy 7c.
Po zakończonych zmaganiach Pani Dyrektor Iwona Krupińska wszystkim uczestnikom turnieju wręczyła dyplomy i słodki upominek, a zwycięzcom puchary.
Jesienny Turniej Szachowy został zorganizowany dzięki wsparciu Rady Rodziców, która ufundowała nagrody. Dziękujemy.
Gratulujemy wszystkim uczestnikom! Wielkie brawa dla zwycięzców!
Sukces w Igrzyskach Młodzieży Szkolnej!
Nasi uczniowie ponownie uczestniczyli w rywalizacjach sportowych. Tym razem ci, którzy zajęli czołowe miejsca w Mistrzostwach Dzielnicy Bielany w indywidualnych biegach przełajowych, wzięli udział w Igrzyskach Młodzieży Szkolnej.
Reprezentacja składała się z następujących uczniów: Jerzy Strzałkowski-klasa 5a, Jan Jędruszuk-klasa 6a, Wanda Drumlewska-klasa 7c, Ewa Kozłowska-klasa 7c, Patryk Sumiński-klasa 8c i Patrycja Jurek-klasa 8d. Trasa biegu była niezwykle trudna, a rywalizacja bardzo zacięta. Z naszego zespołu najlepszy wynik osiągnął Patryk Sumiński, zajmując VI miejsce i tym samym zakwalifikował się na Igrzyska Mazowieckie, które odbędą się w kwietniu.
Wszystkim zawodnikom bardzo dziękujemy za udział w zawodach i życzymy powodzenia Patrykowi!
System RESQL dla klas 6-8
W roku szkolnym 2024-2025 uczennice i uczniowie klas 6-8 naszej szkoły mogą korzystać z systemu wsparcia Resql (dla klas 7-8 jest to kontynuacja z poprzedniego roku szkolnego, klasy 6 dołączają jako nowe).
System Resql to system wspomagający rozwiązywanie problemów przemocy rówieśniczej . System RESQL realizuje działania profilaktyczne oraz interwencyjne. Część profilaktyczna obejmuje lekcję wprowadzającą i lekcje wychowawcze, przygotowane przez zespół specjalistów tworzących system Resql. Mają one na celu:
- uwrażliwienie uczniów na szkodliwość działania przemocy,
- przekazanie uczniom informacji, w jaki sposób powinni reagować na przemoc, miejsc oraz osób, do których uczeń może się zgłosić w razie potrzeby,
- ograniczenie występowania przypadków przemocy w szkole,
- zapewnienie komfortu psychicznego dziecku.
Część interwencyjna obejmuje aplikację mobilną, w której uczennice i uczniowie mogą zgłaszać niepokojące ich sytuacje rówieśnicze oraz panel interwenta, w którym wyznaczone osoby z grona pedagogicznego będą korespondowały z uczniami i na bieżąco reagowały na nadesłane zgłoszenia.
Więcej informacji można przeczytać na stronie naszej szkoły w zakładce Uczniowie – Resql oraz na stronie internetowej www.resql.pl
Dzień Edukacji Narodowej
Dzień Edukacji Narodowej to wyjątkowe święto polskiej szkoły, święto uczniów, nauczycieli, pracowników administracji i obsługi oraz tych, którzy szkoły prowadzą i nadzorują. Uroczystą akademię rozpoczęła Dyrektor szkoły, Pani Iwona Krupińska, która złożyła podziękowania dla wszystkich nauczycieli i wychowawców za przekazywanie uczniom niewyczerpanego bogactwa wiedzy, za ukazywanie prawdy i ukierunkowanie na dobro oraz złożyła życzenia spokoju, radości, a także satysfakcji z pracy. Słowa uznania skierowała także do pracowników administracji i obsługi za codzienną pracę na rzecz placówki.
Dzień Edukacji Narodowej w naszej szkole został uświetniony obecnością przedstawicieli zarządu dzielnicy: Burmistrza Dzielnicy Bielany, Pana Grzegorza Pietruczuka, wraz z zastępcami: Panią Iloną Popławską oraz Panem Włodzimierzem Piątkowskim. Wśród gości była obecna radna Dzielnicy Bielany, Pani Monika Szadkowska, a także przedstawicielka Prezydium Rady Rodziców, Pani Sylwia Traczyk. Goście wyrazili podziękowania nauczycielom za wysiłek, obowiązkowość, a przede wszystkim okazywane dzieciom ciepło, natomiast reprezentantka rodziców naszej szkoły złożyła na ręce pani dyrektor kosz ze słodkim upominkiem. Do składanych podziękowań dołączyli także uczniowie klas drugich, którzy w barwnym przedstawieniu słowno-muzycznym wyrazili wdzięczność wszystkim nauczycielom, natomiast najmłodsze dzieci, z klasy 1a, zaprezentowały układ z piłkami. Podniosły nastrój spotkania zapewniła barwna dekoracja przygotowana przez wychowawców świetlicy.
Na koniec spotkania Pani Iwona Krupińska, wraz z wicedyrektorami: Panią Beatą Chrzanowską oraz Panem Piotrem Śmiałkowskim wręczyli nagrody wyróżniającym się nauczycielom i pracownikom szkoły, życząc wszystkim, aby czuli się dumni z faktu, iż od wielu lat są drogowskazami dla kolejnych pokoleń młodych ludzi w wyborze własnej drogi, ukazując im sens życia w dążeniu do szeroko pojętego szczęścia.
Akcja BohaterON
W dniu 10 października uczniowie klasy 6c wraz z wychowawcą i opiekunem wolontariatu zaangażowali się w akcję BohaterON. Dzieci posprzątały kwatery powstańcze i zapalili znicze. Następnie udali się na cmentarz Stare Powązki, gdzie z przewodnikiem spacerowali szlakiem osobowości Warszawy z XVIII i XIX wieku.
"Branie wypełnia ręce, a dawanie wypełnia serce!"
Dziś odbyło się spotkanie organizatorów Konkursu "Ośmiu Wspaniałych" oraz opiekunów Klubów Ośmiu z Warszawy! To był wyjątkowy czas na wymianę doświadczeń, omówienie planów i przygotowanie się do nadchodzącej edycji konkursu. Przed nami mnóstwo wyzwań, ale i inspirujących inicjatyw, które będą wspierać rozwój wolontariatu w naszym mieście.
Wyniki konkursu na projekt koszulki promującej naukę innych języków
We wrześniu z inicjatywy nauczycieli języków obcych ogłoszono konkurs na projekt koszulki promującej naukę innych języków. Zwyciężył projekt Adama z klasy 7B. Drugie miejsce to projekt Basi z klasy 4A, a trzecie miejsce projekt Jagody z klasy 4B. Gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu, dziękujemy za kreatywność i zaangażowanie.
BohaterON – włącz historię!
To ogólnopolska kampania o tematyce historycznej mająca na celu upamiętnienie i docenienie działań uczestników Powstania Warszawskiego oraz promocję historii Polski XX wieku. W ramach tego projektu w naszej szkole realizowano różnorodne przedsięwzięcia. Zostały przeprowadzone lekcje wychowawcze na temat Powstania Warszawskiego, według określonego scenariusza zajęć. Dzieci, przy współpracy ze szkolnym wolontariatem, sprzątały groby Powstańców na Cmentarzu Powązki Wojskowe w Warszawie, a ponadto wzięły udział w przedstawieniu słowno-muzycznym upamiętniającym 63 dni Powstania Warszawskiego pt. „Bo chcieli być wolni i sobie wolność zawdzięczać". Uczniowie klas starszych obejrzeli tematyczny dokument w Bielańskim Ośrodku Kultury oraz film pt. "Fajna ferajna, czyli powstanie oczyma dzieci", jak również spotkali się z panem Bogusławem Kamolą ps. Hipek (ur. w 1930 r.), który w czasie powstania był w drużynie 400 plutonu harcerskiego 227 Szarych Szeregów na Żoliborzu - Zgrupowania Żyrafa II. Ciekawą inicjatywą było wykonanie na lekcjach informatyki ulotek i afiszów informacyjnych - "Pamiętajmy o Powstańcach", które zostały rozdane mieszkańcom z okolicznych osiedli. Poza tym przygotowano gazetkę ścienną o Powstaniu Warszawskim, którą można było obejrzeć na szkolnym korytarzu.
Realizowany w naszej szkole projekt był wsparciem w wychowaniu patriotycznym dzieci i młodzieży, a także z pewnością przyczynił się do wzmacniania poczucia tożsamości narodowej, krzewienia postaw patriotycznych oraz budowania wrażliwości społecznej.
Dni wolne od zajęć dydaktyczno-wychowawczych
Dyrektor Szkoły informuje, że po zasięgnięciu opinii Rady Pedagogicznej, Rady Rodziców i Samorządu Uczniowskiego, dniami wolnymi od zajęć dydaktyczno-wychowawczych w roku szkolnym 2024/2025 będą:
31 października 2024r.
2, 3 stycznia 2025r.
2 maja 2025r.
13, 14, 15 maja 2025r. (egzamin ósmoklasisty)
20 czerwca 2025 r. - zostanie odpracowany 24 maja 2025r. - piknik rodzinny - współpraca ze społecznością lokalną.
Sukces naszych uczniów w Mistrzostwach Dzielnicy Bielany w sztafetach przełajowych
W dniu 1 października br. reprezentacja naszej szkoły wzięła udział w Mistrzostwach Dzielnicy Bielany w sztafetach przełajowych. Zawody odbywały się na obiektach Akademii Wychowania Fizycznego w kategoriach dzieci i młodzież.
Pragniemy poinformować, że uczniowie naszej szkoły zdobyli II miejsce w kategorii dzieci - chłopcy oraz III miejsce w kategorii młodzież - dziewczęta.
Drużynę chłopców, czyli srebrnych medalistów reprezentowali:
Piotr Spólnicki,
Franciszek Śliwiński,
Jerzy Strzałkowski,
Filip Jasik,
Filip Pabis,
Jan Jędruszuk.
Brązowe medalistki, czyli reprezentację dziewcząt tworzyły:
Kornelia Rydel,
Patrycja Jurek,
Oliwia Kozłowska,
Wanda Drumlewska,
Ewa Kozłowska,
Nina Luto.
Życzymy zawodnikom dalszych sukcesów w sporcie!
Szkolny konkurs z okazji Dnia Chłopaka
Z okazji Dnia Chłopaka Samorząd Uczniowski zorganizował konkurs, który miał wyłonić mistrza odbijania piłeczki pingpongowej. Do rywalizacji stanęli uczniowie na poziomach klas IV-VI i VII-VIII. Jury, pod czujnym okiem Pani Katarzyny Kowalskiej, nadzorowało prawidłowy przebieg rywalizacji i skrupulatnie liczyło wszystkie podbicia piłeczek.
Niekwestionowanym zwycięzcą turnieju okazał się Kuba z klasy VIIIa, odbijając piłeczkę 3790 razy, 2. miejsce zajął Bartek z klasy VIIa, uzyskując wynik 3026 podbić, natomiast miejsce 3. przypadło Antoniemu z klasy VIIc, którego piłeczka odbiła się od rakietki 600 razy.
W klasach IV- VI zwyciężył Franek z klasy Va, 2. miejsce zajął Mikołaj z klasy VIb, na 3. miejscu podium uplasował się Kacper – uczeń klasy VIc.
Słowa uznania należą się również najmłodszym uczestnikom z klas czwartych: Michałowi i Ryszardowi, którzy dzielnie rywalizowali ze swoimi starszymi kolegami.
Europejski Dzień Języków
W dniu 26 września obchodziliśmy Europejski Dzień Języków. Z tej okazji uczniowie mogli zaangażować się w różne działania. Na lekcjach informatyki przy użyciu programu Canva szukali odpowiedzi dlaczego warto uczyć się języków. Podczas długich przerw chętnie odpowiadali na pytania losowane w corocznym quizie językowym, a na wybranych lekcjach rozwiązywali quizy i grali w gry. Ponadto, został zorganizowany konkurs na projekt koszulki promującej naukę języków obcych. Lista zwycięzców zostanie ogłoszona wkrótce.
Wybory do Samorządu Uczniowskiego i Rzecznika Praw Ucznia
Tegoroczne wybory do Samorządu Uczniowskiego odbyły się 26 września br. Podczas kampanii kandydaci starali się zaprezentować z jak najlepszej strony, zachęcając do głosowania poprzez plakaty z krótkimi opisami swoich zainteresowań oraz planów. Po podliczeniu głosów przez komisję, okazało się, że funkcję przewodniczącej będzie pełniła Hanna Donat, która uzyskała ich największą liczbę, zaś Natalia Hołubowicz pełnić będzie funkcję wiceprzewodniczącej samorządu.
Nowo wybranemu prezydium Samorządu Uczniowskiego gratulujemy i życzymy owocnej pracy!
Jednocześnie, tego samego dnia, odbyły się wybory Rzecznika Praw Ucznia. W głosowaniu oddano 311 ważnych głosów, a zwycięzcą został Pan Mariusz Seń, uzyskując 131 głosów.
Serdecznie gratulujemy!
Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania
Dnia 29 września 2024 roku obchodzimy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. W naszym kraju to święto ma już wieloletnią tradycję. Zostało ogłoszone w 2001 roku z inicjatywy Polskiej Izby Książki. Patronką wydarzenia jest autorka książek dla dzieci i młodzieży − Janina Porazińska, która urodziła się 29 września 1882 r. Nadrzędnym celem święta jest promowanie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży. Z tej okazji biblioteka szkolna w dniu 27 września zorganizowała w klasach pierwszych akcję czytelniczą. Uczennice klasy 7a czytały książkę Isolde Stark „O jeżu, który chciał być kimś innym” . Najmłodsi słuchacze w skupieniu i zaciekawieniu słuchali historii jeżyka, który naśladując inne zwierzęta chciał zostać kimś innym niż był w rzeczywistości. Akcja czytelnicza sprawiła obu stronom wiele radości i zadowolenia.
Ze względu na korzyści, jakie wynikają z głośnego czytania dziecku, można obchodzić to Święto każdego dnia − wystarczy 20 minut czytania !
Sprawne rączki
Uczniowie klasy 3a bardzo chętnie uczestniczą w zajęciach pozalekcyjnych „Sprawne rączki”. Tworząc piękne prace, ćwiczą sprawność dłoni i motorykę małą. Tym razem, dzięki ich zwinnym paluszkom, powstało różnokolorowe, wyplecione z resztek materiałów, włóczek i koralików, wakacyjne koło, które będzie pozwalało na chwilę wrócić dzieciom wspomnieniami do minionych wakacji.
Jasełka
Boże Narodzenie to święta, które nierozerwalnie łączą się z polską tradycją wystawiania jasełek. Zapoczątkował je już św. Franciszek z Asyżu. W naszej szkole cieszą się one wielką popularnością i są chętnie oglądane przez całą społeczność uczniowską. Tym razem pod opieką Pani Renaty Wojdy, klasa VIC przygotowała widowisko, któremu towarzyszył chór szkolny pod kierunkiem Pani Agnieszki Szumnej. Wątkiem głównym przedstawienia było Narodzenie Pana Jezusa oraz zdarzenia dotyczące losów Świętej Rodziny.Jasełka odbyły się w trzech turach, aby umożliwić ich obejrzenie wszystkim uczniom. Dzięki nim mieliśmy okazję wprowadzić się w świąteczny nastrój, a także podtrzymać piękną tradycję śpiewania kolęd.
Szkolny Konkurs Kolęd
Do szopy, hej pasterze…, Gdy śliczna panna…, Przybieżeli do Betlejem… oraz wieloma innymi kolędami i pastorałkami w wykonaniu uczniów klas 4-6 rozbrzmiewała nasza szkoła w dniu 19 grudnia. Zarówno jedne, jak i drugie stały się tematem zmagań konkursowych. Widzowie oraz jury byli zachwyceni poziomem wykonania utworów oraz wrażeniem artystycznym wszystkich wykonawców.
Jasełka w Domu Seniora
Dnia 13.12.2013r. uczniowie kl. VIc pod opieką p. Renaty Wojdy byli w Domu Seniora przy ul. Elekcyjnej z przedstawieniem Jasełek. Towarzyszył im chór szkolny pod opieką p. Agnieszki Szumnej. Pensjonariusze Domu Seniora z radością przyjęli przedstawienie, które wprowadziło świąteczny nastrój.
Piątek trzynastego...
Kto przebrany, ten nie pytany! Takie hasło przyświecało uczniom naszej szkoły w piątek 13 grudnia. Zgodnie z tradycją, powstałą z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego, tego dnia mieliśmy przyjść na zajęcia w przebraniach. Kolorowy, barwny strój był „przepustką do spokoju” na lekcjach, czyli nieodpytywania przez nauczycieli. Każda klasa wybierała swojego najoryginalniej przebranego reprezentanta, który uczestniczył w konkursie na najciekawszy strój. Jego wyniki poznamy podczas apelu Samorządu Uczniowskiego przed feriami zimowymi. Wielką atrakcją tego dnia była parada uczestników konkursu na terenie szkoły. Rzadko kiedy zdarza się, aby piątek był trzynastym dniem miesiąca, w związku z czym, poza wymienionymi już atrakcjami, uczniowie mieli okazję do zaprezentowania swoich umiejętności poetyckich, uczestnicząc w konkursie na napisanie wiersza pt. „Piątek 13…”.
Uczniowie niecierpliwie czekają na rok, w którym jeden z piątków w każdym miesiącu będzie 13-go. Szkoda, że to niemożliwe.
Mikołajki
Ma czerwone szaty, białą, długą brodę i czekają na niego wszystkie dzieci! To oczywiście święty Mikołaj! Dzisiaj odwiedził naszą szkołę i w towarzystwie prześlicznych Śnieżynek obdarowywał wszystkich prezentami. Cóż to była za radość, gdy z zakamarków ozdobnej torebki wyłaniał się wreszcie oczekiwany upominek.Już dawno nie widzieliśmy tylu radosnych uśmiechów jednocześnie.
W świątecznym nastroju...
Święta tuż, tuż. W naszej szkole to widać i czuć. Widać piękne ozdoby choinkowe i czuć piernikowy zapach.A wszystko to podczas corocznego kiermaszu ozdób choinkowych wykonanych przez uczniów podczas zajęć artystycznych. W tym roku największym powodzeniem cieszyły się ozdoby z makaronu. Jak widać na zdjęciach można z niego wyczarować prawdziwe cudeńka. Tradycyjnie wszystkie zebrane podczas kiermaszu pieniądze zostaną przeznaczone na cele charytatywne.
Konkurs "Moja mała Ojczyzna"
Pierwsze miejsce na Bielanach
26 listopada w Szkole Podstawowej nr 80 miała miejsce III edycja Bielańskiego Konkursu „Moja mała Ojczyzna”. Uczestnikami byli uczniowie klas trzecich szkół podstawowych gminy Bielany. W tym roku reprezentacja naszej szkoły w składzie: Gabriela Strycharska (kl.3f), Weronika Lomott (kl.3a), Adam Stankowski (kl.3c) oraz Maciej Mystkowski (kl.3d) zdobyła I miejsce. Gratulujemy sukcesu.
Loteria pluszaków
W dniach 22 i 25 listopada, z inicjatywy opiekuna szkolnego wolontariatu, Pani Anny Łachańskiej, w naszej szkole odbyła się loteria pluszaków. Podobnie jak w roku ubiegłym, wolontariusze przeprowadzili zbiórkę maskotek, które następnie zostały przeznaczone na loterię dla uczniów poszczególnych klas. Zebrane pieniążki zostaną przekazane na cel charytatywny. Dziękujemy za okazane serce w niesieniu pomocy innym.
Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień
Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień uchwalono w 1973 r. w USA, jako wezwanie do pokoju w odpowiedzi na wojnę między Izraelem a Egiptem. Święto to obchodzimy w naszym kraju dopiero od 2006 r. To jeden z takich dni w roku, w którym wszyscy powinni być dla siebie mili, pomocni i uśmiechnięci. Wystarczy powiedzieć serdeczne "dzień dobry!" do przypadkowego przechodnia, ustąpić miejsca w tramwaju starszej osobie czy po prostu pomóc komuś, kto tej pomocy potrzebuje. A wtedy lepsze samopoczucie gwarantowane. W naszej szkole na kilka dni przed 21 listopada, z inicjatywy opiekuna Samorządu Uczniowskiego, Pani Elżbiety Jezierskiej uczniowie klas IV-VI przygotowują tematyczne plakaty, które ozdabiają wszystkie drzwi na poszczególnych piętrach szkoły.
Bielański Festiwal Smaków
15 listopada wzięliśmy udział w bielańskich obchodach Warszawskiego Dnia Dobrego Jedzenia. Organizatorem i sponsorem corocznej imprezy był burmistrz Bielan. W tym roku gospodarzem Festiwalu Smaków, pod hasłem „Na marchewki urodziny zeszły się owoce i jarzyny”, była Szkoła Podstawowa nr 209. Uczestników imprezy stanowili przedstawiciele wszystkich bielańskich szkół podstawowych. Naszą szkołę reprezentowała drużyna składająca się z uczennic klasy 6a: Alicji Kucharskiej, Marianny Brzezińskiej i Wiktorii Kacak. Dzieciom towarzyszyła dyrektor szkoły, Pani Barbara Warda oraz pani Bożena Imasz. Delegacje miały za zadanie przedstawienie przyniesionych gotowych potraw z wylosowanego wcześniej warzywa lub owocu. Reprezentacja naszej szkoły promowała walory gruszki, poprzez wykonanie z jej użyciem potraw: sałatki, rogalików, ciasta, galaretki, soku, a także tematycznego plakatu, wierszyka a nawet zagadki. Zainteresowane osoby mogły również skorzystać z przepisów na poszczególne dania.Warty podkreślenia jest fakt, że nasze dziewczynki wystąpiły w strojach przypominających gruszkę, a stoisko było kolorowe i wzbudzające zainteresowanie innych. Festiwal Smaków zakończył się degustacją dań oraz obdarowaniem uczestników upominkami.
Gry i zabawy ruchowe II miejsce dla naszej reprezentacji
Czternastoosobowa drużyna naszej szkoły, w skład której weszli uczniowie klas II – IV, zdobyła srebrny medal podczas zorganizowanych 14 listopada 2013 roku Mistrzostw Dzielnicy Bielany miasta stołecznego Warszawy w Grach i Zabawach Ruchowych. Zawody odbyły się w hali sportowej Zespołu Szkół nr 51, gdzie nasi sportowcy zmagali się aż z ośmioma konkurencjami. W zawodach wzięło udział szesnaście szkół bielańskich, dlatego sukces naszej reprezentacji jest bardzo dużym osiągnięciem. Rozgrywki te stanowią nieodzowną część programu „Od zabawy do sportu” i są jednocześnie przedsięwzięciem propagującym ruch i sport wśród najmłodszych w oparciu o zabawy i gry ruchowe.
Dziewczynka z zapałkami
Szanowni Rodzice
Samorząd Uczniowski oraz pedagog szkolny uprzejmie informują, że pieniądze zebrane podczas akcji „Dziewczynka z zapałkami” w trakcie zebrań z rodzicami w dniach 06 XI i 07 XI 2013r. w kwocie 1746,-zł zostaną wykorzystane na pomoc dla uczniów naszej szkoły, których rodziny mają trudną sytuację materialną.
Wszystkim ofiarodawcom składamy serdeczne podziękowania!!!!
Święto Niepodległości
W piątek, 8 listopada odbył się uroczysty apel z okazji Święta Niepodległości. Inscenizacja przygotowana pod kierunkiem pani Elżbiety Milej przy udziale pani Agnieszki Szumnej i pani Małgorzaty Pakuły przybliżyła uczniom klas I-VI okoliczności utraty niepodległości. Przypomniała też działania podejmowane przez patriotów walczących o odzyskanie suwerenności, a także przełomowe w dziejach narodu zdarzenia z roku 1918. Poetyckiej gawędzie towarzyszyła poruszająca muzyka. Widzowie usłyszeli wiele utworów, które nierozerwalnie wiążą się z dramatycznymi momentami w historii ojczyzny. Niepowtarzalny nastrój tych chwil tworzyła także scenografia. Trudno było oprzeć się wrażeniu, że zarówno artyści, jak i widzowie zasiedli razem wokół harcerskiego ogniska, by snuć opowieść o Tej, co nie zginęła.
Festiwal zdrowego jedzenia
„Jem kolorowo – żyję zdrowo” pod takim hasłem, we wtorek 29 października 2013 r. został zorganizowany Festiwal Zdrowego Jedzenia. Inicjatorkami przedsięwzięcia były Panie Mirosława Jeziorska i Krystyna Cywińska, które opracowały jego szczegółowy harmonogram.
W wyniku losowania każda z klas IV-VI miała przypisaną konkretną grupę kolorystyczną warzyw i owoców, w nawiązaniu do której uczniowie byli zobowiązani do wykonania plakatu promującego zdrowe jedzenie. Uczestnicy prześcigali się w pomysłach, jednakże największe uznanie znalazł plakat klasy VA, który został powieszony w zaszczytnym miejscu szkoły, pełniąc jednocześnie funkcję zaproszenia do udziału w kulminacyjnej części festiwalu – kiermaszu zdrowych przekąsek. Ten miał miejsce na korytarzu drugiego piętra naszej szkoły. Przepięknie przygotowane stoiska zachęcały uczniów, nauczycieli, pracowników szkoły oraz rodziców do zakupienia i skosztowania zdrowych smakołyków, a ozdoby wykonane z warzyw i owoców wprowadzały w zachwyt kupujących. Atrakcją trwającego prawie 6 godzin kiermaszu było rozstrzygnięcie konkursu na najciekawszy i zarazem najzabawniejszy strój nawiązujący do wylosowanej kolorystki i tematu. Jury podziwiało koleżanki i kolegów przebranych za warzywa, owoce a nawet za … ketchup! To uczniowie klasy VA wpadli na pomysł, aby wystąpić w duecie pomidor i efekt jego przetworzenia. Za ten oryginalny pomysł Wojtek Jechowski i Maja Krasowska zdobyli I miejsce dla klasy. W nagrodę otrzymali dyplom oraz pozwolenie na jeden dzień bez pytania i sprawdzianów dla wszystkich uczniów. II miejsce przypadło klasie VB, z której Krzyś Szczepaniak przebrał się za kalafiora.
Zamknięcie festiwalu nastąpi po przeprowadzeniu przez wychowawców klas lekcji poświęconej zdrowemu odżywianiu. Dyrekcja szkoły oraz pomysłodawczynie festiwalu jednomyślnie stwierdziły,że organizacja przedsięwzięcia była możliwa dzięki ogromnemu zaangażowaniu przede wszystkim dzieci i ich rodziców, a także wychowawców oraz pracowników administracyjnych szkoły. Wszystkim serdecznie dziękujemy. Uzyskany z kiermaszu dochód zostanie przeznaczony na dodatkowe wyposażenie pracowni plastycznej.Mamy wielką nadzieję, że festiwal na stałe wpisze się w kalendarz naszej szkoły, natomiast zdobyte podczas niego doświadczenie umożliwi naszej reprezentacji odnieść sukces podczas Bielańskich Obchodów Warszawskiego Dnia Dobrego Jedzenia, który odbędzie się w listopadzie.
Ślubowanie klas pierwszych
Zgodnie z tradycją naszej szkoły, w październiku miała miejsce uroczystość ślubowania i pasowania uczniów klas pierwszych.
To niezwykle ważny dzień dla pierwszoklasistów, ich wychowawców i rodziców. Uczniowie w galowych strojach, trochę przejęci uroczystością, recytowali wiersze i śpiewali wesołe piosenki. Z ogromną powagą przyjęli sztandar szkoły i głośno powtarzali słowa przysięgi.Aktu pasowania dokonała dyrektor szkoły, Pani Barbara Warda. Nowo pasowani, z rąk swoich wychowawców, otrzymali swój pierwszy dokument - legitymację szkolną oraz pamiątkowy Dyplom Pasowania Ucznia.Cała uroczystość przebiegała w miłej atmosferze, a pierwszoklasiści od tej pory mogą czuć się pełnoprawnymi uczniami naszej szkoły.
Turniej w Dwa Ognie Usportowione klas IV
W dniach 16 – 17 października br. odbył się na terenie naszej szkoły Turniej w Dwa Ognie Usportowione klas IV w kategorii chłopców i dziewcząt. Wzięły w nim udział, 8-osobowe drużyny reprezentujące każdą IV klasę. Zarówno wśród chłopców, jak i dziewcząt I miejsce zajęły reprezentacje klasy IVB. Zwycięzcy otrzymali puchary, które przez obecny rok szkolny będą przypominały o odniesionym sukcesie stojąc w ich pracowni. Pozostałe drużyny otrzymały dyplomy.
Wszystkim gratulujemy osiągniętych wyników i dziękujemy za udział w turnieju.
Mobilne planetarium w naszej szkole
Któż nie lubi obserwować nieba? Taka możliwość pojawiła się już w dniu 16 października 2013r. Tego dnia wszystkie klasy IV-VI wzięły udział w pokazie
zatytułowanym Układ słoneczny – obserwacje nieba, zorganizowanym przez nauczycieli przyrody. Uczniowie nie pojechali do planetarium, to planetarium przyjechało do szkoły. Pokazy odbywały się podczas zajęć przyrody. Dzieci miały okazję zapoznać się z historią badania wszechświata, zjawiskami które mogą na co dzień obserwować na niebie. Uzyskiwali również odpowiedzi na zadawane pytania związane z pokazem.Zarówno nauczyciele jak i uczniowie zgodnie stwierdzili, iż wiedza zdobyta podczas lekcji w mobilnym planetarium na pewno na długo zostanie w pamięci jej młodych uczestników.
Warsztaty plastyczne - ślimaczki z siana
Zwykłe siano może być ciekawym materiałem plastycznym. Dowiedzieliśmy się tego w czasie czwartkowych zajęć pozalekcyjnych, w trakcie których dzieci wykonywały ozdoby z tego nietypowego tworzywa. Tym razem "głównym bohaterem " działań był śliczny ślimaczek.
Materiałów dostarczyli oraz poprowadzili zajęcia artyści z BT Guliwer.
Dzień Nauczyciela
W dniu 14 października 2013 roku miała miejsce w naszej szkole uroczysta akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Wzięli w niej udział: zaproszeni goście, dyrekcja szkoły, nauczyciele, pracownicy szkoły, emeryci oraz uczniowie. W części oficjalnej głos zabrała Dyrektor Szkoły - Pani Barbara Warda, która przybliżyła ideę święta oraz nakreśliła model współczesnego nauczyciela. Odniosła się do słów Alberta Einsteina, który twierdził, że wielkim kunsztem nauczyciela jest umiejętność twórczego wyrażania siebie i nabywania wiedzy, co stanowi źródło radości. Pani Dyrektor zwróciła uwagę na funkcję nauczyciela we współczesnej szkole, którego celem powinno być dążenie do bycia autorytetem dla swoich wychowanków a także pokierowanie ich rozwojem intelektualnym i duchowym. To duża odpowiedzialność dla każdego nauczyciela, który według opinii uczniów i rodziców powinien wykazywać się dużym taktem pedagogicznym, życzliwością, szczerością oraz stanowczością i dyscypliną. Idealny nauczyciel to osoba obiektywna, posiadająca umiejętności zindywidualizowanego podejścia do każdego wychowanka oraz dysponująca ogromną wiedzą i mądrością życiową.
Serdeczne życzenia i podziękowania za trud i poświęcenie skierowała do wszystkich pracowników szkoły.W dalszej części spotkania głos zabrała przewodnicząca Rady Rodziców - Pani Barbara Chlabicz, która na ręce Pani Dyrektor przekazała kwiaty i złożyła gorące życzenia od wszystkich wychowanków i rodziców.Dzień Edukacji Narodowej to również okazja do wręczenia nagród wyróżniającym się nauczycielom i pracownikom szkoły. Na szczególną uwagę zasługuje fakt otrzymania Nagrody Burmistrza Dzielnicy Bielany przez Wicedyrektor Szkoły - Panią Grażynę Kucharską oraz tytułu Nauczyciela Roku przez Panią Monikę Hass. Kolejną część uroczystości wypełniły występy artystyczne w wykonaniu uczniów klasy IIIaiIIIc pod opieką Pani Anny Tkaczyk oraz Pani Beaty Chrzanowskiej. Oprawa muzyczna została opracowana przez Panią Monikę Hass. Artyści pięknie wyśpiewali i wyrecytowali słowa podziękowania i uznania dla codziennej trudnej pracy pedagogów.Uroczystość przebiegała w miłej i radosnej atmosferze.
Konkurs językowo-plastyczny "Bilet do Wielkiej Brytanii"
W dniach 23 – 27 września 2013 roku, z okazji obchodów Europejskiego Dnia Języków, w naszej szkole odbył się konkurs językowo-plastyczny „Bilet do Wielkiej Brytanii”. Udział w nim mogli wziąć uczniowie z klas I-VI. Celem konkursu było przede wszystkim rozwijanie zainteresowania uczniów nauką języka angielskiego oraz pogłębiania wiedzy o krajach anglojęzycznych. Ponadto miał on za zadanie rozwinięcie wrażliwości artystycznej dzieci, a także promowanie i prezentację ich twórczych możliwości. Uczestnicy konkursu mieli za zadanie wykonanie pracy plastycznej (techniką przestrzenną), przedstawiającej kogoś lub coś charakterystycznego dla Wielkiej Brytanii. Wystawa prac cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem nie tylko wśród szkolnej społeczności, ale także wśród rodziców. Przez chwilę poczuliśmy się jakbyśmy byli na brytyjskich wyspach, stojąc obok zegara Big Ben, czy słynnego London Eye i Tower Bridge. Mogliśmy zajrzeć do angielskiego autobusu lub budki telefonicznej. Ciekawostką było angielskie śniadanie. Zwiedzających „witała” królowa Elżbieta II z żołnierzami ze swojej straży.
Ponadto, w dniu 26 września w klasach zostały przeprowadzone lekcje tematyczne, podczas których uczniowie mieli okazję podzielić się swoją dotychczasową wiedzą dotyczącą krajów europejskich oraz poznać inne ciekawostki z nimi związane. Uczniowie z klas I-III kolorowali flagę brytyjską, ich starsi koledzy słuchali i czytali rymowanki o krajach anglojęzycznych oraz przy pomocy słowników odgadywali polskie wersje przysłów podanych w trzech innych językach.
Obchody Europejskiego Dnia Języków udowodniły, iż warto uczyć się języków, przyswajać kulturę i obyczaje mieszkańców wysp brytyjskich.
Z niecierpliwością czekamy na kolejną edycję konkursu.
Archiwum Aktualności
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Lipiec 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Lipiec 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Październik 2022
- Wszystkie