W Szkole Podstawowej nr 293 na Piaskach spotkali się przedstawicieli warszawskich placówek oświatowych realizujących Program Wspierania Uzdolnionych „Wars i Sawa”. Uroczystość sprzyjała wymianie doświadczeń, popularyzowaniu dobrych praktyk i promocji inicjatyw wpływających na efektywność nauczania.
Talent jest darem uniwersalnym. Ale potrzeba wielkiej odwagi, żeby go wykorzystać. Nie bój się być odważny. Tak brzmiało hasło XV Forum Wymiany Doświadczeń zwanego też Kreatywną Biesiadą u „Warsa i Sawy”, które odbyło się 25 marca 2014 r. w Szkole Podstawowej nr 293 przy ul. Kochanowskiego. O wyjątkowości wspomnianego przedsięwzięcia decyduje fakt, że uczestnikami byli dorośli, którzy nie tylko chcą, ale też potrafią odkrywać w uczniach talenty i co więcej, skutecznie je rozwijają. Z myślą o nich Biuro Edukacji m. st. Warszawy stworzyło przed laty Program Wspierania Uzdolnionych „Wars i Sawa”.
Dla kogo Certyfikat „Wars i Sawa”?
Szkoły przystępujące do realizacji Programu Wspierania Uzdolnionych otrzymują Certyfikat „Warsa i Sawy” będący gwarancją wysokiego poziomu nauczania i indywidualizowania form pracy z uczniem zdolnym. Szkole Podstawowej nr 293 przyznano takie wyróżnienie w październiku 2011 roku. Od tego czasu w Placówce szczególnie duży nacisk kładzie się na rozwój kompetencji uzdolnionych uczniów w trzech sferach: emocjonalnej, poznawczej i społecznej. Z tego też względu nieszablonowo myślący nauczyciele stale wzbogacają ofertę edukacyjną. Przełamują schematy, dzięki czemu utalentowany uczeń występuje w roli asystenta, twórcy czy też laureata. Organizują trzy bielańskie konkursy: polonistyczny „Mądrej głowie dość dwie słowie”, języka angielskiego „Brain Teaser” i interdyscyplinarny „Prymus”. Nawiązują współpracę z organizacjami młodzieżowymi. Poszukują wsparcia u specjalistów w zakresie pomocy psychologiczno-pedagogicznej.
W szkole pracuje się dużo i ciężko, ale efekty pozwoliły na to, by dzielić się z innymi wiedzą i doświadczeniami. Z tego też powodu jubileuszowa, bo XV Kreatywna Biesiada u „Warsa i Sawy” odbyła się właśnie tutaj.
Kreatywnie z Warsem i Sawą
Na spotkanie przybyło ponad 80 osób, w tym nauczyciele z warszawskich szkół oraz, po raz pierwszy w historii biesiad, rodzice uczniów objętych realizacją programu w SP nr 293. Zebranych, a wśród nich Burmistrza Dzielnicy Bielany m. st. Warszawy - Pan Rafał Miastowski , Panią Joannę Wojtulewicz, doradcę metodycznego m. st. Warszawy w zakresie wspierania ucznia zdolnego, Panią Edytę Jaromin, inspektora Biura Edukacji m. st. Warszawy oraz Panią Izabelę Witczak, koordynatora ds. projektów edukacyjnych z WCiES-u powitała Dyrektor Szkoły Pani Barbara Warda. Uroczystość prowadziły nauczycielki koordynujące realizację Programu Wspierania Uzdolnionych w szkole, Pani Renata Piłat i Pani Wioletta Krawczyk. W pierwszej części goście obejrzeli program artystyczny, na który złożyły się występy uzdolnionych dzieci. Następnie zapoznali się z formami i metodami pracy stosowanymi przez gospodarzy w trakcie realizacji Programu „Wars i Sawa”. Później głos zabrała Pani Anna Cieleń, która podzieliła się spostrzeżeniami na temat efektów pracy z dzieckiem „podwójnie wyjątkowym”, czyli takim, któremu dysfunkcje rozwojowe utrudniają rozwijanie talentu. Po tej części pedagodzy udali się na warsztaty przygotowane i prowadzone przez nauczycieli z SP nr 293. Oferta zajęć była bogata. Zaproszeni goście wybierali spośród następujących propozycji: „Przyjaciel poszukiwany”. Rozwijanie twórczego pisania; Rękodzieło – broszki z filcu, bransoletki ze sznurka; „Ciekawe liczby” - warsztaty matematyczne; „Stary i nowy telegraf”, czyli jak prąd elektryczny przenosi informacje; Trening twórczego myślenia na lekcjach języka polskiego inspirowany filmem „Stowarzyszenie Umarłych Poetów”. Podczas gdy nauczyciele uczestniczyli w warsztatach, rodzice oglądali wystawy prac uczniowskich, portfolia dzieci uzdolnionych. Sprawdzali też swoje umiejętności i możliwości w kącikach wiedzy humanistycznej, matematyczno-przyrodniczej i psychologicznej.
Kreatywna Biesiada u „Warsa i Sawy” przygotowana przez Szkołę Podstawową nr 293 dostarczyła wszystkim uczestnikom wielu niezapomnianych wrażeń. Takie przedsięwzięcia pokazują, jak wiele dobrego można zrobić dla siebie i innych, jeśli jest się odważnym, twórczym i pracowitym.
Zespół Wspierania Uzdolnionych w SP 293