Spotkanie „Wspólne inspiracje” odbyło się w Młodzieżowym Domu Kultury im. Marii Gwizdak. W przemiłych okolicznościach wolontariusze bielańskich szkół i seniorzy mieli okazję do wzajemnej wymiany doświadczeń i inspiracji. Tworzyliśmy wspólne dzieła, słuchaliśmy opowieści starszych pokoleń i cieszyliśmy się chwilą pełną radości i wzajemnego zrozumienia.
Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych
Październik obchodzony jest jako Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Celem świętowania jest zwrócenie uwagi na ogromną rolę bibliotek w życiu szkoły, w nauce oraz w rozwijaniu zainteresowań czytelniczych. W bieżącym roku przewodnie hasło brzmi „Poznajmy się w bibliotece”. Z okazji święta biblioteka zorganizowała konkurs czytelniczy ze znajomości lektury Krystyny Drzewieckiej „Piątka z Zakątka”. Laureatami konkursu zostali:
1 miejsce: Ewa Dziewulska klasa 3b
2 miejsce ex aequo: Jan Pulukowski i Julia Filipiak klasa 3a
3 miejsce: Julia Pielak klasa 3a
Uczniowie otrzymali nagrody książkowe.
Drużynowe Mistrzostwa Mazowsza Szkół Podstawowych w szachach szybkich
W sobotę 26 października w Szkole Podstawowej nr 385 w Warszawie – Wesołej odbyły się Drużynowe Mistrzostwa Mazowsza Szkół Podstawowych w Szachach Szybkich. Organizatorem mistrzostw był Mazowiecki Związek Szachowy i Uczniowski Klub Sportowy Gambit Wesoła. Turniej przeprowadzono systemem szwajcarskim na dystansie 7 rund w tempie gry 10 minut plus 5 sekund na każdego zawodnika. Do rywalizacji stanęły 62 zespoły z województwa mazowieckiego.
Drużyny naszej szkoły w składzie: Antoni Chromiński 8d, Artur Brzeziński 4b, Mateusz Dymek 8d, Ewa Kozłowska 7c oraz Michał Grzeszuk 7b, Krzysztof Obuchowicz 7b, Jędrzej Weronko 7a, Jaśmina Jarek 8c walczyły jak równy z równym z najlepszymi szachistami szkół podstawowych z województwa mazowieckiego, zajmując odpowiednio 6 i 41 miejsce w rankingu drużynowym. Ponadto w klasyfikacji indywidualnej na 264 zawodników Mateusz Dymek zajął bardzo wysokie 13 miejsce ( 4 miejsce na szachownicy nr 3).
Ogromnie gratulujemy wszystkim uczestniczącym i cieszymy się, że nasza szachowa tradycja dalej trwa. Życzymy kolejnych sukcesów!
Składamy również podziękowania rodzicom uczniów oraz Radzie Rodziców za wsparcie udziału w Mistrzostwach.
Szkolne Miasteczko Zawodów
Od poniedziałku 14 października do piątku 25 października br. Pani Anna Szumel zorganizowała w naszej szkole imprezę z zakresu orientacji zawodowej i doradztwa zawodowego skierowaną dla uczniów wszystkich poziomów klas pod nazwą „Szkolne miasteczko zawodów”. Przedsięwzięcie wpisało się w obchody Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery, który w tym roku obchodzony był pod hasłem: Pasja - Motywacja - Odwaga.
W ramach realizacji projektu znalazło się wiele inicjatyw. Najpierw uczniowie wszystkich klas przebierali się za przedstawicieli różnych profesji. Celem tej inicjatywy było poznanie świata zawodów. Ponadto dla młodzieży z klas 8 odbył się quiz wiedzy o zawodach, rynku pracy i zasadach rekrutacji do szkół ponadpodstawowych, w którym I miejsce zdobyła klasa 8a, II miejsce przyznano ex aequo klasom: 8c i 8d, zaś III miejsce przypadło klasie 8b. Wśród kolejnych przedsięwzięć znalazł się konkurs plastyczny skierowany dla młodszych uczniów z klas 1-3 - „Mój zawód w przyszłości”, gdzie I miejsce zdobył Antek z klasy 3a, II miejsce Franek z klasy 1c, natomiast III miejsce osiągnęła Zosia z klasy 2a. Dzieci ze świetlicy przygotowały kolorowanki o zawodach, a także uczestniczyły w pogadance na temat pasji, motywacji i odwagi w dążeniu do celu. Następnie ich prace plastyczne zostały wyeksponowane na wystawie, którą można było podziwiać na szkolnym korytarzu. Ostatnią inicjatywą, skierowaną dla uczniów klas siódmych, było przygotowanie w aplikacji Canva ulotek informacyjnych dotyczących tego, co warto brać pod uwagę, wybierając szkołę ponadpodstawową. Efekty ich pracy można zobaczyć na korytarzu szkoły.
Oprócz wymienionych projektów, wszystkie dzieci mogą na bieżąco korzystać z szerokich informacji na temat propozycji lektur i poradników z zakresu doradztwa zawodowego znajdujących się na gazetce ściennej jednego z pięter szkoły.
Jesienny Turniej Szachowy
W dniu 17 października w naszej szkole odbył się Jesienny Turniej Szachowy. W pierwszej grupie, czyli dzieci z klas 1-3 wystartowało 16 uczestników, którzy zagrali 5 rund tempem 10 minut na zawodnika. Całe podium przypadło uczniom z klasy 2c. Zwycięzcą turnieju został Jakub Batycki, drugie miejsce zajął Fabian Mamaj, a trzecie Antoni Orłowski.
W drugiej grupie, starszych uczniów z klas 4-8 wzięło udział 42 uczestników, którzy rozegrali 6 rund tempem 10 minut na zawodnika. Zwycięzcą turnieju został Antoni Chromiński z klasy 8 d, drugie miejsce zajął Mateusz Dymek również z klasy 8 d, a trzecie Ewa Kozłowska z klasy 7c.
Najlepszą zawodniczką w klasach 1-3 została Wiktoria Krzyczkowska z klasy 3b, a w klasach 4-8 - Ewa Kozłowska z klasy 7c.
Po zakończonych zmaganiach Pani Dyrektor Iwona Krupińska wszystkim uczestnikom turnieju wręczyła dyplomy i słodki upominek, a zwycięzcom puchary.
Jesienny Turniej Szachowy został zorganizowany dzięki wsparciu Rady Rodziców, która ufundowała nagrody. Dziękujemy.
Gratulujemy wszystkim uczestnikom! Wielkie brawa dla zwycięzców!
Sukces w Igrzyskach Młodzieży Szkolnej!
Nasi uczniowie ponownie uczestniczyli w rywalizacjach sportowych. Tym razem ci, którzy zajęli czołowe miejsca w Mistrzostwach Dzielnicy Bielany w indywidualnych biegach przełajowych, wzięli udział w Igrzyskach Młodzieży Szkolnej.
Reprezentacja składała się z następujących uczniów: Jerzy Strzałkowski-klasa 5a, Jan Jędruszuk-klasa 6a, Wanda Drumlewska-klasa 7c, Ewa Kozłowska-klasa 7c, Patryk Sumiński-klasa 8c i Patrycja Jurek-klasa 8d. Trasa biegu była niezwykle trudna, a rywalizacja bardzo zacięta. Z naszego zespołu najlepszy wynik osiągnął Patryk Sumiński, zajmując VI miejsce i tym samym zakwalifikował się na Igrzyska Mazowieckie, które odbędą się w kwietniu.
Wszystkim zawodnikom bardzo dziękujemy za udział w zawodach i życzymy powodzenia Patrykowi!
System RESQL dla klas 6-8
W roku szkolnym 2024-2025 uczennice i uczniowie klas 6-8 naszej szkoły mogą korzystać z systemu wsparcia Resql (dla klas 7-8 jest to kontynuacja z poprzedniego roku szkolnego, klasy 6 dołączają jako nowe).
System Resql to system wspomagający rozwiązywanie problemów przemocy rówieśniczej . System RESQL realizuje działania profilaktyczne oraz interwencyjne. Część profilaktyczna obejmuje lekcję wprowadzającą i lekcje wychowawcze, przygotowane przez zespół specjalistów tworzących system Resql. Mają one na celu:
- uwrażliwienie uczniów na szkodliwość działania przemocy,
- przekazanie uczniom informacji, w jaki sposób powinni reagować na przemoc, miejsc oraz osób, do których uczeń może się zgłosić w razie potrzeby,
- ograniczenie występowania przypadków przemocy w szkole,
- zapewnienie komfortu psychicznego dziecku.
Część interwencyjna obejmuje aplikację mobilną, w której uczennice i uczniowie mogą zgłaszać niepokojące ich sytuacje rówieśnicze oraz panel interwenta, w którym wyznaczone osoby z grona pedagogicznego będą korespondowały z uczniami i na bieżąco reagowały na nadesłane zgłoszenia.
Więcej informacji można przeczytać na stronie naszej szkoły w zakładce Uczniowie – Resql oraz na stronie internetowej www.resql.pl
Dzień Edukacji Narodowej
Dzień Edukacji Narodowej to wyjątkowe święto polskiej szkoły, święto uczniów, nauczycieli, pracowników administracji i obsługi oraz tych, którzy szkoły prowadzą i nadzorują. Uroczystą akademię rozpoczęła Dyrektor szkoły, Pani Iwona Krupińska, która złożyła podziękowania dla wszystkich nauczycieli i wychowawców za przekazywanie uczniom niewyczerpanego bogactwa wiedzy, za ukazywanie prawdy i ukierunkowanie na dobro oraz złożyła życzenia spokoju, radości, a także satysfakcji z pracy. Słowa uznania skierowała także do pracowników administracji i obsługi za codzienną pracę na rzecz placówki.
Dzień Edukacji Narodowej w naszej szkole został uświetniony obecnością przedstawicieli zarządu dzielnicy: Burmistrza Dzielnicy Bielany, Pana Grzegorza Pietruczuka, wraz z zastępcami: Panią Iloną Popławską oraz Panem Włodzimierzem Piątkowskim. Wśród gości była obecna radna Dzielnicy Bielany, Pani Monika Szadkowska, a także przedstawicielka Prezydium Rady Rodziców, Pani Sylwia Traczyk. Goście wyrazili podziękowania nauczycielom za wysiłek, obowiązkowość, a przede wszystkim okazywane dzieciom ciepło, natomiast reprezentantka rodziców naszej szkoły złożyła na ręce pani dyrektor kosz ze słodkim upominkiem. Do składanych podziękowań dołączyli także uczniowie klas drugich, którzy w barwnym przedstawieniu słowno-muzycznym wyrazili wdzięczność wszystkim nauczycielom, natomiast najmłodsze dzieci, z klasy 1a, zaprezentowały układ z piłkami. Podniosły nastrój spotkania zapewniła barwna dekoracja przygotowana przez wychowawców świetlicy.
Na koniec spotkania Pani Iwona Krupińska, wraz z wicedyrektorami: Panią Beatą Chrzanowską oraz Panem Piotrem Śmiałkowskim wręczyli nagrody wyróżniającym się nauczycielom i pracownikom szkoły, życząc wszystkim, aby czuli się dumni z faktu, iż od wielu lat są drogowskazami dla kolejnych pokoleń młodych ludzi w wyborze własnej drogi, ukazując im sens życia w dążeniu do szeroko pojętego szczęścia.
Akcja BohaterON
W dniu 10 października uczniowie klasy 6c wraz z wychowawcą i opiekunem wolontariatu zaangażowali się w akcję BohaterON. Dzieci posprzątały kwatery powstańcze i zapalili znicze. Następnie udali się na cmentarz Stare Powązki, gdzie z przewodnikiem spacerowali szlakiem osobowości Warszawy z XVIII i XIX wieku.
"Branie wypełnia ręce, a dawanie wypełnia serce!"
Dziś odbyło się spotkanie organizatorów Konkursu "Ośmiu Wspaniałych" oraz opiekunów Klubów Ośmiu z Warszawy! To był wyjątkowy czas na wymianę doświadczeń, omówienie planów i przygotowanie się do nadchodzącej edycji konkursu. Przed nami mnóstwo wyzwań, ale i inspirujących inicjatyw, które będą wspierać rozwój wolontariatu w naszym mieście.
Wyniki konkursu na projekt koszulki promującej naukę innych języków
We wrześniu z inicjatywy nauczycieli języków obcych ogłoszono konkurs na projekt koszulki promującej naukę innych języków. Zwyciężył projekt Adama z klasy 7B. Drugie miejsce to projekt Basi z klasy 4A, a trzecie miejsce projekt Jagody z klasy 4B. Gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu, dziękujemy za kreatywność i zaangażowanie.
BohaterON – włącz historię!
To ogólnopolska kampania o tematyce historycznej mająca na celu upamiętnienie i docenienie działań uczestników Powstania Warszawskiego oraz promocję historii Polski XX wieku. W ramach tego projektu w naszej szkole realizowano różnorodne przedsięwzięcia. Zostały przeprowadzone lekcje wychowawcze na temat Powstania Warszawskiego, według określonego scenariusza zajęć. Dzieci, przy współpracy ze szkolnym wolontariatem, sprzątały groby Powstańców na Cmentarzu Powązki Wojskowe w Warszawie, a ponadto wzięły udział w przedstawieniu słowno-muzycznym upamiętniającym 63 dni Powstania Warszawskiego pt. „Bo chcieli być wolni i sobie wolność zawdzięczać". Uczniowie klas starszych obejrzeli tematyczny dokument w Bielańskim Ośrodku Kultury oraz film pt. "Fajna ferajna, czyli powstanie oczyma dzieci", jak również spotkali się z panem Bogusławem Kamolą ps. Hipek (ur. w 1930 r.), który w czasie powstania był w drużynie 400 plutonu harcerskiego 227 Szarych Szeregów na Żoliborzu - Zgrupowania Żyrafa II. Ciekawą inicjatywą było wykonanie na lekcjach informatyki ulotek i afiszów informacyjnych - "Pamiętajmy o Powstańcach", które zostały rozdane mieszkańcom z okolicznych osiedli. Poza tym przygotowano gazetkę ścienną o Powstaniu Warszawskim, którą można było obejrzeć na szkolnym korytarzu.
Realizowany w naszej szkole projekt był wsparciem w wychowaniu patriotycznym dzieci i młodzieży, a także z pewnością przyczynił się do wzmacniania poczucia tożsamości narodowej, krzewienia postaw patriotycznych oraz budowania wrażliwości społecznej.
Dni wolne od zajęć dydaktyczno-wychowawczych
Dyrektor Szkoły informuje, że po zasięgnięciu opinii Rady Pedagogicznej, Rady Rodziców i Samorządu Uczniowskiego, dniami wolnymi od zajęć dydaktyczno-wychowawczych w roku szkolnym 2024/2025 będą:
31 października 2024r.
2, 3 stycznia 2025r.
2 maja 2025r.
13, 14, 15 maja 2025r. (egzamin ósmoklasisty)
20 czerwca 2025 r. - zostanie odpracowany 24 maja 2025r. - piknik rodzinny - współpraca ze społecznością lokalną.
Sukces naszych uczniów w Mistrzostwach Dzielnicy Bielany w sztafetach przełajowych
W dniu 1 października br. reprezentacja naszej szkoły wzięła udział w Mistrzostwach Dzielnicy Bielany w sztafetach przełajowych. Zawody odbywały się na obiektach Akademii Wychowania Fizycznego w kategoriach dzieci i młodzież.
Pragniemy poinformować, że uczniowie naszej szkoły zdobyli II miejsce w kategorii dzieci - chłopcy oraz III miejsce w kategorii młodzież - dziewczęta.
Drużynę chłopców, czyli srebrnych medalistów reprezentowali:
Piotr Spólnicki,
Franciszek Śliwiński,
Jerzy Strzałkowski,
Filip Jasik,
Filip Pabis,
Jan Jędruszuk.
Brązowe medalistki, czyli reprezentację dziewcząt tworzyły:
Kornelia Rydel,
Patrycja Jurek,
Oliwia Kozłowska,
Wanda Drumlewska,
Ewa Kozłowska,
Nina Luto.
Życzymy zawodnikom dalszych sukcesów w sporcie!
Szkolny konkurs z okazji Dnia Chłopaka
Z okazji Dnia Chłopaka Samorząd Uczniowski zorganizował konkurs, który miał wyłonić mistrza odbijania piłeczki pingpongowej. Do rywalizacji stanęli uczniowie na poziomach klas IV-VI i VII-VIII. Jury, pod czujnym okiem Pani Katarzyny Kowalskiej, nadzorowało prawidłowy przebieg rywalizacji i skrupulatnie liczyło wszystkie podbicia piłeczek.
Niekwestionowanym zwycięzcą turnieju okazał się Kuba z klasy VIIIa, odbijając piłeczkę 3790 razy, 2. miejsce zajął Bartek z klasy VIIa, uzyskując wynik 3026 podbić, natomiast miejsce 3. przypadło Antoniemu z klasy VIIc, którego piłeczka odbiła się od rakietki 600 razy.
W klasach IV- VI zwyciężył Franek z klasy Va, 2. miejsce zajął Mikołaj z klasy VIb, na 3. miejscu podium uplasował się Kacper – uczeń klasy VIc.
Słowa uznania należą się również najmłodszym uczestnikom z klas czwartych: Michałowi i Ryszardowi, którzy dzielnie rywalizowali ze swoimi starszymi kolegami.
Europejski Dzień Języków
W dniu 26 września obchodziliśmy Europejski Dzień Języków. Z tej okazji uczniowie mogli zaangażować się w różne działania. Na lekcjach informatyki przy użyciu programu Canva szukali odpowiedzi dlaczego warto uczyć się języków. Podczas długich przerw chętnie odpowiadali na pytania losowane w corocznym quizie językowym, a na wybranych lekcjach rozwiązywali quizy i grali w gry. Ponadto, został zorganizowany konkurs na projekt koszulki promującej naukę języków obcych. Lista zwycięzców zostanie ogłoszona wkrótce.
Wybory do Samorządu Uczniowskiego i Rzecznika Praw Ucznia
Tegoroczne wybory do Samorządu Uczniowskiego odbyły się 26 września br. Podczas kampanii kandydaci starali się zaprezentować z jak najlepszej strony, zachęcając do głosowania poprzez plakaty z krótkimi opisami swoich zainteresowań oraz planów. Po podliczeniu głosów przez komisję, okazało się, że funkcję przewodniczącej będzie pełniła Hanna Donat, która uzyskała ich największą liczbę, zaś Natalia Hołubowicz pełnić będzie funkcję wiceprzewodniczącej samorządu.
Nowo wybranemu prezydium Samorządu Uczniowskiego gratulujemy i życzymy owocnej pracy!
Jednocześnie, tego samego dnia, odbyły się wybory Rzecznika Praw Ucznia. W głosowaniu oddano 311 ważnych głosów, a zwycięzcą został Pan Mariusz Seń, uzyskując 131 głosów.
Serdecznie gratulujemy!
Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania
Dnia 29 września 2024 roku obchodzimy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. W naszym kraju to święto ma już wieloletnią tradycję. Zostało ogłoszone w 2001 roku z inicjatywy Polskiej Izby Książki. Patronką wydarzenia jest autorka książek dla dzieci i młodzieży − Janina Porazińska, która urodziła się 29 września 1882 r. Nadrzędnym celem święta jest promowanie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży. Z tej okazji biblioteka szkolna w dniu 27 września zorganizowała w klasach pierwszych akcję czytelniczą. Uczennice klasy 7a czytały książkę Isolde Stark „O jeżu, który chciał być kimś innym” . Najmłodsi słuchacze w skupieniu i zaciekawieniu słuchali historii jeżyka, który naśladując inne zwierzęta chciał zostać kimś innym niż był w rzeczywistości. Akcja czytelnicza sprawiła obu stronom wiele radości i zadowolenia.
Ze względu na korzyści, jakie wynikają z głośnego czytania dziecku, można obchodzić to Święto każdego dnia − wystarczy 20 minut czytania !
Sprawne rączki
Uczniowie klasy 3a bardzo chętnie uczestniczą w zajęciach pozalekcyjnych „Sprawne rączki”. Tworząc piękne prace, ćwiczą sprawność dłoni i motorykę małą. Tym razem, dzięki ich zwinnym paluszkom, powstało różnokolorowe, wyplecione z resztek materiałów, włóczek i koralików, wakacyjne koło, które będzie pozwalało na chwilę wrócić dzieciom wspomnieniami do minionych wakacji.
Spotkanie z młodymi twórcami
19 maja w czytelni szkolnej odbyła się konferencja prasowa z laureatami konkursu literackiego na opowiadanie detektywistyczne. Konferencję zorganizowali: Klub Dziennikarza działający przy naszej szkole i biblioteka szkolna. Spotkanie prowadziły panie Alicja Mazurek i pani Elżbieta Milej.
Młodzi twórcy: Michalina Krawczyk (kl.IIIe), Karolina Strzałkowska(kl.IIIe), Justyna Kordek (IIIe), Małgorzata Komorniczak (kl.IIIe) i Bartek Ignaciuk (kl VIb) chętnie odpowiadali na pytania uczniów.
Przypomnijmy, że Bartek Ignaciuk jest doświadczonym pisarzem, ponieważ w swoim dorobku ma już trzy książki: Przygody Wojtka (2012), Wojtek w wirtualnym świecie (2013), Niezwykła zagadka zwykłej fotografii (2014).
Uczestnicy spotkania zadawali ciekawe pytania : skąd czerpali inspiracje do napisania swoich opowiadań, jak przebiegała ich praca twórcza i czy pisanie jest trudną sztuką? Gratulujemy naszym autorom wielkiej odwagi i życzymy wielu sukcesów literackich!
Europejskie menu na zajęciach koła europejskiego
W czwartek, 15. 05. 2014 r. zajęcia koła europejskiego przebiegały inaczej niż zazwyczaj. Uczestniczący w nich uczniowie przygotowywali specjały kuchni europejskiej. Zasada „Przez żołądek do serca” znalazła swe urzeczywistnienie w postaci kolorowych potraw, które najpierw kusiły swym zapachem i wyglądem, a później rozpływały się w ustach i prowokowały do rozmowy na temat ciekawych zakątków Unii Europejskiej. Dyskutowali uczniowie z dorosłymi, którzy chętnie skorzystali z zaproszenia podopiecznych opiekuna koła – pani Elżbiety Jezierskiej. W spotkaniu wzięła udział pani dyrektor Barbara Warda oraz pani wicedyrektor Anna Janiec. Z zainteresowaniem przeglądały Księgę Przepisów wzbogacaną co roku o nowe receptury sprawdzone w takim dniu jak ten. Wszystkim uczestnikom tej małej biesiady opisywał apetyt, a miły nastrój spotkania sprawił, że trwało ono dłużej niż przewidywano.
Uroczysta akademia poświęcona papieżowi Janowi Pawłowi II
Dnia 16 maja 2014r. odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia upamiętniająca życie i działalność papieża Jana Pawła II. Uroczystość przygotowali uczniowie klasy VIC pod kierunkiem Pani Renaty Wojdy, zaś oprawę muzyczną zapewniła Pani Agnieszka Szumna. Przedstawione w wystąpieniu treści przybliżyły społeczności szkolnej życiorys Papieża oraz najważniejsze przesłania kierowane podczas Jego pontyfikatu do dzieci i młodzieży. W inscenizacji zwrócono szczególną uwagę na wyjątkowość osoby św. Jana Pawła II. Podkreślano Jego zasługi dla jednoczenia świata i umacniania pokoju, a także wyrażono wdzięczność za przykład życia pełnego wiary, miłości dla drugiego człowieka i radości życia. Młodzi aktorzy wspominali dzieciństwo, młodość, lata w seminarium Karola Wojtyły, pasterską posługę, pielgrzymki, a także rozmawiali o licznych uzdrowieniach Jana Pawła II. Ponadto recytowano utwory poświęcone osobie Karola Wojtyły oraz śpiewano ulubioną pieśń Papieża, „Barkę”.
Choć teraz nie ma z nami Ojca Świętego Jana Pawła II, to jest on w naszych sercach i w naszej pamięci. Nie sposób o nim zapomnieć i nie doceniać za trud, jaki poświęcił dla swojej ojczyzny.
Konkurs "Policjanci są wśród nas"
Komenda Stołeczna Policji wspólnie z Kuratorium Oświaty w Warszawie oraz Biurem Edukacji Urzędu m.st. Warszawy zorganizowała III Edycję konkursu pn. „Policjanci są wśród nas”. Partnerem przedsięwzięcia było również Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe Województwa Mazowieckiego, zaś honorowy patronat objął Wojewoda Mazowiecki.
Turniej skierowany był do uczniów klas IV-VI szkół podstawowych, natomiast główny jego cel stanowiło podniesienie świadomości prawnej dzieci o treści łatwe do przyswojenia na ich poziomie rozwoju osobowego, a przez to również spowodowanie zmniejszenia ilości zdarzeń o charakterze przestępczym oraz nieszczęśliwych wypadków z udziałem najmłodszych.
"Wszyscy, którzy wzięli udział w tym konkursie już wygrali" - tak przywitał uczestników Komendant Rejonowy Policji Warszawa V, organizowanego w Szkole Podstawowej nr 133 półfinału zmagań konkursowych. Naszą szkołę reprezentowali: Bartosz Daniluk z klasy IV b, Franciszek Hass z klasy V d oraz Maciej Ameljańczyk z klasy VI a. Chłopcy zajęli V miejsce. Drużyną opiekowała się Pani Krystyna Cywińska.
W podsumowaniu konkursu komendant zwrócił uwagę na wysoki poziom wiedzy merytorycznej startujących drużyn i wyraził nadzieję, że liczba wypadków z udziałem nieletnich będzie się sukcesywnie zmniejszała.
Dni książki
W maju biblioteka szkolna zorganizowała Dni Książki w naszej szkole. Uczniowie klas III i VI uczestniczyli w konkursie na opowiadanie detektywistyczne. Laureatami zostali : Bartek Ignaciuk z klasy VI b oraz Karolina Strzałkowska i Michalina Krawczyk z klasy III e.
W oddziałach „0” bibliotekarze przeprowadzili zajęcia teatralne (japoński teatr Kamishibai).
W dniach 7 i 9 maja 2014 roku w bibliotece szkolnej odbyły się interaktywne warsztaty dla klas IV-V z cyklu Dzieci filozofują – Uczucia, co to takiego? Punktem wyjścia do nich były książki francuskiego profesora filozofii Oscara Brenifiera : „Uczucia, co to takiego?”, „Życie, co to takiego?”, „Dobro i zło, co to takiego?”, „Ja, co to takiego?”.
Zajęcia przeprowadziła pani Monika Kłos reprezentująca wydawnictwo Zakamarki. Podjęła ona trudną problematykę na temat uczuć, relacji i tolerancji. Podczas warsztatów zachęcała dzieci do myślenia oraz do przyglądania się własnym emocjom, nazywania ich i mówienia o nich.
Książki są dostępne w naszej bibliotece. Zapraszamy.
Przedstawienie z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja
Konstytucja 3 Maja zyskała miano pierwszej w Europie, zaś na świecie była drugą ustawą regulującą organizację władz państwowych, prawa i obowiązki obywateli. Uczczenie 223. rocznicy jej uchwalenia podtrzymuje pamięć o ważnych wydarzeniach dla historii naszego państwa.
Z okazji obchodów tej rocznicy, w naszej szkole, uczniowie klas VI b i VI d pod kierunkiem pani Sylwii Kowalczyk przygotowali inscenizację. W prozie, poezji i piosence, ubrani w stroje znamienne dla epoki sprzed dwustu lat, podkreślili znaczenie Konstytucji Majowej dla państwowości polskiej. Mówili między innymi o tym, że jesteśmy narodem, który w przeszłości wiele wycierpiał, jednak mimo przeszkód dziś może cieszyć się wolnością.
Słowa wypowiedziane w trakcie przedstawienia świadczyły o tym, że uczniowie naszej szkoły rozumieją i doceniają wartość działań podjętych przez przodków jakie musieli ponieść, by zwolennicy reform przekonali przeciwników co
do słuszności ich przeprowadzenia.Na koniec inscenizacji, pani Kowalczyk wyraziła wdzięczność występującym artystom za trud, jaki włożyli w to, by dzień 3 maja został w sposób szczególny upamiętniony w naszej szkole.
Przedstawienie seniorów
Pod koniec kwietnia br. uczniowie klasy 5a, wraz z wychowawcą, panią Wiolettą Krawczyk, zostali zaproszeni z rewizytą do Ośrodka Wsparcia dla Seniorów nr 1 przy al. Zjednoczenia 13 na Bielanach. Mieliśmy przyjemność obejrzeć inscenizację w wykonaniu seniorów. Przedstawienie pt. "Szukając sensu" zostało zaprezentowane w podziemiach kościoła pw. św. Zygmunta przy Pl. Konfederacji. Uczniowie mieli okazję podziwiać profesjonalnie przygotowaną sztukę oraz aktorów w pięknych kostiumach.OdsłuchajiWebreader. Naciśnij enter aby rozpocząć odtwarzanie
Już tytuł zapowiadał treść przedstawienia, które dotyczyło współczesnego człowieka poszukującego drogi do Boga oraz miłości i szczęścia.
W inscenizacji pojawiły się postaci: krezusa, zakupoholika, internetoholika i inne, ulegające w większości złudnemu poczuciu sensu odnajdywanemu w przesadnym gromadzeniu bogactwa, korzystaniu z konsumpcji, komputera lub rozrywki.Występ wywołał wśród piątoklasistów wiele emocji i był długo oklaskiwany. Z wdzięczności za zaproszenie oraz w dowód uznania dla trudu artystów, uczniowie wyrazili swoje podziękowanie wręczając upominki każdemu z aktorów.
Seniorzy zaskoczyli również widownię, włączając wszystkich do zabaw z elementami tańca. Trochę onieśmieleni uczniowie klasy piątej chętnie pląsali w rytmach skocznej muzyki. Na koniec sympatycznego spotkania wszyscy zostali zaproszeni na pyszny poczęstunek, a dzieci, oprócz tej atrakcji, otrzymały jeszcze „słodkie prezenty” .
Spotkanie z seniorami pozwoliło przedłużyć atmosferę świąt wielkanocnych oraz stworzyło wspaniałą okazję do podziwiania kunsztu aktorów.
"W dżungli - zajęcia muzyczno - ruchowe"
29 kwietnia 2014r. dla dzieci z przedszkola nr 105 "Wesoła Stopiątka"w Warszawie została zorganizowana przez uczniów klas "0" naszej szkoły lekcja otwarta "W dżungli - zajęcia muzyczno -ruchowe".
Kiermasz ozdób wielkanocnych
Kiermasz ozdób wielkanocnych, to już szkolna tradycja. Organizowany jest przez dzieci i wychowawców ze świetlicy oraz przez uczniów z klas IV - VI pod opieką p.Krystyny Cywińskiej i p.Mirosławy Jeziorskiej. Również w tym roku przygotowano mnóstwo pięknych, kolorowych kartek świątecznych, jajeczek, stroików, baranków, zajączków i kurczaczków. Przez cały tydzień mieniący się wiosennymi barwami stragan przyciągał uwagę kupujących. Uzyskane ze sprzedaży pieniądze umożliwią zakupienie nowych, ciekawych materiałów plastycznych oraz pomogą wesprzeć działalność szkolnego wolontariatu.
Konkurs „Ze Strażą Miejską Bezpiecznie”
Straż Miejska miasta stołecznego Warszawy była organizatorem konkursu skierowanego do uczniów szkół podstawowych.
Celem turnieju, oprócz utrwalenia wiedzy na temat roli i zadań Straży Miejskiej, było propagowanie bezpieczeństwa w sieci internetowej, upowszechnianie właściwych zachowań w sytuacjach zagrożeń oraz wykazanie się podstawową wiedzą z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej.
Reprezentantami naszej szkoły byli uczniowie klasy 5A: Olgierd Doliński oraz Aleksander Michalczyk. Chłopcy wykazali się bardzo dobrą znajomością wiedzy z zakresu działań Staży Miejskiej i dostali się do drugiego etapu zmagań konkursowych. Tym razem stanęli przed wyzwaniem przygotowania pracy plastycznej na temat sytuacji, w których człowiek może liczyć na pomoc strażników. Ocena i prezentacja plakatu oraz konkurencja polegająca na pokazie udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej zakończyły ostatni etap konkursu.
Sprawdzian uczniów klas VI
Pierwszego kwietnia odbył się sprawdzian szóstoklasistów. Jest to jeden z pierwszych tak ważnych testów w życiu uczniów szkół podstawowych.
Sprawdzian rozpoczął się o godz. 9.00 i miał charakter ponadprzedmiotowy. Uczniowie rozwiązywali zadania z zakresu czytania ze zrozumieniem, pisania, rozumowania, korzystania z informacji i wykorzystywania wiedzy w praktyce. Prace sprawdzą egzaminatorzy z okręgowych komisji egzaminacyjnych.
Życzymy naszym uczniom maksymalnej liczby punktów!
Wspaniały wolontariusz i opiekun
W marcu odbyła się XXI Bielańska edycja Samorządowego Konkursu Nastolatków „Ośmiu Wspaniałych”.
Celem konkursu adresowanego do dzieci i młodzieży jest promowanie pozytywnych, prospołecznych postaw i działań młodych ludzi na rzecz najbliższego otoczenia, a także upowszechnianie życzliwych zachowani na co dzień. W I etapie konkursu, w kategorii szkół podstawowych, uczennica klasy VIC Justyna Grzesiewska uzyskała tytuł „Wspaniałego Bielan”, natomiast opiekun szkolnego wolontariatu, Pani Anna Łachańska może poszczycić się tytułem „Wspaniałego Opiekuna Wolontariuszy” na Bielanach.
Serdecznie gratulujemy naszym „Wspaniałym”.
Pierwsza biesiada na Bielanach
W Szkole Podstawowej nr 293 na Piaskach spotkali się przedstawicieli warszawskich placówek oświatowych realizujących Program Wspierania Uzdolnionych „Wars i Sawa”. Uroczystość sprzyjała wymianie doświadczeń, popularyzowaniu dobrych praktyk i promocji inicjatyw wpływających na efektywność nauczania.
Talent jest darem uniwersalnym. Ale potrzeba wielkiej odwagi, żeby go wykorzystać. Nie bój się być odważny. Tak brzmiało hasło XV Forum Wymiany Doświadczeń zwanego też Kreatywną Biesiadą u „Warsa i Sawy”, które odbyło się 25 marca 2014 r. w Szkole Podstawowej nr 293 przy ul. Kochanowskiego. O wyjątkowości wspomnianego przedsięwzięcia decyduje fakt, że uczestnikami byli dorośli, którzy nie tylko chcą, ale też potrafią odkrywać w uczniach talenty i co więcej, skutecznie je rozwijają. Z myślą o nich Biuro Edukacji m. st. Warszawy stworzyło przed laty Program Wspierania Uzdolnionych „Wars i Sawa”.
Dla kogo Certyfikat „Wars i Sawa”?
Szkoły przystępujące do realizacji Programu Wspierania Uzdolnionych otrzymują Certyfikat „Warsa i Sawy” będący gwarancją wysokiego poziomu nauczania i indywidualizowania form pracy z uczniem zdolnym. Szkole Podstawowej nr 293 przyznano takie wyróżnienie w październiku 2011 roku. Od tego czasu w Placówce szczególnie duży nacisk kładzie się na rozwój kompetencji uzdolnionych uczniów w trzech sferach: emocjonalnej, poznawczej i społecznej. Z tego też względu nieszablonowo myślący nauczyciele stale wzbogacają ofertę edukacyjną. Przełamują schematy, dzięki czemu utalentowany uczeń występuje w roli asystenta, twórcy czy też laureata. Organizują trzy bielańskie konkursy: polonistyczny „Mądrej głowie dość dwie słowie”, języka angielskiego „Brain Teaser” i interdyscyplinarny „Prymus”. Nawiązują współpracę z organizacjami młodzieżowymi. Poszukują wsparcia u specjalistów w zakresie pomocy psychologiczno-pedagogicznej.
W szkole pracuje się dużo i ciężko, ale efekty pozwoliły na to, by dzielić się z innymi wiedzą i doświadczeniami. Z tego też powodu jubileuszowa, bo XV Kreatywna Biesiada u „Warsa i Sawy” odbyła się właśnie tutaj.
Kreatywnie z Warsem i Sawą
Na spotkanie przybyło ponad 80 osób, w tym nauczyciele z warszawskich szkół oraz, po raz pierwszy w historii biesiad, rodzice uczniów objętych realizacją programu w SP nr 293. Zebranych, a wśród nich Burmistrza Dzielnicy Bielany m. st. Warszawy - Pan Rafał Miastowski , Panią Joannę Wojtulewicz, doradcę metodycznego m. st. Warszawy w zakresie wspierania ucznia zdolnego, Panią Edytę Jaromin, inspektora Biura Edukacji m. st. Warszawy oraz Panią Izabelę Witczak, koordynatora ds. projektów edukacyjnych z WCiES-u powitała Dyrektor Szkoły Pani Barbara Warda. Uroczystość prowadziły nauczycielki koordynujące realizację Programu Wspierania Uzdolnionych w szkole, Pani Renata Piłat i Pani Wioletta Krawczyk. W pierwszej części goście obejrzeli program artystyczny, na który złożyły się występy uzdolnionych dzieci. Następnie zapoznali się z formami i metodami pracy stosowanymi przez gospodarzy w trakcie realizacji Programu „Wars i Sawa”. Później głos zabrała Pani Anna Cieleń, która podzieliła się spostrzeżeniami na temat efektów pracy z dzieckiem „podwójnie wyjątkowym”, czyli takim, któremu dysfunkcje rozwojowe utrudniają rozwijanie talentu. Po tej części pedagodzy udali się na warsztaty przygotowane i prowadzone przez nauczycieli z SP nr 293. Oferta zajęć była bogata. Zaproszeni goście wybierali spośród następujących propozycji: „Przyjaciel poszukiwany”. Rozwijanie twórczego pisania; Rękodzieło – broszki z filcu, bransoletki ze sznurka; „Ciekawe liczby” - warsztaty matematyczne; „Stary i nowy telegraf”, czyli jak prąd elektryczny przenosi informacje; Trening twórczego myślenia na lekcjach języka polskiego inspirowany filmem „Stowarzyszenie Umarłych Poetów”. Podczas gdy nauczyciele uczestniczyli w warsztatach, rodzice oglądali wystawy prac uczniowskich, portfolia dzieci uzdolnionych. Sprawdzali też swoje umiejętności i możliwości w kącikach wiedzy humanistycznej, matematyczno-przyrodniczej i psychologicznej.
Kreatywna Biesiada u „Warsa i Sawy” przygotowana przez Szkołę Podstawową nr 293 dostarczyła wszystkim uczestnikom wielu niezapomnianych wrażeń. Takie przedsięwzięcia pokazują, jak wiele dobrego można zrobić dla siebie i innych, jeśli jest się odważnym, twórczym i pracowitym.Zespół Wspierania Uzdolnionych w SP 293
Wizyta Kardynała Kazimierza Nycza
W poniedziałek, 24 marca 2014 roku, naszą szkołę odwiedził arcybiskup metropolita warszawski Kazimierz Nycz.
Kardynał, w towarzystwie sekretarza – księdza Matteo Campagnaro, proboszcza parafii pw. Zesłania Ducha Świętego – księdza Sławomira Nowakowskiego, wizytatora nauczania religii i rejonowego duszpasterza młodzieży,a zarazem katechety w naszej szkole – księdza Jacka Laskowskiego oraz dyrektor szkoły – Pani Barbary Wardy, gościł na lekcjach religii w klasach VIC i IIID.
W trakcie lekcji w klasie VIC jeden z uczniów, Kacper Łusiak, zaprezentował swój wiersz o papieżu Janie Pawle II. Jego tematyka stanowiła inspirację do wypowiedzi Arcybiskupa na temat błogosławionego Jana Pawła II i jego bliskiej kanonizacji.
Podczas zajęć w klasie IIID uczeń Franek Szajewski przygotował niespodziankę w postaci piosenki zaśpiewanej dla Kardynała.
Metropolita nawiązał w rozmowie z uczniami do tematu Eucharystii i znaczenia Mszy Świętej w życiu każdego człowieka. Kardynał spotkał się także z nauczycielami naszej szkoły, z którymi rozmawiał o pracy wychowawczej, interesując się problemami naszych uczniów.
Wizycie Pasterza towarzyszyła odświętna i serdeczna atmosfera. Na zakończenie odwiedzin Kardynał Kazimierz Nycz odmówił modlitwę oraz udzielił błogosławieństwa.
Przyszła do nas wiosna, wiosenka…
Tradycją naszej szkoły są wspólne obchody Pierwszego Dnia Wiosny. To najbardziej oczekiwana data po długiej zimie. Tę porę roku powitaliśmy kolorowymi strojami i uśmiechniętymi buziami.
Zabawa rozpoczęła się z chwilą przekazania przez Panią Dyrektor Barbarę Wardę symbolicznego klucza "do wiosny" społeczności uczniowskiej. Pierwszym punktem programu było promowanie dobra i otwieranie się na potrzeby drugiego człowieka oraz nawiązywanie życzliwego dialogu między rówieśnikami w związku z obchodami ”Dnia na Tak”, który także jest organizowany każdego roku 21 marca przez Szkolny Klub Ośmiu. Z tej okazji uczniowie z klas 4-6 mieli przygotować plakaty tematycznie nawiązujące do tego dnia, które ozdobiły szkolne korytarze. Następnie, zgodnie ze zwyczajem panującym w naszej szkole, mieliśmy okazję podziwiać prezentację „Pań Wiosen”.
Samorząd Uczniowski dostarczył uczniom także dodatkowych wrażeń, zapowiadając wyczekiwaną prezentację talentów. Można było podziwiać układy taneczne, śpiew, grę na gitarze, stanie na głowie, pokazy ciosów karate i wiele innych umiejętności.
Obchody Pierwszego Dnia Wiosny jeszcze długo pozostaną w pamięci uczniów naszej szkoły. Nadchodzi najpiękniejsza pora roku, która budzi do życia rośliny i zwierzęta, a nam wszystkim dodaje wigoru i optymizmu.
Finał konkursu "Prymus"
W piątek, 7 marca 2014 roku, w naszej szkole odbył się finał XII edycji konkursu „PRYMUS, czyli moja znajomość faktów z różnych dziedzin życia”. Organizatorami turnieju był zespół nauczycieli bloku matematyczno-przyrodniczego.
Konkurs był skierowany do uczniów klas IV-VI wszystkich szkół podstawowych dzielnicy Bielany. Do udziału przystąpiło 12 placówek, z których wyłoniono poprzez 2 etapy konkursu, 14 uczestników ścisłego finału. Finaliści odpowiadali na losowo wybrane pytania w obecności publiczności.
Zdobywcą I miejsca okazał się uczeń Szkoły Podstawowej nr 53, II miejsce przypadło uczniowi Szkoły Podstawowej nr 133, natomiast III miejsce zdobył chłopiec z Szkoły Podstawowej nr 289. Laureaci otrzymali nagrody, zaś uczestnicy finału dyplomy oraz pamiątkowe znaczki. Zwycięzcom gratulujemy i zapraszamy za rok do udziału w XIII edycji konkursu.
Przedstawienie dotyczące wartości
Dzięki uprzejmości księdza proboszcza parafii pod wezwaniem Zesłania Ducha Świętego, w dniu 31 stycznia br. uczniowie klasy 5A, pod opieką wychowawcy klasy – pani Wioletty Krawczyk oraz psycholog – pani Katarzyny Andersson wystawili przedstawienie dotyczące wartości, jakie powinny towarzyszyć w życiu codziennym każdego z nas. Inscenizacji towarzyszył chór pod kierunkiem pani Moniki Hass.
Mali aktorzy i chórzyści skierowali swój występ dla przedstawicieli Ośrodka Wsparcia dla Seniorów Nr 1 w Warszawie oraz swoich rodzin. Dzięki temu spotkaniu nasi goście mogli miło spędzić czas oraz wspólnie zaśpiewać kolędy. Na pamiątkę tego wydarzenia, zarówno seniorzy jak i uczniowie wzajemnie obdarowali się upominkami. Z wdzięczności za zaproszenie i miłe spędzanie czasu, zostaliśmy zaproszeni przez seniorów do ich ośrodka.Z wielką niecierpliwością będziemy oczekiwać kolejnego spotkania z naszymi jakże sympatycznymi gośćmi.
Laureaci konkursów ogólnopolskich
24 stycznia 2014 r. w Muzeum Niepodległości w Warszawie odbyła się uroczystość wręczenia nagród i dyplomów laureatom oraz finalistom dwóch ogólnopolskich konkursów, które zostały objęte honorowym patronatem przez Mazowieckiego Kuratora Oświaty. Organizatorzy, czyli Stowarzyszenie Warszawskich Nauczycieli Polonistów, zaprosili do udziału uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i liceów. Naszą szkołę wspaniale reprezentowały trzy uczennice. W X edycji Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego pt. Poetyckie zauroczenia twórczością Juliana Tuwima oraz O tych, którzy zachowali się, jak trzeba, czyli dzieje Polaków walczących o niepodległość Zofia Buczyło z klasy VI b zajęła II miejsce, zaś jej młodsza koleżanka, Aleksandra Kaźmierczak z klasy V c otrzymała dyplom finalisty. Natomiast Justyna Zaręba, uczennica klasy Vc, zajęła I miejsce w X Ogólnopolskim Konkursie Literackim pt. Poetyckie zauroczenia twórczością Juliana Tuwima.
Zbiórka dla bezdomnych zwierząt
Zima to najtrudniejsza pora roku dla dzikich zwierząt spowodowana zimnem i brakiem pokarmu. Ciężko jest również zwierzętom
w schroniskach. Samorząd Uczniowski postanowił odpowiedzieć na apel wolontariuszy ze schroniska w Józefowie i zorganizował zbiórkę dla psów . Zebrano koce, kołdry, suchy pokarm i wszystko to, co może polepszyć warunki życia czworonogom. W tym roku dary ze zbiórki osobiście przekaże wicedyrektor, Pani Anna Janiec. Dziękujemy wszystkim przyjaciołom zwierząt za okazaną pomoc.
Finał VI Mazowieckiego Konkursu Wiedzy o Prawach Dziecka
Dnia 28 listopada w SP nr 42 w Warszawie odbył się finał VI Mazowieckiego Konkursu Wiedzy o Prawach Dziecka „Niech się wreszcie każdy dowie…” pod patronatem m. in. Rzecznika Praw Dziecka, Unesco. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klas szóstych: Aleksandra Frączek z klasy 6b, Justyna Grzesiewska z klasy 6c oraz Maciej Michalski z klasy 6a. Uczniowie ci zdobyli wyróżnienie. Uroczyste posumowanie konkursu odbyło się 15 stycznia. Cenne nagrody i dyplomy laureatom wręczał osobiście Senator RP Marek Borowski oraz prezes Fundacji „Mamy Prawa”. Na uroczystości obecny był także autor wiersza pt. "O prawach dziecka..."
Archiwum Aktualności
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Lipiec 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Lipiec 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Październik 2022
- Wszystkie