• PIKNIK RODZINNY - FAJER NA TRAWIE

            Dyrekcja, Grono Pedagogiczne i Rada Rodziców
            zapraszają na 
            "Piknik rodzinny - Fajer na trawie"

            który odbędzie się 
            25 maja 2024 r. – sobota w godz. 10:00 – 13:00 
            na boisku szkolnym.

            Na uczestników czeka wiele atrakcji:
            - występy artystyczne w wykonaniu uczniów oraz iluzjonisty KACPRA MYSIORKA; 
            - zabawy integracyjne;
            - turniej "Tenisa Stołowego o Puchar Dyrektora";
            - Rodzinny Turniej Szachowy;
            - wyścigi w układaniu na czas Kostki Rubika;
            - spacer z alpakami;
            - giełda kwiatowa;
            - pchli targ;
            - kawiarenki, a w nich – ciasta, napoje, potrawy kuchni europejskich.


            I WIELE, WIELE INNYCH ATRAKCJI!!!
             

        • 22 kwietnia - Dzień Ziemi
          • 22 kwietnia - Dzień Ziemi

            W poniedziałek 22 kwietnia br. obchodziliśmy Światowy Dzień Ziemi, któremu przyświecało przewodnie hasło: Planeta vs. Plastik. Na zajęciach z wychowawcami młodzież dyskutowała na temat recyklingu i segregacji odpadów. Uczniowie starali się odpowiedzieć na zasadnicze pytania: Czy rzeczywiście przywiązujemy wagę do tych zagadnień? Czy zdajemy sobie sprawę, jak faktycznie wpływamy na środowisko? Czy mamy świadomość, że kilka pozytywnych zmian w codziennych nawykach może znacznie przyczynić się do ochrony środowiska?

            Dodatkowo uczniowie klas IV i V przygotowali EKO-Ludki, na których złożyli swoje obietnice o planowanych działaniach ekologicznych, które będą podejmować dla dobra Ziemi. Natomiast klasy VI-VIII przygotowały plakat pod hasłem: Co mogę zrobić dla Ziemi? Ponadto młodzież w tym dniu ubrała się na zielono.

            Święto to jest wspaniałą okazją, by promować proekologiczne postawy w społeczeństwie oraz budować wspólną odpowiedzialność za naszą planetę.

        • Polscy nobliści – warto Ich znać.
          • Polscy nobliści – warto Ich znać.

            Uczniowie z klasy 3b przygotowując projekt, poznali najważniejsze fakty z życia, twórczości i dokonań polskich laureatów Nagrody Nobla. To zaszczytne wyróżnienie jest przyznawane za wybitne osiągnięcia naukowe, literackie lub zasługi na rzecz pokoju na świecie. Zespoły w krótkich wystąpieniach zaprezentowały swoim koleżankom i kolegom ciekawostki z życia wybitnych Polaków: Marii Skłodowskiej - Curie, Wisławy Szymborskiej, Olgi Tokarczuk, Henryka Sienkiewicza, Władysława Reymonta, Czesława Miłosza, Lecha Wałęsy. Przygotowane prezentacje w formie lapbooków i plakatów zostały umieszczone na wystawie w klasie.

            WIĘCEJ

        • Ostatnie pożegnanie
          • Ostatnie pożegnanie

            „Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych”

            ks. Jan Twardowski

             

            Z głębokim smutkiem i  żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci nauczycielki Wiesławy Zaborskiej, wychowawcy wielu pokoleń dzieci i młodzieży, naszej koleżanki.

            Odszedł wspaniały człowiek i nauczyciel przez kilkadziesiąt lat związany z bielańską oświatą. Dziś nasze współczucie okazujemy wszystkim, których ta śmierć dotknęła, łącząc się w smutku, żalu i modlitwie.

             

            Dyrekcja, Grono Pedagogiczne i Społeczność Szkoły Podstawowej nr 293 w Warszawie

        • Szkolny Konkurs "Mam Talent"
          • Szkolny Konkurs "Mam Talent"

            17 kwietnia w naszej szkole odbył się finał III edycji szkolnego konkursu „Mam Talent” dla klas I-III oraz IV-VIII. Różnorodność występów była bardzo duża. Trzynastu finalistów zaprezentowało m.in. gimnastykę, akrobatykę, śpiew, grę na instrumentach.

            Mimo towarzyszącej tremy, wszyscy uczestnicy konkursu pokazali nieprzeciętny talent, a wspaniała publiczność dopingowała i wspierała ze wszystkich sił.

            Wybór najlepszych był bardzo trudny, z uwagi na wysoki poziom artystyczny, jaki prezentował każdy z uczestników. Ostatecznie jury po wspólnych obradach wyłoniło zwycięzców, którymi zostali:

            - w kategorii klas I-III

            I miejsce – zespół taneczny MARIO - taniec

            II miejsce – Florentyna Maniewska z klasy 1b – akrobatyka

            III miejsce – Adrian Kołodziejczyk 3b - gra na saksofonie

            - w kategorii klas IV- VIII

            I miejsce – Veronika Karpińska z klasy 4b - śpiew

            II miejsce – Julianna Pulikowska z klasy 7b – śpiew

            III miejsce – Antonina Kozioł z klasy 4b - śpiew

            Słowa uznania i statuetki laureaci otrzymali z rąk Pani Dyrektor Iwony Krupińskiej. Jeszcze raz gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu i życzymy wytrwałości w doskonaleniu swoich nieprzeciętnych zdolności.

            Ogromne podziękowania niezastąpionej Radzie Rodziców za wsparcie finansowe w zakupie nagród dla zwycięzców konkursu oraz wszystkich finalistów i innych uczestników.

            Jak widać wzajemne wsparcie daje ogrom radości dzieciom i poczucie, że RAZEM możemy więcej.

            https://drive.google.com/.../1UVGVRu5rzZBSQ8hgQrf.../view...

            WIĘCEJ

        • Warsztaty w klasach ósmych
          • Warsztaty w klasach ósmych

            W środę 10.04 klasy 8a i 8b wzięły udział w warsztatach o dawstwie krwi i szpiku, które przygotowały uczennice liceum ogólnokształcącego im. J. Lelewela, prowadzące projekt społeczny: ,,Prezent na 18-stkę" w ramach olimpiady ,,Zwolnieni z Teorii". Dziewczęta pokazały, że czas 18 urodzin nie musi kojarzyć się tylko z zabawą, ponieważ dorosłość daje nam ogromny przywilej pomocy innym. Opowiedziały o nowotworze krwi zwanym białaczką oraz lekarstwie na nią zawartym w naszym szpiku - krwiotwórczych komórkach macierzystych krwi. Przedstawiły jak ważne jest zapisanie się do bazy fundacji DKMS, dzięki czemu możemy uratować życie naszemu bliźniakowi genetycznemu.
            Zostanie dawcą krwi oraz szpiku może być naszym prezentem dla innych ludzi i świata (nie tylko na osiemnastkę).
             

        • Wielkanocny Turniej Szachowy
          • Wielkanocny Turniej Szachowy

            W dniu 4 kwietnia od wczesnych godzin porannych rozpoczęły się zmagania uczniów naszej szkoły w Wielkanocnym Turnieju Szachowym. W pierwszej grupie, czyli dzieci z klas 1-3 wystartowało 18 uczestników, którzy zagrali 5 rund tempem 10 minut na zawodnika. Zwycięzcą turnieju został  Wiktor Obliński z klasy 3b z dorobkiem 5 punktów. Drugie miejsce zajął Jan Zajdel z klasy 3b, a trzecie Jan Machciński z klasy 3c. 

            W drugiej grupie, starszych uczniów z klas 4-8 wzięło udział 36 uczestników, którzy rozegrali 6 rund tempem 10 minut na zawodnika.

            Zwycięzcą turnieju został Daniel Bereza z klasy 8a, z wynikiem 6 punktów z 6 partii. Drugie miejsce zajął Antoni Chromiński z klasy 7 d, a trzecie Julian Obuchowicz  z klasy 6b. Najlepszą zawodniczką turnieju została  Jaśmina Jarek z klasy 7c.

            Po zakończonych zmaganiach Pani Dyrektor Iwona Krupińska wszystkim uczestnikom turnieju wręczyła dyplomy i słodki upominek, a zwycięzcom puchary oraz gry planszowe.

            Wielkanocny Turniej Szachowy został zorganizowany dzięki wsparciu Rady Rodziców, która ufundowała nagrody. Dziękujemy.

            Gratulujemy wszystkim uczestnikom! Wielkie brawa dla zwycięzców!

            WIĘCEJ

        • Góra Grosza
          • Góra Grosza

            Podobnie jak w ubiegłych latach, tak i w tym roku szkolnym nasi uczniowie wzięli udział w ogólnopolskiej akcji „Góra Grosza”. Została zorganizowana przez Towarzystwo Nasz Dom, a jej celem jest zbieranie funduszy na pomoc najbardziej potrzebującym dzieciom, które nie wychowują się w swoich rodzinach.

            Dzieci z naszej szkoły nie pozostały obojętne na krzywdę innych, przynosząc monety na tak szczytny cel. Po zakończeniu akcji prezydium Samorządu Uczniowskiego zważyło oraz podliczyło wszystkie pieniądze. Udało się zebrać ponad 53,6 kg monet o nominałach od 1 grosza do 5 złotych na rekordową kwotę 993,53 zł. To prawie trzykrotnie więcej niż w ubiegłym roku.

            Wszystkim darczyńcom gorąco dziękujemy za zaangażowanie w przedsięwzięcie. Szczególne podziękowania należą się dla oddziału przedszkolnego, który zebrał 15,79 kg, dla klasy 6A, której uczniowie zebrali 7,13 kg oraz dla klasy 4A za przyniesienie 5,82 kg bilonu.

            Pieniądze zostały wysłane na adres organizatora.

            Wszystkim biorącym udział w akcji serdecznie dziękujemy, mając nadzieję, że w następnej edycji nasi uczniowie też chętnie wezmą w niej udział.

        • Dzień Na TAK
          • Dzień Na TAK

            21 marca to dla Wolontariuszy ważny dzień. W ramach obchodów "Dnia na Tak" rozdawali słodkości i umilali dzień dobrym słowem całej społeczność szkolnej. Tego dnia również grupa wolontariuszy razem z Fundacją „Świat na Tak” wzięła udział w warsztatach kulinarnych. Pod okiem szefów kuchni przygotowywali wielkanocne dania. Poznali również zasady savoir vivre’u. Na zakończenie warsztatów była uczta dla podniebienia z przygotowanych przez wolontariuszy dań.

            WIĘCEJ

        • Sprawne rączki
          • Sprawne rączki

            W kolejnym cyklu zajęć w ramach programu „Sprawne rączki”, uczennice klasy 2a uszyły kolorowe, filcowe portfeliki. Zostały ozdobione przepięknymi, barwnymi guziczkami. Słonecznozłote obszycia ich boków sprawiły, że wyglądały niezwykle ładnie i ciekawie. Zapewne będą służyły do przechowywania drobnych pieniędzy lub malutkich skarbów.

        • Sukces w Dzielnicowym Konkursie Wiedzy „Moja mała Ojczyzna”
          • Sukces w Dzielnicowym Konkursie Wiedzy „Moja mała Ojczyzna”

          • W Dzielnicowym Konkursie Wiedzy „Moja mała Ojczyzna” zorganizowanym przez Szkołę Podstawową nr 80 uczennice klas trzecich, pracując w zespole zdobyły pierwsze miejsce. Gratulujemy Zofii Witosławskiej, Matyldzie Grzeszczak, Joannie Gromiec i Hannie Kwiatkowskiej. Dziewczynki wykazały się dużą wiedzą z zakresu historii i współczesności Bielan, Warszawy i Polski.

            WIĘCEJ

        • Sukces naszych uczennic w Śródmiejskim Festiwalu Młodych Talentów
          • Sukces naszych uczennic w Śródmiejskim Festiwalu Młodych Talentów

          • W miniony piątek, 8 grudnia br., w Kinie Muranów miała miejsce uroczysta Gala podsumowującą XVIII edycję Śródmiejskiego Festiwalu Młodych Talentów. Wzięli w niej udział laureaci i finaliści konkursów: plastycznego, recytatorskiego i poezji śpiewanej oraz literackiego, którzy mieli ponowną okazję zaprezentowania swojej twórczości.

            Z ogromną przyjemnością pragniemy poinformować, że w gronie laureatów znalazły się cztery uczennice z naszej szkoły, które odebrały nagrody z rąk Burmistrza Dzielnicy Śródmieście.

            Urszula Mędrzecka, klasa 7c - tytuł ZŁOTA WENA w kategorii recytatorskiej klas 7-8

            Hanna Bednarczyk, klasa 8a - wyróżnienie w kategorii recytatorskiej klas 7-8

            Oliwia Kozłowska, klasa 7d - wyróżnienie w kategorii recytatorskiej klas 7-8

            Julianna Pulikowska, klasa 7b – wyróżnienie w kategorii plastycznej klas 7-8

            Warto podkreślić, że podczas uroczystości finałowej Urszula Mędrzecka zaprezentowała własną interpretację utworu Juliana Tuwima pt. „Ptasie radio”, która została nagrodzona gromkimi brawami.

            Gratulujemy Uli, Hani, Oliwii i Juliannie i życzymy sukcesów w kolejnych edycjach konkursu!

            WIĘCEJ

        • Świąteczna interdyscyplinarna lekcja języka niemieckiego i informatyki
          • Świąteczna interdyscyplinarna lekcja języka niemieckiego i informatyki

          • 8 grudnia br., Pani Anna Szumel i Pani Małgorzata Badeńska-Onyśk przeprowadziły w klasie 7a interdyscyplinarną lekcję języka niemieckiego i informatyki.

            Uczniowie mieli sposobność poznania niemieckiego słownictwa dotyczącego świąt Bożego Narodzenia, a ponadto zaznajomili się z tradycjami bożonarodzeniowymi w tym kraju. Następnie skanowali kody QR i wykonywali tematyczne zadania na telefonach i komputerach oraz wykorzystywali aplikację Wordwall. Na koniec siódmoklasiści tworzyli kartki z życzeniami świątecznymi po niemiecku w aplikacji Canva, w ramach udziału w Międzynarodowym Projekcie Edukacyjnym „Canva na lekcji".

            To były wyjątkowe zajęcia!

            WIĘCEJ

        • Mikołajkowy Turniej Szachowy
          • Mikołajkowy Turniej Szachowy

          • W dniu 7 grudnia od wczesnych godzin porannych rozpoczęły się zmagania uczniów naszej szkoły w Mikołajkowym Turnieju Szachowym. W pierwszej grupie, czyli dzieci z klas 0-3 wystartowało 20 uczestników, którzy zagrali 5 rund tempem 10 minut na zawodnika. Zwycięzcą turnieju został  Wiktor Obliński z klasy 3b z dorobkiem 5 punktów. Drugie miejsce Gia Bao Tran Hong z klasy 3a, a trzecie Oliwier Jasiński z klasy 3b.  

            W drugiej grupie, starszych uczniów z klas 4-8 wzięło udział aż 38 uczestników, którzy rozegrali 6 rund tempem 10 minut na zawodnika.

            Zwycięzcą turnieju został Daniel Bereza z klasy 8a, z wynikiem 5,5 punktów z 6 partii. Drugie miejsce zajął Julian Obuchowicz z klasy 6b, a trzecie Michał Grzeszuk również z klasy 6b. Najlepszą zawodniczką turnieju została  Jaśmina Jarek z klasy 7c.

            W turnieju klas 4-8 wziął udział uczeń klasy 3b Artur Brzeziński, który zajął wysokie czwarte miejsce.

            Po zakończonych zmaganiach Pani Dyrektor Iwona Krupińska wszystkim uczestnikom turnieju wręczyła dyplomy, słodki „Mikołajkowy” upominek, a zwycięzcom puchary.

            Mikołajkowy Turniej Szachowy został zorganizowany dzięki wsparciu Rady Rodziców, która ufundowała nagrody. Dziękujemy.

            Gratulujemy wszystkim uczestnikom! Wielkie brawa dla zwycięzców!

            WIĘCEJ

        • Wizyta św. Mikołaja
          • Wizyta św. Mikołaja

          • 6 grudnia – jak dobrze wiecie,

            Święty Mikołaj chodzi po świecie.

            Dźwiga swój worek niezmordowanie

            I każde dziecko prezent dostanie.

            Wizyta świętego Mikołaja to jeden z najbardziej wyczekiwanych przez dzieci dni w roku. Przygotowują się do niego starannie - uczą się wierszyków i piosenek, wykonują prace plastyczne. Mimo że czynności te zajmują im wiele czasu, robią to z wielką przyjemnością.

            6 grudnia, zgodnie z tradycją, święty Mikołaj zawitał do szkoły. Tego dnia wszyscy uczniowie z wielką niecierpliwością spoglądali na drzwi, a także nasłuchiwali jego dzwonka. Nie zawiódł dzieci i nie kazał długo na siebie czekać. Już od samego rana odwiedzał je w klasach, chętnie z nimi rozmawiał i wręczał prezenty.

            Wyjątkowy gość sprawił, że dzień ten był wyjątkowy, pełen radości i uśmiechu. Obiecał, że jeżeli będą grzeczne, to za rok znowu pojawi się w naszej szkole.

            WIĘCEJ

        • Bielańska Gala Wolontariatu
          • Bielańska Gala Wolontariatu

          • Od wielu lat tradycją Dzielnicy Bielany są uroczyste spotkania z okazji Międzynarodowego Dnia Wolontariusza. Tegoroczna Bielańska Gala Wolontariatu odbyła się w dniu 5 grudnia br. w sali widowiskowej Urzędu Dzielnicy Bielany. Z przedstawicielami Zarządu i Rady Dzielnicy Bielany, podobnie jak w latach ubiegłych, spotkali się ludzie „wielkiego serca”, czyli wolontariusze działający na terenie dzielnicy.

            Z ogromną przyjemnością chcielibyśmy podzielić się informacją, że Barbara Daszczuk z klasy 7C otrzymała tytuł Bielańskiego Wolontariusza Roku, natomiast nasza szkoła została wyróżniona tytułem Placówki Oświatowej Promującej Wolontariat.

            Galę poprowadził Pan Igor Sokołowski, zaś uświetnił ją występ Kuby Jurzyka z zespołem oraz Kingi Gurgul.
            Wielkie gratulacje dla naszych wolontariuszy i ich opiekunek, Pani Małgorzaty Badeńskiej-Onyśk, Pani Aleksandry Stopyry oraz Pani Anny Szumel!

            WIĘCEJ

        • Podsumowanie Dzielnicowego Konkursu „Wędrówka z legendą przez Polskę”
          • Podsumowanie Dzielnicowego Konkursu „Wędrówka z legendą przez Polskę”

          • 4 grudnia br. odbyło się podsumowanie X edycji Konkursu Dzielnicowego „Wędrówka z legendą przez Polskę”. W turnieju brali udział uczniowie klas trzecich bielańskich placówek. Wszyscy uczestnicy wykazali się bardzo dobrą znajomością legend, rozwiązując szereg zadań.

            Dyplomy, nagrody oraz statuetki wręczały: Zastępczyni Burmistrza Dzielnicy Bielany m. st. Warszawy, Pani Sylwia Lacek, Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 293, Pani Iwona Krupińska oraz Przewodnicząca Prezydium Rady Rodziców, Pani Sylwia Traczyk.

            W gronie laureatów znaleźli się:

            I miejsce – Jakub G., SP 80

            II miejsce – Matylda G. i Hanna K., SP 293

            III miejsce – Joanna G., SP 293 oraz Franciszek S., SP 80

            Wyróżnienia:

            Mikołaj P., SP 247 oraz Franciszek S., SP 133

            Dodatkowo nagrodzono uczniów za interpretację plastyczną wybranej legendy.

            Wszystkim uczestnikom pogratulowano i życzono dalszych sukcesów.

        • Udział w projekcie Biznes Kids
          • Udział w projekcie Biznes Kids

          • Biznes Kids to nieodpłatny ogólnopolski projekt dla uczniów szkół podstawowych w wieku 11-14 lat. Celem projektu jest kształtowanie u uczniów umiejętności rozporządzania swoim budżetem, oszczędzania i planowania wydatków. Uczniowie klas 5a i 8a uczestniczyli w interaktywnych warsztatach on-line realizowanych za pośrednictwem platformy edukacyjnej w dwóch tematach – „Zaplanuj swój budżet”, „Bądź Panem swoich danych”.

            WIĘCEJ

        • Zielniki klasy 3a
          • Zielniki klasy 3a

          • Klasa 3a w swoich Zielnikach zamknęła ostatnie tegoroczne wspomnienie jesieni. Umieszczone w nich rośliny umożliwiły uczniom pogłębienie wiedzy na temat świata przyrodniczego. Prezentacja efektów wykonanego zadania podczas wystąpienia przed zespołem klasowym była doskonałą okazją do rozwijania kompetencji społeczno-językowych.

            WIĘCEJ

        • Jubileusz 50-lecia Naszej Szkoły
          • Jubileusz 50-lecia Naszej Szkoły

          • Bije zegar godziny, my wtedy mawiamy:

            Jak ten czas szybko mija – a to my mijamy…

            Stanisław Jachowicz

             

            Cytat Stanisława Jachowicza uświadamia nam, że właśnie mija 50 lat, gdy przy ulicy Kochanowskiego 8, powstała nowa Szkoła Podstawowa nr 293, której nieprzerwanie patronuje Jan Kochanowski. Wszystko zaczęło się 1 września 1973 roku, kiedy to odbyła się pierwsza w historii szkoły inauguracja nowego roku szkolnego. Natomiast 24 listopada 1984 roku, miało miejsce nadanie szkole imienia Jana Kochanowskiego.

            Jubileusz to niepowtarzalna okazja do przypomnienia jej historii, którą tworzą dokonania dyrektorów, nauczycieli, uczniów i ich rodziców, to czas podsumowania pracy i osiągnięć, to również czas spotkań i wspomnień…

            Uroczystości jubileuszowe zgromadziły liczne grono zacnych gości, byłych, a także obecnych nauczycieli i pracowników, absolwentów oraz przyjaciół i sympatyków Szkoły.

            Gala Jubileuszowa z ceremoniałem szkoły miała miejsce 23 listopada 2023 roku, w sali gimnastycznej, o godzinie 10.00. Uroczystość rozpoczął wicedyrektor, Pan Piotr Śmiałkowski, który na wstępie poprosił o zabranie głosu gospodarza obchodów jubileuszu, Panią Iwonę Krupińską. Dyrektor szkoły powitała wszystkich zacnych gości, wśród których znaleźli się Burmistrz Dzielnicy Bielany Pan Grzegorz Pietruczuk wraz z ze swoimi zastępcami: Panią Sylwią Lacek, Panem Włodzimierzem Piątkowskim oraz Panem Andrzejem Maliną. Swoją obecnością zaszczycili także: naczelnik Wydziału Oświaty i Wychowania – Pani Zofia Gajewicz, radni Dzielnicy Bielany: Pani Alicja Chęcińska, Pani Monika Szadkowska, Pani Aleksandra Szymańczyk, Pan Wojciech Borkowski oraz Pan Ryszard Zakrzewski, proboszcz parafii pw. Zesłania Ducha Świętego - ksiądz Sławomir Nowakowski i kapelan Sejmu RP – ksiądz Andrzej Sikorski, dyrektorzy bielańskich placówek oświatowych, a także przedstawicielki Prezydium Rady Rodziców – Pani Sylwia Traczyk i Pani Katarzyna Waksmundzka.

            W swoim wystąpieniu Pani Iwona Krupińska zwróciła uwagę, że przez minione 50 lat „(…) dziesiątki osób współtworzyło to wyjątkowe miejsce, a nadrzędnym celem wszystkich działań SP 293 była i jest troska o rozwój osobowości, zdolności i zainteresowań uczniów, rozwijanie ich talentów i pasji. To w szkole znajdują zrozumienie, wsparcie i pomoc, a dzięki pracy i zaangażowaniu nauczycieli odnoszą sukcesy w zawodach sportowych oraz konkursach o zasięgu dzielnicowym, wojewódzkim, a nawet ogólnopolskim. Przestrzeń do kreatywności, wychowanie w wartościach patriotycznych i przekazywanie wiedzy o świecie to główne narzędzia inspirujące dzieci do aktywności i poszukiwań”.

            Po przemówieniu dyrektor szkoły zostały wręczone gościom pamiątkowe wydania publikacji „Pars pro toto, czyli Szkoła Podstawowa nr 293 w miniaturze”, przygotowane w ramach realizacji Programu „Wars i Sawa”.

            Następnie, na ręce Pani dyrektor, popłynęły ciepłe słowa od zaproszonych gości: Pana Grzegorza Pietruczuka, Pana Ryszarda Zakrzewskiego oraz Pani Sylwii Traczyk, którzy odnosząc się do wybitnej postaci patrona szkoły, wyrazili podziękowania wszystkim, którzy ją tworzyli, życząc jednocześnie dalszych sukcesów i inspiracji w procesie edukacji, które dają satysfakcję i radość. Ponadto przedstawiciele władz Dzielnicy oraz Rady Rodziców przekazali roboty edukacyjne SkriBot, które z pewnością zostaną wykorzystane w ramach realizowanego projektu „Laboratoria Przyszłości”.

            W dalszej odsłonie uroczystości jej uczestnicy odbyli, za sprawą pokazu multimedialnego, podróż w czasie, poznając najciekawsze wydarzenia z historii szkoły, zaprezentowane przez Panią Renatę Piłat. Następnie miała miejsce część artystyczna, którą zapoczątkował „Jesienny taniec” z wykorzystaniem kolorowych wstęg nawiązujących barwami do złotej pory roku, przygotowany pod nadzorem Pani Małgorzaty Graczyk. Dużymi

            brawami zostały nagrodzone występy wokalne przyjaciół szkoły: Państwa Olgi i Bogdana Żołek oraz Pani Katarzyny Barszczowskiej i Pana Zbigniewa Starnawskiego.

            W dalszej kolejności uczniowie wykonali piosenkę, stanowiącą nawiązanie do przedstawienia pt. „Szachy”, przygotowanego pod kierunkiem Pani Elżbiety Milej oraz Pani Beaty Piszczatowskiej, w którym godna podkreślenia była gra aktorska, a także barwna oprawa. Mimo, iż dzieci stanęły przed nie lada wyzwaniem, sprostały mu w sposób imponujący, co spotkało się z entuzjastycznym przyjęciem gości. Na zakończenie wystąpił Pan Krzysztof Michalski, który wykonał piosenkę z repertuaru Zbigniewa Wodeckiego pt. „Lubię wracać tam, gdzie byłem już”.

            Na ten jeden dzień, dzięki ogromnemu zaangażowaniu wychowawców świetlicy, nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej, nauczycieli plastyki oraz techniki, łącznik i sala gimnastyczna naszej szkoły stały się swoistymi Salami Pamięci utrzymanymi w jesiennej tonacji, w których odwiedzający mogli zapoznać się z kronikami i zdjęciami z różnych ważnych momentów historii szkoły. Dla upamiętnienia tych chwil została wystawiona także księga pamiątkowa, w której złożone wpisy świadczą o radości i wzruszeniach, jakie wyzwoliło spotkanie po latach. Na zakończenie uroczystych obchodów Jubileuszu Szkoły wszyscy goście otrzymali pamiątkowe upominki w postaci grafiki szkoły oraz biuletynu „Fraszka”.

            W dniu 24 listopada br. jubileuszowe obchody były skierowane do całej społeczności szkolnej. Temu wydarzeniu przewodniczyła dyrektor szkoły Pani Iwona Krupińska oraz wicedyrektor Pani Beata Chrzanowska.

            Jubileusz 50-lecia Szkoły Podstawowej nr 293 zostanie zapewne w pamięci wszystkich jako dzień kultywowania fundamentalnych wartości, o które dbają uczniowie, nauczyciele i rodzice, tworząc wspólnie historię placówki.

        • Dokarmiajmy ptaki zimą_akcja Samorządu Uczniowskiego
          • Dokarmiajmy ptaki zimą_akcja Samorządu Uczniowskiego

          • W okresie zimowym bardzo trudno ptakom znaleźć pożywienie. Samorząd Uczniowski (mały i duży) postanowił zorganizować zbiórkę karmników, które będą pełnić funkcję ptasich stołówek. Majsterkowicze przygotowali tradycyjne, drewniane karmniki, miłośnicy ekologii wykorzystali butelki, puszki, kartony.

            Rozwiesiliśmy je wokół szkoły, a pomogli nam w tym panowie konserwatorzy. Ziarno i przysmaki dla ptaków otrzymaliśmy z Urzędu Dzielnicy Bielany.

            Mamy nadzieję, że nawet mroźna zima nie będzie straszna dla naszych skrzydlatych przyjaciół.

            W przyszłym tygodniu tym razem młodsi uczniowie planują wyjście poza teren szkoły w celu rozłożenia pokarmu w inne miejsca.

            Nie bądźmy obojętni, dokarmiajmy ptaki zimą!

            WIĘCEJ

        • Zapisy na bezpłatną lekcję próbną z programowania
          • Zapisy na bezpłatną lekcję próbną z programowania

          • Giganci Programowania zapraszają na bezpłatne zajęcia z programowania online oraz stacjonarnie w naszym mieście łączące naukę z uwielbianym przez najmłodszych światem gier. Dokładne terminy i lokalizacje sprawdzicie na naszym wydarzeniu i stronie internetowej www.giganciprogramowania.edu.pl.

            W trakcie warsztatów nauczycie się m.in. programować w języku Scratch oraz poznacie środowiska jak Minecraft Education Edition, Python, C#, C++ oraz App Inventor.

            Przygotujcie się z nami do niesamowitej zabawy!

            Czekamy na Was!

            Więcej informacji i formularz zapisów znajdziecie tutaj: Giganci Programowania

        • Spotkanie z Przemysławem Jakóbczykiem
          • Spotkanie z Przemysławem Jakóbczykiem

          • Spotkanie zorganizowane przez szkolną bibliotekę z Przemysławem Jakóbczykiem, autorem książek przygodowych dla dzieci i młodzieży z elementami survivalu. Pokazują one czytelnikom jak sobie radzić w obliczu zagrożenia. Spotkanie bardzo zainteresowało dzieci, zadawały dużo pytań naszemu gościowi a po spotkaniu ustawiały się w kolejce, aby kupić jego książkę z dedykacją.

            WIĘCEJ

        • Dzień Pluszowego Misia w bibliotece szkolnej
          • Dzień Pluszowego Misia w bibliotece szkolnej

          • 25 listopada obchodziliśmy  Światowy Dzień Pluszowego Misia. Biblioteka szkolna również przyłączyła się do tego wesołego wydarzenia. Została zorganizowana wystawka książek poświęcona misiom w literaturze. Wśród przedstawionych zbiorów można zobaczyć m.in. książki:  "Kubuś Puchatek", "Miś Uszatek"," Miś Yogi" czy " Niedźwiedź Wojtek". Poza beletrystyką na wystawce zgromadzono książki popularnonaukowe, które przybliżają czytelnikom zwyczaje i umiejętności niedźwiedzi.

            WIĘCEJ

        • Dzień Pluszowego Misia
          • Dzień Pluszowego Misia

          • Tuli do snu, dodaje otuchy, pociesza w smutku, towarzyszy w zabawie. 25 listopada przypada Dzień Pluszowego Misia, najmilszej zabawki, wiernego przyjaciela i towarzysza dzieciństwa.

            Z tej okazji w naszej szkole wybraliśmy w konkursie międzyklasowym najsympatyczniejszego misia.

            Najwięcej głosów zdobył miś przyniesiony przez uczniów klasy 7C, drugie miejsce- pluszak klasy 5C, a miejsce trzecie miś klasy 2A.

            WIĘCEJ

          • Sukces naszych uczniów w Konkursie Literackim

          • Uczniowie naszej szkoły ponownie wzięli udział w Konkursie Literackim pod hasłem "Gdy szanujesz wzrok w młodości, nie oślepniesz do starości". Turniej tradycyjnie został zorganizowany przez SPZZLO Warszawa – Żoliborz oraz redakcję kwartalnika „Zdrowie Pacjenta”, a skierowany był do uczniów klas V-VIII szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych. Zadanie uczestników polegało na zredagowaniu krótkiego wiersza, fraszki lub limeryku nawiązującego do tematu konkursu.

            Wśród laureatów znalazło się aż 12 uczniów naszej szkoły: Dziedzic Katarzyna kl.7d, Kaczmarek Matylda kl. 6c, Krajewska Zofia kl. 5a, Jakub Krawczyk 7a, Luto Nina kl. 6a, Nwaike Chimnonyerem Gracious kl. 5c, Opyrchał Jan kl. 7b, Piechocka Oliwia kl. 5a, Polnicka Zofia kl. 8b, Rydel Kornelia kl. 7c, Traczyk Nina kl. 7a, Wójcik Marek kl. 8b.

            Wielkie gratulacje!

        • Jesteśmy Szachowymi Mistrzami Dzielnicy Bielany !!!
          • Jesteśmy Szachowymi Mistrzami Dzielnicy Bielany !!!

          • W dniu 17 XI w Szkole Podstawowej nr 289 odbyły się Drużynowe Mistrzostwa Dzielnicy Bielany m.st. Warszawy w szachach dziewcząt i chłopców w dwóch kategoriach dzieci i młodzież. Turniej przeprowadzono systemem szwajcarskim na dystansie 6 rund w tempie gry 10 minut na partię. Celem imprezy było wyłonienie mistrzowskich zespołów szachowych spośród uczniów bielańskich szkół.

            Miło nam poinformować, że w obu kategoriach najlepiej spisały się drużyny z naszej szkoły w następujących składach:

            I miejsce w kategorii dzieci: Ewa Kozłowska 6c, Artur Brzeziński 3b, Julian Obuchowicz 6b, Michał Grzeszuk 6b

            I miejsce w kategorii młodzież: Katarzyna Dziedzic 7d, Mateusz Dymek 7d, Maciej Bidziński 8a, Daniel Bereza 8a

            Obie drużyny będą reprezentować Dzielnicę Bielany w finałach Warszawskiej Olimpiady Młodzieży.

            Serdeczne gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!

            WIĘCEJ