• Klasa 2 b na zajęciach pod hasłem: „Jem zdrowo i kolorowo”
          • Klasa 2 b na zajęciach pod hasłem: „Jem zdrowo i kolorowo”

            Na zajęciach pod hasłem: „Jem zdrowo i kolorowo”, które odbywały się w ramach projektu Laboratoria Przyszłości, dzieci zdobywały wiedzę na temat produktów służących zdrowiu, a także tych szkodliwych dla organizmu człowieka, poznały zasady higieny obowiązujące podczas przygotowywania i spożywania posiłków, wykonywały również wiele zadań praktycznych, pracując indywidualnie lub w grupie. Wiele radości sprawiło wspólne przygotowywanie zdrowych, owocowych i warzywnych koktajli, pieczenie ciasteczek owsianych i dekorowanie galaretek owocowych. Uczestnicy zajęć poznali tajniki bezpiecznego korzystania z kuchennych urządzeń elektrycznych, z dużym zaangażowaniem układali hasła i rymowanki zachęcające do zdrowego odżywiania się i tworzyli autorskie przepisy na zdrowe przekąski. Dzieci bardzo chętnie przystąpiły do udziału w projekcie pt. „Festiwal warzyw i owoców”, tworząc przy okazji piękne prace plastyczne.

            Zajęcia okazały się ciekawym doświadczeniem dla uczniów. Była to niesamowita podróż do krainy smaków zapachów i kolorów.

            WIĘCEJ

        • XIl Festiwal Osiągnięć Bielańskich Placówek Oświatowych
          • XIl Festiwal Osiągnięć Bielańskich Placówek Oświatowych

            5 czerwca w Bielańskim Centrum Edukacji Kulturalnej odbył się XIl Festiwal Osiągnięć Bielańskich Placówek Oświatowych. W tym roku był to Koncert Galowy pod hasłem „Na Bielanach”. Wyróżnione przedszkolaki, uczniowie i wychowankowie placówek pozaszkolnych mieli okazję zaprezentować swoje talenty. Na scenie pojawili się młodzi uzdolnieni wokaliści, instrumentaliści, tancerze, gimnastycy. Naszą szkołę reprezentowała cudowna, urocza, energiczna Milenka Lubańska z oddziału przedszkolnego. Dyrektorzy dla wyróżnionych otrzymali z rąk Zastępców Burmistrza Dzielnicy Bielany - Pani Sylwii Lacek i Pana Andrzeja Maliny, radnej Pani Moniki Szadkowskiej oraz Naczelnik Wydziału Oświaty i Wychowania dla Dzielnicy Bielany Pani Zofii Gajewicz pamiątkowe dyplomy oraz drobne upominki. Żywa reakcja oraz gromkie brawa były najlepszą recenzją występu naszej Milenki, która dała z siebie wszystko. Gratulujemy!

            WIĘCEJ

        • Wizyta klasy II c w Pałacu Prezydenckim
          • Wizyta klasy II c w Pałacu Prezydenckim

            2 czerwca br. uczniowie klasy II c wybrali się na wycieczkę do Pałacu Prezydenckiego. Pod opieką przewodnika zwiedzili m.in. Salę Białą, Salę Kolumnową, Salę Obrazową, Sień Główną i Kaplicę. Podczas pobytu w Sali Kolumnowej wielkim zaskoczeniem, a jednocześnie zaszczytem, było spotkanie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Pana Andrzeja Dudy. Pan Prezydent na zakończenie wspólnej rozmowy życzył drugoklasistom wspaniałych wakacji.

            Kolejnym etapem wycieczki było spotkanie z Pierwszą Damą – Panią Agatą Kornhauser – Dudą. Pani Prezydentowa złożyła uczniom życzenia z okazji Dnia Dziecka, natomiast uczennica, Joanna Gromiec, przedstawiła krótką historię naszej szkoły oraz opowiedziała o naszej klasie. Hanna Jaguś zaprezentowała jeden z utworów naszego patrona, Jana Kochanowskiego, podkreślając, że w tym roku obchodzimy jubileusz 50-lecia powstania szkoły. Pierwsza Dama otrzymała prezenty w postaci laurek oraz książki pod tytułem „Pars pro toto, czyli Szkoła Podstawowe nr 293 w miniaturze”, w której zamieszczono prace uzdolnionych uczniów objętych Programem „Wars i Sawa”. Pierwsza Dama zapoznała uczestników wycieczki z tematyką dotyczącą funkcjonowania Pałacu Prezydenckiego, symboli narodowych i pracy Głowy Państwa. Ponadto poruszony został wątek zainteresowań czytelniczych. Uczniowie podkreślali, że czytelnictwo rozwija wyobraźnię, bogaci słownictwo, ćwiczy pamięć, a także uczy ortografii. Zwieńczeniem wizyty był wspólny poczęstunek, na zaproszenie Pani Prezydentowej, podczas którego drugoklasiści otrzymali upominki.

            Wizyta w Pałacu Prezydenckim zostanie zapewne na długo w pamięci dzieci i będzie tematem wielu rozmów.

            WIĘCEJ

        • Piknik rodzinny
          • Piknik rodzinny

            Zgodnie z tradycją szkoły, w sobotę 3 czerwca br., po raz ósmy, odbył się piknik rodzinny. Podobnie jak w ubiegłych latach impreza służyła promowaniu placówki w środowisku lokalnym, zaangażowaniu uczniów i ich rodziców w podjęcie dodatkowych zadań na jej rzecz, a przede wszystkim miała na celu zacieśnienie więzi emocjonalnej rodziców ze swoimi dziećmi poprzez atrakcyjne spędzanie wolnego czasu w miejscu, gdzie na co dzień zdobywają wiedzę.

            Wspaniała pogoda sprawiła, że przybyła ogromna ilość gości. Wśród nich znaleźli się: Burmistrz Dzielnicy Bielany, Pan Grzegorz Pietruczuk oraz jego Zastępcy: Pani Sylwia Lacek, Pan Andrzej Malina, Pan Włodzimierz Piątkowski, a także Radna Dzielnicy Bielany, Pani Monika Szadkowska.  

            Podczas trwającego ponad trzy godziny pikniku, dzieci i ich rodziny miały możliwość skorzystania z wielu atrakcji. Były pokazy judo i akrobatyczne, zajęcia ceramiczne, eksperymenty i łamigłówki. Dzieci miały także okazję skorzystać z dmuchanych zjeżdżalni, pograć w szachy, zmierzyć się w rywalizacji w różnorakich konkurencjach sportowych, ułożyć Kostkę Rubika na czas czy spróbować swoich możliwości w cymbergaju lub na trampolinach. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu nauczycieli i wychowawców świetlicy, szczególnie młodsze dzieci, miały stworzone warunki do pomalowania sobie buzi, jak również do uczestniczenia w zajęciach rękodzieła.

            Stały punkt programu tegorocznego pikniku stanowił także Turniej Ping – Ponga o Puchar Dyrektora Szkoły oraz rozstrzygnięcie Dzielnicowego Konkursu Plastycznego „Portret Mojego Rodzica”. Laureaci obu turniejów odebrali nagrody z rąk dyrektora szkoły, Pani Iwony Krupińskiej.

            Organizatorzy zadbali także o stronę gastronomiczną festynu. Wszyscy z wielką ochotą kosztowali słodkich smakołyków, a także charakterystycznych rarytasów dla wybranych państw Unii Europejskiej.  Przygotowane przez wychowawców klas i rodziców stoiska nie tylko zwracały uwagę swoim oryginalnym wyglądem, ale również zachęcały gości przyjemnym aromatem do skosztowania znajdujących się na nich pyszności. Czas delektowania się rarytasami umilały występy utalentowanych uczniów, a także przedstawienie teatralne.

            Podobnie jak w minionych latach, dużym zainteresowaniem cieszyła się loteria fantowa, w której każdy los wygrywał oraz po raz pierwszy zorganizowany przez wychowawców świetlicy szkolnej tzw. „pchli targ” .  

            Piknik Rodzinny upłynął w miłej i serdecznej atmosferze. Należy podkreślić, że jego organizacja była możliwa dzięki inicjatywie dyrekcji szkoły, wsparciu nauczycieli i wychowawców, nieocenionemu zaangażowaniu i kreatywności rodziców, a także uczniów naszej placówki.

            Wszystkim należą się gorące podziękowania za przygotowanie tak wspaniałej imprezy.

            WIĘCEJ

        • „Chemia okiem fizyka”
          • „Chemia okiem fizyka”

            W piątek 2 czerwca odwiedził naszą szkołę doktorant Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego pan Jarosław Rybusiński. Prowadzący podczas pogadanki -„Chemia okiem fizyka” - pełnej eksperymentów zaprezentował przedszkolakom oraz uczniom klas pierwszych ciekawe doświadczenia chemiczne w interpretacji fizyka. Uczniowie poznali min. zjawisko samozapłonu oraz dowiedzieli się jak zamienić wodę w "sok winogronowy". Całość uzupełniły „magiczne” eksperymenty, oczywiście z odpowiednim merytorycznym i bardzo przystępnym wyjaśnieniem. Pokazy były dymiące, pieniące się, a nawet płonące, ale wszystkie z zachowaniem bezpieczeństwa.

            WIĘCEJ

        • „Ciekawa fizyka, czyli zjawiska fizyczne w fotografii”
          • „Ciekawa fizyka, czyli zjawiska fizyczne w fotografii”

            Miło nam poinformować, że wśród laureatów konkursu fotograficznego, w którym zgłoszono 300 prac, znalazła się uczennica klasy 8f Nina Kaczkan. Aby zostać laureatem konkursu, trzeba było oprócz wysokiej jakości technicznej i artystycznej zdjęć, wykonać dobry opis zjawiska czy doświadczenia fizycznego.

            Gratulujemy!

            ,,Globalne ocieplenie”

            Wyjęłam z zamrażarki piękną, lodową kulkę, z włożonym do niej wcześniej sznureczkiem, aby zaobserwować, co się z nią stanie. Po wyjęciu kuli lodowej do pokojowej temperatury, wolno, kropla po kropli zaczęła się topić. Stało się tak, ponieważ kula znalazła się w otoczeniu o wyższej temperaturze.

            Patrząc na to pomyślałam ze smutkiem o naszej Ziemi. Między innymi to przez działanie człowieka podnosi się temperatura atmosfery. Poprzez spalanie paliw kopalnianych, wycinanie lasów czy hodowlę zwierząt gospodarskich zwiększamy ilość gazów cieplarnianych w atmosferze co prowadzi do globalnego ocieplenia. Lodowce topnieją, podnosi się poziom mórz i oceanów. Może mieć to katastrofalne skutki dla ludzi i zwierząt. Globalne ocieplenie prowadzi też do większej częstotliwości i natężenia występowania ekstremalnych zjawisk pogodowych takich jak upały, huragany, susze, powodzie….

            Możemy zatrzymać to niszczące naszą planetę zjawisko globalnego ocieplenia wykorzystując wiedzę między innymi z dziedziny fizyki.

            Taką piękną lodową kulkę mogę stworzyć na nowo, ale nowej Ziemi nie stworzymy!

            Musimy o nią dbać zanim zniknie jak zniknęła ta lodowa kulka…

            WIĘCEJ

        • Warsztaty chemiczne w klasie 2c
          • Warsztaty chemiczne w klasie 2c

            26 maja br. w klasie IIc odbyły się ostatnie warsztaty chemiczne. Pani Emilia - organizatorka warsztatów - podziękowała uczniom za pracę na zajęciach oraz wręczyła dyplomy "za aktywny i twórczy udział podczas wspólnego eksperymentowania i zgłębiania tajemnic otaczającego nas świata". Zwieńczeniem cyklicznych spotkań była wspólna zabawa na boisku szkolnym połączona z puszczaniem baniek mydlanych.

            WIĘCEJ

        • Konkurs Wiedzy o Unii Europejskiej
          • Konkurs Wiedzy o Unii Europejskiej

            Konkurs Wiedzy o Unii Europejskiej, który odbył się 29 maja, był unikalnym wydarzeniem łączącym zabawę ze znajomością tematyki dotyczącej Unii Europejskiej. Jego celem była popularyzacja wiedzy o Unii, jej historii i zasadach funkcjonowania, a także doskonalenie umiejętności wykorzystania w praktyce zdobytych informacji.

            Na początku turnieju uczestnicy zostali podzieleni na 3 - osobowe zespoły. Każdy z nich otrzymał puzzle z zabytkiem Europy. Składały się one z 12 elementów, nawiązujących do symbolicznych 12 gwiazd na fladze europejskiej. Zadaniem drużyn było jak najszybsze i dokładne ułożenie puzzli w odpowiedniej kolejności oraz podanie nazwy obiektu i kraju, w którym się znajduje.

            Po zakończeniu zabawy z puzzlami rozpoczęła się faza konkursowych pytań. Moderator zadawał różnorodne pytania związane z Unią Europejską, jej historią, strukturą, instytucjami, flagami i stolicami państw członkowskich itp. Uczestnicy mieli określony czas na udzielenie odpowiedzi, za które przyznawano punkty, gdy były one poprawne.

            Ten konkurs miał na celu nie tylko zapewnić uczestnikom dobrą zabawę i rywalizację, ale przede wszystkim zwiększyć świadomość o Unii Europejskiej. Dzięki takiej formie nauki, uczestnicy mogli poszerzyć wiedzę na temat państw UE, a także zdobyć informacje dotyczące historii, struktury i jej działalności.

            Na zakończenie jury ogłosiło wyniki, a dyrektor szkoły, Pani Iwona Krupińska, wręczyła dyplomy i pogratulowała zwycięzcom.

            WIĘCEJ

          • Sukces naszych uczennic w konkursie BĄDŹ EKO NA BIELANACH

            Z ogromną przyjemnością pragniemy poinformować, że w X edycji konkursu plastycznego „Bądź EKO na Bielanach”, organizowanego przez Dzielnicę Bielany m.st. Warszawy oraz Fundację Żyj z Pasją, ogromny sukces odniosły uczennice z naszej szkoły. Wśród laureatów znalazły się:

            Maja Węglarz z klasy 7B - nagroda

            Paulina Bednarz z klasy 5B - wyróżnienie

            Celem konkursu było zwiększenie poziomu świadomości ekologicznej dzieci i młodzieży, promowanie idei proekologicznego stylu życia oraz uświadamianie i piętnowanie zagrożeń dla środowiska przyrodniczego wynikających z działalności człowieka. Nasze reprezentantki doskonale poradziły sobie z tym wyzwaniem. Maja zdobyła nagrodę główną w postaci pobytu na plenerze plastycznym „Wakacje z pasją” w Zakopanem w lipcu tego roku, natomiast nagroda Pauliny pozostaje niespodzianką, ponieważ jej uroczyste wręczenie nastąpi 27 maja br., w Parku Chomicza, podczas pikniku z okazji Dnia Dziecka.

            Serdecznie gratulujemy laureatkom oraz ich opiekunowi, Panu Mariuszowi Seniowi!

        • Wyniki Dzielnicowego Konkursu „Portret mojego Rodzica”
          • Wyniki Dzielnicowego Konkursu „Portret mojego Rodzica”

            Z wielką przyjemnością publikujemy wyniki Dzielnicowego Konkursu „Portret mojego Rodzica”, który odbył się pod patronatem Burmistrza Dzielnicy Bielany m. st. Warszawy. Turniej skierowany był do dzieci z oddziałów przedszkolnych bielańskich przedszkoli oraz uczniów klas I-III szkół podstawowych. Warunkiem uczestnictwa było wykonanie portretu Rodzica, dowolną techniką w formacie A4.

            Cele przedsięwzięcia zakładały: podkreślenie znaczenia rodziny w kształtowaniu osobowości każdego człowieka; promowanie spędzania wspólnego czasu w gronie rodzinnym; popularyzowanie świąt umacniających więzi rodzinne i środowiskowe; kształtowanie wrażliwości na obecność rodzica w życiu człowieka; rozbudzanie wyobraźni oraz kreatywności twórczej; czerpanie radości uczniów z efektów własnych działań oraz wzmocnienie wiary we własne możliwości.

            Wpłynęło bardzo dużo wyjątkowych prac. Poniżej zamieszczamy listę laureatów i wyróżnionych w konkursie.

            Kategoria: oddziały „0” oraz klasy I

            I miejsce – Maja Strzałkowska, SP 209

            I miejsce – Amelia Krysiak, SP 209

            II miejsce – Julia Filipiak, SP 293

            III miejsce – Wiktoria Sorokosz, SP 293

            Wyróżnienia:

            Oleksandra Rudenko, SP 289

            Helena Kosno, SP 293

            Piotr Szołtun, SP 289

            Tymon Wrembel, SP 53

            Joanna Mnich, SP 229

            Kategoria: klasy II i III

            I miejsce – Marta Szrajner, SP 209

            II miejsce – Zuzanna Lichołat, SP 293

            III miejsce – Antonina Kozioł, SP 293

            Wyróżnienia:

            Olga Pankiv, SP 293

            Maja Dziekańska, SP 53

            Pola Trzebska, SP 289

            Barbara Mierzejewska, SP 293

            Lidia Dryjańska, SP 293

            Podsumowanie konkursu, wręczenie nagród i dyplomów dla laureatów oraz wyróżnionych odbędzie się podczas Szkolnego Pikniku Rodzinnego,  tj. 3 czerwca 2023 roku o godz. 11:00.

            Wszystkim laureatom i wyróżnionym gratulujemy, a uczestnikom bardzo dziękujemy za udział w konkursie.  

            WIĘCEJ

        • Czwarta edycja akcji czytelniczej "Czytanie u Mistrza Jana"
          • Czwarta edycja akcji czytelniczej "Czytanie u Mistrza Jana"

            Wspólne czytanie dzieł literackich na stałe zagościło w tradycji naszej szkoły. 19 maja br.  odbyła się czwarta edycja akcji czytelniczej „Czytanie u Mistrza Jana”. W tym roku była wyjątkowa, ponieważ zostatała zorganizowana w czasie obchodów Dnia Patrona. Miło nam, że za każdym razem przyjmują od nas zaproszenie niepowtarzalni goście. Są to aktorzy, dziennikarze oraz pisarze.

            Podczas tegorocznego spotkania zaszczycił nas swoją obecnością Pan Adam Woronowicz, który dla społeczności naszej szkoły, wraz z Panią dyrektor Iwoną Krupińską, nauczycielami, przedstawicielem Rady Rodziców oraz wybranymi uczniami, przeczytał baśń irlandzką pt. „Ptak ze złotego kraju”. W drugiej części spotkania aktor i Burmistrz Dzielnicy Bielany – Pan Grzegorz Pietruczuk towarzyszyli przy uroczystym wręczaniu nagród finalistom konkursów, które odbyły się w ramach podejmowanych aktywności związanych z życiem i twórczością Jana Kochanowskiego. Dziękujemy również za obecność na uroczystości Radnej Dzielnicy Bielany – Pani Monice Szadkowskiej, która włączyła się w akcję. Dodatkowo swoim śpiewem imprezę wzbogacili uczniowie z klasy 2a, których wspierał jeden z uzdolnionych muzycznie rodziców - Pan Zbigniew Starnawski.

            Koordynatorem akcji była Pani Małgorzata Graczyk, natomiast piękną dekorację, nad której wykonaniem czuwała Pani Magdalena Kaczmarczyk, zawdzięczamy wychowawcom świetlicy szkolnej. 

            Poprzez takie działania chcemy zachęcać uczniów do czytania książek. Staramy się pokazywać liczne korzyści wynikające z takiego rodzaju aktywności, bo jak śpiewały dzieci: "Gdy zostaniesz książek przyjacielem, to przeżyjesz pięknych przygód wiele. Pełna wiedzy będzie twoja głowa, no i poznasz całkiem nowe słowa."

            WIĘCEJ

            transmisja

        • „Wspaniałe Wolontariuszki” i „Wspaniały Klub Ośmiu”
          • „Wspaniałe Wolontariuszki” i „Wspaniały Klub Ośmiu”

            W dniu 16 maja br. odbyła się Jubileuszowa XXX Gala Samorządowego Konkursu Nastolatków „Ośmiu Wspaniałych” połączona z XXV-leciem Fundacji „Świat na Tak”. W tym ważnym wydarzeniu, pod opieką Pani Aleksandry Stopyra, uczestniczyli nasi wolontariusze, których zaangażowanie w pomoc niesioną potrzebującym została po raz kolejny wyjątkowo doceniona.

            Z ogromną przyjemnością chcielibyśmy podzielić się informacją, że Barbara Daszczuk z klasy 6c została laureatką XXX Samorządowego Konkursu Nastolatków „Ośmiu Wspaniałych” w kategorii „Ósemeczka”, natomiast Klub Wolontariatu z naszej szkoły reprezentowany przez: Hanię Donat (kl. 6c), Kornelię Rydel (kl. 6c), Ninę Traczyk (kl. 6a) oraz Hanię Bednarczyk (kl. 7a) otrzymał nagrodę w kategorii „Ósemeczka-Grupa”.

            Do sukcesu naszych wolontariuszy niewątpliwie przyczyniły się opiekunki szkolnego wolontariatu, Pani Anna Szumel z Panią Małgorzatą Badeńską-Onyśk, które na co dzień, z dużym powodzeniem, rozbudzają w dzieciach chęć pomagania.

            Serdecznie gratulujemy dziewczynom i życzymy kolejnych, tak wspaniałych sukcesów.

            WIĘCEJ

        • Otwarcie wystawy z pracami Uli Mędrzeckiej
          • Otwarcie wystawy z pracami Uli Mędrzeckiej

            Dzień 19 maja br. obfitował w wiele ważnych wydarzeń w naszej szkole. Dla uczennicy klasy 6c, Urszuli Mędrzeckiej, także był bardzo przyjemny, ponieważ na terenie naszej placówki została uroczyście otwarta wystawa z jej pracami. Dokonała tego dyrektor szkoły, Pani Iwona Krupińska, której towarzyszyła wicedyrektor, Pani Beata Chrzanowska oraz nauczyciel plastyki, Pan Mariusz Seń – pomysłodawca MAŁEJ GALERII.

            Ula od zawsze interesowała się rysunkiem. Jak sama mówi, jest samoukiem. Największą radość sprawia jej rysowanie zwierząt kredkami. Uczennica jest także objęta Szkolnym Programem Wspierania Uzdolnionych „Wars i Sawa”.

            Pasje Uli dotyczą także innej dziedziny sztuki: aktorstwa. Choć uczęszcza na warsztaty teatralne, to dopiero od niedawna zauważyła, że wcielanie się w różne postaci niesamowicie rozwijają jej kreatywność i umiejętność improwizacji. Predyspozycje doceniły także komisje konkursowe, bowiem Ula jest laureatką konkursów recytatorskich: wyróżnienie w dzielnicowym etapie 46. Konkursu Recytatorskiego „Warszawska Syrenka”, tytuł finalistki w XX Wojewódzkim Konkursie Recytatorskim Polskiej Poezji Patriotycznej „Witaj, Majowa Jutrzenko”, I miejsce w Szkolnym Konkursie Poezji Jana Kochanowskiego.

            Ula pragnęłaby realizować swoje pasje w liceum plastycznym, ale nie kryje też marzeń o studiach na Akademii Teatralnej.

            MAŁA GALERIA do doskonały pomył na promowanie uzdolnień plastycznych dzieci i młodzieży naszej szkoły.

            WIĘCEJ

        • Podsumowanie Turnieju Wiedzy o Frazeologizmach
          • Podsumowanie Turnieju Wiedzy o Frazeologizmach

            W środę, 17.05.2023 r. odbyła się uroczystość wręczenia nagród uczestnikom V edycji Turnieju Wiedzy o Frazeologizmach „Mądrej głowie dość dwie słowie”, który jest organizowany w naszej szkole. W tym roku w zmaganiach konkursowych wzięli udział uczniowie z siedmiu bielańskich szkół podstawowych. By stanąć na podium, musieli się wykazać bardzo dobrą znajomością frazeologizmów nawiązujących do mitologii. Podsumowanie Turnieju Wiedzy o Frazeologizmach odbyło się w obecności Burmistrza Dzielnicy Bielany, Pana Grzegorza Pietruczuka, Pani Moniki Szadkowskiej, Radnej Dzielnicy Bielany, a także Dyrektor naszej szkoły, Pani Iwony Krupińskiej. Laureaci otrzymali cenne nagrody książkowe, finaliści drobne upominki, a ich nauczyciele podziękowania za trud włożony w przygotowanie uczniów do konkursu. Uczestnicy uroczystości obejrzeli także krótki program artystyczny. Wysłuchali recytacji wiersza Liny Kostenko „Skrzydła” oraz piosenki „Wznieś serce nad zło” w wykonaniu zespołu wokalnego.

            WIĘCEJ

          • Sukces uczniów edukacji wczesnoszkolnej

            Uczniowie klas I - III brali udział w Ogólnopolskim Konkursie "Orzeł Edukacji Wczesnoszkolnej". Nasi podopieczni udowodnili, że posiadają ogromną wiedzę. Dowodem na to są wyjątkowe osiągnięcia.

            Wśród uczniów klas pierwszych tytuł laureatki, z czwartym miejscem w kraju, zdobyła uczennica klasy 1b Ewa Dziewulska. Tytuł laureata uzyskali: Jan Pulikowski oraz Julia Zagalska z klasy 1a, osiągając odpowiednio 13. i 17. miejsce w kraju.

            W klasach drugich niesamowitym wyróżnieniem może poszczycić się uczennica klasy 2c, Joanna Gromiec, która zdobyła tytuł laureatki i drugie miejsce w kraju. Laureatami zostali także uczniowie klasy 2a, Piotr Dziedzic i Maksymilian Dobrzycki, plasując się odpowiednio na 11. i 12. miejscu w kraju oraz Hanna Kwiatkowska i Antoni Opyrchał z klasy 2c z 16. i 19. lokatą.

            Uczniowie klas trzecich osiągnęli również wysokie miejsca. Laureatki - Kalina Kuzawińska z 3c oraz Hanna Majnert z 3a zajęły 18. miejsce w kraju, a Anna Zagalska z 3c uplasowała się na miejscu 20.

            Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy!

            Dodatkowym wyróżnieniem dla szkoły jest Certyfikat Placówki Rozwijającej Talenty! 

          • PIKNIK RODZINNY - FAJER NA TRAWIE

          • Dyrekcja, Grono Pedagogiczne i Rada Rodziców
            zapraszają na 
            "Piknik rodzinny - Fajer na trawie"

            który odbędzie się 
            25 maja 2024 r. – sobota w godz. 10:00 – 13:00 
            na boisku szkolnym.

            Na uczestników czeka wiele atrakcji:
            - występy artystyczne w wykonaniu uczniów oraz iluzjonisty KACPRA MYSIORKA; 
            - zabawy integracyjne;
            - turniej "Tenisa Stołowego o Puchar Dyrektora";
            - Rodzinny Turniej Szachowy;
            - wyścigi w układaniu na czas Kostki Rubika;
            - spacer z alpakami;
            - giełda kwiatowa;
            - pchli targ;
            - kawiarenki, a w nich – ciasta, napoje, potrawy kuchni europejskich.


            I WIELE, WIELE INNYCH ATRAKCJI!!!
             

        • XV Bielańskie Targi Edukacyjne
          • XV Bielańskie Targi Edukacyjne

          • 24 kwietnia klasy ósme odwiedziły XV Bielańskie Targi Edukacyjne. Przyszli absolwenci naszej szkoły zapoznali się z ofertami szkół ponadpodstawowych. Ponadto odbyły się spotkania z doradcami zawodowymi, spotkania przedstawiające różne zawody.

            WIĘCEJ

          • Wynik Konkursu Logicznego Myślenia 2024

          • Miło nam poinformować, że w Konkursie  Logicznego Myślenia

            Dyplom „Mistrza Logicznego Myślenia” otrzymali:
            Katarzyna Dziedzic z klasy 7d
            Stanisław Krzywicki z klasy 7b

            Dyplomy „Eksperta Logicznego Myślenia” otrzymali:
            Dorota Spólnicka z klasy 4c
            Mikołaj Szczepański z klasy 5b
            Lena Kruk z klasy 5b
            Michał Grzeszuk z klasy 6b

            Wszystkim nagrodzonym gratulujemy!

        • 22 kwietnia - Dzień Ziemi
          • 22 kwietnia - Dzień Ziemi

          • W poniedziałek 22 kwietnia br. obchodziliśmy Światowy Dzień Ziemi, któremu przyświecało przewodnie hasło: Planeta vs. Plastik. Na zajęciach z wychowawcami młodzież dyskutowała na temat recyklingu i segregacji odpadów. Uczniowie starali się odpowiedzieć na zasadnicze pytania: Czy rzeczywiście przywiązujemy wagę do tych zagadnień? Czy zdajemy sobie sprawę, jak faktycznie wpływamy na środowisko? Czy mamy świadomość, że kilka pozytywnych zmian w codziennych nawykach może znacznie przyczynić się do ochrony środowiska?

            Dodatkowo uczniowie klas IV i V przygotowali EKO-Ludki, na których złożyli swoje obietnice o planowanych działaniach ekologicznych, które będą podejmować dla dobra Ziemi. Natomiast klasy VI-VIII przygotowały plakat pod hasłem: Co mogę zrobić dla Ziemi? Ponadto młodzież w tym dniu ubrała się na zielono.

            Święto to jest wspaniałą okazją, by promować proekologiczne postawy w społeczeństwie oraz budować wspólną odpowiedzialność za naszą planetę.

        • Polscy nobliści – warto Ich znać.
          • Polscy nobliści – warto Ich znać.

          • Uczniowie z klasy 3b przygotowując projekt, poznali najważniejsze fakty z życia, twórczości i dokonań polskich laureatów Nagrody Nobla. To zaszczytne wyróżnienie jest przyznawane za wybitne osiągnięcia naukowe, literackie lub zasługi na rzecz pokoju na świecie. Zespoły w krótkich wystąpieniach zaprezentowały swoim koleżankom i kolegom ciekawostki z życia wybitnych Polaków: Marii Skłodowskiej - Curie, Wisławy Szymborskiej, Olgi Tokarczuk, Henryka Sienkiewicza, Władysława Reymonta, Czesława Miłosza, Lecha Wałęsy. Przygotowane prezentacje w formie lapbooków i plakatów zostały umieszczone na wystawie w klasie.

            WIĘCEJ

        • Ostatnie pożegnanie
          • Ostatnie pożegnanie

          • „Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych”

            ks. Jan Twardowski

             

            Z głębokim smutkiem i  żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci nauczycielki Wiesławy Zaborskiej, wychowawcy wielu pokoleń dzieci i młodzieży, naszej koleżanki.

            Odszedł wspaniały człowiek i nauczyciel przez kilkadziesiąt lat związany z bielańską oświatą. Dziś nasze współczucie okazujemy wszystkim, których ta śmierć dotknęła, łącząc się w smutku, żalu i modlitwie.

             

            Dyrekcja, Grono Pedagogiczne i Społeczność Szkoły Podstawowej nr 293 w Warszawie

        • Szkolny Konkurs "Mam Talent"
          • Szkolny Konkurs "Mam Talent"

          • 17 kwietnia w naszej szkole odbył się finał III edycji szkolnego konkursu „Mam Talent” dla klas I-III oraz IV-VIII. Różnorodność występów była bardzo duża. Trzynastu finalistów zaprezentowało m.in. gimnastykę, akrobatykę, śpiew, grę na instrumentach.

            Mimo towarzyszącej tremy, wszyscy uczestnicy konkursu pokazali nieprzeciętny talent, a wspaniała publiczność dopingowała i wspierała ze wszystkich sił.

            Wybór najlepszych był bardzo trudny, z uwagi na wysoki poziom artystyczny, jaki prezentował każdy z uczestników. Ostatecznie jury po wspólnych obradach wyłoniło zwycięzców, którymi zostali:

            - w kategorii klas I-III

            I miejsce – zespół taneczny MARIO - taniec

            II miejsce – Florentyna Maniewska z klasy 1b – akrobatyka

            III miejsce – Adrian Kołodziejczyk 3b - gra na saksofonie

            - w kategorii klas IV- VIII

            I miejsce – Veronika Karpińska z klasy 4b - śpiew

            II miejsce – Julianna Pulikowska z klasy 7b – śpiew

            III miejsce – Antonina Kozioł z klasy 4b - śpiew

            Słowa uznania i statuetki laureaci otrzymali z rąk Pani Dyrektor Iwony Krupińskiej. Jeszcze raz gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu i życzymy wytrwałości w doskonaleniu swoich nieprzeciętnych zdolności.

            Ogromne podziękowania niezastąpionej Radzie Rodziców za wsparcie finansowe w zakupie nagród dla zwycięzców konkursu oraz wszystkich finalistów i innych uczestników.

            Jak widać wzajemne wsparcie daje ogrom radości dzieciom i poczucie, że RAZEM możemy więcej.

            https://drive.google.com/.../1UVGVRu5rzZBSQ8hgQrf.../view...

            WIĘCEJ

        • Sukces Daniela Berezy z klasy 8a
          • Sukces Daniela Berezy z klasy 8a

          • Miło nam poinformować, że Daniel Bereza z klasy 8a został laureatem przedmiotowego konkursu z matematyki, którego organizatorem jest Mazowieckie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli na zlecenie Mazowieckiego Kuratora Oświaty.
            Link do wyników.
            Gratulujemy!

        • Rozstrzygnięcie konkursu czytelniczo- plastycznego „ Razem z biblioteką przywitaj wiosnę wierszem i rysunkiem”
          • Rozstrzygnięcie konkursu czytelniczo- plastycznego „ Razem z biblioteką przywitaj wiosnę wierszem i rysunkiem”

          • Dnia 5 kwietnia 2024 roku został rozstrzygnięty konkus czytelniczo-plastyczny „Razem z biblioteką przywitaj wiosnę wierszem i rysunkiem”. W konkursie wzięli udział uczniowie klas 1-4. Do wybranego przez siebie wiersza wykonali ilustrację. Autorzy najciekawszych prac otrzymali nagrody książkowe:

            klasy 1 wyróżnienia: Antoni Orłowski kl.1c Franciszek Liwacz kl.1a

            klasy 2 1 miejsce Julia Filipiak kl.2a 2 miejsce Maria Krzywicka kl.2b 3 miejsce Jakub Lewecki i Mikita Siniauski kl.2a wyróżnienie Kaja Gajewska kl.2b

            klasa 4 wyróżnienie Elizaveta Makarevich kl.4b

            Gratulujemy!

            WIĘCEJ

        • Warsztaty w klasach ósmych
          • Warsztaty w klasach ósmych

          • W środę 10.04 klasy 8a i 8b wzięły udział w warsztatach o dawstwie krwi i szpiku, które przygotowały uczennice liceum ogólnokształcącego im. J. Lelewela, prowadzące projekt społeczny: ,,Prezent na 18-stkę" w ramach olimpiady ,,Zwolnieni z Teorii". Dziewczęta pokazały, że czas 18 urodzin nie musi kojarzyć się tylko z zabawą, ponieważ dorosłość daje nam ogromny przywilej pomocy innym. Opowiedziały o nowotworze krwi zwanym białaczką oraz lekarstwie na nią zawartym w naszym szpiku - krwiotwórczych komórkach macierzystych krwi. Przedstawiły jak ważne jest zapisanie się do bazy fundacji DKMS, dzięki czemu możemy uratować życie naszemu bliźniakowi genetycznemu.
            Zostanie dawcą krwi oraz szpiku może być naszym prezentem dla innych ludzi i świata (nie tylko na osiemnastkę).
             

        • Finał  XXI edycji Bielańskiego Konkursu  „Prymus czyli moja znajomość faktów z różnych dziedzin życia”
          • Finał  XXI edycji Bielańskiego Konkursu  „Prymus czyli moja znajomość faktów z różnych dziedzin życia”

          • 9 kwietnia w  Szkole Podstawowej nr 293 odbył się finał XXI edycji Bielańskiego Konkursu „Prymus czyli moja znajomość faktów z różnych dziedzin życia”. Po dwóch etapach eliminacyjnych do finału przystąpiło 16 uczniów z dziesięciu bielańskich szkół podstawowych. Konkurs przebiegł w miłej i przyjaznej atmosferze oraz stał się okazją do rzetelnego sprawdzenia wiadomości i umiejętności uczestników.

             

            Wszyscy uczniowie biorący udział w finale z rąk dyrektor Szkoły Podstawowej nr 293 Pani Iwony Krupińskiej otrzymali dyplomy oraz nagrody ufundowane przez burmistrza Dzielnicy Bielany m.st. Warszawy Pana Grzegorza Pietruczuka.

            Oto najlepsi z najlepszych: 

            I miejsce Igor B. ze  Szkoły Podstawowej nr 209 

            II miejsce Mikołaj K. ze Szkoły Podstawowej nr 53

            III miejsce Nina Sz. ze Szkoły Podstawowej nr 80

             

            Wszystkim życzymy powodzenia w osiąganiu wielu sukcesów!

            Organizatorzy

            WIĘCEJ

        • Wielkanocny Turniej Szachowy
          • Wielkanocny Turniej Szachowy

          • W dniu 4 kwietnia od wczesnych godzin porannych rozpoczęły się zmagania uczniów naszej szkoły w Wielkanocnym Turnieju Szachowym. W pierwszej grupie, czyli dzieci z klas 1-3 wystartowało 18 uczestników, którzy zagrali 5 rund tempem 10 minut na zawodnika. Zwycięzcą turnieju został  Wiktor Obliński z klasy 3b z dorobkiem 5 punktów. Drugie miejsce zajął Jan Zajdel z klasy 3b, a trzecie Jan Machciński z klasy 3c. 

            W drugiej grupie, starszych uczniów z klas 4-8 wzięło udział 36 uczestników, którzy rozegrali 6 rund tempem 10 minut na zawodnika.

            Zwycięzcą turnieju został Daniel Bereza z klasy 8a, z wynikiem 6 punktów z 6 partii. Drugie miejsce zajął Antoni Chromiński z klasy 7 d, a trzecie Julian Obuchowicz  z klasy 6b. Najlepszą zawodniczką turnieju została  Jaśmina Jarek z klasy 7c.

            Po zakończonych zmaganiach Pani Dyrektor Iwona Krupińska wszystkim uczestnikom turnieju wręczyła dyplomy i słodki upominek, a zwycięzcom puchary oraz gry planszowe.

            Wielkanocny Turniej Szachowy został zorganizowany dzięki wsparciu Rady Rodziców, która ufundowała nagrody. Dziękujemy.

            Gratulujemy wszystkim uczestnikom! Wielkie brawa dla zwycięzców!

            WIĘCEJ

        • Góra Grosza
          • Góra Grosza

          • Podobnie jak w ubiegłych latach, tak i w tym roku szkolnym nasi uczniowie wzięli udział w ogólnopolskiej akcji „Góra Grosza”. Została zorganizowana przez Towarzystwo Nasz Dom, a jej celem jest zbieranie funduszy na pomoc najbardziej potrzebującym dzieciom, które nie wychowują się w swoich rodzinach.

            Dzieci z naszej szkoły nie pozostały obojętne na krzywdę innych, przynosząc monety na tak szczytny cel. Po zakończeniu akcji prezydium Samorządu Uczniowskiego zważyło oraz podliczyło wszystkie pieniądze. Udało się zebrać ponad 53,6 kg monet o nominałach od 1 grosza do 5 złotych na rekordową kwotę 993,53 zł. To prawie trzykrotnie więcej niż w ubiegłym roku.

            Wszystkim darczyńcom gorąco dziękujemy za zaangażowanie w przedsięwzięcie. Szczególne podziękowania należą się dla oddziału przedszkolnego, który zebrał 15,79 kg, dla klasy 6A, której uczniowie zebrali 7,13 kg oraz dla klasy 4A za przyniesienie 5,82 kg bilonu.

            Pieniądze zostały wysłane na adres organizatora.

            Wszystkim biorącym udział w akcji serdecznie dziękujemy, mając nadzieję, że w następnej edycji nasi uczniowie też chętnie wezmą w niej udział.

        • Dzień Na TAK
          • Dzień Na TAK

          • 21 marca to dla Wolontariuszy ważny dzień. W ramach obchodów "Dnia na Tak" rozdawali słodkości i umilali dzień dobrym słowem całej społeczność szkolnej. Tego dnia również grupa wolontariuszy razem z Fundacją „Świat na Tak” wzięła udział w warsztatach kulinarnych. Pod okiem szefów kuchni przygotowywali wielkanocne dania. Poznali również zasady savoir vivre’u. Na zakończenie warsztatów była uczta dla podniebienia z przygotowanych przez wolontariuszy dań.

            WIĘCEJ

        • Sprawne rączki
          • Sprawne rączki

          • W kolejnym cyklu zajęć w ramach programu „Sprawne rączki”, uczennice klasy 2a uszyły kolorowe, filcowe portfeliki. Zostały ozdobione przepięknymi, barwnymi guziczkami. Słonecznozłote obszycia ich boków sprawiły, że wyglądały niezwykle ładnie i ciekawie. Zapewne będą służyły do przechowywania drobnych pieniędzy lub malutkich skarbów.