• 11 listopada Narodowe Święto Niepodległości
          • 11 listopada Narodowe Święto Niepodległości

             

            A jeśli komu droga otwarta do nieba,

            Tym, co służą ojczyźnie. Wątpić nie potrzeba.

            Jan Kochanowski

            11 listopada 1918 roku był bardzo radosnym dniem dla wszystkich Polaków. Tego dnia, po 123 latach bycia pod zaborami, Polska odzyskała niepodległość. Dlatego corocznie celebrujemy to wielkie wydarzenie, aby uczcić pamięć tych, którzy walczyli o naszą wolność.

            Dnia 10 listopada w budynku naszej szkoły zapanował prawdziwie patriotyczny nastrój. Szkoła przybrała biało-czerwone barwy, co podkreśliło podniosłą symbolikę dnia 11 listopada i radość świętowania.

            Dziękujemy wszystkim nauczycielom i uczniom, którzy przyłączyli się do świętowania i sprawili, że ten dzień stał się naprawdę wyjątkowy.

            Samorząd Uczniowski i nauczyciele historii

            WIĘCEJ

        • „Dynia na Halloween”
          • „Dynia na Halloween”

            Październik wszystkim kojarzy się z jednym warzywem, a mianowicie z dynią. Dlatego też, w tym oto miesiącu, świetlica szkolna zorganizowała konkurs „Dynia na Halloween”. Zadaniem uczestników konkursu było wydrążenie oraz wykonanie z tego cudownego warzywa, niebanalnej dekoracji jesiennej. Wszystkie dostarczone do nas prace były niesamowite i pięknie zdobiły korytarz naszej szkoły.

            Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom za wzięcie udziału w konkursie!!!

            Oto lista zwycięzców:

            1. Helena Podsiębierska kl. 1b
            2. Alecia Mingin kl. 4c
            3. Zofia Olechniewicz kl. 3a
            4. Piotr Nowicki kl. 3b
            5. Nadia Drabek kl. 6a
            6. Julia Filipiak kl. 1a
            7. Blanka Karpińska kl. 2c
            8. Weronika Karpińska kl. 3b
            9. Oliwia Piechocka kl. 4a
            10. Michał Bacik kl. 1b
            11. Borys Pecho kl. 2c
            12. Hanna Majnert kl. 3a
            13. Bartosz Padzik kl. 5a
            14. Artem Nekoriak kl. 2c
            15. Wojciech Gałęziak kl. 2a
            16. Helena Szymaniak kl. 2b
            17. Klaudia Gawryś kl. 4a
            18. Aleksandra Kukulska kl. 3a
            19. Alicja Kukulska kl. 1b
            20. Franciszek Kaczmarczyk kl. 5b 

            WIĘCEJ

        • Sukces w LVI Warszawskiej Olimpiadzie Młodzieży w szachach
          • Sukces w LVI Warszawskiej Olimpiadzie Młodzieży w szachach

            W dniu 7 listopada 2022 roku na terenie Szkoły Podstawowej nr 143 w Warszawie odbył się finał Warszawskiej Olimpiady Młodzieży w szachach w kategorii dzieci i młodzież. W turnieju wystąpiły najlepsze drużyny z każdej dzielnicy w kategorii dzieci i młodzież, czyli 18 drużyn w każdej kategorii. Organizatorem szachowych zmagań był Szkolny Związek Sportowy. Turniej przeprowadzono systemem szwajcarskim na dystansie 7 rund. Tempo gry 10 minut + 3 sekundy na partię dla zawodnika.

            Obie nasze drużyny spisały się bardzo dobrze. W ogólnej klasyfikacji drużyna dzieci zajęła 4 miejsce, a młodzieży 10 miejsce.

            Szkolne reprezentacje wystąpiły w składach:

            dzieci

            1. Daniel Bereza – klasa 7a 2. Julian Obuchowicz – klasa 5b 3. Michał Grzeszuk – klasa 5b 4. Ewa Kozłowska – klasa 5c młodzież 1. Krzysztof Szufel – klasa 8b 2. Stanisław Rataj – klasa 8e

            3. Ignacy Sałek – klasa 8a 4. Zoja Poręcka – klasa 8g

            Gratulacje dla naszych reprezentantów!!!

            Szkolni instruktorzy szachowi

            Mariusz Seń

            Żaneta Kołodzińska

            WIĘCEJ

        • Drużynowe Mistrzostwa Mazowsza Szkół Podstawowych w Szachach Szybkich
          • Drużynowe Mistrzostwa Mazowsza Szkół Podstawowych w Szachach Szybkich

            W sobotę 5 listopada w Szkole Podstawowej nr 385 w Warszawie – Wesołej odbyły się Drużynowe Mistrzostwa Mazowsza Szkół Podstawowych w Szachach Szybkich. W zawodach wzięły udział dwie reprezentacje naszej szkoły w składzie: I zespół - Daniel Bereza 7a, Julian Obuchowicz 5b, Michał Grzeszuk 5b, Ewa Kozłowska 5c oraz II zespół - Mateusz Dymek 6d, Maciej Bidziński 7a, Krzysztof Obuchowicz 5b, Magdalena Belina-Brzozowska 8e. Turniej przeprowadzono systemem szwajcarskim na dystansie 7 rund w tempie gry 10 minut plus 5 sekund na każdego zawodnika.

            Pierwsza drużyna uplasowała się 12 miejscu, a druga zajęła 20 miejsce na 68 startujących zespołów. Natomiast indywidualnie Maciej Bidziński z klasy 7a, uzyskał wysokie 5 miejsce na drugiej szachownicy z wynikiem 6 punktów z 7 partii. Wszystkim zawodnikom serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów! Rodzicom oraz nauczycielom Panu Mariuszowi Seniowi i Żanecie Kołodzińskiej dziękujemy za zaangażowanie.

            WIĘCEJ

        • Góra Grosza startuje!
          • Góra Grosza startuje!

            Celem akcji jest pomoc dzieciom, które wychowują się poza swoją rodziną – w domach dziecka czy rodzinach zastępczych. W Górze Grosza każdy najdrobniejszy grosik ma wartość i moc. Zbierajcie grosiki i uzupełnicie nimi naszą skarbonkę.

            Akcja trwa do 28 lutego 2023 roku.

            Przyłączcie się i razem uzbierajmy wielką Górę Grosza!

        • ​​​​​​​Udział w akcji #Szkoła pamięta
          • ​​​​​​​Udział w akcji #Szkoła pamięta

            „Szkoła pamięta” to akcja Ministerstwa Edukacji i Nauki. Odbywa się w okresie, w którym wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii – tej ogólnonarodowej i lokalnej.

            Samorząd Uczniowski wraz z Małym Samorządem Uczniowskim zorganizował w szkole zbiórkę zniczy oraz odwiedził lokalne miejsce pamięci i poznał związaną z nim historię. Uczniowie na Wojskowym Cmentarzu Powązkowskim oddali cześć uczestnikom Powstania Warszawskiego, żołnierzom Armii Krajowej, poległym w Kozielsku, Ostaszkowie i Starobielsku. Znicze zapłonęły także na grobach znanych poetów, sportowców, artystów i polityków.

            WIĘCEJ

        • Jesienny koncert życzeń dla Seniorów
          • Jesienny koncert życzeń dla Seniorów

            Polonezem wchodzą drzewa w polską jesień,

            Śpiew jesieni w swoich liściach każde niesie.

            Przez ogrody, przez aleje i przez pole

            Idą brzozy, idą klony i topole.

            A te klony ustroiły się bogato,

            A te brzozy wplotły w warkocz babie lato.

            Idą olchy, idą buki i jesiony

            Szczerym złotem wyzłacane po korony…

            Wanda Chotomska

            Jesienne obchody Dni Seniora są szczególną okazją do zwrócenia uwagi na pokolenie najstarszych mieszkańców naszej dzielnicy, podkreślenia ich doświadczenia, zasług, a przede wszystkim wartości, na których może się wzorować młode pokolenie.

            Spotkania z Seniorami są od dawna wpisane w tradycję Szkoły Podstawowej nr 293. Po przerwie spowodowanej pandemią, 18 października 2022 r., po raz trzeci, mieliśmy zaszczyt gościć bielańskich Seniorów w murach naszej szkoły na zorganizowanym Jesiennym Koncercie Życzeń. Prowadząca, Pani Małgorzata Graczyk wraz z wicedyrektorami, Panią Beatą Chrzanowską oraz Panem Piotrem Śmiałkowskim z radością powitali wszystkich przybyłych Gości. Przekazali serdeczne życzenia od nieobecnej w tym dniu Pani dyrektor Iwony Krupińskiej oraz przypomnieli, że nasza szkoła od roku 2019 szczyci się tytułem „Szkoły przyjaznej Seniorom”. Tego dnia swoją obecnością zaszczycili nas również wiceburmistrzowie - Pani Sylwia Lacek i Pan Andrzej Malina, radni dzielnicy Bielany - Pani Monika Szadkowska i Pan Ryszard Zakrzewski, a także przedstawicielka Rady Rodziców, Pani Katarzyna Waksmundzka.

            Organizatorzy imprezy, czyli Mały Samorząd Uczniowski oraz Samorząd Uczniowski klas 4-8 wraz z wychowawcami poszczególnych klas I-3, oddziału przedszkolnego i kołem teatralnym, pod opieką Pani Beaty Piszczatowskiej, przygotowali program muzyczno-poetycki. Były wiersze, piosenki opowiadające o urokach jesieni, gra na instrumentach i pląsy, które dostarczyły wielu wzruszających chwil uczestnikom spotkania. Występy małych artystów były nagradzane przez publiczność gromkimi brawami oraz uśmiechem na twarzach Seniorów. Na zakończenie koncertu przewidziana została niespodzianka muzyczna – występ zespołu KaBaSta. Wspólnie z Panią Katarzyną Barszczowską i Panem Zbigniewem Starnawskim, młodsze i starsze pokolenie, mogło zaśpiewać znane dobrze przeboje, jak „Kasztany”, „Wszystko mi mówi, że mnie ktoś pokochał”, czy „Ludzkie gadanie”. Piękną oprawą do występów uczniów oraz gości była dekoracja Sali wykonana przez wychowawców świetlicy. Kotarę ozdobiły jesienne liście oraz dynie. Na parapetach znalazły się kompozycje z kasztanów, szyszek, dyni i wrzosów. Dodatkowy klimat tworzyły lampiony oraz zdjęcia jesiennych lip wyeksponowane na sztalugach. Taka aranżacja przeniosła wszystkich do jesiennego teatru barw i kolorów. Na pamiątkę tego wydarzenia uczniowie wręczyli Gościom drobne upominki, które samodzielnie wykonali. Były to laurki, jarzębinowe korale, zakładki do książek.

            Rozmowy przy kawie i herbacie oraz słodkim poczęstunku przedłużyły delektowanie się wyjątkową atmosferą wtorkowego popołudnia.

            Dziękujemy za tak liczne przybycie i zapraszamy za rok!

            Relacja

            WIĘCEJ

        • Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa
          • Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa

            Nasza szkoła podejmuje kolejne działania w ramach NPRC. Biblioteka szkolna systematycznie wzbogaca księgozbiór o nowości; do tej pory zakupiono 271 książek. Książki sukcesywnie są opracowywane i udostępniane czytelnikom. Ponadto w ramach programu biblioteka zakupiła i rozmieściła w bibliotece i korytarzu szkolnym plakaty promujące czytelnictwo. Nauczyciele z uczniami klas I-III rozpoczęli realizację zadań w ramach swoich projektów, ich działania wspierają również bibliotekarze i wychowawcy świetlicy. W ostatnim czasie klasy trzecie zrealizowały swój projekt „ Poznajemy regiony Polski- góry”. Powstało wiele ciekawych prac plastycznych i literackich; wychowawcy zorganizowali wystawki w salach lekcyjnych, bibliotekarze umieścili prace na tablicy bibliotecznej .

            WIĘCEJ

        • Jesteśmy Szachowymi Mistrzami Dzielnicy Bielany !!!
          • Jesteśmy Szachowymi Mistrzami Dzielnicy Bielany !!!

            W dniu 15 X 2021 roku w siedzibie TKKF „Chomiczówka” odbyły się Drużynowe Mistrzostwa Dzielnicy Bielany m.st. Warszawy w szachach dziewcząt i chłopców w dwóch kategoriach dzieci i młodzież. Turniej przeprowadzono systemem szwajcarskim na dystansie 7 rund w tempie gry 10 minut na partię. Celem imprezy było wyłonienie mistrzowskich zespołów szachowych spośród uczniów bielańskich szkół.
            Miło nam poinformować, że w obu kategoriach najlepiej spisały się drużyny z naszej szkoły w następujących składach:

            I miejsce w kategorii dzieci: Ewa Kozłowska 5c, Julian Obuchowicz 5b, Michał Grzeszuk 5b, Daniel Bereza 7a

            I miejsce w kategorii młodzież: Zoja Poręcka 8g, Ignacy Sałek 8a,  Krzysztof Szufel 8b, Stanisław Rataj 8e

            Obie drużyny będą reprezentować Dzielnicę Bielany w finałach Warszawskiej Olimpiady Młodzieży.

            Sukces szachistów to ogromny powód do dumy ich opiekunów, czyli Pani Żanety Kołodzińskiej i Pana Mariusza Senia.

            Serdeczne gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!

            WIĘCEJ
             

          • Podziękowanie

            Szkolny Wolontariat serdecznie dziekuje za włączenie sie w akcję "Kolorowe kredki". Była to akcja proekologiczna wspierająca recykling i ucząca dzieci ograniczania konsumpcyjnego stylu życia.

            Co dalej z zebranymi kredkami?

            Zostają poddane obróbce i segregacji. Odrestaurowane kredki trafiają do piórników, które są szyte przez 81 letniego wolontariusza. Piórniki są przekazywane do szpitali, szkół przyszpitalnych i świetlic środowiskowych lub do fundacji wspierających dzieci. Kredki, które są w gorszym stanie, są przerabiane na kredkowe małe dzieła. Kredkowa biżuteria i inne przedmioty z kredek są przekazywane na różne aukcje charytatywne. 

        • Kampania BohaterON - akcja wolontariatu
          • Kampania BohaterON - akcja wolontariatu

            Akcja „BohaterON - włącz historię” to ogólnopolski projekt historyczny, mający na celu upamiętanie uczestników Powstania Warszawskiego. W tegoroczną edycję kampanii zaangażowali się wolontariusze z klasy 4a. Uczniowie obejrzeli filmy dotyczące przebiegu Powstania Warszawskiego, czytali komiksy i rozwiązywali zadania na zajęciach z wolontariatu. Na korytarzu szkolnym pojawiła się okolicznościowa gazetka. Następnie uczniowie wykonali życzenia, które przekazane zostaną Powstańcom. W dniu 17 października uczniowie klasy 4a udali się na Cmentarz Powązkowski i posprzątali groby uczestników walk. Zapalili znicze i w zadumie wysłuchali opowieści o losach żołnierzy.

            WIĘCEJ

             

        • Ślubowanie klas pierwszych
          • Ślubowanie klas pierwszych

            Dziś ślubowania nadszedł czas
            Pierwszy egzamin na ucznia zdasz
            Rodzice nasi są tutaj z nami,
            żeby egzamin był dobrze zdany.

            W dniu 14 października 2022 roku w naszej szkole miała miejsce bardzo ważna i podniosła uroczystość. W poczet uczniów przyjęto pierwszoklasistów. W tych wyjątkowych chwilach dzieciom towarzyszyli: dyrektor szkoły, Pani Iwona Krupińska wraz z wicedyrektorami: Panią Beatą Chrzanowską oraz Panem Piotrem Śmiałkowskim, a także przedstawicielka Rady Rodziców, Pani Sylwia Traczyk.

            Uczniowie, pod okiem wychowawców, przygotowali program artystyczny, w którym zaprezentowali swoje umiejętności wokalne i recytatorskie. Pięknie zaśpiewali piosenki, a wzorowo wyrecytowane wiersze wzruszyły rodziców i ich wychowawców. Po części artystycznej wszyscy zgromadzeni zgodnie stwierdzili, że dzieci mogą zostać przyjęte do braci uczniowskiej. Pierwszoklasiści ślubowali kochać Ojczyznę, dbać o dobre imię swojej klasy i szkoły oraz swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom, po czym Pani Iwona Krupińska dokonała symbolicznego pasowania dzieci na uczniów.

            Pani dyrektor, kończąc pełne wzruszenia spotkanie, zwróciła się z gorącymi podziękowaniami w stronę rodziców, za zaangażowanie i wsparcie szkoły w procesie, którego głównym celem jest ukształtowanie i ukierunkowanie młodego człowieka. Wszyscy uczestnicy tej niezwykłej uroczystości, gromkimi brawami zamknęli pierwszy ważny rozdział w życiu naszych nowych uczniów, a chwile te uwieczniono pamiątkowymi fotografiami z ich wychowawcami.

            WIĘCEJ

          • Wygrany projekt "Klasa z klimatem"!

            Z ogromną przyjemnością pragniemy poinformować, że projekt "Klasa z klimatem", jest jednym z trzech zwycięskich na terenie miasta stołecznego Warszawy. Jego celem jest przeciwdziałanie negatywnym skutkom zmian klimatu. Został przygotowany przez uczennice klasy 8E - Magdalenę Belinę-Brzozowską oraz Aleksandrę Starnawską pod opieką wychowawczyni i nauczycielki geografii, Pani Joanny Kowalskiej.

            Realizacja zadań projektowych przebiegała w trzech etapach. Najpierw organizatorzy inicjatywy z Fundacji Alter Eko przeprowadzili na terenie naszej szkoły warsztaty. Wtedy uczestnicy projektu poznali sposoby retencjonowania wody, wspólnie z edukatorami, inwentaryzowali najbliższe otoczenie szkoły i projektowali możliwe do zastosowania rozwiązania. Następnie ósmoklasistki przygotowały pracę na konkurs w postaci projektu z zakresu zielono – błękitnej infrastruktury, przewidywanej do realizacji na terenie szkoły. Projekt Magdy i Oli dotyczył zaaranżowania przestrzeni na łąkę kwietną, umieszczenia donic z wysokimi trawami w okolicy rynien tak, aby wykorzystać małe zbiorniki magazynujące wodę. Dziewczynki zaplanowały także ogród warzywny, posadzenie krzewów owocowych, a w przyszłości organizację ogrodu sensorycznego.

            Ostatnim etapem jest realizacja trzech zwycięskich projektów. Przedsięwzięcie Oli i Madzi zyskało ogromne uznanie organizatorów i zostanie w niedługim czasie zrealizowane na terenie naszej szkoły. Dzięki przyznanym środkom w wysokości 4000PLN z budżetu województwa mazowieckiego przy współpracy z Fundacją Alter Eko, już niedługo będziemy mogli cieszyć się pięknym otoczeniem szkoły z wykorzystaniem rozwiązań korzystnych dla klimatu.

        • Dzień Edukacji Narodowej
          • Dzień Edukacji Narodowej

            Nauczyciel widzi więcej niż tylko twarze dzieci

            - stara się zobaczyć ich dusze

            B. Cage

            „Każdy 14 października jest kolejną rocznicą ustanowienia Komisji Edukacji Narodowej. To święto wszystkich nauczycieli, wychowawców oraz pracowników oświaty (…)”. Tymi słowami dyrektor szkoły Pani Iwona Krupińska rozpoczęła uroczyste spotkanie z wicedyrektorami, Panią Beatą Chrzanowską i Panem Piotrem Śmiałkowskim, gronem pedagogicznym oraz pracownikami administracji i obsługi szkoły. Podczas obchodów Dnia Nauczyciela w naszej szkole, była również obecna radna Dzielnicy Bielany, Pani Monika Szadkowska.

            W swoim wystąpieniu dyrektor szkoły serdecznie podziękowała nauczycielom za wysiłek w kształtowaniu umysłów i serc dzieci oraz młodzieży, za ponoszony trud, cierpliwość, troskę, za wskazywanie im właściwej drogi życiowej. Życzyła wszystkim powodzenia w życiu osobistym, a przede wszystkim, żeby ten rok szkolny przyniósł wiele zadowolenia z wielkich i małych osiągnięć, a także, aby szkoła była dla wszystkich środowiskiem przyjaznym, gdzie wraca się z przyjemnością, a nawet dumą. Pani Iwona Krupińska skierowała także słowa wdzięczności do pracowników administracji i obsługi za codzienną pracę na rzecz szkoły.

            Na zakończenie spotkania zostały wręczone Nagrody Dyrektora Szkoły za osiągnięcia dydaktyczne oraz odpowiedzialne tworzenie procesu wychowawczego dla rozwoju osobowości ucznia w roku szkolnym 2021/22. Jednocześnie, za zaangażowanie w realizację obowiązków służbowych, wyróżnieni zostali pracownicy administracyjni placówki.

            W tym uroczystym dniu należy życzyć wszystkim pracownikom szkoły, by ich codzienny trud otaczały zawsze życzliwość, spokój i zrozumienie.

            WIĘCEJ

        • Jesienny Turniej Szachowy
          • Jesienny Turniej Szachowy

            W dniu 13 października od wczesnych godzin porannych rozpoczęły się zmagania uczniów naszej szkoły w Jesiennym Turnieju Szachowym. Uczestnicy turnieju rozegrali 5 rund tempem 10 minut na zawodnika. W pierwszej grupie, czyli dzieci z klas 1-3 wystartowało 10 uczestników. Zwycięzcą został Bao Tran Hong Giaz z klasy 2 a. Drugie miejsce zajął Oliwier Jasiński z klasy 2 b, a trzecie Mikołaj Biernacki z klasy 2 c.

            W drugiej grupie, starszych uczniów z klas 4-8 wzięło udział 48 uczestników. Zwycięzcą turnieju został Daniel Bereza z klasy 7 a, drugie miejsce zajął Mateusz Dymek z klasy 6 d, a trzecie Julian Obuchowicz z klasy 5 b. W grupie klas 4-8 najlepszą zawodniczką turnieju została Ewa Kozłowska z klasy 5 c.

            Po zakończonych zmaganiach dyrektor szkoły Pani Iwona Krupińska oraz wicedyrektor Pan Piotr Śmiałkowski wszystkim uczestnikom turnieju wręczyli dyplomy i słodki upominek, a zwycięzcom puchary.

            Jesienny Turniej Szachowy został zorganizowany dzięki szkolnemu projektowi „Szach Mat” realizowanego w ramach Warszawskich Inicjatyw Edukacyjnych, którego autorami są Pan Mariusza Seń i Pani Żaneta Kołodzińska.

            Gratulujemy wszystkim uczestnikom!

            Wielkie brawa dla zwycięzców!

            klasy I-III

          • PIKNIK RODZINNY - FAJER NA TRAWIE

          • Dyrekcja, Grono Pedagogiczne i Rada Rodziców
            zapraszają na 
            "Piknik rodzinny - Fajer na trawie"

            który odbędzie się 
            25 maja 2024 r. – sobota w godz. 10:00 – 13:00 
            na boisku szkolnym.

            Na uczestników czeka wiele atrakcji:
            - występy artystyczne w wykonaniu uczniów oraz iluzjonisty KACPRA MYSIORKA; 
            - zabawy integracyjne;
            - turniej "Tenisa Stołowego o Puchar Dyrektora";
            - Rodzinny Turniej Szachowy;
            - wyścigi w układaniu na czas Kostki Rubika;
            - spacer z alpakami;
            - giełda kwiatowa;
            - pchli targ;
            - kawiarenki, a w nich – ciasta, napoje, potrawy kuchni europejskich.


            I WIELE, WIELE INNYCH ATRAKCJI!!!
             

        • Sukces trzecioklasistów w Małej Olimpiadzie Matematycznej
          • Sukces trzecioklasistów w Małej Olimpiadzie Matematycznej

          • 12 maja w Szkole Podstawowej nr 65 im. Władysława Orkana w Warszawie odbyło się wręczenie nagród w Małej Olimpiadzie Matematycznej. Konkurs odbył się pod patronatem Mazowieckiego Kuratorium Oświaty oraz Burmistrza Dzielnicy Żoliborz m. st. Warszawy.

            W Olimpiadzie brali udział uczniowie klas trzecich warszawskich szkół.

            Laureatką II miejsca została Joanna Gromiec z klasy III c.

            Wyróżnienie otrzymali: Zofia Kostecka oraz Antoni Opyrchał oboje z III c.

            Gratulujemy!

            WIĘCEJ

        • Sukces w Konkursie Kangur Matematyczny 2024
          • Sukces w Konkursie Kangur Matematyczny 2024

          • Miło nam poinformować, że w Konkursie Kangur Matematyczny 2024 tytuł laureata uzyskał Daniel Bereza z klasy 8a 
            oraz wyróżnienia otrzymali:
            Jan Pulikowski  klasa 2a
            Piotr Spólnicki  klasa 3a
            Hanna Majnert klasa 4a
            Anna Zagalska klasa 4c
            Kalina Kuzawińska klasa 4c
            Piotr Orłowski klasa 5a
            Mikołaj Szczepański klasa 5b
            Julian Obuchowicz klasa 6b
            Katarzyna Dziedzic klasa 7d
            Stanisław Krzywicki Klasa 7b.

            Gratulujemy!
             

        • Majowe, patriotyczne wyzwania.
          • Majowe, patriotyczne wyzwania.

          • Maj jest miesiącem szczególnym dla naszej Ojczyzny. W pierwszych trzech dniach tego miesiąca obchodzone są w Polsce święta upamiętniające najważniejsze wydarzenia i symbole, które zapisały się w historii polskiej państwowości.

            1 maja obchodzimy Święto Pracy, a dokładniej Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy. Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej jest świętem obchodzonym 2 maja. W tym dniu przypominamy sobie o historii i znaczeniu biało – czerwonej flagi. Narodowe Święto Trzeciego Maja to święto państwowe, które jest obchodzone na pamiątkę uchwalenia w 1791 roku Konstytucji 3 Maja. W naszej szkole postanowiliśmy upamiętnić te ważne daty. Już od samego rana, 10 maja uczniowie klas I – III wzięli udział w akcji pod hasłem „Serce dla Polski”. Były patriotyczne wyzwania: girlandy z biało - czerwonych serc, owocowa przekąska w barwach narodowych i wspólne śpiewanie piosenki pt. Jest takie miejsce – Polska.

            Z tej okazji również uczniowie klasy 3c przygotowali projekt „Kraje Unii Europejskiej”, bowiem w tym roku 1 maja obchodziliśmy 20 rocznicę wstąpienia Polski do tego stowarzyszenia. Trzecioklasiści prezentowali wybrane kraje. Opowiadali o stolicach tych państw, flagach i zabytkach.

            Te wydarzenia przypomniały nam wszystkim, jak ważne znaczenie mają symbole i barwy narodowe, a takie spotkania społeczności szkolnej pozwalają budować wspólnotową tożsamość.

            WIĘCEJ

        • Sprawne rączki
          • Sprawne rączki

          • W kolejnym cyklu zajęć w ramach programu „Sprawne rączki”, uczennice klasy 2a uszyły wiosenne, czerwone kwiatuszki z filcu. Zapewne będą służyły do ozdobienia okna, jak również mogą być wykorzystane jako broszka. Szycie i inne prace ręczne to doskonała zabawa oraz okazja do ćwiczenia sprawności ręki.

        • "Żywa Flaga" na Bielanach
          • "Żywa Flaga" na Bielanach

          • Od siedmiu lat na warszawskich Bielanach  obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej w sposób wyjątkowy, ktorego pomysłodawcą jest Szkoła Podstawowa nr 209 im. Hanki Ordonówny w Warszawie.  8 maja uczniowie klas trzecich reprezentowali naszą szkołę w projekcie patriotycznym „Żywa Flaga”.

            WIĘCEJ

        • Sukces naszych uczniów w Warszawskiej Olimpiadzie Młodzieży
          • Sukces naszych uczniów w Warszawskiej Olimpiadzie Młodzieży

          • W dniu 7 maja 2024r. odbyła się Warszawska Olimpiada Młodzieży w lekkiej atletyce dziewcząt i chłopców w kategorii młodzież, na szczeblu dzielnicowym. Imprezę zorganizował Urząd Dzielnicy Bielany m. st. Warszawy na obiektach Akademii Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie.

            Naszą szkołę reprezentowała 18 - osobowa drużyna dziewcząt i chłopców z klas VII i VIII. W rywalizacji sportowej wzięło udział 9 szkół podstawowych w tym szkoła sportowa.

            Uczniowie naszej szkoły zdobyli 8 medali w konkurencjach indywidualnych. Niestety, w tym roku nie udało się zdobyć medalu w biegach sztafetowych 4x100 i sztafecie olimpijskiej.

            W biegu na dystansie 200m złoty medal zdobyła Lena Markowicz (kl. 7a), a srebrny Nina Traczyk (kl.7a). Dwa medale nasi sportowcy zdobyli również na dystansie 300m – złoto wygrała Kinga Daniluk (kl.7b), a brąz Hanna Bednarczyk (kl.8a). Kolejne trofea wywalczyli uczniowie na dystansie 600m – złoto zdobył Patryk Sumiński (kl.7c), a brąz Gabriela Kucińska (kl.8a).

            W konkurencjach technicznych kolejne dwa srebrne medale przypadły Natalii Hołubowicz (kl.7b) w pchnięciu kulą i Kornelii Rydel (kl.7c) w skoku w dal.

            Wszystkim zawodniczkom i zawodnikom dziękujemy za udział w zawodach, a medalistom gratulujemy awansu do Warszawskiej Olimpiady Młodzieży i życzymy dalszych sukcesów.

            WIĘCEJ

        • Podsumowanie bielańskich konkursów językowych: Turnieju Wiedzy o Frazeologizmach „Mądrej głowie dość dwie słowie” oraz Konkursu Języka Angielskiego „Grammar Genius”.
          • Podsumowanie bielańskich konkursów językowych: Turnieju Wiedzy o Frazeologizmach „Mądrej głowie dość dwie słowie” oraz Konkursu Języka Angielskiego „Grammar Genius”.

          • 9 maja 2024 r. odbyło się podsumowanie dwóch bielańskich konkursów organizowanych przez nauczycieli naszej szkoły. W uroczystości wzięli udział uczestnicy VI edycji Turnieju Wiedzy o Frazeologizmach i I edycji konkursu języka angielskiego „ Grammar Genius”. Zebranych przywitała Dyrektor Szkoły, Pani Iwona Krupińska. Skierowała do nich słowa uznania za gotowość do podejmowania wyzwań i wytrwałość w dążeniu do celu. Następnie po krótkim programie artystycznym organizatorzy ogłosili wyniki. Laureaci otrzymali wartościowe nagrody, a finaliści i nauczyciele podziękowania za udział w konkursowych zmaganiach. Wśród osób nagrodzonych nie zabrakło także uczniów naszej szkoły. Stanisław Krzywicki z klasy VII b został laureatem I miejsca w konkursie „Grammar Genius”, natomiast w Turnieju Wiedzy o Frazeologizmach I miejsce zajęła Zuzanna Witosławska z klasy VI a. Wszystkim uczestnikom gratulujemy sukcesów.

            WIĘCEJ

        • Dzielnicowy Turniej Czytelniczo-Językowy
          • Dzielnicowy Turniej Czytelniczo-Językowy

          • Dnia 22 kwietnia w Szkole Podstawowej nr 209 im. Hanki Ordonówny odbył się finał Dzielnicowego Turnieju Czytelniczo – Językowego. Trzecio- i drugoklasiści musieli wykazać się znajomością lektur oraz sprawnością ortograficzną. Tegoroczny temat konkursu to „Zwierzęta jako bohaterowie książek”. W tym roku odnieśliśmy duży sukces. II miejsce zajęła Zofia Witosławska z klasy III a, natomiast III miejsce Joanna Gromiec z klasy III c. Za interpretację plastyczną nagrodzona została Julia Filipiak z klasy II a.

            Laureatkom gratulujemy!

            WIĘCEJ

        • Sukces szachowy w "Złoty Skoczek"
          • Sukces szachowy w "Złoty Skoczek"

          • W dniu 7 maja w Szkole Podstawowej nr 369 im. Antoniego Bolesława Dobrowolskiego w Warszawie odbył się turniej szachowy "Złoty Skoczek" dla klas I-VIII. To wydarzenie zgromadziło pasjonatów szachów z różnych szkół naszej dzielnicy, którzy w duchu sportowej rywalizacji zmierzyli się ze sobą na szachownicach.

            W kategorii klas młodszych, nasza szkoła mogła poszczycić się imponującym sukcesem, gdyż wszystkie trzy czołowe miejsca zajęli uczniowie klasy 3b. Na najwyższym stopniu podium stanął Artur Brzeziński, który zdobył komplet punktów, prezentując przy tym znakomitą technikę i konsekwencję w grze. Drugie miejsce przypadło Wiktorowi Oblińskiemu, a na trzecim miejscu uplasował się Janek Zajdel.

            W kategorii klas starszych (4-8), drugie miejsce zajął Daniel Bereza, uczeń klasy 8a z minimalną stratą 0,5 punktu do zwycięzcy turnieju. Na trzecim miejscu znalazł się Julian Obuchowicz, a tuż za podium uplasował się Krzysztof Obuchowicz, obaj z klasy 6b.

            Wszyscy nasi zawodnicy zagrali wiele dobrych partii. Na szczególną uwagę zasługuje partia Antka Chromińskiego z klasy 7d, który jako jedyny zdołał odebrać 0,5 punktu zwycięzcy turnieju.

            Gratulujemy wszystkim uczestnikom zaangażowania i pasji oraz życzymy dalszych sukcesów w szachowej rywalizacji.

            WIĘCEJ

        • Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja
          • Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

          • Dniu Trzeci Maja, dniu nam święty,
            Hołd ci należy nieść, choć dziś narodu cel wytknięty,
            Pamięci twojej cześć!

            W. Dalewska

             

            Konstytucja 3 Maja 1791 r. była pierwszą w Europie, zaś na świecie zyskała miano drugiej ustawy regulującej organizację władz państwowych, prawa i obowiązki obywateli. Uczczenie 233. rocznicy jej uchwalenia podtrzymuje pamięć o kluczowych wydarzeniach dla historii naszego państwa.

            Dla przywołania tej ważnej daty w historii Polski, w naszej szkole została zorganizowana tematyczna wystawa, podkreślająca znaczenie Konstytucji Majowej dla państwowości polskiej. Ekspozycja zawiera również prace uczniów z klas 4-8, przygotowane w ramach realizacji szkolnego projektu edukacyjnego, w którym zadaniem było wykonanie historycznego lapbooka, komiksu czy plakatu pod hasłem "Konstytucja 3 Maja". Można w nich znaleźć informacje, m.in. na temat tego, czym jest Konstytucja, kiedy i w jakich okolicznościach doszło do jej uchwalenia, jakie zmiany  wprowadzała oraz kim byli jej twórcy, zwolennicy i przeciwnicy.

            Wystawa upamiętniająca tak istotne wydarzenie historyczne przypomina uczniom naszej szkoły, jak ważną rolę i znaczenie mają słowa OJCZYZNA i PATRIOTYZM oraz to, czym jest WOLNOŚĆ.

            WIĘCEJ

          • Sukcesy w I Bielańskim Konkursie Druku 3D

          • W I BIELAŃSKIM KONKURSIE DRUKU 3D, w którym uczestniczyli uczniowie naszej szkoły jury doceniło najlepsze prace. W kategorii klas 4-5 trzecie miejsce ex aequo zajęły uczennice z klasy 5a: Zosia Krajewska i Kasia Jedynasty. Natomiast w kategorii klas 6-8 sukces osiągnęli uczniowie klasy 6b. Drugie miejsce zajęła Maja Wołoszczak, a Michał Grzeszuk otrzymał wyróżnienie.

            Serdecznie gratulujemy zwycięzcom!!!

            Wasze osiągnięcia są doskonałym przykładem talentu i zaangażowania.

            Dziękujemy za udział w konkursie i inspirujące prace.

        • Projekt językowo-informatyczny
          • Projekt językowo-informatyczny

          • Podczas dwóch kwietniowych lekcji uczniowie klasy 6B doskonalili swoje kompetencje informatyczno- językowe tworząc ulubione przepisy kulinarne w programie Canva. Praca w parach, poza utrwalaniem słownictwa poznanego podczas lekcji języka angielskiego, sprzyjała również rozwijaniu w uczniach kreatywności i pomysłowości.

            WIĘCEJ

        • XV Bielańskie Targi Edukacyjne
          • XV Bielańskie Targi Edukacyjne

          • 24 kwietnia klasy ósme odwiedziły XV Bielańskie Targi Edukacyjne. Przyszli absolwenci naszej szkoły zapoznali się z ofertami szkół ponadpodstawowych. Ponadto odbyły się spotkania z doradcami zawodowymi, spotkania przedstawiające różne zawody.

            WIĘCEJ

          • Wynik Konkursu Logicznego Myślenia 2024

          • Miło nam poinformować, że w Konkursie  Logicznego Myślenia

            Dyplom „Mistrza Logicznego Myślenia” otrzymali:
            Katarzyna Dziedzic z klasy 7d
            Stanisław Krzywicki z klasy 7b

            Dyplomy „Eksperta Logicznego Myślenia” otrzymali:
            Dorota Spólnicka z klasy 4c
            Mikołaj Szczepański z klasy 5b
            Lena Kruk z klasy 5b
            Michał Grzeszuk z klasy 6b

            Wszystkim nagrodzonym gratulujemy!

        • 22 kwietnia - Dzień Ziemi
          • 22 kwietnia - Dzień Ziemi

          • W poniedziałek 22 kwietnia br. obchodziliśmy Światowy Dzień Ziemi, któremu przyświecało przewodnie hasło: Planeta vs. Plastik. Na zajęciach z wychowawcami młodzież dyskutowała na temat recyklingu i segregacji odpadów. Uczniowie starali się odpowiedzieć na zasadnicze pytania: Czy rzeczywiście przywiązujemy wagę do tych zagadnień? Czy zdajemy sobie sprawę, jak faktycznie wpływamy na środowisko? Czy mamy świadomość, że kilka pozytywnych zmian w codziennych nawykach może znacznie przyczynić się do ochrony środowiska?

            Dodatkowo uczniowie klas IV i V przygotowali EKO-Ludki, na których złożyli swoje obietnice o planowanych działaniach ekologicznych, które będą podejmować dla dobra Ziemi. Natomiast klasy VI-VIII przygotowały plakat pod hasłem: Co mogę zrobić dla Ziemi? Ponadto młodzież w tym dniu ubrała się na zielono.

            Święto to jest wspaniałą okazją, by promować proekologiczne postawy w społeczeństwie oraz budować wspólną odpowiedzialność za naszą planetę.

        • Polscy nobliści – warto Ich znać.
          • Polscy nobliści – warto Ich znać.

          • Uczniowie z klasy 3b przygotowując projekt, poznali najważniejsze fakty z życia, twórczości i dokonań polskich laureatów Nagrody Nobla. To zaszczytne wyróżnienie jest przyznawane za wybitne osiągnięcia naukowe, literackie lub zasługi na rzecz pokoju na świecie. Zespoły w krótkich wystąpieniach zaprezentowały swoim koleżankom i kolegom ciekawostki z życia wybitnych Polaków: Marii Skłodowskiej - Curie, Wisławy Szymborskiej, Olgi Tokarczuk, Henryka Sienkiewicza, Władysława Reymonta, Czesława Miłosza, Lecha Wałęsy. Przygotowane prezentacje w formie lapbooków i plakatów zostały umieszczone na wystawie w klasie.

            WIĘCEJ

        • Ostatnie pożegnanie
          • Ostatnie pożegnanie

          • „Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych”

            ks. Jan Twardowski

             

            Z głębokim smutkiem i  żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci nauczycielki Wiesławy Zaborskiej, wychowawcy wielu pokoleń dzieci i młodzieży, naszej koleżanki.

            Odszedł wspaniały człowiek i nauczyciel przez kilkadziesiąt lat związany z bielańską oświatą. Dziś nasze współczucie okazujemy wszystkim, których ta śmierć dotknęła, łącząc się w smutku, żalu i modlitwie.

             

            Dyrekcja, Grono Pedagogiczne i Społeczność Szkoły Podstawowej nr 293 w Warszawie