• Dzień Pluszowego Misia w klasach I - III i oddziale przedszkolnym
          • Dzień Pluszowego Misia w klasach I - III i oddziale przedszkolnym

            Dzień 25 listopada ustanowiony został na całym świecie Dniem Pluszowego Misia. W związku z tym Szkoła Podstawowa nr 293, zaplanowała i zrealizowała szereg działań związanych z ulubioną zabawką każdego dziecka.

            Już od rana, wraz z dziećmi pojawiły się w szkole misie – misie małe, średnie, duże i te bardzo, bardzo duże. Po krótkim powitaniu i przedstawieniu swoich pupili, uczniowie klas 0-3 obejrzeli prezentację multimedialną, która przybliżyła im historię powstania pluszowego misia oraz bohaterów znanych bajek, książek i filmów. Następnie wraz ze swoimi misiami uczestniczyli w zajęciach lekcyjnych. Dzieci wykonały portrety swoich ulubionych Przytulanek, które można podziwiać na wystawie.

            Tego dnia Wolontariat zorganizował Loterię Pluszaków, Świetlica Szkolna oraz Biblioteka konkursy, których głównym bohaterem był Miś.

            Dzieciom dziękujemy za zaangażowanie, gratulujemy pięknie wykonanych prac i zwycięstw w konkursie.

        • Dzień Pluszowego Misia
          • Dzień Pluszowego Misia

            Tuli do snu, dodaje otuchy, pociesza w smutku, towarzyszy w zabawie. 25 listopada przypada Dzień Pluszowego Misia, najmilszej zabawki, wiernego przyjaciela i towarzysza dzieciństwa. Z tej okazji każdy uczeń mógł przyjść do szkoły ze swoim ukochanym misiem lub innym pluszakiem, przebrać się za misia czy inną ulubioną postać z bajki. Odbyły się również międzyklasowe Wybory Pluszowych Misiów. Wszystkie pluszowe zwierzątka urzekały miękkością i kolorami. Komisja składająca się z Dyrekcji szkoły oraz dzieci z oddziału przedszkolnego wyłoniła zwycięzców. Oto wyniki, czyli pluszaki, które skradły serca jury:

            I miejsce – Miś świnka – z klasy 8a

            II miejsce – Miś brunatny – z klasy 6a

            III miejsce – Miś borsuk – z klasy 4a oraz Miś kibic – z klasy 8c

            Wyróżnienia: Miś z klasy 1b, 6b, 6c, 6d

            Dziękujemy wszystkim za wspólne świętowanie! Czy to jutro, czy to dziś każdemu potrzebny jest miś!

            Samorząd Uczniowski

            WIĘCEJ

        • Turniej w "Dwa Ognie" usportowione
          • Turniej w "Dwa Ognie" usportowione

            W październiku katedra nauczycieli w-f przeprowadziła dla klas 4-tych Turniej w "Dwa Ognie" usportowione. Celem turnieju było rozpropagowanie, popularyzacja gry w "Dwa Ognie" i przygotowanie uczniów do gry w piłkę ręczną.

            19.10. zawody rozegrali chłopcy a w drugiej turze dziewczęta. Rywalizacja była bardzo emocjonująca.

            W grupie chłopców na I miejscu znalazła się drużyna z klasy 4c, II miejsce zajął zespół klasy4b a III miejsce zdobyli chłopcy z klasy 4 a. Wśród dziewcząt miejsca ulokowały się podobnie.

            Wszystkie drużyny otrzymały pamiątkowe dyplomy a zespoły, które zajęły I miejsca nagrodzono przechodnimi pucharami. Puchary te z końcem roku szkolnego wrócą do Katedry nauczycieli w-f.

            WIĘCEJ

          • Młodzieżowy Budżet Obywatelski

            22 listopada w Bielańskim Centrum Edukacji Kulturalnej odbyła się Gala Młodzieżowego Budżetu Obywatelskiego, podczas której ogłoszono wyniki II edycji Młodzieżowego Budżetu Obywatelskiego. Niestety, nasz projekt pt. „Pokój spokoju” nie znalazł się w gronie zwycięzców.

            Bardzo dziękujemy całej społeczności szkolnej za zaangażowanie podczas głosowania.

            Samorząd Uczniowski

          • Dzień Życzliwości i Pozdrowień

            Główną ideą Dnia Życzliwości i Pozdrowień, który przypada w dniu 21 listopada jest przypomnienie o tym, że wzajemna życzliwość może stać się podstawą do budowania dobrych relacji między ludźmi. Uśmiech, ciepłe słowo, krótkie pozdrowienie wystarczy, aby wokół wszystkim żyło się lepiej, radośniej.

            Z tej okazji na korytarzu szkolnym „wyrosło” Drzewo Życzliwości, na którym na przygotowanych wcześniej kolorowych listkach uczniowie mogli przekazać życzliwe, miłe słowa swoim koleżankom i kolegom.

            Dziękujemy wszystkim, którzy przyłączyli się do tak szczytnej akcji.

            Samorząd Uczniowski

        • Wycieczka zawodoznawcza
          • Wycieczka zawodoznawcza

            W bieżącym roku szkolnym uczniowie klas ósmych biorą udział w wycieczkach zawodoznawczych organizowanych przez doradcę zawodowego w ramach realizacji projektu "Sięgnij po więcej". W listopadzie uczniowie odwiedzili Telewizję Polsat. Mlodzież zobaczyła charakteryzatornię, reżyserki i studia telewizyjne. Uczniowie choć przez chwilę wcielili się w rolę prowadzących programy, dowiedzieli się jak pracują charakteryzatorzy, kostiumolodzy i operatorzy kamer oraz dźwiękowcy. Wyjscie było świetną okazją do zapoznania się ze specyfiką różnych zawodów.

            WIĘCEJ

        • Szkolne miasteczko zawodów 
          • Szkolne miasteczko zawodów 

            Poznanie świata zawodów może być niezwykle pasjonujące, o czym mogli przekonać się uczniowie wszystkich klas naszej szkoły. W listopadzie dzieci uczestniczyły w wydarzeniach zorganizowanych przez szkolnego doradcę zawodowego panią Annę Szumel. Uczniowie klas młodszych i oddziału przedszkolnego wykonali przepiękne prace plastyczne zatytułowane "Mój wymarzony  zawód". I miejsce w konkursie zdobył Antoni Łojewski. Uczniowie klas ósmych rywalizowali w szkolnym konkursie wiedzy z zakresu doradztwa zawodowego. Zwyciężyła klasa VIII A. 23 listopada uczniowie zaprezentowali przebrania różnych przedstawicieli zawodów. W tej konkurencji zwyciężyła klasa V B reprezentowana przez Aleksandrę Lewandowską. Na korytarzach szkolnych zobaczyć można było pielęgniarkę, lakiernika samochodowego, panią ochroniarz, policjantkę, panią mechanik pojazdów samochodowych, żołnierza i stewardessę. W listopadzie uczniowie klasy VIII F odwiedzili I Liceum Ogólnokształcące im. B. Limanowskigo.  Na zajęciach  prowadzonych przez wychowawców klas dzieci odgadywały zagadki zawodoznawcze, grały w kalambury, poznały zawody wymierajace, poszukiwane i zawody przyszłości. W poznawaniu świata zawodów pomocna okazała się platforma multimedialna Mapa Karier. Na zajęciach z informatyki dzieci przygotowały wspólnie z panią Małgorzatą Badeńską- Onyśk plakaty w programie Canva o wymarzonych zawodach. Na zakończenie Szkolnego miasteczka zawodów uczniowie klas ósmych udali się do Telewizji Polsat Games w ramach realizacj projektu  "Sięgnij po więcej " i poznali tajniki pracy w telewizji.

            WIĘCEJ

        • Mój przyjaciel Miś
          • Mój przyjaciel Miś

            25 listopada w Światowym Dniu Pluszowego Misia biblioteka szkolna rozstrzygnęła konkurs plastyczny dla uczniów klas 1-3,, Mój przyjaciel Miś" Uczniowie wykonali wiele ciekawych prac przedstawiających postać ulubionego misia-bohatera literatury dziecięcej.

            Oto wyniki konkursu:

            Klasy 1

            1 miejsce- Kaja Gajewska 1b, Maria Krzywicka 1b

            2 miejsce- Iga Suchodolska 1b, Helena Podsiębierska 1b

            3 miejsce -Julia Filipiak 1a, Jan Pulikowski 1a

            Klasy 2:

            1 miejsce- Amelia Olszewska 2b, Antek Chłopecki 2a

            2 miejsce -Zosia Kostecka 2c, Jagoda Duralska 2b

            3 miejsce- Angela Ye 2b

            Klasy 3:

            1 miejsce- Maja Czarnecka 3a, Paulina Sumińska 3a, Olga Pankiv 3b

            2 miejsce- Natalia Rokita 3d, Ola Ampulska 3a

            3 miejsce- Hana Kamińska 3a

            Serdecznie gratulujemy laureatom!

            WIĘCEJ

        • "Papieroplastyka-składam i wycinam"
          • "Papieroplastyka-składam i wycinam"

            W naszej szkole prowadzona jest innowacja pedagogiczna „Papieroplastyka-składam i wycinam”. Zajęcia są odpowiedzią na potrzeby rozwojowe i zainteresowania uczniów edukacji wczesnoszkolnej. Papieroplastyka ma na celu poszerzenie umiejętności, zarówno w zakresie operowania nożyczkami, jak i materiałami plastycznymi, poznanie różnych form składania papieru, a także rozwijanie twórczego i kreatywnego myślenia. Prace plastyczne wymagają nie tylko odwzorowywania, lecz skłaniają uczestnika zajęć do szukania własnych rozwiązań i pomysłów konstrukcyjnych. Zajęcia są doskonałą okazją do stymulowania rozwoju wyobraźni przestrzennej, kreatywnego myślenia, rozwijania fantazji. To wszystko składa się na kształtowanie osobowości uczniów. Od września wykonano wiele ciekawych prac. Zapraszamy do galerii zdjęć.  

            Zajęcia odbywają się w każdy wtorek i są prowadzone przez Panią Beatę Jońską. 

            WIĘCEJ

        • Innowacja pedagogiczna "Z legendą przez Polskę"
          • Innowacja pedagogiczna "Z legendą przez Polskę"

            Od września br. w naszej szkole prowadzona jest innowacja pedagogiczna „Z legendą przez Polskę”. Zajęcia są przeznaczone dla uczniów edukacji wczesnoszkolnej, którzy wykazują zainteresowania czytelniczo-plastyczne. Ogromny wpływ na rozwój dziecka ma obcowanie z literaturą, które pobudza wyobraźnię, wzbogaca słownictwo, zwiększa wrażliwość na otaczający nas świat oraz służy rozwojowi wiedzy ogólnej. Obcowanie z książką niesie więc szereg pozytywów.  

            Innowacja pedagogiczna „Z legendą przez Polskę” łączy różne edukacje w celu osiągnięcia jak największej efektywności zajęć. Uczniowie, oprócz aktywnego omawiania polskich legend, poznają miejsca na mapie Polski związane z danym tekstem. Nie od dziś wiadomo, że człowiek zapamiętuje i uczy się najskuteczniej przez działanie. Zatem dzieci nie tylko poznają legendy, ale także wykonują do nich ilustracje.  

            Zajęcia odbywają się w każdy wtorek i są prowadzone przez Panią Beatę Jońską. 

            WIĘCEJ

             

        • Wieczór Pieśni Patriotycznych w SP 187
          • Wieczór Pieśni Patriotycznych w SP 187

            Wieczór Pieśni Patriotycznych to tradycyjne wydarzenie, które od 10 lat odbywa się w Szkole Podstawowej nr 187 im. Adama Mickiewicza. W dniu 21 listopada br. miała miejsce jego kolejna edycja, ale w nowej odsłonie, z uwagi na fakt, że nasza szkoła po raz pierwszy pełniła rolę współorganizatora.

            Podczas wieczoru z udziałem Burmistrza Dzielnicy Bielany, Pana Grzegorza Pietruczuka, Zastępcy Burmistrza Dzielnicy Bielany, Pana Andrzeja Maliny, Radnego Dzielnicy Bielany, Pana Ryszarda Zakrzewskiego, rodziców i uczniów, naszą szkołę reprezentowała dyrektor, Pani Iwona Krupińska oraz wicedyrektor, Pan Piotr Śmiałkowski. W trakcie spotkania można było usłyszeć wiele ciekawych interpretacji utworów patriotycznych, które służą pielęgnowaniu pamięci o ważnych wydarzeniach historycznych, wzmacnianiu uczuć do własnego kraju oraz niejednokrotnie podkreślają trudną drogę do odzyskania suwerenności.

            W przeglądzie pieśni wystąpiły także uczennice z naszej szkoły. Natalia Dziekan i Marianna Wojtkowska zaśpiewały utwór pt. „Szara Piechota”, Kalina Sobczyńska zaprezentowała piosenkę pt. „Dziewczyna z granatem”, a Magdalena Belina-Brzozowska wystąpiła z pieśnią „O mój rozmarynie”. Do uświetnienia spotkania włączyli się także nasi wolontariusze, którzy pod opieką Pani Małgorzaty Badeńskiej-Onyśk oraz Pani Anny Szumel przygotowali kawiarenkę.

            Wieczór Pieśni Patriotycznych dostarczył zebranym dużo emocji, co potwierdza zasadność kultywowania pamięci o przodkach, rozbudzania zainteresowań historią oraz symbolami narodowymi.

            WIĘCEJ

        • Pierwsza pomoc w świetlicy szkolnej
          • Pierwsza pomoc w świetlicy szkolnej

            W dniach od 14 do 18 listopada zostały przeprowadzone w świetlicy zajęcia z udzielania pierwszej pomocy. W zajęciach uczestniczyły wszystkie dzieci uczęszczające do świetlicy. Celem było zaznajomienie uczniów z podstawami teoretycznymi i praktycznymi udzielania pierwszej pomocy w stanach zagrożenia życia lub zdrowia poszkodowanego .Program zajęć był dostosowany pod względem merytorycznym i metodycznym indywidualnie do każdej grupy wiekowej. Dzieci zapoznały się z następującymi tematami: jakie są numery ratunkowe, jak prawidłowo wzywać pomoc, jak ułożyć poszkodowanego w pozycji bezpiecznej, co zrobić gdy, ktoś się zakrztusi, jak postąpić w przypadku omdlenia i krwotoków z nosa. W bieżącym roku dzieci uczyły się wykonywania ucisków ratowniczych na fantomie ( ze względu na dużą zachorowalność dzieci w tym okresie ćwiczenia oddechów ratowniczych na fantomie nie były przeprowadzone). Dzieci chętnie i aktywnie brały udział w przeprowadzonych zajęciach. Nauka udzielania pierwszej pomocy jest prowadzona od 16 lat w naszej świetlicy. Instruktaż z zakresu udzielania pierwszej pomocy jest realizowany na podstawie programu edukacyjne WOŚP „Ratujemy i uczymy ratować”. Sprawdzianem i utrwaleniem nabytych umiejętności było wykonanie prac plastycznych, rozwiązywanie krzyżówek i łamigłówek, oraz testu zadań. Zajęcia te zawsze są przygotowane i prowadzone przez wychowawców w sposób atrakcyjny i cieszą się dużym zainteresowaniem, mają one na celu przygotowanie dzieci do udzielania pierwszej pomocy, pozbawienie ich lęku i stresu w sytuacji zagrożenia życia oraz kształtowanie postawy empatii i odpowiedzialności.

            WIĘCEJ

        • Akcje ze zwierzakami w roli głównej
          • Akcje ze zwierzakami w roli głównej

            W listopadzie br. zorganizowano dwie cieszące się dużym zainteresowaniem akcje. Pierwsza z nich to „Pokaż swojego zwierzaka”. Wielu uczniów i nauczycieli przyniosło zdjęcia swoich pupili. Wśród nich znalazły się psy, koty, myszy domowe, chomiki, a nawet iguana. Akcja miała na celu pokazać jak wiele osób ma zwierzęta, troszczy się o nie i zajmuje się ich pielęgnacją. Opieka nad pupilami wymaga dużego zaangażowania, czasu i energii. Cieszymy się, że tak wiele osób podjęło te wyzwanie.

            Drugie przedsięwzięcie to „Dzień domowego zwierzaka”, który odbył się 17 listopada. Uczniowie nie zawiedli i chętnie przebrali się za ulubione zwierzaki. Swoim strojem pokazali, że zwierzęta są bliskie naszym sercom.

            Pamiętajmy, że są to bezbronne istoty, które potrzebują naszej pomocy.

            WIĘCEJ

        • Spotkanie autorskie
          • Spotkanie autorskie

            17 listopada 2022 roku mieliśmy przyjemność gościć w naszej szkole Panią Barbarę Szelągowską, autorkę książek dla dzieci, wierszy, zagadek, zabaw ruchowych, inscenizacji i opowiadań, współpracującą od wielu lat z wydawnictwami oświatowymi, a tym samym z nauczycielami.

            Wraz z Panią Barbarą zawitała do nas Pani Monika Jędrychowska – ilustratorka, autorka logotypów, kolaży, plakatów oraz ulotek, współautorka instalacji przestrzennych.

            W spotkaniu uczestniczyły dzieci z oddziału przedszkolnego oraz klas I – III. Dowiedziały się na czym polega praca obydwu Pań, jak długo powstaje książka, skąd autorka czerpie pomysły oraz jakie techniki ilustracji można wykorzystać, aby publikacja była atrakcyjna i ciekawa.

            Młodsze dzieci spotkały się ze Stonogą Jadzią, która jest bohaterką jednej z książek autorstwa Pani Barbary. Ponadto, wszyscy mogli wziąć udział w szukaniu odpowiedzi na zagadki, które wspólnie tworzyły hasło. Nie brakowało także wesołej zabawy ruchowej oraz sesji pytań, która miała zaspokoić ciekawość młodych czytelników.

            Chętne dzieci miały możliwość zakupu książek autorstwa naszych Gości wraz z autografem stanowiącym wspaniałą pamiątkę spotkania. Na dowód wdzięczności Pani Barbara i Pani Monika otrzymały wiele laurek i podziękowań wykonanych przez uczniów naszej szkoły.

            Bardzo dziękujemy naszym Gościom za wspaniałe spotkanie z kulturą, a także sponsorom wydarzenia: Burmistrzowi Dzielnicy Bielany (Projekt „Kulturalny Przedszkolaczek”), Radzie Rodziców przy Szkole nr 293 im. Jana Kochanowskiego, Miastu Stołecznemu Warszawa (Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa).

            WIĘCEJ

        • Międzynarodowy Dzień Tolerancji
          • Międzynarodowy Dzień Tolerancji

            16 listopada obchodziliśmy w naszej szkole Międzynarodowy Dzień Tolerancji. Święto to ustanowione zostało przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 12 grudnia 1995 r. z inicjatywy UNESCO.

            Z tej okazji Samorząd Uczniowski zorganizował konkurs plastyczny „Portret naszej klasy”. Klasy podczas zajęć z wychowawcą wykonały plakat, który miał pokazać, że każdy z nas jest inny, wyjątkowy i niepowtarzalny, a zarazem każda osoba wnosi coś do swojej klasy i wspólnie tworzymy zgrany zespół. Mamy nadzieję, że praca nad wspólnym plakatem stała się okazją do refleksji nad własną postawą w odniesieniu do innych osób.

            Dziękujemy klasom, które przyłączyły się do naszej akcji. Jury konkursu zdecydowało wyróżnić klasy: 2b, 2c, 4a, 6b, 6c, 7a, 8c i 8g.

            Samorząd Uczniowski

            WIĘCEJ

        • Świetlicowe wyzwanie ODKRYWAMY MIEJSCA PAMIĘCI NARODOWEJ
          • Świetlicowe wyzwanie ODKRYWAMY MIEJSCA PAMIĘCI NARODOWEJ

            Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom wyzwania pt. "Odkrywamy miejsca pamięci narodowej".

            Cieszy nas fakt, iż wielu z was w tym szczególnym dniu - Dniu Święta Niepodległości odwiedziło i upamiętniło szczególne miejsca w historii naszego kraju. Należały do nich zarówno cmentarze wojskowe, leśne groby żołnierskie, pomniki upamiętniające poległych w walkach o wolność Polski. Na wielu z nich znalazły się wiązanki kwiatów i zapalone znicze dające wyraz Waszej pamięci i dbałości o historię naszego kraju.

            Wszystkie osoby, które podjęły świetlicowe wyzwanie zostaną nagrodzone punktami z zachowania za propagowanie postawy patriotycznej.

            Uczniowie, którzy podjęli wyzwanie to :

            Zofia Kosteczka 2c

            Joanna Kowalewska 4a

            Oliwia Piechocka 4a

            Karolina Siemaszko 4c

            Maksymilan Siemaszko 5c

            Maciej Sitkiewicz 5c

            Nina Dziarmakowska 5a

            Franciszek Kaczmarczyk 5b

            Miłosz Kukułowicz 8a

            WIĘCEJ

          • Sukces naszych uczniów w konkursie literackim

            Po raz kolejny uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Konkursie Literackim pod hasłem „NASZE ZDROWIE MARSZCZY CZOŁO, GDY NADMIERNY HAŁAS W KOŁO ”. Turniej tradycyjnie został zorganizowany przez SPZZLO Warszawa – Żoliborz oraz przez redakcję kwartalnika „Zdrowie Pacjenta”. Skierowany został do uczniów warszawskich szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych. Zadanie uczestników polegało na zredagowaniu krótkich wierszyków, fraszek lub limeryków, nawiązujących do tematu konkursu.

            Z ogromną przyjemnością pragniemy poinformować, że w gronie laureatów znalazło się aż 11 uczniów z naszej szkoły: z klasy 6A - Miłosz Górski, Jakub Krawczyk, Aleksandra Siwek i Nina Traczyk, z klasy 6C – Kornelia Rydel, z klasy 7B – Maja Węglarz, z klasy 8D – Mateusz Snopkiewicz, z klasy 8E - Karolina Bednarz, Hanna Stachulska oraz Aleksandra Starnawska, z klasy 8F - Nina Kaczkan.

            Gratulacje dla laureatów!

          • PIKNIK RODZINNY - FAJER NA TRAWIE

          • Dyrekcja, Grono Pedagogiczne i Rada Rodziców
            zapraszają na 
            "Piknik rodzinny - Fajer na trawie"

            który odbędzie się 
            25 maja 2024 r. – sobota w godz. 10:00 – 13:00 
            na boisku szkolnym.

            Na uczestników czeka wiele atrakcji:
            - występy artystyczne w wykonaniu uczniów oraz iluzjonisty KACPRA MYSIORKA; 
            - zabawy integracyjne;
            - turniej "Tenisa Stołowego o Puchar Dyrektora";
            - Rodzinny Turniej Szachowy;
            - wyścigi w układaniu na czas Kostki Rubika;
            - spacer z alpakami;
            - giełda kwiatowa;
            - pchli targ;
            - kawiarenki, a w nich – ciasta, napoje, potrawy kuchni europejskich.


            I WIELE, WIELE INNYCH ATRAKCJI!!!
             

        • Sukces trzecioklasistów w Małej Olimpiadzie Matematycznej
          • Sukces trzecioklasistów w Małej Olimpiadzie Matematycznej

          • 12 maja w Szkole Podstawowej nr 65 im. Władysława Orkana w Warszawie odbyło się wręczenie nagród w Małej Olimpiadzie Matematycznej. Konkurs odbył się pod patronatem Mazowieckiego Kuratorium Oświaty oraz Burmistrza Dzielnicy Żoliborz m. st. Warszawy.

            W Olimpiadzie brali udział uczniowie klas trzecich warszawskich szkół.

            Laureatką II miejsca została Joanna Gromiec z klasy III c.

            Wyróżnienie otrzymali: Zofia Kostecka oraz Antoni Opyrchał oboje z III c.

            Gratulujemy!

            WIĘCEJ

        • Sukces w Konkursie Kangur Matematyczny 2024
          • Sukces w Konkursie Kangur Matematyczny 2024

          • Miło nam poinformować, że w Konkursie Kangur Matematyczny 2024 tytuł laureata uzyskał Daniel Bereza z klasy 8a 
            oraz wyróżnienia otrzymali:
            Jan Pulikowski  klasa 2a
            Piotr Spólnicki  klasa 3a
            Hanna Majnert klasa 4a
            Anna Zagalska klasa 4c
            Kalina Kuzawińska klasa 4c
            Piotr Orłowski klasa 5a
            Mikołaj Szczepański klasa 5b
            Julian Obuchowicz klasa 6b
            Katarzyna Dziedzic klasa 7d
            Stanisław Krzywicki Klasa 7b.

            Gratulujemy!
             

        • Majowe, patriotyczne wyzwania.
          • Majowe, patriotyczne wyzwania.

          • Maj jest miesiącem szczególnym dla naszej Ojczyzny. W pierwszych trzech dniach tego miesiąca obchodzone są w Polsce święta upamiętniające najważniejsze wydarzenia i symbole, które zapisały się w historii polskiej państwowości.

            1 maja obchodzimy Święto Pracy, a dokładniej Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy. Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej jest świętem obchodzonym 2 maja. W tym dniu przypominamy sobie o historii i znaczeniu biało – czerwonej flagi. Narodowe Święto Trzeciego Maja to święto państwowe, które jest obchodzone na pamiątkę uchwalenia w 1791 roku Konstytucji 3 Maja. W naszej szkole postanowiliśmy upamiętnić te ważne daty. Już od samego rana, 10 maja uczniowie klas I – III wzięli udział w akcji pod hasłem „Serce dla Polski”. Były patriotyczne wyzwania: girlandy z biało - czerwonych serc, owocowa przekąska w barwach narodowych i wspólne śpiewanie piosenki pt. Jest takie miejsce – Polska.

            Z tej okazji również uczniowie klasy 3c przygotowali projekt „Kraje Unii Europejskiej”, bowiem w tym roku 1 maja obchodziliśmy 20 rocznicę wstąpienia Polski do tego stowarzyszenia. Trzecioklasiści prezentowali wybrane kraje. Opowiadali o stolicach tych państw, flagach i zabytkach.

            Te wydarzenia przypomniały nam wszystkim, jak ważne znaczenie mają symbole i barwy narodowe, a takie spotkania społeczności szkolnej pozwalają budować wspólnotową tożsamość.

            WIĘCEJ

        • Sprawne rączki
          • Sprawne rączki

          • W kolejnym cyklu zajęć w ramach programu „Sprawne rączki”, uczennice klasy 2a uszyły wiosenne, czerwone kwiatuszki z filcu. Zapewne będą służyły do ozdobienia okna, jak również mogą być wykorzystane jako broszka. Szycie i inne prace ręczne to doskonała zabawa oraz okazja do ćwiczenia sprawności ręki.

        • "Żywa Flaga" na Bielanach
          • "Żywa Flaga" na Bielanach

          • Od siedmiu lat na warszawskich Bielanach  obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej w sposób wyjątkowy, ktorego pomysłodawcą jest Szkoła Podstawowa nr 209 im. Hanki Ordonówny w Warszawie.  8 maja uczniowie klas trzecich reprezentowali naszą szkołę w projekcie patriotycznym „Żywa Flaga”.

            WIĘCEJ

        • Sukces naszych uczniów w Warszawskiej Olimpiadzie Młodzieży
          • Sukces naszych uczniów w Warszawskiej Olimpiadzie Młodzieży

          • W dniu 7 maja 2024r. odbyła się Warszawska Olimpiada Młodzieży w lekkiej atletyce dziewcząt i chłopców w kategorii młodzież, na szczeblu dzielnicowym. Imprezę zorganizował Urząd Dzielnicy Bielany m. st. Warszawy na obiektach Akademii Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie.

            Naszą szkołę reprezentowała 18 - osobowa drużyna dziewcząt i chłopców z klas VII i VIII. W rywalizacji sportowej wzięło udział 9 szkół podstawowych w tym szkoła sportowa.

            Uczniowie naszej szkoły zdobyli 8 medali w konkurencjach indywidualnych. Niestety, w tym roku nie udało się zdobyć medalu w biegach sztafetowych 4x100 i sztafecie olimpijskiej.

            W biegu na dystansie 200m złoty medal zdobyła Lena Markowicz (kl. 7a), a srebrny Nina Traczyk (kl.7a). Dwa medale nasi sportowcy zdobyli również na dystansie 300m – złoto wygrała Kinga Daniluk (kl.7b), a brąz Hanna Bednarczyk (kl.8a). Kolejne trofea wywalczyli uczniowie na dystansie 600m – złoto zdobył Patryk Sumiński (kl.7c), a brąz Gabriela Kucińska (kl.8a).

            W konkurencjach technicznych kolejne dwa srebrne medale przypadły Natalii Hołubowicz (kl.7b) w pchnięciu kulą i Kornelii Rydel (kl.7c) w skoku w dal.

            Wszystkim zawodniczkom i zawodnikom dziękujemy za udział w zawodach, a medalistom gratulujemy awansu do Warszawskiej Olimpiady Młodzieży i życzymy dalszych sukcesów.

            WIĘCEJ

        • Podsumowanie bielańskich konkursów językowych: Turnieju Wiedzy o Frazeologizmach „Mądrej głowie dość dwie słowie” oraz Konkursu Języka Angielskiego „Grammar Genius”.
          • Podsumowanie bielańskich konkursów językowych: Turnieju Wiedzy o Frazeologizmach „Mądrej głowie dość dwie słowie” oraz Konkursu Języka Angielskiego „Grammar Genius”.

          • 9 maja 2024 r. odbyło się podsumowanie dwóch bielańskich konkursów organizowanych przez nauczycieli naszej szkoły. W uroczystości wzięli udział uczestnicy VI edycji Turnieju Wiedzy o Frazeologizmach i I edycji konkursu języka angielskiego „ Grammar Genius”. Zebranych przywitała Dyrektor Szkoły, Pani Iwona Krupińska. Skierowała do nich słowa uznania za gotowość do podejmowania wyzwań i wytrwałość w dążeniu do celu. Następnie po krótkim programie artystycznym organizatorzy ogłosili wyniki. Laureaci otrzymali wartościowe nagrody, a finaliści i nauczyciele podziękowania za udział w konkursowych zmaganiach. Wśród osób nagrodzonych nie zabrakło także uczniów naszej szkoły. Stanisław Krzywicki z klasy VII b został laureatem I miejsca w konkursie „Grammar Genius”, natomiast w Turnieju Wiedzy o Frazeologizmach I miejsce zajęła Zuzanna Witosławska z klasy VI a. Wszystkim uczestnikom gratulujemy sukcesów.

            WIĘCEJ

        • Dzielnicowy Turniej Czytelniczo-Językowy
          • Dzielnicowy Turniej Czytelniczo-Językowy

          • Dnia 22 kwietnia w Szkole Podstawowej nr 209 im. Hanki Ordonówny odbył się finał Dzielnicowego Turnieju Czytelniczo – Językowego. Trzecio- i drugoklasiści musieli wykazać się znajomością lektur oraz sprawnością ortograficzną. Tegoroczny temat konkursu to „Zwierzęta jako bohaterowie książek”. W tym roku odnieśliśmy duży sukces. II miejsce zajęła Zofia Witosławska z klasy III a, natomiast III miejsce Joanna Gromiec z klasy III c. Za interpretację plastyczną nagrodzona została Julia Filipiak z klasy II a.

            Laureatkom gratulujemy!

            WIĘCEJ

        • Sukces szachowy w "Złoty Skoczek"
          • Sukces szachowy w "Złoty Skoczek"

          • W dniu 7 maja w Szkole Podstawowej nr 369 im. Antoniego Bolesława Dobrowolskiego w Warszawie odbył się turniej szachowy "Złoty Skoczek" dla klas I-VIII. To wydarzenie zgromadziło pasjonatów szachów z różnych szkół naszej dzielnicy, którzy w duchu sportowej rywalizacji zmierzyli się ze sobą na szachownicach.

            W kategorii klas młodszych, nasza szkoła mogła poszczycić się imponującym sukcesem, gdyż wszystkie trzy czołowe miejsca zajęli uczniowie klasy 3b. Na najwyższym stopniu podium stanął Artur Brzeziński, który zdobył komplet punktów, prezentując przy tym znakomitą technikę i konsekwencję w grze. Drugie miejsce przypadło Wiktorowi Oblińskiemu, a na trzecim miejscu uplasował się Janek Zajdel.

            W kategorii klas starszych (4-8), drugie miejsce zajął Daniel Bereza, uczeń klasy 8a z minimalną stratą 0,5 punktu do zwycięzcy turnieju. Na trzecim miejscu znalazł się Julian Obuchowicz, a tuż za podium uplasował się Krzysztof Obuchowicz, obaj z klasy 6b.

            Wszyscy nasi zawodnicy zagrali wiele dobrych partii. Na szczególną uwagę zasługuje partia Antka Chromińskiego z klasy 7d, który jako jedyny zdołał odebrać 0,5 punktu zwycięzcy turnieju.

            Gratulujemy wszystkim uczestnikom zaangażowania i pasji oraz życzymy dalszych sukcesów w szachowej rywalizacji.

            WIĘCEJ

        • Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja
          • Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

          • Dniu Trzeci Maja, dniu nam święty,
            Hołd ci należy nieść, choć dziś narodu cel wytknięty,
            Pamięci twojej cześć!

            W. Dalewska

             

            Konstytucja 3 Maja 1791 r. była pierwszą w Europie, zaś na świecie zyskała miano drugiej ustawy regulującej organizację władz państwowych, prawa i obowiązki obywateli. Uczczenie 233. rocznicy jej uchwalenia podtrzymuje pamięć o kluczowych wydarzeniach dla historii naszego państwa.

            Dla przywołania tej ważnej daty w historii Polski, w naszej szkole została zorganizowana tematyczna wystawa, podkreślająca znaczenie Konstytucji Majowej dla państwowości polskiej. Ekspozycja zawiera również prace uczniów z klas 4-8, przygotowane w ramach realizacji szkolnego projektu edukacyjnego, w którym zadaniem było wykonanie historycznego lapbooka, komiksu czy plakatu pod hasłem "Konstytucja 3 Maja". Można w nich znaleźć informacje, m.in. na temat tego, czym jest Konstytucja, kiedy i w jakich okolicznościach doszło do jej uchwalenia, jakie zmiany  wprowadzała oraz kim byli jej twórcy, zwolennicy i przeciwnicy.

            Wystawa upamiętniająca tak istotne wydarzenie historyczne przypomina uczniom naszej szkoły, jak ważną rolę i znaczenie mają słowa OJCZYZNA i PATRIOTYZM oraz to, czym jest WOLNOŚĆ.

            WIĘCEJ

          • Sukcesy w I Bielańskim Konkursie Druku 3D

          • W I BIELAŃSKIM KONKURSIE DRUKU 3D, w którym uczestniczyli uczniowie naszej szkoły jury doceniło najlepsze prace. W kategorii klas 4-5 trzecie miejsce ex aequo zajęły uczennice z klasy 5a: Zosia Krajewska i Kasia Jedynasty. Natomiast w kategorii klas 6-8 sukces osiągnęli uczniowie klasy 6b. Drugie miejsce zajęła Maja Wołoszczak, a Michał Grzeszuk otrzymał wyróżnienie.

            Serdecznie gratulujemy zwycięzcom!!!

            Wasze osiągnięcia są doskonałym przykładem talentu i zaangażowania.

            Dziękujemy za udział w konkursie i inspirujące prace.

        • Projekt językowo-informatyczny
          • Projekt językowo-informatyczny

          • Podczas dwóch kwietniowych lekcji uczniowie klasy 6B doskonalili swoje kompetencje informatyczno- językowe tworząc ulubione przepisy kulinarne w programie Canva. Praca w parach, poza utrwalaniem słownictwa poznanego podczas lekcji języka angielskiego, sprzyjała również rozwijaniu w uczniach kreatywności i pomysłowości.

            WIĘCEJ

        • XV Bielańskie Targi Edukacyjne
          • XV Bielańskie Targi Edukacyjne

          • 24 kwietnia klasy ósme odwiedziły XV Bielańskie Targi Edukacyjne. Przyszli absolwenci naszej szkoły zapoznali się z ofertami szkół ponadpodstawowych. Ponadto odbyły się spotkania z doradcami zawodowymi, spotkania przedstawiające różne zawody.

            WIĘCEJ

          • Wynik Konkursu Logicznego Myślenia 2024

          • Miło nam poinformować, że w Konkursie  Logicznego Myślenia

            Dyplom „Mistrza Logicznego Myślenia” otrzymali:
            Katarzyna Dziedzic z klasy 7d
            Stanisław Krzywicki z klasy 7b

            Dyplomy „Eksperta Logicznego Myślenia” otrzymali:
            Dorota Spólnicka z klasy 4c
            Mikołaj Szczepański z klasy 5b
            Lena Kruk z klasy 5b
            Michał Grzeszuk z klasy 6b

            Wszystkim nagrodzonym gratulujemy!

        • 22 kwietnia - Dzień Ziemi
          • 22 kwietnia - Dzień Ziemi

          • W poniedziałek 22 kwietnia br. obchodziliśmy Światowy Dzień Ziemi, któremu przyświecało przewodnie hasło: Planeta vs. Plastik. Na zajęciach z wychowawcami młodzież dyskutowała na temat recyklingu i segregacji odpadów. Uczniowie starali się odpowiedzieć na zasadnicze pytania: Czy rzeczywiście przywiązujemy wagę do tych zagadnień? Czy zdajemy sobie sprawę, jak faktycznie wpływamy na środowisko? Czy mamy świadomość, że kilka pozytywnych zmian w codziennych nawykach może znacznie przyczynić się do ochrony środowiska?

            Dodatkowo uczniowie klas IV i V przygotowali EKO-Ludki, na których złożyli swoje obietnice o planowanych działaniach ekologicznych, które będą podejmować dla dobra Ziemi. Natomiast klasy VI-VIII przygotowały plakat pod hasłem: Co mogę zrobić dla Ziemi? Ponadto młodzież w tym dniu ubrała się na zielono.

            Święto to jest wspaniałą okazją, by promować proekologiczne postawy w społeczeństwie oraz budować wspólną odpowiedzialność za naszą planetę.

        • Polscy nobliści – warto Ich znać.
          • Polscy nobliści – warto Ich znać.

          • Uczniowie z klasy 3b przygotowując projekt, poznali najważniejsze fakty z życia, twórczości i dokonań polskich laureatów Nagrody Nobla. To zaszczytne wyróżnienie jest przyznawane za wybitne osiągnięcia naukowe, literackie lub zasługi na rzecz pokoju na świecie. Zespoły w krótkich wystąpieniach zaprezentowały swoim koleżankom i kolegom ciekawostki z życia wybitnych Polaków: Marii Skłodowskiej - Curie, Wisławy Szymborskiej, Olgi Tokarczuk, Henryka Sienkiewicza, Władysława Reymonta, Czesława Miłosza, Lecha Wałęsy. Przygotowane prezentacje w formie lapbooków i plakatów zostały umieszczone na wystawie w klasie.

            WIĘCEJ

        • Ostatnie pożegnanie
          • Ostatnie pożegnanie

          • „Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych”

            ks. Jan Twardowski

             

            Z głębokim smutkiem i  żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci nauczycielki Wiesławy Zaborskiej, wychowawcy wielu pokoleń dzieci i młodzieży, naszej koleżanki.

            Odszedł wspaniały człowiek i nauczyciel przez kilkadziesiąt lat związany z bielańską oświatą. Dziś nasze współczucie okazujemy wszystkim, których ta śmierć dotknęła, łącząc się w smutku, żalu i modlitwie.

             

            Dyrekcja, Grono Pedagogiczne i Społeczność Szkoły Podstawowej nr 293 w Warszawie